GEMENGD NIEUWS. Laafsfe Berichten. Cadzand. Nu er zooveel gepraat en ge schreven wordt over een aan te leggen tramlijn van Breskens naar Kncicke met een zijtak CadzandOostburg, doet het goed, dat de plannen vasteren vorm aannemen. In de najaarszitting der Prov. Staten zal in behandeling komenHet toekennen van een renteloos voorschot voor den aanleg van een electrischen tramweg KockeBreskens met een zijtak OostburgCadzand en het afwijzen van eene aanvraag voor de Mij. Breskens-Maldeghem om renteloos voor schot voor den aanleg van een stoomtram weg Oostburg Cadzand. IJzendijke. Deze week werd in de nabij heid van het nieuw gerestaureerde Schorers- graf een vrouw in bewusteloozen toestand gevonden, die daar den heelen nacht had gelegen. Een voorbijkomende jongen vond haar en vertelde het bij de omwonende boeren. Een landbouwer reed er met eene slede om en bracht haar naar Driewegen, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen en de levensgeesten weer werden opgewekt. Waarschijnlijk heeft de alcohol een voor name rol in dit treurig voorval gespeeld. Schoondijke. Woensdagavond vergaderde de raad, waarbij de heer Leenhouts wegens familieomstandigheden afwezig was. l)e begrooting voor 1910, die tot geen bij zondere opmerkingen aanleiding gaf, werd vastgesteld tot een bedrag van f 13789,92», met een post voor onvoorzien van f386.29. De hoofdelijke omslag werd op f4100 bepaald. Besloten werd tot ophelling van deD borg tocht der familie DeSmidt, wegens overlijden van den vroegeren titularis. Eindelijk werd nog aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. betreffende den verkoop van eene partij straatkeien. Door een inwoner onzer gemeente werd aan (led. Staten een verzoekschrift gericht om een gedeelte van de sloot, aan den weg Schoov.rtijkeIJzendijke gelegen, te verkoopen. De sloot is eigendom der provincie en heeft een oppervlakte van 33,08 M De Ged. Staten raadpleegden den hoofdingenieur van den prov. waterstaat en diens rapport luidde, dat er voor over dracht van de sloot geen bezwaar bestond, daar deze in het geheel niet noodig is voor den rijksweg. De sloot werd verkocht voor f 1 de centiare, onverminderd de kosten van overdracht. Voor dhr. J. Dhondt is dit een groote aanwinst, nu hij hiervan eigenaar is geworden. Nu er voor de tramwegmij. Breskens Mald. ook eene losplaats voor de bieten gemaakt is tusschen Schoondijke en Oost burg, n.l. te Veldzicht, komen lang zooveel bieten niet meer in ons dorp dan anders. Ongeveer het derde gedeelte wordt nu te Veldzicht gelost. Een gevolg hiervan is, dat er heel wat minder drukte hcerscht in het dorp, dan andere jaren. Oostburg. De Christelijke zangvereeniging „Hosanna", die vóór enkele maanden ont bonden is, is thans opnieuw opgericht. De vroege directeur was Dav. de Huliu Veldzicht. Gedurende de maand September werden hier langs naar België gezonden 39 stuks vee. In dit getal valt gedurig eene vermindering te coustateeren. Clinge. Een vijftal runderen van den landbouwer J. F. Buijsrogge, lijdende aan tuberculose, zijn door het Rijk overgenomen en per spoor vervoerd naar Rotterdam. Nieuw-Namen (gem. Clinge). Eenige nachtridders hebben dezer dagen hun slag geslagen by Ij. v. d. Heijden door kippen te ontvreemden De politie stelt een ijverig onderzoek, doch heeft de daders nog niet kunnen ontdekken. St. Jansteen. Woensdag j.l herdacht de Eerw. Zuster Blondina de dag waarop zij voor 25 jaar de wereld verliet om zich geheel aan de opvoeding der jeugd te wjjden. Het ontbrak haar dien dag dan ook niet aan gelukwenschen, welke haar van verschillende zijden werd aangeboden. Moge het zuster Blondina gegeven zijn nog vele jaren in dien geest werkzaam te zijn. Axel. Aan het station is de