HAAR, rgelhandel. Hel geheimzinnige teeken. rineerde Hiring. ;k feuilleton. No. 128 Zaterdag 80 October 1909 Vijfde Jaargang. lit B 120. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. taatsloterij. OEK Co., of f 7— of f 3.50. Walraven. OPULAIR Ie Baving, Zwolle .MEN TWEEDE BLAD. Een merkwaardig Beleg. krijgbaar '/io en !0 door- lassikale Loten aan den die der Staatsloterij, bjj der Eerste Nederlagdsche verzekering van Risico in s. bg Kon. Besl. van 20 1) jstenmarkt D 117, Goes d 's avonds 69. vadendamme en omstreken clientèle maak ik bekend bekomen ieder ingelegd a cent id H* KU ZEE, Goes. I adres in Kaas en Visch i. ders, chef- nd, geopend Dinsdagavond erkrijgbaar gratis voor de reeniging, geopend Woens- uur, 3 cent per boek, voor gratis verkrijgbaar, ïeken zijn geplaatst in het Zondags van 121 uur, in de Kerk. Prijs der boeken 1040 1 cent per week boven 1040: 2Vj cent per eel; Illustraties 5 cent per iel. cent per stuk. Vincentiusvereeniging, ge- 12—1 uur. Abonnement 2'7j cent per boek per week. ek. de R.-K. Jongensschool, id van llVj.'—12'/j uur. Prijs week en per deel. ïme. idag na de Hoogmis. idag, onmiddellijk na Vespers pad. dag, onmiddellijk na Vespers rrijgbaar aan de Pastorie 2121/* uur' 2 cent per deel van eerste klas rijwielen i ingeruild, letaling geleverd. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prijs, Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerefcend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct, k contant. III. Roof- en plundertochten. (Vervolg.) Het bezit van Goes was van het grootste belang vooir beide partijen. Niet alleen zou geheel Zuid-Beveland. met Noord- Beveland en Wolfertsdijk volgen, als de stad in handen der opstandelingen viel, maar ook zou alle toevoer van krijgsvoior- mad en levensmiddelen afgesloten zijn voor Middelburg, want .te water bleken de. Prinsgezindein al spoedig de meerderen te zjjn. Voor Zierikzee ,was het mede alles behalve onverschillig, of .Goes aan de wet tige overheid getrouw; Weef. Alva had al de troepen uit Holland teruggeroepen, en tevens het krijgsvolk, dat in Bergen-op- Zoom verzameld was, omdat hij een oor log met Frankrijk vreesde en hu zoo spoe dig mogelijk het verraste Bergen weer trachtte te herwinnen. Maar Goes had zijn garnizoen behouden. Niet dat de burgerij opi inlegering ge steld was I Geen stad, of zij zocht zoo lang mogelijk verschoond te blijven van het ruwe krijgsvolk. Amsterdam, de eeuige stad in Holland, ^velke nog niet tot den Prins was overgegaan, had daartoe „twee tonnen schats" geschonken ten behoeve van een kasteel je Vlissinigen, zooals we reeds aanmerkten. Toch ;was duidelijk om schreven, wat men bij inkwartiering Üem mannen verstrekken moest en dat leek nog al gematigd. Don Frederik de Toledo, Al va's zoon, teekende, 16 Aug. 1570, een stuk, waarop het „servitium" van het „Spaensch voetvolk" in de steden te ver strekken, aangegeven stond: le. Een ka mer en een bed voor twee soldaten; 2e. elke week een .tafellaken en twee reine servetten; 3e. om de 14 dagen een paar reine slaaplakens, maai' geen hemden, „snuteldoeken" of andere dingen; 4e. schotels, potten, banken, tafels en andere noodzakelijke dingen tot spijsbereiding en huiselijk gebruik. Voorts hoefde er niets gegeven te worden, pok niet voor vrienden of makkers. Evenals ^veiklieden genoten de soldaten een bepaald loon, waaruit zjj hun behoeften hadden, te bestrijden, maar er was steeds geldgebrek, het be stuur unoest voorschieten, maar al te dikwijls tot St. Juttemis, en de bur gers ;en het platteland hadden te betalen. Talloos zijn de Jdaehten over de onbe schaamde eischen van het krijgsvolkvoor drank wilden zij niets dan wijn, wijn, wij|nl en tot spijze verlangden zij „vlees, vlees, vlees! cappoenen, hoenderen! dwelck sij eeten niet als Gristenen. Haer waerdinne 'trappier opten boezem zettende, 'tgeweer (de wapens) dat