No. 126 Dinsdag 26 October 1009 Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. politiek Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND UIT DE PERS. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóér half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor w. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerefcend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant Wegens den Feestdag van ALLERHEILIGEN zal de Nieuwe Zeeuwsche Courant in plaatrvan Maandag 1 November, DINSDAG 2 NOVEMBER a.s. verschijnen. Heeren Correspondenten gelie ven hiermede rekening te hou den. DE REDACTIE. Vrijzinnig- en Sociaal-Democraten. De heer Vorsterman van Oyen, vrijzinnig- democratisch Tweede Kamerlid voor Oost burg, legde in een verkiezingsspeech te Philippine (5 Juni 1909er den nadruk op, dat de Vrijzinnig-Democraten niets te maken hebben met de socialisten, maar vrienden van orde en gezag, hunne politieke theorieën trachten te verwezenlijken met eerbiedigng der bestaande regeeringsvorm, in ons land het koningschap, vertegenwoordigd door het Huis van Oranje. De kiezers, die door deze betuigingen gerustgesteld, hun stem aan den heer Vor sterman gaven, zullen nu wel eenigszins vreemd opzien, wanneer zij in de nieuws bladen lezen, dat de Vrijzinnig-Democra tische V'ereeniging te Amsterdam in hare druk bezochte huishoudelijke vergadering van den 21en Ocbober j.l. met op één na algemeene stemmen besloten heeft bij de a.s gemeenteraadsherstemming in het vierde distriet der hoofdstad niet den liberaal Jac. Polak te steunen, om vervolgens met groote meerderheid van stemmen te besluiten tot het steunen van den socialist Van den Tempel. De Vrijzinnig-Democraten, vrienden van Orde en Gezag, gaan dus arm in arm met degenen, die het Gezag in het algemeen, het koningschap in 't bijzonder vijandig gezind zijn! En du zie men hierin Diet eene politieke manoeuvre, die door de omstandigheden van bet oogenblik zooal niet gebillijkt, dan toch verklaard zou kunnen worden. De zaak zit dieper. Een vrijzinnig-democraat van onvervalschten naam, de oud minister Veegens, verwijt in de V rag en des Tijds aan zijn geestverwanten dat zij „in de praktijk het socialisme vaak meer tegemoet (kwamen) dan wijs beleid vorderde." Dit zinnetje geeft te denken. Het publiek, dat alleen let op de praktijk, Zal niet nalaten de Vrijzinnig- en Soeiaal- Democraten met elkander te vereenzelvigen, als broeders van één huisgezin, vogels van één nest. Nu van tweeën een. Of de heer Vor sterman dacht heelemaal niet aan de moge lijkheid van eene dergelijke verbroedering en dan moet hij zich thans in zijne Vrij zinnige Democratische overtuiging geschokt gevoelen, 6f hij kende de roode sympathieën zijner partijgenooten wel en dan heeft hij de kiezers te Philippine wat op den mouw gespeld. In beide gevallen is zeker wantrouwen ten opzichte der V rijzinnig Democraten ge wettigd. Kameleons zijn zeer curieuze ver schijnsel in eene diergaarde, in de politiek behooren zij niet thuis. Daar stichten zij verwarring en wij hebben tegenwoordig waarlijk wel een helder hoofd noodig, om op de breede wateren der politiek den juisten koers te treffen. Na Spanje beeft Denemarken zijn ministerieele crisis gekregen. Vrijdag heeft de Deensche Kamer, Polketbing geheeten, een motie van vertrouwen in het kabinet Holstein aangenomen met 49 tegen 44 stemmen. Vóór stemden de radicalen, de socialisten en acht leden der rechterzijde. De motie was door de radicalen voorgedragen. Servië is mei zijne ministerieele crisis „der Dritte im Bunde." Daar de heer Pa chitch niet is kunnen slagen in de