No. 114 Dinsdag 28 September 1909 Vijfde Jaargang. Verschijnt ellen MAANDAG-, WOENSBAG- en VBIIOMND. politiek Overzicht. "ÏHN T E N L AND! FEUILLETON DE JAGUAR. BINNENLAND. Staren-Generaal. NIEUWE ZEEUWSS COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant- 0.06 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór lialf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES. Reelameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Cl Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Cl A contant. In de Russische pers gaan geruchten, over eene beweging onder de Japanners in het uiterste Oosten, die op eene toe komstige oorlog met Rusland zouden doelen. Goed ingelichte correspondenten van andere Europeesche bladen beschouwen echter deze geruchten als beslist onwaar. In Italiaansche diplomatieke kringen liep het gerucht, dat Ferdinand van Bul garije zon overgaan van den Katholieken tot den Schismatieken godsdienst, naar men zeide, om Rusland's gunst te win nen. Dit gerucht is echter officieel tegenge sproken. Zoaals del lezer .wellicht weet, laat deze vorst zijn zoontje Boris in den Schisma tieken godsdienst opvoeden. In Marokko schijnen de Spanjaarden thans werkelijk; voordeelen .te behalen, of schoon niet zonder vrij gevoelige verlie zen aan hnne zijde. De divisie van gene raal Tovar is een heel eind naar het Westen kunnen voortellingen, .waardoor hij heeft belet, dat de Spaansche troepen in hun rechtervleugel kunnen worden be stookt. Te Madrid is men over deze operatie der troepen zeer tevreden. Volgens berichten pit Fez zou de Rhogi nitet zijn doodgemarteld maar nog leven. E'en Luiksch blad weet mede te doelen, dat Koning Leopold spoedig afstand zal doen van den troon ten behoeve van Prins Albert. De verkoop van schilderijen, meubelen en andere kostbaarheden, in den laatsten tijd op Leopold's bevel ver richt, zou de voorbereiding zijn tot die daad. t Volgens het Berl. Tageblatt, zou het niet onwaarschijnlijk zijn, dat keizer Wilhelm en keizer Frans Jozef dit jaar een' derde ontmoeting zullen hebben, jïr zou sprake vun zijn, dat de Duitsche Keizer einde October aan Frans Jozef een jachtbezoek in Stiermarken zal brengen. t'BAA liltl.ru. De „R épu bl i qu e" verong e 1 uk t. Zaterdag is het bestuurbare luchtschip „La République" tusschen Tréval en Vil- leneuve, acht K.M. ten noorden van Mou- ldns, uiteengesprongen en met bliksem snelheid gevallen. Het schuitje is, op deu weg vallend, verpletterd en de vier lucht- schippers zijn omgekomen. Het ongeluk met „La République" is veroorzaakt, doordien er iets is gebro ken aan de schroef. Ean vallend stuk van de schroef heeft het doek van de ballon doen scheuren. De ballon was op 200 M. hoogte. 56. De personen in het schuitje zijn on middellijk gedood, behalve luitenant Phaure, die nog tien minuten geleefd heeft EAOKLiM) De hongerstaaksters onder de kniel De kiesrechtdames, die te Birmingham voor een tijdje in de doos zijn gestopt, .wendden al 'tzoo dikwijls met suecès jdoor hare zusters gebruikte middeltje aan, .om het eten te staken, t Ministerie van binnenlandsche zaken kwam er bij te pas, een deskundige van dit departement had een onderhoud met den gevangenisdokter, wien hij volmacht gaf mtet de dames te doen wat hij wilde. De dokter verscheen toen met de maag pomp in de cellen en dat bracht de dames tot i'ede, die dan toch maar liever het v.cfedsel op natuurlijke manier tot zich namlen. Dat beteekent dus een tijdje brommien Intusschen worden ze door hare „col lega's" buiten vermaakt door aubades en serenades van trompet- en