GEMEHGP NIEUWS. en goedücoope, meermalen daags uitge oefende Verbinding op die badplaatsen af te leveren,, daarvan een ruimschoots gebruik zal wonden gemaakt. Daar de vraag naar de genoemde voortbrengse len zeer groot is, zal het aanbod niet ach terwege blijven, hetgeen vanzelf weer een moer intensieve cultuur van den bodem welke toch reeds in den geest des tijfels ligt met zich brengen zal. Een tweede belang is de mogelijke ont wikkeling der nijverheid. Al zijn daarom trent mei eenige zekerheid geene voorspel lingen te 'doen, zoo kan toch veilig wor den aangenomen, dat meerdere bekend heid met de streek door het reizend pu bliek ot>' Iden duur ook aan de industrie ten goede komen kan. .Moge deze moge lijkheid op ziich zelf niet va.n overwe genden en beslissenden invloed zijn voor de totstandkoming dezer onderneming, als bijkomstige omstandigheid ,mag zij toch niet onopgemerkt blijven. Een derde factor, waarvan de onderne mer het welslagen zijner plannen ver wacht, is de toeneming van hot vreemde lingenverkeer. Waar zich in de laatste jaren een krach tige neiging openbaart bij vreemdelingen, die in de Belgische badplaatsen verblijf houden, om het eiland Walcheren te be zoeken en waar dit bezoek roods ean aan. ziel'ijken omvang hoeft verkregen, ondanks de gebrekkige verbindingen, welke voor die bezoeken een ernstig bezwaar ople veren, daar is van een geregelden snel len (dienst, door electrische trams onder bonden, een gestadige ontwikkeling van liet verkeer over en meer te verwachten. Er zal bovendien iin verband met de doortrekking van den Belgischen hoofd spoorweg van Ileijst naar Knocke een rechtstreeksrhe snelverbinding tussohon Westelijk Zeeuwsch.Vlaanderen en Wal cheren met Brugge en andere Belgische hoofdplaatsen verkregen worden. Strekt een uitgebreid vreemdelingenverkeer op zich zelf reeds tot groot voordeel, zoo wel middellijk als onmiddellijk, van de betrokken streek, in idif geval komt daarbij nog in aanmerking, dat voor den Provincialen stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde groote baten van dit reizigers verkeer mogen verwacht worden. Daar ide levensvatbaarheid van deze onderneming, blijkens het ambtsbericht van den hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat van 15 September 1909 toegegeven kan worden, schijnt ons tie vraag, of een belangrijke dan wol een geringe winst door de onderneming verkregen wondt, voor de .provincie van ondergeschikt belang toe. Zij betreft in in eerste plaats de aandeelhouders zelf en de provincie slechts in zoover, als bijl een geringe winst geen sprake kan zijn van de teruggaaf van het renteloos vdorschot Dorh ai mocht iu werkelijk heid het vreemdelingenverkeer piet dien omvang aannemen, welken men redelij kerwijze mag verwachten, zoo blijft de tramweg toch als een uilerst belangrijke verkeersweg voor landbouw en handel van dagelijksch nut in wezen. De kosten van aanleg en exploitatie van dezen electrisrhen tramweg zijn na tuurlijk hooger (dan voor een stoomtram weg, doch ook de voordeelen van eeP exploitatie met electriciteit zijn evenredig grootcr en wegen, maar wij (meenen, tegen die meerdere kosten op. Het feit trou wens, (dat herhaaldelijk stoom door elec triciteit vervangen wondt en niet omge keerd, wijst opk in die richting. Bijl een electrische tram kan het aan tal treinen zonder evenredige verhooging van de exploitatiekosten vermeerderd worden. Het snelverkeer wordt er door gehaat, zonder dat het gewone verkeer er (Onder lijdt. Het verkeer naar Wal cheren en terug eischt juist de snelle en geregelde verbinding, welke alleen een electrische tram gevlem kan. Boven dien bestaat ide mogelijkheid, dat ge meenten en particulieren in dia toekomst van ide (electriciteit als brom van licht en beweegkracht partij! zullen gaan trek ken, hetgeen ook hij1 een geenszins' on waarschijnlijke ontwikkeling van Cadzand als badplaats1 overwogen mag worden. Ten slotte rijst de vraag, of de gel delijke offers Wellicht te groot zijn in verhouding tot het nut