«nr. nw euren LBURG, No. 61 Dinsdag 25 Mei 1909 Vijfde Jaargang. 1 Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. I lum-Rokken, jrken, Kousen, Glacé Hand ent. lat 196. lelff 89. Idacht op onze :h. nbevelend. lekzucht, Malaria tdurende Hoofdpijn ELS »r. UK VRIJ ling buiten op de roode Prijs f 0.75. Fabriek, Den Haag. iKBRs. MULDER Maastricht. Lr 22 ct. p. pond. lev 22 ct. pond. Iten 2(i ct. p. pond. 25 ct. p. pond. 35 ct. p. pond. NIEUWE ZEEUWSCNE (MM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten (0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór ball drie en Vrijdag vóór een uur 'si Kantoor v. d. Administratie: Ganz at C 209. Reelameberiehtea 25 Ct. p. r. Bij abonnement special® prjjs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X oerefcend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 26 Ct, A contant BELANGRIJK. Al hebben wij steeds getracht, onzen lezers te geven, wat maar «enigszins ge- èischt meent worden van een 3 X 's weeks verschijnend blad, willen wij toch nog verder gaan. Onze lezerskring is in de laatste maanden dermate uitgebreid, dat wij van onzen kant niet slechts te vreden zijn, doch dat wij ook voelen, dat wij den ahonné's steeds ter wille moeten zijn. Daarom hebben wij Jbeslolen, zoo veel mogelijk, ons Zaterdagsnummer te doen verschijnen in 8 pagina's druks. Om dit echter te kunnen uitvoeren, hebben wij veter medewerking noodig en wel in de eerste piaats van ri.il. Adverteerders en Adveruentiebiireaux. Wij zouden deze beleefd willen verzoenen om tijdig hunne annonces te willen inzenden, zooveel mo gelijk reeds des Donderdags. Het is bij ons laatste Zaïerdagmimmer gebeurd, dat Vrijdags na 10 uur nog ruim een volle pagina annonces binnen kwam en daar door techiusche bezwaren ontstaan om 8 pagina's druk te leverenen in de tweede plaais H.H. correspondenten te. verzoeken ook de benenten tijdig in te zenden en met op te hoopen tot de laatste of voorlaatste post. Zendt liever uw be richten in 2 or 3 maal dan deze op te houden. Wij vertrouwen, dat deze uitbreiding in den smaak onzer ahonné's zal vallen en bevelen ons in hunne voortdurende welwillendheid aan en verzoeken slechts ons blad te willen aanbevelen bij hen, die nog niet op ons blad zijil geabonneerd. De Directie. Candidatuur-Van Dalsum. We moeten onze Zuid-Bevelandscbie mannen, die onder het kiesdistrict Hon- terusse behooren, nog eens een oogen- blik bezighouden met den man, die in zjjn waan, een liechtschen Kamerzetel doet wankelen. Zooals men weet zal de heer Van Dalsum (Kath.) zich candidaat stellen tegenover het zitting hebbend Kamerlid Er u ij ti er (Kath.) Do heer 1 ruij lier is door de R. K. Kiesvereemgingeu in liet district Hoinle- msse op geldige wijze, met grootie meer derheid van stemmen tol candidaat ge kozen. lie Katholieken zien dus hun weg ge wezen: ze zijn verplicht te steunen den- gene, die door de erkende organisatie is aangewezen. Dat gebeurt in het heel© land. Dat is de gewon© weg. En de heer Van Dalsum, door de be staand© en erkende organisatie te mis kennen, stelt zich op een standpunt, dat door geen Katholiek kan worden aan vaard, laat staan verdedigd 1 Dit onorgamsatorisch drijven kan tot gevolg hebcen, dat d© liberaal gekozen wordt. De heer Vaa Dalsum met al zijn fantas.e zal toch nooit gedroomd hebben, dat hij zelf zou gekozen worden. Daar is geen sprake van. En waar de heer Van Dalsum dit moet weten, wordt zijn optreden des te onveranlwoordelijker. Indien door stemverbrokkeling Fruij- tier valt, komt niet Van Dalsum, maar de iVl ur a 11 in de KamerI Dat men dit toch inzjel De heer Van Daisum is Katholiek, en toch mag geen Katholiek uit beginsel op hem stemmen. Want wie op hem stemt, steunt indi rect den liberaal! Men begrijpt dat. En niemand