KERKNIEUWS. ON D ER W IJ 5. Rechtszaken. Boekennieuws. Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz. Laatste Berichten. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Marktberichten- zorgd. Nadat de dame was vertrokken weiden de haar vertoonde costumes weer opgeborgen, maar den volgenden dag kwam men tot de ontdekking, dat er een verdwenen was. Alles weid nagegaan, maar veigeefs, zoodat er geen andere mo gelijkheid scheen te bestaan, dan dat de nbekonde dame van de gelegenheid, dat de winkeljuffrouw zich een oogenblik ver wijderd had om het costuum uit de uit stalling te halen, gebruik had gemaakt, .om, het thans vermiste costuum ondeij hare klooien te verbergen. Hoe het mogelijk was, dat dit niet. hij' liet. maatnemen zou zijn ontdekt bleef oen raadsel, maar het vermloeden werd nog sterker, toen de dame aan het op gegeven adres aan de Steegaversloot niet bekend' bleek to zijn. De politie, van het gebeurde in kennis gesteld, zette toe.n haar onderzoek voort, met het resultaat, dat de verdachte vrouw te Rotterdam opgespoord en net gestolen costuum, in hare woning in beslag genomen werd. Zondagavond vervoegde zich bij pen winkelier een lieer uil Rotterdam, die hem vertelde een broeder der bewuste dame te zijn en zich bereid verklaarde het gestolen costuumi alsmede het be stelde te betalen, wanneer men van de zaak venter geen werk wilde maken. Ilij zou zelf later komlen aftekenen. 'De win kelier vertrouwde de zaak echter maar half en deelde zijne ontmoeting 'jan de politie mede. Van de financieelo regeling zal het natuurlijk in de eerste plaats af hangen of het zaakje nog verdere gevol gen zal hebben. Aanvaring Op de Voorzaan te Zaan dam had gisterenmorgen om half twaalf een aanvaring plaats tiisschen de salonboot Prius van Oranje, der maatschappij Alk- maar-Packet, komende van Amsterdam, en de sleepboot Prius Hendrik, kapitein J. Heistek te Zaandam, die een tjalk sleepte. De sleepboot kreeg aan stuurboordzij een groot lek, want de schok was geweldigzij kon slechts met veel moeite naar den wal gestuurd worden, waardoor verder zinken voorkomen werd. De salonboot bekwam oogenschijnlijk weinig schade. Die der sleep boot is nog niet met zekerheid te bepalen. De kapitein der sleepboot kreeg een ernstige hoofdwonde. Vermoedelijk is de oorzaak der aanvaring bet verkeerd begrij pen van signalen. Een m o oievangsl. Woensdag werd de justitie in kennis gesteld met het feit, dat een hoogst gevaarlijk misdadiger zich in Watergraafsmeer gevestigd) had. Zijn naam is Jean Baptist© Detrez; in de we reld is hij hekend als „1e Prussien", Ie ïoi des voleurs" of „Den Bruine". Zijn geboorteplaats is Ixell'es. Aangezien hij het ver gebracht moet hebben in de Japansche bokskunst, waren er bijzondere voorzorgsmaatregelen te ne men om zeker te zijn, dat zijn arrestatie zou gelukken. Daar het gebleken was, dat hij zijn huis verlaten had, werden de toegangen tot de gemeente scherp be waakt. lin met succes. De wachthebbende agenten aan den politiepost Weesperzijde (Watergraafsmeer) toonden het ontvangen signalement goed in hun hoofd te hebben, want toen hij langs den Amstel de stad wilde ingaan, werd hij op 't onverwachts ingerekend. Hij is reeds voor den officier van justi tie geleid. Detrez heeft reeds 38 veroordeelingen achter den rug, waarvan er een is geweest tot 20-jarigen dwangarbeid. De Belgische regeering zal onmiddellijk do noodige stukken voor de jiitleverinj; toezenden, zoodat Jean Baptiste wel spoe dig in zijn vaderland terug zal zijn. Detrez, die 41 jaar is, woonde