No. 94 Donderdag 12 Augustus 1909 Vijfde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND, Verschijnt eiken MAANDAG-,JfOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 10.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209. GOES. Reelameberiehten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prys. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x nerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant. Christelijke Regeeringen. Meermalen hoort men van liberale zijde de vrees uiten, dat ©ene Regeiering, diie volgens de christelijke beginselen bet land wil besturen, het algemeen belang niet voldoende zal behartigen. Hoe ongegrond deze vrees is, blijkt uit de christelijke beginselen zelf, die voor schrijven, dat het bevorderen van het algemeen belang het doel moet zijn van den Staat. Maar wel staat het bij1 de Christenen vast, dat het algemeen belang onmogelijk te bereiken is, wanneer middelen worden aangewend, in strijd met de wetten Gods. Maar ook in de praktijk blijkt het, hoe Christelijke Regeeringen het algemeen wel zijn kunnen bevorderen. In ons land hebben de Christelijken, hoewel zij nog kort het bewind gevoerd hebben, reeds bewezen minstens niet ach ter te staan bij de liberale Regeeringen. Maar in België, waar 25 achtereenvol gende jaren de Katholieken aan de Re geering waren, blijkt daghelder, hoe zeer dit bewind ten gunste is geweest van het algemeen welzijn. Een Brusselsche correspondent van het liberale Italiaansche Blad „Stampa" ver telt aan de lezers in 't verre zonnige Zui den, hoe klein België is en hoe rijk. Hij wijst er op, dat België's internatio nale handel dien van het zooveel malen grootere Italië verre overtreft, hoe het naar verhouding van zijn oppervlakte meer spoorwegen bezit dan ©enig land ter wereld, hoe de industrie meer dan het dubbele aan machine-kracht verbruikt dan in geheel Italië is te vinden ien hoe er dan nog kapitaal genoeg is om in streken ondernemingen ts vestigen en za ken te drijven. Ja, de schrijver geraakt hij het zien van al deze feiten zoozeer in geest drift, dat hij uitroept: „België is het rijk ste en gelukkigste land ter wereld". Als liberalen aldus over België oardee- len, behoeven de liberalen in ons land zich niet ongerust te maken over de chris telijke Regeering van Nederland. ÏB AIV li R IJ K De Parijsche bladen spreken van ondraag lijke hitte. Wio de stad uit kan, vlucht naar de bosschen in den omtrek. Maar in de bosschen is het al even warm als aan de boulevards. Het was Maandag te Parijs bijna 90 graden Fahrenheit in de schaduw. Gevallen van zonnesteek hebben zich veel voorgedaan. Er zijn verscheiden menschen aan overleden, anderen zijn plotseling waan zinnig geworden. Een heer is in 't water gesprongen en met moeite gered. Een bewoner van den boulevard Magenta is met een revolver gaan schieten. Hij beeft gelukkig niemand geraakt. Een trein, die bij Argenteuil stil had moeten houden, reed tot verbazing van de reizigers het station voorbij en hield later plotseling, op een verkeerd spoor, tusschen twee stations stil. De machinist bleek krankzinnig te zijn geworden. J>I)11'SCHLA A 1». De „Frankfurter Zeitung", zoomede de andere bladen, deelen mede, dat graaf Zeppe lin zich wel bevindt en dat het doodsbericht onzin is. De graaf is opgewekt en heeft het zieken huis reeds verlaten, Hij verkeert in uit stekenden toestand. Verdeeldheid in het Centrum. Er heerscht op het oogenblik een scher pe verdeeldheid in het centrum. In ©en vergadering Maandagmiddag te Coblenz gehouden, uitte deze zich op stormach tige wijze. Het was de voortzetting van een vergadering op den Dinsdag na Pa- schen te Keulen gehouden door tien hee- ren, om te bespreken hoe men het katho lieke leven in Duitschland nog meer een katholiek karakter kan geven. Hun bespre kingen waren