gij in de huysen vynden in stucken hreeckende pnde op 'tvier won pende". En dan die nasleep van vrou wen en kinderen„Hoe bezwaarlijk dit garnizoen den stadsbnrgeren geweest is, Eindelijk werd zijn onuitputtelijk geduld beloond. Op een avond, precies om ne gen uur, terwijl Hamilton laan de overzijde der straat been en weer slenterde, be merkte hij, hoe een onzichtbare hand bezig was aan de jaloezie. Na een korte poos zag Hamilton dat deze op precies dezelfde manier verschoven was als op dien bewusten avond: de eene lat van de jaloezie zat scheef. Hamilton's plan stond1 reeds sedert lan gen jtfijd vast. Toen hij nu het teeken zag, verloor hij geen minuut meer. Hij ging zijne woning binnen, draaide het gas uit, hulide zich in een warmen man tel en opende zacht het venster ter hoogte van ©enige centimeters, zoodat hij ge makkelijk de straat kon overzien. Daarop ging hij voor 'het venster 'zitten en wachtte. Van den kerktoren in de nabijheid hoorde hij het kwartier slaan, halfuur, driekwartier eindelijk' naderde iemand met haastigen tred. En waarlijk bij den tneveligen schijn van de lantaarn zag hij wederom' dien geheimzinmigen vreem deling met den donkeren mantel en den teekende de pensionaris van een tier ste den aan, zal men over 50 jaar nog wel voelen". Jacob Smid, baljuw van Vlissingen, was door zijn huwelijk met Anna, dochter van Filips van Bourgondië, heer van Veere, ambachtsheer van Baarland geworden. Hij was een ijverig partijganger van den Prins en de nieuwe leer toegedaan. Het ligt 'dus voor de hand, dat de Nassauschen te Baarland verstandhouding hadden aange knoopt. Een schrijven van den Gouver neur van Zeeland, Antonie van Bourgon dië, aan Alva stelt dit buiten twijfel: „De schepen (der Wateigeuzen) zijn van Vlissingen vertrokken en de Honte opge varen. Ze zijn op Zuid-Beveland geweest, waar eenigen van' hun lieden wonen eiï een capiteyn Velthausea". Dat was tien 2en Juli gebeuld, toen de Watergeuzen, uit Vlaanderen teruggekeerd, Goes dachten te verrassen. Op denzelfden dag reeds had de stadsregeering aan den Landvoogd het geval bericht. Met 5 groote hulcken, 2 vliebooten en andere schepen, tot 11 toe, en met omtrent 1000 man. zijn die vianden en rebellen fo Baarland gekomen. De fame ging, dat de Watergeuzen op verschillende punten van Zuid-Beveland een aanslag zouden doen, om te plunde ren, te verwoesten, te verbranden en on der water je zetten. Een gevangen vrij buiter heeft het bevestigd. De stad ver zocht ZijnExc. metten eerste de noodige hulp te verschaffen, want kapitein. Isidro Pacheco kon onmogelijk met zoa'n handje vol soldaten het eiland verdedigen, dat zoo groot was en waar men zooi gemakke lijk landen kon op divei'sche plaatsen. Veel heeft deze tocht overigens, niet uitgewekt. De Watergeuzen hadden allicht gerekend op den bijval van het platteland. Maar ze zouden terugkomen met een. aan zienlijker strijdmacht. IV. Zierikzee. Op 25 Juli lieten de regeerders van Veere een brief opstellen aan Zierikzee. De eenzame, bizondere goede vrienden daal' te plaatse zouden eens gaan be raadslagen, hoe de Geuzen hen "het best zouden mogen verlossen van. de tirannie en de eeuwige slavernij van Alva. Bleven de hoeren in gebreke en gaven zij Jhr. de Rollé en diens partijgenooten geen occasie tot vrijmaking, dan zon men, dezerzijds met geweldiger hand de verlossing vol tooien. Om de beslissing eenigszins te be spoedigen, voegden de briefschrijvers er tusschen haakjes bij, dat „onze heerkracht aireed© in Z.uid-Bevelandi geworpen" was, en dat was inderdaad waar. Denzelfden dag, dat de Veensche partij gangers van deni Prins de vriendelijke aan maning tot Zierikzee richtten, kwamen te Heinkenszand vijf of zes Middelbur gers, die een reis naar Brussel gemaakt hadden en nu dachten over te steken, om hun woonplaats weer te bereiken. Onder hen bevonden zich een kamerdie naar van den Zeeuwschen