eerst sedert Maandagavond, aam'de Weesper zijde onder Watergraafsmeer. Hij heeft zich verraden door in een brief aan zijn ouders zijn adres miee te deelen. De aangehoudene wad zoo verbluft door zijn plotselinge arrestatie, dat hij aan geen tegenweer dacht. Een spiritiste ontmaskerd. Zekere mevrouw Anna Abend, die se dert 10 jaar te Berlijn spiritistische bij eenkomsten hiel|d, is met haar echtge noot, den heilmagnetiseur Paul Abend in hechtenis genomen, beschuljdigd van be- tlr°g- De ontmaskering was door de politie met overleg iin elkaar gezet en drama tisch. Van de 15 tot. 20 personen in de zaal waren vijf in het geheim' genomen; de overige waren meest overtuigde spi ritisten. Na verschillende manifestation ging het médium in, het zoogenaamde kabinet (gewoonlijk een door gordijnen en schutten afgescheiden .ruimte in het vertrek') op haar stoel zitten, de gor dijnen werden dichtgeschoven en de ka mer nog donkerder gemaakt dan te vo ren. In het kabinet hoorde mén fluisteren, dan licht geraas en geritsel. Daarop werd het weer stil. Heel zacht ging het gor dijn nu weer open, men zag door een spleet een licht wit schijnselde eer ste geest was in aantocht. Het groote oogenblik ging komen. Daar klinkt plotseling: „Halt! De po litie! Maakt licht!" De commissaris van politie Leonhardt, die op een der achter ste plaatsen gezeten was, was ongemerkt naar voren gekomen en had nu het me dium gegrepen. De toeschouwers slaak ten een kreet. „Ik heb werkelijk niets kwaads gedaan!" jammerde het medium en scheurde zich tot tee'k'en va,n haar onschuld de kleederen va,n het lijf, ter wijl zij poogde de sluiers, die zij in haar mouwen verstopt hal, aan een vriendin toe te steken. Ongelukkig bleek die vrien din een handlangster van de politie. Erkend zijl, zegt een ooggetuige, dal Anna Abend op sluiers niet gierig was een pak, zeker voldoende voor een half dozijn geesten, lag vóór ons. Abend deed een poging tusschenbeide te komen, maar zag daarvan weldra af. Inmiddels had den de bezoekers zich op een teeben; van de politie in een zijvertrek hegeven, waar hun namen en adressen opgeschre ven werden, daar zij in het te verwach ten proces zullpn moeten getuigen. Zoo eindigde deze laatste van pen lange reeks van séances, waarmede Anna Abend en haar behendige echtgenoot Ber lijn tien jaren lang bedrogen hebben en kwaad gedaan. L e e 1 ij k h e i d s p rij z e u. Schoonheids prijzen zijn iets alledaagsch, leelijkheids- prijzeu echter worden minder vaak uitgeluotd. Toch gebeurd het nu en dan en steeds geven er zich daarvoor een aantal lief hebbers aan. Zoo heeft te Oldsworthy in Devonshire eenige jaren geleden een Au- glicaansch geestelijke een jaarlijkschen prijs uitgeloofd voor de leelijkste en oudste oude jongejuffrouw, die onder haars ge lijken het meest geregeld de godsdienst oefeningen bijwoont. Ieder jaar strijdt een geheel aantal van oude jongejuffrohwen om dezen prijs en geen van allen geneert er zich voor, zichzelf voor de oudste en leelijkste te verklaren. In Market Drayton bestaat eveneens een leelijkheidsprijs, die jaarlijks bij gelegenheid van een volksfeest word uitgdeeld. Eenmaal verscheen er een man op het volksfeest, wiens leelijkheid, kommer en ellende op het gezicht lagen. Met algemeene stemmen kreeg hij den prijs. Hoe verbaasd waren echter de deelnemers toen zij den leelijken man eenigen tjjd daarna veel minder leelijk en mei een vroolrjk gezicht terugzagen. De man had zich gegrimeerd en een af schuwelijk gezicht getrokken, om den prijs te winnen. Eucharistisch Congres te