]Vo. 100 Donderdag 26 Augustus 190^ Vijfde Jaargang. BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VBIiDAGAVOHD. 3INNEHLAND Abonnementsprijs p. 3 'maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 'si Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoorfstraaf C 209. GOES. fieclameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x zieretend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. V Het Sociaal-Democratische Janushoofd. Onder dit opschrift vestigt „Het Handels blad* de aandacht op het ontslag door de bestuurders van de tentoonstelling voor huis industrie van den tourniquet-bediende E., omdat gebleken is, dat G jaren geleden in 19(13, tijdens de groote staking, deze man tot de arbeidswilligen behoorde en moeite deed om werkkrachten voor de havenwerk gevers te krijgen. In verband met een daarover gevoerde polemiek tusschen „DeTijd" en „Het Volk" welk laatste blad al heel weinig mededoogen met den ontslagene deed blijken, vestigt bet „Hbld". de opmerkzaamheid op de vol gende twee punten Een der redacteuren van „Het Volk", beeft in den Gemeenteraad herhaaldelijk gevraagd om wat in 19C3 misdreven was, ten eenenmale te vergeven, zoodat ge meente-werklieden, toen daarvoor tijdelijk buiten dienst geraakt, op gunstiger voet behandeld zouden worden dan werklieden die om andere redenen den gemeentedienst tijdelijk zouden verlaten. Doch deze zelfde „Volk" redacteur heeft geen enkel woord van af keuring wanneer thans nog, om het gebeurde in 1903, een arbeidswillige, zonder vorm van proces „op de keien wordt gesmeten" (dat is de gebruikelijke „Volk" uitdruk king). Herhaaldelijk en herhaaldelijk worden in „Het Volk" werkgevers aangevallen, wanneer om redenen, niet direct met den g(leverden arbeid in verband staande, werklieden worden ontslagen. Wanneer een werkgever een man ontslaat omdat hij lid is van eene vereeniging die han delingen pleegt, welke de strekking en het doel hebben den werkgever te be- nadeelen, heet het dat de vrijheid van vereenigen in Nederland niet bestaat. Tndien een werkgever een werkman ontslaat, omdat hij beweert, dat een werk man niet tevens wethouder kan zijn, wordt door dien werkgever het recht van eiken staatsburger om tot eenig ambt benoemd te worden, verkracht. Doch ziet, wanneer thans een „Het Volk" sympathiek gezinde werkgever een man ontslaat omdat hij het menschelijk recht van vrijheid van arbeid gehand haafd heeft, wordt hij zes jaren later op de keien gegooid en „Het Volk" juicht het toe, dat een huisvader met het scherpe zwaard van den honger gestraft wordt, verkneukelt zich in de ellende van vrouw en kinderen, door den onmeedoogenden werkgever teweeggebracht. Het is wel eens aardig zoo iets, om te doen begrijpen welde waarde de groote woorden en breede gebaren van dema gogische woordvoerders soms hebben. 'I Janus, de god van den Oorlog werd door de Ouden afgebeeld met twee aange zichten. RUSLAND. Een complot tegen Stoiypin. Volgens de „Russ. Korr." gaat het ge rucht, dat de veiligheidspolitie een com plot tegen minister-president Stoiypin heeft ontdekt. Voor eenige dagen stootte de automo biel van den Amerikaanscihen consul in de Kamenoostrof-straat op een telefoon draad, die over de straat was gespannen. De consul kreeg eenige verwondingen aan den hals evenais zijne echtgenoot©. Uit het onderzoek is nu, gebleken, dat de draad was gespannen, omdat men dien dag de automobiel van Stoiypin ver wachtte. Men zou van plan zijn geweest van het gedwongen oponthoud van de mi- nisterieele auto gebruik te maken om ben aanslag op den minister te plegen. talrijke huiszoekingen en arrestaties hebben plaats gehad. Huiszoeking bij! T o 1 s toEene belangrijke politiemacht omsingelde eer gisteren het landgoed van Leo Tolstoï te Aasnaia Polyana en de commissarissen gingen zijne woning binnen. De particuliere secretaris van Tolstoï, Goussieff werd gearresteerd, wegens Jiet verspreiden