bietenaanvoer groot. De laadplaats, aangelegd langs een dwarslijn van den spoorweg, is ook groo- tendcels vol gestort. Door den heer F. van Dixhoorn, die de beeten van zijne boerderij „Loose's Hof" per kipspoor naar den trein voert, is aan dien dwarsweg een schuine stelling gebouwd, oploopende tot een soort van steiger, waar de wagentjes worden opgetrokken, en van waar de bieten in de wagons worden ge stort. Een heele besparing van werkhet laden der bieten van den grond op den wagon wordt er door uitgewonnen. Stoppeldijk. Terwijl de knecht en de zoon van den landbouwer V. B. in de schuur aan het „vorken" waren, lichtte de knecht zijn riek of vork juist op, toen de zoon bukte, waardoor deze laatste met het werktuig zoodanig in het oog werd getroffen, dit men spoedig naar St Nicolaas moest rijden om een oogarts te raadplegen. Het is niet zeker, dat het gezichtsver mogen zal behouden blijven. Door het Centraal Bureau van Vreem delingen verkeer is een adres gezonden aan Ged. Staten der provinciën Nourd-Brabant en Zeeland, waarbij adhaosie wordt betuigd aan het adres der vereeniging „Vlissingen Vooruit" tot het verkrijgen van een rij en wandelweg tusschen Zeeland en Noord- Brabant, langs den dam van de Oosterschelde Het Centraal-Bureau toont ook nog nader het nut van zulk een weg en wijst er op dat vooral automoboiisten worden weerhou den een bezoek aan de provincie Zeeland te brengen. In de week van 20 tot en met 26 Oct. 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhuidea te Tholen, 5 van roodvonk, waarvan 1 te Breskens, 1 te Middelburg, 1 te Sluis, 1 te Stavenisse en 1 te Wissekerke, 3 van diphtheritis. waarvan 1 te Aardenburg, 1 te St. Jansteen en 1 te Zuiddorpe. Moord en zelfmord to Heer len. Onder dat treurig drama, waarover wo al iots hebben medegedeeld, schrijft do N. L. K. hot volgende: Zekere vrouw H., een Duitsche, had haar man, eveneens .Duitschor, verlaten, in gezelschap van een jongen man, ze keren F. Dezer dagen had II. zijin zoontje, dat de moeder had medegenomen, opgo ëischt; ide vrouw had het kind moeten afstaan, en haid bij- die gelegenheid be loofd, haar man weer le zullen volgen. In plaats echter van haar beloflc te houden, zocht zij F. weder op. Deze, eveneens Duitse her van geboorte, was daar te lande wegens misdrijf gevangen gezet, was toen onder simulatie van krankzinnigheid naar een krankzinnigen gesticht overgebrachl, was daar uitge broken en naar België gevlucht. Daar echter was hij ook al weer heel spoedig met politie en justitie in aan raking, was daar verdacht wegens mis drijf legen ide zeden, en woelt toen uit naar onze Zuid.Limburgseho mijnstreek. Hier werd hij gezocht, en Woensdag morgen terwijl liet nog donker was, te. gen half vijf, trok Willems van den bri gade der marechaussee alhier, van oen zijner ondergeschikten vergezeld, naar het huis, waar F. en vrouw II. vertoefden. F., door het vroegtijdig bezoek verrast, vroeg wie er was, en toen hij hoorde, dat de brigade.commandant hem wachtte, otn een verhoor le Idoen ondergaan, riep hij naar henoden, in den loop van den morgen zelf wel op (He gendarmerie te zullen komen. De commandant vertrouwde natuurlijk «leze belofte niet, en begaf zieli op weg naar de 'kamer, waar F. en vrouw II. zich bevonden. Daar hoort hij eensklaps- vier schoten vallen en 'met grond vermoedende, dat F. vrouw H. vermoorden wilde, liep hij- vlug terug en waarschuwde zijn mot gezel, goed op den uitgang te passen, opdat. F. niet ontsnappen kon. Hij zelf ging daarop, «le revolver in «Ie hand weer naar hoven, ont' zoo noodig F .te arresteeren. Op den donkeren gang ontmoette hij vrouw H., wie het Moed langs band en kleoron afdroop. Commandant. Willems trad de kamer binnen en vond daar F. badend in zijn Jiloed, stuiptrekkend op «ten vloer liggen. Daar had zich hot volgende drama af gespeeld Reekls vroeger had F. gedreigd, vrouw Fh te zullen vergiftigen; toen nu de com. ntandant de trap opkwam, had F. de kamerdeur gesloten, en had zich hegeven naar een hoek' ia liet vertrek. Vrouw II. 