No. 43 Zaterdag 10 April 1909 Vijfde Jaargang BUITENLAND. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Tweede Blad. UIT DE PERS. Over Candidaturen. BIHNEHLflND. GEMENGD NIEUWS. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Gt, A contant. Reelamebexiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prys. Ons Katholiek hoofdorgaan „d e T y d' geeft een beschouwing by welke o. m. de quaestie van candidaatstelling ter sprake wordt gebracht. Met de opmerkingen van „d e T ij d", die we hier laten volgen, gaan we niet alleen volkomen accoord, maar we bevelen de lezing ervan dringend aan. „De T ij d" heeft goede verwachtingen van den uitslag der Kamerverkiezing. „Nu zijn er voor de kalmte en ge rustheid, waarmede door de Katho lieken over het algemeen de verkiezin gen worden tegemoet gegaan, wel redenen aan te wyzen. De kansen der rechterzijde staan inderdaad gunstig en wanneer aan die zijde geen ernstige fouten worden begaan en de kiezers over 't algemeen hun plicht doen, mag men den afloop der verkiezingen met vertrouwen tegemoet zien. Maar die beide voorwaarden moeten dan ook ever het geheele land in vervulling gaan In vele districten zegt „De T y d" zou 't steil en eener Roomsche candidatnur een zetel voor Rechts doen verloren gaan. Daarom zy men daarmee voorzichtig. „De ervaring, die wy ten opzichte van dit pnnt hebben opgedaan, is zeker langdurig en bitter genoeg, om ons geen illusiën meer over te laten. Wij geven het toeer komt verbe tering; er is reeds wezenlijke verbe tering merkbaar. Niettemin zijn de vooroordeelen en antipathieën, te onzeB opzichte by een zeker nog altijd betrek kelijk groot aantal geloovige Protes tanten zóó sterk, dat bij 't stellen van roomsche candidaten in districten, welke alleen door samenwerking der drie verbonden rechtsche groepen te winnen zyn, het verlies van honderden stemmen voor de Rechterzijde met stelligheid te voorzien is. En van enkele honderden stemmen of minder ook wat dit aangaat was de ervaring een strenge meesteres kan de omzetting van de geheele Twee de Kamer derhalve ook van het Kabinet in de eene of andere richting af han gen". Daarom geeft „De Tijd" den volgen den uiterst practischen raad „In het gegeven geval mag niets worden gewaagd. Verkiezingen zijn een zaak van verstandelijke bereke ning, die zoo nuchter moge- 1 ij k moet worden volbracht. Sympathieën en antipathie ën, en menscheljjke gevoe ligheden behooren daarbij t e z w ij g e n. De vraag daarbij kan alleen wezen wat wil men bereiken en welke zijn de beste en meest bekwame middelen (ongeoorloofde of onedele middelen natuurlijk uitgesloten) welke tot het gewenschte doel leiden. Ons doel thans ishet behoud van het tegenwoordige Kabinet eD in ver band daarmede, het omzetten van de meerderheid der Tweede Kamer van Links naar Rechts. Omtrent het beste middel om dat doel te bereiken is geen twijfel mogelijk: het is geen ander dan ki achtig steunen van dien candidaat der rechterzijde, wiens candidatuur tegenover die van een candidaat der Linkerzijde de grootste kans van slagen heeft. Dit zal in twijfelachtige en gemengde districten bijna nooit de candidatuur van een Katholiek wezen. Welnu, dan steune men ook met geljjken ijver, als wanneer het de can didatuur van een geestverwant gold, die van een Anti-revolutionair ef Christelyk-Historische". ITALIË. Herroeping van een stervend journalist. Verleden week is te Rome overleden de bekende Maltezer anti-clericale journalist Matteo Decaesare, uitgever van „La Sede dei Papi". Toen hij zich overtuigd gevoelde, dat zijn einde naderde, bekende hij zijn leedwezen er over, een zoo hardnekkigen en zoo laDgen strijd gevoerd te hebben