No. 109 Donderdag 16 September 1909 Vijfde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Nieuwe Abonné's, Abonnementsprijs p. 3 -maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reelameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, A contant. voor hef volgende kwartaal ontvangen de nog voor Oct. verschijnende nrs van heden af GRATIS. De „Nieuwe Zeeuwsche Courant" is het meest gelezen blad in Zeeland en is het vlugst met hare berichten. In den loop der volgende maand zal met een nieuw, boeiend feuilleton begonnen wor den, getiteld: „Het geheimzinnige teeken" De Oostenrijksche „Pius-Verein" tot steun der Katholieke pers. Als voorbeeld van hetgeen in andere landen wordt gedaan om de goede pers te steunen, diene onderstaand artikel, dat wij met ingenomenheid uit De Maasbode over nemen. Moge de lezing van dat artikel in de harten onzer geloofsgenooten een geestdrif- tigen ijver ontsteken om dit voor onze dagen zoo noodzakelijk strijdmiddel met alle kracht te versterken. Vijf jaren geleden was er in het Katholieke Oostenrijk feitelijk geen Katholieke dagblad pers, of althans geen noemenswaardige. Wel krioelde het daarentegen in Oostenrijk van niet-Katholieke en anti-Katholieke bladen, die natuurlijk niets ongemoeid lieten om aan het Geloof afbreuk te doen. Zij gingen dan ook meerendeels uit van atheïsten, soci alisten en joden, die met groote verbittering aanvielen op ailes wat Roomsch was of Roomsch klonk. Het eene blad verzamelde handteekeningen ten gunste van de eeht- scheidingswettenhet andere gebruikte zijn invloed, om den godsdienst uit de scholen verdreven te krijgeD weer een ander stookte uit alle macht de „Los-van-Rome-beweging" aan. Eu daartegenover stond geen Katholieke dagbladpers, die in staat kon geacht worden, aan zoo vele en zoo verbitterde vijanden het hoofd te bieden. Het eenige Katho lieke blad van eenige beteekenis was het eerbiedwaardige „Vaterland", dat echter bijna uitsluitend zijn lezers telde onder de aristocraten, en ook weinig of geen moeite deed om met het volk in aanraking te komenmen zag het eigenlijk nergens, noch in boekwinkels, nog in spoortreinen of stations. In 1894 werd een ander Katholiek dagblad opgericht, hoofdzakelijk tengevolge van een bespreking over dit onderwerp op het Algemeen Katholiek Congres van 1892 Het nieuwe blad was meer geschikt voor bet volk, en getuigde van meer onder nemingsgeest. Maar in plaats van de vijanden der Katholieke Kerk aan te tasten, beging het de kolossale fout, het vooral gemunt te hebben op het bestaan van het „Vater land", Zoo streden de twee bladen tien jaren lang. Tot ten laatste de Katholieken van Oos tenrijk uit hun gevaarlijken slaap ontwaak, ten, en, gelukkig nog bijtijds, begonnen om te zien naar een flinke wapenrusting. In 19J5 hielden zij een groote bijeenkomst te Weenen. Bisschoppen en priesters, uit gevers en journalisten, leden van den adel en van den arbeidersstand vereenigden zich daar, om de handen ineen te slaan en over den toestand en de te nemen maatregelen te beraadslagen. Bij allen vestigde zich de diepe overtuiging, dat bet welzijn van het Katholicisme in Oostenrijk den Katholieken den dringenden plicht oplegde, hun onder linge verdeeldheid te laten varen en zich te vereenigen om de Katholieke pers te steunen, zonder onderscheid van politieke richting. Staande de vergadering werd reeds een belangrijke som gelds ingezameld, en tevens de „Pius Verein" opgericht, die genoemd werd naar den thans regeerenden Opper priester, die haar in een speciale Breve warm aanbeval. Alzoo steunt de „Pius-Verein" de Katho lieke pers in Oostenrijk, en verstrekt aan zienlijke bedragen zoowel aan het „Vater land" als aan de „Reichspost." Zij verleent haar