ENo. 115 Donderdag 30 September 1909 Vijfde Jaargang. 3INNËNIAND. Verschijnt elften MAANDAG-, WIEHSDU- en VRIJDAGAVOND Bij dit miner Moort een Bijvoegsel. Zondagsheiliging. Staten-Generaal. Abonnementsprgs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrgdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganiepoortstraat C 209. GOES. fieelameberiehtcn 25 Ct. p. r. Bg abonnement speciale prgs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, h contant. Men behoeit geen droogstoppel en geen kwezel te zgn om te vinden, dat bet tegen woordig met de Zondagsrust en de Zondags heiliging niet geheel is, zooals het behoort. Wie het zoo zegt, drukt zich stellig zeer gematigd uit. Indien men zei, dat het met de schending der Zondagsrust en de om- wijding van den Zondag de spuigaten uit loopt, zou men niet zo heel ver bezijden do waarheid zgn. In den ouden tijd was zeker niet alles goed, maar den Zondag hield men toch beter in eere dan tegenwoordig Men deel meer aan Zondagsheiliging en aan Zon dagsrust. Wat de godsdienstoefeningen betrof, haalde men Zondags in wat men in de week moest te kort schieten: men had des Zondags den tjjd, het kon er af en men wildo het cr dan eens goed van nemen. En al sloot men zich het verdere van den dag niet geheel en al in zijn huis als in een kluis op, men bleef toch meer te zamen in den familiekring, en aan het lezen van een goed boek, een sticbteljjk boek vooral, werd meer gedaan. Eu tegenwoordig? Gelukkig niet allen, maar toch velen vol doen, ternauwernood, haastig, omdat het zoo moet en men er goedschiks niet buiten kan, aan den meest dwingeuden godsdienst plicht. Eu al vroeg op den dag zwermen zij uit, om eerst laat in den avond thuis te komen. Er is altgd en overal wat te doen, men heeft veelal de moeilijkheid der keus, en iedereen, jong en oud, arm en rijk, wil er bg zgn. Zoo blijft voor velen van de Zondags heiliging maar een schijntje over, en de Zondagrust gaat geheel te loor, voor zich zelf en voor de veleD, die men tot schending van Zondagsrust en -heiliging dwingt. Nu moet men, om volkomen billijk te zgn, met de veranderde tijdsomstandigheden eenigermate rekening houden. Het gaat dikwijls niet aan, vergaderingen op een dag in de week te houden. Er is een goedkoope reisgelegenheid, en men profiteert daarvan om een familielid op te zoeken of eens een mooie streek te zien. waar men anders niet licht lomt Er is eens een keer een feestje kermis, tentooi stelling, wedstrijd, uitvoe ring, en men kan toch niet altijd thuis zitten en zich overal buiten hou-ien. Indien het lig een keer bleef, zou nie mand klagen, tenzij misschien de strenge en stroeve Puriteinen, wier meening men kan en behoort te eerbiedigen, zonder daarom gehouden te zijn die na te volgen. Maar bet, blijft niet bij een keer: wat uitzondering diende te zijn en als zoodanig lichtelijk zou worden verschoond, dreigt meer en meer regel te worden. Uitstapjes, pretjes, vermakelijkheden beheerscheu den Zondag, en het groote gebod Wees ge dachtig dat gg den Sabbathdag heiligt, komt leelijk in het gedrang. Hot jonge volk ziet het slechte voorbeeld der ouderen en vervalt zoo licht in de ergste overdrijving, waar de meerbejaarden in hun leeftijd en in andere emstandigheden nog een, zg het soms zwakke rem, vinden. Er heerncht onder ons, katholieken, op allerlei terrein groote bedrijvigheid. Voor een aantal goede zaken zijn wij in de weer. Velerlei misstanden trachten wij uit den weg te ruimen. Het is alleszins loffelijk. Maar verliezen we bg ons ijveren ook de Zondagsviering niet uit het oog. Laat wie invloed heeft dien aanwenden, om mede te werken tot