tegen de Katholieke Kerk, en liet een eigenhandig geschreven getuigenis na, waar in hij zijn dwalingen afzwoer en zich met de Kerk verzoende. Dit geschrift luidt als volgt „Ik ondergeteekende, doordrongen van leedwezen over mijn afdwalingen, verklaar dat ik verlang te sterven in den schoot der Katholieke Kerk, mijne Moeder, die ik belijd en geloof te zijn de eenige, ware Kerk. Ik verwerp iedere leerstelling, die door Haar niet geleerd wordt, en ik geloof en belijd te gelooven alles wat de Roamsoh- Katholieke Apostolische Kerk leert. Het doet mij innig leedwezen, door mijn ge schriften de kerkelijke overheid beleedigd en bespot te hebben iD den eerbied waardigen persoon van Z. D. H. den aartsbisschop van Rhodes en bisschop van Malta, wien ik nu nederig vergiffenis vraag, en wiens herderlijken zegen ik verzoek. Matteo Decaesare". BELttIË Ontmaskerd. Zaterdag 27 Febr. trad madame Chesneau op in het gebouw der socialisten te Angleur Ze beweerde een exreligieuse te zijn en onthullingen te zullen doen van bet klooster leven met al zyn gruwelen en sombere geheimen, 't Kostte maar 10 cent om binnen te komen. Geen wonder dus dat de zaal vol was, en madame menig dubbeltje ryker werd. De conferentie bevatte weinig nieuws 'tWas een razen en schelden tegen de rij ken, tegen de priesters, monniken, biechtstoel enz. enz. en de vurige conférencière besloot hare rede met het„a bas toutes les ca lottes". Dat was het eenig nieuws van heel haar gebazel, 't meervoud van wat gewoon lijk in 'tenkehoud wordt geroepen. Nu al die „onthullingen", rammelend van lamlendigheid vroeg een advocaat van Luik, de heer Paul Tschaffen het woord. „Welk bewys," zeide hg, „habt ge voor al die beschuldigingen Is het eukel uw woord Ziehier wat waarde het heeft Ik zeg u, dat ge nooit religieuze geweest zijt." Madame Chesneau zweeg. „Dat ge hier verschijnt onder een valschen naam,, Madame deed haar mond niet open. „Dat gij op uw 17e jaar reeds getrouwd waart". En altijd zweeg de conférencière. „Ik daag u uit, den naam te noemen van de religieuse van uw klooster, die tot vjjf jaar gevangenisstraf zou veroordeeld zijn". De lippen van madame bleven gesloten. „Mg den datum op te geven van de veroordeeling en den naam van het klooster, waar gij zoudt gewoond hebben". Madame raadpleegde hare papieren. „En toch moet gij het gerecht en den naam der Fransche gevangenissen goed kennen" Toen sprong de spreekster op en riep uit„Ik ben veroordeeld, maar gij zegt niet waarom". „Ik had het u zelve willen laten zeggen, maar omdat gij het liever niet schijnt te doen, zal ik het doen in uw plaats. Ge zgt veroordeeld voor verschillende feiten van afzettery". „De verhaaltjes, welke hiervan in omloop zgn geweest, waren nimmer onderteekend, ze waren anoniem", zeide mevrouw Chesneau. „Gij vergeet, mevrouw, dat ik ze voor mgne rekening neem, en ik daag u uit, mjj voor de rechtbank te vervolgen." Geheel in 't nauw gebracht, geheel ont maskerd wist de heldin der vrijheid, de aanklaagster van priesters en religieuzen niets anders te zeggen, dan het cynieke woord „welnu, 't is om te lachen." „Een ieder volgens zijn geweten", zei de advocaat, „ik zou er om blozen." De toejuichingen van de meDigte waren zeker Diet voor de conférencière. Een bewijs te meer, dat de socialisten geen vijanden zijn van den godsdienst, maar vrienden zgn van waarheid en recht 1 Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Op Maandag 27 September 1909 zal te 'a Oraveuhage de Diocesane Katholiekendag worden gehouden. Het Hoofdbestuur heeft, voor zooveel noodig, daartoe gemachtigd door het Alge meen Comité, de volgende heeren benoemd tot leden van het Uitvoerend