van de door de Russische censuur verboden boeken van Tolstoï. Zorgvuldige onderzoekingen hadden plaats in het huis van den schrijver. Deze is zeer getroffen door dezen p-lotselin- gen slag, die te meeï pijnlijk voor hem is, omdat Goussieff niet alleen zijin trouwe- secretaris, maar ook ^ijn vriend was. Men zegt, dat Goussieff za! ver bannen worden en genoodzaakt worden zich te Perm of in Siberië te vestigen-. TURKIJE. Het Parlement is Zaterdagnamiddag in tegenwoordigheid van alle ministers door een keizerlijk decreet gesloten. Nog op het laatste oögenblik trachtte de afge vaardigde Hussein Dschahid, de „Tanin"- redaciteur, den minister van arbeid door oen schriftelijk votum van wantrouwen te doen tuimelen, doch hij vond geen voldoend aantal handteekeningen. KRETA. De Kretenzische peg-eerlng heeft aan de beschermende Mogendheden dis geschre ven nota overhandigd, die haar verzocht was met betrekking tot de Grieksche ving. De consuls verzochten de regeeripg dein tekst van de hun overhandigde nota te wijzigen. II E I. O I De kunstschatten van Koning Leopold. Van de- oude schilderijen van koning Leopold zijn alleen de Delacroix en Rubens' H. Benedictus nog niet ver kocht, zij' bevinden zich nog in de ex positie-zalen van den Parijschen kunst handelaar Klcinberger. Volgens de Kunst- chronik, waaruit wij een en ander over nemen, staat nu vast, (lat de moderne schilderijen van den Koning in den ko menden winter te Brussel publiek ge veild zullen worrlen 1 Over de Egyptische oudheden wordt nog onderhandeld. De mogelijkheid bestaat, dat zij door het Mu seum van Oudheden te Brussel aange kocht zullen warden. De door het Brus- selsche museum voor frs. 150,000 aan gekochte Van Dijck is reeds daar tentoon gesteld. Kenners zeggen dat het gaan eerste-rang werk is en in ieder geval die som niet waard. Naar aanleiding van deze verkoopen, heeft A. J. Wauters, president van de commissie van Belgische musea, zich uit gelaten over de verzameling van, familie portretten van koning Leopold. Volgens hem is deze noch groot, noch belangrijk, met uitzondering van twee uitnemende pastels van Lawrence, voorstellende den. Hertog van Saksen-Koburg en zijn, vrouw, Charlotte van Engeland. Wauters zo-u deze beide stukken gaarne voor het mu seum te Brussel aankoopen, maar vreest dat de Londensche National Portrait Gal lery ze zal willen hebben. DEITSCHLAKD. De Zeppelin III, zoo wordt nu gemeld, zal a. s. Vrijdag 27 Aug. 's avonds te Frie- drichshafen opstijgen. Zaterdag om 1 uur 's middags zal hij in Bitterfeld aankomen, waar. Graaf Zeppelin aan boord, zal gaan. Om 2 uur wordt dan de beis naar Berlijn voortgezet en om 5 uur op, het Tegeler schietterrein geland. Om 4 uur zal hij: boven het Tèmpelhofervekl verschijnen, waar hij door den Keizer, de Keizerin^ hunne familie en de hofhouding, mi nisters en generaals zal warden opge wacht en waar. hij eenige manoeuvres zal uitvoeren. Ook het publiek wordt op dit terrein toegelaten. De Keizer in een luohtschip 1 Men weet nog niet of de Zeppelin III zal worden aangekocht door het ministerie van oorlog of het eigendom zal worden eener maatschappij'. In sport-kringen be weert men, dat de Keizer voornemens is een kleine „Zeppelin" voor eigien reke ning te koopen en zelfs binnenkort eene opstijging zai doen. Dit bericht moet men echter maar met alle voorbehoud aanvaarden. Niet zoozeer de kans op1 ongelukken, doch ipeer de hof-etikette schijnt bezwaren op te. leve ren. Niettegenstaande de Koning van Wurtemburg en. de Kroonprins reeds een reisje per luchtschip maakten, acht men deze tuchtoefeningen nog een soort van acrobatie, die niet strookt met de Keizer lijke waardigheid 1 Breukelen. Omtrent de Zaterdag gehouden vergade ring van 'fc Centraal Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging in 't district Breukelen wordt aan „De Tijd" nader gemeld Ter heden te Utrecht gehouden vergade ring van het centr. bestuur der R.