UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. dien zij zoozeer verachten, hebben groot gemaakt. Immers, als hij bij een Kamerstembus stolid tusschen een „olericaal" en een „sociaal-democraat", kozen zij voor den sociaal-democraat. Uit afkeer van den candidaat der Christelijke partijen. En nu zijzelven alzoo „Koning Diemos" steeds machtiger hebben doen worden, nu beginnen zij' te pruttelen en opstandig tie worden Het beste is, dat deze vrij-liberale hee- nen eerst maar eens kordaat bij een KameiV verkiezing toonien, dat zij, gesteld voor de keuze tusschen een lid dier Christe lijke partijen en een socialist, zonder schroom den eerste kiezen. Doch daarop is vooralsnog geen kijk. Reeds nu "geven Mr. van Houten en andere liberalen weer bet seinstraks desnoods op een socialist. Wat klagen ze dan zelf over tyrannie van „Koning Demos"? (Rott.) Dan is het goed Een halve eeuw lang heeft het libera lisme schier oppermachtig geheerseht. Inzonderheid ten aanzien van de be noemingen. Schier alle burgemeesters en notaris sen zijn dan ook liberaal. Onder het Kabinet-Mackay en het Ka- biniet-Kuyper, en nu ook onder het Ka binet-Heemskerk, werd er verandering in dien koers gebracht. Maar nu weeklaagt de liberale partij. Nu jammert de „Nieuwe Rotterdamschle Courant" waarlijk over „het nare systeem van Dr. Kuyper". Ja, zoo spreken de heeren. Toen zij zelven de macht hadden, om, bekwaam of niet bekwaam, slechts man nen van hun kleur te benoemen, was hlet bun naar den zin. Maar nu er ook mannen van recbtsche richting worden benoemd, nu spreken zij over „een naar systeem". Een Waarschuwing. Herhaaldelijk is reeds gewaarschuwd tegen de overdrijving en de buitensporigheid, waartoe een al te ij'verige beoefening van de lichaamsport en met name van het uit Engeland overgewaaide voetbalspel aanlei ding geeft. Thans wordt aan deze waarschuwingen bizondere kracht bijgezet door een sport liefhebber, die tot de beste Nederlanders voetballers mag worden gerekend, den heer Beeuwkes. Tegenover een redacteur van de „N i e u- w e C r t. stortte deze autoriteit op voetbal- gebied zijn hart uit, en die redacteur deelt daaromtrent het volgende mee „Hjj verzocht me met nadruk, in de courant te vertellen hoeveel kwaad het voetbalspelen hem had gedaan, niet fysiek, maar in zijn carrière, en hoe hij iederen jongen ten sterkste zou willen afraden, ooit met voetbal te beginnen. Hij was de beste van zijn klas, toen hij was 't niet in '97 met het bruine monster kennis maakte, en aan het eind van het seizoen was hij op drie na de laatste I Sedert is hij beter en beter speler geworden, vooral nadat in 1901 door een toeval zijn bizondere keeper-talenten ontdekt werden, maar de eerste van de klas is hjj nooit meer geweest. Hij moest officier worden, dat 't niet gebeurde, hij geelt den voetbal er de grootste schuld van. „De spert is best, maar wat er bij komt bij voetbal is 't verderf voor de jongens", zoo ongeveer zei hij. „Heel die ernstige, spannende compe titie het vergaderen, het bitteren of biertjes-hijschen met de voetbalvrinden in de stamkroeg van je club; het oefenen in je vrjje middagen, en dan niet het minste het opwindend spel onder de oogen van een groot publiek, en den volgenden dag je naam in de couranten en heel gewichtige critiek in de sportbladen het doet een eenigszins hartstochtelijk speler al heel gauw de studieboeken en de dictaat cahiers