steun op de eerste plaats aan de Ka tholieke bladen der hoofdstad, en vervolgens aan die der provincie. Zij bemoeit zich niet met de leiding dezer bladen (wel te verstaan natuurlijk, zoolang zij zeiven niet te kort komen aan de plichten van een waarlijk Katholiek blad), en mengt zich ook niet in hun politieke opvattingen. Haar eenige doel is, de verspreiding van Katholieke dagbladen zooveel mogelijk te bevorderen. Alwie maar eenigszins bekend is met de Oostenrijksche toestanden, met de rassen kwesties, de diep gewortelde politieke voor- oordeelen en de inwendige verdeeldheden, zal verbaasd moeten staan over de edel moedigheid der Oostenrijksche Katholieken, die alle tweedracht ter zijde hebben ge steld ten bate van een algemeene Katho lieke beweging. In September 1907, anderhalf jaar dus na haar oprichting, telde de Pius-Verein. reeds 56,136 leden, georganiseerd in 260 groepen. In Februari 1908 was dit getal gestegen tot 85,016, en in September telde zij 101,137 leden, verdeeld over 610 groepen. Ieder jaar houdt de Pius-Verein honder den plaatselijke vergaderingen, onder leiding van de geestelijkheid, waarop nieuwe afdee- lingen worden opgericht, en het volk over tuigd wordt van de noodzakelijkheid om de Katholieke pers te steunen. In de eerste achttien maanden van haar bestaan verspreidde de Vereeniging, be halve een groote hoeveelheid andere litte ratuur, ook 350,000 brochures, waarin op bevattelijke wijze haar doel en haar wijze van werken uiteengezet waren. En zoo slaagde zij in minder dan vijf jaren er in, om honderdduizend Katholieken er toe te brengen, ieder hetzij ineens, hetzij jaarlijks een gift te schenken tot steun der Katho lieke pers. Het is bijna overbodig te zeggen, dat deze nu reeds een machtigen, en vooral een heilzamen invloed uitoefent op het openbaar leven en met goed gevolg het hoofd biedt aan de anti-Katholieke aanvallers Zij is voortaan een macht, waarmede men in Oostenrijk rekening dient te houden, omdat zij de gedrongen geledeaen van een groot Katholiek leger achter zich heeft. Te lichte straffen. Uit Noord-Brabant wordt ons geschreven Door baron Speyart van Woerden, officier van Justitie te Breda, zijn 2 premie's, elk van f 400, uitgeloofd voor degenen, welke de daders kunnen aanwijzen van de moorden te Rijsbergen en te Rucphen 't Is te hopen, dat deze pogingen mogen slagen, doch te vreezen is het dat zij falen zullen. Immers, door de veel te lichte straffen, welke worden toegepast op daders, die iemand naar het leven staan, als voor beeld vermelden we dat een vadermoorde naar 2 jaar kreeg, in tegenstelling met de zware straffen voor aanranding van iemands eigendom, alsof het leven minder waard is dan het eigendom, zit de schrik in hen, die getuigenis moeten afleggen. Zij redeneeren alzoo: na een paar jaar komt de moordenaar los, en wee dan mijn gebeente, zoo goed als hij een ander neer schoot, zal hij het mij doen. En waarom mij ter wille van een vreemde zaak mjj aan zulk een levensgevaar blootgesteld. En de moordenaar bljjft straffeloos rond- loopen, goede sier makende met het geld dat hij, zooals te Rjjnsbergen, heeft kunnen gappen. Zoolang dan ook zulke lichte straffen op moorden en doodslagen zullen worden toe gepast, zullen de daders niet worden afge schrikt, maar wel zal dit met de getuigen het geval zjjn. En waarom ook op misdaden, als hier vermeld, niet het oog om oog, of taDd om tand in toepassing gebracht Als zij za met hun leven moesten boeten, zou, dat is onze overtuiging, de toestand wel anders worden. („Tijd"). i» c i t s c u i, t s i). Sociaal-Democratische Partijdag te Leipzig. De sociaal democratische partijdag, waar aan 400 gedelegeerden, mannelijke en vrou welijke, deelnamen, is Zondagavond