vorming van ee>: Dieuw ministerie, heeft de koning hem van die taak ontlast, en den president der Kamer, den heer Nikolitch verzucht etappen te doen tot oplossiDg der crisis. Spanje heeft thans zijn ministerie Moret Aangezien de parlementaire gebruiken in dat land geheel anders zijn dan in andere constitutioneele rijken, is het mogelijk dat daar thans een liberaal ministerie regeert met een conservatieve meerderheid. Het n;euwe ministerie wordt door de liberale Europeesche pers met gejuich be groet, hoewel sommige barer organen de opmerking maken zich niet al te zeer door de groote woorden van Moret te laten in- fluenceeren, maar eerst eens de daden van het nieuwe kabinet af te wachten. Czaar Nikolaasisover Duitschlawd, Frankrjjk en Zwitserland Zaterdagmorgen Italië binnengekomen om te Racceuigi eene ontmoeting te hebben met koDing Victor Emmanuel II. Oostenrijk is zorg vuldig vermeden, om zoodoende den Czaar geen ontmoeting te doen hebben met Frans Jozef. Het succes van Oostenrijks Balkanpolitiek kan Rusland nog niet verdragen. Daarom zoekt het Italië in het gevlei te kurnen en, naar in hooge politieke kringen wordt beweerd, het te onttrekken aan het Drie voudig Verbond (Du tschland, Oostenrijk, Italië.) De Italiaansche pers is in de wolken over het bezoek van den Russischen heer- scher en daarin vrijwel de tolk van de gevoelens der bevolking. Immers, de socialisten, anders altijd gereed om te „betoogeu", vooral wanneer het den Rus sischen czaar geldt, houden zich thans stil. De Duitsche en Oostenrijksche pers is in haro beschouwingen over het Czaren- bezoek vrjj koel. SPANJE. De Turksche regeering heeft de geza menlijke nota der vreemde gezanten, waarin overeenkomstig de verdragen verlangd wordt, dat op geen onderdaan der groote mogendheden de stokstraf mag worden toegepast, afgewezen Hierover heerscht in diplomatieke kringen groote ontstemming. ITALIË. Het bezoek van: den Czaar. Met het oog op het bezoek van den Czaar zijn in het Paleis te Raoconigi de noodige voorbereidingen getroffen. De vertrekken zijn weelderig versierd met prachtige meu belen uit het Koninklijk paleis te Turijn en het park, pen van de prachtigste van de wereld, is thans nqg verrijkt met plan ten en bloemen pit de verschillende Ko ninklijke tuinen, vooral die van Florence. Alle huizen aan den weg van het dorp tot het station zijn opnieuw geschilderd en het dorp is met Russische en Ita liaansche vlaggen versierd. HoeweL het bezoek een haif particulier karakter heeft, wondt een officieel banket gegeven en zijn voorts jacht-, visch- en auto excursies ge organiseerd. Een ander bericht uit Rome meldt, dat te Racconigi alle hotels en particuliere woningen door veiligheidspolitie weiden bewaakt. Alle hotelgasten en. vreemdelin gen moesten vertrekken. Op elke drie in woners kwamen twee politieagenten. De muur, die het slotpark omgeeft, was over de geheele lengte met wachten bezet. Het was beslist onmogelijk, dat iemand, die geen pas en verlofbiljet had, naar Rac conigi kon komen. Het „Novoje Wremja" hecht aan de ontmoeting te Racconigi eene groote po litieke beteekenis. Al kan men nu ook nog niet spreken van een vaste overeen komst met Italië, die leiden zal tot de ontbinding van denl Driebond, zoo bevindt men zich tot in een voorbereidend sta dium, waaruit in de toekomst iets zeer ernstigs kan voortspruiten. Een, .moderne school" te Ro- m e. Volgens du ,,Kölnische Volfcszeitung" zal te Rome eerlang een „moderne school" zcoals die van Ferrer te Barcelona - opgericht worden vlak bij het St. Pieters plein onder den rook van het Vaticaan. Het Groot Oosten