'meende (niet .anders, of F. zou zijn bedreiging van vroeger ten uitvoer bren gen, iwii haar door middel van vergif het leven te icm linemen, maar zag tot haar schrik, (dat F. een revolver had ge kregen, en pogingen ging doen om haar neer te schieten. In haren radeloozen angst verborg zij zich -onder toet lied. F. loste twee scho ten op haar, die haar wondden aan nek en hand, en -op het angstgehuil der vrouw waarschijnlijk meenende, dat hij haar «loodelijk getroffen had, richtte hij liet wapen legen 'zichzelf en zakte, door twee schoten in het hoofd getroffen neer. Zoo vond hem do brigade.commandant. Het lijk van «ten zelfmoordenaar is naar het lijkenhuisje op het kerkhof al hier overgebracht en werd Zaterdagmid dag begraven. Vrouw Hij heeft haar boeltje bijeen gepakt en is haar man in België weder om gaan opzoeken. De tabakszwendel. Naar wij vernemen heeft het justitieel onderzoek in den tabakzwendel te Amster dam een aanvang genomen. Hedenmorgen is de heer J. U. door den officier van ju stitie verhoord. (N. R. Crt..) In Geff'en is Laandagnacht ingebroken in de roomboterfabriek; er zijn 106 ponden boter benevens f5 in geld gestolende dieven schijnen naar Nuland te zijn door gegaan althans daar zijn in de roomboter fabriek ook 119 ponden boter benevens eenig kleingeld ontvreemd. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Bij de politie te Gouda is weer een valsche gulden gedeponeerddeze draagt het jaartal 1858 en den beeldenaar Willem III. De trein no. 232, die gisteren te 3.52 van liet Centraalstation te Amsterdam in de richting Hilversum vertrok, moest tus schen de spoorbrug bij het Merwedekanaal en Weesp plotseling stilhouden, omdat er aan de noodrem getrokken werd. Er was een kind een klein meisje, naar ons gemeld wordt, uit een coupé gevallen. Het meisje werd gelukkig spoedig gevon den en weer in den trein gedragen. Het had eenige vrij ernstige kwetsuren bekomen en o. a. ook een beentje gebroken. „N. v. d. D." Maandag in den vroegen morgen is in de woning van den landbouwer Auke Hoekstra, te Surhuizum, terwijl bij met zijn zoon op het land was om de koeien te melken inbraak gepleegd. Een ruim 63 jarige vrouw, die alloen in huis was, is door de dieven op schandelijke wijze mishandeld. De snoodaards hadden de arme vrouw twee steken in den hals, een in de zijde en verschillende sneden in het gezicht toegebracht. Men vond haar badende in haar bloed. Haar toestand is hoogst be denkelijk. Zij kan niet spreken en daar- doon geen enkele inlichting verschaffen. Het kabinet vond men opengebroken, ter wijl alles overhoop was gehaald. Maar toch kwamen de dieven bedrogen uit, aangezien de boer het geld lat hij voor afgeleverd vee had ontvangen op een andere plaats geborgen bad, zoodat dit geld dan ook niet werdt gevonden. De vrouw is inmiddels gestorven. De instructie inzake de moord te Koekan- gerveld duurt nog steeds voort. Maandag werden nog getuigen gehoord. De recht bank heeft de voorloopige hechtenis van de zonen van deD vermoorden Bakker met 30 dagen verlengd. Een vrouwelijke verdachte wist Maandag te 's-Gravenhage bij baar overbrenging naar het buis van bewaring plotseling aan haar begeleidenden politie-agent te ontsnappen. Zij sprong aan de Prinsessegraeht te water Door den agent werd zij spoedig op het droge gebracht, waarna zij verder naar het huis van bewaring werd geleid. Maandagnacht is te Sappeineer de stoffen- ververij van den lieer