1880 - 31 Augustus - 1909 Leve de Koningin! No. 102 Dinsdag 31 Augustus 1909 Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur "a namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES. Reclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x neretend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct A contant. Er is een dag in liet jaar, waarop het hart van den rechtgeaarden Nederlander klopt met sneller slagen, de dag der verjaring van Koningin Wiliiklmina De driekleur, die uitwaait van torens en masten, het dierbaar oranje, waarmede arm en rijk, groot en klein zich tooit, het geschal der feestmuziek, maar vooral de geestdrift, die oplaait in eigen gemoed, ver kondigen ons opnieuw, hoe Nederland groot en gelukkig is door zijn nauive vereeniging met het Huis van Oranje. De zegebede, ons Katholieken welbekend, die iedere week in onze tempels ten hemel stijgt om zegen en genade over het jonge hoofd, dat de koningskrone draagt, zij thans herhaald met intenser kracht en vuriger aandrang „Domine, salvani fac reginam nostramHeer, behoed onze Koningin! Schenk Haar Uw licht en Uw kracht om het land ten goede te geleiden! Spaar haar vor stelijke telg, Prinses Juliana, haar Gemaal, haar Koninklijke MoederWorde, alle pogingen van verwaten demagogen ten spijt, de hand tusschen Oranje en het Nederlandsche volk steeds hechter! SGw, Wat men Liberaal noemt. Als men de Liberalen wil gelooven is niemand zeo royaal, zoo verdraagzaam zoo onpartijdig als zij. Enghartigheid. bekrom penheid zijn woorden, die in hun vocabulaire niet worden gevonden, zoo iets moet men bij de „Clericalen" zoeken. Van dergelijke breede opvattingen hebben de liberale commissieleden der Zeister Land bouwtentoonstelling blijk gegeven, toen zij voor de reclame voor die tentoonstelling alle rechtsche bladen zonder eenige uit zondering hebben genegeerd. Tegen een dergeljk begrip van onpar tijdigheid inzake eene onderneming, die met richting of godsdienst niets heeft te maken FEUILLETON DE JAGUAR. 44. „Maar hot is vrijwilSige slavernij", bracht ik in het midden. „Toegegeven", antwoordde liij. „Maar daarom niet minder erg. Ziehier oen ster ker gevalde vrijheid, die uw hoogge roemde vrijheid aan de eene klasse van menschen geeft, de andere tot slaven te maken; aan de sterken, om do zwakken, aan de rijken, om de armen uit te mer gelen. U glimlacht? U zult mij dit toch niet betwisten?" Mijn glimlach was te voorschijn geroe pen bij de gedachte aan een macht door de sterkeren tegen de zwakkeren gebruikt onder een zekere despotisch» regeering! waardoor de ergste misdaden der pluto cratie in de schaduw werden gesteld. Maar- het kwam mij voor het oogenblik niet dien. lig voor, dit voorbeeld te geven. „In ieder geval staat het den zwak ken en armen dan toch vrij, de slavernij te weigeren", antwoordde ik, om, iets te zeggen. „In een autocratisch geregieerdj land heet het slavernij of dood en mag men nog niets eens altijd de slavernij hebben de directeuren der gr aote rechtsche bladen, „T ij d", „Standaar d*', „N e- derlander enz. ten krachtigste gepro testeerd en hun protest der liberale Zeister Tentoonstellings commissie in den vorm van een gemeenschappelijk schrijven doen toe komen. Wij weten niet of dit zal helpen, meenden nogtans onze lezers omtrent de handelingen dier commissie te moeten inlichten, opdat zij voortaan weten, wat men „Liberaal" noemt. Een verjaardag. „Het Volk" schrijft in opgetogenheid: Heden vijftien jaar geleden werd een kiezen". De Graaf gaf mij mijn glimlach met woeker terug. „Een heel goede beschrijving van. uw „zweetholen" te Londen". Nu was het, dat heer Bleisst sprak om aan het argument van zijn heer nog meer kracht hij' te zetten. „Waartoe", sprak hij, „leidt de vrijheid om de slavernij1 te weigeren? Tot het werkhuis, tot onvermomde slavernij, dus, waaruit slechts de dood den slaat' kan vrij koopen". De verwondering, waarmee ik den secre taris aankeek, werd niet zoozeer veroor zaakt door