I compleet. lelburg. uni 1909, UN No. Donderdag 22 April 1909. Vijfde Jaargang. IBs* i: tere Wijnen. INDSCHE ]£k is in dezs Artikelen. Veisckqnt eiken MUMU-. WOENSDAG- et HIIIUIfMD. BU ITEN L A N i2 - GOES. STUMES (tuigen enz. ARTIKELEN. .ANDIA, Goes. ISt „Znid-Beveland". tioebjes, Rozen- elden en Rledail- [H, Vlissingen. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Voor de Stembus. ïTIuÊ! 5.50. toon no. 42. 1 Nette bediening. i$ van eeland. Ï09, No. 27), 1909 te GOES iarkt. ',r 56 Loten f50. zieh tot P. C. DE feesten, in verband met de Neerlands Hoop. pgen, Scholen en Particulieren. Èe orders gewenscht. lend, A. SCHRIJVER. ekelijksche dienst. -Rotterdam-Goada-Amsterdam met lilt tunelttnliggindi pliitun. ertrek van GOES Itgmiddag 12 uur. Iek van AMSTERDAM dagmorgen 5 uur. ek van ROTTERDAM 'dagavond 8 uur. te Amsterdam bij W. DE A VEKSCHURE, Kloveniers- Jto'tterdam bij de Directie J. en JllllJIJT, te Dordrecht bij S. I Zn. en te Goes bij den Agent EMIUS. emediën. ijverende van H. ra, Apotheker, Scheikundige ite, tegen moeilijken stoel- fzuur, gal en sljjmen, speen, krevelingen, puisten, keeren Pgeraaktheid. >e doos 5O cent. Middelburgverder te Goes róssingen bij lu1twieler pij de GOFFA.U te Tholen Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant-0.05 Advertenfiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoorfsfraat C 209- Advertentien van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct, k contant. Reelameberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. UL Wij hebben gezien, hoe hiet ministerie- de Meester was een „ministerie van impo tentie" (onmacht) het woord is van 1'r o e 1 s t r a en we hebben nagegaan, hoe een overwinning der vrijzinn.gen m Juni a. s. onvermijdelijk tadien moot tot het optreden van «en Kabinet, dat zeker in niet geringer mate dan dat van de Mieester erfelijk belast zal zijn met de zelfde impotentie. Om deze redenen alteen reeds, zou net eigenbelang der kiezers meebrengen, dat zij er n»t aan medewerken een Kabinet zonder stevige boenen aan het roer te brengen. - Maar voor ons, Katholieken, zijn daar nog andere oorzaken, dan de reeds uit eengezette; ïedenen van pniicipteeten aard, welke ons er toe dringen niet slechts, maar die .ons wel degelijk verp lich ten te stemmen op den candidaat uier Rechtscbe partijen; en welke ons onder geen voorwaarde veroorloven te stemmen op een vrijzinnige, hoe humaan, hoe po pulair, hoe gezien, hoe geed zijn per soonlijkheid ook zij. Want een verkiezingsirijd wordt niet ge voerd om personen, maar wel om be ginselen. Onze lieginselen nu eischen, dat .Neder land worde geregeerd door een Chris telijk ministerie. Dit is eigenlijk zóó van zelfsprekend, dat elk woord ten betooge daarvan overbodig zou 'kunnen geheeten, ware het niet, dat de liberale pers stelselmatig ook op dit punt de geesten vertroebelt. Hoort men die pars niet beweren, dat een vrijzinnig Kabinet even goed „christe lijk" regeert, als een Kabinet van Rechts. Wordt van vrijzinnige zijde niet scham- per gevraagdnoem ons nu, eens uw spie- cifie-k „christelijke" beginselen; geef eens een specimen van „christelijke" staat kunde. Men mag over de gepaste vrijmoedig heid, waarmede deze vragen gesteld wor den, verbaasd staan, indien mien bedenkt, dat de vrijzinnigen het niet zullen tegen spreken, zoo ge hen tegenwerpt: uw stelsel brengt mee, dat God Almachtig m den Staat niet zal worden erkend. Naar de leer der vrijzinnigen, heeft een, Almachtig Opperwezen niet het minste medezeggenschap in het bestuur van Staat, Slechts door Je Rede de wisselval lig!