in een hoek gooien, en de jon gensnatuur, die houdt van uitersten en overdrijving, al wat niet voetbalt beschouwen als een minderwaardig iets. Laten ze tennissen, cricketten, hockey spelen, daarbij zijn de meeste van die noodlottige bjj invloeden bui tengesloten, dat wordt gedaan om de sport zelfmaar voor de meeste jongens is het voetbal buitengwaon ge- v a a r 1 k". Wat de heer Beeuwkes verklaarde, is reeds vroeger door medische en paedago- gische autoriteiten getuigd. Aan het woord van een man, die uit eigen ervaring kan spreken en wien het aan succes als voetballer niet ontbrak, zal wellicht nog meer waarde worden gehecht. Prof. dr. Nolens. Naar wijvernemen zal de nieuwbenoemde buitengewone hoogleeraar in de arbeids wetgeving aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, die tevens Kamerlid blijft zich metterwoon te 's-Gravenhage vestigen. („Centr.") Goes. Jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man, het Kamerlid, spreekt 2 Juni te Goes. Er is gelegenheid om den afgevaar digde Vragen te doen. De leiders der Kies- vereeniginge-n waren het er over eens dat geen debat met politieke tegenstanders moet toegestaan worden. Zulke debatten stichten geen nut; waarbij nog komt, dat de onbeschofte manier waarop de sociaal democratische debater, zekere De Wolf uit Amsterdam, in 1905 te Goes in „De Prins van Oranje' 'tegen dezen staatsman is opgetreden, ook de voorstanders onder ons van openbaar debat heeft doen terug schrikken. Wij herinneren voor zooveel noodig er onze lezers aan, dat eenigen tijd ge leden door de Rechtbank te Middelburg een inwoner van Borscle is veroor deeld geworden omdat hij verleden jaar Hemelvaartsdag, zijnde een chris telijke feestdag, in het openblaar Veld arbeid had verricht en aldus de Zondags wet had overtreden. Nu het Donderdag a. s. weer Hemelvaartsdag is, achten wij het nuttig er op te wijzen, dat dien dag alle arbeid in hot openbaar verboden is. Hij die dit toch doet, steil zich dus bloot aan een procesverbaal vanwege die politie. Middelburg. Naar wij vernemen, vangen de feestelijkheden 's morgens om half tien aan met de uitvoering van de volks liederen door het Middelburgsch Muziek korps op de Markt. Dan volgt om 10 uur een vaandelop tocht, voor de deelname waaraan zich reeds hebben aangemeld „Uit het Volk Voor het Volk", „de Christelijk Nationale Werkmansbond", „Patrimonium", de Christel. Jongelingsvereenigingen „Rom. 1:16a" en „Herman Faukeel", de Brie venbestellers, de M. V. V. „Olympia" en „Victoria", de Gymnastiekvereenigingein „Achilles" en „Attilla", leerlingen van het Gymnasium, de R. H. B. S. en de Rijks kweekschool en een groep leerlingen van de Rijksleerschool. Het Middelburgsch Muziekkorps zal ook in den optocht zijn, en waarschijnlijk te vens een ander muziekgezelschap, waar van techter nog geen officieel bericht werd ontvangen. Het aantal deelnemers is ruim 400. Om half twee wordt in de Abdij door 1300 kinderen, leerlingen der openbare en bijzondere lagere scholen, van de Volkszangschool en van het kinderkoor van „Hosanna", met begeleiding van het Middelburgsch Muziekkorps, een cantatin© uitgevoerd. Om 2 uur geeft genoemd muziekkorps een matinee op de Markt, terwijl om 4 uur op dat plein de cantatine opnieuw gezon gen zal worden. Nadien is er officieel rust tot zevien uur, wanneer het Middelburgsch Muziek korps weer een concert op de Markt geeft, welk plein door