scherij „DE ZOOM", De Dwaasheid van hetSocjalisme No. 81 Dinsdag 18 Juli 1909 Vijfde Jaargang. HJMEGEN. IJN /ERF- EN MANDEL I SS Czn„ Bergen-op-Zoom. Verschijnt eiken MAANDAG-,JVOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. DE JAGUAR. BUITENLAND. ■L DU LACT PARIJS. as Familie pension, VAN VIJVEN Gz, arden enz. rRUIKEN - (NSTEENEN bonwt edkoop en solide. N 1NSION „UBBERGEN de la Promenade. gen en gezellig Familie-Hotel, i, Wandelpark, ruime Kamers is, Badkamers, electrische Halte Tram. Mevr. Wed LA RIVIÈRE. ist Vlissingen-Middelburg v.v. 3 i n g e n4.40f 5.50f 7.55* ll.öOf 12.30* 1.15§ 2.—* 4.15§ 5.—* 5.50§ 6.55* ).40§ 10.25§ en van de Remise, pen van de Zeilmarkt. ren van het Badhais. lel burg: 5.15f 6.25f 8.40* 12.30§ 1.15* 2.—2.45* 5.—5.50* 6.55§ 7.50* 10.25* ll.lOf t verder dan tat de Remise, ar de Zeilmarkt. rar hiet Badhuis, reinen vertrekken tot nader t Badhuis. ingsche Havendienst. ïgenvm. 6.6.20, 6.45, >0, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, Nm. 12.—, 12.30, 1.—, 1.30*, 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.20, 7.40, 8.20. uitensluis: vm. 6.10, 6.30, 30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. Nm. 12.10, 12.45, .50*, 3.10* 3.40, 4.10, 4.40, 5, 6.50, 7.10, 7.30, 8—, 8.30. irten vallen des Zondags uit. RSTEN RANG, n het HEER en 't SPOOR, sht. 300 Bedden. Bad- itzicht. Grooten tuin. ingen en allo soorten Baden. [LLMANN SICKERT. HOTEL 91 E W-V OHk. 136. Op 2 minuten afstand StationFriedrichstrasse, de „Komischen Opkb". it water gelegen Hotel van heel Berlgn. af Rm. 2.50. Alle Comfort. R. WILH. SCHULZE, Prop. tnfonnef (Rue Haubeuge) >rd- en Ooststation. Moderne aden, verwarming, Electrisch met afzonderlijke tafels. I francs. Kamers 3 a 8 francs. jemaakte Verf in bussen voor ten- en buitenwerk voor Oliejassen, Ledersmeer ur, Machine- en Centrifuge- rbolineum, Carbolzuur, Carbol- Jreolin voor ontsmetting en gedierte GOES. andeerde planten. fabrikant - WOERDEN. ericht in 1882. eerste familie's in Zeeland, ige behandeling der goederen. ingericht volgens jaren- he ervaring. nt en inlichtingen gratie. or Goes en Omstreken GEL, Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór balf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 209, GOES. Reclamebeiiehten 25 CL p. r. Bij abonnement speciale prjs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 CL h contant. Uit „Vraagstukken en Gevaren van het Socialisme. Brieven aan een Werkman, daor J. St. Loe Strachey, re dacteur van „The Spectator", vertaald door K. Blokhuis, adj.-directeur der ge meente-lichtfabrieken te Haarlem. (J. Noorduyn Zoon, Gorinchem 1909). Laat mij trachten mijn redeneering in den eenvaudigsten vorm te brengen, in den vorm, die soms eenigszins min achtend genoemd wordt: geschikt voor kinderen, maar die in werkelijkheid de vorm is, waarin iedereen een punt uit- redeneert in zijn eigen geest, de vorm van vragen en antwoorden. „Moeten diegenen, die boven alles ver betering van het lot van den arbeider wenschen, socialist w-orden? „Neen. „Waarom niet? „Omdat het socialisme, indien het werd ingevoerd, den arbeider zou scha den in plaats van bevoordeelen. „Waarom zou het socialisme den ar beider schaden? I „Om do volgende reden: indien het lot van den arbeider moet worden ver beterd dat wil zeggen, indien hij meer voedsel moet hebben, meer ruimte in zijn woning, meer kleeding, meer brand stof, meer van alles, wat hij begeert dan is het duidelijk dat er meer rijk dom