oorspronkelijk gewijd aan drie punten: het centrum, de volksver- eeniging voor het katholiek© Duitschland en de christelijke vakvereenigingein. Over de besprekingen, die van vertrouwelijk™ aard waren, maakten de meeste deelne mers korte aantekeningen. De kapelaan Schopen echter, die die vergadering had bijeen geroepen, werkte zijn aantekenin gen uit tot een verslag, dat hij liet druk ken, om het aan de overige leden der vergadering te verzenden. Door ©en schen ding van vertrouwen in de drukkerij Kwam het verslag onmiddellijk in handen van de „Köln. Volksztg.", tjie naar aan leiding er van scherp partij koos tegen de tien mannen en ze betichtte van ge heime oproerigheid. De aangevallenen, in het bijzonder dr. Bitter uit Kiel, trachtten de voorvallen in het juiste licht voor te stellen, maar het blad weigerde de inge zonden stukken. Om zich in het openbaar te kunnen verdedigen riepen de hieeren de vergadering te Coblenz bijeen, waarvan het doel dus in de eerste plaats was openbaar te maken wat men in de ver gadering te Keulen wilde en niet wilde. Geleidelijk kwam het echter tot een scher pen aanval tegen de „Köln. Volksztg.", die eigenmachtig was opgetreden in de ge- heele quaestie. Een resolutie werd ten slotte aangenomen, waarbij de vergadering de verdachtmaking verwerpt als zou het doel van de vergadering te Keulen zijn geweest het centrum te vormen tot een eenzijdige confessioneel© partij; d© ver gadering verklaart dat zij onvoorwaar delijk vasthoudt aan het door program ma en traditie bepaalde karakter van het centrum. Voorts drukt de vergadering haar afkeu ring uit over het optreden van de „Köln. Volksztg." Het schijnt, dat het aanne men der resolutie geschiedde onder vieel geweld en dat de minderheid wel wat snel zich verwijderde. De vergadering, die blijkbaar hls ver zoening was bedoeld heeft er dus niet toe bijgedragen om de uifceenloopende mce- ningein nader tot elkaar te brengen. Eucharistisch Congres. Te Keulen is dezer dagen met groofe pracht en praal en inDige godsvrucht het Eucharistisch Congres gehouden, dat dui zenden Katholieken naar deze oude stad getrokken had. Het vreemdelingen-bezoek wordt door het „Kölner Tageblatt" ruw geschat op een half millioen menschenin 't geheel reden er Zondag 550 treinen door de Keulsche stations, waaronder circa 100 extra-treinen, nl. 60 door comités afgehuurde en 40 door de spoorwegdirectie ingelaschte Door de lange processie en de ontzaglijke menschen massa's werden tien tramlijnen van twee tot zeven uur stop gezGt. Door de groote hitte en het lange staan in de brandende zon vielen een groot aantal menschen flauwin en om den Dom onge veer 400, op den Neumarkt 93, zoodat de Roode Kruis Brigade, die den geheelen dag op de been was, goede diensten ver richtte. Ook kwamen er eenige gevallen van zonnesteek voor. De pauselijke legaat, Z. E. kardinaal Vanutelli, sprak ten slotte de aanwezigen ongeveer aldus toe: „U, Eminénties, gelden onze gevoelens van dank dus zeide hy en u, door luchtige bisschoppen, en u allen, hoogge achte heeren uit alle standen, die zelfs uit verre landen herwaarts zyt gekomen en die door uw ijverige deelneming de geleerdheid van uw naam. den roep uwer deugdelijkheid en geleerdheid zooveel tot het schitterend verloop dezer onvergetelijke dagen hebt bijgedragen. Op den grondslag van uw liefde en geestdrift is een levende eucharis tische tempel opgericht, die kostbaarder is dan steen en verhevener dan de torens, waarmee gij, u Keulsche dom, naar het blauw der hemelen streeft, de oogen en de harten meesleepend in uw vaart En deze geestelijke eucharistische tempel is onver gankelijker dan metaal, het nageslacht zal er bewonderend op staren en als titel van een der heerlijkste bladzijden lezen triumf van den godsdienst door de Eucha ristie. Wat mij-zelf betreft, het