- 1 voorgelicht, zullen de vrijzinni gen den Staat besturen. Hier stuiten wij op da diepe klove tusschen een Christelijke en een vrijzin nige politiek. De eerste wil rekening houden in den Staat met de door God gestelde wetten, wil, dat het staatsbeleid zal rusten op Christelijke beginselen, (le laatste bouwt alleen op de immer schommelende Rede, op de hers enproduc ten van den mensch. Dit kan door geen liberaal, die het li beralisme kent, worden ontkend. Een hunner voormannen, de liberale oud-minister Cort van der Linden is ons getuige. Het zou jntusschen wel hard zijn voor liberate politici pn liberale persorganen, wie het moer 0111 kiezervangst te doen is, dit teit onweersproken te laten. Er moest toch iéts tegen gezegd! En men vond een pracht-„weerlegging Schrik niet, lezer, het is de priester heerschappij en de „druk van Kerkgenoot schappen" zooals de godloochenaar, oud-minister S. van Houten het in zijn jong sten Staatkundigen brief noemt waaronder de Staat, die christelijk ge legeerd wordt, zal komen te zuchten! En als kla,p op den vuurpijl krijgt men dan te slikken de Utnechtsche predi kant Bronsveld en „de Wachter" zijn sterk in zulke bravour-tiraden dat „Rome" tracht de Staatsmacht aan zich tie trekken Welk eerzaam kiezer krijgt na zoo iets geen kippeviel Met opzet of uit onkunde, of uit l»ide, verzuimt men den argeloozen de weten schap toe te brengen, dat wij leven in een constitutioneelen Staat, welks burgers gebonden zijn aan een Grondwet. De zotte insinuatie, als zou „Rome" pressie op ons Staatsbestuur kunnen uit oefenen, is alleen door onze Grondwet al ten «enenmale onmogelijk. Ware dit anders waarom het te ver bloemen dan zou voor de Rechtsche gecoaliseeird© Partijen, die wel is waar in zake godsdienst verschillen, maar op prin cipieel© gronden in de Staatkunde, samen gaan, een eerste element voor samenwer king ontbreken. Ten overvloede heeft „de Nederlan der" (orgaan van den Goeschen afgevaar digde Lohtn a n) het gefantaseerde spook beeld van „Rome's macht" niet zonder succès bestreden. Om nu ter zake terug te keerenop staatkundig terrein bestaat er een wijde klove tusschen de Rechtse he en de Link- sche partijen. Van vrijzinnige zijde zou men gaarne ttte klove overbrugd willen zien, in dezen zin, dat alles wat „demokratisch" is van Rechts zich verasnige met de demokreten van Links, om zoo gezamenlijk front te maken tegen wat men noemt, „het conser vatisme". Deze Staatsgroepeering zal nimmer tot. stand kunnen komen, zoolang de vrijzinni gen op( hun standpunt blijven staan dat God uit. den Staat moet geweerd, dat bet Staatsbeleid niet behoort te rusten op de Christelijke beginselen. Maar veranderden de vrijzinnigen dit hun standpunt, dan zouden zij tevens op houden „vrijzinnigen" te zijn. Nu hoort men van de tegenpartij vaak de bewering, dat men met Christelijke beginselen leen Staat, niet kan besturen en dat er zoo ongeveer geen punten van Staatsbeleid zijn, waarbij de Christelijke beginselen toepassing kunnen vinden. Over bet onjuiste hiervan in ©en vol gend artikel. l'lC t .Mi KI.I li. 0e Jeanne d'Arc-feesten, Men schat het getal der personen, die zich Zondagnamiddag in Sint Pietier be vonden terwijl Z. H. de Paus bij de beeltenis dier nieuwe gelukzaligs eenigan tijd in geted kwam doorbrengen en het H. Sacraments-lof gehouden werd op ongeveer 60.000, schrijft „de Tijd". De menigte was dus veel talrijker .dan des morgens. De Paus was omringd door een groote schare kardinalen, en bisschoppen, terwijl Mgr. Touchet, aartsbisschop van Orleans, officieerde evenals des ochtends. Op het oogenblik dat Z. H. op dan, terug weg uit de basiliek naar zijn particulier? vertrekken, gedragen op de „Sedia gesla- toaria", de Fransche pelgrims, bepaaldelijk de groep van Orleans, voorbijging, lieten deze de zijden Fransche vlag, waaromheen zij zich hadden geschaard, neerdaten. De Paus vatte de vlag met beide handen aan en kuste ze. Dat deed de geestdrift, der Franschen, die zich den geheeten dag slechts met groote moeite hadden gehou den aan het bekende verzoek om dan Paus niet toe te juichen, ontvlammen en uit hun midden ging een spontaan luid ge juich op. Des avonds was de facade van Sint- Pieter schitterend verlicht ©n heerschta er in den omtrek van het Vaticaan nog zeer lang ©en enorme drukte. Uitingen van tegen-betooging bepaalden zich tothet uithangen van een zwarte Giordano Bruno- vlag nit een venster in de Borgo-wijk! Kardinaal Rampolla werd door het pu bliek levendig