-K. Kies vereeniging in het district Breukelen, met het oog op de a s verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer dei' Ptaten-Generaal, waren alle aangesloten plaatselijke kiesver- eenigingen vertegenwoordigd, zoodat een juiste meening gevormd kon worden omtrent het gevoelen der r.- k. kiezers in dit district. Uit de zeer ernstig gevoerde beraadslaging waarbij het vóór en tegen van een katholiek candidaat breedvoerig besproken werd, bleek ten duidelijkste, dat de katholieke kiezers ditmaal niet te bewegen zullen zijn, bij eerste stemming van een anti rev. candidaat ter stembus te gaan, maar dat eenparig een katholiek candidaat gewenscht wordt. Het hoofdbestuur werd dan ook gemach tigd, om op de conferentie, die het met 't hoofdbestuur der anti-revolutionaire kies vereeniging in dit district op Maandag 23 Augustus over deze quaestie houden zal, de beraadslaging in dezen geest te voeren. Men meende de gegronde boop te kunnen koesteren, dat onze bondgenoten, die toch in zoovele districten onze krachtige hulp ontvangen, bereid zullen zijn, het rechtmatig verlangen van de katholieke kiezers in „Breukelen" te helpen bevtedigen. Verder werd besloten, de eerstvolgende centrale vergadering te houden op Zaterdag 4 September a s„ 's morgens te half elf, ten einde een groslijst van candidaten op te maken. Op Zaterdag 11 September kan dan tot definitieve(candidaatstelling worden overgegaan. De Baronielaan te Breda. „St -Ct" no. 197 bevat een kon. besluit van den 4enj Aug. 1909, tot vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van Breda van 28 November 19 8, strekkende tot aankoop van de Baronieluan en het Engelbert van-Nassauplein en van het be sluit van Ged. Staten van Noord-Brabant van 25 Februari 1909, G. no. lGö, waarbij eerstgemeld besluit is goedgekeurd Gelijk men weet, heeft de Raad der ge meente Breda bij besluit van 28 November 1908 van de Bredasche Bouwgrondmaat schappij behoudens hoogere goedkeuring, onder nader omschreven voorwaardan, voor de som van f '25,000 onderhandsch aange kocht drn weg, genaamd Baronielaan en Engelbert-van-Nassaulaan, liggende onder de gemeenten Teteringeo, Prinsenhage en Ginneken en Bavel, welk besluit door Ged. Staten van Noord-Brabant is goedgekeurd bij besluit van 25 Februari 1909 G no. 165. Deze beide besluiten zijn thans door H. M. de Koningin, op advies van den Raad van State, wegens strijd met het algemeen be lang vernietigd. Vergiftiging door zuurtjes. Het geval van ernstige vergiftiging te Rotterdam, waar vier kinderen overleden ten gevolge van in poetserênie-doosjes ver pakte zuurtjes, uit 's Bosch afkomstig, heeft de politie over het geheel© land in actie gebracht. Er schijnen dan ook een niet onaanzienlijk getal van die doosjes over het g-eheele land verspreid te zijn. Men zegt van 90,0000 stuks. De verpakking was op zijn gebied iets nieuws en in Rotterdam, was het eerst vóór veertien dagen in kisten aangekomen voor de gros siers, door wier tusschenkomst het in hand-en van kleine winkeliers en houders of houdsters van snoeptafels kwam. Zaterdagmorgen te half tien zijn de lijkjes van de 4 overleden meisjes -de U-jarige Kouise, de 9-jarige Jacoba, de 4-jarige Cornelia en de D/o-jalrige Adrlana o-nder politietoezicht naar het zieken huis te Rotterdam gebracht, waar zij te 11 uur werden onderzocht door Dr. Van Herwaarden, in tegenwoordigheid van den rechtercommissaris Mr. L. Visser. De 6-jarige Jacobus ICorteland, die in het ziekenhuis verpleegd wordt, maakt het naar omstandigheden vrij wel. De overige kinderen van het gezin zijn allen gezond. Nog altijd gaat de politie in Rot terdam voo-rt beslag te leggen op de doos jes met zuurtjes. Deze zuurtjes zijn ver schillend van kleur en hebbel^ een doffen, zwartachtigen schijn. Hel blijkt, dat reeds lal van doosjes zijin verkocht en verbruikt, terwijl nog geen enkel' overeenkomstig geval kan worden, vermeld. Het