zal do kosten dragen. In het oplichtingscomité hebben behalve de socialistische afgevaardigden prins Boighese ook zitting advocaat Levi, de schoonzoon van den vrijmetselaar-burger vader Nathan, verder Israël Ottolenghi, prof. Jonas Sergi, enz. Deze namen wij zen er duidelijk genoeg op* welk een over wegende rol het Jodendom in deze onder neming speelt Da crisis. Het ministerie Maura is gevallen, doch niet door de Feirerkwestie, maar om een meeningsverschil met Moret, den liberalen partijleider. Deze is als minister-president opgetre den van een nieuw Kabinet, met de vol gende leden: Perez Caballos, Buitenland- sche Zaken, Alvarado Financiën, generaal Luque Oorlog, admiraal Conoas Marine, Barroso Onderwijs^ Martinez' del Campo Justitie, Cassel Openbare Werken. Do mededeeling van Maura's altreden geschiedde in de Kamer onder een gewel dig tumult. Do republikeinen maakten zulk een kabaal, dat de voorzitter bijna niet aan 't woord kon komen, om zijn mede deeling te doen. Heftig werd tegen den heengaanden premier te keer gegaan. In den Senaat was men kalmer. Volgens een brief uit Spanje aan het „Berl. Tgblt." is de koning de vorige week Donderdag in den schouwburg uitgeflo ten en moest hij terstond den schouwburg verlaten. De woningen der ministers wor den bewaakt; Woensdag 13 dezer was getracht, het huis van Maura in brand te steken. Da koning en het hof zijn. zeer onder den indruk der Ferrerbetoogingen. Volgens een bericht in een der groote buitenlandsche bladen zou de Spaansche gezant te Parijs den koning telegrafisch hebben aangeraden Ferrer gratie te ver- leenen. Het vonnis was toen echter al voltrokken. Dientengevolge zou Alfonso heftige verwijtingen hebben gericht aan Maura. De Spaansche aristocratische families, die gewoonlijk da Fransohe badplaatsen aan de Middellandsche zee bezoeken, heb ben als protest tegen de Ferrerbetoogingen besloten, die badplaatsen voortaan te mijden. AMüUIUA. Een merkwaardige hulde. De paters Jezuïeten bezitten in Millwaukee (VeT. Staten) een inrichting voor hoog er onderwijs, waaraan sinds een jaar me dische en juridische faculteiten verbon den zijn en >velke „Marquette University" heet. Bij zijn reis door het W.esten heeft president Taft, ingevolge een hem gedane uitnoodiging, een bezoek aan deze hooge- school gebracht. Omtrent dit bezoek worden eenige merk waardige Mzonderheden gemeld, waarbij vooral treft een rede, door het staats hoofd te dier gelegenheid gehouden. Har telijk door hoog leeraren en leerlingen be groet, antwoordde de president op de be- groetingsrede van den rector als volgt: „Het is mij recht aangenaam in de Mar quette University te zijn en ik heb in 'taJgemeen het gevoel, mij in een goede omgeving te bevinden, wanneer ik een inrichting voor onderwijs' van de Jezuïeten bezoek. „Toen ik op de Philippijnen was, kwam ik met vele Jezuïeten in aanraking en had ik een uitmuntende gelegenheid, om hun arbeid gade te slaan. Ik bezocht dikwijls hun hoofdcollege opl de eilanden en met genoegen bestudeerde ik opmerkzaam de werkzaamheid der Orde voor ontwikkeling der Philippino's. Wat mij' daarbij bizon- dere vreugde verschafte ;was, dat de leden uwer Orde aan de inboorlingen lingelsch leerden, en ik verzeker u dat uw arbeid op do Philippijnen en uwe bemoeiingen^ om bet volic tot hooger peil te brengen, voor de Regeering een daadwerkelijke hulp was. Ut wensch u, mijnheer de rector, nog te feliciteeren met den naam uwer universiteit. Ik heb dikwijls het mcoie standbeeld van P. Marquette S. J. te Washington, dat geschenk van het goede volk van Wisconsin, gezien en bewonderd en ik