moet zijn, want uit deze dingen be staat rijkdom. Maar opdat er meer rijk dom zjj, meer van de dingen, die men- schen noodig hebben en hegeeren, moet er meer warden voortgebracht. Wan neer tien menschen slechts vijf broaden hebben, am onder elkander te verdeelen en ieder heeft er één noodig, dan is de eenige manier waarop zij hun behoef te kunnen bevredigen, dat zij op een of andere wijze nog vijf brooden er bij krij gen. Daaruit volgt, dat niets; wat den totalen rijkdom van de wereld vermin dert, wat het graan vermindert, dat er groeit; de wol, die geschoren wordt; de huizen, die gebauwd worden; het ka toen, dat gesponnen wordt of de steen kolen, die worden gedolven het lot der armen kan verbeteren. „Wanneer dus het socialisme de pro ductie zou verminderen van de dingen, die het menschdam noodig heeft, dan moet het schadelijk zijn. „Maar zou het den rijkdom van de' wereld verminderen en aldus maken, dat wij met minder moeten rondkomen? „Ja. „Hoe dan? „Op de volgende wijze. De groote prik kel voor jde voortbrenging van rijkdom van elke soort is eigenbelang. Landbou wers in Canada, die den graanvoorraad der wereld vergrooten door het heele jaar door hard te werken, doen dit niet uit zuivere en beiangeiooze naastenliefde, maar omdat zij rijk willen worden en in staat willen zijn geld uit te geven, op de manier, die zij zelf bet aangenaamst vinden. En de man, die een gemakkelijk 23. Ik was nog maar een klein eind den dorpsweg op, toen ik het tweetal zag aankomen, dat ik ging opzoeken. „Hm", zei ik „dat is verdacht. Wat voeren zij hier uit?" Toen zij naderbij kwamen bemerkte ik, dat de professor zijn arm in een doek droeg. „Ik ben zoo blij1, dat wij u ontmoet hebben", riep miss Seemarsh, uit, toen wij elkander gegroet hebben. „Mijn vader heeft een ongeval gehad. Hij is gisteren over een van zijn geliefde rotsblokken gestruikeld en heeft zijn hand bezeerd en zijn pols verstruikt. Nu kan hij niet in den grond wroeten, die arme man. En daar hij volstrekt niet verkiest een dag te verliezen en leeg te zitten, wilden wij komen vragen, of wij He ruïne van bet oude kasteel mochten zien". Het verzoek kon moetelijk geweigerd worden en wij' gingen te zamen terug, ofschoon de professor zei, dat hij mij niet van mijn wandeling wilde afhouden en dat hij alles kon zien, wat hij wenschtp, leven prijs geeft, en van den morgen tot den avond fcerk't, totdat hij een uitvin ding heeft gedaan, die den fabrikant in staat zal stellen de dubbele hoeveel heid van b.v. wallen laken te vervaar digen zonder verhooging van kosten, doet dit, omdat hij den prikkel van eigen belang voor oogen heeft den prikkel van te weten, dat een goede uitslag zal beloond worden met de vervulling van zijn begeerten. Over de geheele wereld is de drijfkracht van de machine, die den rijkdom voortbrengt, de kracht, die het raderwerk drijft, eigenbelang, niet eigenbelang in de slechle beteekenis van het woord, wel te verstaan, maar het natuurlijk en wettig verlangen naar be looning en genieting, dat ons allen inge boren is, en waarvoor ik, voor mij1, mij volstrekt niet schaam. Vernietig dezen prikkel, geef den mensch geen beloo ningen te winnen, en ieder individu, ten zij' gedwongen, doet niet meer dan noo dig is otm zich voor den hongerdood te behoeden. Maar dit is het juist, wat de socialist doen wil. Hij' wil den prikkel wegnemen, door welks invloed meer en meer rijkdom aan den wereldvoorraad wordt toegevoegd. De socialist zou het particuliere