H. Lubbers een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. Oud sieraad Ongeveereen jaargeleden werd te Daarlerveen, bij Vroomshoop, onder het veen een soort ring gevonden, welke door een koopman uit Hardenberg voor een kleinen prijs werd gekocht. Dat voirwerp werd opgezonden aan het Rijks museum van Oudheden, te Leiden, en voor een goeden prijs aangekocht. Het stuk bleek te zijn een bronzen armband uit den vóórhistorischen tijd, misschien meer dan 1000 jaar voor onze jaartelling. De arm band was nog geheel gaaf gebleven. Heikesmannen De dochter van R., te Roozendaal, werd gisteren, toen ze uit Zegge huiswaarts keerde, door een paar heikesmannen aangevallen en mishandeld, omdat ze een paar beukenootjes opraapte, waarnaar zij aan 't zoek waren. De stroopers meenden n.l. dat de beukebootnen langs den Bredaschen weg bun particulier eigen dom zijn. Diefstal brandkast. Men meldt uit Utrecht,De verdachten inzake den dief stal van de brandkast uit het station Bilt- straat der H. IJ. S M. alhier ontkennen alle schuld en beweren den nacht van Zondag op Maandag doorgebracht te hebben ten huize van den medeverdachte van S te Amsterdam, doch volgens verklaring van ae vrouw van Van S. zijn zij daar Zondagnacht niet geweest. Ook zijn op een mouw van het overhemd van een der verdachten een roest- en een bloedvlek ge. vonden, welke vlekken ontstaan kunnen zijn brj het vervoer der brandkast. Er wordt ook nog naar zekere N. te Amsterdam gezocht die ook verlacht wordt bij de zaak betrokken te zijn. Donderdagmiddag is te Utrecht aan een dame, wandelende in de Frederik Hendrik straat, door een manspersoon een taschje ontrukt, inhoudende o.a. twee bankbiljetten van f 25. De dief ontkwam. Te Wouw bij Rozendaal is Woensdag middag de 14-jarige M. Maalderij bij het eikels schudden uit een boom gevallen, waarbij hij de halswervels brak. DejoDgen bleef op de plaats dood. De Zaterdagavond te Horn door het on verhoeds afgaan van een revolver zwaar verwonde L. G. is aan de gevolgen te Roermond overleden. Woensdagnamiddag omstreeks 5 uur is op de rivier voor Dordrecht een scheepje een z g. Hagenaar geladen met bie ten, omgeslagen. De schipper en zijn beide knechts werden door de sleepboot Tele- oon gered. De machinist van bedoelde oot moest nog overboord springen om een der schippersknechts te grijpen. Het scheepje ligt gezonken. De Geld. vertelt: Zij kwam uit Duitsckland naar Gennep. Bij het passeeren der grenzen vroegen de rijksambtenarenNiets aan te geven vrouwtje? Jawel heeren, een klein pakje! Anders niets. Nou gaat dan n aar door hoor Rrrr klinkt het opeens De vrouw grijpt achter haar rokkeu vast en roeptSchei uit, bl ding. Ze had namelijk een wekker ge smokkeld, die juist afliep onderwijl de vi sitatie plaats vond. Volgens bet N v. d. D. diende de in beslagneming der pakketten van het be- van den Ned. boekhandel, om zich te ver gewissen of bjj de boekwerken ook brie ven gevoegd waren, betgeen in strijd zou wezen met de rechten van den staat op het brievenvervoer. Het bestuur van het bestelhuis heeft van deze zaak heriebt gezonden aan den boek handel en tevens verzocht geen brieven meer per bestelhuis te verzenden. Het vergaan van de Hestia. In ons blad van Woensdag hebben wij onder «Ie laatste berichten reeds niet een enkel woord gewag gemaakt van het Iingelsche stoomschip Hestia, op -Ie kust van het groote Mananciland (Maine). l)e stranding geschiedde in «Ie Fundy-baai. Vermoedelijk door het richten van den koers naar het licht van een verkeerden vuurtoren, geraakte het vaartuig mijlen ver uit Ide goede richting, waartoe ook het stormachtige weer ha I meegewerkt. Zoo liep de Hestia op «le kustrotsen; en de positie van het schip werd in; verband met de