No. 121 Donderdag 14 October 1009 Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ÏT DE PERb. Sociale Berichten. Kunst en Wetenschap. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209, .GOES. Reelameberichten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs, Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Üt. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. Niet alleen Dat wij in ons oordeel ovei het Samen gaan van godsdienst en poli tiek niet alleen staan, be-vijzen de volgende zinsneden, genomen uit het hoofdartikel van „De Nederlander", christelijk-historisch dagblad, van Maandagavond, getiteld Misbruiken bij Verkiezingen. Waar de politiek zich met de kerk bemoeit en tal van politieke kwesties, als de uitkeering aan de kerkgenoot schappen, de zondagswet, de scheiding van kerk en staat, enz., met de hoogste kerkelijke en geestelijke belaDgen samenhangen, is het der kerk niet kwalijk to nemen, dat zij zich met de politiek bemoeit. Tot op zekere hoogte is dat zelfs plicht als het te voorzien is, dat onthouding kerkelijke en godsdienstige belangen zal schaden. Tot op zekere hoogte acht ik het dan ook lang niet altijd een deugd als predikanten of pastoors zich niet met de politiek bemoeien willen. Dat kan een hoog idealisme beteekenen, maar ook ziekelijke overdrijving, gemis aan goed inzicht en laakbare onver schilligheid. De politiek behoort niet op den kansel en elk geestelijk persoon moet zelf weten hoever hij gaan kan. Tact en fijn gevoel moeten hem hier den weg wijzen, maar ik kan niet inzien, dat een Christen eerlijk handelt, als hij het politiek terrein aan de vijanden van het Christendom overlaat. Op elk terrein des levens moet hij voor zijn beginselen uitkomen. Hij moet de politiek Diet schuwen, maar veredelen. Is zjjn geloof niet tegen de ruwe aan raking met het werkelijke politieke leven bestand, dan moet hij het trachten te versterken en als hjj niets doet om het politieke erf voor den christen te veroveren, mag hjj ook niet eischen, dat de regeering in alles christelijk zal optreden. Over de verkiezingen sprekende, zegt de schrijver van boven vermeld artikel: Ook op den invloed van Kerk en Geestelijkheid wordt dikwijls aanmer king gemaakt. Eu juist het meest van de zijde van hen, die volstrekt geen bewaar hebben, dat de tappers en andere minder achtenswaardige personen zich met de verkiezingen bemoeien en aan hunne party de overwinning verschaf fen. Bepaald consequent mag dat niet heeten. Wg bevelen beide citaten den waarheid sprekenden „Verus" en den waarheidmin- nenden „Volkswil" ter overweging aan. De 30 opcenten op het Tarief. Naar men weet is een van >le middelen, door den Minister van Finainciën, voor gesteld om tijdelijk in den finajiciëelen nood te voorzien, de heffing van, 30 pCt. op de invoerrechten. Reeds deelden we mede, d.at de pers van de linkerzijde niet al te best is te spreken over dit voornemen; het blijkt uit een artikel, dat „De Tijd" Saterdag aan dit onderwerp wijdde, dat ook dit blad er slechts matig mee ingenomen is. Mooi vindt het blad de heffing van die 30 opcenten niet; doch als men er financieel niet al te best voorstaat, kan, men niet altijd doen wat men mooi vindt. „De Tijd" tracht dit der Vrijzinnige pers op |de volgende 'manier duidelijk te maken De liberalen zijn voor een groot deel voorstanders van een samen smelting der vermogens- en bedrijfs belasting toit een enkele inkomsten belasting, niet allee11 om er zoo meer geld uit te halen, ïmaar ook en vooral omdat aan de bestaande gesplitste inkomstenbelasting jernstige gebreken kleven. Zij. hebben destijds hunne stem aan ide opcenten gegeven op de vermogens- en bedrijfsbelasting, waardoor uit deze bron meer geld werd verkregen. Is dat geweest, om dat de meeste voorstanders van een algemeene inkomstenbelasting |de opcenten op de gesplitste zoo mooi vonden? Natuurlijk niet. Er was geld noodig en om: tijdelijk in den geldnood te voorzien, berustten zij; in afwachting van de algemeene inkomstenbelasting, idie maar piet met een zucht in elkaar was te zet-: ten, in |de opcenten. Precies zoo, zegt „De Tijd" Precies zoo en niet anders staat het met hen, die de liberalen kort weg a's de protectionisten gelieven te doodverven. Zij meenen dat, waar er geld moet z'ij'n, een tariefsherzie ning een ^ler bropneiii is, ja, een hoofdbron, waaruit moet worden ge put, maak