vergiftigingsgeval te Rot terdam staat dus geheel op zich zelf, wat, bij zoo-'n reusachtige verspreiding der doosjes wel zonderling mag heeten. In Breda zijn or b.v. heeds twee a drie duizend verkocht, zonder dat e'r geluk kig eenig verdacht, verschijnsel .is voor gekomen. Er wordt dan ook naar den aard van, de zuurtjes en de doosjes oen streng onderzoek ingesteld. Door den chef-veld wachter te Be Bilt zijn bij een aldaar ingesteld onderzoek in snoepwinkels 37 doosjes in beslag genomen, welke door twee Utrechtse.be handelaars waren gele verd. In verband daarmede heeft ook de Utrechtsche recherche een onderzoek ter hand genomen, allereerst bij: voornoemde grossiers en vervolgens in de verschil lende snoepwinkels, om te zien. wat van de schadelijke delicatesse nog in beslag te nemen valt. Het onderzoek e-n de in- beslag-neming duren er nog voort. In Roosendaal heeft de politie ©en on derzoek in verschillende snoepgoedwin kels ingesteld en doosjes in beslag ge- pomen. Op last van het gemeentebestuur werden zij ter onderzoek aangeboden aan den apotheker-deskundige Steijus aldaar. Uit dit onderzoek is gebleken, dal 't snoepgoed wel van ondeugdelijke samen stelling is, doch geen vergif bevatte, al thans niet in die mate, dat daardoor ver giftiging zou kunnen ontstaan. Het plaat selijke Wad van Roosendaal zegt van dit onderzoek, „dat de heer Steijus terstond èn die z.g. zuurtjes èn de doosjes, waar in dezelve zijn verpakt, nauwkeurig heeft onderzocht, zonder daarin iets veront rustends te hebben gevonden, maar toch is het met dat soort snoepgoed, zooals met zooveel van (lat goedkoop, fabrikaat, immer oppassen, zegt het blad. Voor 1 cent zoo'n portie zuurtjes en daarbij een dergelijke doosjes-verpakking, Waarbij dan nog de verdienste èn van den fabrikant èn van den wederverkoop er moet worden afgetrokken, dat kan immers nooit zui vere, goede, gezonde waar zijn, laat staan dan nog de veronderstelling van directe vergiftiging". In Bergen-op-Zoom waren ook honder den van die doosjes geplaatst, die voor een cent vooral in kleinere winkels te koop worden gesteld. De politie heeft wel iswaar een einde gemaakt aan den ver koop, doch de plaatselijke bladen bevat ten nog ernstige waarschuwingen tot de ouders en de winkeliers. In Breda heeft zelfs de burgemöesfJalr, Mr. E. Van Lanschot, eene waarschuwing in de bladen doen opnemen, waarin hij mededeelt, dat in die gemeente Zaterdag door den keurmeester-monsternemer laane groote partij doosjes met snoepgoed in beslag zijn genomen en den ouders drin gend verzoekt, er op te willen letten, dat hunne kinderen deze doosjes niet koo pen of in handen krijgen. De Bredasche politie heeft bij ©en vier- kooper 1400 van die doosjes in beslag genomen. Men gelooft daar, dat de verf der doosjes zwaar vergiftigd is. In Dordrecht ook heeft de politie met lofwaardigen spoerl een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. In geen der honder den door liaar bezochte winkels' of snoep tafels werd echter ook maar één 'dier doosjes gevonden. De Prov. 'sHertogenb. Cour. schrijft: Wij vernemen nog, dat door dan heel' officier van Justitie,té Rotterdam' telegra fisch aan den heer officier van justitie alhier is verzocht een onderzoek te willen instellen en dat dit onderzoek is opge dragen aan den waamemenden commissa ris van politie, dea heer Wlarts van Coe- hoorn. Door de gemieente-politie is eamei groote partij doosjes in beslag genomen. Deze doosjes zijin wel geschikt voor verpakking van poetscrême, doch zeker niet voor eetwaar. Zou, het niet moge lijk zijn, dal door de aanraking van het metaal met de zuurijes oxydatie ont staat en daarin de oorzaak der vergifti ging te zoeken is? Het is ons namelijk bekend, dat in zoo'n doosje, dat den eenen dag spiegelblank was, twee dagen daarna, waarschijnlijk door den invloed v.an het weder, oxydatie is waargenomen Het U. D. meldt: Hedenmorgen vernamen wij, dal. de