No. 69 Dinsdag 15 Juni 1909 Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON NA DEN SLAG. DE JAGUAR. u. De Uitslag in Zeeland. UIT DE PERS. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 10.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant-0.05 Advertenüën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reelaraeberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement special® prjs. Adverteutiën van 1—6 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x oerefcend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct k contant Wie zich tegen I JULI a. s. abonneert ontvangt tot dien datum ons Blad gratis. Proefnummers worden op aan vrage gaarne toegezonden. DE DIRECTIE. De uitslag der verkiezingen voor die Tweede Kamer is voor de partijen der Linkerzijde allerbedroevendst geweest. Zagen de partijen van Rechts bij eerste stemming reeds 54 hunner mannen ge kozen, terwjl in Ede een herstemming plaats h«bben moet tusschen een anti revolutionair en een Christclijk-Histori- schen (zoodat dit district Rechts blijft) de liberalen en vrijzinnig-demokraten za gen slechts 10 hunner candidaten geko zen en de socialisten geen enkele. Nu komt voor de Linksche groepen bij de herstemmingen veel ,zoo niet alles nog terecht. 'tls hoewel onwaarschijnlijk niet geheel onmogelijk, dat de stand blijft, zoo als hij nu is: 5545. Maar evenmin is het geheel onmogelijk, dat het op 23 Juni komt te staan 60 Rechts tegen 40 Links Het groote feit intusschen blijft, dat reeds bij eerste stemming het mi nisterie-Heemskerk een goede meerderheid bekwam, waardoor het aan 't bewind kan blijven en de wieken breeder kan ont plooien. Dat de eerste stemming dezen uitslag bracht, heeft een dubbel voordeel lo. dat het land niet die tooneelen zal te aanschouwen geven van feilen partij- hartstocht, als waarvan we in 1905 ge tuigen waren, en 2o. dat de kansen bij de herstemmingen voor ons gunstiger komen te staan, aan gezien er vele vrijzinnigen zulten zijn, of mannen van de zoogenaamde midden stof, die, nu zij hun zaak toch reeds ver loren weten, zich voor de herstemmingen niet bijzonder war.m zullen maken. Ook daarom dus ^ijn wij verheugd, dat het Nederlandsche volk dadelijk het mini sterie-Heemskerk bijviel. Hoogelijk verblijd zijn we ju de eerste plaats, omdat Nederland op den gezegen- den dag van 11 Juni de lastercampagne van 1905 heeft gebrandmerkt en K u y p e r heeft rehabilitoerd. Want daardoor toch heeft ons volk het bewijs geleverd ,dat het in zijn innerlijkst wezen is een Christelijk volk, en dat het wil worden geregeerd naar de Christelijke beginselen. We zijn nog over den uitslag verheugd, Omdat nu een da capo der sukkelpoli- tiek van het vorig liberaal Kabinet on mogelijk is gemaakt.. Met vasten 'tred kan nu op .die goed gebakende paden worden voortgeschreden op wetgevend gebied. Om te beginnen met de S o c i a 1 e w e t- geving. Ons Hollandsche volk heeft weer be wezen zijn spreekwoordelijke „nuchter heid' 'nog te bezitten, waar het door zijn stembus-uitspraak de valsche leuze van Staatspensioneering veroordeelde. De verplichte verzekeringsonfwerpem zullen nu ten bate van invalieden en ouden van dagen in de eerstkomende pe riode van wetgeving kunnen worden af gedaan. Ons stelsel van kiesrecht ongelukkig product van Sam. van Houten zal op meer gezonden grondslag kunnen worden gesteld en uitgebreid. Onze binnenlandsche nijverheid en in dustrie zal tot hooger bloei en ontwikke ling kunnen komen door herziening van het tarief van invoerrechten. Hetgeen ten slotte den Nederlandschen arbeider moet ten goede komen. En wanneer Grondwetsherziening jioo- dig is, welnu, moeten we dan niet hoogst dankbaar zijn, dat het aan een