der onderneming. Wij meenen (deze vraag ontkennend Ie moeten beantwoorden. Zooals wij hij een vorige gelegenheid reeds deden opto erken, stellen wij ook hier op iden voorgrond, dat deze tram niet op zich zelf moet beschouwd wor den, maar als >ee.u onderdeel van bat (groote geheel, v(an een tratnwegnet voor geheel Zeeland, voor zooveel daaraan be hoefte bestaat en de noodige belangstel ling blijkt uit de bijdragen van belang hebbenden. Vioor ide ontwikkeling van de verschil lende bronnen van bestaan in ons ge west isi het tot stand komen van zooda nig met eem levensquaestb en wijl hebben de vaste overtuiging djat het nageslacht) ons dankbaar zal zijn daarltoe medege werkt te hebben en zoo tot ide verdere ontplooing vain (den ondernemingsgeest en den bloei van Zeeland den grondslag ge legd te hebben. Dat het aan deze onderneming te ver- leenen voorschot wederom] oen offer van de Provinciale financiën eischt, mag geen reden zijn, om steun te onthouden, waar liet een hij uitstek productieve uitgave betreft, welke ide welvaart en de draag kracht van hot geweest ongetwijfeld zal doen toenemen. Een betrekkelijk geringe belastingverhooging, door zoovele» ge. dragen, zal niet bovenmatig worden ge voeld; zij komt in elk geval niet in vergelijking met de zwaardere lasten, welke rjjk en gemeenten in die laatste jaren van de ingezetenen gevorderd heb. ben en i:n toenemende mate vorderen,, dikwijls niet voor productieve doeleinden, 'maar enkel om in het tekort op den ge wonen dienst te voorzien. Dat het besluit van Provinciale Sta ten van 12 Juli 1907, no. 31 spreekt van „het verleenon van weg'." de provin cie van hulp voor den aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen" belet geenszins, dat ook voor een electrische tram op dergelijke voorwaarden een ren teloos voorschot worde verleend. Men heeft destijds niet aan electrische trams gedacht en het eenige onderscheid is, dat ide Provinciale Staten hij deze geheel vrij zijn, terwijl zij bij stoomtrams door bedoeld besluit een zedelijke verplich ting op zich genomen hebben. Alles te zamen genomen, meenen Ged. Staten aan de Prov. Staten voor te mo gen stellen het verzoek van E. Huijghe- baert tot het verleenon van subsidie voor een tramweg KnockeBreskens in te willigen, mits door belanghebbenden een bijdrage van f 3526 per kilo-meter ver zekerd worde. Zo-oals reeds in den aanvang werd op gemerkt, zijn voor iden aanleg van een tramlijn van Oostburg naar Cadzand twee aanvragen ingekomen, een voor een stoomtram van de maatschappij Bres kens- Makleghem en do andera voor een electrische verbinding van E. Huijghe- baert. Als men de lubde aanvragen verge lijkt, dient vooral het verband men den aanleg van de lijn Knocke Breskens in het oog gehouden worden. De daarbij besproken gronden voor de verkieselijkheid van electriciteit boven stoom als beweegkracht zijn groolen- Ideels ook hier toepasselijk, terwijl, hij aanwending van electriciteit voor beide lijnen, ide kosten van aanleg en van ex ploitatie per 'kilometer zoowel voor liet geheel aanmerkelijk dalen. Buitendien krijgt men door het plan- Huijlghebaert een aansluiting aan de ha ven in ide Wielingen, welke do Provin ciale Staten in 1899 van openbaar nut geacht hebben (door een renteloos voor schot voor 'den aanleg van die haven toe te slaan. Wanneer overeenkomstig het voorste] van Geil. Staten door steun van de pro vincie een electrische tramweg' van Knoc ke naar Breskens tot stand mocht ko men, zouden, de kbsten van een elec trische tram van Cadzand (naar Oostburg die voor een stoomtram op dalzelfde tra ject, blijkens een ambtsbericht van den hoofdingenieur van 'den Provincialen Wa terstaat van 5 October 1909 .slechts mei f 9000 overtreffen, waarvan dan een derdet voor rekening van de provincie komt. Daar dit betrekkelijk geringe offer do lol standkoming van een electrischen Irani- weg, welke toch zeker de voorkeur ver dient, zou verzekeren, terwijl ook do le vensvatbaarheid dezer lijn, als zijlijn van den tramweg