onzer zal er zich toe wil len leenen om een liberaal in. de Kamier te helpen. Daarom moeten allen stemmen op het zjttend lid, den heer Eruijtier, die al jaren lang het district waardig in de Kamer heeft vertegenwoordigd. En laat men er op rekenen, dat het in dit district spannen zal, zoodat nie mand onzer aan de stembus mag ont breken. Nog niet ontnuchterd? De heer Van Dalsum, tie scheur- makende Kamer-candidaat in het district Hontenisse, die door zijn roekeloos op treden een Rechtschen Kamerzetel in niet gering gevaar brengt, heeft een brochure verspreid, waarin hij o. m. de neu trale ambtenaarsvereenigingen in be scherming neemt. Zoo lezen we o. m. in die brochure „Zelandia" valt aan de vereeni- ging „de Post", waarvan alleen hd zijn lagere postambtenaren, en verwijt aan deze, dat zij is neutraal en dus is of wordt socialistisch, en dat Katho lieken er geen lid van mogen zijn. Dit verwijt acht ik onbillijk". Neutraliteit is een onding. En de on dervinding heeft geleerd, dat „neutrale" vereenigingeu vaak niets anders zijn dan verkapte socialistische veroenigingdn, al thans veel' sociaaDdemoki'aten omvatten. De eigen vereeniging „die Post", welke de heer Van Dalsu m verdedigt, komt dit zoo waar, bewijzen. Op het onlangs te Utrecht gehouden feest van wege den Bond „de Post" werd door buitenlanders met eens door leden van den Bojid voorgesteld eein telegram van gelukwensch aan de Ko ningin te zenden. Door het bestuur werd dit.gewei gerd, van wege de... „neutraliteit"! Zoude heer Van Dalsum nu men nen, dat dit de werkelijke reden is, en dat bij deze weigering geen socialis tische beweegredenen voorzaten? Dan ware de naïeveteit al te groot 1 Benoemingen. De liberale pers 't is in den verkie zingstijd verwijt de Christelijke regee- rmg het doen van partijd.ge benoemingen. Nu zou mén zoo meenen, dat men daar mee het zitting hebbend Kabinet op het oog had, waariegen de strijd dan toch gaat. Maar neendr. Kuyper moet er natuur lijk weer bij en zoo trekt bv.: de „Zie- rikzeesche Nwsb." te velde tegen de benoemingen doordr. Kuyper ge daan En wat heeft dr. Kuyper dan eigenlijk op 'tstuk van benoemingen .gedaan? Niets anders dan getracht nog maar ©enigermate het evenwicht te herstellen, dat door de vrijzinnigen dermate verbro ken was, dat de schaal geheel naar hunne zijde oversloeg. Steeds hebben de vrijzinnigen de amb ten en baantjes aan zich gehouden, en 't was een hoog© uitzondering, indien een niet-liberaal ook 'n enkele maal werd be dacht. Dat is meer dan eens met feiten be wezen. Was het niet zót') erg, dat nog geen vijf en twintig jaar geleden de Katholie ken schroomden hun zonen naar een Universiteit te zenden, overtuigd als ze waren, dat er voor Katholieken zoo goed als geen ambten waren weggelegd. Totdat Kuyper aan het be wind kwam. En een stokje stak voor het liberale stelsel van bevoorrechting. Werd door hem hier een Katholiek, daar een anti-revolutionair tot eenig ambt benoemd, dan steeg er uit het vrjjzinnige kamp een kreet van verontwaardiging. Dat waren dan partijdige benoemingen. Maar 't was niets anders dan het uit oefenen van meer billijkheid en recht vaardigheid. En tenzij de vrijzinnigen de pretentie mochten hebben, dat zij bij uitsluiting in het bezit zijn van een voldoende dosis hersenen om de verschillende ambten te vervullen, is het dan ook onbegrijpelijk hoe zij de nu nog bestaande, geheele on gelijke, verdeeling der ambten niet kun nen inzien 1 D® vrijzinnigen hebben, nu de verkie zingen aanstaande zijn, tegen de Katho lieken een nieuw verwijt uitgevonden. Wij zijn anti-nationaal; wij staan niet vrij tegenover Oranje. De vrijzinnigen haren immer oude, heele oude quaesties op, die in den tegenwoor- digen tijd niet den geringsten zin hebben. Het is gewoon bespottelijk in onzen tijd te komen beweren, dat de Katholieken anti-nationaal zouden zijn, of een afkeer van het Oranjehuis hebben. Het tegendeel is waar. Neen; indien er van anti-nationalen ge sproken kan worden buiten de sociaal- ;demokraten, dan zijn dat de vrijzinnigen ^elf, die door hun stem het anti-nati onale, sociaal-demokratisohe element in de Kamer helpen v e r s t le r- ken. En heeft de gToote liberale Sam. van .Houten zich niet zoo „nationaal" en Oranjegezind ontpopt, dat hij „de Kroon" een „ornament van den Staat" noemde? 