Montréal in 1910. Wij lezen in „La Semaine catholique de la Suisse" Nu reeds maken de Canadeezen zich gereed om van het Eucharistisch Congres een onvergetelijke godsdienstige betooging te maken, die gelijkt en, zjo mogelijk, de feesten te Keulen overtreft. De Europeesche priesters worden bijzon derlijk verzocht. Om tegemoet te komen aan de geldelijke moeilijkheden van eene lange reis, beeft de Canadeesche vinding rijkheid een wonder gedaan. Alle priesters worden door de goede zorgen van den aartsbisschop onder een gastvrij dak en aan de broederlijke tafel vereenigd z j zullen alleen te voorzien hebben in de kosten van het vervoer, welke trouwens bij deze gelegenheid door de maatschappij nog verlaagd zullen worden. Montréal is een stad van 000.000 inwo ners, hoofdstad van een uitgebreid en rijk land, het Katholieke New-York van de Nieuwe Wereld. De zeden en de wetten zijn er nog christelijk. Zestig kerken, een geleerde en invloedrijke geestelijkheid, bloeiende parochies, een aan het Evangelie getrouwe staatsmacht zullen hun best doen aan te tounen, wat een eendrachtige en krachtige natie voor de eer van Jesus Christus kan tot stand brengen. Zij zullen aan het oude Evropa, in den vorm van stichtende schouwspelen, getuigenis afleg gen van hunne dankbaarheid voor de gave des geloofs, welke zij van dit werelddeel hebben ontvangen. Goes. Gisteren slaagde aan de cursus voor machinisten te Amsterdam voor diploma B, de heer Joh. Melse, oud-leerling der ambachtsschool alhier. Middelburg. Dinsdag a.s. 26 dezer zal de inwijding der vergrooting van de R. K. school plaats hebben. Om half tien zal eene plechtige gezongen H. Mis aan God worden opgedragen, waarna om elf uur de inzege ning van den nieuwen bouw plaats hebben. Te Breda slaagden voor het examen vrije- eu ordeoefeningen der gymnastiek de dames J. C. M. C. W. Hoffmann te Vlissingen en M. J. H. Roldanus te Middelburg. Aan de universiteit te Amsterdam is ge slaagd voor het candidaats examen rechts wetenschap de heer L. E. de Brakke van Middelburg. (M C.) Volgens het Provinciaal verslag over 1908 verminderde het aantal openbare scholen in Zeeland met 2, tengevolge der opheffing van scholen te St. Jansteen en te Zierifezee. Het aantal dei' bijzondere scholen ver- meendorde met 3, nl. te Oud-Vossemcer, Vrouwopokler (Gapinge) en W.olphaarts- dijk. Op 31 December 1908 bedroeg het aan tal openbare scholen 162 en bijzondere» 78. Het getal leerlingen ap1 (1e openbare dagscholen bedroeg 26640 (14265 jongens en 12375 meisjes) en op de bijzondere dagscholen 9649 (4574 jongens en 5075 meisjes). Middelburg. Bij beschikking van ae recht bank alhier is buiten vervolging gesteld met last van onmiddollijke invrijheidstelling, J. v. G., 45 jaar, koopman, geboren en wonende te Rotterdam, beklaagd van mede plichtighei 1 aan diefstal van kippen. Een automobielongeluk. Voor de rechtbank te Middelburg zal 29 October a s. terecht staan H. G. M. H. de H oud 24 jaar, wonende te Wondel- ghem i ij Gent (België) Deze Belg was de bestuurder der auto mobiel, die op 21 Juli j 1. onder de ge meente Schoondijke in den sloot terecht kwam Ilij dit ongeluk werd aan den onbe zoldigde rijksveldwachter Ch. L van der Meele, die onder de auto geraakte, de borstkas ingedrukt. De H. zal nu terecht staan als beklaagd van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. In doze zaak zijn 5 getuigen gedagvaard, waarvan één als deskundige, terwijl als verdediger zal optreden Mr. P. Dieleman te Middelburg. Het gerechtshof te Middelburg ver oordeelde Woensdag