.TPOEDER T Iter melange, de D 30, Goes. zier goes. ulair populair j. goetheer. tweede blad. No. 125 Zaterdag 23 October 1009 Vijfde Jaargang. rSCHAPPIJ FEUILLETON DE JAGUAR. BUITENLAND [HO YEN IN door het IELKINRICHTING - DEN HAAG, 5 KG. f4.50. CK *al. inboedel tegen DIEFSTAL te Amsterdam. ITLÉ's-, MOLENAAR's- el, Tapioca, Griesmeel, »ndenseerde Melk, en*. STRAAT, VLISSINGEN. met vruchtgebruik of laste waarden, elburg, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOHD. Een merkwaardig Beleg. „O!" n brand of zwart Ie tarwe. IRMA M. SMITS ZONEN. ■LEFOON 1135) [and aan Kloosters, Gestichten Koek- en Broodbakkers «n gunstige attesten zijn hiervan [d met groote tevredenheid. mg van een Postwissel en moet I ontvangen, daar de bestellingen drie tonder», s rachel- Onverslijtbaar Licht loopend Élégant Niet duur ts Baving, Zwolle jurs van eerste klas rijwielen in verband staande werkeloosheid, Ide schaden aan te bevelen. Zie en vertegenwoordiger van f 1000, f500 en flOO, lsmede bij H. H. Effecten- De Directie, E VEER Gz. en H. WORST Jr NIEUWE ZEEUWSCHE COUP Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers h contant -0.06 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Redameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct A contant III. Roof- en plundertochten. (Vervolg.) De Nederlanden bestonden uit zeventien gewesten of staatjes, die sinds 1543 in zooverre tot één geheel vereenigd. waren, dat zij alle denzeifden heer al hun. vorst eïkenden, en die heer was door het hu welijk van Filips den Sehoonen met de eenige dochter van den koning en de koningin van Spanje, tevens heerscher1 over dit veel uitgestrekter rijk en over Amerika, voor zooverre ontdekt. Karei V, had. in 1555 afstand gedaan en was opgevolgd door zijn zoon Filips II, die thans over de Nederlanden regeerde. In 1559 was Filips te Vlissingein scheep ge gaan en naar Spanje vertrokken, om nooit weer dezen bodem, te betreden, hoe)wel hij tot 1598 aan het bewind bleef. Wan neer er dus gesproken wordt over den „Koning", heeft de lezer onder dien titel te verstaan: den graaf van Holland en Zeeland. Filips had, na den Beeldenstorm, (1566), een Spanjaard, den Hertog van Alva, als zijn plaatsvervanger of Land voogd gezonden en bezigde Spaansche krijgsoversten en soldaten, alsook heden van andere natiën, om hier de rust te herstellen. Maar voor het overige waren de Nederlanden vrij en onafhankelijk, met eigen instellingen epl naar eigen wetten bestuurd. Nog voor de Koning bericht ontvangen, had van de inneming van Den Briel, boden of koeriers brachten de brieven over en daarmee jvaren weken gemoeid, ontving (3© April) een zeer voornaam Spaansch edelman, Medina Celi, de op dracht tot het instellen van een onder zoek naar den toestand hier te lande, want vele klachten over Alva's bestuur hadden Madrid bereikt. Twaalf groote oor logsschepen, zeekaste'elen, moeielijkj te be sturen, weiden uitgerust pn hiermede gin gen tevens 1600 krijgslieden, onder Juli- aan Romero, naar- de Nederlanden. Op gehouden door stormen, staken de sche pen eerst den 18en Mei voor goed in zee. Weer stormde het, toen het escader in het gezicht van! de Zeeuwsche kust kwam (10 Juni). Do Watergeuzen, ongetwijfeld tijdig on derricht over het naderen der Spaansche schepen, hadden den van den opstand on. bewusten schepelingen een onaangename verrassing bereid. Met hun veel kleinere vaartuigen, vlot in het wenden en kee- ren; vielen de vooral op het water rappe gasten de oorlogsbodems pan en hadden, het inzonderheid gemunt op de scheepjes,, van geringeren omvang, die tegelijkertijd binnengevallen waren en allicht als vrachtschepen dienst deden. Drie dezer werden overmeesterd, twee verbrand. De HeTtog van Medina Ceii stapte te Sluis 67. (Slot.) Ik geloot, dat het eerste, wat ik in dit uiterste oogenblik gevoelde hittere boosheid over mijn eigen dwaasheid was, maar daarna was er geen tijd meer voor eenige gedachte, dan