Boereninspan. ADVERTENTIES RECLAMES. Bedden, Matrassen, Ledikanten en Dekens, Magazijn „BITTER", Goes. Landbouw en Veeteelt. Openbare Verkoooiügeir Aanbestedingen Verpachtingen. DANKBETUIGING. Woensdag 11 Augustus 1909, een Huis, Schuur en Erf Koffiehuis-Inventaris Meubilaire Goederen, Donderdag 12 Augustus 1909, 6 perceelen Nagras, Vrijdag 13 Augustus 1909 publiek verhuren In vierban*!, iwet den eersten diefstal is een ka.ntoorloope'r aangehouden, doch dlszie werd, bij getaek aan bewijs weer vrwgielaten. Ee h huis in iel f u ren gel) au wd. Dit is bet record, dat de jonge architect Carl, te St. Loans, op zijn naam heeft gebracht. Hij' wilde op zijn trouwdag met dezen snelbouw zijn vrouwtje eens ee;n ver rassing bereiden en hij is er in ge slaagd. Nog 's morgens om zes> men was er geen steen en geen plank te bekennen op de plek, waar het huis zou vterrijzen. Precies om zeven uur kwamen de wa gens, die al bet materiaal aanbrachten,: zandsteenen, bak'steenen, deurpasten, planken, balken, lie werk vie rdeeling was vooraf tot in de minste bijzonderheden afgesproken, de dealen, van het geraamte bij elkaar gelegd en afgepast, de raam- vtillingen gereed, zoadat alles slechts op dert steenen ondergrond behoefde te wor den opgebouwd. Na anderhalf uur was bet fundament klaar. Snel groeide daarop bet houten, gestel, de muren werden met hout be kleed, en, terwijl om twaalf uur de lei dekkers met hun arbeid begonnen, werk ten binnenin reeds de timmerlui en die electratechnici, die de electriscbe dra den: legden. Terwijl de timmerlui nog aan het trappenhuis bezig waren, kwamen de schilders om de met hout bekleede wan den aan den. buitenkant graan en wit Ie schilderen. Met klokslag van zessen legden alle werklieden hun gereedschap terzij en ver lieten het terrein: de kleine villa was kant en klaar. Zij bestaat uit. eon gemak kelijke badkamer, een cmtvang-vestibule en twee ruime, helder? kamers. Nauwe lijks waren de arbeiders weg, of de meu belwagens kwamen aanrijden en een uur later ontving het jonge paar in het „affe'-' huis vrienden op een feestelijk inwij dingsdiner. Bij den bouw, zoo vertelt de „Wilde World Magazine," werden 75.000 spij kers, 11.000 vcet hout en 12.000 dak]alten; gebruikt, benevens 6000 andere latten voor de wanden. Voor kunnen wij u als een vertrouwd en zeer voordeelig adres aanbe velen het Fabriek van Springmatrassen. Eiland Tholen. Het trekken der zilver uitjes, vertraagd door de vele regens, is eindelijk begonnen. Er is heel wat grond inee bezaaid, te Staveniase alleen ongeveer 8 H.Aen honderden handen geeft het eenige weken lang werk. Tengevolge der vele vocht bij geringe warmte heeft het gewas veel van de schimmel geleden. De contractprijzen beloopen f 6 70 A f 6.90 voor de le, f 4.40 a f 4 60 voor de 2e en f 2.15 f 2 35 voor de 3e soort (per 100 K. G.) In verband met een vorig bericht om trent gebrek aan werk voor den veldar- beider inOostelijkZeeuwsehVlaan- deren vernamen we van een wiedbaas te Boschkapelle, dat hij dit jaar ruim f 2000 minder uitbetaalde dan verleden jaar voor trekken, binden en schelven van vlas, om dat dit gewas zooveel minder is uitgezaaid dan in 1908. Als men nu weet, dat hij bijna uitslui tend arbeiders uit Boschkapelle in het werk had en ook nog werklieden uit deze ge meente bij anderen in het vlas werkzaam waren, mag men veilig aannemen, dat