toegejuicht ©n ook de overig© kardinalen en de hertog van Alen- gon waren bij het verlaten van het Vati caan het voorwerp van geestdriftig hul debetoon. Eergisterochtend had in de Sint-Pieter- loerk de groote audiëntie plaats, door Z. H. verleend aan de 30.000 Fransche pelgrims. De Paus had plaats genomen in een fauteuil onder een baldakijn voor het hoogaltaar en de pauselijke troepen zorg den voor de handhaving der orde. Het adres, voorgelezen door Mgr. Touchet, be antwoordde Z. H. met een toespraak, waar in hij allereerst dankte voor de opnieuw uitgesproken gevoelens van trouw en verknochtheid der Fransche Katholieken aan den H. Stoel en vervolgens verklaar de, tijdens de jongste droevige gebeurtenis sen, door Frankrijk doorleefd, een bewon derenswaardig bewijs te hebben ontvangen van gehoorzaamheid aan de stem des Pausen, zelfs ten koste van alle opoffe ringen. De Paus drong er bij de Fransche Ka tholieken op aan, te volharden in deze verhevene gezindheid, die hun sterkte zal zijn in den strijd. I» I I TN II I. A X D. Het Internationaal Eucharis tisch Congres te Keulen. Dit con gres wordt gehouden van 4 tot 8 Aug. 1909. Op Zondag Septuagesima zijn, na een pontificale Hoogmis in den Dom te Keulen, de voorbereidende werkzaamheden aan gevangen. Waarschijnlijk zal evenals vertedien jaar te Londen, een kardinaal-legaat met zijn tegenwoordigheid de plechtigheid opluis teren. Het middelpunt van deze heilige feest viering zal Keulen's ongeëvenaarde St. Petrusdom vormen, waar de kostbare reli- quieën der H. Driekoningen sinds vele eeuwen rusten. Evenals voor ruim 1900 jaren, deze H. Wijzen, uit het verre Oosten na een moeilijke reis Jezus te Bethlehem kwa men aanbidden, zulten nu duizenden en nogmaals duizenden uit geheel de wereld, maar vooral uit Duitschland en aangren zende landen, naar het heilige, oude Keu len opgaan, om hunne hulde en aanbid ding aan Jezus in zijn allerheiligst Sacra ment te brengen en zegen voor familie Kerk en vaderland af te smeeken. nuhi.li.. Men seinde ons gisteren, dat de Sultan afstand had gedaan van den troon. Dit be richt wordt tot heden niet bevestigd. De ministerraad heeft onder voorzitter schap van 'IVwtik Pasja beraadslaagd. Mem verzekert, dat de ministerraad den Sultan tot gisteravond tijd heeft gelaten om af stand van den troon te doen. Het geheele land staat onder het. militaire dictatorschap van den be velhebber van het derde legercorps. Het comité heeft besloten hem een adres aan te bieden, waarin hij als held en redder van het vaderland gehuldigd wordt. De hodzjas (geestelijke Leeraars) te Sa- loniki hebben de soldaten, die van daar naar KonstaiUinopel rukken, bezworen niet naar de hodzja's te Konstantinopel te luisteren, aangezien zij, hoewel zij be weren in naam van den godsdienst te handelen, verraders zijn. De hodzja's zei den, dat zij hunne officieren onvoorwaar delijke trouw moesten zweren en de reac tionaire hodzja's meestem neerschieten, in dien hun dat gelast werd. De jong-turken meester van den toestand. Alle berichtgevers stemmen er in overeen, dat de jong- Turksche officieren van de korpsen van Saloniki en Adrianopel meester zijn van den toestand. De jong-Turkscbe officieren controleeren weder als in Juli van het vorige jaar, bet geheele telegrafisch ver keer en zorgen voor de handhaving der orde. De militaire maatregelen der jong-Tur- ken worden allerwegen met spoed en vol gens een vast systeem genomen. De direc tie van de lijn SalonikiKonstantinopel heeft order gekregen haar geheele mate riaal en materieel beschikbaar te stel len voor het vervoer van troepen. De wali van Saloniki heeft den grootvizier medegedeeld, dat hij diens bevelen niet meer wenscht te gehoorzamen. De groot vizier zond een kalmeerend antwoord. Het comité vordert de uitlevering van de hoofdaanleggers van den staatsgreep. Uit Messina. Iemand, die verleden week te Messina geweest is, schrijft aan de „N. R. Ct." vandaar We waren ruirnj 2 uur in Messina, maar men kan zich haast niet ijegrijpen, dat de ramp al 4 maanden geleden is. 