zal de taak van mijn geestdrift zijn om den H. Vader over de gloriedagen van Keulen te berichten. Die dagen zullen voor hem een troost zijn, en tranen van vreugde zullen geschreid worden door hem, die zooveel tranen van smart laat vloeien SERVIË, De Koning van Servië. Er loopen zeer ernstige geruchten omtrent het ziekbed van den koning van Servië men beweert dat zijn sterven te wachten is. De kroonprins Alexander zou in allerijl naar Belgrado zijn gekomen. Intusschen is in Servië een beweging op touw gezet om het gansche regeeringshuis omver te werpen, een aktie die onder lei ding van den heer Pasjits, een ouden stoke brand, staat. De officieren hebben een andere bewe ging, om prins George, hun man, weer op den troon te helpen. Zoo wordt er gewerkt, terwijl de ongelukkige koning nog leeft. SPANJE. Schandelijk. Het is toch werkelijk noodig, dat nog eens in 't licht worde gesteld, hoe vreegel ijk bij de troebelen te Barcelona door het revolutionair gepeupel is huisgehouden tegen de kei ken en de kloosters. „De radicale pers", zoo schrijft de „Oor- rière della Serra", „had het denkbeeld, de kloosters af te branden systematisch ge voed en aangekweekt. Zoo was in de dagen der anarchie maar één oproeping noodig om met één slag de woede der oproerlingen tegen de geestelijkheid te richten". En op de meest gruwelijke wijze ging men te werk. Zelfs de begraafplaatsen der religieuzen werden opengebroken en met de half ver gane of verdroogde lijken dreef men een schandelijk spel. De bizondere correspondent van „Daily News", naar Barcelona gezonden om te zien wat er nu eigenlijk waar was van de be richten over gepleegde gruwelen, vertelt Alles werd overdreven, doch hier is er geen overdrijving bjj 37 kerken en kloosters zijn .loor het vuur vernield. Ik ben van de eene naar de andere gegaan en daar staan de puinen om te getuigen wat er gebeurd is. De meeste waren nieuwe gebouwen, enkele nog niet voltooid. Doch soamige lagen in de oude stad en het is een wonder, dat dit gansche stadsgedeelte niet is verwoest, want de straten zjjn hier smal en de huizen van latten en pleister gebouwd. De heele stad zou afgebrand zijn geworden, doch de revolutionairen lieten aan de brandweer toe, de om liggende huizen nat te houden en brachten zelfs water aandoch zy sehoten de pompiers dood, die klooster- branden wilden uitdooven. 't Is als het Turkije van voorheen, het gezicht dezei verwoeste kerken, met verbrijzelde altaren, uitgesmolten ramen, alle voorwerpen van den eere- dienst in rook opgegaan. ZWEDES. De staking. Het stakingscomité doet ernstig zjjn best de spoorwegbeambten over te halen zich bij de stakers te voegen, maar men gelooft, dat de meerderheid tegen staken is. Ook zijn pogingen gedaan om de land bouw arbeiders in de stakiDg te betrekken. Dit zou zeer ernstig zjjn met het oog op den aanstaanden herfst en hun groot aantal, driemaal zoo groot als dat der fabrieks arbeiders, maar er zijn er onder hen slechts 70GÜ georganiseerden en deze zijn niet op de hand van de stakers. Te Lulea hebben een paar stakende fabrieksarbeiders, die op een boerderij melk wilden stelen, den boer, die 't trachtte te beletten, doodgeschoten. Dit is de eerste ernstige daad van geweld tijdens de staking Te Stockholm begint men gebrek aan brood te krijgen. De tramdienst, Maandag gedeeltelijk weer begonnen, is andermaal gestaakt. Tegen heden is een staking van telegraaf' en telefoon voorspeld. Te Stockholm zijn 14 stakers wegens ordeverstoring achter slot gezet. Groote menigten scholen voor de gevangenis samen en m«n vreest voor pogingen om de ge vangenen met geweld te bevrijden. Ziekenhuizen, restaurants, apotheken en slachthuizen lijden onder het gebrek aan ijs. Volgens het blad „Dagen" is eeu der voormannen van de Zweedsche arbeiders organisatie Tholin naar Amerika