fluitsoio's! Hset schip der Zuidp o al-e xp e- ditite. Voor de Schotsche Zuidpool expeditie is de oude walvischvaarder „Terra Nova", die de hulpexpeditie voor dte „Discovery" naai' het Zuidpool-gebiod voerde, bestemd geworden. De bemanning is reeds aangeworven, maar, merkt de „Daily Chronicle" op,het schip is nog niet betaald I AJILKlhV P te a r y en Cook. Naar' luid van de laatste telegrammen uit de Vereenigdie Staten laat Peary zich toch fêteeren, on danks zijn plechtstatige verzekering, dat hij gteen openbaar huldebetoon meer zou willen aanvaarden, vóór dat de zaak met Good finaal tot een oplossing zou zijn ge bracht. De ontvangst, welke Peary hij aankomst te Portland, in den staat Maine, Woensdag bereid werd was groot- sch'eepsch en geestdriftig. De staatsgouverneur Fernland woonde een feestmaal bij des avonds ter eene van Peary gegeven. Het gedrang om toe gang krijgen tot de feestzaal was zóó groot, dat Peary ternauwernood kon bin nenkomen. De gouverneur hield een ta felrede, waarin hij Peary lof toezwaaide. Deze sprak een woord van dank, hui ar roerde de Cook-polemiek niet aan. De betoogingen van het publiek ter eere van Peary waren zoo geestdriftig, dat Peary er geheel van onder den indruk kwain. AlltlKV. Dte slaapziekte. De slaapziekte richt verschrikkelijke verwoestingen aan, zoowel onder de blanken als onder de zwarten aan het Tanganika-meer in Duitsch Oost-Afrika en vooral in het district Ujiji. Dr. Speissner heeft er zich heen begeven om te onderzoeken welke maatregelen kunnen genomen worden. „Is alles veilig?" waren mijn eerste woorden. „Ja, antwoordde zij. „Ik denk niet dat Telka zal terugkomen en de Graaf' zij huiverde even „is weg. O, wat ben ik hang geweest!" „En ik ook. Maar daar zullen we straks over spreken, als u in veiligheid bent. Vlug nu. Breng een stoel. Zoo. Laat mij u nu er door tilien". Zjj sloeg haar armen om mijn hals en ik had weinig moeite haar door het open venster te halen. „Goed zoo", sprak ik. „Laat mij de stangen nu weer op hun plaats brengen, om de luitjes van het spoor te brengen". Dit oponthoud was gevaarlijk, maar ik vond het noodig, om te voorkomen, dat de wyze, waarop de gevangene ontsnapt was, to veel in het oog liep. Wij zouden zeker wel vervolgd worden en hierdoor konden wij misschien tijd winnen. Die ijzers waren spoedig weer vast. „Kom Fraulein, vlug nu. Laat mij u bij den arm vasthouden en u geleiden. De weg is niet gemakkelijk". Ik bracht haar door de donkere gang en zoc| tot het luik. „Als we hier eenmaal door zijn, hoop ik, dat we gered zijn"; sprak ik het oplichtend. Het meisje aar zelde een oogenblik het neerdalen was niet uitlokkend toen kroop zij naar beneden, mij bij de hand vasthoudend. Ik nam mijn lantaarn op en ging vooruit, want er was geen plaats, om naast el kander te loapen. Het meisje moet de donkere, natte, vunzige gang verschrik kelijk gevonden hebben, maar zij bleef mij dapper volgen, terwijl ik haar' geleidde en aanmoedigde, zoo goed ik kon, de snelheid in aanmerking genomen, waar mee wij gaan moesten. „Nu zijn wij er bijna", kon ik eindelijk zeggen. En toen begonnen wij de hel ling op te klimmen, die ons naar den uitgang bracht. Ik verzocht haai- hier even te wach ten, terwijl ik poolshoogte nam, kroop vervolgens voorzichtig omhoog tot mijn hoofd even boven den grond kwam en keek rond. Daar alles veilig scheen, heesoh ik! mijzelf uit het gat, tilde mijn gezellin er uit en voort ging het naar de plaats, waar het rijtuig stond te wachten. Toen wij Strode in het gezicht kregen, wuifde hij vroolijk met de