Christe lijk Kabinet gegeven zal zijn een herzie ning te bewerken van 's Lands hoogste wet? Er is voor ons reden tot groote verheu genis. Het eens zoo oppermachtige on vieijwaan- de Liberalisme ligt geslagen. En als de teekenen niet bedriegen, ge slagen voor geruimen tijd! Gedurende dien tijd zal een Christelijke Regeering de gelegenheid hebben duidelijk te doen inzien, niet alleen, dat ©en Rechtsch Kabinet óók tot regeeren in staat is en minstens even goed als de vrijzinnigen maar tevens aan het volk de overtuiging kunnen bijbrengen, dat slechts een Kabinet, dat regeert naar de beginselen, levende in de partijen der Rechterzijdedat alléén een ministerie, dat bij zijn wetgeving rekening houdt met de Christelijke beginselen, duurzaam het waarachtig volksbelang weet te beharti gen I Indien waaraan wij geenszins twij felen het Kabinet-Heemskerk met zijn eminente ministers, door zijn daden deze waarheid het volk zal kunnen inprenten, dan kan wel voorspeld, dat voor de Recht- sebe partijen, met den blijden dag van 11 Juni 11., is aangebroken een schoon, lich tend tijdperk van Regeering, dat ononder broken, ten zegen van land en volk, in lengte van jaren Jkan worden voortgezet! Dat hopen wij. Ik keek den man aan en verwonderde mij over zijn kalmte. Hij sprak rustig, zonder dat hij eenige moeite scheen te doen, de waarheid te verbergen. „Och in 's Hemels naam, laat ons van onderwerp veranderen 1" riep de Barones. „Het leven is ongelukkig genoeg, zonder dat wij ,uit behoeven te wijden over zulke akeligheden. De arme man is dood; wat scheelt het ons verder? Het is treurig en schokkend genoeg, maar wat kunnen wij er aan doen? Het leven is ten slotte voor de levenden. Vult allemaal uw gla zen en verban alle melancholie ten minste voor een uur". „Ik hoop, Barones", sprak ik, die als vreemdeling de eerep laats innam, „dat U Zn? s!)oe^'fi geen terugkeer verwacht?" n?',arvan? Van droefgeestigheid? aarde heer Tyrrell, het is een afge zaagd gezegde ,maar als wij eens in el- anders harten konden zien, wat zou er met aan den dag komen I" oen het souper afgeloopen was, ston- Over het algemeen genomen heeft deze uitslag voor ons reden tot tevredenheid. Niettegenstaande de candidaat voor de Provinciale Staten gevallen was, hebben de Katholieken geen rancune behouden, omdat zij het gewicht dezer verkiezingen hebben ingezien. De Savornin Lohman verkreeg in het district Goes, en ook in stad Goes, zelfs meer stemmen dan in-1905. Slechts een luttel aantal Katholieken bleef van de slembus weg. Hulde I Middelburg gaf een schitterenden uitslag te aanschouwen. Met overweldi- den de dames op, en werd den heeren verzocht, in een aangrenzende kamer te gaan rooken. Nu gebeurde er iets schan delijks, dat ik door een buitengewoon ge lukkig toeval zag. Toen de dames heen gegaan waren, trad Von Lindheim op Furello toe, met wien hij begon te praten, naar ik vermoedde, over het duel van den armen Szalay. Ik hield mij natuurlijk op eeu afstand, en vond bij geluk een spraakzamen jongen man, die een en ander van het Engelsche leven gezien had en belang stelde in onze ideën over sport. Wij praatten druk over dit aantrekkelijk onderwerp en ik nam verder geen notitie van mijn vriend. Mijn jonge buurman en ik konden het zoo goed samen vinden, dat hij er spoedig op aandrong, dat wij een glas champagne zouden drinken op onze nadere kennismaking. Wij stonden dus op en gingen naar een buffet achter in de rookkamer, waar de wijn en de glazen gereed stonden. Von Lindheim en Graaf Furrello stonden in de nabijheid zachtjes te praten. Om hen niet te storen, bleven wij op een afstand, terwijl wij onzen wijn inschonken. Wij' klonken met echt Duitsch vuur, dronken niet minder lustig en vulden onze glazen opnieuw. Een stukje lak van den hals der flesch gonde meerderheid toch werd daar den candidaat der Rechtsehe Partijen, den heer Blium, gekozen. Deze groote meerderheid zal wel niet verwacht zijn, maar heeft zijn oorzaak in het bij uitnemendheid goed georganiseerde anti-revolutionaire Vlissingen en vermoe delijk ook in de uitbreiding van het kie zertal, dat in het voordeel van Rechts is aangegroeid. Hontenisse ook bleef met groote meerderheid behouden voor onzen Katho lieken candidaat F r u y t i e r. Op Zuid-Beveland bleek het stemmen- cijfer op den scheurmakenden R. K. can didaat v a u Dalsum al uiterst gering. In Zeeuwsch-Vlaanderen schijnt hij een aanhang te hebben grooter dan ons lief is althans hij bracht het tot over de 1200 stemmen. Oostburg bleef aan de vrijzinnigen. Toch is er voor ons hier een lichtpunt. De Reclitsche candidaat ging in stemmen- tal met honderden vooruit. En als we bedenken, dat Oostburg slecht is georganiseerd, dan is de voorspelling niet te gewaagd, dat Oostburg, dat Rechts is, over 4 jaar ook een Rechtschen can didaat zal afvaardigen, indien de organi satie daar krachtig wordt ter hand ge nomen. Z i e r i k z e e behield den vrijzinnigen candidaat Pa tij n. In dit oude stadje wo nen vrijzinnigen van zwaar kaliber, die zich niet ontzien unfaire middelen te ge bruiken ten behoeve van hun candidaat. En het zou ons niet verwonderen, dat te Zieri-kzee Katholieken wonen, die uit vrees voor de vrijzinnigen niet ter stem bus durven gaan. Ook bestaat te Zierikzee geen Katho lieke kiesvereeniging. In het algemeen intusschen kunnen wij, gezien de stemmencijfers, dankbaar zijn over den uilslag in ons gewest. De uilslag der verkiezingen heeft het verrassend resultaat opgeleverd, dat geen enkel sociaal-democraat bij eerste stem ming ié gekozen. Bij de herslemmingen moeten zij hun slag zien te slaan. En winnen kunnen ze dan alleen, in dien ze geholpen worden door de vrij zinnigen. Nu vreezen we wel, dat het op 23 Juni zal gaan als in 1905. Maar misschien zou het toch anders kunnen. Ind.en bij vast accoord kon worden ver kregen, dat de vrijzinnigen stemmen op den Rechtschen candidaat, waar deze met leen socialist in herstemming komt, en omgekeerd, dat in hetzelfde geval van Rechts gestemd worde op den liberaal, dan zouden de sociaal-demokraten, op Troelstra na in Amsterdam III, geheel uit do Tweede Kamer zijn geweerd. Nu is hot waar, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, en dat de libe ralen zich ietwat de neefjes gevoelen van die socialisten. Willen de vrijzinnigen nu eens inder daad toonen, dat zij hemelsbreed van de dreef in mijn wijn. Ik wendde mij naar het licht en vischte het er uit met een ie peltje. Zoo doende kwam ik voor een spie gel te staan, die door zijn schuinen stand, en gecombineerd met een anderen ach ter mij, mij niet. alleen in staat stelde, over mijn schouder te zien, maar mij ook vertoonde, wat er gebeurde voor den man, die met zijn rug naar mij toe stond. En zoo zag ik het volgende. Een bijzondere heimelijke beweging van den Graaf viel mij in het oog. Hij leunde met zijn linkerarm tegen het buffet, ver moedelijk om voor Von Lindheim te ver bergen, wat hij deed met zijn rechter. Deze hand maakte een snelle beweging naar een leeg glas, dat dicht bij stond en werd toen opgelicht als om er iets in te schenken. Wat die hand vasthield, kon ik niet zien. "Ware mijn geest niet zoo vervuld geweest van moord en plot- selingen dood, of ware het minder hei melijk gedaan, dan zou ik er waarschijn lijk wernig aandacht aan geschonken heb ben. Zoo menig een doet wat in zijn drinken tegen de jicht of eenige andeijs) chronische kwaal. En zelfs hier was er