UIT ZEELAND. begeleiding van piano door den heer C. de Rooij aldaar. De baryton solo's werden gezongen door den heer W. de Hoog, barytonsolist, de tenorsolo's door den heer P. Govaerts aldaar, die door zijn helder geluid den bijval oogste van het publiek De levende beelden waren opgesteld onder leiding van den Haarlemschen kunstschilder Frans Loots, die in deze zich als een man van fijnen smaak heeft doen kennen. Een talrijk publiek was niettegenstaande hot slechte weer tegenwoordig, waaronder zeer vele Eerw. Heeren Geestelijken en Leden met hunne dames. Voor directeur en zijn executanten een woord van welverdiende lof en waardeering. De heer Gieles heeft bier getoond, wat met volharding en liefde voor de kunst be- reikt kan worden en past het hem een bijzonder woord van lof te brengen voor zijn uitstekende leiding. LEZING. Goes. Zondagavond sprak de Eerw. Pater Emmanuel O. C. in de zaal van 't Slot Oostende voor de leden van het R. IC. Spoorweg-Secretariaat afd. St. Willibrord en eenigen belangstellenden over het Ka tholieke vereenigingsleven. Nadat de Eerw. Kapelaan den vergader den het welkom had toegeroepen, begon de Eerw. Spreker zijn rede met te wij/.en op de middeleeuwen. Deze tijden worden al te dikwijls voor gesteld als tyden van duisternis tegenover onzen tijd van licht. Waarom Niet omdat zij werkelijkheid zoo duister waren, maar wel omdat alles toen katholiek was, alles katholiek ademde, het katholieke alles beïnvloedde, leidde. Al had die tjjd zijn nachten door hellen electrischen gloed in dagen zien omge schapen, terwijl wjj ons behielpen met het spaarzame licht van snuitlampje of ve - kaarsen dan nog zou men spreken over de duisternis der middeleeuwen. Echter zien de felste tegenstanders zich gedwongen toe te geven dat het er toen ma ls voor den werkman nog zoo duister niet uitzag, want de werkmansstand beleefde een ongekenden bloei. Dit was het werk der gilden, welke niet alleen zorgden voor de stoffelijke belangen der leden, doch tevens er op bedacht waren hun geestelijke ontwikkeling te behartigen. Met de Reformatie kwam hierin veran dering en langzaam vervielen de gilden en meer en meer brak 't valsche begrip door der vrije concurrentie het bespoedigde de weg zinking van den werkman tot een slaaf omdat de arbeider onmogelyk gelijk op kan concurreeren met het groot kapitaal. De werkman toch zal zich noodgedwongen verplicht zien ten laatste tegen geboden prijs zijn arbeid te verkoopen. Juist dit woord schudde weder wakker het verlangen naar vereeniging. De werkman voelde de noodzakelijkheid zich te vereenigen. Waarom is vereeniging dan noodzakelijk? Omdat zjj die in een vereeniging zijn aangesloten meer kunnen doen dan zij, die alleen staan. De versterking van de zedelijko en stof felijke krachten verhoogen de arbeidskracht, opent nieuwe bronnen van inkomsten en vergoedt den leden, die overigens noch in hun persoon, noch in hun gezin aan zelf standigheid inboeten, de offers, welke zij voor de discipline, de eer in het welzijn een gansche vereeniging brengen. £n den boezem der vereeniging zal bij de arbeiders het klassebewustzijo gewekt en ontwikkeld worden en ten gevolge van de gebruiken en overleveringen eener christelijke solidariteit in het maatschappe lijk leven, zelfbeteugeling en gematigdheid gebracht worden. Daar zal dan niet slechts het gevoel van eigen numerieke kracht en eigen recht, maar ook het gevoel van plicht aangroeien om de tafk, het recht en de levensmacht te erkennen en te eerbiedigen der andere klassen, welke zich op geljjke wijze en even wettig georganiseerd hebben. Aldus zullen de arbeiders hun eigen organisatie niet beschouwen als een factor van opstand, een werktuig van maatschap pelijke omwenteling, maar wel als een middel tot welvaart en als een normaal orgaan der maatschappij. Daarom moet men geen direct voordeel voor zijn persoon in het vereenigingsleven zoeken, maar men moet elkander sterk maken, vooral zorgen voor de toekomst. Vandaar dat Trimborn terecht zeide de