G. J. Rwegens valschheid in geschriften, conform den eisch an het vonnis der rechtbank, tot 2 jaren gevangenisstraf, wegens het innen van aanzienlijke bedragen op valschelijk onder- teekende reischêques. De rechtbank wees heden vonnis inzake de eedsweigering van C. Kriller te Haar lem in het proces Smit op den 17 Juni. De eisch luidde 7 dagen gevangenisstraf. Thans is beslist dat het onderzoek niet volledig is geweest, daar niet is onderzocht of beklaagde tot eenig kerkgenootschap behoorde. Volgens art. 212 van het Wetb. van Strafr. zal een nadere behandeling plaats hebben, die bepaald is op 27 dezer. (M. C.) Tot officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Zierikzee, is benoemd Mr. J. de Vries van Doesburgh, thans substituutofficier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Haarlem. Vrouwenkiesrecht door Mr. Dr. Chs. Raaijmakers S. J. Firma Van Langenhuyzen, Amsterdam. Deze studie, die in de Katholieke pers zooveel stof op joeg denk aan de ar tikelen in De T ij d, De Maasbode en Het Centrum is thans in brochure vorm verkrijgbaar. De geleerde schrijver komt tot de slot som, dat de vrouw niet bestemd is voor de politiek. Zoo zegt hij o. a. „Haar hoogverheven taak in het Maatschappelijk leven is het moeder schap en al wat daarmede samenhangt of daaraan analoog is. Voor die taak ontving zjj van nature neiging en ge schiktheid. En wanneer zjj zich daar toe beperkt, en de onuitputtelijke schatten van liefde en toewijding door God in haar harte gelegd, daarvoor gebruikt, in den dienst van al wat hulp behoeft en lijdt, voor opvoeding, onderwijs, armenzorg, ziekenverpleging en wat dies meer zjj, dan zal de vrouw niet slechts achting en eerbied af dwingen, maar bovemdien meer invloed oefenen op het openbare leven en de politiek, dan wanneer zij actief en passief kiesrecht bezat. „God heeft nu eenmaal gewild, dat zjj in het gezin aan den man zou on derdanig zijn. En daarom mag zij ook op politiekgebied niet met den man gelijkgesteld. Haar burgerschap is af hankelijk van het zjjne, slechts mid del ijk behoort zij tot het staatsorga nisme en diensvolgens mag ook haar invloed op het staatsbeetuur slechts middelijk zjjn. „Alleen de hoofden van gezinnen en de mannen, die buiten een gezin levende en aan het vaderlijk gezag onttrokken, de onmiddelijke geschikt heid hebben om gezinshoofd te wor den, kunnen als burgers in den vollen zin des woords, als cives simpliciter voor het kiesrecht in aanmerking komen." Deze week is een partij bouwland, groot 16,3570 II.A., geveild voor den eersten! keer; het land) ligt in den Isabel la-polder. De in stelp rij zen waren: Koop- 1, ingesteldi 0,83,10 H.A. voor f1115; koop 2, 0,43,80 H.A., voor f 660; koop 3, 0,43,90 H.A., voor f730; koop 4, 0,62,10 H.A., voor f1095; koop 5, 1,23,70 H.A., voor f2095; koop 6, 0,96,70 H.A., voor f1505; koop 7, 0,81,50 H.A. voor f 1100; koop 8, 1,08,20 H.A., voor f1400; koop 9, 0,83,70 H.A., voor f 1350; koop 10, 0,94,00 H.A., voor f 1200; koop 11, 0,75,30 H.A., voor f980; koop 12, 0,77,10 H.A., voor f950; koolp 13, 1,05,90 H.A., voor f 1000; koop 14, 0,78,40 HH.A., voor f925; koop 15, 1,30,60 H.A., voor f 1600; koqp 16, 1,10,10 H.A., voor f 1225; kcop 17, 1,35,60 H.A., voor f1500; koop 18, 1,02,00 H.A., voor f1200. Koop 14, 15 en 16 werden gezamenlijk ingesteld voor f.3800. Vereonig. Ziiid.Bevela.nd „het Gr. Kruis." Bij de aanbesteding van vier ligtenten op 20 October gehouden te Kruiningen is de levering opgedragen aan de firma Wed. J. Beenhakker te 'sHeer Arenlds- kerke voor f411.52 zonder bijllevering van schilderwerk. Voorts was ingeschreven door H.H. W. Westveer, 's Gravenpolder f629; W. Gaanderse Wolphaartsdijlk f471.75; M. Baveco Kruiningen f479; C. Wonder den! Kruiningen f482; IA Huissoon ler- seke f535; J. Martijn, lerseke f495; A. Huibregtse Heinkënszand f 48811. A. Breker Krabbendijke f479; G. van Riet Goes f778; J. C .de Beste Goes f628; Wed. W. F. van Biet Goes f568; J. de Jonge Wz., Goes f500; A. Bierens Schore f438; M. Alewijh Waaide f535. Alle zon'. der Mjilevering v,n:n schilderwerk'. 