ComitéMr. E. R. H. Regout, voorzitter) F. van der Steen, Secretaris; Mr. J. B. van Berckel (Scheveningen). N. H. Coene, Jbr. P. M. G. van Fisenne, Rijswijk; Jhr. J. H. van Nispen tot Sevenaer, P. C. M. Philippona, H. C. Silvius, C. D. Wesselmg, H. J. Weve. Castro. De „Daily Mail" meldt, dat de Engelsche regeering de Amerikaansche verwittigd heeft, dat Castro niet op Trinidad mag landen. De Amerikaansche regeering isovertuigd, dat Castro's terugkeer in Venezuela een omwenteling of burgeroorlog zou kunnen veroorzaken. De Amerikaansche regeering is van meening, dat de belanghebbende Europeesche mogendheden met haar behoo ren samen te werken, om Gastro uit Midden- en Zuid-Amerika te weren Reuter seint uit Fort de Franee: Castro heeft zich op Martinique ontscheept. De toestand der veldarbeiders. Terug naar het land, dat is de leus van niet weinigen, die 't goede zoeken voor ons volk. De „werkloozen" in de groote steden zijn voor een goed deel voormalige „plattelanders", die naar stad getogen zgn, om te „verbeteren". Van iemand, die 't weten kon, en er te Amsterdam naar informeerde, vernam het „Friesch Dagblad", dat van degenen, die zich daar dezen winter aanmeldden voor onderstand, ongeveer 50% op het platteland geboren waren. In de steden is 't werk schaarsch. Buiten, met de wederkomst des jaars, komen vaak handen te kort. Terug naar 't land I heet het dus. 'tZai echter weiuig baten, meent het „Fr. Dagbl." Wie als arbeider eenmaal in de stad inburgerde aardt buiten niet licht meer. 't Doel moet meer worden, buiten te houden, wat men heeft. En om dat doel te bereiken is het middel: Verbetering van den toe stand der veldarbeiders! Die klaagden tot nog toe 't minst en hebben vaak 't meest reden om verbetering te vragen. Help hen voort en ze big ven wel, waar ze zijn Wie „buiten" ingeworteld is, gaat niet voor zgn plezier „naar stad" 1 Terwyl de ouders op het land werkzaam waren, speelden te Aalten drie kinderen in de schuur met lucifers. Daardoor is brand ontstaan en twee der kleinen, oud drie en vier jaar, zgn verbrand. Het andere kind is er nog uitgekropen. Schuur en huis gingen in de vlammen op. Wegens ontdekte onregelmatigheden is de brieven gaarder en polderontvanger K., te Ravens- waay, voortvluchtig. Gisteren is beslag op zijn bezittingen gelegd. Men zegt, dat zgn familie het tekjrt dekte. Verdacht van kindermoord is gisteren een boerendochter onder Wouw (N.-Br.) door de marechaussee aangehouden. Naar men meldt, heeft zy haar daad reeds bekend en de plek aan gewezen, waar het kinderlijkje verborgen is. De portefeuille met f145, die uit de kerkekamer der Luthersche kerk te Rotterdam werd vermist is terecht. Zy is met haar inhoud teruggevonden in een jaszak, waarin zy abusievelijk gestoken •was. Tydens de afwezigheid der bewo ners heeft men zich Dinsdagavond met een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van ien and op de Gedempte Slaak te Rotterdam. Uit een linnenkast zyn een aantal gouden en zilveren sieraden en een bedrag van ongeveer f 1UOO aan bankpapier en specie gestolen. maakt. Ook de eigenaar van het huis en diens vrouw bekwamen bij hun pogen, om nog wat te redden, erge brandwonden. Maan dagavond (5 April) is de 73-jarige eigenaar overleden; zijn vrouw verkeert ook niet buiten levensgevaar. Den velgenden morgen heeft de 42-jarige nicht van den gestorvene, die met haar man en kind bij hem in woonde, bekend, den brand moedwillig te hebben gesticht. De brandstichtster, die niet goed bg het hoofd schgnt, is doer de politie voor den officier van justitie te Zutphen geleid. Een ongeluk met doodelyken afloop. Te Hillegom had een ernstig on geluk plaats. Onder de passagiers van een van Leiden komende tram bevond zich nl. de vrouw van den heer A. Griekspoor, wonende aan de kunstzandsteenfabriek op de grens van Hillegom. Volgens verklaring van medepassagiers had zy den conducteur verzocht by de fa briek te stoppen, doch blijkbaar bad hy dit vergeten de tram reed ten minste in volle vaart door. Mej. Griekspoor, ziende dat zy haar huis voorby reed, sprong uit de tra.