om' dien mensche- lijken hyena te overmeesteren, die mij aangegrepen haci. Het bleek terstond, dat ik ide sterkste was van de twee, maar mijn tegenstander had de kracht der wanhoop. Nu hij eenmaal een eerste voor deel behaald had, zou hij natuurlijk wor stelen, als een duivel. Toch was de worsteling in het eerst niet hevig. Wij bepaalden ons bijna ge heel tot onze armen. Ik zie nog Fu- relio's vreeselijk gelaat vlak voor het mijne. Het was, alsof in dit kritieke oogenblik, iedere lage hartstocht van zijln leven, iedere misdaad, iedere gemeen heid, zich ,op zijn gelaat afspiegelde. Spoedig echter spande ik 'mij meer in en tot mijn geruststelling voelde ik, dat mijn tegenstander, wat kracht betreft, wer. kelijk in !de minderheid was. Ik drong behouden aan wal en ook Romero bereikte het land, terwijl de oorlogsschepen naar het fort Rammekens zeilden, om daar! 1000 man te ontschepen voor Middelburg. Alva hadi reeds in 1570 den Koning om] ontslag verzocht. Hij schreef, dat hij zeer verlangde naar Spanje terug te kee- ren, maar als zijn verblijf hier te landa nog nootdig was, zou hij zich liever in stukken laten houwen dan van het neer leggen zijner waardigheid .te spreken. Maar de Nederlanden waren nu volkomen on derworpen en dat was verkregen „zonder geweld te gebruiken"! Binnenslands alles rustig, in het buitenland alleen nog den Prins van Oranje, maar die zou werk ge noeg hebben, om zich de sehuldeischers van .het lijf te honden. En nu had de Koning eindelijk Juan de la Cerda, Hertog van Medina Celi gezonden, om Alva te vervangen, maar zoolang de Landvoogd in functie was, moest hij' zich streng van alle ingrijpen onthouden. Hij was een innemend en vriendelijk man, Medina Celi, die ieder voor zich ininam. De Nederlamdsoba edelen, die dein Koning getrouw gebleven waren, Aör- sichötden broeder van. Kardinaal die Granvelle, Bauvoir, maakte hij tot zijn vrienden. Na onderzoek aarzelde hij niet Alva's beleid, af te keuren. De rampen, over deze schoons en welvarende gewes ten gekomen, schreef hij toe aan de te groote gestrengheid, de onbeschaamdheid, van het krijgsvolk en den tienden pen ning, meer dan aan de ketterij en het oproer. Met Alva geraakte hij in volsla gen onmin. Daar de toestand inmiddels geheel veranderd was, werd hij terugge roepen en vertrok den 6en Oct. weer naar Spanje. Een koopvaardijvloot, rijk beladen, kwam kort daarna! de Honte binnengeste vend, maar de schepen zouden Antwer pen niet bereiken. De Prinsgezinden vie len met onstuimig geweld op de vaartui gen aan en groote schatten maakten zij buit: 200.000 idukaten en specerijen, edel gesteente, wijn, enz. Wanneer alles in Oranje's handen gekomen was, had er, zegt dr. Nuyens, wel een jaar lang de strijd mee gevoerd kunnen woTden, maar een goed gedeelte verdween. Een gevoe lige slag voor den Antwerpschen handel, toegebracht door lieden, die voorgaven do landzaten te willen verlossen van de tirannie. Ondertusschen hadden de Vlissingsche partijgangers van den Prins een, groote tocht voorbereid door Vlaanderen, dat toch reeds zooveel geleden door de Bosch geuzen en den Beeldenstorm. Onder aan voering van Tseraerts en een Engelschman Sir Humfrey Gilbert, die een verslag heeft gegeven van 'tgeen dezer dagen in ons gewest is voorgevallen, gingen scheep 1400 Engelschen, 400 Walen en Vlamin gen en 600 Franschen. Was het doel een opstand te verwekken en dusdoende het door Lodewijk van Nassau op "24 Mei verraste Bergen (Henegouwen) te hulp te komen? Het schijnt wel. Sluis, een niet onbelangrijke vesting, hield de Watergeuzen vier dagen op, maar innemen konden zij bet niet. Roovend en hem stap voor stap achteruit, tot ik hem tegen den muur had. Plotseling drong hij zich vlak itegen mij aan, woedend trachtende mij te bereiken met de hand, die ik vasthield. Hij had er iets in, dat nauwlijks een wapen mocht heeten, een klein metalen ding, vierkant van boven en eindigend in een heel fijlne punt. Ik wist