No. 76 Zaterdag 26 Juni 1909 Vijfde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND Dit tinier Maat ait twee blato. E E R STE BLAD. De Einduitslag. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reelameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedete regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Wie zich tegen I JULI a. s. abonneert ontvangt tot dien datum ons Blad gratis. Proefnummers worden op aan vrage gaarne toegezonden. DE DIRECTIE. Zooals te verwachten viel, hebben de Rechtse he partijen, na de overwinning van 11 Juni, Woensdag nog meer winst be haald. Het staat nu 60 Rechts tegen 40 links. Het Kabinet beschikt alzoo in de Kamer over een meerderheid van 20 stemmen. Nog nimmer hebben de Rechtsche par tijen zulke sterke meerderheid in de Kamer gehad. Onder Kuyper begon het 5842 en werd het later 5941. Wel duidelijk hebben de kiezers zich bij deze stembus uitgesproken. Het is de laatste 20 jaren niet gebeurd, dat een Kabinet de stembus overleefde. Het ministerie-Heemskerk wordt in de gelegenheid gesteld nog minstens vier jaar tot 's Lands welzijn werkzaam t» zijn. Duidelijk hebben de kiezers het uitge sproken, dat zij een Christelijke regee ring willen; dat zij niet gediend zijn van een on vruchtbare Staatkunde, als die van het bloedlooze ministerie-de Meester; dat zij van blanco-leuzen als Staats- pensioneering niets weten willen; dat zij vol ver-trouwen stellen in het zitting-hebbend Kabinet. Het is nu overduidelijk gebleken, dat in 1905 de vrijzinnigen slechts bij ver rassing en door den Kuyper-haat aan te blazen, konden winnen. De kiezers hebben de fout van 1905 hersteld. Nu kan dan eindelijk een voor het land inderdaad vruchtbaar tijdperk van wet geving aanbreken. Op het ministerie rust een zware ver antwoordelijkheid. Immers, de vrijzinnigen staan van allen kant gereed de daden der Regeering af te breken. En zoo er onvoorzien in deze periode weinig het Staatsblad zou bereiken, dan zou men aan vrijzinnigen kant zeggen: ziet, hoe men Rechts kan legeeren! Maar wij zijn er van overtuigd, dat door d© werkkracht van de begaafde mannen, die nu minister zijn, het volk zal getoond worden, wat Rechts vermag Dan zal Rechts langer dan 4 jaar ne- geenen. Het Liberalisme ligt over de geheele lijn, getroffen als het is in zijn beste, meest eminente mannen, geknakt en ter neergeslagen. Het uur van den langve-rwachten ommekeer in de Staatkunde is geslagen. „Rechts js troef" 1 Dat het lang zoo blijve. Ziehier jden stand der partijen in diel Tweede Kamer vóór en na deze verkie zingen Anti-revolutionaijen Katholieken Christel.-Historischen Rechterzijde Unie-Liberalen 1 rij-Liberalen V rijz .-Democraten Vrijzinnige Sociaal-democraten Linkerzijde P? ^°omsc^l"Katholiekien hebben al hun zetels behouden, geen enkelen verloren, geen enkelen gewonnen. Ook het getal sociaal-democratisch© zetels is niet ge wijzigd, doch deze partij verloor het in drie oude districtenEnschedé, Hoogezand en Schoterland, (Van Kol, Ter Laan en Van der Zwaag), won drie nieuwe zetels in Amsterdam IX, Zaandam en 's Graven- hage I (Vliegen, Duys en Ter Laan). De drie vrijzinnige partij'en hebben de verliezen onderling verdeeld. De Unio- iiberalen verloren, evenals de Vrijzinnig democraten, drie zetels dus betrekke lijk het minst. De zwaarste verliezen heb ben de vrij-liberalen te boeken. Zij1 toc-h verloren 5 zetels: Amsterdam VII (Blooker), Oostburg (Hennequin), Utrecht II (Roëll), Rotterdam IV (Plate) en Haarlem (v. Styrum). De unie-liberalen winnen Hoogezand, Helder en Schoterland (3) doch verlie zen Amsterdam