twijfel in mijn geest, ofschoon ik ondanks van afschuw en ik besloot nauwlettend toe te zien. Een teugje van mijn wijn sociaal-demokratie verwijderd staan, da,n gaan zij op het accoord in. Dat kost hun slechts één enkelen zetel verlies meer. Immers6 sociaal-demokraten komen in herstemming met een Rechtschen candi daat; en 5 met pen candidaat van Links. En waar de nederlaag der liberalen nu toch al glansrijk is voltrokken, daar kan een enkele zetel niet van zoo groot belang zijn, dat zijn behoud nog zou op wegen tegen het uitdrijven in de Kamer van mogelijk alle socialisten Inderdaad zoo ooit, dan bestaat er voor het liberalisme nü een schitterende ge legenheid, bewijs te fevferen, dat hot aan de sociaal-demokratie vierkant tegenover staat. Waarbij komt, dat 't tegen de sociaal- demokratie een pakkende leuze zijn zou. We hadden gelijk. Ten opzichte va,n de candidatuur-v a n Dalsum hebben wij indertijd twee din gen beweerd lo. dat de Jieer van Dalsum met geen mogelijkheid in herstemming zou komen met het aftredend lid Fruytier; 2o. dat hij in Zuid-Beve 1 and op heel weinig stemmen zou kunnen rekenen. Do uitkomst heeft ons in het gelijk gesteld. En nu zouden we hierop niet terug komen, ware het piet, dat juist het eerste punt door den heer Van Dalsum is ont kend; en wat punt 2 betreft, dat de heer V a n Dalsum te veel optimist was. In een debat je Hoedekenskerke is den heer Van Dalsum gewezen op hiet onverantwooidelijke van zijn drijven, o. a. op grond dat hij niet de geringste kans van slagen had; omdat het bij eventu- eele herstemming zou ,gaau tusschen Fruytier en de Muralt. De heer Van Dalsum ontkende dit, en welmet cijfers Het blijkt intusschen, dat die cijfers hem hebben bedrogen. En ook heett het stemmencijfer in het gedeelte van Z u id-B e ve 1 and, dat tot het district Hontenisse behoort, overtui gend bewezen, dat de onderstelling, als zou Van Dalsum aan de „overzijde der Schelde' 'meer vrienden tellen dan wel werd vermoed, falikant is uitgekomen. De heer Van Dalsum zal ons nu moeten toegeven, dat wij juist hebben gezien, toen wij schreven, dat voor hem op Z u i d-B e v e 1 a n d niels te winnen was. En dat de debater te Hoedekens kerke gelijk had, d.e beweerde, dat hij (Van Daisum) n.et de minste kans had, gekozen te worden. (Door dat wij de eiken.de organisatie piet wilden miskennen en daardoor dhr. v. Dalsum moesten afvallen, zijn wij in on- menade gavalten en heeft ZEd. zijn abon nement opgezegd. Wij zullen echter voor geen 100 abonnementen verlies erkende organisaties miskennen, dit ter overwe ging aan dhr. v. Dalsum). nemend, keerde ik mij weer naar het buffet, nog altijd pratend en lachend met mijn nieuwe kennis, maar onderwijl schijn baar achteloos den Graaf in het oog hou dend. Hij nam een flesch, die nog niet opengetrokken was en met een vertoon van groote beleefdheid overhandigde ik hem de onze die nog maar half leeg was. Hij plaatste een glas vlak naast het eerste, en vulde ze. Zooals ik verwacht te en vreesde, schoof hij ze toen zoo vooruit, dat het eerste glas het dichtst bij Von Lindheim kwam te staan. Mijn ondervinding van den vorigen nacht deed mij duide.ijk genoeg beseffen in welk ver- schnkke.ijü gevaar mijn vriend verkeerd©. Ik was besloten, dat hij dit glas niet zou aanraken, maar wat moest ik doen op dit oogenblik? Ik kreeg een gelukkige ingeving. „Laat ons gllen t® zamen drin ken I" riep ik, eenige opgewondenheid veinzende en tegelijk mijn jongen vriend een slag op den schouder gevend, waar na ik snel omliep naar de andere zijde- van Von Lindheim. „We zullen alle vier 1e zamen drinken," lachte ik. De blik van Von Lindheim gaf zijn meening te kennen, dat ik meer cham pagne genomen had, dan goed