ziji zijn van oordeel en hierin staan, ze principieel tegen over de mannen van het fiscaal te- rief idat deze verhooging moet geschieden stelselmatig, naar een vast plan, zóó dat zij tegelijkertijd den Staat aan de nooilige gelden helpt en bevorderlijk is aan den na- tionalen arbeid. Een tariefswijziging, iclie alleen meer geld verschaft, moet, zoo bij iemand, eer door onzen tegenstan der, dan door ons geprezen. Prin cipieel en op Iden duur gevoelen wij en, wijl zijn zeker, de Minister m!et ons voor (deze opcenten pre cies evenveel als de iiberale voor standers. eener .algemeene inkom stenbelasting voor de opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting, maar practisch doen wij', als zij met deze (Opcenten, en berusten er in, omdat nu eenmaal dadelijk geld noo- idig js en een principieele tariefsher ziening, idie komen moet, niet is uit de mouw te schudden. Waar deze algemeene tariefsherziening tot een meer beteekenenide verhooging leiden moet, daar schijnen ons de opcenten daartoe als aangewezen en bewon deren dé vondst v.an den Minister. Het bezwaar, dat de bate van deze verhooging aan jd,© in uitzicht gestelde sociale wetgeving zou worden onttrokken, deelt „De Tijd" niet. Als dat geld voor de sociale wetgeving noodig wordt, zal men het daarvoor besteden, en het dan weer nooidige moet op andere wij'ze wor den gevonden. Wjant het tekort moet worden gedekt. En in ieder geval is bij de plannen van den heer Kolkman op de sociale wetgeving gerekend, terwijl de vorige Minister van Financiën, de heer De Meester, daarvoor niets beschikbaar had. Het blad gelooft, dat de Kamer met den Minister zal medegaan, doch teqdege zal letten op het tijdelijk karakter der voorgestelde heffing. KOJ1K De Paus heeft Zondag 200 pelgrims uit Keulen ontvangen. De leider der pel grims, Marchand, las een adres van hulde voor. In zij'n antwoord betuigde de Paus zijn tevredenheid over het bewijs van trouw en aanhankelijkheid. Z.Heiügheid herinnerde aan het eucharistische congres in Keulen als een nieuwe getuigenis van geloof. De bisschop van Straatsburg en verscheidene prelaten woonden de ont vangst .der pelgrims bijl Men wijfet op deze ontvangst van pel grims (door den Paus. als een "blijk, dat de gezondheidstoestand van den H. Va der weder geheel in orde is. A.UUKIliA De wervelstorm in Cuba. Maan dagmorgen heeft een wervelstorm op uitgebreide schaal verwoesting teweegge bracht over geheel het westelijk gedeelte van het eiland. Er zijn 5 personen om gekomen en vijfentwintig gewond. In de haven van Havanna zijln een veertigtal kleinere schepen gezonken. De in Ha- vanna aangerichte schade wordt geschat op een millioen dollars. Het nieuwe hospitaal voor teringlijders te Aronganaranjo is Idoor den orkaan met den grond gelijk gemaakt; waarbij vele patiënten kwetsuren opdeden. De stad KeyWest is tot een puinhoop- terug gebracht; de materieele schade daar ter plaatse wordt op 2.000.000 dollar ge raamd. Toen ide wind bedaard was, bleek, dat in Key-West honderden woonhuizen en negen sigarenfabrieken geheel of gedeel telijk waren vernield. Toen de orkaan wat bedaard was, begon het gepeupel te plunderen, zoodat de krijgswet moest worden afgekondigd. De snelheid van kien wind terwijl fte orkaan op zijn hevigst was steeg tot 160 K.M. in het uur. Men vreest, dat de kust van Florida deerlijk zal zijn geteisterd. ÏUKiillh. Abdo e 1 Hamid, de gevangene der Jong-Turken, die niet eens een onschul- jdig partijtje hengelen mag, heeft, naar uit Salomki gemeld wordt, een poging gedaan om te ontvluchten. Hij liet n.l. een werkman komen om iets aan zijn bed te repareeren. Voorgevende, dat de man vuil was, liet hij hem een bad ne men. Terwijl! de man in het bad was, trok Abdoel Hamid diens kleeren aan, verliet het huis en kwam door den tuin veilig buiten de poort. Daar werd hij door een schildwacht herkend en in hech tenis genomen. De werkman werd als medeplichtige .opgesloten. Sl'AAJt:. He t geding tegen Ferrer voor den krijgs raad te Barcelona is Zaterdag geëindigd, llij: ontkende beslist de hand te hebben genad in de onlusten van Juli, en bestreed de beweringen van getuigen, die zeiden dat hij hen tot revolutie had opgewekt. De procureur der regeering eischte te gen hem (de doodstraf, ontheffing van bur gerschapsrechten, en verbeurdverklaring v,an zijn goederen ter schadeloosstelling van d® slachtoffers. Zijn