II, Enkhuizen, Kampen, Rotterdam V, Gorinc-hem, Zaandam, (6). De vrijzinnig-democraten verliezen 4 ze tels: Amsterdam VIII en IX, 'sGraven- hage I en Den Helder, doch winnen I, Oostburg. De anti-revolutionairen verliezen 1, Ede, doch winnen 9 zetels: Amsterdam VII en VIII, Enkhuizien, Enschede, Go rinehem, Kampen, Rotterdam IV en V, Utrecht II. De christelijk-historischen ver liezen niets, doch winnen Amsterdam II, Ede en Haarlem, (3). In de oude Kamer hadden zitting en zijn niet opnieuw gekozen: -dr. Lely, dr. Blooker, Nolting, van Deventer, Van Kol, Limburg, Van Styrum, Plate en Roëll, terwijl in de oud© Kamer zitting had den, doch om verschillende redenen niet opnieuw Voor ©en zetel in aanmerking wenschten te komen: de heeren v. Gijn, Van Citters, Pierson, Schokking, Z. v*. d. Eergh, Reyne, Lucasse, Hennequin, S. van den Bergh, Mees, Van der Zwaag, De Boer en Zijlma. Als nieuwe leden komen in de Kamer fle beeren Snoeck Hienkiemans, Middel- berg, De Vlugt, Vliegen, De Kanter, Schim- melpenninck, Oosterbaan, Elhorst, Van Lennep, Rink, Van Lynden van Sand en- burg, Blum, Vorsterman van Oyen, Heems kerk, De Jong, De Meester, Colijn, Van Hoogstraten, Duys, Teenstra. Van-deze allen is alleen de heer Rink reeds vroeger Kamerlid geweest; de andere 19 doen er voor het eerst hun intree, ofschoon de heer De Meester er vroeger natuurlijk als Minister menigmaal tegenwoordig is geweest. Die heeren De Visser en De Meester, beiden in twee districten gekozen, zul len moeten kiezen voor welk district ze zullen optieeren. Van den heer de Visser is bekend, dat hij voor Leiden opteert, zoodat -te Har- lingen een nieuwe stemming moet plaats vinden. FRANKRIJK Kerkontwijding. In het land van Voltaire, waar de theo rieën en praktjjken van dezen spottenden, alles outwijdenden godloochenaar meer en meer worden doorgevoerd, is op het gebied van heiligschennis alles mogelijk geworden. Na den dood van een wethouder der gemeente Game in de Pyreneeën wtigerde de pastoor de gebeden der Kerk voor den overledene te verrichten, omdat deze in vijandschap met de Kerk had geleefd en in denzelfden geest van vijandschap en haat overleden was. Op den dag der begrafenis echter vormden de uitgenoodigden en de bloedverwanten een stoet voorafgegaan door den burge meester, den veldwachter en den onder wijzer, en brachten de lijkkist naar de kerk, waar zij de gebeden reciteerden, gezangen aanhieven en de klokken luidden. Daarna gingen zij over tot de inzegening der lijk baar en toen ten laatste de lijkkist op het kerkhof gebracht was, werd de heiligschen- nende plechtigheid besloten met een lijkrede van den onderwijzer. De pastoor der parochie heeft naar aan leiding dezer ontstichtende feiten den bur gemeester, den veldwachter, den onderwijzer en nog een vierden persoon een proces aangedaan wegens moreel vergrijp en on wettige uitoefening van den eeredienst Het gerechtshof vai Bayonne heeft de gegrondheid van de aanklacht des pastoors erkend en heeft den burgemeester, den veldwachter en den vierden aangeklaagde veroordeeld tot bet betalen van drie vierde der onkosten van het proces op grond van belangenbeschadiging, terwijl het overige vierde doel op rekening van den pastoor komt, wijl de klacht tegen den onderwijzer niet rechtvaardig geoordeeld werd. Renard ia Woensdag veroordeeld. Van daag zal mr. Lagasse, zijn advocaat, hem het stuk ter tcekening voorleggen, waarbij hij beroep in cassatie aanteekent tegen het vonnis van Versailles. Het is een rumoerige zitting geweest, Woensdag. Het publiek is na de uitspraak met den sterken arm uit de zaal