1IAMK. De heiligverklaring der zaligen Client.-ris Maria Hofbauer en Jozef Orrel heeft op Hemelvaartsdag in de basiliek van St. Preler met grooren luister plaats gevonden. Lang voordat de ijzeren trahepoorten der Vaticaansche basiliek geopend wer den, verdrongen zich duizenden daarvóór, liet o ogenblik afwachtende, waarop zij tot de gxooische p.pjhtigi.e.d zouden worden toegelaten. Er waren uitnemende maatregelen ge nomen om een geregeld verloop te ver zekeren en in de portrek waren tribunes opgericht om hun die de plechtigheden met van nabij konden gadeslaan de ge legenheid te geven om dc grootsche pro cessie te aanschouwen. Nog schitterender dan bij de laatste za ligverklaring was de kerk getooid. Te half acht 's morgens toog een lange stoet van het Vaticaan naar de basiliek. Afge vaardigden van alle geestelijk© orden maakuen deel van den stoet, iwee stan daarden werden gedragen miet voorstel lingen uit het levan dier Heiligen. Deze standaarden waren omringd <loor ver tegenwoordigers van Weenen en Barce lona en door de afstammelingen der fa milie van de Heiligen. Dan volgden al de hoogwaardigheidsbekreeders van luet pau selijk hof en eindelijk E. H. zelf, gezeten op de Sedia Gestatoria, omringd door de edelwacht, de Zwitsersche wacht, de officieren en garden van de Pauselijke korpsen, enz. ,enz. bjj de intrede van Z. H. werd eene triomf-marsch gespeeld en de Paus ze gende de knielende menigte. Hat schouw spel was grootsch. Het was half tien, toen de H. Vader bij de Confessie aankwam, de sedia ver liet en voor het altaar nederknielde, waar na Z. H. den troon aan de Evangehezijde besteeg. Dan nadert kardinaal Martinelli en vraagt den Paus, tot de heiligverklaring te willen overgaan. De Paus knielt en de zangers beginnen do litanie van Alte Heiligen, dan intoneert de Paus het Vieni Creator, verkondigt prechtig de Heiligver klaring en heft het l'e Deum aan. Xege- 1 ijkeriij<l valt het hulsel dat de afbeeldin gen der beide Heiligen bedekte en stra len deze te midden van honderden, ja dui zenden gloeiende lichten. «ai uik. Doodgerookt. In de Atjeh-korrespendentie van het „Handelsblad", komt een afschuwelijk verhaal voor van een Atjehsche bende die, door een Nederlandschen troep ontdekt, in een hol vluchtte en toen zij zich niet wilde overgeven, eenvoudig werd dood gerookt. Hier volgt het wezenlijke deel van het verhaal „Het was nn de kwestie, hoe zich van den vijand meester of hem onschadelijk te maken; schieten was in die nauwe steenruimte onmogelijk en zou toch geen succes hebben; de ingeslotenen werden aangeroepen om zich over te geven op belofte van lijfsbehoud; maar het ant woord was een regen van zand en stee- nen, die zij op de fakkel wierpen om deze t© doovén. „Andermaal werd hun toegeroepen, dat als er vrouwen en kinderen waren, deze ongehinderd konden weggaan, want dat men niet tegen hen wilde vechten. Hot bleek echter, dat men zich daarbinnen ten doode had gewijd, want het bekendis Allah-al-illah-lah drong reeds tot den troep door". Deze sommatie werd eenig© malen her haald. Daarna vervolgt de berichtgever: Toen werd tot het uiterste besloten. Er werd voor de opening een vuur aan gelegd, mei natte bladeren bedekt, zoo.lat de rook hoog opsteeg. Na