de nieuwheid der opmerking van zijn lippen, als door den indruk, dat ik zijn stem vroeger gehoord had. Ja,, bij was mij zonder twijfel bekend, en ik werd zoozeer bezig gehouden door deze ontdekking, dat ik vrees, mijn gastheer te hebben laten strijken met de eer van het argument tegen mijn land. Ik zat nog te denken, wie Ai» heier Dleisst wezen kon en hem zoo nauwkeu rig op te nemen als goede manieren ver oorloofden, toen ik tot den oogenblikke- lijfcen toestand werd teruggeroepen door mijh gastheer, die mij uitnoodigde eens te proeven van den schotel met, zoetjes voor mij. „Ik Iaat ze iedere week uit Buyda ko- kindje geboren, dat alleen bij zijn voor letters pleegt te worden genoemd S. D A. P. Het is veel over de tong gegaan sommigen zouden alleen de tucht school of het Rijksopvoedingsgesticht, dr. Van Dieren zelfs het krankzinnigenge sticht de eenige plaats achten, waar de bengel thuis hoort; maar het is drommels lastig, hem te pakken te krijgen. Hij vindt een toevlucht en een schuilplaats in zoo menige nederige woning, dat de vervolging een onbegonnen werk is. Hij kan van heel wat lotswisseling vertellen, de jarige, Zijn eerste levens jaren waren hard als het arbeidsleven zelf. Van de kinderziekten heeft bij rijkelijk zijn portie gehad. Wij mogen vertrouwen, dat hij d air doorheen is En nu hij een stevige knaap blijkt, met spieren in zijn armen, en zijn opstoppers flink plegen aan te komen, hebben zijn vijanden wel geprobeerd, hem te vangen met vleierij. Maar hij bewaart in zijn geheugen de geschiedenis van het lijden en de wreede, stelselmatige onderdruk king der arbeidersklasse, hij is wantrou wend, en prat op zijn vrijheid. Onder de vervolging is hij sterk geweest, geen schjjn-gunst zal hem zwak maken. En zoo als hij is, is hij de hoop, het ver trouwen, de levensvreugde van tien duizenden en nogmaals tienduizenden. Al dadelijk treft ons in dat mooie toostje de nederigheid van dengene, die het uit spreekt. „De S. D, A. P. vindt een toevlucht in menige Dederige woning", zoo lezen wij. Dat zal wel waar zijn, maar toch ook in menige woning, die niet nederig is. De meeste op den voorgrond tredende leiders dezer partij, met name haar Kamerlelen en haar candidaten, hebben 't nog al goed in de wereld. Zoo klinkt het ook vrij eenvoudig, dat men „vertrouwt", dat het wicht nu door de kinderziekte heen is. Vooreen vleezelijk kind van vijftien jaar zou het wel heel erg wezen, als het anders was, en dan van een partjjEn nog maar „vertrouwen" Zekerheid, dat de mazelen, die bjj uit zondering zelfs volwassenen aantasten, de S. D. A. P. steeds vrij van smetten zullen laton, bestaat er niet. De jaarlijksche Congressen blijken telkens kweekplaatsen voor ziektekiemen te zijn. Dat gaat zóó geregeld, dat er temet geen uitzondering voorkomt. Vertrouwen is alfijd een goei werk, maar het kan tegenvallen en dan is zoo:n bravour steeds wel wat gek. Als een vergissing, een gevolg van de feestige stemming, zal zeker wel moeten gelden, dat de speech spreekt van het „in het geheugen bewaren" van de ..gescbie denis" van lijden en onderdrukking der arbeidersklasseDagelijks lezen wij in „Het Volk", dat dat lijden en die onderdrukking nog niet tot de geschiedenis bohooren. Doch bij een feestspeech moet men zoo nauw keurig niet toeluisteren. In het eind wordt de tooster, vervoerd door het enthousiasme van zijn stem, zelfs al te troapetterig. Tienduizenden en nogmaals tienduizenden vervult de S. D. A. P. van hoop. Waarom men", sprak hij'. „U weet, dat onze hoofd stad er trotsch op is, deze aantrekkelijke dingetjes beter te kunnen maken; dan zelfs Weencn of Parijs. Mijn' gastvrouw voegde er een woord van aanbeveling aan toe en school' het het schoteltje naar mij toe. Begrijpend, waarom zij deed, of zij mij opdrong, nam ik eenige der bonbons op' mijn hord en wendde van lijd tot tijd voor, er een op te eten, terwijl ik hun uitstekenden smaak tegelijkertijd hoogelijk roemde. Een kunstje, dat ik als schooljongen