verwij derd. Buiten op de straat nam de menigte een dreigende houding aan. Manschappen van de artillerie en dragonders stonden de politie bij om de menschen op een af stand van het paleis van justitie te houden. Men riep luide zijn verontwaardiging uit over de leden van het hof, maar vooral over de gezworenen. De verontwaardiging bedaarde voorzeker niet door het gerucht, dat een der jury leden, Riondel, naar den president van het hof gegaan was, terwijl deze zich met zijn collega s in de raadkamer bevond. Tot verbazing van den president kwam Riondel hem een lijstje van vragen voorleggen, met het verzoek, of het niet mogelijk zou zijn, dat de jury dat lijstje van hem, Riondel, ter beantwoording kreeg, in plaats van het vragenlijstje dat het hof oor de jury had opgesteld. Mr. Lagasse heeft tot een journalist dit zonderling verhaal van Riondel bevestigd. Wat wilde R.ondel eigenlijk Hij schijnt verlangd te hebben, dat aan de gezworenen de vraag zou worden voorgelegd, of Renard ook enkel als medeplichtige moet worden beschouwd Mr Puget, de president, antwoordde den heer Riondel, dat een medeplichtige, bij misdrijven als waarvan hier sprake is even zwaar wordt gestraft als een dader Hij weigerde het vragenlijstje te veranderen, en raadde den heer Riondel zao spoedig mogelijk weer naar de vergaderzaal der gezworenen terug te keereit. De menigte zag in deze handelwijze van den heer Riondel bet bewijs dat de jury vooruit al had besloten, Renard te ver- oordeelen. Door een achterdeur zijn de gezworenen naar huis ontkomen. Maar de leden van het hof en de procureur der republiek gingen de voordeur uit. Zij kregen scheldwoorden naar het hoofd maar men deerde hen niet. Lagasse werd luide toegejuicht en zijn automobiel in gedragen door de menschen- w&ssa. Terstond nadat het vonnis was uitge gesproken heeft mr Lagasse er op ge wezen, dat een der juryleden, weer Riondel, gedurende de zitting, telkenmale zijn mee ning had uitgedrukt met gebaren. Ver, scheiden journalisten in de zaal aanwezig- bevestigden dit. Het hof achtte niet noodig een onderzoek hieromtrent in te stellen. Nog andere ernstige feiten deelde mr Lagasse mede na uitspraak van het vonnis. Zoo zou mevrouw Riondel in een koffiehuis tegen een andere dame hebben gezegd, dat haar man Renard zou veroordeelen In 't kort, het ziet er niet naar uit, of de zaak-Renard met deze tweede veroordeeling uit zal zijn. ITALIË Een koninklijk voorbeeld. De Koningin van Italië heeft een daad verricht, die menige dameshoeden modiste den schrik op het lijf zal jagen. Zij is, met eenige hofdames, bij een plechtige gelegen heid zonder hoed verschenen en wel als protest tegen de overdreven hoedenmode van den tegenwoordigen tijd Men verwacht dat vele Italiaansche dames haar voorbeeL! zullen volgen. De gedenkpenning, die bij gelegenheid van het St. Petrus- en Paulusfeest onder de grootwaardigheidsbekleeders van het Vaticaan verdeeld wordt, herinnert dit jaar aan do constitutie „Sapienti Consilio", vol gens welke de ambten der Romeinsche Curie opnieuw zijn geregeld. De Paus wordt voor gesteld, in de troonzaal een van de auditeurs der Rota een boek overhandigend, waarop de woorden „Sapienti Consilio geschreven s'aan. Deze middelgroep is omgeven door drie kardinalen, een Dominicaan en een prelaat. Het omschrift luidt„Romanae curiae ordinatio decernitur". Voor den beel denaar des Pausen op de keerzijde heeft Z H. meermalen voor den graveur geposeerd. de megeering woef dus; hoe haar amb tenaren zijn t© behandelen. Doch zal zij den moed en de kracht hebben Iden Augiasstal te reinigen, en