niet, wat .het eigenlijk was, maar het feit, dat de Graaf het gebruikte, was genoeg, om mij te doen vermoeden, waar voor het diende. In ieder geval meende ik, idat ik de uitwerking ervan maar eens op den eigenaar moest beproeven. Daar om trok ik Furello weer van den muur- af, mij buiten het bereik van het dolk je houdend, .tioen tegen den tafel, toen achterover er op, waar ik hem natuur lijk in mijn macht had. Toen trachtte ik de hand met het vreem de wapen er in naar befta zelf toe te wringen. Toen hij mijne bedoeling be greep, begon hij) zelfs in die bijna hulpe- looze houding zoo krampachtig te wor. stelen, dat ik eenigen tafel mij:n doel niet bereiken kon. Langzamerhand! echter deed mijn grootere kracht zich gelden en de punt flaalde neer, totdat zijl in zijn wang drong. Een verschrikkelijke kreet was het, plunderend ging het Oostwaarts. Eerst moest Biervliet het ontgelden, toen werd de Pastoor van Eeclo op een afgrijselijke manier ter dood gebracht. Uit de ver schillende dorpen sleepte men de voor naamste personen mee, om als gijlzelaars te -dienen of omi geld af te persen, en zoo trok men otp Brugge aan. Daar was tumult geweest. De Vlaamsohe stadhou der, graaf do Roeulx, was voor de stad gekomen met eenig krijgsjvolk. De altijd rumoerige geestverwanten van de Prins gezinden, eischten van de overheid, da.t de poorten gesloten' zouden blijven, maar eindelijk geraakte de stadhouder toch binnen, hij alleen. Spoedig daarop ver scheen een trompetter van de vrijbuiters 'voor een der poorten, om de stad op te eischen. Van meening, dat men met zulke lieden geen sprake moest houden, legde de stadhouder persoonlijk op den man aan en schoot ham dood. Eenige troepen, door Alva afgezonden, maakten een einde aan den tocht. L. (Wordt vervolgd.) Ferrer. Die Daily Telegraph neemt een telegram op va.n haar Madrileenschen correspon dent. Hij1 verdedigt daarin het proces van Ferrer en de houding van de Spaansche regeering en van koning Alfonsozoo ook in het algemeen ide militaire rechtspraak in Spanje. Hij verwijt de buitenlan'dsche bedillaars hun volslagen onkunde diienaani- gaande. Zelf, zegt hij, zou hij wegens de 3 persdelicten, waarvoor hij' moet terecht, staan, oneindig liever verschijnen voor een onpartijdig en krijgsraad dan voor 'n par tijdige burgerlijke rechtbank. Volgens den correspondent heeft Koning Alfonso volko men correct gehanideLd en is de groote kalmite, waarin Spanje verkeert, het beste bewijs, dat de meerderheid van 't volk Ferrer's schuld bewezen en zijln doodstraf rechtmatig acht. De gemeenteraad van' Parijb heeft, naar aanleiding van de jongste Ferrer.troebe len door de ParijSche apachen, in ver band ook met de daarbij' gevallen slacht offers der politie een .geer rechtmatige maar tevens zeer (diep ingrij'pende pro test-nota van een groep politieagentenl ontvangen. „De politieagenten protesteeren ten krrachtigste tegen de beslissing van den gemeenteraad, om ten laste der stad de opvoeding van de kleinkinderen van den millionair-anarchist Ferrer te bekostigen, terwijl diezelfde gemeenteraad geen de minste bewijzen van medelijden gegeven •heeft voor de slachtoffers van den plicht, gevallen onder de kogels van de bandie ten en (dieven. „De politieagenten zijn van gevoelen, dat de kinderen der slachtoffers van het oproer veel meer belangstelling verdienen dan die van Ferrer, omdat zijl Franschen zijn en arm. Bij de duidelijk' aan het licht komende vijandige gezindheid der toen (de dolk zijn vleesch raakte. Met een ruk kon ik mijn hand losmaken; waarin ik mijn revolver had. De vingera van 's Graven andere hand klemden nog krampachtig het vreemde wapen vast. Ik Ik hald nu mijn pistool' vrij en zette het tegen zijn slaap. i„Laat losZei ik; „of ïk schiet je door den kopl" „Schiet!" riep hij, „schiet! ik daag je er toe uit, vervloekte Engelschman, je durft niet!" Hij lichtte het hoofd op en trachtte woedend mij! in de hand te bijten. Met den revolver