No. 106 Donderdag 9 September 1909 Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. UIT ZEELAND. BINNENLAND, Sociale Berichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'a namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. V' De Geschiedenis miskend Onze oudere zuster „Zelandia" plaat ste 'in haar nummer van 4 Sept. j.l. de navolgende driestar De geschiedenis miskend. Onze jongere, zuster, de „N. Z. C'rt.", is in de wolkicn over enkele woorden, welke de grijze keizer van Oostenrijk hij del Andneas-H of erf eesten heeft willen sprekien. Dezle enkele woorden van Frans Joser, welke de „N. Z. Crt." in verrukking brachten, luiden: Mijne lieve VoralbergeïsBe waar de deugden uwer vaderen, leert, uwen kinderen Godsvrucht, liefde tot dien arbeid en aanhankelijkheid tot het vaderland. Dan zal u,w toekomst gezegend zijn. God zij met u. Het is te begrijpen, dat als men de geschiedenis niet raadpleegt, men door enkele woorden in geestdrift geraakt, welke echter niet gewettigd is. Wanneer de komende geschiedschrij ver te oardeelen zal hebben over den huidigen Oostenrijkschen keizer, dan zal deze hem vermoedelijk niet rang schikken ondier edele vorsten, die door zijn heulen met het liberalisme, Rome aart den Paus deed ontnemen, ©n zijne erflanden, het land van den H. Stefanus lem van Maria Theresia, over leverde aan Joodsche rijkskanseliers als «en Von Beust en een Andrassy, waardoor Oostenrijk thans zoo diep ges vallen is, dat dia hoofdstad van dit rijk berucht is wagens hare ovtorgroote zede loosheid. ■Met allia respect voor de historische kennis onzer oudere zuster, meenen wij toch haar betoog, als zouidien wij de Ge schiedenis hebben miskend, te moeten te rugwijzen als niiet ter zake dienende. Wij hebban de Geschiedenis in het ge heel niet op het tapijt gebracht noch een' historisch oordeel over Trans Jozef uit gesproken, maar gewoonweg geconsta teerd, hoo goed het ons deed, de opwek king tot godsdienstzin, vaderlandsliefde en arbeidzaamheid te liooren. uitgaan van den) troon, vanwaar ons meestal niets dan do koude officieel© taal der otdkette tegtenklinkt. Wanneer „Zelandia". zich de moeite wil getroosten in onze Katholieke bladen het relaas der Haferfeesten na te slaan, zal zij bemerken, hoe daar overal óp sym pathieke wijze over Frans Jozefs optre den wordt gesproken en bijzonder liet ongekunstelde en hartelijke zijner „vader lijke" woorden wordt geprezen. Mocht soms onze uitdrukking „edel vorst", op Frans Jozef toegepast, voor „Zelandia" een steen des aanstoots zijn, dan bedenk© zij, dat zelfs kennis en erudi tie niet vrijwaren van het vellen van een, eenzijdig oordeel. Onze oudere zuster be hoeft slechts te overwegen, in welke hoog gestemde bewoordingen de kardinaal aartsbisschop van Wennen in 1908 den jubileerenden keizer namens de Oosten- rijksche geestelijkheid gelukwenschte, om tot de gevolgtrekking te komen, dat Frans Jozef, ondanks zjjnie tekortkomin gen waarover ten slotte niet dan met groote voorzichtigheid een oordeel mag worden geveld ook in het oog der Kerk het. praedicaat. „edel" niet mag worden ontzegd. Het feit, dat Frans Jozef sinds de ver overing van Rome door Victor Emmanuel, geien bezoek meer heeft willen brengen aan het „teene Italië", bewijst, dat de door „Zelandia" geïncrimineerde hande lingen van, den Donaumoinarcto meer het werk zijn geweest van. zijne raadslieden), wier invloed over hem zegevierde, dan van hem) ziel ven. Een oordeel vellen is gemakkelijk, maar een juist oordeel te vellen is een hoogst delicata zaak en zeer moeielijk, zelfs voor een historisch onderlegd per soon,, als „Zelandia" blijkt te willen