bezit verbeurd verklaren en aan ieder individu zooveel toedeelen, dat het er van bestaan kan. „Maar opdat er iets zou zijn om uit te deelen, masten de bewoners van den so- cialistischen Staat, gedwongen worden tot' werken. In één woord, dwang zal in de laatste instantie de drijfkracht warden van de productie-machine onder het so cialisme, zooals het onder ons tegen woordige stelsel het eigenbelang is. Welk' zal het meeste voortbrengen? Wie is de beste werkman, de slaaf of de arbeider op een weekloon. Alle ervaring toont aan, dat dwang minder produceert. Da arbeid van strafgevangenen, van slaven, van armlastigen en gedwongen arbeid beteekenen pver de geheele wereld ver spilling en onbekwaamheid. „Het socialisme, gebaseerd als het moet zijn op dwang, zou den wereldrijkdom verminderen. Maar indien de wereldrijk- dom verminderd is, dan zal er minder zijn om mee toe te komen en zal ieders aan deel kleiner moeten zijn. Dat wil zeggen, het socialisme zou de armen benadee- len in plaats van voordeel aanbrengen. Gij zult nooit in staat zijn op een war men dag aan ieder een grooteren dronk water te geven, wanneer gij begint met de pijp te verstappen, die den waterbak vullen moet. BELG1E A n ti-cl eri c a a 1. In den gemeente raad van Brussel is door de katholiek© leden krachtig geprotesteerd tegen de voorgenomen verwereldlijking der gasthui zen, waaruit de zgn. „vrijzinnigen" d© zusters verjagen willen. De heer Locht deed onder andere opmerken, dat de gast huisnonnen slechts ieder 275 francs aan zonder mij mee terug te sleepen. Maar het behoeft niet gezegd te worden, dat ik volstrekt geen lust had, hun dat toe te staan. „Mijn werk", sprak 'de professor op zijn haastige, hortende manier, „is niet zoo gemakkelijk, als de meeste menschen den ken. Ik hang somstijds uren lang in een bak boven een afgrond van misschien dui zend voet diep. De heste plaatsen, om wat te vinden, zijn dikwijls loodrechte rotswanden, die men van boven af stechts langs een touw kan bereiken. Het gevaar lijkste gedeelte van die grondstorting is betrekkelijk nog maar kinderspel, ofschoon toch niet vrij van gevaar, zooals ik onder vonden heb". Wij bereikten spoedig het huis len zetten den professor aan het werk aan de oude muren van het kasteel. „Heel belangwekkende overblijfselen, heel belangwekkend", merkte hij aan. „Uw vriend heeft misschien een geschie denis van het oude slot? Ja? Ik zou die gaarne eens zien". „Deze brokstukken vertellen u dus toch niet veel?" „Alles, tot op een zekere hoogte. Maar toch niet de namen en daden van de oude bewoners". Toen de inspectie afgsloopen was en de godshuizen kosten, terwijl mien aan de wereldlijke ziekenverpleegsters 700 francs betalen moet. Overigens, de Zusters wijden met liefde en verkleefdheid hun leven toe aan het lijdend menschdom en wat zij' voor hun zieken doen, dat komt hun rechtstreeks uit het hart, dat doen zij met zooveel zusterlijke teederheid, dat geen enkel woieldsch persoon, wie hij ook zijn moge, haar ooit in haren dienst ge lijken, dus nog minder overtreffen kan. De hevige regens van de laatste dagen hebben nieuwe onheilen in het Belgische overstroamingsgebied veroorzaakt.. Uit Namen werd Zaterdag geroeid, dat de streek om Itochefcxrt geteisterd is. De rivieren de Lhomme, die Wamme en de Lesse treden buiten hare oevers. Al het hooi van de weiden is verloren en hof steden zijn vernield. Vete huizen zijn over stroomd. De regen, die eenige uren opge- gehouden had, is opnieuw