hand. „Dat is beter dan ik had duiven lio- ABGEATIKIE. EenkabelvanArgentiniënaar Europa. De Aigentijnsche Kamer nam teen reeds door den Senaat goedgekeurd wetsontwerp aan om een kabel te leg den, die de Argentijnsche republiek recht streeks verbiuden zal met Europa, via Ascension. Eerste Kamer. Zitting van 23 September. Achterstandsontwerpen. Mededeeling werd gedaan van het in gekomen koninklijk besluit, houdende de benoeming van Graaf Van Bylandt tot Voorzitter van de Tweede Kamer. Voortgezet werd het debat over de Ach terstandsontwerpen. Het lid Vcrheijen motiveerde zijn stem vóór de ontwerpen, al voldoet het voor stel hem niet geheel, maar 's ministers tegemoetkomende houding dient op prijs gesteld. Door de ontwerpen aan te nemen wordt volstrekt niet de eer van de Kamer aan getast. Door 's Ministers toeschietelijkheid heeft het ontwerp eene verandering] ondergaan, waardoor het hoofdbezwaar is weggeno men. De pensionneering nl. is thans zoo danig geregeld, dat er geen gevaar- meer bestaat voor ontvolking van de rechts colleges, in 't bijzonder van den Hoogen Raad. Spreker huldigde ten slotte den Minister als een eenvoudig, bekwaam man, die zich jlit zjjn rustigen wetenschappelijken werk kring in den politieken maalstroom wierp, niet voor zijn persoon, maar om werk zaam te zijn in het belang van zijn land. De Minister van Justitie, Mr. Nelissen, ontkende, dat de regeering is te kort ge schoten in deferentie voor de Kamer, in tegendeel, door de verandering in de ont werpen aangebracht, heeft de regeering getoond gemeen overleg te willen. Echter ook hieraan is natuurlijk een grens. Daarom kan de regeering niet voldoen aan den aandrang om de ontwerpen te splitsen. Zij vormen één geheel, bestemd om den achterstand in te halen en in het vervolg te voorkomen. Mocht de proef met den alleenrecht- sprekenden rechter mislukken, dan, maar dan ook alleen, zal uitbreiding van per soneel worden voorgesteld. Wanneer 't zich echter laat aanzien, dat het klein ontwerp 2 eerst over geruiinen tijd tot stand komt, zal reeds thans ver sterking van het Amsterdamsche Hof worden voorgesteld. Voorts trad de minister in eene uit voerige weerlegging van do geopperd» be denkingen. pan!" riep hij ons opgewonden toe. Het meisje gaf hem een dankbaar knikje en een glimlach, zonder tijd te hebben voor een woord haastten wij ons in het rijtuig te komen, de goede jongen sprong op den bok en zette zijn paarden aan, zooveel hij durfde op het hobbelige pad. Na tien minuten hield echter het hotsen op, wij hadden den grooten weg bereikt en nu snelde het rijtuig voort, zoo hard de paarden loapen konden. Ik had nu tijd op te merken, dat mijn gezellin blijkbaar onder den invloed was van do overspanning ,en opwinding, die zij zooeven; ondergaan had. Zij1 leunde half bezwijmd achterover. Zk opende haastig eeu flesch wijn, waardoor zij weer wat opknapte. Zij was »en moedig meisje en binnen eenige minuten had zij zich zoo ver hersteld, dat zij kon lachen over haar zwakheid en begon te babbelen. „Ik ben gisteren avond weer in het klooster geweest", sprak ik. „Zoo, enj wat kwam u doen?" vroeg ze. „ik kon niet wegblijven. Het gevoel, dat u in zulk gevaar verkeerde, was mij te sterk en ik wilde ook Strode den weg wijzen vaar het geval, dat er iets gebeu ren mocht". Misschien gevoelde zij wel, dat er een dringender reden achter de andere ver borgen was. Althans haar blik was meer De Minister ontkende, dat het instituut van den Judex Unicu^ in strijd is met de1 grondwet. In tegenstelling van de bestrijders van dit instituut verwachtte