sloeg' ik zijln hoofd terug en door de drukking van mijn andere hand drong de dolk in zijln haJs. Hij schreeuwde en kronkelde zich aJs een gewond dier, maar ik had geen me. delijden met hem, ofschoon ik un mijn hart wensehte, dat de rol, die ik spe len moest, een ander te beurt gevallen was. Terwijl ik hem! zoo vasth'eld, ging mij een gedachte door het hoofd, die mij deed besluiten, herrf het moorddadige ding te ontnemen, dat hij' zoo hardnekkig vast hield. Na een hevige worsteling gelukte het mij de stijve vingers los te maken en het instrumentje in handen te krjjl gen, Idat ik naar het andere eind van de kamer wierp. openbare machten voor alles wat gezag is, zullen ide politieagenten zich in de toekomst niet meer verzetten tegen den wassenden vlood van het anarchisme, die door de gekozen vertegenwoordigers van ■het bewind ondersteund worden. Zij wil len niet meer dienen als levende schiet schijven voor die moordenaars, die op voorhand zeker zijln dat zij door geen straf zullen getroffen worden." De Fransche Senaat heeft besloten, een interpellatie van Flaissières over de hou ding, van de regeering jegens Spanje voor ombepaalden tijld te verdagen. Vooraf had minister Pichon verklaard, dat de regee ring geen beraadslaging er over kón toe laten. Frankrijk had zich niet te meni- gen ;in fle politiek van vreemde regee ringen en was' met Spanje door hartelijke vriendschap, ententes en afspraken ver bonden. Het zou aan flie ententes en die vriendschap getrouw blijVen. SPA IS JE. De Minister van binnenlandsche zaken verklaarde geen censuur toegepast te hebben op kranten, dan op die te Bar celona. Hij keurde het af dat de pers protesteerde tegen het zenden van troe pen naar Melilla, en wees op de oorza ken der troebelen. Hij herinnerde aan de socialistische en anarchistische meetings belegd' met verl- zet tegen den! oorlog; deze beweging ont aardde in reVolutionnaire agitatie, gevolgd ajoor de bloedige vveefc te Barcelona, waar 68 kerkgebouwen afbrandden, 138 perso nen werden gedood, 40 gewond en 1112 gearresteerd. En dat ging gepaard met opstanden in Catalonië, die dreigden zich uit te breiden over geheel Spanje. Hij sp-rab ten slotte over de onjuiste berichten in da binnen!- en buitenland1- sche kranten. Volgens geruchten, die echter nog her vestiging behoeven, hebben vier personen in den laten avond een der rechters aan gevallen, die do veroordeeling van Ferrer heeft geëischt. De man is aan de be komen verwondingen bezweken. Volgens latere berichten heeft het mit- nisterie Maura zijn ontslag genomen'. FKAO tilt IJK. Het nut van politiehonden!. Vier politiehonden hebben te Parijs goede diensten bewezen bijl het terug drijven van een woelige menigte van oen paar honderd menschen, die na een ver. gadering in het Elysée Montmarlre de steile trappen naai' den top van Mont- martre wilden opgaan om een Ferrer- betooging te houden voor de kerk van het HeiligeHart. Men had daar geen betooging verwacht en de politiemacht was er niet sterk.; maar zijl werd door vier blaffende, brom mende en bijtende helpers zoo krach tig terzijde gestaan, dat de betoogers De Graaf log nu geheel stil. Wan trouwig, of hij nog verder kwaad zou kunnen doen, begon ik te zoeken, of hij' hij nog een ander wapen bij 'zich had. Er zat een revolver in zijln jaszak'. Ik nami het er uit en ging toen een weinig opzij; mij 'bedarende tot scherp toezien, ui hij ook een verdachte beweging maakte. Hij Igg onbewegelijk op de tafel, juist zooals ik hem neergedrukt had, op zijn rug, met afhangende beenen, terwij'l zijn voeten nauwelijks den grond raakten. Het scheen alsof alle kracht uit hem gewe ken was. Het was een afschuwelijke toestand voor mij en ik begon mij te verwonderen, hoe lang het nog duren zou en hoe het eindigen zou, toen er plotseling een. stuip achtige trekking ging door den man, die daar voor mij lag. Zijn handen openden en sloten zich driemaal. Toen deed een nieuwe kramptrekking hem