-a, waardoor zy zoodanig kwam te vallen, dat zy voor dood werd opgenomen. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde een zware hersenschudding. („Hbl.") Een sigarenfabrikant te Nijmegen heeft naar men aan „Het Vad." schrijft, een uitvinding gedaan, welke een geheelen ommekeer in de sigarenfabricage zal bren gen. Op zijn fabnek zijn n 1. proeven ge nomen met een sigarenzeef, welke zou is ingericht, dat sigaren van bepaalde grootte door de zeef vallen en die van grootere afmetingen erop blijven liggen. De proef nemingen zijn uitstekend geslaagdmaar wanneer dit werktuig algemeen wordt ingevoerd, zullen weldra honderden siga- rensorteerders broodeloos zijn. Bijzonder heden omtrent deze uitvinding worden voorshands nog geheim gehouden Ongeluk voorkomen. Door de oplettendheid van den machinist van trein no. 110 die te 3.42 uit Venio vertrekt is een déraillement voorkomen. Van een goederentrein waren tusschen Venio en Deurne vyt' pakken hooi afge vallen, welke op de lyn lagen, zoodat de trein onmogelyk passeeren kon. By avond ware een ungeluk zeker niet uitgebleven. De vorige week Maandag brandde onder Borculo een boerderytje at, waarby alles verloren ging2 koeien verbrandden geheel, terwyl een paar andere dergelyke brandwon den kregen, dat zy moesten worden afge Een curiosum. Wij ontvingen het volgende schrijven van een Belg uit Gent, dat wij ter wille van de curiositeit, ter kennisse onzer lezers brengen „Ik verzoek u vriendelijk mijner zaak der inlichting zult bezorgen om mijn nieuws voor het publiek in het geheel, Holland in 't gazet laat gedrukt worden om voor het publiek laat kennen, dat ik als doofstomme met twee zeer wonderbare natuur spring levende honden, die zonder voorpooten ieder dragen hebbende om voor het publek mijner vertooningen der honden te geven na eerst de voldoeningen van de burgemeesters der steden en gemeenten bekomen heb en gelief aan alle caféhouders raad geven die niet gaarne voor de bezoekers laat binnen komen verzoekt hun anders niet dan een wit papiertje aan zijn achterdeur der cal'e laat uithangen om te bemerken of ik niet door zal gaanzonder het papier te hangen, zal ik overal in alle café's komt bezoeken om de vertooningen kan geven en ik hoop dat het volk aangenaam mijn bezoek zal ont vangen. Na het uwer aflezen mijner brief moogt gij iets met de noodige bijzondere nieuws, wat ik n gemeldt hadt, laat in het gazet overgemarkt worden en zelfs voor hun ge niet te verzoeken een knipsel uit gazet afsnijden om de herkennis te bewaren, als wanneer ik zal aankomen daarna kunnen voor- de caféhouders met de witte papiertjes bezigen om voor zijne deur laat hangen. En ik zend u heden een postmandaat van 5 franken (vijf franken) voor de onkosten der drukking, almanak en landkaart met voetwegen, spoorweg van geheel Holland alleen. Aanvaard mijner Hoogachtend beleefd heid oprechte groeten, w. g. H. G. Dan volge dit naschrift „Na het nieuws in gazet reeds gedrukt is, en gelief zoo goed vriendelijk het dag blad mij zult opsturen als ook een Neder- landscbe Almenakboekie van het deze jaar al die ik er in kan aflezen welke Kermis, foore, jaarmarkten in de steden en gemeen ten zal plaats hebben, en niet vergeet mij te bezorgen een landkaart voor Woensdag en Donderdag morgend