voor mij was; de Graaf liet zijn tanden zien in een DE NEDERLAAG. De uitslag der Tweede Kamerverkiezin gen ontlokt vanzelf heel waf. schriffs aan de pen. De bladen van vrijzinnige richting heffen jeremiades aan, waarbij men geregeld het spookbeeld van dr. Kuyper aantreft; de organen der Rechtsehe partijen zijn milder gestemd en verheugd. Ziethier eenige klanken uit de persorga nen der Rechterzijde: „De Maasbode" zegt: „Zulk succes had misschien niemand onzer durven verhopen. Ons kabinet a'zoo bevestigd, een flinke meerderheid achter zich, die straks bij de herstemmingen zich nog zal uitzetten, de lastercampagne van 1905 schitterend gewroken, de moeizame arbeid en de op offeringen van velen heerlijk beloond waarlijk, dit was een avond van triomf, die bij de talloozen voor ans bureau staande en hoog juichende naar den stil len avondhemel, niet licht, in vergetelheid zal geraken. Zóó is het dan, ondanks alle ophitsing van linkschen kant, ten derde male klaar voor ieders waarneming, 'dat ons land Christelijk moet geregeerd worden. En het is dan ook geen overmoed te zeggen, dat nu de nieuwe aera is ingeluid, die vroeger wel reeds aanlichtte, maar door kiezersbedrog voor een wijle onder broken, thans met onmiskenbare duidelijk heid en indrukwekkende macht zich op dringt zelfs aan den meest oppervlakkige. Daar zal nog gelegenheid te over komen, om de groote beteekenis van deze écla tante overwinning voor onze lezers uiteen te zetten. Maar het ééne groote feit, dat zich door geen redeneering of Jinksch© journalistiek zal laten wegdringen en u als naar de oogen springt, het is de smadelijke en zeer diepe val van het liberalism©, dat over de gansche linie geslagen ligt. Geslagen in zijn beste districten, in zijn meest gerenommeerde mannen, ©n in al zijn partijen". „De Standaard" schrijft o.m. „Links, het valt niet te ontkennen, kreeg klop, maar bij de herstemming kan zich de Linksche positie zeer wél herstellen. Het lijkt wel haast moedbenemend, zoo de mannen van Links tegenover hun tien gekozen leden, de vier-an-vijftig ge kozen leden van Rechts zien overstaan, maar dit is schijn. Rechts stond ditmaal in coalitie ge schaard, Links had men zich de weelde der variatie veroorloofd. Van zelf kan daarom door Links de eigenlijke slag eerst bij de herstemming geslagen worden, en beslaat zeer wel de mogelijkheid, dat ze nog met 45 leden in de Kamer terug keéren. Het zou dan 55 tegen 45 leden staan. Een meerderheid van tien voor Rechts. Alzoo voor ons de schade van 1905 nog altoos niet goed gemaakt. In 1901 stond het 58 tegen 42, zes in de meerderheid meer. Maar die drie zete'.s zijn op 23 Juni Inog toegevenden glimlach. Ik boog mij voor over naar den jongen man, die nu door de beide anderen van mij gescheiden was. „Prosit!" riep ik". Juist, wat ik berekend had, gebeurde. De Graaf was verplicht zich een weinig om te keeren om te klinken met den ander. Op dit oogenblik gaf ik Von Lind heim een stoot. Hij keerde zich half ver schrikt naar mij toe. „Vergif!" Ik durfde het woord slechts te vormen met. mijn lippen, zooveel mogelijk afschuw leg gend in de uitdrukking van mijn gelaat terwijl ik naar zijn glas wees. ,;Drink niet, als je leven je lief is I" De woorden kwamen nauwelijks ge fluisterd over mijn lippen. Gelukkig was Von Lindheim wakker genoeg, om den toestand te overz.en. Hij diaaide zich naar mij toe) zoodat hij met zijn rug naar den Graaf stond en het volgend oogen blik waren onze glazen verwisseld. Ik boog mij weer naar voren en stootte aan met de beide anderen, Von Lindheim deed hetzelfde en op een wenk van mij dronk hij wat van zijn wijn, waarvoor hij1 eerst geaarzeld had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1