gas en vetpotjes verlicht, zal worden. De lichtstoet stelt zich legen 9 uur op in het Schuttershof. Voor deelname daar aan hebben zich opgegeven de voor den wandieloptocht genoemde vereenigingen behalve de beide Werkliedenwereenigiii- gen, de christelijke Jongelmgsveneenigmg „Herman Faukeel", de Gymnasiasten en de Brievenbestellers. Het Middelburgsch Muziekkorps en „St. Caecilia" van Vlissingen, verkenen hunne medewerking. Ongeveer 300 personen inte rnen aan den stoet deel. Na aankomst op het Molenwater zal een vuurwerk worden afgestoken, waarvan de slotdecoratie bestaat uit een rechthoe kig devies, waarin de woordenLeve Prinses Juliana. Na afloop van het vuurwerk wordt de terugtocht aanvaard naar de Markt, langs het Molenwater, Koepoorlstraat, Mol straat, Dam, Korte en Lange Delft, Markt O. en N. Z., Vlasmarkt, Krommewieele, Molenberg en Schuttershof. Tot slot wordt om half elf door „St. Caecilia" van Vlissingen een concert op de Markt gegeven. Voor hen, die nog aan de optochten willen deelnemen, bestaat voor aangifte gelegenheid tot op den dag der feestelijk heden. Met ingang van 25 Mei a. s. is dooi den burgemeester benoemd tot agent van politie 3e klas J. de Visser te 's Graven polder. Naar wij vernemen zullen enkele in gezetenen op den feestavond een© ver lichting voor hunne woningen ontsteken. Wij hoorden reeds, dat aan het kantoor van den Eere-Voorzitter der Feestcommis sie op de Balans, de winkel der firma E. H. Boasson Co. op de markt, de beide winkels der firma Van Beusden in de Lange Delft en de Sociëteit op de Markt feestlicht zal worden aangebracht. Moge deze kleine aanwijzing er toe lei den, dat Zeeland's hoofdstad zich dien avond in een zee van licht vertoon©. Bij de feestcommissie bestaat het plan om het gazonpark met fontein op de ba lans met vetpotjes te doen verlichten. Ook Vrijdagavond wordt het gebouw van het Vreemdelingenverkeer op de Markt geïllumineerd. De voordracht fer benoeming van een gemeente-geneeskundige, vacature de heer A. P. Smitt, alhier bestaat uit de hoeren dr H. Reilingh te Amsterdam en A. Starcke, arts te Ubbergen. Gisterenavond had in het Schutters hof de feestavond van de Huisvlijt-Ten- toonstelling plaats. Deze feestavond werd geopend met eene rede van den voorzitter der afdiee- ling Middelburg van den Volksbond, ver- eeniging tegen drankmisbruik, den höetr mr. R. Fruin. De heer Fruin wees op het groots suc ces der tentoonstelling en dankte- allen, -die op welke wijze ook hadden mede gewerkt. Hij deelde de officieel© lijst der bekro ningen mede. Een groot deel van -den avond was aan den zang gewijd. Mevrouw Wins-van der Miedien van Opmeer en dr. H. van der Ka,mp brachten voor de pauze ee-nig© duetten voor Sopraan en Baryton ten ge hoor© Laatstgenoemde gaf na de pauze een viertal solo's ten beste, terwijl me vrouw Hendrikse-Vtórsloot ook een drie- lal liederen zong. Zoowel de dames als de heer vaq d-er Kamp oogstte een wol- verdiend applaus. De dames-afdieeling van de gymnastiek- vereeniging „Medioburgum", die voor het eerst in het openbaar optrad, voerde een paar fraaie „reien" uit, terwijl eienigie leden van den Walcherschen Turnbond knotsoefeningen vertoonden. De heer Jacques Frank declamtarde twee voordrachten, waarvan één toepas selijk op het streven van den Volksbond. Tot slot we-rden een drietal zéér fraaie tableaux vertoond. Het eerste stelde de bekende plaat „Ach vader