schokken en riep hijl mij. „Schiet 1' 'hijgde hij, met nauwelijks her kenbare stem. „Als je een man bent, zend mij dan! een kogel door het hoofd en help mijl uit mijn lijden." Mijn vermoeden werd nu zekerheid. Ik gaf geen antwoord, doch wachtte zwij'- gend. Een nieuwe kramptrekking scheen hals over kopl weder naar beneden snel den. 1> I I TSC H I, 4 V 1». Onlusten te Neurenberg. Na de teraardebestelling van een arbeider te Neurenberg, die bijl de stakingsonlus ten gedood werd, ontstond een hevig straatgevecht tusschen de menigte en de politie. Uit de rijen der demonstranten werd de politie met steenen gebombar deerd en werden revolverschoten op haar gelost. De menigte wierp tramwagens óm. ver en verhielde talrijke vensterruiten). Vele personen werden gewonR, terwijl tal rijke arrestaties plaats hadden. Het tu mult duurde den geheelen. morgen voort. De overheid heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin tot voorzichtigheid wordt aangemaand. XWTSERLAN». B erg o ng e juk. Uit Montreux wordt bericht, 'dat de 19-jarige Margaretha Sen der van den Cap du Moine in een af grond is gestort, 't Meisje werd sterven de door herders opgenomen en stierf kort daarna. ZIVK0FX Over den onlangd onzen Lezers medogeH •deelden revolutionairen aanslag op Ham- mar, lezen wij de volgende bijzonderheden in het „Handelsblad van Antwerpen": Een gelukkig tot hiertoe weergaloos laffe aanslag is hier in Stockholm gepleegd tegen een algemeen gekend en hoogge schat man, die zich hoogst verdienstelijk heeft gemaakt voor de ontwikkeling van den Zweedschen uitvoer,; namelijk den. bet stuurder van fle Zweedsche uitvoervert eeniging, John Hammar. Die aanslag, die in Stockholm groote opschudding heeft gewekt, heeft zich als volgt toegedragen: In de brievenbus van de Exportförening lag Zaterdagmorgen 9 October, naast een aantal brieven een postpakket, omtrent 10 centimeters lang en drie centimeters breed, dragende het volgende opschrift: Privé, Den heere be stuurder, ridder John Hammar, Z.weed- sche Exportvereeniging, vanwege John Asker. Daar er zoo duidelijk op het pakket stond aangegeven dat deze zending per soonlijk was, werd zij met de overige brieven op de tafel van M. Hammar ge legd. Er was overigens niets verdachts aan te merken. Het pakje was in gewoon bruin papier gewikkeld, met een wit pa pieren band er rond, waarop het adres geschreven stond. Toen rond elf uur de bestuurder aan zijne tafel plaats nam om de post na te zien, nam hij eerst het pakje. Onder aan was een koordje, en toen hij! hieraan trok, kjwam een klein pakje te voorschijn, waad- op geschreven stond, in machineschrift Tabellen „Francstelsel en arbeidsloonem". Dit opschrift was weer- van aard om de belangstelling van den bestuurder te wek- hem dol te maken. „SchietI schiet!" riep hij „en wees vervloekt!" Daarna brak hij in een stroom' van af. schuwelijke verwenschingen uit.. Ik zat er stil bij en zei niets. „Tyrrell I" schreeuwde hijl en met ver. schrikkelijke krachtsinspanning richtte hij zich op. Ik sprong in afgrijzen van mijn stoel op. Zijn gelaat, dat ik niet kon zien, terwijl hij lag, was nu donker purper, bij zwart af. Zijn gloeiende oogen puilden uit hun kassen. Zijn gezwollen zwarte lippen Itrokken zich terug tot een ver- schrikkelijken grijns. Die man was niet langer mensch. Het scheen, alsof hij reeds een duivel was, zoo afschuwelijk, als ooit een mensche- lijfce verbeelding er een afschilderde. Dit gezicht stelde mij Szalay's dood strijd weer voor oogen, maar de uitwer king van het vergrf was hier oneindig verschrikkelijker. Voor het eerst in dat gevaarvolle half uur gevoelde ik! vrees. Diat daar tegen over mij' was zoo ietsi walgelijks, dat zelfs het denkbeeld, dat zijn adem mij' bereikte, verschrikkelijk was. Ik herinner mij, dat ik in panischen, schrik mijn. re volver ophief, maar voor ik vuur kon geven, viel de Graaf met een geluid van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 5