sluiting der te ver gedreven Zondagsver makelijkheden en laat ieder onzer in zijn kring althans een goed voorbeeld geven. De wet zou misschien iets vermogen, maar toch alleen indien de goedgezinden wilden meewerken. Laat deze actie in ieder geval niet op de wet wachten, maar zich reeds thans ontplooien. Het is waarlijk meer dan hoog tjjd. (Hsgz.j BELGIË. De Belgische minister ran koloniën Renkin is Zaterdag te Brussel teruggeko men van zijn Congo-reis, na van Parijs de reis te hebben samengemaakt met ko ning Leopold, aan wien hij in den trqin verslag heeft gedaan. In interviews en in een redevoering aan een hem Zondag te Brussel aangebo den feestmaal heeft hij zijn, bewondering ui (gesproken over liet in. de Congo ver kregen resultaat. Wat hemi in 't bijzonder getroffen had, was de schreeuwende tegenstelling tus- schen de werkelijkheid, en de beweringen die in Europa worden gedaan. Er mogen fouten zijn begaan, maai- van wreedheden, is geen sprake en de behandeling van de inboorlingen ka,n de vergelijking met iedere andere nudden-Afrikaansche kolo nie doorstaan. FBAAKBIJb. Het hallo n-onge 1 u.k te M ou- lins. Uit het yoorloopig onderzoek in zake de ramp te Moulins schijnt met zeker heid to blijken, dat zij veroorzaakt werd door een breuk in het metaal van de schroef van den ballon. Omtrent de ramp wordt nog het vol gende gemeld: Het luchtschip had te 7 u. 5 Lapalisse verlaten en tot Moulins een uitstekende reis gedaan, overal toegejuicht door de geestdriftige bevolking. Het passeerde Moulins to 8.25 en kwam óp de hoogte van Trevol 8 K.M. ten N. van Mau.li.ns, toen men het plotseling zag afwijken naar rechts, waardoor het 200 M. boven den w.eg kwam. Het keerde onmiddellijk en kwam boven de stad. Ee-njge seconden later, te 8.35, zag men den ballon naari links en rechts wankelen en, met duize lingwekkende snelheid loodrecht neerko men aan de linkerzijde van den weg bij het kasteel Avrilly, behoorende aan mar kies De ChabannesLapalisse. De beide1 militaire automobielen, die het luchtschip volgden kwamen bijna tegelijkertijd aan. Het bootje van het luchtschip was let terlijk verpletterd op den weg en bedekt met het hulsel van den ballon. Het per soneel van het kasteel, dat op, het land werkte, verleende onmiddellijk hulp. Men lichtte het hulsel op en zag de dooden, die vreeselijk waren verminkt. Alle ge neeskundige hulp ,was vei'geefsch. De slachtoffers ïverden gedood zoowel tengevolge van den schok als door den val van het hutsel op hun hoofden. De minister-president Briand vertrok Zater dag naar Moulins ptn den slachtoffers der „llepublique" de laatste ©er te be wijzen. Daar gekomen legde hij op de borst der afgestorvenen het ridderkruis van het Legioen yan Eer. UGlTSCULilth. De Zeppelin IV. Graaf Zeppelin is bezig met een 4e luchtschip, dat de drie voorgaande nog in grootte zal overtref fen. No. 1. had 13,000 M3. inhoud, no. 2 en 3 reeds 16,000 M3.. en no. 4 zal 20,000 M3. inhoud hebben en worden be wogen door 3 motors van 115 paarde- kracht elk. Het luchtschip zal voorzien worden van toestellen voor draadlooze telegrafie. OOSTG9IB IJ H. Do Hongaarsche crisis. W.ecker- le, die bij den Keizer in audiëntie werd' ontvangen, bood mondeling het ontslag van het Hongaarsche kabinet aan. DEAE.UARKEA. Bisschop R 3rd am. f De primaat van do Deensche staatskerk, bisschop Rör- dam, is op 77-jarigen leeftijd gestorven. RUSLAXI». Dei moord op Herzenstein. De verdere behandeling van het geding in, verband met den moord op Herzenstein is, volgens een bericht uit Kymmenepaa, tot 22 October verdaagd. Tegen Doebrowin heeft het hof geen voldoende bewijzen van medeplichtigheid