geleerd had, om munten en kurken in de hand te verbergen, kwam mij nu goed te stade eu in korten tijd waren de bonbons van mijn bord in mijn zak terecht gekomen.. De secretaris, Bleisst, begon thans meer aan het gesprek deel te nemiein en iedere nieuwe opmerking van hem versterkte' mij in de overtuiging, dat ik vroeger al eens met hem gepraat had, maar zeker niet in zijn tegenwoordige kwaliteit. Toen zijn zuster opstond om ons te verlaten, kwam de Graaf naar mij' toe en zijn hand vertrouwelijk op mijn schou der leggend zeide hij mij, dat hij' mij niet kon toestaan, dien. avond te vertrekken en den geheel en weg naar de herberg te loapen. „IJ kunt hier slapen", drong hij aan. „Ik behoef voor een man van uw gestel zoo vragen wjj, telt zij dan maar een zes duizend ledeD en waarom werd in den laat- sten tijd verzwakking van het ledental waargenomen Heusch, deze humbug zou mooi geweest zijn in een besloten vergadering, maar in de krant!(„Tijd".) PEAEMAKKFA'. Een katholiek Eerste-minister. De nieuwe eerste minister van Dene marken, graaf Holstein-Ledreborg, is een katholiek. Hij werd in 1839 geboren, en vestigde zich, na schitterende studies aan de univer siteit van Kopenhagen gemaakt te hebben, in het buitenland, waar hij verbleef tot in 1872, en waar hij ook in den schoot der Katholieke Kerk werd opgenomen. Dat deze bekeeriug wel voor een goed deel, maar niet uitsluitend het gevolg was van den invloed zijner katholieke moeder, is duidelijk voor iedereen, die de degelijk doorwrochte brochures leest, welke graaf Holstein-Ledreborg in en na het jaar 1872 in het licht gaf. Hierin deed hij zich n.l. kennen als een zeer slagvaardig en scherp zinnig polemist, tegenover den proost Schepelen en de bisschoppen Markensen en Grundwig, welke de Luthersche Kerk in Denemarken onder hare bedienaren heeft gesteld. Na zijn bekeering heeft de graaf zich steeds onderscheiden als een ijverig katholiek. (Geld.) ENOEIiANU. Een sclioonheidswedstrijd voor mannen! In de Engelsche bad plaats Folkestone is dezer degen een schoonheidswedstrijd voor mannen gehou den, waaraan een jonge „vroolijke weduwe" een bijzondere belangwekkend verleende door hare hand, met een inkomen van f 1000, uit te loven voor den winner van den len prijs. De jury, die uit jonge dames bestond, had groote pret en het toeschouwend pu bliek eveneens. Het was dan ook 'n pot sierlijk gezicht, al die mannen te zien op komen, die meenden aanspraak te kunnen maken op „schoonheid". De mededingers staken hun hoofd door een gordijnwant de Engelsche jonge dames mochten alleen naar de gelaatstrek ken oordeelen. Een Oostenrijksche graaf werd algemeen bewonderd. Maar hij kreeg toch niet den eersten prijs. Die gewerd aan een Engelsch- mau, Bert Harris, uit Londen. Den 2en prjjs i reeg de Oostenrijksche graaf enden 3en een ander jonkman uit Londen. Tot groote teleurstelling van de „lustige Wittwe" weigerde de prijswinner echter die dame te trouwen, omdat hij reeds ver loofd was. Hij nam daarom liever een rij wiel een bicycle made for two. Er waren echter onder het heerenpubliek genoeg, die niets liever wenschten dan den versmaden prijs over te nemen. liet sombere onzer kamers niet goed to praten. Wij1 beiden 'hebben ongetwijfeld; wel eens slechter nachtkwartier gehad len ik kan u van alles voorzien, wat u heb ben wilt om het u gemakkelijk te maken. Zeg dus niet neen". ik had die uitnoadiging reeds ilen ge- heeten tijd verwacht en was vast beslo ten het avontuur door te zetten, aan het toeval de regeling overlatend! van. een lein Von Winterstein's gevangenis te ont dekken. Ik bedankte hem dus en nam het aan. „Dat is goed van u", sprak hij'. „Bleisst, je zu.lt wel toezien, dat alle maatregelen genomen worden ten gerieve va.ni Mr. Tyr rell. Ik denk, dat do kamer van den abt het aangenaamst zal zijn". De secretaris was naar ons toegekomen en draaide zich nu met ©en lichte hui- ging om, ten einde zijn last, te volbren gen. Terwijl hij dit deed, gaf ©en