verdediger, kapitein Galcaron, hield een welsprekend pleidooi, waarin hij vooral w.ees op den haat der reaction- naire elementen, waarvan in deze vervol ging is blijk gegeven. Ferrer voegde er nog aan toe .dat men hem alleen mocht vonnissen voor (de laatste gebeurtenissen, niet voor hetgeen liijl vroeger als poli tiek man heeft gedaan. Het vonnis zal eerst bekend worden als het bekrachtigd is. De Spaansche anarchist Ferrer is door den krijgsraad ter dood veroordeeld en in afwachting van de voltrekking naar het fort Montjuich overgebracht. Volgens uit Madrid ingekomen berichten hebben de ministers den 'koning geraden geen gratie te verleen en. N. B. D.e lezer bqdenke, dat de anti- clericale pers in Europa gedurende de laatste weken het er -op aan legde om het publiek tegen Spanje in te nemen en gunstig voor Ferrer te stemmen. Een feit nochtans is dat deze Spaan sche anarchist de aanstoker, zoo niet de hoofdleider is geweest der gruwelen, te Barcelona in Juli gepleegd, o.a. van |den afgrijselijken moord op den pas toor van Pueblo Nuevo. OOS1JEK KM ii-JDLOA U Ai&MIK Aardschokken. In Stiermaken en Krain zij'n dezer dagen vrij hevige aard schokken gevoeld, die op verschillende plaatsen aanleiding gaven tot paniek'. Voor zoover bekend is, was het eenige slacht offer een zieke vrouw te Graz, die van schrik! stierf. Te Agtanii hielden de schok ken 15 minuten aan, een tijdruimte, die den bewoners een eeuwigheid scheen, zoodat de angst steeds grooter werd. Daarna bleven echter de schokken ge lukkig uit en keerde do gerustheid land- zamerhand onder de bevolking terug. Hoewel een zeer groot aantal schoor- steenen invielen en in menig huis het plafond naar beneden kwam, werd nie mand gekwetst. In het geheele gebied van [de aardbeving is bijna geen huis, waar geen spiegels of ander huisraad gebroken zijn. De meeste schalde werd aangericht te Petrinja, waar 50 schoorsteenen invie len en een aantal huizen erg van de aardbeving geleden hebben. De Engelsche vloot heeft Zaterdag uit New-York naai' Portsmouth de terugreis ondernomen. Er zljh 125 man als de serteurs in de Vereenigde Staten achter gebleven. Ziji behoorden meerendeels op de Inflexible thuis. De Inflexible had juist eon groote lading kolen aan boord genomen, om een snellen tocht te kun nen doen. De commandant is nu erg onthand, daar de meeste deserteurs ko lensjouwers zijn. Lloyd George, de kanselier der schat kist, hiel-d Zondag een redevoering te New-castle, waarin hij .o.a, zei-de: „Sommige menschen vragen, hoe het komt, dat vijfhonderd gewone menschen het oordeel van millioenen, die den rijk dom en den voorspoed scheppen, vermo gen te weerstaan, vijfhonderd mannen, dia een tienduizend tal menschen tot be zitters van den Engelschen grond maak ten ,dde de rest van het volk schade be rokkenen in zijn landbezit eu aan zijn kroost, die verantwoordelijk zijn leven sleet in zwoegend sloven voor een on zeker bestaan. En toen idie man op het eind zijner dagen acht pence per, dag eischte, kon hij ze alleen krijgen door een revolutie, terwijl een ander, die niets uitvoerde, dagelijks meer ontving dan zijn arme buurman in het geheele jaar. „Het antwoord op deze vraag is zwan ger van gevaren voor de geregelde orde ter zaken, zooals idie idoor de pers wordt vertegenwoordigd, maar tevens beladen met zeldzame, verkwikkende vruchten voor de verdroogde lippen der menigte die langs den stoifigen weg gaat, in duis tere eeuwen door het volk begaan, het volle, dat thans uit de duisternis treedt in het licht." Deze redevoering wordt in de Engel sche pers heftig bekritiseerd. De meeste bladen keuren haar sterk af. B L O I De Belgische minister van orlog heeft aan een Antwerpsche firma heel Het ge- ïaamte besteld voor een bestuurbaar luchtschip, .waarvoor majoor Le Clément de St. Marcq de plannen vervaardigde. Ovar drie maanden uiterlijk moeten de bestellingen -afgeleverd zij-n. In de aan staande lente zullen er met den mili tairen ballon al proefnemingen gedaan worden. Generaal d'Amade is uit het Fransche leger ontslagen, wegens in een interview met de „Temps" uitgesproken woorden. Do generaal had daarbij o.a. gezegd: De door het Spaansche optreden voor Frank rijk geschapen toestand is uiterst gevaar lijk. Wij lehoordeu onverwijld tusschen beide ie komen als wiji onze politieke en economische belangen in Marokko wenschen te bewaren. De minister-president