Gouverneur, Anthonie van Bourgondië pn de bottelier grooten flaphoed uit het duistere te voor schijn komen. Onmiddellijk daarop hoor de hij het scherpe geruisch van het te gen het venster vam zijn buurman wer pen van een hard voorwerp. Hierop ver wijderde de bode zich zonder zijn schre den ook' maar een sekonde te verlang zamen en verdween hij1 weder in de duis ternis. Een minuut later verstoorde het voor zichtig ppenen van een deur de diepe stilte, en de hooge gestalte van „Mon sieur Fritz" werd aan het hek van het kleine voortuintje zichtbaar. De vreem deling kwam nu jsnel terug, liep met afgewend gelaat den wachtende voorbij en riep hem luid en scherp een woord toe. Dit woord' kón onze dokter niet ver staan, maar dit hoorde hij: het bestond uit twee lettergrepen en 'de tweede 'let tergreep was „ta". Toen de geheimzin nige boodschapper zich verwijderd had, ging „Monsieur Fritz" weer naar bin nen en onmiddellijk daarop ging Hamil ton de straat op om| zich op zijn post te begeven: tegenover het huis van den buurman om ide dingen af te wach ten die komen zouden Terwijl hij daar wachtte, overlegde hij dat het heden Vrijdag was en dat het precies veertien dagen was geleden, dat de vreemdeling de eerste boodschap overbracht. In dien tusscheplijd was het van den Bisschop yan Middelburg. Sinds de nieuwe kerkregeling van 1559 bezat ons gewest een eigen Prelaat, naar men weet, en was het niet langer ondergeschikt, zoo als trouwens bijna geheel ons vaderland, aan Utrecht. Schoon het niet uitdrukkelijk blijkt, zullen die mannen wel met een zending belast geweest zijn uit de steeds door de Watergeuzen benauwde hoofd stad. Genoodzaakt naar Goes terug te kee- •ren, daar twee Geuzenschepen den over tocht beletten, waren zij des anderen daags getuigen van het optreden 'der Piins- gezinden. Het was vreeselijk weer, toen de Water geuzen voor Baarland, Hansweerd en Bic- zelinge verschenen op Zaterdagavond, 26 Juli: „onweer, donder, bliksem, regen". Met die op pe Lemmer voor *3 en Houck van Joncker Fransgat het water aan het einde van het Sloe, tusschen de modderige schor de Piet en het hoofd van Arnemuiden, waaruit men óf het Schengen óf de Zuidvliet kon binnenloopen, hadden zij wel 100 sche pen. Te Baarland stapten zij aan wal, be halve het scheepsvolk, niet minder dan 3000 man. En zij voerden met zich 100 lichte paarden, 36 groote metalen stukken (kanonnen), bussen en ammunitie, ver wonderlijk veel. Een groot deel van het Goesche garnizoen werd op wagens naar Baarland gereden, maai' de mannen keer den terug, want de partijen stonden al te ongelijk als tien tot één. Des Zondags werden al de groote dorpen afgeloopen Baarland, Biezelinge. Kapelle, Ondelande, 's G|ravenpolder, Niss© en vele andere, ter wijl men de buit met boerenwagens naar de schepen bracht. (Wordt vervolgd.) BELGIË De cholera. Ambtelijk jvordt bekend gemaakt, dat te Boom zes menschen aan cholera bezweken en twee in behandeling zijn. Alle inwoners, die met de slacht offers in aanraking zijn geweest, zijn in het ziekenhuis ter waarneming afgezon derd. De minister van buitenlandsche zaken heeft onverwijld alle regeeringen met het heersohen van de cholera in kennis ge steld. Nader meldt men, dat zich onder de geïsoleeliden in het hospitaal te Boom een nieuw cholerageval heeft voorgedaan. FRAAKRIJK. Verschrikkelijk drama in pen hospitaal. Een verschrikkelijk ongeluk dat den dood van twee personen veroor zaakt heeft, en dat het personeel van het hospitaal diep heeft geschokt is te Saint Cour, in Vendöme, bij Blois gebeurd. Een dienstbode, Ernestine Noël, maakte teeken aan het raam niet te zien geweest; waarschijnlijk was er Idus ook geen bood schap .op gevolgdEn onderwijl deze gedachten hem door het hoofd gingen ging boven in het huis van zijn buur man het licht uit. Kort daarop, verscheen „Monsieur Fritzl" in |4e deur en ging de straat .op. Hamilton