KnockeBreskens- en daarmede één geheel uitmakende, dooi den hoofdingenieur hoven bedenking wordt geacht, aarzelen Geel. Staten niet -de Provinciale Staten aan te raden het verzoek van E. Huijghebaert voor den aanleg van een electrischen tramweg van Oostburm naar Cadzand in te willigen, on|d,"ii' voorwaarde, dat door belangheb benden een som van ten minste 12200 per kilo-nieter worde bijteedragen. (M. Ct) Goes. Terwijl in den afgeloopen nacht alle bewoners van de Wijngaardstraat in Morpheus' armen lagen, onbewust van 's werelds wel en wee, deed een slag, gevolgd door -een luid gerinkel, allen verschrikt ontwaken. Allerlei gedachten aaiï bommen, Nihilisten en andere akelige dingen doorkruisten het brein, totdat, men wat geruster werd bij de ontdekking, dat een vriendelijke( hand de glasruit hij den heer A. A. S. had verbrijzeld. Dat echter de gedachte aan een bont niet geheel uit -de lucht gegrepen was, bleek, toen men ontwaarde, dat de ruit niet door een steen maar door ontploffend vuurwerk was gebroken. Men beweert, dat de heer S. vandaag een dubbel feest viert. In dat geval zou men bovenstaande als eene nachtelijke huldebetooging moeten opvatten. Of deze manier van feliciteoren den heer S. evenwel aangenaam zal zijn, zie daar een andere vraag. - Aanstaanden Vrijdag zal de Christel- lij-ka Volksbond eene algemeene vergade ring houden in „De Prins van Oranje". lie h-on-d heeft -door middel van eene brochure eenige medodeeiingon verspreid over zijn werkzaamheden, speciaal wat betreft het comité voor werkverschaffing, onderafd-eeling van dezen bond. Het is te hopen, dat het beroep op de mildheid dor stadgenooten tot leniging van den ramp dor werkloosheid, die vooral dezen winter groot zal zijn, niet tevergeefs zal zijn. Gisterenavond gaf de gymnastiekver- e-eniging „Volharding", bare eerste uit- uitvoering in de Sociëteit V. 0. V. alhier. Do zaal was goed bezet. De verschillende oefeningen weixlen correct uitgevoerd en oogstten meermalen een luid applaus. Middelburg. In de Lange Goere alhier trokken heden eenige vlaggen de aan dacht van de voorbijgaanden. De v ad er- la rul sche driekleur was ontplooid ter e-ere van de bewoners dier straat, R. Zoige en echtgenoot» ,die hun 40-jarig huwelijksfeest herdachten. Kloetinge. Mail trein 83 van Berlijn stopte hedenmorgen even vo-oirbij wacht post 40, ter oorzake dat de lijn door uit gebroken jong vee onveilig gemaakt was. Na eene vertraging van circa. 5 min. kon de reis vervolgd worden. Toen gisteren de commissio nair K. van Kapalle van de Goesche markt kwam, viel hij alhier plotseling van de fiets en verloor zijn bewustzijn. Het overdreven hard rijden schijnt hier van de oorzaak te zijn. Na met water- bijgebracht te zijn. kon hij zijn reis per rijtuig voortzetten. Wilhelminadorp. Gisteren geraakte een schip met beetwortelen bekneld tusschen -den doorgang van de brug, met het ge volg dat het verkeer gedurende 2 uur was gestremd. De overtocht geschiedde per sloep, tot-dat men het vaartuig had kiunnen loswerken. Terneuzen. Dezer dagen reed een Axelaar (1. den 1). genaamd, naai- hier en plaatste zijne fiets in den stal van de wed. v. d. W. aldaar. Toen hij terug kwam om zijn fiets te halen, bemerkte hij dat een der handen op- 29 plaatsen -dwars was dooigesneden. Do inspecteur van politie heeft den da der, zekere J. B., reeds te pakken en procesverbaal opgemaakt. De heer 1). Buyse, arts alhier, ont ving oen beschikking van den Minister van Waterstaat, waarbij deze, naar aan leiding van het adres van den heer Buyze e. a. te kennen geeft, dat het in het voornemen ligt, binnenkort over te gaan tol hot aanbrengen van een steen slagverharding op het gedeelte Rijksweg tusschen de Blikstraat en de voetbrug over het kanaal to Sluiskil. Dezo beschikking zal zeker met genoe gen worden vernomen door de belang hebbenden te Sluiskil, die het gemis on dervonden van een behoorlijk verharden korten verbindingsweg tusschen Sluiskil en het station in den Coegorspolder. (Luctor.) Oostburg. Door Burgemeester en