niet meer 1" voor, de tweede een aan den drank en spel verslaafd gezelschap, terwijl de darde een familie voorstelde, waarvan alle leden aan de huisvlijt bezig waren. Aan de organisatrice van den goed ge slaagden avond, mej. H. M. van Visvliet en de secretaresse, mej. M. Callenfe-ls, werden bloemen aangeboden. De vereeniging „De Ambachtsschool" alhier, hield gisterenavond een algemeene vergadering, waarin het verslag over 1908 werd uitgebracht. Dat jaar was voor de vereeniging een jaar van groote beteekenis en van het bestuur een van groote bedrijvig heid Immers in ditjaar zijn de plannen verwezenlijkt, die sedert zoo langen tijd da voorgangers in het bestuur heb'-en bezig gehouden en is de school op breeders grondslagen een nieuw tijdperk ingetreden. Het bestuur kan niet nalaten met dank baarheid te vermelden den krachtigen steun dien het ontving. Van het Rijk verkreeg de vereeniging dat de subsidie over 1908 reeds met f7000 werd verhoogd, terwijl voor de kosten van de oprichting der nieuwe school, door den minister van Binnenlandsche Zaken een bedrag van f2000 subsidie in uitzicht werd gesteld. Voor 1909 zal de rijkssubsidie f10 800 oedrageu, de provincie betaalt f25 per leerling en de gemeente Middelburg een subsidie van f5500 per jaar. Van andere zijden mocht de vereeniging ook blijken van belangstelling ontvangen, zoo gaf de Maatsch. „De Schelde" f200 's jaars, de „Vitritc Works" te Middelburg f 100 en de Staatsspoorwegen f 100. Het virslag zoowel als de rekening werden goedgekeurd. De rekening sluit in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 14689,28'/o met een goed slot van f6815 53. De aftredende bestuursleden, de heeren C. M. Ghijsen, A. F. Noest en H. Bliek, werden als zoodanig herkozen Tot eere-leden werden benoemd do heeren W. A. Graaf van Lijnden, als eenig over gebleven lid van het opzichtersbestuur mr. H J. Dijckmeester, Commissaris der Koningin in Zeeland en Jhr. M. van den Brandeler, burgemeester van Middelburg. In de heden (Woensdag) gehouden vergadering van den gemeenteraad werd m-e-dedeeling gedaan van de volgende inge komen stukken Dankbetuigingen van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin-Weduwe voor de namens den Raad gezonden adressen van g-elukwensch bij ide geboorte van Prins-es Juliana. Het jaarverslag van de vereeniging tol bevordering van het vreemd-elingfenverkleer op Walcheren over 1908. Een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. kerk alhier, luidende als volgt: „De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft de eer hel volgende u te berichten. Door uwen Raad werd in zijn vergade ring van 6 Januari 1909, een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wij ziging d-er verordening op de inrichting en het bestuur der Godshuizen aange nomen. Dat voorstel was gedaan in gevolg van een .schrijven van het bestuur der Gods huizen -d-d. 1 Dec. 1908 over de reor ganisatie -der weeshuizen, waarvan ge lijk B. en W. verklaarden, de bedoeling is, de weezen uit beide gestichten samen te voegen in het Burgerweeshuis en aan het armenweeshuis een andere bestem ming te geven. Toen de kerkeraad hier van kennis nam, achtte hij zich geroe pen pogingen te doen om deze samen smelting van Burger- en Armweeshuis te verhinderen. De kerkeraad ging hierbij uit van de overtuiging, dat het Burgerweeshuis is gesticht uitsluitend voor Burgerweezen, behoorende tot -de Ned. Herv. Kerk en dat daarin bij d-e voorgestelde samen smelting belangen betrokken zijn van le den zijner gemeente, welke belangen de Kerkeraad heeft te behartigen. De kerkeraad heeft zich daarom tot h-et Bestuur der Godshuizen gewend bij gemotiveerd schrijven van 18 Janari 1909 m-et verzoek zijn des-betreffend besluit in te trekken. Tot zijn leedwezen, ontving de kerke raad ten antwoord, dat aan dit verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Om deze reden heeft de kerkeraad ge in-eend te moeten bes-luiten zich te wen den tot -de Kroon met, verzoek het besluit van uw Raad tot wijziging der verorde ning op de- inrichting en het bestuur de- Godshuizen te vernietigen en de uitvoering provisioneel te schorsen, daar dit den Kerkeraad de eenvoudigste en meest doel treffende weg toeschijnt om de combinatie der beide weeshuizen te verhinderen". Nog was ingekomen het verslag van de commissie van toezicht op het Mid delbaar onderwijs en een adres van J. A. van -der Hell met verzoek om den thans afgesloten weg tusschen het Bol werk en de z.g.n. Tbulonsche laagte we der voor het publiek open te stellen. Benoemd werden de voorzitters en le d-en -der stembureaux van stemmingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad. D-e rekening van bel Burgerlijk Armbe stuur ov-er 1908, die in ontvangst aan wijst f 41364.315 en in uilgaaf f 40044,78s met een voordeelig saldo van f 1319.53, werd goedgekeurd. Vlissingen. De nieuwe provinciale stoomboot „Zeeland", voor den provin cialen stoomboot-dienst op de Wester- Sch-elde, gebouwd door de machinefabriek „Kinderdijk" en J. en K. Smits, scheeps werven, is te Vlissingen aangekomen en zal binnenkort in dienst worden gesteld. Op den proeftocht tier reed© van Neuzen, Maandag gehouden, voldeed de boot uit muntend. Het schip loopt op de ge-meten mijl 14.35 mijl per uur, terwijl 13 mijl gecontracteerd was. Een commissie uit Ged. Staten en de directeur van den Stoombootdienst maak ten den tocht mede. De inrichting van het geheel© schip is keurig. De boot is van hetzelfde typ© als de „Westerschelde", doch 1 M. langer en 40 c-.M. breeder. Schore. Maandagavond was de burgerij bijeengeroepen tot het hespreken van e-an volksfeest in verband met de gelukkige gebeurtenis. De vergadering was zeer druk bezocht en w-erd geopend ©n gepresideerd door d-en heer J. Lepoeter. Er werd een commissie benoemd welke bij dl© bulgerij bijdragen zal inzamelen. Bij genoegzame deelneming zal het feest a. s. Zaterdag 22 dezer gevierd worden. Die commissie bestaat uit de heeren J. Lepoeter, J. Snoep, J. Rijn, P. Philipse, A. Bruijnzeel, W. Sterk, P. Joosse, P. Molhoek, S. d-e Visser, G. Luijk, H. v. Koevering-e, C. Boone en A. Bruinshoofd. De burgemeester de heer J. G. van Nieuwe-nhuijze, werd tot eere-voorzitte'r der commissie benoemd. Borsele. Be-noemd zijn tot generale brandmeester P. Minderhoud Gz., tot eerste brandmeester W. de Regl Nz., tot tweede brandmeester F. Walhout. Jz„ tot -eerst© onderb-randmee-ster J. Corstanje Jz. en tot tweede onderbrandmeester J. van de Velde- Cz. Alhier vierde men Vrijdag he-t Prin- s-essefeest. D-e armen werden bedeeld, 's middags hadden optochten en volks spelen plaats en 's avonds werd eie-n vuur werk afgestoken. 