begonnen. De bisschop van Namen, heeft openbare gebeden voorgeschreven. Uit Luik, 10 dezer: De toestand wordt in het Luiksche miet het uur slechter. Uit de Vesdervallei worden groote over stroomingen gemeld. Vrijdagochtend is die Vesder buiten hare oevers getreden. Chè- nee, Vaux-sous, Chêvremont, Chaudfon- taine, Trooz en Nessauvaux staan onder water. Ook van de Ambléve komt er slecht nieuws en een deel van Aywaille is over stroomd. Op de Maas is men genoodzaakt ge weest al de afdammingen tusschen Has- tière en Visé te openen, de stroom is geweldig op de rivier. De Semois en do Lesse .stijgen op bedenkelijke wij'zo. De Ourthe liep buiten hare oevers te Tieff, te Esneux en te Poulsour, te Chanxc staan talrijke hoeven midden in 't water. Te Verviers zijn de kielders in de be nedenstad onder geloopen. Het schouwspel van de afdamming der Gileppe is op dit oogenblik indrukwek kend. FRANKRIJK Een ernstig voorval heeft op do binnen plaats van het Senaatsgebouw te Parijs plaats gehad. Charles Bos, voormalig volksvertegenwoordiger, luceft n.l. Cail- laux, den Minister van Financiën, in het gezicht geslagen. De redien hiervan is, dat Caillaux toen hij den 30en Juni in de Kamer de overeenkomst met de Message- ries Maritimes verdedigde, hij Bos in die zaak betrokken heeft. Bos nu verwijt Cail laux, dat deze beweerd heeft, dat hij het belang van een maatschappij vertegen woordigde. Toen nu Bos, Caillaux ont moette, ging hij op dezen toe en sprak eenige woorden tot hem, waarop CaiL- laux met teekenen van ontkenning ant woordde. Daarop sloeg Bos den Minister tweemaal in het gezicht. Caillaux hiief zijd stok op, maar liet dien dadelijk weer zakken, terwijl hij Bos toevoegde: „Door u geslagen telt nietl" Naar aanleiding van deze geschiedenis heeft een duel op pistolen plaats gehad er was niet veel te zien, schean het mij het toppunt van ongastvrijheid niet leeinige beleefdheid te bewijzen aan mijn eigen landgenooten. Zij hadden Idem geheeten weg van Eisenholm af geloopen len moes ten weer terug loopen ook. Men kon er eigenlijk niet goed van buiten, hun te vragen binnen te komen en wat te rusten. Wat het gevaar betreft, mijn achterdocht, toch al vaag, was snel aan het verdwijnen. Toen ik hun vroeg binnen te komen, praatte de professor wat tegen. „Uw vriend is ziek, zegt u, het zal heter zijn, hem niet lastig te vallen. Een anderen keer misschien". Maar ik voelde mij verplicht aan te dringen en de professor gaf toe. De ge wone slappe Duitsche the® werd voor- gediend en -ik verliet de kamer, om Von Lindheim te vertellen van mijn bezoekers. Hij keek tamelijk bezorgd. „Het is volmaakt in orde", verzekerde ik hem.. „Hij is een welbekend Engelsch geleerde:, zooals ik je vertelde. En dan, verondersteld, dat hij heit niet is, wat kunnen deze twee ons doen. Kom binnen, je zult je amuseieren". Hij kwam binnen. De professor vroeg vol sympathie naar zijn gezondheid en wij zaten een gerujmien tijd bij ons kopje te babbelen. tusschen minister Caillaux en Bos op het schietterrein te Vincenmes. Er werden twee kogels gewisseld, zonder dat iemand werd getroffen. De beide tegenstandersl verzoen den zich niet, maaraan de eer was voldaan. Wat zegt men wel van hiet kwade voorbeeld, door een Minister ge geven in de monsterachtige duel-ge woonte? MAROKKO. DFI'l'SOHLAN D. Wegens de verwar-ping door den Rijks dag der nieuwe belastingontwerpen, is vorst von Biilow afgetreden als Rijkskan selier. Wie zijn opvolger zal zijn in dit hooge