hooggaande zeeën zóó gevaarlijk geacht, dat de opvarenden be sloten het vaartuig te verlaten. In jle eerste boot, -die werd uitgebracht, namen vier kin leren (passagiers) en 12 schepe lingen plaats. Maar reeds vlak bij- het schip sloeg de boot om, en van de zes tien levende wezens, die zij bevatte, kom den zich er slechts twee door zwemmen redden. Nog twee andere booten werden uit gebracht en verlieten het schipaan boo.ixl van hot wrak bleven van do 40 opvarenden slechts 6 mannen achter, al len tot de bemanning behoorende. Deze 0 zijn, voor zoover tot iilusjver bekend, is, |dc eenige,n, die er liet leven hebben afgebracht. Van ide twee booten, die het wrak' verlieten, is nog niets naders ver nomen; men vreest, slat zij vergaan zijn. De stranding van de Hestia geschiedde Dinsdagmorgen. G ehei mzi nn i g «1 r a ma. Een ge heimzinnig drama heeft Zaterdagavond het Stationskwartier te Antwerpen in op schudding gebracht. Rond kwart voor elf stond een inetgokleede jongen in zwart costuum en bolhoed op den hoek dor Van Wazenbekestraat en het Stations plein met een juffrouw te praten, die eveneens netjes gekleed was. Zonder «lat het bijna .iemand zag. kwam er een on bekende kerel, gekleed tin grijze jas, grijze jockeypet en lichten stok in de hand, op het. paar toegesprongen, stak een dolk in de horst van den mail, uitroepende: ,.Nu heb ik u!" en verdween even spoe dig ais hij gekomen was. Dit feit was zoodanig vlug gebeurd, dat liet enkel geziien werd door eene juf frouw en do gezellin van den getroffene. De getroffene, (die ais een steen ten gronde was gevallen, werd door toege snelde voorbijgangers dadelijk naar de apotheek van den heer HHoct. in de Ge meentestraat gedragen, waar dokter Koc- kerols hem de eerste zorgen toediende, terwijl de politic verwittigd werd en een miassa volk, dat van do concerten en schouwburgen kwiam, zich voor de deur schaarde. De man was getroffen in Ie linker borst, onder liet hart. De wond scheen onbeduidend en was slechts een centi meter groot, slechts oen paar druppels bloed kwamen er uil. Zij moet echter vree. sclijk diep zijn. De steek moet toege bracht zijn door middel van een plat staal, dat met geweld en ongemeene be hendigheid werd gehanteerd, zooals al leen de Parijfechc apachen dit kunnen. Door den adjunct van politie Strauwen, van het bureel der 6de wijk, Vesting straat, werd een onderzoek ingesteld. Hij kon den gekwetste nog ondervragen. Deze verklaarde zijn aanrander nooit gezien of gehoord te hebben, lil het bezit van den gekwetste werd een inschrijvingsbil- jet van de gemeente Anderlocht gevon- «len, op naam: van Charles George Ber- thier de Grandry, chauffeur, geboortig te Tours in 1884. De juffrouw, die hem vergezelde was zijne vriendin, oen Brusselsche, waarmede hij sedert eenige dagen iiad kennis ge maakt te Brussel. De getroffene had daarbijl twee blauwe oogon, waarmede hij, volgens het meisje, van Parijs was geko. men. Zij1 kende hem ook niet anders dan onder den naam van Charles, Zooals men ziet is het geheel zoo ge heimzinnig mogelijk. Ook is men er haast vast van overtuigd, dat geheel het vcr- tlesel inet namen en al, leugen is van 't begin tot het einde, behalve de steek zelf; en het tzou ons niet verwonderen', indien het slachtoffer zijn aanvaller ken de. Men is er van overtuigd hier te doen te hebben met Parijzenaars van het laag ste soort. Het onderzoek za.l dit moeien uitwij zen. liet slachtoffer is linlusschen naar iu-l Stuvvenllerg-ga.sthuis vervoerd II. v. A. Uit een trein goworpen. Een zekers George Hunt keerde naar huis terug met den trein van Rochdale, op de lijn Lancashire Yorkshire, terwijl vier individus die ook in zijn coupé gezeten waren, met hem twist zochten en na hem te hebben