12 personen hebben aan de aanbe steding van de kerk te Kieldrecht deel genomen. Het hoogste inschrijvingsbiljet bedroeg fr 105.138.35. De laagste inschrij ver was T. D'Hooge te St. Nicolaas voor fr 82.446.72. Bijl de Woensdag te Amsterdam gehou den aanbesteding -door het Departement van Koloniën was Ide firma A. Jeronimus te Middelburg minste inschrijfster voor: 20.000 L. groene erwteni ad f4160, 16.000 dito (aid. f3328, 15.800 dito ad f3286.40 De firmlal J. A. van Heel' te Goes was. minste inschrijfster voor 16.000 L. glroene erwten aid f3342.50. (M. C.) Den Haag. Er heeft zich een commissie gevormd om de sinds lang uitgesproken gedachteeen blijvende herinnering te behouden aan de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis te verwezenlijken. Men zal trachten met het gedenkteeken gereed te komen tegen den len verjaardag van Prinses Juliana. Den Haag. De Eerste Kamer stelt zich voor in de 2e week van November te ver gaderen. Den Haag. De Tweede Kamer heeft tot nader orde de zitting gesloten na afdoening der salarisregeling van directeuren en com miezen der post en telegraphie. Lopik. In de gemeente Jaarsveld, waar zieh onlangs 2 gevallen van cholera voor deden is een 16jarig meisje door die ziekte aangetast en gestorven. Vele personen zijn geïsoleerd. Maastricht. Een mijnwerker uit Heerlen schoot tweemaal op zijn minnares en ver wondde haar ernstig doch niet levensge vaarlijk. Daarna richtte hij het wapen op zich zeiven en doodde zich. Middelburg. Woensdag 27 October a s. zal onze gemeenteraad in openbare verga dering bijeenkomen te 10 en 2 uur en zoo noodig nog om 8 uur des avonds. Op de agenda komt voor o a. subsidies Groene Kruisvereeniging en Handelscursus en de gemeentebegrooting. Londen. Minister Gray zeide in eene parlementaire redevoering dat Groot Brit- tannië de annexatie van den Congo door Belgie nog niet heeft goedgekeurd en eerst een bevredigend antwoord afwacht op de vraag hoe het komt, dat de meerderheid der inboorlingen in den Congo nog steeds gedwongen arbeid moet verrichten en het land voor den handel gesloten is. Aci-Reale (Italië). Gisterenavond om 6 uur zijn verschillende hevige aardschokkeu gevoeld op vier plaatsen. Tien huizen vielen in, verscheidene andere scheurden. Een persoon kwam om onder de puinen. De bevolking, zeer verschrikt, kampeerde in de open lucht. Autoriteiten en troepen zijn hier aangekomen. Halle a/d Saaie. De bladen melden, dat wegens ongeregeldheden, gepleegd door de stakers aan de Mansfelderkopermijnen, eenige compagnieën zijn gearriveerd om de orde te handhaven. Bij de koperpletterij zijn machine-geweren opgesteld. Correspondent Schore. Gelieve U voor Uw verzoek te richten tot de Admini stratie van „De Bevelander" Goes. De Redactie. GOES. Geboren20, Marinus Johannes Maria, z. v. Johan Hendrik Joseph Maria Stieger en Dina Elisabeth van Schie; 21, Hugo Theodoor, z. v. Hugo Theodoor van Sou en Dina Mieras; Geertruida Cor nelia, d. v. Pieter Rijn en Aaltje van FraassenCornelia Marinus, z. v. Cor nelia Marinus Lindenberg en Maria Pie tercella Lahr. Van 2122 Oct. MIDDELBURG.Ondertrouwd: M. J. Ar- noijs j.m. 22 j. en S. C. Braker jjd 20 j.; P. B. Bos j.m,. 