om 7 uur geopend. Bebel was wegens ziekte niet aanwezig. Ook Eduard Bernstein was er niet. Er worden neg meerdere buitenlandsche gede legeerden verwacht Singer, uit Berljjn, verklaarde den partjj- dag voor geopend, en werd, met den ex- afgevaardigde Lipinski, tot het presidium beroepen. Een voorstel, om de taktiek van de party op de dagorde te brengen, werd weder ingetrokken. Singer deelde mede, dat het partijbestuur besloten heeft, behalve de reeds versterkte 20,OCX) mark nog 30,000 mark uit de partij kas ter beschikking van de stakers in Zweden te stellen. Molkenbuhr, de secretaris der partij, deelde mede, dat ook de opstandelingen in Spanje door de party geïdelyk onder steund zijn geworden. De landdagafgevaardigde Liebknecht hield daarop een redevoering, waarin hij betoogde, dat het noodzakelijk is de agitatie ooder de jeugd krachtiger aan te vatten. Vervolgens beraadslaagde het congres in de eerste plaats over de agitatie onder de arbeidersjeugd en nam daarna met alge meene stemmen het besluit de arbeiders uit te noodigen het gebruik van sterkedrank te mjjden. Verder besloot het cengres, afgevaar digden te zenden naar het internationale soeialisteneongres, dat in 1910 te Kopen hagen zal worden gehauden. Ten slotte heeft het congres aangenomen het voorstel om het internationale bureau te Brussel op te dragen het ledental der sociaal- democratische organisaties en het aan tal der sociaal-democratische kiezers in alle beschaafde landen vast te stelbn- AMERIKA. Peary's bericht aan de regee ring. Het ministerie van Buitenl. Zaken ontving het volgende bericht van Peary Ik meld u eerbiedigljjk, dat ik de Ameri- kaansche vlag op 6 April aan de Pool heb opgericht Ik nam formeel bezit van de ge- heele streek, in naam van den president van de Ver. Staten. Ik sloeg het record, dat de Ver. Staten in het bezit stelt van de Pool. Het ministerie van Marine ontving van Peary het volgende bericht Battle Har bour, 10 September. Ik meld u eerbiedig- lijk mjjn terugkeer. Ik heb de marinevlag opgericht aan de Noordpool op 6 April. Peary's reisverhaal. Het vei- haal, dat Peary van zijn Noordpooltjcht in in „Times" heeft laten opnemen, bevat de volgende bijzonderheden. Peary beschrijft zijne overwinte:ing by Kaap Sherida, waar een huis van planken en zeildoek werd gebouwd en door de jacht in den mondvoorraad werd voorzien. Op weg naar de Noordpool, welke tocht ondernomen werd door 7 blanken, 17 Eski mo's, 133 honden en 10 sleden, werden eenige sleden beschadigd en moesten buiten gebruik gesteld worden. Mac Millan moest worden teruggestuurd, omdat zijne voeten bevroren waren. Borup viel eens in een ijsspleet maar werd gered, doch ook eindelijk moest hy terugkeeren. Mjjn reisgezelschap, luidt het verhaal verder, bestond nog uit twintig man, tien sleden en 70 honden. Bartlett met een deel der expeditie, vormde de voorhoede, die haar marsohen nu verhaastte. Hp legde op een dag dertig kilometer af Wij waren thans op 86 graden 38 minuten, dus Noor- delpker dan Nansen en de hertog der Abruzzen. Ik zond nu Marviu terug tot vorming van een tweede ondersteun in gs- post. Nu bleven mij nog negen man, zeven sleden en zestig honden over. Het ijs was glad zoover het oog reikte. Weldra kwamen wp in een wonderlijke nevelachtige atmos feer, dan kwam diepe sneeuw, dat op schot- sig ps lag. Na uiterst koude, ijzige stormen, werd de hemel donker. Wp sloegen een kamp op, doch werden uit den slaap gewekt, toen naast de tenten het ijs uit elkander scheurde en een steeds breedere zwarte stroom zicht baar werd. De expeditie moest vluchten. Bartlett werd met zpn voorhoede op een psschots ontdekt, die gelukkig naar de hoofdschots heen dreef. Deze troep keerde toen terug als