verheugde er zich over, dat er thans' niet zulk' eein dikke nevel heersohte als1 toen, zoodat hij nu gelegenheid' zou hebben zijn buur man te volgen zonder de straat te moe ten oversteken. Nadien hij echter eenige straten was doorgegaan en bij een plein was gekomen, waarop niet minder dan zes straten uitkwamen, zag Hamilton in, dat hij van taktiek moest veranderen en dicht achter zijn huurman moest blijven. Juist had bijl dit gedaan, toen er lang zaam een ledig rijtuig kwam voorbijrij den. Nog voordat Hamilton goed had be grepen wat er eigenlijk was gebeurd, had „Monsieur Fritz" den koetsier reeds aan geroepen, wa» bijl ingestapt en reeds weg gereden. Geen ander rijtuig was in de buurt Dus bleef hem' mets o.ver dan onver lichter zake terug te keeren. Derde Hoofdstuk. Den volgenden morgen stonden de avondbladen vol berichten over een ver- boobwas op een komfoor heet in de kamer, waar mevrouw Gopin lag, die geheel ver lamd is. Plotseling werd het busje omgestooteni, de vloeistof vatte vuur en de vlammen staken de kleeren van de dienstbode aan. Deze rolde over den grond en slaakte verschrikkelijke wanhoopskreten. Toen men ter hulp' snelde was haar lichaam een en al wond. Ondanks de zorgen, die werden aange wend is zij bezweken. Mevrouw Co-pin, die in een stoel aan 7 raam lag, moest dit alles toezien, zonder hulp te kunnen bieden. De ongelukkige vrouw heeft deze zenuwschok niet overt leefd, doch is denzelfden nacht gestorven. D e Apach en i n het l eg er. De af gevaardigde Marin heeft een wetsvoor stel ingediend om tegemoet te komen aan den onhoudbaar jvordenden toestand, dat duizenden door den strafrechter veroor deelde jongemannen ingelijfd jvorden als recruut in het leger en dan, jpgedeeld bij de garnizoens in het moederland, ge vaar voor besmetting opleveren voor hun makkers in de troep, die dan ook op der gelijk gezelschap niets gesteld zijn. Hij wil telrugkeeren tot den vroegeren toestand, toen correctioneel veroordeelden tot drie maanden gevangenisstraf him diensttijd moesten volbrengen in de ge lederen der Afrikaansohe bataljons, ter wijl de thans vigeerende wet van 21 Maart 1905 zes maanden gevangenisstraf als grens telt. J APIS. Ito. Uit de telegrammen, te Tokio .over het gebeurde ontvangen, is nog geble- ken, dat Ito door twee schoten in den buik is getroffen. Naar bet Russische hos pitaal overgebracht, bleek! de stervende op drie plaatsen gewond te zijn. Vijf Koreanen zijn' gearresteerd als me deplichtigen. Maandag waren aan| het sitafion bij Tsat- sakau drie gewapende Koreanen opge merkt. Ofschoon zij >vel verdacht leken, liet nuen hen ongemoeid. Toen het bericht van den moord kwam, werden twee der drie ingerekend; maai' de derde was er niet meer. Dat >vas n.l. de moordenaar, die naar Charbin yvas doorgegaan om zijn oogmerk te volvoeren. Hoewel de twee Ko reanen te Tsatsabau alle medeplichtigheid ontkenden, bleek, dat de revolverkogel's die zij bij zich hadden van hetzelfde fa brikaat waren als die, waarmee Ito was gedood. EGÏPTE. De Chedive zal pen pelgrimstocht naar Mekka ondernemen. Den 13den December zal hij zich met zijne moeder te Suez naar Dzjidda inschepen. Hij blijft twee dagen to Mekka, zal eenige dagen te Arafat vertoeven en vervolgens naar M :- schrikkelijlken moord, die in de omgeving van het Leycestersquare was begaan. Ste- fano Garcia, een Italiaan, was het slecbt- offer. Deze woonde met zijln dochter bij 'een landgenoot in, een zekieren Paolo Cevanci, idie in antiquiteiten deed. Cevanci was een bedaard en in zijln buurt alge meen geacht man, idii.e den winkel en de daarbij behoorende wording reeds tal van jaren hadj bewoond. Garcia en zijin dochter waren eerst den vorigen dag in Londen aangekomen. De fantisie der ijverige dagbladreporteurs schiep allerlei vermoedens omtrent den moord. De een voudigste -en meest geloofwaardige ver klaring was, idat een bende