riep den generaal ter verantwoording bij zich. D'Amade erkende zeer royaal ide juistheid van hot couranten-verslag en verklaarde dat zijn bezorghend voor 't vaderland hem deze woorden in den mond had gegeven. Hij begieep echter dat hiji buiten de aan een nulitair bevelhebber voorgeschreven gren zen was gegaan. De minister-president huldigde 'sgene- ïaals bekwaamheden, die vooral in Ma rokko bleeken. Hij voegde daaraan toe, dat hy; sinds hij aan het bewind kwam geen pijnlijker plicht te vervullen heeft gehad als thans. De beschuldiging van Generaal D'A- made, als zou Spanje op aanstoken van het Yaticaan iden oorlog in Marokko door zetten, wordt door de Osservutora Romano krachtig wedersproken. In alle linnenweverijen van Rijsel en omstreken hebben de arbeiders Dinsdag het werk nedergelegid. SERVIË. Een groot administratief schandaal. Uit Belgrado verneemt de „Lokal Anzeiger", dat bij de adminis tratie der Servische spoorwegen belang rijke knoeierijen zijn gepleegd. In plaats van nieuwe locomotieven en wagons werd leveling van gebruikt en door andere maatschappijen geweigerd, materieel door dq ambtenaren toegelaten. Daardoor ledep. de spoorwegen een verlies van een mil lioen. ZWEDEN. Een tweede aanslag te Stock holm. Tegelijkertijd met de bomaanslag op den directeur der Zweedsche export- vereeniging, Jon Hammer, ontving de fabrieksdirecteur, Sjocholm, te Gotes^ borg een soortgelijk postpakket. Dit werd echter ontvangen |door zij'n zoon, wien het geval aanstonds verdacht voorkwam. In verband met de aanslagen ontvin gen een aantal bladen brieven, onder teekend door het uitvoerend comité van de sociaal-democratische partij'. Zondagavond had te Amsterdam op de Keizersgracht, hoek Leidschestraat, waar het gebouw van het Spaansche consultaat is gevestigd, een manifestatie plaats, ge richt tegen de Spaansche regeering in verband met het gevangen houden van den Spaanschen anarchist Ferrer. Luide riep men om diens invrijheidstelling en trachtte o.a. het bord van het con sultaat, voor het huis aangebracht, af te rukken. De politie kwam er aan te pas en moest tot tweemaal toe (den wapen stok trekken, alvorens (d,e menigte voor good uiteen ging. D.e Minister van Bujtenlandsche Zaken en mevrouw Ide Marees van Swinderen gaven Maandagavond te hunnen huize een diplomatiek diner ter eere van dgen eerstdaags vertrekkenden Turkschen ge zant en den nieuwbenoemden Engel schen gezjant. De commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant heeft in de maand September j.l. uitgereikt 320 nationali- teitsbewijzen. Van deze 230 afgegeven' bewijzen zijn er 132 uitgereikt aan per sonen, voo(r wie |de hier te lande be staande werkloosheid de reden was, welke er hen toe leidde, zich naar het bui- tanland te begeven; 77 bewij'zen werdein uitgereikt aan personen, 'die als reden van vertrek opgaven |de 'hoogere loonen in het buitenland. D'e overige 21 nationa- liteitsbewijzen werden uitgereikt aan personen, die om andere redenen eed bewijfe hebben verzocht. Donderdag zal te 's Gravenhage aan den heer Lovink een afscheidsdiner wor den aangeboden door de afdeelingschefs van |de directie van den Landbouw. Maandag werd te Amsterdam de alge meene vergadering gehouden der plaatse lijke patronaatscommissiën en besturen in het bisdom Haarlem, ouder presidium van dm Zeer Eerwaarden Heer Van der Stee. De altredende bestuursleden werden her kozen. De weleerw. heer G. A. Annegarn, kapelaan te Middelburg, leidde met veel talent het onderwerp in.Welke eigen schappen worden verlangd van de bestuur ders van een patronaat". Na eenige nuttige op en aanmerkingen werd de vergadering gesloten. Quo V ad is. De componist Nowo- wiesjki, wiens werk Quo Vadis door de Cbr. Qrat. Ver te Amsterdam 2'2 October a s. in het Concertgebouw aldaar zal worden uitgevoerd, heeft aan het bestuur van ge noemde vereeniging een brief geschreven, waarin hij voor de voorgenomen uitvoering zijn groote erkentelijkheid betuigt, en zich bereid verklaart, een eventueele tweede of derde uitvoering te leiden, aaDgezien hij niet zeker weet, of hij op den dag der eerste uitvoering in ons land kan zijn. Den 2'2en December zal de afd. Dordrecht van Toonkunst de le uitvoering in dit seizoen geven Ten gehoore zal worden gebracht Stabat Mater van Dvorak en de 95e Psalm van Mendelssohn. Als solisten

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1