slaapmutsen (zjj die zich onverschillig toonen) zijn de grootste vijanden der katholieken. Moeten we ons vereenigen dan kan dit alleen zijn in kath. organisaties. Socialistische en neutrale bonden zijn van zelf buiten gesloten, doch ook de z.g. Christelijke bonden dienen achter gesteld bij de zuiver katholieke. Wel zijn velen van ander gevoelen, doch langzaam aan wint toch de overtuiging veld, dat men alleen zuiver kath. organ, moet stichten. Vooreerst is het eisch van gehoorzaamheid aan onze kerkelijke overheid. De bisschoppen hebben zich duidelijk en herhaalde malen uitgesproken. Zij ver klaren „Dat het hun ernstig en uitdrukke lijk verlangen is, de hen onderhoorige katholieken te vereenigen en vereenigd te houden in kath. organisation Ook de Paus wil hetAan de Ene. Rerum Novarum en Graves de Communi re, heeft Paus Leo XIII z.g. zoo krachtig mogelijk er op aangedrongen en P. Pius X herhaalde dit in zijn wetboek voor de Christelijke democratie Wij moeten bedenken dat al is het overwinnen van den draak (socialisme etc,) kerelswerk, den nek te buigen in ge hoorzaamheid is Christenwerk. Vervolgens is het een allernoodzakelijkst vereischte voor den bloei der vakorganisatie zelve. Soort bij soort geldt zoo ooit, dan hier. Op den duur is 't onmogelijk alle botsing te voorkomen en kan 't eenigen tijd goed gaan blijvend succes verkrijgt men alleen door zuiver principieele ver- eenigingen. Dit te meer, daar alleen in zuiver kath. organisaties de Kerk en bet Kerkel. gezag, welke naar de Kath levens en wereldbe schouwing een wezenlijk levensbestanddeel die organisaties uitmaken, tot hun recht komen. En wanneer in de inlerconfessioneele of gemengd Christelijke vereenigingen ooit de geest van Zurich de overhand zou krijgen, zou daar noodzakelijk voor de zedelijke leiding des Katholieken levens een ernstig gevaar ontstaan. Welk antwoord zou men in zulke ver eenigingen moeten geven op de vraag wat verstaat ge onder „Christelijk" Het ware Christendom vinden wij allen in de ware Kerk, het moet derhalve meer bevatten dan de beginselen welke aan Je verschillende Christelijke geloofsbelijde nissen gemeen is en derhalve kan 't ook alleen in principieele. vereenigingen tot zijn recht komen, omdat daar geen schipperen noodig is met de tegenstanders. Of moeten wij als kath. ons schamen voor onze kath. idealen? Doel en streven van onze vakverbonden enz moet dus zijn een „program van Chris telijke beschaving". Niet dat ik zeggen wil dat er beginselen zijn prijsgegeven of schoon men dikwerf op 't randje afging. Maar van de idealen zijn wij toch dikwijls sterk afgeweken. Bovendien de ervaring wijst ons er op dat alleen die vereenigingen, welke een zuiver princ. standpunt innamen tot kracht en bloei kwamen en ook de groote denkers onzer tegenstanders wijzen voor hun eigen partij op 't gevaar van interconfess. vereen, b.v. Dr. A. Kuyper in De Standaard. En als men u wijst op de Christeijke Gewerkschaften in Duitschland dan mogen wij met Engels antwoorden dat die ver eenigingen, wat men ook bewere en ondanks allen schijn, in haar diepste wezen als inter confess, vereeniging zijn mislukt Al meer en meer wijzen de tijdsteekenen er op, dat de groote strijd zal gestreden worden tusschen 't Socialisme en 't Katho licisme. Dat staat vasthet menschdom zal de keuze hebben slechts tusschen deze twee: den toekomststaat der sociaal demo cratie: d. i. de slavernij in 't ongeloof en den toekomststaat door ons gewild d. i. de vrijheid in 't Christendom Welaan dan M. H. kiest zelf. De Eerw. kapelaan dankte spreker voor zijn boeiende en leerzame rede en spoorde den leden van 't secretariaat aan voor alles 't: algemeen belang en 't 'hoofddoel der vereeniging voor oogen te houden om niet zich blind te staren op persoonlijkheden. K. Bij gupstig wed eg hoopt de har monie „Euphonia" a. s. Dinsdag II Sep tember een volksconcert te geven in da tent op de Groote Markt. Het programma der uit te voeren stukken luidt: Our Director van Bigelord; Celemène, ouver ture