ondersteuningscolonne. Een hevige storm maakte het voortgaan bijna onmogelijk. Op 1 April werd een breedte van 87 graden 48 minuten gemeteD. Op 6 April werd een breedte van 90 graden gemeten en daarmede was de Pool bereikt. SPAAfJE. De regeering heeft 13 anarchisten ver bannen en een burgemeester, twee adju danten, acht gemeenteraadsleden, een secretaris ten stadhuize en verschtiiene gemeente-ambtenaren in verschillende plaat sen ontslagen. De Spanjaarden in Marokko. De Spaansche premier, AUensalazar, heeft verklaard dat, naar hij geloofde, de oorlog in Marokko vóór het einde dezer maand tot het verleden zou bekooren. RUSLAND De Czaar op reis. De Czaar en Czarina zpn te Sevastopol aangekomen. Zij zullen zich hier eenige dagen ophouden. In dien tpd zal de Czaar de vloot en de troepen in oogenschonw nemen. PERZIË De goeverneur van Tabriz zond '500 ruiters, onder bevel van Satar Khan, naar Ardebil om de wegen te zuiveren van de roovers. Een sterke troep van de Shasever-stam zal hen in den aanval tegen de Karadagh Khans bijstaan. GRIEKENLAND. Prins Christophorus van Grie kenland. Het „Berl. Tag." meldt, dat prins Christophorus van Griekenland, die zoo pas uit den legerdienst ontslagen is, het plan heeft om zich met de dochter van een Amerikaanschen milliardair te verloven. De Amerikaansche heet Margarita Drexe!, heeft reeds 65 aanzoekers teleurgesteld, bezit een huwelijksgift van 100 millioen francs en wil haar hand en haar dollars alleen schenken aan een prins van konink lijken bloede. Dit laatste bepaling is dus in 't voordeel van den 21-jarigen prins, die haar op het verlovingsfeest van prins Miguel van Bra- ganza heeft leeren kennen. Prinses Juliana. Van, bevoegde zijde wordt mediegiedeekl, dat Prinses Juliana zeer voorspoedig blijft opgroeien en dat 't eerste jtandje Maandag is doorgekomen, zonder dat de gezondheid der Prinses daaronder in het minst heeft geleden. De a. s. Kamerzitting. Dat Donderdag de Tweede Kamer bijeen komt, staat natuurlijk vast, schrijft een Haagsche correspondent. Maar dat het z.g. mijnwetje-Van Kol nu, ook 'zal behandeld worden, lijkt minder zeker. Niet dat ob structie van de Katholieke Kamerfractie een spaak in het ;wiel zal steken, zooals een mal berichtje dezer' dagien kond deed, maar het staat nog lang niet va.st, dat de Kamer de meening zal doelen van de tien, heeren, die het opraepings-imitiatief namen, dat deze zaak werkelijk zóó urgent is, dat zij door een, politiek gesproken, reeds overleden Kamer nog hals ovier kop moet worden afgedaan. Integendeel heb ik voldoenden; grond, om aan. te nemen, dat de meerderheid] der Kamer de in behandeling-neming zal, weigeren. De heeren sociaal-democraten hebben dan het verdiende loon voor hun weinig democratisch relletje. („Tijd".) Blijkens van den consul-generaal te Hamburg ontvangen inlichtingen, zijn in de laatste maanden tal van Nederlan,- ners naar Ranmurg, Aitona en Harburg gekomen om werk te zoeken, zonder dat zij voorzien waren van voldoende geld middelen of een bewijs van Niederian'r derschap. Dientengevolge kwamen, zij Vaak, na gedurende eenig® dagien teven geefs naar werk gezocht te hebben, die tusschenkomst van het consulaat-gene raal inroepen, om op 'Staatskosten naar Nederland te kunnen terugkeeren. Teneinde belanghebbenden teleurstellin gen te besparen, vestigt die Minister van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op, dat als gevolg van de slapte die nog steeds in het Duitsche zakenleven heerscht, het niet alleen moeilijk is om aan board van schepen geplaatst te wor den, doch ook om aan den wal werk te vinden. Bovendien! is voor velien bet gemis van een bewijs van Nederlander schap oorzaak dat zij piet geplaatst wor den. De Minister van Buitenlandsche