vertrokken om daar bij de Zweedsche Amerikanen geld te verzamoleu voor de strijdkas. Katholieke Middenetandsorganisati Wij lezen in de „N. Haarl. Crt." Wij vestigden vorige week »le aandacht erop dat in de pers, en ook onder de Katho lieke Middenstanders in onzen omtrek, het praatje is voor den dag gehaald, dat de Zeereerw. Zeergeleerde heer dr. J.Nouwens, de bekende aanvoerder der Brabantsche Katholieke Middenstanders, voor de organi satie der Roomsche Middenstanders boven den Moerdijk een anderen maatstaf zou willen aanleggen, dan voor die in het Zuiden des lands. M. a. w. dat dr. Nouwens de opinie van „De Tijd", die tegen prof. Aengenent de meening uitsprak dat de Katholieke Mid denstanders in onze streken zich maar liever in de neutrale vereenigingen moesten aan eensluiten, deelen zou. Wij verklaarden dat praatje niet te kunnen gel oo ven. Maar wy achtten het toch noodzakelijk, dat dr. Nouwens, tegenover het gebruik dat van het gezag van zjjn naam wordt gemaakt, zich categorisch zou uitspreken. Wij ontvingen nu van dr. Nouwens het volgende schrijven In uw blad van 3 dezer wordt de vraag gesteld, of ik de opinie van „De Tjjd" deel, wat betreft de neutrale Midden standsorganisatie. Ik wenseh mij niet te mengen in een polemiek tusschen „De Tijd" en andere bladen. Maar wat betreft mijn meening om trent de Middenstandsorganisatie, ten allen tyde ben ik bereid te verzekeren en te herhalen, dat naar mijn innige overtuiging de Katholieke Middenstanders van Noord en Zuid, van steden en dorpen, verplicht zijn zich te organiseeren in Katholieke Middenstandsorganisatiën, ook wat betreft de vakorganisatiën. Deze Katholieke vereenigingen kunnen dan verder federatief samenwerken met neu trale vakorganisaties. Ik heb deze mijne meening uiteengezet en verdedigd in „De Tijd" van 11 en 14 Juni 1903, en verder herhaaldelijk in woord en geschrift, o.a. zoo uitdruk kelijk mogelijk op de Sociale Week te Utrecht. En ik heb getracht mijn daden in overeenstemming te brengen met mjju woorden Ik had het genoegen in het Noorden zoowel als in het Zuiden, in steden en in dorpen, verschillende R.-K. Middenstandsvereenigingen op te richten. Mijn meening hieromtrent is steeds dezelfde gebleven, overanderd. Met alle achting, D r. J. N o uw e n s. Aan deze pertinente verklaring behoeven wij niets toe te voegen. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat dr. Nouwens, die de neutrale organisaties mis schien beter kent dan een van ons allen, de opinie van „De Tijd niet deelt en mét prof. Aengenent hetveilige pad der Roomsche organisatie het éénig-goede beschou vt. Het doet ons genoegeD, dat wij ons in dezen niet hebben bedrogen. Kardinaal Ferrari In de hoofdstad. Na afloop van het Congres te Keulen hebben vele der aan dit congres deelge nomen hebbende kerkelijke hoogwaardig- heidbekleeders, die van verre gekomen waren, de gelegenheid benut om tevens de voornaamste plaatsen van het Noorden te bezichtigen. Zoo brachten een aantal hunner waaronder vele Italianen, een bezoek aan onze hoofdstad het Venetië van het Noorden en bleveu o. a. in het Doelen en het Biblehotel logeeren. Onder hen bevond zich ook Zijne Emi nentie Kardinaal Ferrari, Aartsbisschop van Milaan. Hij werd ontvangen door den zeereerw. pater superior der Krytbergskerk alhier en bleef logeeren in het patershuis van het R.K. Gymnasium der eerw. paters Jezuïeten aan de Heerengracht. Nadat Zijne Eminentie gistermorgen te 6]|„ uur met assistentie van den zeereerw. pater superior der Krytbergskerk de H. Mis had opgeiragen, bezichtigde hij onder ge leide van dezen pater gistermorgen de voor naamste bezienswaardigheden der stad. Hij wilde o. a. ook een bezoek brengen aan het Rijksmuseum, de haven, het Vondelpark en het Jodenkwartier. Te 11 unr 58 min. vertrok de kardinaal ten hoogste voldaan, met den