gevonden en daar om beslaten, niet op zijne inhechtenis neming aan te dringen, maar den gou verneur van Wiboig te vragen, er zolrg voor te dragen, dat Doebrowin, wanneer de zaak! opnieuw dient, voor het hof zal verschijnen. TURKIJE. Komplat in Novibazar. De Turksche ovei-heid moet te Sjenitza in den Sandsjak Novibazar een uitgebreide sa menzwering hebben ontdekt, met het doel een algemeenen opstand teweeg te bren gen ten behoeve van de vereeniging va,n den Sandsjak van Montenegro. Er zijn der tig personen in hechtenis genomen, meest priesters en onderwijzers. Vele verdachten zijn over de grens gevlucht. Volgens een telegram van den mutes- sarif van Assyr hebben de Turksche troepen een hevigen aanval van de Ara bische opstandelingen, die daarbij herige verliezen leden, afgeslagen. MAROKKO. Marokko. Nauwelijks is Boe Hamara onschadelijk gemaakt of het schijnt dat Moeley el Kebir opnieuw als pretendent komt opdagen. Hij zou weer door ver schillende stammen zijn uitgeroepen. El ders loopt het gerucht, dat de Roghi niet is gevangen genomen, maar een psoudo- Boe Hamara. De echte (of een psepdo) Boe Hamara zou zich aan het hoofd van 5000 man berinden in de omstreken van Taza; zij zouden in naam van den, Roghi Taza bezetten. In elk geval schijnt men lang ta kunnen wachten voor in Marokko de rust is hersteld. Voor eiken bedwon gen pretendent komt er weer een nieuwe. Eerst Moeley Mohamed, toen Moeley el Kebir, daarop Kittani, vervolgens Boe Ha mara en nu weer een pseudo, Bas Hamara. Zoo blijft men aan den gang. AMERIKA. Een belangrijk werk. In Colorado ligt het Uncompahgre-dai. De bodem is er door zijn samenstelling bijzonder ge schikt voor den ooftteelt, maar brengt niets op, daar groote droogte het dal tot een woestijn maakt. Naast het dal stroomt wel een riviertje, de Gunnison, maar een bergketen van 2000 voet hoogte scheidt het water van de dorstende vlakte. Dat viel geenszins in den smaak van de onder- nemingslustige Amerikanen. Als het water van de rivier maar in het dal gebracht kon warden, dan zou een ruim veld voor winstgevenden arbeid worden geopend, dus, zeide de regeering, moet dat water in het dal komen. Zij besloot een tunnel door den bergketen to boren om het rivier water te kunnen aftappen. Deze tunnel is thans gereed, gekomen. Hij is zes mijlen lang, 10 voet 6 inches breed en 12 voet hoog, rondom bekleed met beton. In 1905 werd met het werk begonnen, vier milliaen dollar zijn eraan besteed. Herhaaldelijk1 mioest de arbeid gestaakt worden, daar het water binnendrong, maar thans vloeit de Gunnison in het dal van Uncom.paghre. President Taft heeft op zijn rondreis door Colorado den tunnel geopend. Tweede Kamer. Zitting van 28 September. De heeren De Stuers en v. d. Voort v. Zijp zijn beëedigd. Naar aanleiding van een tweede request van twee kiezers te Valkenberg, inzake knoeierijen in het district Gulpen shit de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven bij monde van den heer v. Veen een ge wijzigde conclusie voor strekkende om de stembusbriefjes op te vragen en den minister van Binnenlandeche Zaken een onderzoek op te dragen en een en ander in handen der commissie te stellen. Zonder hoofde lijke stemming wordt aldus besloten. Tot leden der huishoudelijke commissie worden herbenoemd de heeren Eland en Loeff Tot rapporteurs zijn benoemd Koloniale begrootintr en Hoofdstuk XI v. d. Velde, Tijdeman, de Visser, Thomson en Boogaard. Hoofdstuk 1, II, Vila, XII en Wet op de Middelen Kuyper, Goeman Borgesius, Drucker, Loeff en Lobman. Hoofdstuk III: De Beaufort, Hnhregt, v. Idsinga, v. Asch v. Wyck en v. Nispen (Nijmegen). Hoofdstuk IVTroetstra, v. Sasse v. Ysselt, de Ridder, v. Doorn en Kooien Hoofdstuk V: Rink, v. Veen, Ter Laan, Aalberse en v.' d. Molen. Hoofdstuk VI: v. Wassenaar, Brummel- kamp. v. Wijnbergen. Verbey en Jansen, Hoofdstuk VIllr. v. HeemstraArts, Treub, Parijn en de Geer. Hoofdstuk VIII: v Vlijmen, Marchand, Duymaer van Twist, Eland en v Vlijmen. Hoofdstuk IX: v. d. Boreh v. Verwolde, Smidt. Helsdingeu, v. Vliet en Janssen. Hoofdstuk X Smeenge, Schaper, Bolsius, Fruijtier en Pallema. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat, ingevolge besluit van de Centrale Sectie. Woensdag 11 uur in de afdeelingen zullen worden onderzocht de Indische begrooting voor 1910 alsmefe de wijziging der Indische begroo ting voor 1909, in verband met de haven toestanden te Semarang. Dinsdag 5 October, na afloop der open bare vergadering, en volgeDde dagen, zullen in de afdeelingen worden onderzocht de hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1910, met hg behoorende wetsontwerpen. Le vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 5 October, 11 uur precies, om alsdan te behandelen het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met de N. V. „Zeehaven eu kolenstation Sabang". Commissie voor de verzoekschriften. De Voorzitter benoemt tot leden van de Commissie voor de verzoekschriften de heei en Duymaer van Twist, van I' oreest, Jan li ink, Bogaardt en van Lennep De voorzitters der Kamerafdeelingen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat niet Dr. Kuyper, maar de heer van Vlijmen voorzitter is geworden van de 3e Afdeeling der Tweede Kamer. Land en Volk inerkt naar aanleiding van deze benoemingen op, dat van de vgf voorzitters het geheele contingent der rechterzijde, ten getale van vier, katho liek is. Dr. Kuyper zat in de vierde afdeeling. Er zijn aaar ingedeeld 12 leden van de rechterzijde, 6 van links. Hoewel er van de 12 rechtsche leden slechts 4 katholiek zijn, werd niet dr. Kuyper, maar de heer Van Sasse van Ysselt, voorzitter. Hofberichten. Wij vernemen uit goede bron, dat het Hof voornemens is tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, naar de .residentie terug te keeren, zoódat de Kerstdagen op het Loo worden doorgebracht. Naar wij1 vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van de eerste hofdame voor Prinses Juliana. Zaterdag is een proefneming gehouden met iden woonwagen van Prinses Juliana, die tot vólle tevredenheid van II. M. de Koningin slaagde. rHet makste paard' uit den stal „Oscar" is uitgezocht om den z. g. woonwagen heen en weer te brengen. Een zeldzaam geschenk. Aan H. M. de Koningin is dezer dagen een zeldzaam schoon geschenk voor "Prin ses Juliana aangeboden, dat deze in la ter jaren, wanneer- ze het kostbare voor werp' zelf al lang met meer- gebruikt, ook wel zal waarideeren, om de zijde, vanwaar het kwam. De vereeniging van Nederlanders, wo nende te Johannesburg heeft namelijk een koim, schotel en lepel van zuiver goud: doen vervaardigen, dienende tot het ge bruik van pap. Versierselen kunnen dez'e voorwerpen niet dragen, immers zujver goud is daar toe niet te bewerken; alles is dan ook met don hamer geslagen, maar de vorm is zeer sierlijk, en het is gelukt, in alle (drie voorwerpen ©en Koningskroon en een J. te stempelen. i Het prachtige geschenk is gesloten in een zeer mooi kistje van Rhodesia teak hout en werd, idoor den voorzitter der Nederlandsche vereeniging, prof. dr. P. J. Müller, naar het Loo overgebracht. Omtrent iden toestand der gewonden bij ide ramp' te Breda wordt nog het vol gende medegedeeld De aannemer Reekers,, jongeman van 25 jaar- en gehuwd, is Zondag tot