koester veel hoogachting voor de nagedachtenis van den ontdekker (P. Mar quette ontdekte het bovengedeelte van de Missisippi. Bed. C.) En gelijk P. Mar quette een gids voor menscthen was, zoo mege Marquette University opbloeien en op haar beurt leiding geven aan menschen in onzen tijd". De anti-papisten zullen wel perplex staan over zulk! een bezoek en zulk een toespraak door een protestantsch staats hoofd. Hoe zouden „Grenswachter" en consorten in ons land te keer gaan, wan- nepr een niet-katholiek bewindsman al dus tot Jezuïeten durfde spreken! In Amerika heeft niemand er aanmerking op gemaakt, dat de president aan de leden leden der Sociëteit recht deed wedervaren. (Centrum). 0e verkiezing In Gulpen. In de Kamervergadering van Donderdag heeft de meerderheid der commissie, beiast met het onderzoek der verkiezingsbescheiden uit het district Gulpen, geadviseerd, den heer Ruys de Beerenbrouek als Kamerlid toe te laten. De minderheid wil den minister van Binnenlandsche Zaken alsnog een onderzoek doen instellen naar de in de adressen genoemde feiten. Dr. Kuyper. De correspondent te Amsterdam van de „Opr. Haarl. Ct." meldt: Naar ik van betrouwbare zijlde ver neem, ligt het volstrekt niet in Üe be doeling van dr. Kuyper om in een bro chure op de bekende beschuldiging te antwoorden. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijp, Vrijdag uiteen gegaan, om vermoedelijk tegen Dinsdag 9 November tot hervatting der werkzaamheden weer te worden, bijeen geroepen. De Kamer zal alsdan, nog een of meer dagen in de afdeelingen werken alvorens met de openbare beraadslaging over de Indische begrooting te beginnen. t Van Hattum v. Ellewoutsdijk. Heden is op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. C. van Hattum van Ellewouts dijk, iu leven lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, einde vorige week over leden. De Middelburgsche Courant van heden bevat een uitvoerig artikel, waarin de verdiensten van het overleden Staten lid voor Ellewoutsdijk, waarvan bij am bachtsheer was, worden geschetst. Daaruit blijkt, dat de heer Van Hattum eene leegte achterlaat, (die poet spoedig zal zijn aangevuld. Het Eéndaagsch Kamerlid. Het bekende oud.Kamerlid Wi v. Manen Jzn., heeft op zijn request aan den mi nister van Financiën om schadeloosstel ling van 1 Augustus af een afwijzende beschikking ontvangen met de mededee ling, dat de laatste jaren steeds de re gel is toegepast om de schadeloosstel ling te berekenen van af den dag der beeediging op welke toepassing door de Rekenkamer nog nimmer aanmerking is gemaakt, !(erwij'l de Minister bovandien| in de opvatting deelt. Invoering Boterwet. Slaande de vergadering van de Vereeniging tot bestrijding van 'knoeierijen in don bo ter- qn kaashanidel, te Amsterdam Don- Iderdaginiddag gehouden, werd van Mi nister Talma een telegram ontvangen, waarin Z.Exc. mededeelde, dat de in|- voering van. de Boterwet kan worden tege moet gezien, uiterlijk' 1 Januari 1910. Kinderverlamming. Te Loos duinen zijd reeds 6 gevallen van kin derverlamming hekend geworden. De kinderen zijp allen omstreeks drie of vier jaar en waren niet met elkaar in aanraking geweest. Onderscheidingen. Biji besluit van den president der Fran- sche Republiek zijn benoemd: a. in de Orde van het Legioen van Eer tot commandeur, de heer H. J. Lo- vink, directeur-generaal van den land bouw; tot officier jhr. A. Michiels van Kessenich, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Nuth; mr. dr. C'. Roest, administrateur van den landbouw en dr. A. J. Swaving, inspecteur bij de directie van den landbouw; b. in de Orde van