dit jaar alleen door den Boschkapelschen werk man wel f 3000 minder is verdiend aan den vlasoogst dan verleden jaar, welke XXI. Een Zwerveling. Het begon nauwelijks te dagen, toon ik Buyda verliet, om naar Schönvalhof terug le reizen. Met oen gevoel van verlichting, bereikte ik den grooten straatweg en ik reed het Vrije veld in. Al \yas Buyda ongetwijfeld «en mooie stad, voor mij was het slechts een web van duistere intrige, waar die groote rustelaoze spin midden in zat, om zijn prooi te bespieden. Ik bereikte Schönvalhof zonder onge val. Het huis was gesloten en het was mij een groote geruststelling, want ik was ongerust, dat, ik na luid gescheld te heb ben, Lindheim's gelaat niet aan 'tvenstieir zag. Hij zelf scheen nog meer verlicht dan ik en snelde naar bpnedon, om mij binnen te laten. „Een heerlijken nacht heb ik doorge bracht!" riep hij uit. „Toen je vannacht twaalf uur nog niet terug was, hield ik mij verzekerd, dat ja moest betalen voor je roekeloosheid. Nu wat is er voor nieuws?" Ik vertelde do gebeurtenissen van den vongen dag, mijn samenkomst met Rallen- stein, mijn bezoek aan de barones len ont moeting met Graaf Furello en ten laatste verdienste heel wat arbeidsdagen vertegen woordigt voor hen, die in het vlas werk zaam waren. Woensdag 11 dezer wordt in het Schut tershof te Middelburg een openbare vergadering gehouden va.n de afdieeling Zeeland van „Het Nederlandschte Rund veestamboek". Aan: de orde is dan o. a. het rapport, der commissie voor de gtierenkieulringen in 1909 in deze provincie. Blijkens dat rapport is het aantal 'van de met een eersten prijs bekroonde stie ren met twee ot meer braedo tanden, nog nimmer zooi groot gewieest: alle prij zen, n.l. vijftien, zijn, toegekend; van dia tweedeprijzen zijn er twee beschikbaar gebleven, terwijl nog vier pn twintig stie ren eervol zijn verklaard. Nieuwerkerk, Goes, Oostburg, Axel pn Noordwelle mogen met recht dia bests keuringsplaatsen in onze provincie ge noemd worden, terwijl Cortgene en Oud- Vosmeer, waar geen enkiete ouders stier was aangevoerd, bij deze keuringsplaat sen treurig afstaken. Wat de stieren mol, nog geien twleö breed» tanden betreft, bet aantal bekroon den is belangrijk minder dan 't vorige jaar. Dat, der ingevoerden en in het kalver- boek ingeschrevenen is echter vieel groo- ter; van verscheidene stieren konden ge controleerde melksta.l'On der moeder, van enkele zelfs ook die van die moeder van den vader overgelegd worden. Opmerkelijk was 't, dat op tedere keu ring, waar ingevoerde stieren aanwezig waren, deze dadelijk in het oog vielen en ook meestal hel. hoogste aantal punten behaalden. Zeer ongelukkig is in dezen uitgevallen de nieuw opgerichte stieienveneoniging te Geersdij'k. Dat, deze verceniging bij een volgenden aankoop gelukkiger moge zijn in hare keuze is de hartgrondige wensch der commissie. Voor de zoovcelste maal moet 'tuit. hare pen: veefokkers vereenigt u zoowel voor den aankoop van goede stieren als voor de controle uwer koeien en voor het voor gezamenlijke rekening verwer ken uwer mielk slechts op die manier werkt men 't goedkoopst. De voorkeuringen zijn gebleven zooals voorheen, terwijl de keuringscommissie voor de fcringkeuringien belangrijk is in gekrompen en thans bestond pit drie leden. Ook het aantal punten is gewijzigd en gebracht op 75 punten voor een eersten, prijs, 73 