Wet houders onzer gemeente is een nieuw artikel toegevoegd aan de verordening op het keuren van vleesch en spek, dat in liet belang dei- volksgezondheid van groote bieteekenis is. Het artikel luidt, dat vleesch of spek van uit nood geslacht vee, varkens of biggen, ingevoerd uit andere gemeenten binnen onze gemeente, niet zal mogen verkocht worden, dan nadat de keur meester onzer gemeente, de heer F. Dus te, iil staat is gesteld het geslachte heest in zijn geheel te keuren. - De rederijkerskamer alhier zal bin nenkort op feestelijke wijze haar 50-jarig bestaan herdenken. Aardenburg. De jaarlijksche teekencur sus voor volwassenen zal dit jaar aan vangen op 13 Nov. a. s. Men kan zich aanmelden hij Mr. Hennoquin. Gezien de schitterende resultaten die deze cursus afwerpt, en dit zullen allen toestemmen die de laatste tentoonstelling op het Raad huis bezocht hebben, kunnen wij alle zonen van werklieden aanraden dezen cursus te volgen. - Bij gelegenheid van zijn 40-jarig jubilé als werkend lid der rnuzieksocië- teit „Aardenburgsche Fanfaren", werd aan Jacob van de Plassche alhier eene sere nade gebracht en hem met een fraai uit gevoerd getuigschrift tevens een gouden bril vereerd. (Br. Crt.) Dooi' den Gemeenteraad is besloten geene opcenten op de personeele belasting ta heffen en geen hoofdelijkea omslag in te stellen, -doch door verkoop van boo m-en in 'hot tekort trachten te voorzien. (Br. Cr-t.) Hulst. Woensdag werd in een der zalen der Ambachtsschool alhier, eene alge meene vergadering gehouden van de Ambachtsschool. Do Voorzitter betreurde de geringe be langstelling voor deze vergadering. De heer Renirie, leeraar in het smeden, is te Nijmegen benoemd. Do begrooting der Ambachtsschool en der Avond-Vakteekensrhoo'l voor 1910, be dragend respectievelijk f 11169.725 en f 1003,165 werden goedgekeurd. (Luctor.) Naar verluidt zullen B. en W. aan den Baad een voorstel do-en oon te he sluiten: bij bet invallen op Maandag van algemeene. Christelijke feestdagen en algemeene Katholieke feestdagen, de gewon-o weekmarkt te verstellen op den -daarop-volgen-den dag. Tot nu, toe w-erd, ingevolge een vroe ger genomen raadsbesluit, de markt slechts verlegd op de algemeene Christe lijke feestdagen, welke op Maandag in vielen. (Zelandia). Sluis. De molenaar C. S. had het onge luk dat zijn rechterarm heknehl geraakte in den cylinder van de machine. In den benedenann ontstond een groote vleesch- wonde en ware niet het kleediingstuk ter- plaatse afgescheurd, dan was hij wellicht den geheelen arm kwijt geweest. Dadelijk weid, geneeskundige hulp ingeroepen en na verbonden le zijn is de toestand thans redelijk. (Br. Crt.) Rr loopen hier zeer ernstige geruch ten omtrent de oprichting van een sui kerfabriek. Zij zou komen te staan op do .weide waarop thans de gaaipers staat. Philippine. Benige feestvierenden heb ben deze week duchtig huisgehouden op ons dorp. Ze mishandelden een zoon van denj m-oss-elaar V. zoo-danig, dat deze bijna geen weg meer kon. Daarna werd, de kabel, waarmee het schip van V. vastlag, afgesneden, zoodat het schip wegdreef. Het is te hopen, dat de justitie de bel hamels duchtig zal straffen. Men meldt uit Zeeland iaan de N. R. Ct. In :1e laatste jaren werden in de Wester- Schelde alleen oesters gekweekt in liet Axelsche gat voor Ie Looz-epokler, maar ook daar schijnt de cultuurwaarde door verzanding van het terrein steeds ach teruit te gaan. Talrijke proefnemingen el ders in do Schelde, als vóór den Isa- bellapolder in den Braakman, bij1 den Zuidnol van Borsselon en beoosten het Kanaal van Hansweert, gaven evenveel teleurstellingenzelfs werden putten voor ide oesterlcweekerij- op het schor voor den Angelinapolder opgeruimd en het ma terieel verkocht; ook elders aldaar werd het bedrijf gestaakt, zo-o,dat men mocht verwachten, dat de Wester-Schelde bin nenkort geheel voor dat bedrijf zou ver laten worden. De moed wordt echter niet spoedig opgegeven, want thans is door belanghebbenden aan den Minister van Financiën weder gevraagd