staatsambt is nog onbekend. De Berlijnsche dienstboden hebben in een groote vergadering te Berlijn haar klachten gelucht tegen haar- meesters. Be sloten werd voortaan aan de vakvereeni- ging al haar klachten te doen kannen. Deze zal dan een zwarte lijst maken van al de slechte Meesteressen, die dan den kelijk worden geboycot! ENGELAND. De Markies van Ripon. f Een der eerste katholieke aristocraten van Engeland is Vrjjdag overleden, George Frederic Samuel Robinson, Lord Grey, Markies van Ripon. Hij werd in 1827 ge boren en bereikte dus den hoogen leeftijd van 82 jaren. Een lange en schitterende loopbaan wordt met zijn dood afgesloten. In 1852 deed hij zijn intrede in het Lager huis, werd ouder Lord-Palmerstou minister van Oorlog, in 1166 minister van Indië en twee jaar later Lord President van den Raad van State Wegens zijn gr&oto verdiensten bij het sluiten van het verdrag van Washington werd hij tot markies van Ripon benoemd. Van 1871 tot 1874 was hij Grootmeester- Nationaal der Engelsche vrijmetselarij en bracht geheel Engeland in opschudding door in 1874 tot de katholieke Kerk over te gaan, waarbjj hij natuurlijk onmiddellijk de vrijmetselarij verliet en als Grootmeester werd opgevolgd door den tegenwoordigen koning van Engeland, toen nog Prins van Wales. Hoewel hij dus een bekeerling was. benoemde Gladstone hem tocls in 1880 tot onderkoning van Indië, als hoedanig hj in 1884 aftrad, om in het derde ministerie- Gladstone als eerste Lord van de Admira liteit en in 1892 onder het vierde ministerie- Gladstone als Minister van Koloniën te fungeeren. Onder het kabinet Campbell Bannerman was hij Grootzegelbewaarder, legde die functie echter twee jaar geleden neer, toen dit ministerie met de hatelijke schoolwetpjannen voor den dag kwam. Hij was na den Hertog van Norfolk de eerste man onder de Engelsche katholieke aristocratie en toonde zich steeds een good en degelijk katholiek. De Engelsche katholieken verliezen in hem een hunner voormannen, al trad hjj den laatsten tjjd wegens zijn hoogen leeftijd niet meer zoo zeer op den voorgrond. Er werden eenigi® stukken uit het Schönvalsche archief te voorschijn ge haald, om de belangstelling van onzen gast te bevredigen. Miss Seemarsh deed allerlei vragen: hoe hiat ons beviel, zoo afgezonderd te wonen, of wij niet veel bezoek ontvingen, om ons met dia buiten wereld in contact te honden en hoe lang wij nog dachten te blijven, voor wij1 naar Buyda terugkeerden. Al deze zeer natuur lijke vragen werden onderbroken met na- ieve opmerkingen ion vergelijkingen tus schen zulk ©en leven en dat van eein Lomdensch geleerde, .die zoovesl te daan had en zulk een onleschbaie dorst naar wetenschajp had. Plotseling scheen er iets niet goed t© zijn met de bezeerde hand van den pro fessor. Hij trok een pijnlijk gezicht on zei, dat zijn wond hem al een poosje hin derde. Zijn dochter was vol van eian ©enigszins spijtige zorgvuldigheid. „O! ik wou, dat het maar gauw over ging", fluisterde zij tegen mij. „Hat is wat te zeggen, als vader niet werken kan. Ik wou veel liever, dat hot mijn eigen ha.nd was. Vader, wil ik het niet eens opnieuw voor u verbinden? Ik heb de zalf en de zwachtels in mijn zak". Zij haalde een klei'n pakje te voorschijn. „Als wij een weinig warml water zou- In Marokko heerscht een, ware anarchie. De toestand te Fez schijnt in hoog® mate kritiek te zijn. Zoo algemeen is d© indruk, dat het binnenkort tot ©en uit barsting moet komen, dat de contingenten der