wezen. bij het zien van de vreeselijke verwoes ting en slachting onder inboorlingen, die het stelsel Van koning Leopold tengevolge heeft gehad. Moet tusschon dit feil en de koele ontvangst van den prins door liet Belgische Hof misschien verband wor den gezocht? ZWEOElf. Reuter meldt, dat, ofschoon het sta kingscomité haid aangekondigd, dat He arbeid eerst eergisteren. Maandag, her vat zou worden, de werklieden in een aantal takken van bedrijf reeds Zaterdag aan den arbeid zijn gegaan. O.a. heeft het geheele personeel van de telefoon- fabriek Eriksson, te Stockholm, 1.200 man sterk, verlof gekregen om den ar beid te hervatten. Hij1 een aantal werk gevers, die aangesloten zijn bij den Bond van Zweedsche werkgevers1, zal eveneens heden weder worden gewerkt, ofschoon besloten was, dat hier de staking zou voortduren. Zoo spreekt dus de geest van verzoening en toenadering duidelijk. Over dezen eersten. stap tot den vrede is onder de heele bevolking groote vreug de te bemerken. Zaterdag staakten nog ongeveer 238.000 arbeiders, dat is op- den 3"Ósten dag der staking' nog 84 IpCt. van 'die aanvankelijke staakten. ENGELiND. Koning Edward terng. De ko ning is, terugkeerende uit Mariënbad, te Londen aangekomen. Een opzienbarend huwe 1 ij1 k. Te Londen is Donderdag het burgerlijk huwelijk voltrokken van Hermann Karei Ostheim, oud 23 jaar, graaf van het Duit- scJio rijk', zoon van prins Wiilhelmi van Saks en-Wei mar en prinses Gerta van Ysenburg-Büidingen-Wiachtersbach, met mej. Wanda Paota Lottero, oud 25 jaar, dochter van een kapitein lor koopvaardij'. Prins Hermann is officier in het Duitsche leger geweest, en later, wegens de schul den, die hij maakte, onder curateele ge steld. Onlangs heeft hij1 van zijn aanspra ken op den troon van Saksen-W,eimar af stand gedaan en den naam van graaf Ostheim aangenomen. Bij. het huwelijk waren een aidvok'aat. en zijn klerk de Be tuigen. RUSLAND. Waar mi. Het gemeentebestuur van Moskou heeft plotseling de Voor 8 Sept.. ter gelegenheid van iele doorreis van den Czaar naar do Krim bepaalde feesten afgelast. Nader wordt gemeld Sedert den opstand van 1905 mijdt de Czaar'Moskou, maar men ha|d gedacht, dat zijn wrok tegen (de oude hoofdstad nu be koeld was en h'ijl er nu, op reis naar het Zuiden, eeuige dagen 'zou blijven. Dat zal echter, volgens een bericht uit Petersburg, niet gebeuren. Als reden geeft men op, dat er weer een samenzwering ontdekt is, aan: 't hoofd waarvan de zoon van een ge neraal zou staan. Er zijn 'n aantal samen zweerders in hechtenis genomen, naar 't heet. Ty ph u s-epildemi e. In 't Zuiden van Rusland is een epidemie van „ge vlekte" typhus uitgebroken. In Kieff werden Maandag 4600 gevallen behan deld. TURKIJE. De nieuwe koers in Macedo nië. De Oostenrijksche en civiele agen ten hebben van hunne regeeringen de offi- cieele mededeeling ontvangen, dat hunne missie zal eindigen op 14 September a.s. Op idien zelfden datum zullen ook' de financieele commissie en do generale in spectie dn Macedonië van hare taak wor den ontheven. BELGIË He „Patriote" meldt, dat prins Albert van België uit den Kongo is teruggekeerd met een zeer slechten indruk van het vroegere bestuur. Het blaid verneemt, dat de prins ten hoogste verontwaardigd was AMERIKA. Thans zijn to New-York berichten ge komen van Deary, dat hij eveneens den Noordpool hcieft bereikt. Peary is reeds drie-en-vijftig; liij heeft zijn helele leven besteed aan het nastreven van zijn ideaal: het bereiken der Pooi, teneinde daar als Amerikaan de sterren en strepen te kunnen planten. Dit was feeds Peary's achtste of negen de expeditie. Tot dusver echter was het bereiken