voor een. tweeden prijs lem 72 pun ten voor eervolverklaring. De gewone rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemkle hengsten zal dit jaar in Z e e 1 a n d gehouden wordenop 7 September te Oostburg, 8 te Middel burg, 9 te Hulst, 10 vin. te Kattendijke, 10 nm. te Cortgene, 11. vm. te Zierikzeie en op 11 September nm, te St. Maartens dijk. Amerikaansche Kruisbessenmeeldauw. Dr. J. Ritzema Bos verzoekt ons opname van het volgende Het is mij herhaaldelijk gebleken, dat de voor le kruisbesseateelt zoo gevaarlijke, ja verderfelijke Amerikaansche kruisbessen meeldauw op perceelen, waar hij vroeger nog niet werd waargenomen, gebracht werd met stekken of met jonge Btruiken, van boomkweekers of van bessenteelers ge kocht. Heeft men de kiemen der ziekte aldus eenmaal op zijne terreinen gekregen, dan verbreidt zich de ziekte weldra eok over de andere struiken, welke zich op liet terrein bevinden. Daarom wordt iederen kruisbessenteler ten ernstigste aangeraden, in het naderende seizoen geen kruisbessenstruiken of -stekken te nemen dan van zoodanige kweekers, welke van het Hoofd van den phytopatho- logischen dienst kunnen overleggen eene verklaring, dat hunne kweekerijen vrij zijn van den Amerikaanbchen kruisbessenmeel dauw. Geljjke raad wordt gegeven aan hen, die zich struiken of stekken van roode of witte aalbes, zwarte aalbes, framboos en van sier Ribes-soorten wenschen aan te schaffen. de episode met den waaier. „Je zult niet zeer verbaasd zijn mijn waarde Lindheim", sprak ik ten slotte, „te vernemen, dat ik slechts even hier ben gekomen op mijn doorreis naar het Geierthal. Dat meisje verkeert in ver schrikkelijk gevaar, is ge-heel overgeleverd nan die schurken en ik zou erger dan. een lafaard zijn, als ik geen poging dried haar te redden, als ik na haar smeek bede ontvangen te hebben, deed alsof ik van niets wist". „Dat bon ik met je eens", zie-i hij, „maar ik vrees, dat je niets doen kunt. .fe kunt je op geen wet t>er°epen, waar geen „po litieke redenen" boven staan. Graaf Fu- rello is, zooals wij weten, de klauw van den Jaguar. Ofschoon hij een goede posi tie bekleedt, zegt men, dat Rallenstein genoeg van hem weet, om hem morgen als hij' wil aan den galg te brengen. On getwijfeld heeft Fu.rello ons hier bespied en het opzicht gehouden over het werk van zijn handlangers en is hij slechts heen gegaan, geroepen door zijn meester, die hem noodig had voor deze zaak. Je zult groot gevaar loopen, mijn vriend „Dat is niets", antwoordde ik, „een kort gevaar is beter dan een levenslang zelfverwijt, alleen betreur ik het, jou eir De nonvlinderplaag. De inspecteur der staatsbosschen en ont ginningen te Utrecht verzoekt ons rnede te deelen, dat Zaterdag 24 Juli de eerste nonvlindcrs in de dennenbossehen onder Alphen (N -Br.) zijn waargenomen. Het is thans voor de boschbezitters van het grootste belang, zorgvuldig na te gaan of in hunne bossehen ook dergelijke vlinders aanwezig zijn, opdat, zoo noodig, tijdig de gewenschte maatregelen ter bestrijding kunnen worden genomen. Ieder, die nonvlinders aantreft, wordt dringend verzocht daarvan onverwijld kennis te geven aan het betrokken gemeentebestuur, dat daarvan bovengenoemden inspecteur in kennis zal stellen. Brochures, waarin o.a. eene duidelijk gekleurde afbeelding van den nonvlinder voorkomt, worden door denzelfden inspecteur op aanvrage