daardoor aan, deze praktijken ©en einde te maken? Te Petersburg zijn Woensdag meer dan honderd nieuwe gevallen van cholera voor gekomen. Er zijn op straat ambulance-rij tuigen opgesteld, om de menschen op te nemen, die op straat door de ziekte over vallen worden. Dg verkoop van sterken drank in het klein is tusschen Zaterdag en Maandag verboden. Dit is gedaan, om te verhinderen dat de werklui zich van hun loon bedrinken. Een groot percentage van de choleratjjders heeft de ziekte in staat van dronkenschap op- geloopen. De cholera heeft zich ook vertoond op Mariehamn, een Einsch eiland, waarheen de dienstbode van een Rn=sische familie do ziekte heeft overgebracht. Het Russische kabinet heeft besloten, dat de regeering de rioleering van Petersburg en de ver beter ng van de waterleiding zal uitvoeren. Het werk zat ouder toezicht van een bg- zondere commissie geschieden, waarvan de Tsaar den voorzitter benoemt. Men schat de kosten op 120 millioen gulden, voor welk bedrag een leening zat aangegaan worden. Men raamt den duur van het heele werk op 15 jaar. Russische toestanden. Het onderzoek van senator Garin naai de omkoopbaarheid der ambtenaren in Moskou, heeft zonderling© dingen aan hieit licht gebracht. Zoo zegt deze senator in zijn rapport: „De meeste staatsambtenaren leven niet van hun inkomsten, maar van de geschen ken Idiie zij van de leveranciers' ontvangen. De enkele ambtenaren, die geen geschen ken aannemen, wonden door hun collega's en meerderen niet geacht en vaak op de merkwaardigste wijze benadeeld. Een ambtenaar te Moskou, (die wegens zijn onomkoopbaarheid algemeen veracht weird onder zijn collega's, werd eenvoudig we gens „bijzondere verdiensten" overge plaatst, met verhooging van rang, maar met vermindering van salaris." Hoe groot de bijverdiensten van ambter naren waren, zegt senator Garin in zijn rapport, is op te maken uit de verkla ring van een groote handelsfirma, die in 25 jaren niet minder dan 20 millioen Roebels aan ambtenaren had uitbetaald, als geschenken. Dit ging niet nu en dan, als geschenk, maar geregeld, in maande- lijksche termijnen. Reeds lang voordat aan een firma een levering gegund wordt, moet zij beginnen te bloeden. Wie niet betaald, lis zeker, de levering niet to krijgen. Men betaald, en poogt grootier bodragen uit te koeren dan de concur renten; wellicht woirdl men dan in kennis gesteld met hunne inschrijvingen en kan men daaronder blijven, ©en zeker- middel om |de levering te krijgen. Is de levering eenmaal gegund, dan moeten dien ambte naar voortdurend de handen gestopt wor den, om de afkeuring te voorkomen. Verder moeten er geschenken komen voor den ambtenaar en zijn familie, op Kerst mis, Paschen, verjaardagen en bij andere gelegenheden. Zelfs als de levering afge- loopen is; moet nog altoos hot omfcoio- pingsapparaat in werking blijven. Want de slaat betaalt uiterst langzaam, en om de bureaucraten tot wat spoed aan te drijven, moeten ze betaald worden. Het duurste komt echter den. leveran cier de rekening te staan. Senaten- Garin heeft vastgesteld, dat aan den voorzitter ©ener keuringscommis sie 1 tojt 3 pCt. van de waaide der leve ring wondt betaald, verder aan ieder der leden 1 pCt. Zoo komt het, dat geregeld minderwaardige waren worden geleverd, tegen hoog© prijzen, zonder dat die keu ringscommissies protesteeren. Hunne oogen zijn verblind, door den glans der geschenken. Om den schijn te bewaren of als de geschenken niet groot genoeg zijn uit gevallen. wordt wel pens die aanneming eener levering geweigerd; maar als de leverancier weder zijn „plicht" deed, werd