dor Pool hem altijd mislukt. Maar voor de uitbreiding1 onzer geografische kennis omtrent Noorid-Groenland en do eilanden-wereld bewesten Smith Sond en liet Kanobekiken, speciaal van GrantlanÜ, h-etoft Peary uitnemende verdiensten. Hij beschouwde den weg door Snüthsonid als de «enige mogelijke, althans de gunstig ste route ami de Pool te hereiken. Op zajn tochten in Peary de eerste geweest om de Noordpunt van Groenland om te gaan. Hij had reteds tevoren twee tochten uitgevoerd over het eiland-ijs, dat Groen land bedekt, naar de Noordoost-kust. De Noord- en Noordwestkust van Grantland, de binnenlanden van Grant- en Grinnell- land, en ook die noordspits van Heibeig- lanid heeft hij geëxploiteerd. Op het zee- ijs ten noorden van Groenland en Grant- land heieft hij tal van koene sledetoch- ten haar het noorden uitgevoerd. Den 21en April 1906 bereikte hij een breedte van 87° 06'. En ditmaal, 6 April 1909, zou. hij de Pool hebben bereikt, er al thans vlak hij zijn gekomen. S p o o r w e g a a n s lag. Men heeft dezier dagen melding gemaakt van een brutalen en geslaagden trein'roof, gepleegd bij Lewistown, in dien staat Pennsylvanië. Bij dien aanslag kwam het gelukkig niet tot eert ontsporing, want <1© op de rails geplaatste versperring werd nog tijdig ge zien. Maar 'de trein moest stappen, de roe vers sloegen hun slag en zijn met een niet onaanzien lijken buit weggekomen. Blijkbaar is dit succes de aanleiding geweest tot een nieuwen aanslag, die een allernocdlottigst verloop! heeft gehad. Niet. ver van Newcastle, ook in 'Pennsylvanië, hebblen dieven Zaterdagmorgen den groio- ton sneltrein van New-York naar Chicago doen ontsporen. Er was een rail los geschroefd en uit de richting gebogen. Gelukkig had die machinist op het laatste oogenblik nog tijd om: die rem aan te zet ten, anders waren de gevolgen van den, aanslag nog ernstiger geweest. Een ma chinist en oen goedeTenconductéur wer den gedood, twintig passagiers en nog (enige lieden van; het personeel liepen kwetsuren op, en een paar wagens lo gen inj brand. Do plegers van den aanslag kwamen op hot kritieke oogenblik niet voor den draad; blijkbaar walton, zij' ge schrokken voor dien omvang van het aan gelichte kwaad. Er is een beloaning van •f 25,000 toegezegd voor de opsporing varn de schuldigten. Cholera. In verband met het ziektegeval te Am sterdam kunnen wij medodeelcn, dat de 28-jarige van Kempen is overleden. Hoe wel de uitslag van het bacteriologisch onderzoek nog niet definitief is vastge steld, is de man opgegeven aan den burgerlijken stand als te zijn overleden aan cholera. Nog is in de observabiebarak' opgeno men G. Frederiks uit de Albert Kuyp- straat, die toen hij: op weg was naar zijn werk, door een zware diarrhee wepd over vallen. De man is vrijl goed. De uitwerp selen zijn ter onderzoek naar den ge zondheidsdienst opgezonden. Maandag werd te Dordrecht J. de H„ wonende Hellingen 120, ongesteld en 's avonds werden de brakingen en diarrhee zoo hevig, dat de ontboden geneesheer onmiddellijk opname in het Ziekenhuis gelastte, waar de man een half uur la ter overleed. Het huis werd onmiddellijk ontsmet onder leiding van het hoofd van den ontsmettingsdienst, dr. Jong. De vrouw en kinderen werden ter observa tie opgenomen en maken het good. De overledene had tot en met Zaterdag ge werkt op een houtboot van Rusland, die weder vertrokken is en waarvan de equi page, allen Hollanders, volgens genees kundig onderzoek volkomen gezond was. Op verzoek der Roermondscho Gezond heidscommissie, zal de processie naar O. L. Vr. in 't Zand uit Breda op heden en morgen niet plaats hebben. (Tijd.) Dr. Kuyper. Br. Kuyper is Dinsdagavond met den sneltrein uit Keulen gezond en wel in het vaderland gearriveerd. De Nieuwe Rotterdamsche Courant, een liberale courant, d. w. z. een blad dat altijd netjes en hof felijk is - alleen clericalen zijn lom perds en botterikken plaatst in zijn avondblad van 7 September nog gauw oen hatelijk stuk om den christen-staatsman af te takelen. Terecht hekelt De Maasbode in scherpte taal de hoogst onliberale wijze waarop do N. Rotterdammer Kuyper be strijdt. 