trein naar Antwerpen. DOODSTRAF. De tegenstanders der Doodstraf beweren aityd, dat de straf toch niet afschrikt, maar wat is er nu gebeurd. De feiten staan nauwkeurig vermeld in het ochtendblad van „Het Handelsblad" van 6 Augustus 1.1. Een moordenaar was ter dood veroordeeld en zat te Parijs in de gevangenis. Hij had een verzoek om gratie ingediend en hoopte stellig op verandering van straf. Toen hem evenwel werd meegedeeld, dat zijn verzoek verworpen was, riep hij in smartelijke verbazing uit: „Ik wist niet, dat er nog geguillotineerd werd". De gevolgtrekking ligt dus voor de hand. Had hij het wel geweten, dan zou hij vermoedelyk niet hebben gemoord. De angst voor de Doodstraf zou hem dan hebben afgeschrikt. De moordenaar heeft ons hier in zyn hartlaten lezen. Wat er in hem omging heeft hij onwillekeurig met groote naïviteit blootgelegd, en zijne woorden zyn een ware openbaring. Wat hij zeide, wordt zonder twyfel ook door ander6 moordenaars gedacht en zoo is opnieuw het bewijs geleverd, dat de Dood straf in het byzonder, evenals de lijfstraf in het algemeen, nog wel deugdelijk af schrikkende kracht bezit. Het is anders ook moeilijk te begrijpen, hoe men haar wel kan behouden voor mili tairen, ten minste in oorlogstyd en niet meer voor burgers. Een militair is gewoon den dood minder dan een burger te vreezen. Vooral in oor logstyd, wanneer hy steeds door doodsge vaar is omgeven. Daaitoe wordt hy opge voed. Dat is als het ware zyn vak. Een soldaat, die bang is voor den dood, is even onbruikbaar als een journalist, die niet kan schryven, of een advocaat, die niet kan spreken. Wordt dus zelfs een militair door het gevaar voor Doodstraf afgeschrikt, en van misdryf teruggehouden, dan mag diezelfde uitwerking nog veel meer bij gewone burgers worden verwacht. (Ned.) Nederl.-Belgisch Eucharistisch Ccngres. Naar wij vernemen, bestaan er plannen, om in den loop van het volgend jaar in een der steden van Nederland een Neder- landsch-Belgisch Eucharistisch Congres te doen houden. Dit Congres, dal vermoede lijk in de maand September zal plaats vinden, zal worden gehouden hetzij te 's-Hertogen- bosch, hetzij te Maastricht. De keus tusschen die beide steden staat nog niet vast. Tot Commissaris der Koningin in Over- ysel is benoemd mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg Almelo, gezant te Bern. Het Keizerlijk paar op Middachten Maandagavond. Zoo glorieus als het bezoelt van het Keizerlijke Paar 's middags op het kastel Middachten is begonnen, zoo teleurstel lend is het vervolg geweest. Na den gloei end heeten dag, die het verblijf in de volte van De Steeg, met de roezige kermis- drukte, de verwoede aanvallen op de consumptie der koffiehuizen, de langs de wegen amechtig neergestreken menschen, het stof en de benauwenis, die zelfs een Middachter Allee vervulden, inderdaad be klemmend maakte, begon tegen vijf uur de lucht te betrekken. De Keizeir en de Keizerin, die zwaar vermoeid waren, waarom Zijne Majesteit ook de aankomst van den trein hier een half uur vertraagd had, hadden zich in hunne vertrekken on het kasteel ter ruste begeven. En daar barstte een donderbui over hiet landgoed los, zóó hevig knallend en daveieud, dat de paarden der marechaussee, die die toe gangslanen bewaakten e.r van steigerden en menigeen een gevoel van angst heving. Want het hevige vuur was niet van den hemel en de ontstellend© slagen die den de zware slotmuren trillen. Dan, wel dra sloeg er een regen los, die in zwanen hagelslag overging en de stukken ijs als knikkers kletterden neer. Ik was juist in de rookkamer, ingericht in de bouw huizen op het rond, vóór het kasteel en het was waarlijk treffend om de onrust van den rentmeester te zien nu daar alles, wat daar zooveel arbeid en voorbereiding

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1