van Boissan; Joyeuse ouverture van Lachet; Pulcinella, mazurka van C. Faust; Les Saltimbanquis van G. Meister; Après l'Orage van P. Glodomir; Philinte grande fantaisie van Mourque en Potpouri po pulaire no. 9 van G. Renaud. Middelburg. Zondagmiddag gaf in den tuin op het NoordbolwerK het „Ginneken's Mannenkoor" een matinee. De tuin was dicht bezet door een met groote aan dacht luisterend publiek, dat door zijn luide toejuichingen blijk gaii dat het korps uitstekend voldeed. Onder do degelijke lei ding van den heer M. A. Verdaasdonk heeft „Ginneken's Mannenkoor" veel te genieten gegeven. Het ensemblu viel zeer te loven en vooral in de pianissimo's staat dit koor zeer hoog. De solo-nummers wa ren prachtig en den uitvoerders komt een woord van lof ten volle toe. liet overtalrijk publiek heeft zich rijke lijk kunnen laven aan wat de muze der toonkunst gisteren heeft aangeboden. In het Schuttershof werd gisteren het laatste Zondagavond-concert in dit seizoen gegeven door het Middelburgsch Muziekkorps. De tuin was overvol en zeker waren een paar duizend personen tegenwoordig. De heer Morks had voor con programma gezorgd, dat wel moest pakken; er kwamen op voor fragmenten uit „Die lustige Wittwe", uit „Ein Walzer- traum" en uit „Die Dollarptrinzessin". Dat de uitvoering in den smaak viel bewezen, de overluide toejuichingen. De „Niki- mai'sch" uit „Die Walzertraum" moest zelfs gebisseerd worden. Deze populaire Zondagavond-concerten; hebben ook dit seizoen weder geregeld aan een overtalrijk publiek pen gepaste uitspanning bezorgd en valt er niet aan te twijfelen dat do concerten oip de belang stelling van een groot deel van het Mid delburgsch publiek zullen mogen "blijven rekenen. Een gezelschap van ongeveer 300 personen uit Calais, dat een bezoek zou brengen aan Middelburg, heeft bericht ge zonden dat van het bezoek is afgezien, omdat zich een geval' van cholera te Mid delburg heeft voorgedaan. De heer M. Fokker, gemeente ontvanger alhier, hoopt 1 November as. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in functie trad. Zaterdag was het 25 jaren geleden, dal |de gemeenteraad den heer Fokker benoemde. De ambtenaren van het stadhuis hadden in het kantoor van den ontvanger een gro-t bloemstuk geplaatst, terwijl die van fabricage en van de gasfabriek bloemen ons deden bezorgen. Een en ander werd door den heer Fokker op lagen prijs gesteld en is te beschouwen als een preludium voor het feest op 1 November. Vlissingen. Men meldt ons: De twee nog in aanbouw zijnde mail hooien voor de maatschappij „Zeeland", do „Oranje Nassau" en „Mecklenburg" zullen niet aan de werf te Glasgow, doch hier worden afgewerkt, althans voor zoo ver betreft meubileering en stoffeering van salons, hutten enz. De reserve-mailboot „Prins Willem van Oranje" is niet Vrijdag, doch Zater dag van hier naar Hendrik-Ido-Amibacht vertrokken. Omdat er te weinig manschap pen aan boord waren gaf de havenmees ter geen toestemming om fe vertrekken. Do boot werd binnendoor naar haar bestemming gesleept. Door den heer J. J. van Dalsum alhier, bestuurslid der Koninklijke Scberp- schutters-vereeniging „Vlissingen", werd het gewestelijk meesterschap voor Zee land gewonnen in den VIHston propagan- <1 a-wedstrijd der Koninklijke Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters. Zierikzee. De begrooting dezer ge meente voor 1910 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 137.898.015. De hoofdelijke om slag is geraamd op f 33.000. Borssele. Donderdagavond brandde al hier op de hofstede van de 'B. een klamp met haverschoven en hooi geheel afde inmiddels aangerukte brandweer was den brand spoedig meester. Oorzaak onbekend, assurantie dekt de schade. Vreeselijke brand te lerseke. Zooals wij Zaterdagmorgen reeds vroeg voor ons bureau bulletineerden, beeft Vrijdagnacht te ongeveer half twaalf een hevige brand te lerseke gewoed, die, belaas, twee slachtoffers heieft gemaakt. Op het alarmgeroep van brandweer en brandklok bleek, dat in de woning van den