gratis toegezonden Als de Rogge geoogst is. Als de rogge het veld heeft geruimd en opgeborgen is in de schuren, dan blijft er nog een heele tijd over. De maanden Augustus en September brengen vaak nog heele schoone dagen, en het zou toch zeker jammer zijn de vrij komende gronden niet te benutten voor een tweede bewas. De tijden van braken behooren gelukkig grootendeels tot het verleden en alleen daar, waar men te kampen heeft met a 1 te vuil land, vindt dit werk nog toepassing in een najaarsbraak Maar o i. kan het onkruid beter, doelmatiger eu voordeeliger bestreden warden door de teelt van spurrie, die bij weligen groei het onkruid verstikt, en in den herfst gebruikt kan worden als puik veevoeder. Maar als de grond niet erg vervuild is, geven wij de voorkeur aan den verbouw van stoppelknolleD, wijl deze niet zoo gemakkelijk bevriezen als spurrie, eu tot laat in den winter, ja zelfs tot het voorjaar gebruikt kunnen worden als veevoeder. En juist in den barren wintertijd hebben onze boeren voor hun dieren zoo bijzender veel eten noodig, en vooral datgene, wat het groenvoeder van den zomer eenigszins kan vervangen. Want melk moeten ze geven, de koeien, en liefst in overvloed, en hoe is dit mogelijk zonder goed, krachtig en smakelijk voer? Alsdan de rogge geoogst is, wordt de grond weer zoo spoedig mogelijk bewerkt en bemest, want ook spurrie en knollen vragen mest en liefst nog al heel wat. Wel meenen sommige landbouwers, dat de navrucht wel groeien zal van de oude kracht, maar dan blijft hun gewas in den regel minderwaardig, als hun grond ten minste niet in bijzonder goede conditie verkeert. En wanneer iemand zonder eenige bemesting wil zaaien, dan verarmt hij ook het beste land. en dat is oi erg onverstandig. Wij achten het daarom beter de spurrie en de stoppel knollen te bemesten met 5 baaltjes kaïniet en even zooveel slakkenmeel en een of twee baaltjes chili. Wenscht men van de knollen alleen groen, d.i. veel stengel en blad te oogsten, dan kan men tamelijk dik zaaien, maar is het er om te doen om veel knol len te winnen, dan is het beter tamelijk dun te zaaien, dan kunnen de knollen zich flinker te winnen. Dit stoppelgroen kan tot vrij laat in den winter bij open weer steeds geplukt en versch gevoederd worden. Maar aangezien de winter dikwijls plotse ling komt met vorst en sneeuw, achten we het nog verstandiger ten minste een ge deelte te ensileeren, dan staat men nooit verlegen. En voor 't opkuilen zijn juist die stoppelknollen bijzonder geschikt, ter wijl de dieren dit silovoer heel gaarne eten. Hierdoor komt ook het veld weder intijds vrij voor het uitzaaien van een winterge was. Wij achten het een verblijdend teeken, dat de teelt van stoppelknollen gaandeweg toeneemt. Maar wie ze wil verbouwen in stalmest alleen, en die boeren zijn er ook, die mogen wel eens bedenken, waar zij in dien tijd van 't jaar den noodigen stalmest zullen halen en of er dan voldoende tijd is om dien te vervoeren en te verwerken, als de roggeoogst in vollen gang is en de haver- en aardappeloogst voor de deur staan. Het uitstrooien van enkele baaltjes kunstmest daarentegen vraagt weinig moeite en tijd, en de resulten zijn krachtig, vooral voor de stoppelknollen, die veel kali vragen. om te moeten verlaten". Hij lachte: „Niet noodzakelijk, want als je besloten bent te gaan, wou ik je vragen mij mee