's Heerenhoek. Het bericht, dat Donder dag j.l. alhier een feest zoiu zijn gevierd ter eero van de prinses, is onjuist. We hadden het gevonden in de „Middelburg sch© CrU" Kwadendamme. De schietvereeniging „Koningin Wilh-slmina" afd. van Volks weerbaarheid, heeft besloten ter herden king van -de geboorte van Prinses Juli ana op Maandag van den Kwadendamsche kermis, een feest te organaiseeren. Kruidingen. Zaterdag is hier het Prin- siessefeesl gevierd. Kanonschoten wer den gelost, de schoolkinderen, di© later een optocht met muziek hielden, werden onthaald, de zang- en de muziekveirteeni- ging gaven eene uitvoering, -de burge meester hield een feestrede -en een vuur werk besloot het feest. Hansweerd. Met ingang van 1 Juni a. s. is -de klerk H. Zoete-meijier verplaatst van het station Kruiningen-Ierseke naar Den Haag. Sluis. D-© toestand van de gewond© vrouw blijft voortdurend dezelfde; af ?n toe he-eft ze ijlkoortsen. Men meldt o-ns uit Zeeland: Voor ©enigen tijd meldde die Ned. Sport, dat hazen en konijnen goede zwemmers zijn, maar dat zij hun zwemkunst niet gebruiken, zoodra er hier of daar over strooming is. In 1906 waren wij in de gelegenheid waar te nemen, dat de hazen bij het invloeien van de polders werke lijk hals over kop naar hooge'r gelegen punten vluchtten, waar zij bij tientallen bijeen kwamen, en men beeft niet te vragen hoe de zwartrokken zijn reeds in nood verkeerende, werden aangeval len door kraaien. De vloed sleeg hoogtór en de dieren kwamen erbarmelijk om; of ze trachtten te- zwemmen, kon door ons niet meer worden opgemerkt, omdat wij juist meer te doen hadden, dan op hazen te letten. Ongetwijfeld is evenwel, dat wij vele malen hazen zich zagen red den al zwemmende van de hoog gelegen schorren, als de vloed buitengewoon hoog kwam, maar misschien hadden d-e-ze, ge woon te wisselen om te laveien op schor en poldergrond, meer terreinkennis en kon den zij, niet verschrikt door het water, gemakkelijk den zeedijk bereiken, zoodat het denkbeeld om te ontkomen aan een ben achtervolgend-en vijand, in casu het water, wel degelijk bij de hazien is door gedrongen, en dat dit ontkomingsmid-del is hun zwemkunst. (N. R. C.) In de „St. Ct." no. 114 is opgenomen een kon. besluit van den 6 Mei 1909, waarbij bepaald wordt dat voor den bouw van derde schutsluizen voor het kanaal door Zuid-B-eveland te- Hans weert tón W-emeldingten algemiae-nen nuttie en ten-name van den Staat, ter uitvoering van d-e wet van 24 Juli 1908 zull-en wor den onteigend de eigendommen, aange duid in het plan en de Jcaarten, w©lk© ingevolge art. 12 d-er wet van 28 Augustus 1851 pp de secretarieën -del" gemeenten Kruiningen, Schore en Wemeldingie- tón op d-e provinciale griffie van Zeeland tier in zag© hebben gelegen. Bij he-t kon. besluit is gevoegd de op gave van de te onteigenen perceelen in de drie laatstgenoemde gemeenten. Gedurende -de maand April werden uil Zeeland verzonden: door Berge-n op Zoom 12.077 Kg. oesters en 6060 Kg. mosselen-door Krabbendijk-e 2066 Kg. oesters; -door KruiningenIersekie 132.676 Kg. oesters, 2370 Kg. mosselen en 26.435 Kg. alikruiken; door Vlake 29.180 Kg. oesters e-n 6000 Kg. mosselen ©in door Bruinisse 21.220 Kg. oesters en 383.700 Kg. mosselen. Te Philippine werden aan gevoerd 335.600 Kg. mossel-en. Maandag is ontdekt dal de ontslagen directeur der Bouwmaatschappij „Sloter- dijk" aan den Overtoom tie- Amsterdam met ruim f3000 van de Maatschappij spoorloos is verdwenen. Van den dief stal is aangifte gedaan bij de politie, die hem thans zoekt. De man heeft leen vrouw en vijf jeugdige kinderen te Sloten ach tergelaten. E-en kermisbezoeker te Gro ningen werd in dien nacht van Zo-ndag op Maandag door twee sujetten van 660 beroofd. De marechaussee heeft de da ders, die het geld in den grond verstopt hadden, opgespoord en tot bekentenis ge bracht. Ongeveer twee jaar gieteden vermiste te Lutjebroek (N.