heer H. Poelman; brand was uitgebro ken, die met zooveel kracht zich uit breidde, dat geheel het gebouw als het ware plotseling in lichte laaie stond. De bewoners H. Poelman, zijn vrouw en oen zoon konden zich redden, doch hij noch ook niemand anders vermochten iets tegen die|n vuurgloed ami de op den zolder sla pende knecht en mieidl te redden die bei den jammerlijk in de vlammen omkwa men. Schier onkenbaar werden; de verkool de lijken later in, den nacht uit het bran dende gebouw gehaald en .overgebracht naar het Politiebureau ep naar het lijken huisje. De knecht was' de 30-jarige wees jongen J. C. Scheele en de dienstmeid was afkomstig van Kapalle. De onmiddelijk verschenen brandweer gaf zeer vlug water en werkte zeer goed. Alleen was het wel jammer dat niet meer lantaarns beschikbaar waren, wat, toen de brand gebluscht was, het zoeken naar het lijk der dienstmeid zeer bemoei lijkte. De oorzaak van den brand is voor als nog ombekend, doch schijnt begonnen te zijn in een aan het gebouw grenzende houten schuur, die eigenlijk' een gedeelte der woning uitmaakte en, waarin de melk- kl,anten in den regel werden bediend. Zeer waarschijnlijk zijn de beide onge- lukkigen door den rook gestikt, want vlak hij do trap lag het lijk van den knecht, terwijl het lijk der dienstmeid ook op dent zolder werd gevonden; blijkbaar was ook zij reeds het bed uitgegaan om te vluchten. Naar aanleiding van den brand op Vrijdagavond in de woning van den beer II. Poelman zijn nog die volgende bijzon derheden te melden Des avonds te 9 uur was het giozin van Poelman naar bed gegaan en ook de knecht J. C. Sc-heele en do dienstmeid Machelina Geeinsc had den zich op dat uur ter ruste begeven. Licht wordt er 's nachts niet gebrand, zoodat van het omvallen van ©an petro leumlamp heslist geen sprake kan zijn. Doch wel dient do oorzaak te worden gezocht in het waarschijnlijk niet goed afsluiten van den doofpot, waarin word opgeborgen de nog restende gloeiende houtskool van den haard, wtelke doofpot met :nog wat brandhout was geplaatst in het zoogenaamde melkhok (in den regiel schuur genoemd) vlak onder den trap die toegang gaf naar don zolder der schuur, grenzende aan het woonhuis doch die tevens do ©enige opgang was naar den zolder van het woonhuis waar de ongelukkiglen sliepen. Tusschen idiia beide zolders is een stoe- nen muur waarin isenio deur dio in don regel 's nachts Openstaat. Daardoor is dan ook de woonhuiszolder onmiddellijk gevuld geweest met rook en in het bija zonder de bedstede waarin de knecht sliep die in do onmiddelijkie nabijheid der deur was. Dio knecht is dan ook zeer zeker op zijn bed gestikt; althans daar is zijn lijk gevondein. Do dienst meid die op! een ander gedeelte (lier zol der sliep is het eerst wakker geworden e!n hoeft door haar geroep an geschreeuw het gezin van Poelman gewekt. Zijl is het hod uit gegaan en heeft vermoede lijk op dan zolder loopiem roepen en schreeuwen, totdat zij bewusteloos is neergezegen in eeln hoop graan, waar haar lijk is gcjvoJidion. Poelman, die op het geroep- van boven onmiddellijk paar den schuur is gegaan om zich naar deni zolder to begaven, kon evenwel bij het openen der schuurdeur niet verder, aan gezien de vlammen hom in 't gezicht sloegen en hals over kop, ongekleed, moesten hiji, zijln vrouw en hun zoon de straat op vluchten. Op hot hulpgeroep van Poolman kwamen ijlings ©enige hu ren toegesneld die dadelijk allo pogingen iu 't work stelden om de ongelukkigen te nadidan. Frans Nieuwemhuizo an Andries Poelman hakten ter plaatse waar de knecht sliep oen gat in het dak doch op hun geroep werd geen antwoord meer vernomen en den zolder te betreden was even gevaarlijk als roekeloos. Een anidene poging om door de ramen in don voorgevel hulp te bieden mocht niet ge lukken. Zieer waarschijnlijk waren beiden toen raads gestikt. De inmiddels aangerukte brandweer be gon met alle kracht het vuur te bestrij- den ©n dank zij! do flinke werking der spuit was men spoedig den brand in die mate miaester dat de beneden woonkamer niet geheel uitbrand©. Toen de vlammen op den zolder ©en onderzoeik naar de slachtoffers toelieten, werden achtereen volgens do vrcieselijk' verminkte en ge heel onkenbare lijken van den knecht en de meid te voorschijn gebracht en door eionigo omstanders naar het lij'kein- huisje vervoerd, vanwaar ze hedenmiddag zijln begraven. 