te nemen". „Jou!" Ik, dacht een oogienblik na. „Ik geloof eigenlijk niet, dat het kwaad voor je wezlen zou, je kunt hier toch niiet lan ger blijven". „Alleen zeker niet. Hiet is al zenuw achtig genoeg met een vriend. Ik heb den geheelen nacht niet geslapien. Laai mij met je meegaan en het gevaar onder de oogen zien, als bet dan zoo wezen moet". „Je vertrouwt Rallensiein's verzeke ring dan niet?" „Ik ben zeker, dat ik binnen Buyda geen vierentwintig uur levieu zal". „Ga. dan mee en hoe rieir we vertrek ken, hoe beter. Ik vrees, dat er niet veel te doen is, maar. we zullen ten minste gezelschap aan elkander hebben. Hoe ver is het Geierthal hier vandaan?" „Niet veel verder dan dertig mijten". „Dan stel ik voor vroeg op weg te gaan, onderweg een poos te rusten en fe maken, dat we tegen den avond aanko men. We kunnen de plaats het best, ver kennen, als hef donker is". (Wordt vervolgd.) Aug. 7 Goes, partjj afbraak, v. Dissel. 7 Ierseke, 4 paarden, 7 runders, inspan en veldvruchten, Holte ann Verhoek. 9 Vlissingen, manufacturen, Struve. 10 Goes, dubbel Woonhuis enz., v. Dissel. 10 Goes, 000 M8 mest, hoornvee, varkens 6D harnassement, Hollmann Verhoek. 11 's Heerenhoek, herberg, Koffiehuis-inven taris en meub. goederen, v. Cleef. 11 Kruiningen, gezaagd hout, Schram. 11 's Heer Abtekerke, 3 paarden, 13 stuks hoornvee en inspan, Pilaar. 12 Kattendijke, 4 paarden, 14 stuks hoorn vee en inspan, Schram. 14 Wemeldinge, gezaagd hout, Schram. 18 Ierseke, gezaagd hout, Schram. 's Heer Abtskerke, 14 H.A. b.- en wei landen, Pilaar. September. 15 Hoedekenskerke, burgerwoonhuis, erf en bouwterrein. Neervoort. Aug. 13 Middelburg, afbreken huis en bouwen bergplaat;- met stal, W. A. de Kjjcke. 13 Middelburg, het bouwen van stal en koetshuis, Van der Harst Sr. 14 Middelburg, het bouwen vau 2 woon huizen en vergaderlokaal, directeur werk- mansvereeniging, Molenwater no. 44. 25 Middelburg, vernieuwen van hoekblok- kea en dekzerken, onder profiel brenger, plateau en bijkomende werken, greote sluis Wemeldinge, Comm. der Koningin. 25 Middelburg, uitvoeren werken buiten haven Vlissingen, Comm. der Koningin. 25 Middelburg, baggerwerk Ned. gedeelte kanaal van Neuzen en Oostbuitenhaven Neuzen, Comm. der Koningin. Aug. 11 Ellewoutsdp, bouw weiland, Dijken en visscherij. Polderbestuur. 13 Heinkenszand, 4 perc. bouwland, samen 6.16.50 H. A. en 1 perc. weil. 2.26.17 H. A. Van Cleef. De Heer tn Mevrouw VAN HEEL— db Bruijne betuigen hiermede hunnen har leljjken dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling op 4 Aug. ondervonden. Aan de DIRECTIE eu den HOOFD AGENT voor Zeekindvan de Hotlnndsche Algemeene Verzékerings Bank, gevestigd te Schiedambetuigen ondergeteekenden hun oprechten dank en grocte tevredenheid voor de vlugge en gemakkelijke regeling alsmede voor de vrijgevige uitkeering der schade van de ongelukken en ziekten, hun of hun Personeel een of meermalen getroffen. Met volle vrijmoedigheid raden zij alle landbouwers, en ieder die personeel heeft, aan, zich en hun personeel bij deze Bank tegen ongelukkenziekte, invaliditeit en de gevolgen van het Arbeidscontract te ver zekeren. De premie is laag, de uitkeering hoog. Wendt IJ tot den HoofdagentA. PUATT, Noordiceg R 17, middelburg; of tot de plaatselijke Agenten. Vlissingen. JACs. SUURMOND. D. KODDE. A. LANGEBEEKE. 