't Blijft altijd! waar: haat verblindt, ziel I's de schrijvers in de(n) g'rooLe(n) 'Rotter dammer I Dr. De Visser. Dr. J. Tli. de Visser predikant der Ned. Herv. Gem. en lkl van de Tweede Kamer heeft van zijne gemeente te Amsterdam afscheid genomen. Hem wérd namens vele leden een aandenken met album aange boden. De Trappisten-quaestie. Van eene zijde, die goed ingelicht kan wezen, verneemt de „Nbr." het volgende, dat zij echter niet zonder reserve mededeelt De gewezen abt Verbruggen heeft zich onderworpen en Rome heeft al zijne straffen opgeheven. Bovendien zal, in plaats, dat hij beschouwd wordt als afgezetene abt, hij geacht worden te zijn „demissionaire". Waarschijnlijk, als u deze mededeeling zult ontvangen, kunnen er al religieuzen in het klooster terug zijn, zoo niet, dan zal het toch spoedig gebeuren pn zal alles weder zijn ouden gang gaan. De generaal der Trappisten is op het oogenblik in Holland of België, om alles te regelen en te beslissen. Wat de schulden betreft, die zuilen waarschijnlijk wel door de OHe gedekt wordendit zal op het goneraal Kapittel beslist worden, dat den 12 dezer maand geopend wordt. R. K. Levensverzekering. De „Eerste R. K Levensverzekering Mij", gevestigd te Haarlem, zond ons een brochure, waarin haar arbeid wordt gekenschetst als „een economisch middel tot bereiking van een zedelijk doel." De brochure is tegen billijken prijs ver krijgbaar. Algemeen kiesrecht. Uit Rotter dam schrijft men: Nadat Zondag op „Woudestein" onder Oud-Kralingen eene openluchtmeeting ten gunste van Algemeen kiesrecht had plaats gehad, bewoog zich de lange stoet van be- toogers des namiddags met vaandels en banieren, begeleid door muziek, door de straten onzer stad. De politie had daarbij de orde te handhaven. De moord te Rukfen. Zaterdag is te Utrecht het stoffelijk overschot van den te Rukfen vermoorden belastingambtenaar Van Berne, onder veel deelneming, ter aarde besteld. 3 Kransen dekten de lijkbaar. Het woord werd gevoerd door den heer Batens, commies te Rukfen, den heer Ruymbeke, den ambte naar, die bij het vreeselijk feit tegenwoordig was, en den heer Schoenmaker, den voor zitter van de aideeling Rosendaal van den Commiezenbond Beperking Zondagarbeid. Vanwege het ministerie van Landbouw Nijverheid' en Handel is onderstaande cir culaire, geteekend door minister Talma, verzonden. „Ik heb de eer u te berichten, dat bij mijn departement een wettelijke rege ling in studie is genomen, teneinde zoo veel mogelijk Iden arbeid op Zondag te verbieden of te beperken van allo ar beiders, die in de onderneming' van een ander voor loon werkzaam zijn. De voorbereiding van dit wetsontwerp eischt, dat nauwkeurig worde nagegaan, weïk'o arbeid thans op Zondag wórdt ver richt en in hoeverre dez'e noodzakelijk is. Zooals uit het bovenstaande blijkt, kunnen bij' dit onderzoek personen, die huiselijke diensten verrichten, buiten be schouwing blijvenIdcze toch kunnen niet geacht worden in een onderneming werk zaam! te zijnoverigens zal het. onderzoek' allen moeten om Vatten, die in ruimen zin als arbeiders kunnen worden aange merkt. Het zal Idorhalv'e ook moeten lóopon over kantoor- en