's-Gravenpolder. Bij kon. besluit is aan dhr. J. Swart oud-hoofd der school een pensioen verleeinid van f 800 's jaars. Bath. Hot Engelsch stoomschip „Mailge Ballantyne" van Antwerpen naar New castle bestemd, is hij Saeftingen aan den grond go varen, doch kwam met hoog wa ter weder vlot, waarna de reis werd voort gezet. Ter Neuzen. Vrijdagavond vergaderde al hier in het „Hotel! Centraal" de Bond van waterbouwkundige ambtenaren in Zee land. Tegenwoordig waren 16 leden en 4 begunstigers, 2 nieuwe leden hebben zich aangemeld. Mededeeling werd; gedaan dat nog enkele giften zijn ingekomen ten behoeve van het pensioenfonds voor we duwen en weozen. De rekening der exa men-commissie werd goedgekeurd met een voordeel ig saldo van f 32. Besloten werd de volgende vergadering te houden te Bergen op Zoom, terwijl, in plaats van den heer M. C. Koole, te Vlis singen, die bedankt had, ,tot bestuurslid werd gekozen de heer H. J. Visser, te Walsoorden. Zaterdagvoormiddag werden, oiider lei ding van den hoofdopzichter, den heer Stuurman, de sluis- en kanaalwerken te Neuzen bezichtigd. Daarna werd in het „Hotel Centraal" een gemeenschappelijk middagmaal gebruikt, en im den namiddag een boottocht gemaakt naar Sluiskil en Sas van Gent en werden ook aldaar de nieuiwe kanaalwerken bezichtigd. (M. C.) Een hachelijke positie. Pen gezelschap, bestaande uit vier heeren en ©en dame, dat Donderdag een zeiltocht gemaakt had van Ter Neuzen naar Vlis singen, keerde 's avonds te ongeveer 8 uur in de haven van eerstgenoemde plaats terug. Door een rukwind sloeg de boot, waarvan het zeil tegen de mast geraakte, overzij en schepte zooveel water, dat zij kantelde. Gelukkig dat onder de opva renden goede zwemmers waren, die zich zelf en hun reisgenoot,"n, op de kiel van de boot wisten te brengen, waar zij ge ruimen tijd moesten blijven zitten. Ten slotte werd hun geroep om hulp gehoord door de bemanning van) de in in de haven liggende provinciale stoomboot, die door het toewerpen van een lijn de boot langszij1 trokken en het gezelschap uit zijn benarde positie redde. Philippine. Terwijl Donderdag een met selaar alhier bezig was met op "het dak van een huis pannen te strijken, speel den eenige kleuters van 34 jaar tegen den gevel van dat huis onder de ladder. Met het verzetten daarvan tuimelde op eens de gevelgoot., welke waarschijnlijk los hoeft gezeten, naar beneden en kwam op twee dier kinderen; terecht. Het ventje kreeg een zeer zware wonde aan het hoofd en brak oen heen. Hot werd meer dood dan levend naar huis gedragen. Het beentje is gezet; de toestand van het kind is zorgelijk. Het meisje klaagt over pijn in do zijde en heeft een hand erg gekwetst. Koewacht. In deze en omliggende ge meenten worden in de laatste jaren ont zaggelijke hoeveelheden beetwortelen ver bouwd. Deze bieten gaan óf naar België, óf naar de suikerfabrieken te Sas van Gent. Dit jaar is do bietenverbouw zeer aan zienlijk. Het weder is voor den groei der bieten niet gunstig geweest. Men vreest, dat do opbrengst zal tegenvallen, want do biet js door het koude, regenachtige weder nog klein. In alle geval zal op eert opbrengst van 20 a 22000 hg. per gemet, zooals op andere jaren nog al eelns voor kwam, thans niet meeil te rekenen vallen. Mochten we nog een maand lang droog, doch vooral warm weder hebben, dan zou den de bieten nog veel in gewicht en in suikergehalte kunnen toenemen. Biervliet. Gisteren (Zondag) werd het feest gevierd ter eero van prinses Juliana. Tengevolge van hel goede weer was er- een groeten toeloop van feestgangers. De stoet werd gevormd door de muziekge zelschappen van IJzondijke, Biervliet en Hoofdplaat, die hunne medewerking ver leenden. In dep stoet zagen we verdeb nog een praalwagen, gekroonde fietsen, enz. 