22 i. en G. van Aartse yd. 24 j^; A. de Breè, wednir. 37 j. en J. L. But j.d. 25 j.; J. WL de Schipper j.m. 25 i, en J. van Keulen., j.d. 22 jaar. GetrouwdJ. Geervliet, j.m. 21 en J. M. Goedbloed j.d. 26 j. Bevallen: S. van de Putte, geb. San- derse d.J. P. Midavaine, geb. Barenf- sen, |d. Overleden: C. Coppeja.n, 72 j. vrouw van W. Lievense. Van 15—22 Oct. IERSEKE. Ondertrouwd: 15, Lauras Bom j.m. 24 j. en Maria, van Loo j.d:. 22 jaar. Middelburg, 21 Oet. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer. Handel levendig. Tarwe 50 cent lager. De prijzen waren als volgt: Jarige tarwef0.A f0. Nieuwe dito f 6.60 A f 7.60 Roggef 6.A f 6.50 Zomergerstf 4.75 A f 5.25 Haverf 3.A f 4. Kroonerwten f 12.A f 16. Witteboonen f 14.A f 16.75 Ronde bruineboenen f 16A f 19. Lange ditof 12.50 A f15.60 Koolzaadf 0.A f 0. per mud. Karweizaad f0.— A f 0. per 50 K G. Noteering der boter en eieren Boter f0 58 A fO.64, voor particulieren f 0.66 per kilo. Eieren f 6.voor particulieren f 6.40 per 100 stuks. Vlissingen, 22 Oct. 1909. Boter per l/2 kilo f0.66 a f0 676. Eieren per 100 stuks f 0,— a f 0, ALLERLEI. Onvergeeflijke vraag. Stud. A. (die z'n amice B. ontmoet). Ben je bijl kas? S t u |d. B. Ben jij1 bij zinnen Van achter ide coulissen. Directeur (tot. tooneelspeler). Hoe jdoen \ve dat?In de derde acte ligt u dood of» den grond, ik! heb echter uw pruik dadelijk weer noodig. D e to o n eél he ld. O, dat is niets, dan vlechten We e(r frog een rol van een lijikenberoover in! Keukenmeid (tot kleinen Hendrik) Maar Hendrik, je moet hier friet met je spoortrein in de keuken rijden. Hendrik. O jawel Mina, we stop pen hier vijlf minuten voor ververschiingen) Moedertrots. Vrouw Mathieu is haar zoon, die in Nijtaiegen, in garnizoen ligt, gaan opzoe ken. Pas is hij sergeant geworden. Zij is verrukt over haar reis en als zij weer thuis is, geeft zij lucht aan haar vol doening door tot haar vriendinnen niet zonder trots te zeggen Je kunt je niet voorstellen, hoe mijn zoon bemind is. En iedereen kent hem I Wij zijn samen uitgeweest en aJle sol daten, die we tegenkwamen, sloegen voor hem aan. Terwijl een toerist een klein dorpje passeerde, dat in een afgelegen district lag, was hij niet weinig verbaasd toen hij een oud man, 'die voor de deur zijner woning zat, op een allergulzigste manier een grooten homp broöd, en eehi stuk spek zag verslinden. Hij kon zich dan. ook niet weerhouden om de volgende opmerking te maken: Maar mijn goede man, riep hij uit, je moet niet zoo schielijk eten: op uw leeftijd! Je moet er ook' voor zorgen, dat 't verteert. Ik ben niet oud, ik ben vijf en zeventig. O, noem je dat niet oud? vroeg de toerist guitig. En hoe oud was je vader toen hij stierf? Mijn vader? was 't antwoord maar mijn vader is niet dood; hij is boven en helpt mijn grootvader bij 't naar béd1 gaan. Zuinigheid. Koogvrouw in oude kleeren. Heusch mijnheer Muller, meer dan 3 gulden kan ik u niet voor die oude kleeren geven. 'Je kunt voor dat geld tegenwoordig bijna een nieuwe jas hebben. O u ld e v r 'ij' gezel. Neen juffrouw voor drie gulden krijg je ze niet. Lie ver nog ga ik trouwen, en laat er voor mijfr jongens broeken uit maken. Tante. Van verscheidene personen heb ik gehoord, dat Mr. Brown een zéér vlugge jongen is. Marie. Hij kan zoo vlug zijn als hij wil, tante,' ik zal hem toch wel vangen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 3