beroepsin brekers 's nachts in den winkel had in. gebroken en dat, terwijl de dieven naar geld zochten, zij bij hun misdaad wa ren gestoord. Het was namelijk' bekend, dat Cevanci steelds een flinke som gelds in huis had. Als zeker werd dus aangenomen, dat Garcia, door het leven dat de inbrekers maakten wakker geworden, de boeven had verrast en voör dat hijl om hulp kon roepen idoor dezen reeds was neer gestoken. Anderen weder meenden, dat men hier te doen had met bloedwraak, en derden spraken' van liefde en jaloezie. Eén krant beweerde zelfs, dat de ver moorde was gevallen als slachtoffer van de Italiaansche Maffia of een dergelijk dina gaan. De Ireis zal 37 dagen duren en de Chedive zal zich door 300 infanteris ten en 130 ruiters laten vergezellen. Bo vendien zal de Turksche regeering nog voor een sterk! geleide zorgen. poii RUT. Kerkdiefstal. Uit Krakau yordt ge meld, dat aldaar Zaterdagnacht dieven een bezoek hebben gebracht aan de „Bede- vaartskapel" te Czentoehaw pn zich daar hebben meester gemaakt van een aantal onschatbare kostbaarheden. Het zilver draadgordijn voor het Madonnabeeld werd afgescheurd en eenige juweelen kronen, o. a. een in '1719 door paus Clemens XI geschonken, .en samen een waarde ver tegenwoordigende van meer dan 100.000 Rbl., benevens een kleed, bezet met paar- len, een geschenk van een Poolsche vor stin, werden door hen medegenomen. Twee andere kostbare gewaden, waar onder een, dat met robijnen bezet is en 10 millioen kronen waard' is, lieten zij onaangeroerd. Daarentegen zijn vijftig bril- lantringen, ter waaide van eenige mil- lioenen kr., verdwenen. Afgezien van de historische waarde der ontvreemde kost- haarheden, wordt de schade geraamd op 15 millioen kir. De roovers hadden pen venster van de kapel stukgeslagen en waren zoo in de kerk gekomen, 's Ochtends te 8 uur wa ren in de nabijheid der kerk twee man nen, die zware pakken droegen, aange houden, maar' onbiegrijpelijkerwijze op hun losse verklaring, dat zij pelgrims waren, weder vrijgelaten. Toen de gepleegde diefstal in de stad bekend werd, ontstond pr groote ontstel tenis onder de bevolking. Er werden een aantal huiszoekingen, gedaan pn er is naar alle najbij'zijnde stations getelegrafeerd» maar van de daders heeft men nog geen spoor ontdekt. I'ORTFGAL, In de laatste dagen verneemt men nu en dan van bommen, die springen, in de hoofdstad Lissabon en ook in de omstreken. De helsche werktuigen schijnen bij voorkeur te worden neergelegd in de buurt van kerken. Zoo is er een bom die trouwens niet ontploft is gevonden bij de kerk van Iersche Dominikaners te Lissabon. Dit voorval trekt de aandacht, doordat de Engelsehe gezant er den minister van buiten landscbe zaken over aangesproken heeft. ZWEDEN. Armenhuis afgebrand. Donder- dagvoormiddag is te Vecjoe het armen, huis afgebrand. Zes vrouwelijke verpleegden zijn om gekomen. geheim genootschap. Hamilton las ide berichten over den moord met gespannen. aandacht, daar hijl den antiquair Cevanci persoonlijk kende. Hijl had hem' het eerst ontmoet toen hijl in zijn winkel eenige zilveren küeinoodiën had gekocht, curiositeiten, waarop de jonge aarts verzot was; en de omstandigheid dat dr. Hamilton, die veel in Italië had gereisd, zeer goed Italiaansch sprak, had hem er toen toe gebracht wat langer met den koopman te praten dan strikt noodig' was voor den koop. Later had hijl de kennisma king hernieuwd, toen hijl den ouden man wegens influenza had behandeld. Plot seling kwam hijl op het denkbeeld dat hijl Cevanci in deze treurige omstandig heid misschien wel van dienst kon zijn. Hij stond dus op, legde zijn krant weg, kleedde zich aan en ging de straat op. Toen hijl bij Cevanci aankwam, zag hij een aantal politie.agenten een nieuws gierige menigte, die zich voor het huis van den Italiaan had verzameld, uiteen drijven. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 5