Zaken ontraadt derhalve een ieder, die in Duitschland werk wil gaan zoeken, om zonder voldoende geldmiddelen of bewijs van Nederlanderschap1 daarheen te ver trekken. Cholera. Over een cholerageval dat. zich te Dirks- land voordoet, schrijft men aan de „N. R. CL": Het geval is blijkbaar van lichten aard. De toestand van den patiënt, den schip per G. van den Berg, is bevredigend. De inspecteur van de volksgezondheid, dr. den Houter, kwam Zaterdagochtend! hier, had een bijeenkomst met den, burgb- meester, den voorzitter der gezondheids commissie en den geneeskundige in déze gemeente en bezocht zoowel d® woning van den patiënt als diens schip, dat in de haven, op een; kwartier afstand van bet dorp ligt. Woning eti schip worden, door de politie bewaakt. De haven is besmet door ide uitwerp selen van den lijder,, daar het riool zijner woning in de haven uitkomt. Op verzoek van den burgemeester zijn door het pol derbestuur maatregelen genomen om die haven bij ieder getij van versch water te voorzien. Visschen en zwemmen in de haven is verboden, terwijl verder iedere aanraking met het havenwater aan 'de in gezetenen is ontraden. Bij het binnenkomen der sluis aan het einde der haven wolrden aan dia schip pers de noodige voorzorgsmaatregelen schriftelijk aanbevolen. De zeer uitgebreid» maatregelen en wenken, die van hoogerhand zijn genomen en voorgeschreven opi de post- én tele graafkantoren te Rotterdam, ter wering van het choleragevaar, zijn, thans tot alle kantoren in den] lande uitgebreid, ten einde daarmede, zoo noodig, yekening 'te houden. Het Paleis Het Loa zal verschillende verbouwingen ondergaan, waardoor ook in een dringende behoefte aan meer lo geerkamers wordt voorzien. Dat het Dnit- sche Keizerpaar onlangs niet naar Het Loo kwam, schijnt zijn oorzaak te vinden, in het gebrek aan logies. Openingsvergadering der Staten-Generaal. Thans is in het Staatsblad (no. 307) op genomen het kon. besluit, yaarbij H. M. de Koningin heeft bepaald, dat de geiwaniei zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 2 lSeptember des namiddags .te één uur. in een vereenigda vergadering der beide Kamers wordt geopend door een commis sie, bestaande uit de Ministers. Droogmaking Zuiderzee. De Minister van Waterstaat, yeigezeld van de" ingenieurs H. Wortman en V. J. P. De Block van Kuffeler, benevens bet lid van de Eerste Kamer, den tioör J. Bnae- baart Kz. bracht Donderdag een bezaeK aan Wielingen, van waar het per dienst- boot over het Wieringermeer naar Medem- blik ging. Deze excursie staat in ver band met de plannen tot droogmaking van dit gedeelte der Zuiderzete. Een man verbrand te Rotterdam. De poelier Sutherland in den Oppert te Rotterdam, was Maandagnacht nog laat aan den arbeid, toen zijn vrouw, op de eerste verdieping slapende, wakker werd en brand ontdekte. Zij maakte alarm en telefoneerde om hnlp. Politie en spui ten waren dadelijk aanwezig. De agent van politie Urff snelde het winkelhuis binnen en zag toen dat het geheele getimmerte dat tot bergplaats diende in lichtelaaie stond. Op de trap die daarheen leidde vond hij het brandende lichaam van Suther land. Zijn eerste werk was hem, de bran dende kleederen van hot lijf te rakken', waarbij hij zelf ernstige brandwonden aan heide handen opliep. De zwaar verminkte poelier werd naar het politiebureau aan de Galerij gebracht, waar dr. L. A. Tho- mee, wiens hulp was ingeroepen, echter slechts den dood kon constateeren. Anderen hadden inmiddels de bovenbu ren, den agent van| politie Kerver met ge zin, een juffrouw Meijer met twee kinderen' en het negenjarig dochtertje van Suther land in veiligheid gebracht. De vrouw van Sutherland, half waan-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1