's Avonds werden uitvoeringen ge geven op de markt, waarna eenig vuur werk. Na den middag werden de volks spelen uitgevoerd, als mastklimmen, pap eten, eieren rijden, kruiwagen loopen. Het feest mag goed geslaagd, heeten. Hoofdplaat. Zaterdag zijn de werkzaam heden aan den dijk, die over oene lengte van 3000 ellen 30 tol 50 cM. verhoogd is, afgoloopen. Gedurende bijna drie maan den hebben hier een 30-tal arbeiders aan gewerkt, terwijl een 10-tal „vletters" grond aanvoerden. Door alle arbeiders werd hier een goed loon verdiend, p.l. f 1-50 per dag, hetgeen velen van „den boer" deed wegloopen om naar den dijk te gaan. Zoodoende is er hij de landbouwers me nigmaal gebrek geweest aan arbeids krachten. li, Ossenisse. Bij het gisteren op den Wa- lenhoek alhier gehouden gaaischieten wend de hoogo vogel geschoten door Jos. Buis- rogge van Hoekenbosch (Hontenisse); de eene zijvogel door A. Itosseel van Osse nisse en de andera door Th. Vereken van Kruispolder (Hontenisse); de eeno kal door Joh. Buisrogg© Th.z. en de andere door P. van Mieghem, de heide laatsten van Kloosterzande (Hontenisse). Er werd door 42 schutters aan het schieten deel genomen. Graauw. Wanneer men op het ongun stige weder let heeft men over de gewas sen in den Von| Alsteinpodder, die in 1906 zeer van de overstrooming heeft geleden, dit jaar niet hijzonder te klagen. De haver is er tamelijk gewassen, even als tarwe en gerst; ook de paardeniboonen, gavein er een goed beschot. Do suikerbieten echter schijnen het meest de nawerking der overstrooming. te ondervinden, daar zei slecht staan, zoo wel van wortel als van blad; koebieten daarentegen zullen eene goede opbrengst geven. Op sommige pereeeleil heeft het vlas nog al eene tamelijke opbrengst gegeven; maar op verscheidene andere heeft men het moeten Omrijden, ook! nog toen het reeds een paar decimeters hoog stondhet kwijnde weg. Boschkapelle. Vrijdagnacht, het einde der kermis, werd iemand bij een twist zoodanig aan 't hoofd gewond, dat ter stond naar Hulst moest gereden worden, om geneeskundige hulp in te roepen. Zealand's Proeftuin. De heer Camman verzoekt ons mede te deelen, (lat hij verhinderd is op 18 September a. s. in den Proeftuin in den WilhelminapoLder aanwezig te zijn. Hij zal daar thans voor belanghebben den te spreken zijn op Donderdag 16 Sep tember a. s., beide dagen van twee tot vijf uur des namiddags. Vorige week heeft een twintigtal leden van de Société royale Linéenne uit Brus sel een bezoek gebracht aan eenige boom gaarden in de omstreken van Goes. O.a. werd de Rijksproeftuin te Wilhelminadarp bezichtigd. Het gezelschap, waartoe ook eenige da mes behoorden, was in bewondering voor do wijze waarop in Z u id-B e v e 1 a nd de fruitteelt wordt gedreven en voor de schoon© boomgaarden. Deze week wordt alhier een excursie gemaakt door ruim dertig leden van de 1) uitscho Pomologeivverei n. In 'het najaar zal te Goes een cursus in f rui tverplak king worden gehouden. Do afdeeling Goes der Nederlandsche Pomiologische Vereeniging nam daartoe het initiatief. (M. C.) Aan den mdlitieplichtige L. K. Schipper van de lichting 1909 van T holen is ontheffing van den werkelijken dienst verleend tot 23 Mei 1910, op grond dat hij geacht wordt onmisbaar te zijn voor hét gezin waartoe hij behoort. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is tot opzichter bij den Provincialen Wa terstaat, standplaats St. Maartensdijk, be- ïioomld de heer J. Nieuwdorp- Wz., water bouwkundig ambtenaar te Gqesche Sas, gemeente Kattend ij ke. Van 39 Sept. werden van lerseke 175.000 oesters verzonden, d.i. meer dan het dubbele der vorige week. Verder 5420 K.G. mossels en 4180 K.G. kreukels. Prijzen kunnen nog moeilijk opgegeven worden. Van 2 tot 9 September werden van P h i 1 i p p i n e verzonden naar België en Frankrijk 2512 balen mosselen voor fr. 5

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2