1B- MEIJERS. kerke (W L' LORNELISSE. kerke (W.) LOUWERSE. f Wed. F. LOUWERSE. D. TAVENIER. (J- MAAS Jr. Middelburg. (Ch j de W0LFF. Koudekerke (P" BOSTELAAR. Kouaekerke. (abrm_ wiELEMAKER. a Q K (p- ARENDSE. Oost-Souburg. (L VAN SOELEN. Kloverskerke. JACs. KOSTER. Wolfertsdjjk. L. DE JAGER. West-Kapelle. A. MINDERHOUD. Oost Kaoelle (J0H' LOUWERSE. Kapelle. (W DE KAM P. DEKKER. D. BOOGERD. 1 D. JANSE. 's Heer 'K' JANSE' Areudskerke. A ?AN NIEU WEN- HUIJZEN. f Ja. DEKKER. I CHR. ZANDEE. SN. VAN STEE. Grijpskerke. Arnemuiden. Zoutelande. Aagtekerke. Heinkenszand, Ritthem. Vrouwepolder, l' Jb REIJNIERSE JAC. DE WOLF. ABR. FRANCKE. (C. VERHAGE. N. CORNELISSE. \j. POUWER. J. KOSTER. K. ABRAHAMSE. (K. DE WITTE. (S. VAN SLUI.TS. P. DE VISSER Szn. (K. GESCHIERE (Jn. VERMUE. P. CEVAAL Wzn. ABR. MAAS. De Notaris F. VAN CLEEF te Hein kenszand, zal op des voormiddags half tien uur in na te melden pand veilen en verkoopen: ten verzoeke van de Wed. J. van 't Westeinde te 's Heerenhoek, ingericht tot herberg, Sectie A no. 596, groot 2 Aren 52 Centiaren. Onmiddellijk daarna om contant geld en als: Billard met toebehooren, Tafels en Kermistafel met Banken, Stoelen, Spiegels, Kastje, Schilderijen, Ornamenten, Kachels, Kleerkist, Ledikanten, Veeren Bed met Peluw en Kussens, Handboog met Pjjlen, Spanzaag, Koper-, Tin Glas- en Aarde werk en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. De Notaris M. C. SCHRAM te Kruinin gen zal op des voormiddags 11 uur ten verzoeke van Mej. de Wed. JACS. SINKE te Kattendijke, op de door haar bewoonde hofstede publiek verkoopen: Zwart Ruinpaard, oud 7 jaar; Veulen- dragend Bruin Paard, oud 8 jaar; Vos- Merrie, oud 2Vu jaar; Vos-Merrie Veu len, oud 4 maanden; 5 Melkkoeien, Kalfvaars, 2 twee-jarige Ossen, twee jarige Vaars, anderhalfjarige Vaars, 4 Aanhoudkalveren, drachtige Zeug en een partij Kippen en Hanen. Voorts: 2 Menwagens, Riemwagen, Driewiels- kar, 2 Sacks-ploegen, Zaaiploeg, Zeeuw- sche Ploeg, Schuifelploeg, 5 verschil lende Eggen, Sleepbord, Molbord met Ketting, nieuwe Rolblok, Sleeper, Wind molen, Vleeschblok, Reeper, Geeselsteen met paard, 2 Varkensbakken, IJzeren Hek met staken, Kookfornuis (zoo goed als nieuw), Koebak met goten, Snij- molen, Peemolen, Victoria-Karn, Co- libri-Ontroomer, Botergelten, Roomton- nen, Roombussen, Bascule met Gewich ten, Zeeften, Harnassen en verdere Landbouwgereedschappen benevens: wassende aldaar en zooals door nummer paaltjes zjjn aangeduid. Gelegenheid tot stalling en bergplaats voor fietsen. Muziek wordt niet toegelaten. Onbekende koopers moeten contant be talen of soliede en bekende borgen stellen. De Dotaris F. VAN CLEEF te Hein kenszand zal op des voormiddags 10 uur in de herberg b(j M. Geus aldaar voor deFamilio Vermande voor 7 jaar, aanvangende 25 November 1909 1.71.30 H.A. BOUWLAND in deu Zuidzakpolder te Heinkenszand, thans in huur bjj J. Dominicus. 2.05.00 H.A. BOUWLAND aldaar, thans in pacht bjj P. Huige. 1.23.70 H.A. BOUWLAND in den Ouden Kamerpolder te Heinkenszand, thans in pacht bij J. Lokerse. 1.16.50 H.A. BOUWLAND onder 's HeerArendskerfee, Oude Nieuw- landpolder, thans in pacht bjj H. J. Van Nieuwenhuize. 2.26.17 H.A. WEILAND in Noordhoek onder Sinoutskerke gemeente 's Heer-Abtskerke, thans in pacht bjj C. Lokerse. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden notaris.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 7