-H.) e©n knecht zijn gouden horlogeketting. De verdenking viel op iemand die echter wegens gebrek aan bewijs van rechtsvervolging werd ont slagen. Bij de -dezer dagen gehouden schoonmaak is nu de verloren ketting uit het bedstroo te voorschijn gekomen, en de verdachte- is dus in zijn eer hersteld. In -de le Jan van dier Heydenstraat te Amsterdam is Zaterdagmorgen ©an gla- zenwasscher, door het uitglijden van zijii ladder, op straat gevallen. Hij was ter stond dood. Het lijk werd pier auto-zieken wagen naai' het Wilhelminagasthuis ver voierd. Zekere B. M. te Ilpendam (die aan toevallen leed) is te water geraakt en verdronken. Te Enschede is Zon dagavond bij de- firma Rabbers in de Havers traat iemand door een openstaand raam van een slaapkamer binnengsklom- men en heeft daar een beurs met Duitsch geld, benevens een bijouteriedoosje, waar in een gouden ring -en gouden broche, gestolen. De bewoners waren afwezig. Naar de ,,'sH. Ct." uit Dither ver neemt, heeft aldaar een ongeluk met doo- d-elijken afloop plaats gehad. Zekere C. v. d. W„ knecht bij A. v. d. H. alhier, keerde met een kar turf huiswaarts. Het paard raakte op hol en hij had het on geluk van -de kar te vallen. Eenige boe ren, die in de nabijheid werkzaam waren, ijlden toe, doch de- ongelukkige had reeds opgehouden te leven. Bij een spoedig ge neeskundig onderzoek bleek, dat de on gelukkige den hals gebroken had. Te Steenbergen verslikte de echtgenoot© van den heer v. T. zich onder het eten aan een stukje vleesch. Ondanks alle aange wende pogingen kon men er niet in sla gen het te verwijderen; de vrouw stierf gistermiddag onder hevige benauwdheden. Een sluwe oplichter. Een Gro ninger aannemer, d-e heer J. van Huizien, had eenigen lijd geleden, in den trein bij Zutphe-n, 'n meneer leeren kennen, diie 'n goeden indruk op hem maakte. De ken nismaking was zelfs zóó hartelijk, dat de meneer den hear Van H. eens 'n kea'r op een werk buiten de stad bezocht. Daarna hoorde de heer H. in lang niats mtóer van zijn nieuw-en kennis. Op 13 April echter kreeg hij ©en bezoek van den meneer thuis. Daar vertelde hij -den heer v. H. het voor hem heugelijk nieuws, dat e-en oom te Bergum hem f 70 a f80.000 had nagelaten, en dat. hij in di© plaats, waar een terrein lag, wilde bouwen. De heer Van H. intenessieeMto zich zóó voor de zaak, dat besloten werd. dat ze (de nieuwe kennis noemde zich v. -d. Berg) samen naar Biergum zouden gaan. Stipt op tijd was de heer Van H. aan het station en de rijke erfgenaam was er ook, die echter verklaarde, dat er om bizondere redenen, niets van het bouwen te Bergum komen kon. Maar hij had iets anders. Hij wilde van den heer T., in de Trompstraat te Groningen e-en huis koopen en da.t huis moest getaxeerd worden. Een zoon van den heer v. H. knapte dat op. De koop werd gesloten en een contract opgemaakt. Aldus verbelde „v. d. Berg" aan zijn vriend. E,venwel verlangde die verkoop-er een waarborgsom van f 3000, en „v. d. Berg" had op het moment niet meer dan f2000. De heer

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2