om een ge deelte van het terreinvoor den Kleinen Stellenpolder in den Braakman in ge bruik te nemen voor oesterterrein, daar men, evenals voor den bovengenoemde,» Loozepolder, weer zal beproeven oesters te vetten in de kreeken in de omgeving van bedoelde schorren. Treurig. Maandagavond is een meisje uit een gezin in de Blasiusstraat te Amster dam in een lachbui plotseling doodgebleven. Het kind was uogensebijnlijk gezond, zoodat het treurige geval toegeschreven wordt aan een aandoening van het hart, waaraan zij zonder dat iemand dat wist, lijdende was. Door kiaaien aangevallen! Als een merkwaardig bewijs dat de groote zwarte kraai zelfs menschen durft aanvallen, moge 't feit vermeld worden, dat twee patiënten in de lighal van 't gesticht de „Brinkgreve" (bij Deventer) zulks is over komen. Een patiënt kon den vogel van haar hoofd verjagen, maar een andere werd dus danig in t voorhoofd gepikt, dat zij ver bonden moest worden. Hadden de zusters de kraai niet herhaaldelijk verdreven, dan waien den zieken misschien de oogtn uit gepikt. O p 1 i c h t e r ij Te Hilversum huurde een musicus een groote villa, liet die schilderen, fraai meubileeren, van alle com fort voorzien, bestelde bij boekhandelaren muziekliteratuur, en annonceerde in de bladen, dat hij een conservatorium voor muziek had opgericht, waaraan leeraren van binnen- en buitenland verbonden waren. Aan alle leveranciers werd uitdrukkelijk medegedeeld, dat den lsten van elke miand over het geleverde moest worden gedispo neerd. Geen dag later mocht men om zijn geld komen. Den lsten October -varen de leveranciers precent, en hij verzocht eenige dagen uitstel die hem werden toegestaan. Ook na eenige dagen was er evenwel geen geld, en na nog enkele dagen was er van betaling evenmin sprake. Toen begon men lont te ruiken, en eenige leveranciers waren zoo verstaudig, het geleverde te laten terughalen. Andere ingezetenen, die gewaarschuwd waren, wachtten, nog met de leverantie, zeer tot hun geluk Toen t n.l. den musicus te lastig gemaakt werd, brandde hem de grond onder de voeten, en toen men zich voor enkele dagen aan de villa vervoegde, bleken de geniale musicus en de eerste leeraren uit binnen- en buitenland (die nie mand ooit gezien heeft) verdwenen te zijn, met achterlating van het leege huis en heel wat schulden. „Tel." Post zege 1-a u t o m ate n. Het Am- sterdamscho postkantoor krijgt ook auto maten voor 1 en 5 cents-postzegels en stads-briefkaarten. Kinderverlamming. Te Brui- nisse, te Camperland, te Middelburg, te Broekhuizen, te Doetinchem, en Heeren veen deden zich gevallen van kinderver lamming voor. Te Zelh-em is een 20-jaiig meisje aan die ziekte overleden. Te Zujlichem, Dij Zalt-Bommel, heeft zich een geval van kinderverlamming met doodeliiken afloop voorgedaan hij oen 5- jarig meisje. Ongelukken. Te Weere is J. V. in een sloot gevallen en verdronken. Te Spanbroek overkwam het 6-jarig zoontje van P. T. hetzelfde lot. De bejaarde Ype Steltmaker, die laat van een boelgoed to Drachten terugkeerde, geraakte te wa ter en verdronk. Bij Rijswijk is een onbekende zwerver door de stoomtram overreden en gedood. Te Wormerveer is de werkman Klaus in do stoomoliefabriek „de Lelie" door een drijfriem gegrepen en op slag gedood. To Maastricht is een 9-jarige jongen iu het' Villapark onder de stoomtram geraakt en letterlijk door midden gesneden. Te Gouda is de 70-jarige weduwe S. in brand geraakt en aan do gevolgen over leden. Gasontploffing. Door een gasont ploffing wenden in het perceel in de Em- mastraat te Enschede ramen en deuren uitgeslagen, ruiten verbrijzeld, oen schot losgerukt, de zoldering opgelicht en do muren gescheurd. S11' ij d' o m een kind. Zes jaren gele den werd een meisje kort na de geboorte toevertrouwd aan de hoede van een. arbei der en diens vrouw te C-hariois bij Bot terdam. De pleegouders hadden het kind li-efg-ekregen en toen de moeder het nu, na 6 jaren kwam opedsehen, weigerden zo heslist het kind terug te geven. Agen ten in burgerkleeding hebben daarop Zon dag getracht het kind in een rijtuig te ontvoeren, doch de geheele buurt koos partij voor het kind en nam een dreigende houding aan. Zelfs werden revolvers te voorschijn gehaald. De politie oordeelde het toen beter het kind achter te laten en om slagen te voorkomen een heenko men te zoeken. I n den jenever gestikt. Zater dagmorgen werd te Wageningen achter de schuur van het Lencesneer gevonden het lijk van den fotograaf B. 