uitdruk king van zijn gelaat, die ik tevoren nog niet opgemerkt had, mij eensklaps don. sleutel om zijn persoonlijkheid thuis te brengen. Nu wist ik, wie hij was. Zijn gelaat was merkwaardig, onverklaarbaar veranderd, het was vijftien of twintig jaar jonger, 's mans uitdrukking en spreek wijze waren anders. Niettemin had, hij zichzelf verraden en herkend© ik, al was zijn vermomming nog zoo volmaakt ge- Het mijnongeluk te Cardiff. De lift bevatte 24 man vijf werden er gedood, 15 gekwetst. RESEAAi». Schandalen. Zoodra er in Rusland een commissie wordt benoemd om een onderzoek in te stellen naar handelingen van ambtenaren, kan men met zekerheid voorspellen, dat er weder allerlei schandalen aan het licht zullen komen. De feiten echter, die gebleken zijn uit het jongste onderzoek door kolonel Sjerebkof te Warschau ingesteld naar ver duisteringen, aldaar gepleegd door stedelijke ambtenaren, overtreffen vrijwel alles, wat men tot dusverre zelfs in Rusland heeft beleefd. Groote hinderpalen waren aan die comaiissie in den weg gelegd, zelfs hoog geplaatste personen lieten niets onbeproefd om hare ontbinding te bewerken. Toch heeft zij haren arbeid ten einde gebracht on het resultaat wekt zelfs verbazing in het Tsarenrjjk, waar men toch in dit op zicht wel het een en ander gewend is. Behalve verduisteringen op groote schaal, waarin ook de president van het stedeljjk bestuur was betrokken, constateerde de commissie, dat door de ambtenaren in hunne functie een reeks van misdrijven waren gepleegd. Sedert jaar en dag hadden zjj geiden van de stad verduisterd, de boeken vervalscht. en zich laten omkoopen tot het toestaan van geheele of gedeeltelijke vrij stelling van belastingen. Het merkwaar digste echter is, dat zjj een rooversbende op de been hielden, die ten bate van de ambtenaren „expropriaties" bij rijke burgers der stad ondernam, en politieke moorden bedreef. Bovendien ontdekte de commissie, dat op de betaÜEgslijsten ambtenaren voor kwamen, die reeds lang overleden waren, wier traktement echter nog 20 jaren na hunnen dood geregeld werd uitbetaald. De justitie heeft deze zaak in handen ge nomen en men kan Jus weder rekenen op een sensatie proces, waarbjj waarschijnlijk weder heelwat geheimen van de Russische ambtenaarswereld zullen worden ontsluierd. „Hbld". AMERIKA. Te Panama heeft Woensdag een generaal Herbert Jefferois, een bekend Panameesch revolutionair, den hoofdredacteur van de „Panama Press", met name William Chandler, in een verwoede vechtpartjj met de kolf van een revolver doodgeslagen. Jefteries was den journalist te lijf gegaan, omdat deze in zijn blad had geschreven, dat de vrouw van den waarnemenden Amerikaanschen consul-generaal de 18- jarige schoonzuster van Jeft'eries dronken was geweest. Bij het vergaan van de Columbia" zijn volgens de thans bekend gemaakte cjjfers 42 personen verdronken, 116 gered. De Uruguayscke overheid doet een onderzoek naar de kwestie, wie schuld heeft. De ka pitein van de „Seblcsien" heeft alles gedaan weest, in den nelten, gladgeschoren lieer Bleisst, niemand anders dan den zooge- naamirlen Professor Seemarsh. XXVIII. De kamer van d e n A b t. Die Graaf en. ik gingen terug naar de andere kamer, waar wij zijn zuster von den, die speelde met een grooten hond van eigenaardig ras, ongeveer tusschen wolfshond en bloedhond. Er weid koffie gediend en de gastvrouw verzocht ons te roaken. De hond kwa.ni naar mij toe, doch toen ik hem wilde aanhalen, week hij achterdochtig terug. Ik 'brak een koek en wierp hem de stukjes toe, die hij ver slond Toen kreeg ik ineens het. denkbeeld op hem eens de proef to wemiem van da bon bons in mijn zak. Een gelegenheid aan grijpend, dat, mijn waardige gastheer mij voor een oogenblik niet met zijn aan dacht vereerde, wierp ik het beiest er een toe, die hij, evenals de stukjes kciek, op ving en opat. Dit was, zooals dit latei- bleek, zoo kwaad niet van mij bedacht, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1