de minister, dat er wel degelijk een goed gebruik van dat instituut zal worden gemaakt. Hij beriep zich in dit verband op het ■request van de Rotterdamsche balie, waar in destijds vreugde over de instelling van dat instituut weid. geuit. Wat de pensioenregeling aangaat, ver trouwde de Minister, dat de rechterlijke ambtenaren, die zich nog krachtig genoeg gevoelen, uit hoog plichtsbesef, al hebben zij de gestelde leeftijdsgrens bereikt, niet zullen heengaan, doch alleen zij zullen heengaan, die den druk der jaren ge voelen. Vrees voor vervanging alsdan dooi- min der bekwame, personen behoeft niet te bestaan. De thans voorgestelde pensioenregeling loopt in geen enkel opzicht op een latere definitieve regeling voor. De Minister hoopte, dat de Kamer de ontwerpen zon aannemen, opdat een einde kome aan het treurig sleepen bij de overladen rechtscolleges. Mocht de Kamer echter de ontwerpen afstemmen, dan zal voor spreker daaruit blijken een verschil van gevoelen tusschen hem en de Kamer, welke hem moet doen afzien van verdere pogingen om een einde te maken aan den achterstand, niettegen staande dit zoozeer in 's lands belang noodzakelijk is. Tot welke conclusie dit voor spreker leiden moet, ligt voor de hand, aldus eindigde minister zijn rede. Daarna vingen de replieken aan. Het lid Van den Biesen oordeelde, dat afstemming der ontwerpen voor den mi nister geen reden is om heen te gaan. Het lid 't Hooft zag, aangezien de mi nister reeds in eerste termijn zonder de replieken af te wachten, de portefeuiliie- kwestie had gesteld en het debat daardoor heeft gedood, van repliek af. Hoewel hij voornemens was geweest uitvoerig te repliceeren om zijn bezwa ren nader uiteen te zetten. Na nadere verdediging door den mi- minister werden de ontwerpen aange nomen met 28 tegen 15 stem men. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Vanwege den Volksbond tegen Drank misbruik zal in de zomermaanden van 1910 te Den Haag, onder eere-presidium van Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, eene Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt worden gehouden/welke uit twaalf afdeeiingen zal bestaan en zeer be langrijk belooft te worden. Iedere Neder lander zal kunnen inzenden en de in zendingen ter mededinging moeten door den inzender zeiven gedurende die laat ste 5 jaren zijn vervaardigd. In het geheele land zijn een 300-tal dames en heeren benoemd als corres pondenten, die zich bereid verklaarden dan dankbaar toen zij zeide: „Het was roekeloos van u, dat te wagen. Als ik dat geweten had, zon ik verschrikkelijk in angst gezeten hebben, want zij' had den mij geheel naar den anderen kant van het gebouw gebracht". „En weet u waarom?" „Rallenstein was onverwachts geko men". „Ja, ik wist het". „Wist u hetl" riep zij verbaasd. „Ja ik! heb hem gezien". „Heer Tyrrell, wat een verschrikkelijk gevaar hebt u geloapen". „Ik geef toe, Fraulein, dat het onver standig was, maar ik heb ten minste in teressant nieuws gehoord". „Vertel mij dat dan eens". „Dat Prins Theodoor niet met de Prin ses kan trouwen". „Kan hij niet?" „Neen, want hij is al in het geheim gehuwd. Daaruit volgt dus, dat al die politieke moorden onnoodig geweest zijn. Er is dus alle reden, dat u in leven zult blijven. „Ah!" „Maar ongelukkigerwijze bent u drie dagen geleden gestorven". „Ik drie dagen geleden 1" „Dat heeft Graaf Furello aan zijne Ex cellentie verteld". aa!n dit nuttige werk hunne krachten te verleenen. Correspondenten voor Zeeland zijn: Aardenburg, G. A. Varsterman v. Oyen; Domburg, P. H. Labrijn; Hansweert, W. A. De Blaeij; Hulst, D. L. M. De Boer; Krab- bendijke, J. A. Elenbaas; Middelburg, Mr. C. L. Gratemu, J. Vreekeu (Hoofdonderwij zer) Oostburg, Mevr. A. M. Prey-Kruimel Terneuzen, Jhr. J. W. Poinpe van Meer- dervoort; Tholen, D. Kwaak; Vlissingen, Mej. M. .C. Schuurkamp; Zierikzee, A. Timmerman Cz. Breukelen. Door verschillende bladen wordt een woord aan den eersten uitslag gewijd. De Gelderlander zegt o. m. De stemmencijfers maken het niet mo gelijk iets te profeteeren. Alles hangt af van da houding der C.