alles zander bezwaar aangenomen. Dit alles en nog veel meer staat in het rapport van den senator Garin, die door 'de regeering naai- Moskou is ge zonden om een onderzoek in te stellen; 8 l'Atl JE. Stierengevechten Bijna ©ik© week hebben de Spaansche couranten sinds het begin van het stieren gevechten-seizoen melding te maken van bloedige ongelukken, waarvan de toe schouwers in de arena getuigen waren. Vooral de laatste Zondag beeft heel wat slachtoffers geëischt. Eén doode, de matador Mariner©, tie Carabanchel, bij Ma drid; voorts zwaargewonden te Bilboa, Santander «en Sevilla. De Minister van Binnenlandsche Zaken breekt zich het hoofd er mede, en zoekt naar middelen bar voorkoming van al die ongelukken. Maar hij zoekt niet in cie goede richting, want hij laat zich wijs maken, dat bet ligt aan de „slechte kwa liteit" van de stieren, 't Is mogelijk, hoe wel Velgens onze begrippen den dieren hun weerbaarheid slechts tot eer strekt, en pleit voor raszuiverheid. Ook wordt de schuld gegeven aan de onbedrevenheid der torero's, die zich zonder die noodige voorafgaande oefening in de arena be geven. r Een afdoend© maatregel zou misschien zijn de barbaarsche liefhebberij eenvoudig af te schaffen ©n de oproeren die daar zeker bet gevolg van zouden zijn met energie te onderdrukken. Het zou een schrede voorwaarts zijn, welke beschaving en zedelijkheid hiermede deden. E,n werkelijk moet de regeering ernstig over afschaffing der „toïrea's" denken. Op kleinere plaatsen zijn ze reeds ver boden. Sociale gemeente politiek. Verschenen is het verslag van de So ciale Week te Rotterdam. Het is een lijvig boekdeel' geworden van 210 b-lz. druks. Men kan den rijken inhoud ervan met één woord aanduiden, wanneer men zegt, dat dit „verslag" is een „Handboek van d© Sociale Gemeente-Politiek". Een buiten gewoon leerzaam boek voor ieder, die als kiezer of raadslid miat de sociale gemeente politiek in aanraking komt. Behalve de magistrale redevoering van Pater Hendrichs S. J. over „Katholicisme en Sociale Hervorming", vindt men in dit boekdeel glasheldere opstellen van: Prof. Aengenient over „De Gemeente en de Sociale Quaiestie". Mr. Dr. Kooien over „De Gemeente en de Kleinindustrfe". Jules Schaepkens over „De Gemeente en de Handeldrijvende Middenstand".- Dr. Nouwens over „De Gemeente en het Vakonderwijs". Th. van der Marok over „Sociale werk zaamheid der plattelandsgemeenten". Dr. Meulman over „De Gemeente en de Openbare Gezondheid". J. Zoetmulder over „De Gemeente en het Woningvraagstuk" (Woningtoezicht, Woningbouw, Stadsuitbreiding, Bodem- vraagstuk). Mr. Ruys de Beerenbrouck over „De Gemeente en de Drankbestrijding en De Gemeente en haar Ambtenaren". Mr. Aalberse over „De Gemeente en de M o nop oliebedrijwen' Mr. Dr. Raaymakers S. J. over „De Gemeente en haar Arbeiders", speciaal wat betreft het „Arbeidsloon", en Mr. Aalberse speciaal over den „Arbeidsduur". Jules Schaepkens over „De Gemeente en de Aanbestedingen", speciaal- wat be treft den „Middenstand", en Prof. Aengo- nent speciaal wat aanbelangt de „Arbei ders", Mr. Tep© over „Arbeidsbeurzen", Mr. Dr. Raaymakers S. J. over „Werk loosheid", en Lamb. Poell over „Gemeente-exploitatie en het Socialisme". Het boek wordt besloten door de rede voeringen van Engels en Pater Perquin over de K. S. A„ en de sluitingsrede van Jhr. Mr. C'h. Ruys -de Eeerenbrouck. Dit enkele overzicht zegt al voldoende, dat wij hier voor ons hebben een hosgst o ai <s <1 15 23 8 25 25 9 12 -f- 3 49 60 11 24 21 3 9 4—5 II 8 3 44 33 11 7 7 51 40 11

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1