'tZiet er uit of ze verleden week gebeurde, 'tls één groote puinhoop. Hier en daar ziet ge een paar vieze bedelaars en kin deren en wat soldaten die op wacht staan. Op vele punten een vreesdijke lucht van bederf, want er liggen nog steeds 15000 lijken onder 't puin. We hebben allerlei treurige overblijfselen gezien. Op een schoorsteen nog een mooie pendulehalve, stoelen en kanapé's, verbogen bedden, poppen, kinderschoentjes, hoeden, alles vuil en kapot, 't is niet te beschrijven; vreest-tijk moet daar geleden zijn. Anti-clerica Iisme. Aandoenlijk is het, hoe de liberale, en in het algemeen de beele ariti-clericale pers haar oordeel en sympathie om draait, zoodra een katholiek en in 't bij zonder een geestelijke in opstand komt tegen het Kerkelijk gezag. Dan worden de dompers herschapen in geleerden Dan groeien onbekende dwergen tot leu zen op. Dan roemt het anti-clericalisme den durf der ongelukkige verdwaalden, den vrijheidszin van door eigen trotschheid verblinden en de karaktervastheid van wie te zwak en te laf waren om het min-nobele in eigen karakter te onderdrukken. Dat bekende, en in zijn motieven reeds lang doorschouwde thema wordt thans weer tot oververzadiging toe herhaald in de maoonieke pers in Italië en hoe zou het anders kunnen in de buitenland- sche liberale bladen dapper nagezongen. De priesters, Zoo zegt de „Köln. Volksz." die in eene scheeve houding zijn komen Ie staan tot de Kerkelijke Overheid, hetzij op het gebied der katholieke leer, hetzij op dat der discipline, worden door de vijanden der Kerk in opdringerige wijze gevierd, ofschoon het voor ieders oogen duidelijk is, dat die attenties niet uit sympathie voor den afgedwaalde voort komen, maar veelmeer uit de begeerte om den Katholieken godsdienst zooveel mogelijk afbreuk te doen. Zoo ging het met Loisy en Tyrell. De gezamenlijke liberale en anti-clericale pers, welke in den tijd toen de twee af- gedwaalden nog kerkelijk-cornecte theolo gen waren, niet de minste notitie van hun geleerdheid genomen had, werd na hun afval niet moede hun lof toe te zwaaien en hun meest onbeduidend doen en laten aan de wereld bekend te maken. Nog erger gaat het met Salvatore Mi- nocchi; over zijne geschiedkundige lezin gen aangaande den godsdienst, welke het auditorium zoo koud als een steen lieten, geven de anti-Vaticaansche kranten de allerbanaalste lofprijzingen. lederen dag komen de „Giornal© d'Ita- lia" en de „Corriere della Sera" met pikant gestelde interviews over'den „gees- tigen en geleerden professor" voor den dag. En zelfs de maconieke „Vita" kon niet nalaten dezer dagen een paar ko lommen te vullen over een interview, da.t duidelijk aantoont, tot welke erbarmelijk heden Minocchi zich laat vervoeren. Boven alles echter staat het onbehage lijk gedoe met Murri sinds zjjn optreden in de kamer en het bekend worden der ex communicatie, door den Paus tegen hem uitgesproken. Hem zelf begint nu het interviewen zoo tegen te staan, dat hij bij zijn laatste be zoek aan Ronie den journalisten de deur heeft gewezen. Om zich daarvoor scha deloos te stelten, hebben zij nu haar fijn zijn bezoek aan Montecitorio beschre ven. Ook bij Murri, evenals bij zooveten zijner voorgangers zal echter de tijd ko men, dat „Der Mohr kann geben, der Mohr hat seine Arbeit getan". AMERIKA. Een Moedersdag. Op 9 Mei a.s. zal in de Vereenigde Sta ten „moedersdag" worden gevierd. Deze viering draagt eenzeer eenvoudig karak ter, maar wordt grootsch door de alge meenheid, waarmee zij wordt in acht ge nomen. De bedoeling is, dat op genoem den datum zooveel mogelijk alle Ameri kanen door het dragen van een witte anje lier een uiterlijk teeken geven van de liefde, die zij hun moeder toedragen, of plachten toe te dragen, toen zij nog leef de. De leiders van de vereeniging, die propaganda maakt vootr de viering van „moedersdag", hopen te verkrijgen, dat president Taft en ide gouverneurs van alle staten dor Unie proclamaties zullen uitvaardigen, waarbij de viering wordt aanbevolen. De blijde Verwachting. Wij