uitgeschud en mishandeld, hem op de rails wierpen. Geheel verdoofd door zijn val en zijne wonden, kon Hunt niet de minste beweging maken. Een goederentrein reed hem over zijn twee beenen. Hij kon zich naar de naastbijzijnde herberg sleepen. Daar eonstateerde de eigenaar, dat Hunt den linkervoet was afgdreden en dat de rechtervoet slechts door een stukje huid nog werd vastgehouden. De gewonde is naar bet hospitaal over- gebraiht, wear zijn beide beenen oven onder de knie zijn geamputeerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. De Riff-bewoners op de kust bjj Penon de la Gomera verzochten den Spanjaarden vredesonderhandelingen met hen aan te knoopen. De zaak Steinheil. Madame Stein- heil, die nu in de vrouwengevangenis vau Saint-Lazare, in Parijs verblijf houdt, in verband met den moord op haar echtgenoot en haar moeder, wordt met opmerkelijke hoffelijkheid door de officieele en vrouwe lijke bewakers behandeld. Zjj wordt altijd met „Madame" aange sproken en haar is toegestaan om iedereu dag frissche bloemen in haar cel te hebben, die door een of andere vrouwelijke gevau- gene voor haar wordt uitgeveegd. Een van de vrouwelijke gevangenen is tot haar kamenier aangewezen en helpt haar bij 't kleeden. Sinds 't oesters-seizoen, heeft een ano nieme bewonderaar haar, dagelijks, een mandje van de fijnste gezonden, maar telkens heeft zij de gift met haar kaartje naar het gevangen-ziekenhuis gestuurd. Ferdinand Strauss, oud-directeur van de Kon. Opera te Berlijn, is tengevolge van een ongeluk overleden. Een vloedgolf heeft reusachtige schade aangericht te Santa Roso, Tahakto, Mexico. De oogst ging verloren. De schade beloopt verscheidene millioenen dollars. Sneeuw. Uit Engeland en zelfs uit België worden al sneeuwbuien bericht. Te Arlon (België) is 't van Maandag af onaf gebroken aan 't sneeuwen. Uit de Ardennen wordt bericM, dat I.ibrament, Neufcbateau en Saint-Hubert onder de sneeuw liggen. De Hertog van Aosta, de oom van den Koning van Italië, is van zijn paard ge vallen en zoodanig aan zijn been verwond, dat hij een maand lang het bed moet houden. De Romeinsctoo correspondent van „De 'lijd" schrijft over liet verblijf van de KoningLn-Moedeir te Fiesolo het volgende: Naar men weet, vertoeft II. M. de Ko ningin-Moeder Emma sinds eenige dagen incognito te Fiesokl Lij Florence. Op hare wandelritten in do fraaie omgeving weid H. M. trouw gevolgd door drie wielrij ders der geheime Italiaansche politic. Doch 11. M. achtte zulk een veiligheids dienst, waaraan zij nooit gewoon is, blijk baar overbodig en gaf dus beleefd aan de autoriteiten kennis, «lat men daarmede liever zou ophouden. Hoeveel geruster en zekerder gevoelt zich, van huis uit, de Nedetrlandsche souvereine ook hier te lande dan do machtige Tsaar aller Rus sen! Zij weel zich immers geschraagd en verdedigd door de liefde en verwring van geheel haar volk. ALLERLEI. Een wijitreiziger schreef aan zijn pa troon een brief, waarin hij klaagde over «le slechte zaken. In zijn antwoord schreef de patroon naar aanleiding van 's rei zigers slechte spelling „de Hoogero Burgerschool schijnt u niet bezocht te hebben". 'tAntwoord was: „Nou, as u geloofd, dat Waar wat Ie verdinen was, zril ik daar morgen eens aanlooppe". 's Heer Arendskerke. In «le heden ge houden raadsvergadering, welke door 10 leden en den secretaris werd, bijgewoond en waarin do heer .1. Nijsse, mot. kennis geving, afwezig was, werd na lezing en onveranderde vaststelling der notulen medegedeeld, dat in de plaals van Mol lot telegrambesteller is aangesteld diens vader P. Mol, en dat de heeren .1. van Houte en J. van l.oo hunne function als hoofd der school te Ouddorp en Nieuw-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2