'Waarschijnlijk is hij in den jeftever gestikt. Vernieten g. Benige grondwerkers te Bellingwol-do (Gr.) hebben daar zoo eig huisgehouden in de herbeag van den hoer llageman, dat het huis zoo goed als on bruikbaar is geworden. Drie arbeiders zijn geboeid naar Winschoten overgebracht. De moord te Surhuizum. Mei. schrijft ons: Toen de sectie op het lijk van vrouw Hoekstra vanwege de justitie plaats had in de openbare school te Sarhuizum, waarbij de verdachten tegenwoordig waren, was het Andriei van der Veen die eerst bekende, en wel dat bij met Bareld Oldenburger do plannen tot diefstal had beraamd, duch dat hij niet in het huis van Hoekstra was ge weest, alleen op den loer had gelegen; dat de moord dus gepleegd moet zijn door Olden burger, die alleen in de woning was gegaan. Later was hij weer bij hem gekomen, echter zonder geld, waar het natuurlijk om te doen was geweest. Door deze bekentenis werd de steeds hardnekkig ontkennende B. O. in 't nauw gebracht, en kwamen beide verdachten zoo in tegenspraak, dat een volledige bekentenis van beiden volgde. Daar de houding van A. v. d. V. openhartiger was dan van B. O kreeg men aanvankelijk reede den indruk, dat B. O., het leeuwenaandeel in deze zaak had. Op aanwijzing van v. d. Veen werd daarop naar het mes, waarmede de moord moet zijn gepleegd, gezccht in den poel bij de woning der verdachten, doch naar men verneemt, tot nu toe zonder resultaat. Wel is op aanwijzing van v. d. V. uit een sloot opgevischt een vrouwenzak, met eenige waardelooze papieren. De zak moet door Auke Hoekstra zijn herkend als toebehoo- rende aan zijn overleden vrouw, en is ver moedelijk door Oldenburger in de sloot geworpen Toen de moordenaars werden vervoerd, toonden de vele tegenwoordig zijnde inge zetenen zich zeer verontwaardigd en balden sommigen de vuisten Het lijk van vrouw Hoekstra is gekist, naar bare woning ge bracht en zal heden te Drogeham ter aarde worden besteld. Beide verdachten ontken den het bewuste horloge te hebben mede genomen. Voor pleizier uit geweest! Dreinerig druppelt de regen in heel kleino spatjes onophoudelijk neer. Alles is vies, en modderigdik, en papperig. Door de Groote Houtstraat wandelt een gezinvader, moeder, vier kindereneen op vaders arm, een op moeders arm, twee meisjes in lichte jurkjes aan de rokken. Vader moppert zichtbaar, de moeder zwoegt, de kinderen dreinen. Bij den Anegang komt eenerzijds de stram aan, anderzijds een vrachtwagen, en een van de kinderen aan moeders rokken zit in een oogeublik vol zwarte modderspatten, die de vrachtwagen luid-plassend bij het draaien langs de tram opwerpt. Vader knarsetandt, moeder zwijgt in stille berusting: ze is al over het toppunt van haar ergernis heen. Bij het Verwulft is alweer een opstop ping: en bij het nemen van den hoek, naai de Gierstraat toe, raakt het andere meisje wat achter, wil inhalen en daar ligt ze platuit in den modder. Geschreeuw en een oogenblik stilstand. Vader is blauw van woede, loopt dóór: moeder grient, slaat het kind, veegt met een oude krant de modder af het kind jankt, de andere kinderen janken ook. Op den hoek van de Gierstraat blijft vader staan, te wachten. En met komt daar een kennis van 'm aan „Welzoo, ben je zoo aan den wandel, en dat op Vrijdagnamiddig Dan komt het los, en in een toon, die hier niet is te beschrijven, met een nuan ceering die je hóóren en zien moet, meteen mengeling van opgekropte nijdigheid en gruwelijk sarcasme, snijdt z'n stem door de natte, vieze, klrffe regen-atmosfeer, zóó dat

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2