vinden thans vermeld dat de ge boorte ten Hovï verwacht wordt tusschen 22 en 26 April. Daar aan niemand, zoo- als licht te begrijpen valt, rechtstreeks inlichtingen daaromtrent worden gegeven, zal de tijd moeten loeren in hoeverre deze mededeeling juist is. Van verschillende zijden is ons reeds meermalen gevraagd, zoodra wij een offi cieel bericht omtrent ide blijde verwach ting hebben ontvangen, ;dit onmiddellijk bekend te maken. Het spreekt vanzelf, dat wij de heuge lijke tijding zoo spoedig mogelijk door aanplakking aan ons bureau en door het verspreiden van bulletins zullen publi- ceeren. Wij hebben onze maatregelen genomen dat ons het heugelijk nieuws zoo vlug als het slechte mogelijk is, zal worden geseind. Evenwel achten wij het niet overbodig er nadrukkelijk op te wijzen, dat het best mogelijk is idat de klok van den toren reeds zal worden geluid, voordat wij bericht uit de residentie zullen heb ben ontvangen. Want het is zeker dat de regeerings- berichfcen jd©n voorrang hebben boven alle particuliere telegrammen. Het „N. v. |d. Di" herinnert er zeer terecht in zijn nummer van gister pog aan dat, toen in 1880 een wakker extra- correspondent de geboorte van een Prin sesje aan het blad had afgezonden, de regeering alle telegraafdraden voor zich opeischte. De verjaardag van Prins Hen drik. Als verjaringsgeschenk ontving Prins Hendrik van de Koningin een prach- tig rijpaard. Heden, 21 April, is het 5 jaar geleden, dat Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht mededeelde, dat de Slaluten van de Katho lieke Sociale Actie door het Doorluchtig Episcopaat waren goedgekeurd. Vereenigingen van R-K. Post-en Telegraaf- beambten in hst bisdom Haarlem. Op Zondag 18 April hielden bovenge noemde vereenigingen ©en giMmmbinieerde. vergadering te Haarlem teneinde te ge raken tot samenstelling van een diocesa- nenljond in genoemd bisdom. Vertegen woordigd waren alle afdeelingen zijnde: Amsterdam, Haarlem, den Haag en Rotterdam met 13 afgevaardigden. Te ruim 3 uur opende de heer Drieman, voorzitter van het Secretariaat St.. Pe trus, do vergadering, met gebed, en riep daarna alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. Spreker zeide, als voorzitter van St. Petrus, deze vergadering alsnog te zullen pres idee ren, tot straks een nieuw diocesaanbesluur zal zijn gekozen. Voorts werden de diocesane statuten artikelsge wijs behandeld en na eenige kleine wijzi gingen in zijn geheel aangenomen. Tot patroonheilige werd gekozen „St. Bavo." Daarna ging men over tot stemming voor het diocesaanbesluur. Er waren 10 candidateniedere candidaat verwierf zoo veel stemmen op zich, als do afdeelingen waardoor hij candidaat gesteld was, leden telde. De uitslag (der stemming was als volgt: Drieman (A'dam) candidaat der 4 af- deelingen 182 stemmen; Uonnars (den Haag) cand. der 4 afd. 182 stemmen; Frankhuyzen (R'dam) cand. der 4 afd. 182 st.; Kalle (Haarlem) cand. der afd. A'dam, den Haag en Haarlem, 133 st. Lansman (A'dam) cand. der afd. A'dam 87 st.Koster (A'dam) cand. der afd. R'dam 49 st.; Koemans (R'dam) cand. der afd. R'dam 49 st.Batenburg (den Haag) cand. der afd. den Haag en Haar lem 46 stemmen. Op de candidaten de Graaf en Stork waren geen stemmen uitgebracht. Gekozen waren dus de hoeren: Drie man, Donners, Frankhuyzen, Kalle' en Lansman. Volgens aangenomen reglement zou het bestuur uit minstens 5 leden1 bestaan, uit en door de leden gekozen. Uit ideze vijf gekozen bestuursleden moest alsnu een voorzitter gekozen worden, doch aangezien den heer Drieman zich niet meer als voorzitter verkiesbaar stelde, bleven er maar vier candidaten over. Hiervan werd gekozen de beer Frank huyzen met 10 stemmen; de beieren Don- naars Lansman en Kalle verkregen ieder 1 stem. De andere functies werden onder ling verdeeld zoodat op voorstel van den nieuw gekozan voorzitter do heer Lans- man werd benoemd tot secretaris; de heer Kalle tot penningmeester en de hoe ren Donnare en Drieman tot Commissaris.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1