Landbouwverdienste (Mérite Agricole) tot officier de heeren Z. Th. de Jongh van Arkel, afdeelings- chef bij de directie van den landbouw; J. A. Keeman, kapitein bij het 8e regt. infanterie en Ch. L. Levodr te 's Gra venhage, allen wegens bewezen diensten bij liet jongste internationaal zuivelcongres hier te lande gehouden. (N. R. C.) Wij lezen in het „Centrum" van 21 October j. 1. Zondagsrust. Door een commissie uit de Kamer van Koophandel te Middelburg is een rapport uitgebracht betreffende een in te voeren verbod van Zondagsarbeid. De commissie verklaart zich geen voor standster van de invoering van een verbod, maar mocht dit wel gebeuren, dan zou zjj het volgende aan den Minister in over weging willen geven. In de eerste plaats, dat het van groot belang zal zjjn, dat voor bepaalde bedrijven, als gasfabrieken, waterleiding, hotels, boo ten, trams, huurkoetsiers e. a., het verbod niet zal gelden en dat aan alle bedrijven in bijzondere gevallen vergunning zal kun nen worden gegeven om Zondags te arbei den. Vervolgens dient onder de oegen te worden gezien, wat in de wet onder Zondag wordt verstaan. Is dat van Zaterdagavond 12 uur tot Zondagavond 12 uur'? Dan zullen de fabrieken niet weer beginnen .voor Maandagmorgen en dan wordt de Zondag langer dan 24 uur. De commissie zou den Zondag willen doen ingaan 's mor gens te 6 uur en eindigen Maandag te 6 uur. In een gehouden vergadering van de K. v. K. werd besloten overeenkomstig dit rapport. Aldus lezen we in het „Vaderland". Een fraai staaltje van echt liberalisme, dat daar in Middelburg wordt vertoond. Men wil daar een Zondagsrust die des morgens om zes uur begint, vooral niet eerder, anders duurt de rustdag langer dan 24 uur. Misschien zat de gedachte voor dat de met zulk een Zondagsrust begiftigden, die den rustdag voor een deel tot het inhalen van nachtrust zullen moeten gebruiken, dan zeiven wel spoedig op afschaifing van zulk een Zondagswet zullen aandringen. De houding der Middelburgsche K. v. K. is zeer betreurenswaardigze getuigt niet van christelijke gezindheid, niet van mede- voelen met groote volksbelangen, zelfs niet van goed inzicht in eigen zaken. Anti-Clericale Tuinbouwers. De Protestantsche Tuinbouwersvereeni- ging „Numa Potnpilius" heeft naar aan leiding van Ferrer's dood een brief gezonden aan den pauselijken zaakgelastigde in Den Haag. Als men weet, dat de voorlezing van dezen brief in dv anarchistische pro-Ferrer- meeting te Amsterdam luiden bijval oogstte, dan kan men den inhoud van het schrijven zoo ongeveer gissen. Het is niet de eerste maal, dat deze schijnbaar zoo eerzame tuiubouwers-vereeni- giug met den oud-Romeinsoheu naam zich iu de politiek mengt en brieven schrijft. Jaren en jaren geleden heeft „Numa Pumpilius" zich onsterfelijk.belachelijk gema-kt door in een brief aau de Kroon met echt Quast'sche argumenten het weg jagen van den nuutius te vorderen. En nu gaan de brave tuinbouwers, die van Ferrer en v n het proces-Ferrer zooveel afweten als van de Noordpool, tegen Ferrer's dood protesteereu De eene dwaasheid is zoo goed als de andere. „Huisgezin' Dat zal inslaan. De afd. Zaamslag der vereeniging Volks onderwijs heeft besloten het Hoofdbestuur voor te stellen een protest te zenden aaH de Spaansche regeering, ven deu volgenden jDhoud De vereeniging Volksonderwijs in Nederland geeft de Spaansche regee ring haar afschuw te kennen over het onrechtvaardig en onmenscheljjb vonnis voltrokken over Francisco Ferrer. Men begrijpt, wanneer dat protest uit Zaamslag te Madrid aankomt, het ministerie

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1