-H. en kier liberalen. Het is nog niet zof> heel zeker, dat alle dezen eensgezind op den A.-R. canididaat zullen overloopen. Het D a g b 1. v. N.-B rabant consta teert na vermelding der cijfers: Met ziet het! de katholieken hebben recht op dezen zetel. De uitslag der stemming heeft de voor standers eener katholieke candidatuur vol doende in het gelijk gesteld. De Residentiebod© schrijft: Telt men deze cijfers van christelijk- historischen en) anti-rev. samen, dan kamt men tot 2725, terwijl de Katholieken al leen er 2625 uitbrachten, wat meer is dan bij de herstemming in 1901 door hen behaald werd. Hadden de onzen dus wel zoo groot ongelijk, eens met een eigen man uit te komen? We weten nu weer ter dege hoe de zaken staan. Bij de herstemming zal 'ter spannen, 'tls duidelijk, dat de liberalen nu óp do wip zitten. Het V ad. acht het intusschen „in aan merking genomen de toestanden in 'het district niet zeer waarschijnlijk", dat „een belangrijk contingent liberale kiezers" op den anti-revolutionair zal overgaan. De Maasbode oordeelt Daar zal, beziet men de cijfers goed, voor den' katholieken candidaat een zware wijs opl gaan. Wel heeft de katholiek een beduidenden voorsprong, zoodat, wilden de anti's bil lijk zijn, zij dienden te erkennen, dat Breu kelen aan ons hoort. Maar' veilig kan men zeggen, dat 't grootste gedeelte der chr.-hist. stemmen op den anti zal gaan, terwijl een andeij gedeelte der partij eenvoudig thuis blijft. Van de liberale kiezers geldt hetzelfde. Zelfs mag men, dunkt ons beweren, dat verreweg het grootste deel hunner zich onthouden zal, terwijl een klein deel' slechts den anti stemmen zal. Het geval van den kommies H. V., te Boxmeer Dezer dagen deelden wij het geval van den kommies der directe belastingen, H. V., t© Boxmeer, mede. Van geachte zijde wordt daaromtrent aan „De Telegraaf" nader het volgende meegedeeld: H. V. had niet zichzelf willen verrijken, Zij zat een oogenblik in gedachten. „Ja ik begrijp dat wel", sprak zij toen. „Het komt mij dus voor, Fraulein, dat u nu alleen den Graaf te vreezen hebt". Zij huiverde even. „En dat is teig ge noeg, maar ik heb ten minste duizendmaal liever zijn haat, dan zijn liefde. 0, ik kan er niet aan denken, maar ik moet het u toch vertellen. Ongeveer een half uur nadat u gisteren weg was, kwam de Graaf in mijn kamer. Hij vertelde mij, dat hij door mij te laten leven, zijn eigen leven op het spel zette. Het gevaar, dat hij liep, wast zoo groot, dat hij er zich slechts op één conditie aan bloot wilde stellen. U kunt natuurlijk wel begrijpen, wat die voorwaarde was: dat ik met hem zou trouwen. Anders zou die dag mijn laat ste zijn. „Denk er om", sprak hij met akelige, vleiende stem, „dat u in theorie al reeds dood ben. Het graf is voor u gedolven, buiten in het basch. Tien mi nuten nadat ik het beveel, zult u daar jn liggen. Het doet mij leed u dit te moe ten vertellen, maar mijn leven is ook' kostbaar. 'Ik kan het niet wagen zonder! een pand te hebben, waar ik om speel". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1