anders zou ik tegen Donderdagavond naar Holland zal onder nemen Wie dus herbergier is en geen wit vlaggetje uithangt, mag op de gedresseerde honden zonder voorpooten rekenen (Ned.) Een merkwaardig ongeval had gisteren in een school te Huil plaats. In een der klasse- lokalen sprong daar nl. een buis van de warmwaterleiding van de centrale verwar ming. Het lokaal was onmidddellijk met den heeten stoom gevuld. Bijna alle kinderen kregen min of meer ernstig letsel en de onderwijzeres, die toevallig zich onmiddellijk bij de plaats van het ongeluk bevond, kreeg zelfs zeer gevaarlijke brandwonden over het geheele lichaam Onmiddellijk toegesnelde hulp voorkwam ernstiger onheil. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Riga, dat een reusachtige ijsschots, waarop zich een 1500 visschers bevonden, zich daar in de buurt van de kust heeft losgescheurd en weggedreven is. Een bark kon 37 man op nemen van fle -overigen vist men niet wat er geworden is. Ballonongeluk. Een ballon» uit St. Cloud vertrokken, waarin drie personen zaten, twee mannen en een vrouw, passeerde Maandag te 3 ure over Coutahce, door eenen Oostenwind naar de zee gedreven. Men poogde te landen op het strand te Containville, maar het anker geraakte niet vast in het zand. De luchtreizigers die in de koorden hingen, hadden gepoogd den ballon te doen bersten, om sneller beneden te komen, maar door den wind meegesleurd, zijn ze eerst op 500 meters van de kust te Blaiuville iu zee gevallen. Dan is de ballon verder naar volle zee gedreven. De twee mannen, de heeren Wateau en Passion, zijn door eene visseherssloep opgepikt. De jonge vrouw is verdronken. Uit Memel wordt bericht, dat in 't laatst van de vorige week bij een storm tien Russische visschersbooten met ongeveer 40 man zijn verloren gegaan. Te Freiberg, in Saksen, is een fabrikant wegens een eigenaardig bedrog tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld Hij had zich in zijn fabriek door een cirkelzaag twee vingers van de rechterhand laten afsnijden en van drie verzekeringmaatschappijen, bij wie hij zich tegen ongevallen verzekerd had, 104,000 mark ontvangen, 's Mans zaken stonden scheef. Zijn boekhouder, die hem bij het „onge val" geholpen had, kreeg anderhalf jaar gevangenisstraf. Te Oxford ontdekte men Maandag dat de winkel van een kruidenier zoolang gesloten bleef. Een bloedverwant draaide de klink van de deur om en deze ging open hij riep, maar niemand verscheen. Op een in het oog loo- pende plaats achter den winkel lag een briefje, waarop het volgende te lezen stond „Gelief mej. X te verwittigen." Zijn onderzoek voortzettend, vond hij het lijk van een der kinderen, het jongste. De negenjarige knaap lag met afgesneden keel op den grond. De dadelijk gewaarschuwde politie vond in de eetkamer het oudste elfjarige kind l'ggen, insgelijks met afgesneden keel. Daar na vond men de vrouw in denzelfden toe stand en eindelijk den man, liggende op het bed en schijnbaar slapende. Geen spoor van strijd was eigens te bemerken, niets was verzet, geen meubel was opengebroken. Men had dus hoogstwaarschijnlijk te doen met een huiselijk drama. Daar het gevonden briefje van de hand van de vrouw is, moet zij dus dieu viervoudigen moord gepleegd hebben, denkelijk in een aanval van zinne loosheid. Een stad verbrand Een groot deel van de stad Fortwosth in Texas is door brand vermeid. De schade wordt op 5 mil- lioen dollars geschat. Honderd huizen, waaronder mach.newerkplaatsen van den Texas-Pacific spoorweg zijn verwoest. Vijf kerken, twee scholen gingen in de vlam men op. Troepen doorkruisen de stad om plundering te voorkomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 5