stammen, die het grootste deel van de krijgscha ren van den Sul bui vormen,- openlijk hunne paaiden, muilezels, en zelfs hunne wapens verkoopon, ten einde zich gemakkelijker uit de voeten te kun nen maken, zoodra het oogenblik eter catastrophe daar is. Wanneer jiet eens zoover gekomen is, dan zal Fez voor zijn verdediging uitsluitend aangewezen zijn op zijn eigen inwoners. Volgens een mededeeling van den be richtgever van de „Matin" te Tanger heeft het Duitsche gezantschap aldaar met het oog op de te verwachten gebeurtenissen tot de regeering te Berlijn het verzoek ge* richt, om er bij Frankrijk, daar dit land de mandataris van Europa is, op aan te dringen in Marokko tu;sschen beide te' treden.. Ook het Italiaansche gezantschap moet een gelijksoortig verzaak aan Regeering te Rom© hebben gericht. Tusschen Spanjaarden en Mooren is ge vochten. „Heraldo" ontvangt ieen tietegram, uit Melilla, meldende dat 7 Spaansch© werk lieden die werkten aan ©en brug over de Sidinuna, zijn aangevallen door de Moo ren, die vier van hen verwondden. De gouverneur vertrok aan het hoofd van een troep. Men heeft te Melilla verschil lend© branden bemerkt en geweer- en kanonvuur vernomen. Te 5 uur dos na middags zijn te Melilla aangebracht elan officier en verschillend© gesneuveld© sol daten, terwijl 1 kapitein, 1 luitenant en meer dan 30 soldaten zijn gewond. Zaterdagmorgen heeft generaal Marina het kamp van den vijand nabij Beni Boei- roer gebombardeerd. De vijand antwoord de niet. Het Moorsche* kamp werd ver strooid. De Mooren hebben Vrijdag een verlies van 40 dooden en 120 gewonden geleden. De minister van .oioriog heeft medet godeeld, dat de gemengde brigade der jagers van Catalonië bevel tot mobilisee- ren heeft gekregen en zich zal inschepen) voor de Spaansche plaatsen in Marokko tegen 12 of 13 dezer. Hij voegde er aan toe dat hij Zaterdagochtend een gesprek met den Kaning heeft gehad over de gebeurtenissen op Vrijdag te Melilla. De regeering wil geen .oorlog met te Kaby- len, maar zal de plaatsen in Nooid-Afri ka in staat stellen om elke aanval af te .wijzen en te bestraffen. CHINA. De Katholieke missies in China schij nen een beteren tijd door te maken dan voor een aantal jaren. In de provinciiej Ischely werden in 1908 32.741 volwassen- Heidenen giedoopt, alsmede 4.506 Christen en 10.488 Heidenkindienen. 't Vicariaat telt thans 260.000 Chineescbiej Christenen. Te Kiang Nau werden ©r 10.000 giedoopt den mogen vragen in ©e.n kleedkamer, dan zou Gertrude het mij wat gemakke lijker kunnen maken", sprak haar vader, terwijl hij als in pijn zijn arm vasthield. Ik sprong op en zei, dat ik er zelf voor zorgen zou. Ik was zoo gewend aan argwaan, dat het bewaken van mijn vrien den bij mij bijna werktuigelijk was ge worden. Ik ging hen voor naar een kamier mat een balcon, dat een fraai uitzicht gaf over het dal. Ik liet hen alleen en wachtte in de gang, tot zij terug zouden komen. Na een poosje viel hiat mij in, dat het mis schien goed zou zijn Szalay te waar schuwen, dat er vreemdelingen in zijn nabijheid waren. Zijn kamer, waar bij' het grootst© gedeelte van zijn tijd door bracht, was naast die van Lindheim. Wij hadden al gedaan, wat wij konden, om te beletten, dat zijn aanwezigheid in het hurs naai- buiten bekend werd fen ik vond het beter, dat hij zich zelfs niet liet zien aan deze Engelschen, die misschien kon den ondervraagd worden door Rallen- stein's spionnen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1