Utrechtsche recherche zakken vol van doosjes met zuurtjes heeft opgespoord bij' kleine winkeliers, wier hoofdbestaan is den verkoop van snoepgoed, liefst ge kleurd. Het bleek, (lat dit gevaarlijke goed in groote hoeveelheden te Utrecht in voor raad was. De politie zal de rommel in handen stellen van scheikundigen voor nader onderzoek. De doosjes zijn oor spronkelijk afkomstig van een fabrikant in schoensmeer te 's Hertogenbosch; dez© fabrikant ging failliet en b-leef met een groot aantal doosjes zitten. Die doosjes zijn toen opgekocht door een fabrikant van snoepgoed, die do schoensmeer er uit deed en er vijf zuurtjes in verpakte. We hebben één dier doosjes gezien; de poets-crème zat nog dik in de naden van het doosje en was er met. den vingell gemakkelijk uit te strijken. De zuurtjes zaten op het restant schoensmeer gei- plakt en waren niet nit het doosje te ne men zonder de poetscrême aan te 'raken. De snoepgoedfabrikant, (lie voor een ba gatel de blikken doosjes in den Bosch had opgekocht, had het niet noodig ge oordeeld ze met zorg te doen reinigen; ■rle poetscrême werd er met den Franschian slag uit. gedaan, of er langs de kanten nog bleef zitten, deed er niet too, da 5 zuurtjes gingen er in en voor 1 cent per doosje werden ze in den handel ge in-acht. Blijkbaar vonden ze gretig aftrek! Het doosje, dat wij' zagen, was te vies «n te vettig om heit op ja piemen; de zuurtjes waren door de warmte aan het smelten gegaan en hadden zich reeds ten deele met de schoensmeer vermengd. Dat onsmakelijk goedje is door kinderen op gegeten, in de waan, dat. de een of andarö strooperighéid de zuurtjes nog lekkerder maakte. Die strooperigheid was poets crême. Het scheikundig onderzoek zal thans aan het licht moeten br.engen in hoeverre de „zuurtjes A la poetscrème gevaarlijke bestandideelen inhouden. Maar schadelijk of niet, vies blijft liet toch in de hoogste mate. De burgemeester te Dinteloond hoeft in snoepwinkels vijftig doosjes met de be kende zuurtjes in beslag genomen en ver nietigd. Een 100-tal doosjes waren reeds verkocht. In drie huisgezinnen zijn kin deren, die er van gebruikt hadden, on gesteld geworden. Zij: kregen krampen in den buik met diarrhee en blrakingeu. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Rotterdam. Hare Majesteit, de Koningin-Moeder heeft met het oog opl het voor een boot tocht zeer ongunstig weder, voorloopig moeten afzien van het voorgenomen be zoek aan de havenwerken van, Rotterdam. Den burgemeester van Rotterdam is na mens H. M. de Koningin-Moeder bericht gezonden dat het bezoek voorloopig is uitgesteld. De kwestie de Frettes-de Hondt. Het onderhoud dat tusschen de ver schillende partijen ten kantore van m'r. Kokosky plaats had, heelt tot geen resul taat geleid. De heer De Frettes heeft besloten, d-a vliegmachines achter te laten, terwijl de heer D-e Hondt thans bij' de rechtbank de van waardeverklaring van lipt beslag zal aanvragen. Dood door schuld. Men herinnert zich dat dezer dagen, to 's Hertogenbosch P. v. R. door de tram werd overreden en onmiddellijk gedood. Door de justitie en politie werd naa'r aan leiding hiervan een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat is, da.t sterke vermoedens van schuld zijn gene zen tegen den machinist. Kaaimuur ingestort. Zaterdagmiddag twee uur wend op het teyrein van het Blauwhoedenvee.m aan de Rijnhaven, Noordzijde te Rotterdam^ eenige werking bespeurd in den. kaai muur. Inderdaad stortte een half uur latei- plotseling een gedeelte in over Klein uit gestrektheid van 70 meter bij een breedte van 5 meter, Een lading boomstammen ging mede te water, terwijl ©enig© schui ten, die in de nabijheid lagen, averij kre gen. Een gr.oote hefkraan, die op de kade stond, dreigde om te vallen, doch men wist dit te voorkomen. Volgens een be richtgever kan de schade op f30.000 be groot worden. v,i

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1