tien minuten ongeveer werd het vuur uitgedoofd en riep men nogmaals om zich over te geven. Maar alles te vergeefs; men was daar tot den dood besloten; men wilde den dood en steeds weerklonk het sombere Allah-al-illah-lah. Weer werd een vuur aangemaakt; spookachtig verlichtte de rossige gloed de spelonk waarin men tus.sehen smook en rook onze maréchaussee ontwaardde; somber en onheilspellend klonk daar boven tusschen de rotswanden de doods- tevens strijdzang van de Atjehers; maar Steeds zwakker werd het geluid; einde lijk was alles stil. Intusschen was het ook buiten donker geworden; met een nader onderzoek wterd gewacht tot den volgenden dag, en toen ook niels meer vernomen werd, wentelde men den zwaren steen wieg. Er kwam een gewelf te zien, waarin werden gevonden 9 lijken, Beanmontge- weren, vier donderbussen en verschei dene blanke wapenen; deze ruimte stond in verbinding met een and ar gewelf, waar in nog 23 lijken werden aangetroffen, be nevens verscheiden© brieven, gericht aan 'ieungkoe Imeum Siadeuë. K L K 1A A It I De Christenmoorden. Mgr. P. Terzian, Bisschop van Adana en Tarsus, in Turksch Klein Azië, schrijft onder dagteekening van 8 Mei 1909 aan de „XXe Siècle": De dagbladen zulten u wel reeds die ramp hebben gemeld, die de christen bevolking van Adana van 14 tot 16 April getroffen heeft. In deze ongelukkige da gen werd ©en groot aantal christenen ver moord. D; geheete stad was overgeleverd aan brand en vernieling. Op het platte land werden allo boerderijen der christe nen verwoest en verbrand, waaronder ook de onze, dre totaal vernietigd werd, waar bij ongeveer 160 personen, directeur', be dienden en werklieden vvrieed gedood werden. De kalmte scheen een weinig terug te keeren, doch een nieuwe uitbarsting onder 'de muzelmannen bracht opnieuw moord en brandstichting in de stad; allerlei wreedheden werden bedreven, en wat maar mogelijk was, verwoest. Dazen k»er, den 25en April, werden wij van alles be roofd. Geheel de christenbevolking is dak loos en zonder middelen. Al onze gebou wen, de kerk, de b.sschoppelijk© woning, pastorre, schoten voor jongens on meisjes, liet klooster der zusters, seminarie, col lege, weeshuis, alles is nog slechts een puinhoop. Ik ben aan het. vuur ontkomen, slechts met de kleederen, die ik aan had, even als mijne priesters, seminaristen en andere geloovigen. Ook te Tarsus zijn het zusterklooster, de meisjes- en jongensschool en de pastor.e verbrand. De kapel is geplunderd en door de vlammen beschadigd. Ik kan u alles niet uitvoeriger melden, want na dat yerschrikkelijk gefluit der kogels, ben ik met mijne priesters, semi naristen en een groot aantal ongelukki- gen nog dakloos en in de grootste ont bering, daar ik niets heb kunnen redden, noch uit de kerk, noch uit onze woning. Eenige woorden over den omvang der ramp. Men schat het aantal slachtoffers in het geheele villajet op 30 a 40 duizend, maar het is onmogelijk een juist cijfer, zelfs een benaderend getal, op tv geven. Te Adana toonen de woningen en win kels der christenwijken één puinhoop. De geheele beproefde christenbevolking, die eerst een toevlucht had gezocht in de kerken, doch daaruit door de vlam men werd verdreven, is thans te zam.cn onder den blooten hemel of saamgepakt in twee of drie fabrieken, waar zij op bescherming hoopt, doch zich blootgesteld ziet aan hongersnood en besmettelijke .ziekte". De regeering heeft het, met 'toog op den ernst der gebeurtenissen en den om vang van het aangerichte bloedbad, in het belang der orde noodig geoordeeld in Ada na met groote gestrengheid op te treden. Er moet besloten zijn tot 150 terechtstel lingen. Men is overtuigd, dat een ge streng optreden ten deze een heilzame werking zal hebben op den ganschen toe stand in Klein-Azië. KBAA hltlJ «A. Een prachtige les aan de Fransehe praatjesmakers, die zich ongeloovigen noemen, is voor ©enigen tijd door de bemanning der Amerikaansche vloot gegeven. Men herinnert zich, dat de zeemacht der Vereenigde Staten, na haar tocht om de wereld goeddeels te hebben volbracht, ook de haven van Marseille heeft aange daan. Welnu, daar is een feit voorgeval len, zóó merkwaardig, dat het door de groote pers van alte landen met zorg vuldigheid verzwegen is. Honderd vijftig katholieke mannen der vloot gingen des morgens naar den wal om de H. Mis in de kathedraal hij te wonen. Maar toen ze de kerk verlieten, werden ze bespot en uitgejouwd, niet al leen door het publiek, maar zelfs door officieren der Fransche vloot. Dat vertelden ze, aan boord terugge komen, aan hun kameraden en meerde ren en dezen besloten daarop het vrij- denkersgepeupel een les toe te dienen, dienen. Den volgenden dag trok een leger van 1500 man in militair© orde de stad in. De katholieken werden thans door eien tienmaal grooter aantal protestanten ver gezeld en allen gezamenlijk traden de kathedraal binnen, waar ze de Hoogmis hijwoonden met een eerbied, waaraan zelfs de katholieke Frauschen oen voorbeeld konden nemen. Hetzelfde verlichte gepeupel, waarvan Frankrijk zulke prachtexemplaren bezit, heeft zich weer in zijn waren aard doen kennen. Mgr. De Vauroux, bisschop van Agen, die in gezelschap van zijn vicarissen-ge neraal in een rijtuig het stationsplein te Mesemprou-Libos opreed, werd daar door ©enige jongelieden ontvangen met een ha gelbui van sleenen. De lafhartige aanval lers namen daarop de vlucht, maar keer den eenige oogenbhkken later terug, om opnieuw een aanval te doen, waarbij zij met enkel met steenen wierpen, maar ook allerlei beleedigingen aan het adres dar geestelijken uitten. De aanwezige reizi gers moesten ten slotte een eind© maken aan het schandaal. De Koningin hersteld. Met groote vreugde zal algemeen ver nomen worden, dat de toestand van Hare Majesteit de Koningin blijkbaar zoo bij uitstek gunstig blijft, dat Hare Majesteit gisterochtend 'eenigen tijd in den tuin van het koninklijk paleis heeft kunnen wande len en daarna voor het eerst ©en korten rijtoer deed. Het prachtige zomerweer maakte, dat ook prinses Juliana van de buitenlucht heeft mogen genieten. Bij de wandeling door den tuin van het Paleis werd Prinses Juliana door de verpleegster gedragen en door H. M. met een parasol tegen zonnestralen beschermd. Het portret van Prinses Juliana. Uit Amsterdam meldt jnen: Den ganschen Zaterdag hebben zich de menschen in blijde ontroering verdron gen voor de winkelkast van de firma Guy de Coral Co. in de Kalverstraat alhier, waar de door H. M. de Koningin vervaardigde opnamen van Prinses Juli ana waren ten toon gesteld. Het zjjn 5 portretten van 9 bij 12 c.M. Twiee stel len het Koninklijk kind voor, plat liggend op een tafel, in een lange, witte kanten jurk. Open, haast verwondiard, kijken de heldere oogjes de wereld in. Een ander geeft de kleine Prinses te- zien, rustend in de armen van H. M. zelve; teeder buigt zich de jonge Konink lijke Moeder over hot wichtje; en op de beide andere foto's ziet men Koningin Emma en prins Hendrik met de kleine Prinses. De publieke opinie was dat het een flink kind is, 'én dat moeder en dochter er welvarend uitzien. Castro. Reuter seint dd. 21 dezer uit Caracas Overeenkomstig het verzoek van den procureur-generaal, heeft de rechter van bet crimineel hooggerechtshof pen beslis sing genomen, waarbij Castro volkomen onschuldig verklaard wordt aan mede plichtigheid aan da poging om den waar- nemenden president Gomez te vermoor den. Sociale week. Van de vierde Sociale Week, welke dit jaar te Nijmegen wordt gehouden van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1