bewust zijn teruggekeerd, zoodat hij reeds .een bezoek mocht ontvangen; zijn toestand1 schijnt thans buiten gevaa'r te zijn, alhoe wel Ide inwendige kneuzingen van ern- stigen aard zijn. s De p-n-dere gewjon'den nomen in beter schap toe. De begrafenis dier twee slachtoffers had, een zeer e"eifvou|dig verloop,- Talböoh wend te Prdncehhage begraven, üe jonge, 18-jarige opperman Van Beers op ide be graafplaats Zuijlen. Zondagmiddag heeft H. M. de Koningin, in een lang telegram aan den burge meester baar deelneming betuigd in het ongeluk en inlichtingen gevraagd omtrent den toestand der gewonden. Deze in lichtingen wenden daarop eveneens te legrafisch aan II. M. Ide Koningin ver strekt, met |de mededeeling, dat nadere bijzonderheden omtrent de ramp schrif telijk zopden worden gemeld. De drievoudige moord te Koekange. Men meldt uit Ruinen aan (de Ass. Ct. De politie ontdekte op het oorijzer van de vermoorde vrouw Bierman een bloed vlek', eveneens bloedvlekken in de bed gordijnen van den vermoorden Bakker. Die vlekken zouden afdrukken zijn van. bebloede vingers. Oorijzer en gordijn zijn, paar Arnhem1 gebracht, waar de vlek ken worden gephotografeerd en vergroot. Afdrukken van de ringers der verdach ten zijn te Assen genomen. Tee'kenend zSjln de woorden van den eenen verdachten Bakker, ïdie antwoordde, toen rijksveldwachter Scholma hem arres teerde en tot hem zlei, dat hij nog eens meegaan moest naar Ide woning van zdjin vader: „Daar hoef ik toch zeker niet alleen miee naar toe. Dan moet Roelf ook meel" Naar men meldt, heeft het onderzoek van de kleederen der gebr. B. geen bloedsporen doen constateeren. Men schrijft u,it Amsterdam: De heer' J. W. Sleef, dp vorige week be noemd tot lid van den gemeenteraad, zal wonden benoemd tot controleur der ar beidsinspectie. De benoeming kan lederen dag afko men, zoodat binnenkort opinieuw een. ver kiezing zal moeten plaats hebben voor den Gemeenteraad i:n district II. De Maandag gehouden stemming voor een lid. van den Gemeenteraad van, Maastricht, vacature'-Thiessen, had het volgende resultaat: Uitgebracht 989 gel dige stemmen. Volstrekte meerderheid, 495. Hiervan verkregen de heeren H. Hert- mans (cand. der II. K. Iviesvereen.) 508 stem|men, J. Paris (socialist) 221 stemmen, en R. Schoepp (dissident-kath.) 260 stem men, gekozen de heer H. Hermans, secre taris van! den arbeid. Te Maastricht herdacht Zondag j. J'. oulder vele blijken van belangstelling ide heer Jac. van Term; hoofdredacteur van iden Limburger Koerier, z'ijln 25-jarig ju. bileum als journalist. 3 October te Leiden Nu 3 October, (de datum van Leiden's ontzet, op Zondag valt, zal de feestvie ring, uitgaande van de 3-October vereeni ging, op Maandag 4 October plaats heb ben. Na stemming in de parochiale afdeelin gen Ider centrale r.-V. kiesvereeniging te Zevenbergen is de heer J. A. Oomen, met 1228 stemmen, de candidaat geworden voor de Provinciale Staten. i De Hudson-Fulton-feesten. Reuter seint uit Nevv-York'd.d. 28 Sept. De afgevaardigden ter Hudson-Fulton- feesten werden Maandagavond in het Me tropolitan Operagebouw officieel ontvan gen. Ieder van hen bood een boodschap aan van zijn vorst of hield een toepasselijke toespraak. De heer Cremer uit Nederland werd met het Nederlandsche Volkslied en lui de toejuichingen begroet. De burgemeester van Amsterdam sprak eveneens. De centrale commissie der Rein-leven. beweging (ds. A. Klaver, voorzitter; me vrouw A. M. van den Steen van Omme ren-Hallo, secretaresse) heeft aan II. M. de Koningin een adres gezonden, waarin larzocht wordt, dat H. M. aan de Sta-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1