handelsbedienden en anderen, die door het gewone spraakge bruik niet als arbeiders worden aange duid, maar toch voor loon in een onder noming werkzaam zijn in (te fabrieken of werkplaatsen, op welven, in mijnen, pak huizen, restaurant», badinrichtingen, in het algemeen in eenige inrichting, waarin een onderneming is gevestigd, maar ook met betrekking lol hen, Idiie buiten zulke inrichtingen hun arbeid verrichten, bij voorbeeld de arbeiders bij bouwwerken, bij het herstellen en onderhouden van gebouwen, bij den aanleg en liet onder- boud va,n gas-, water- en eleetrischo ge leidingen, van wegen, straten, dijken, ka den, bruggen sluizen, de arbeiders in de bedrijven van jacht, vdsscberij enz., even eens over de arbeiders bij! vervoermid delen, het personeel van trams, de beman ning van schepen, koetsiers, vrachtrij ders enz., met. dien verstande, dat het personeel van de gewone spoorwegen en de spoorwegen, vallende onder de wet van 9 fluli 1900, Staatsblad no. 118, bui ten beschouwing kan blijven, daar om trent (deze personen in |de laatste jaren reeds een uitgebreid onderzoek' is inge steld. Mede zijn reeds voldoende gege vens verkregen met betrekking tol. ar beiders, werkzaam dn de bedrijven van landbouw, tuinbouw, boschbouw, Veehou derij', en veenderij, zoodat. te hunnen aan zien geen nader onderzoek wordt ver- eischt. Ik zou het op liooge nprijb stellen, indien de vereenigingen van arbeiders, zoomede de vakveroenigingen van werk gevers en vereenigingen, waarvan zoowel werkgevers als arbeiders Md kunnen zijn, bij dit onderzoek hare medewerking wil den verleenen, door aan den heer bur gemeester, door wien haar deze circu laire wordt toegezonden, vóór 15 Sep tember e.k. een antwoord te doen toe komen op de volgende vragen a. In welke bedrijfstakken, waarover de werkkring dér vereeniging zich uit strekt, worden binnen haar ressort des Zondags (d.w.z. gedurende het etmaat, aanvangende to middernacht tusschen Za terdag en Zondag en eindigende te mid dernacht tusschen Zondag en Maandag) door arbeiders werkzaamheden verricht? h. Van welken aard zijn de werkzaam heden, die in eiken bedrijfstak, in vraag a.' bedoeld, des Zondags worden verricht? c. Welke is de duur v'a.n die werkzaam heden op Zondag? d. Worden die' werkzaamheden gedu rende het geheele jaar op Zondag ver richt, of slechts gedurende een bepaal den tijd van het jaar en zoo ja ge durende welken tijd va.n het jaar? e. Worden die werkzaamheden in den regel steeds aan dezelfde arbeiders op gedragen, zoodat deze gedurende het ge heele jaar of een bepaald gedeelte er van eiken Zondag werk hebben te ver richten? Zoo niet, hoc is dan gewoonlijk de Zondagsarbeid geregeld en om de hoe veel weken heeft elke arbeider een ge heel vrijen Zondag? f. Waarom wordt het verrichten van arbeid 'op Zondag, in de bedrijfsvakkén, in vraag a bedoeld, nood zakelijk geacht en welke belangen zouden door afschaf fing van den Zondagsarbeid worden ge schaad (Tel.) Middenstandsactie. In de maand November zal te Parijs een congres worden gehouden van de Association de Défense des Classes Moyennes. Onze landgenoot dr. J. Nouwens te Heeswijk is uitgenoodigd om daar te spreken over de organisatie van den middenstand in Neder- land en heeft deze uitnoodiging aangenomen. Goes In do gemeenteraadsvergadering van Dinsdag, onder voorzitterschap van den heer burgemeester, werden de herko zen gemeenteraadsleden geïnstalleerd en opnieuw bjenoamü in de verschillende com missies, van: wie 11® zij lid waren. De heer Bonner als lid der aanslagcomimissfe, de heer Kakebeeke van de reclameco-mmissie,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1