LIERS en Randen. ma lUIST, Donderdag 8 April 1909 Vijfde Jaargang. uur tot des tande göYs Verschijnt eiken MAANDAG-,J8EISDM- en VRIJDAGAVOND. meene Vergadering esver^eniging ie Heinkmnd, den to" PAASCHOAG, >0. 4:2 S'k ARTIKELEN. EELANDIA, Goes. ïboot „Znid-Beveland". igen. Middelburg. n V erf malerij. irteering nieuwe Goedkoope prijzen. KOM AAN! KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Kiezerslijst. Houdt Rechts. FEÜILLETOH De neus van mijnheer Pastoor. BUITENLAND. BINNENLAND. der dags 3H uur bij C PIETERS. IET EESTUUR. Ie as. leed ten, iu verband met de g van Neerlands Hoop. lenigingen, Scholen en Particulieren. poedlge orders gewenscht. [anbevelend, A. SCHRIJVER. Wekelijksche dienst. rdrecht-Rotterdam-Gouda-Amsterdam .'binding met ille tusecheniiggendi plaatsen. Vertrek tan WO BS lensdagmiddag 12 uur. Vertrek van AMSTERDAM iterdagmorgen 5 uur. 1 Vertrek van ROTTERDAM Zaterdagavond 8 uur. natiën te Amsterdam bij W. DE In I. B. VEKSCHURE, Kloveniers- l; te Rotterdam bij de Directie J. en SCHUIJT, te Dordrecht bij S. IlN Zn. en te Goes bij den Agewt [ONHEMIUS. IIT OOK V\\ HBSTAVTKÏ. iw jaargetijde. N DOEN? een goed purgeermiddel. elijk, te alle tjjde. ,ït lel, bet meest bekende, het eenige een regiem vraagt en uitsluitend ere en versterkende PILLEN). gsn alle sizetziekteu. STHAAK! oote gunst door de VAN AKEN S gekomen, beeft langs alle kanten igen doen ontBtaan. handteeken H. VAN AKEN- N DE DOOS. I Co. te Middelburg: en verder bij LUITWIELER en BENIEST j :ezand bjj RAASte Rilland bij te Krabbendyke by DE COCK. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGangepoortstraat C 209. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct A contant Reelameberiehten 25 Ct p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Wij maken belanghebbenden opmerk zaam, dat tot 15 April de kie zerslijst in elke gemeente op het ge meentehuis ter visie ligt. Hot is voor alle kiezers zaak, niet alleen voor hen, die slechts op eigen aangifte kiezer kunnen worden, maar ook voor hen, die zooge naamd vanzelf op de lijst komen, zich te gaan overtuigen, of zij er op staan, en of hun naam juist geschreven is. Is men bij verzuim niet op de lijst gebracht, dan kan men tot 15 April a. s. reclamieeren. Wie nu de lijst gaat bekijken, kan zich gemakkelijk de moeite geven, meteen eens te zien, of er ook namen op de lijst voorkomen van hen, die niet kiesgerech tigd zijn. Daar heeft men volgens art. 29 der kieswet alle recht toe. Genoemd ar tikel toch luidt: „Tot en met den löden April is een „ieder bevoegd bij het gemeentebestuur „verbetering van de door dat bestuur vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond, „dat hij zelf of een ander in strijd met „de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, „of niet behoorlijk voorkomt". Veel staat er in 1909 op het spel. In de vier jaar die achter ons liggen, heeft de linksche meerderheid getoond, tot het voeren van een krachtig bewind onbekwaam te zijn. En voor alles heeft het land behoefte aan een Regeering, die in zake de te vol gen richting van Staatsbeleid het in hoofd zaken eens is. Vooral wat betreft den te volgen weg bij de sociale wetgeving. In dit opzicht bad de vorige Christelijke Regeering krachtig ingezet. Geen woorden, geen beloften voor de toekomst stonden ons te wachten, maar daden. De sociale wetgeving lag gereed. De on- geluKsverkiezing van 1905 heeft echter alles weer bedorven. De zwakke, op de socialisten steunende iberale meerderheid zou het beter doen. En het eenige resultaat van haar optreden is geweestgeen enkele sociale wet van beteekenis, een onophoudelijk tuimelen van Ministers, en ten slotte de openlijke erken ning harer onmacht. Nog voor de vier jaren om waren moest Links het roer van Staat aan de in de minderheid zijnde Rechterzijue andermaal overgeven. Heemskerk moest voor de liberaal- socialistische meerderheid, het schip van Staat „uit de nevelen" naar veilige haven brengen, zooals de heer Engels het indertijd uitdrukte. Met behulp eener volkrachtige Rechter zijde kon Heemskerk dat. Want aan die Rechterzijde is bruisend leven, is kracht en doelbewust streven. Denk slechts even aan de lü-uren-motie van Schaper, die op socialistische prin- Een priester, ongeveer 50 jaar oud, trok in de statie te Antwerpen de deur van een rytuig, derde klas, open en klom binnen, onmiddelljjk op de hielen gevolgd door een viertal studenten der vrjje hoogeschool van Brussel, welke de Scheldestad bewoonden. Het was blijkbaar dat de studenten met eene bijzondere bedoeling den geestelijke hadden gevolgd, daar zjj meestal in tweede klas reisden. De studenten namen plaats tegenover den geestelijke, en konden van eerst af een gedwongen lach niet onderdrukken. Een drietal andere reizigers waren ge zeten op dezelfde bank als de priester. De eerwaarde heer wilde juist zijn brevier gaan lezen, toen eea der studenten spottend opmerkte Mijnheer pastoor, in uwen jongen tijd zat gjj zeker op de eerste bank toen er neuzen werden uitgedeeld Inderdaad, de geestelijke had een buiten gewoon grooten neus, maar beschikte daar entegen over een zeer humoristiek karakter. cipes en kiezersvrees dreigde te stranden. 't Was weer een man der Rechterzijde, mr. A a 1 b e r s e, die deze voor de arbeiders zoo belangrijke zaak met krachtige hand in 't juiste spoor bracht. Denk slechts aan het feit. dat elk minister uit de Rechterzijde bij zijn optreden op een volkomen succes kan bogen. Wanneer wij nu bedenken, dat al dat talent, dat al die kennis, dat al die op de christelijke beginselen steunende en daaruit voorkomende liefde voor de arbei ders elk oogenblik door een Linksche meerderheid kan worden schaakmat gezet, dan zullen wij moeten toegeven, dat vóór alles noodig is: aan deze Regeering te geven een krachtige, flinke meerderheid, die haar in staat stelt, haar program volkomen onafhankelijk uit te voeren. Een meerderheid, die haar niet doet zijn, want vele vrijzinnigen en Troelstra zouden wenschen„de gevangene der Kamer". Alleen dan kunnen wij verwachten, dat de onzen tijd geheel beheerschende sociale quaestic voor ons land een alleszins be vredigende oplossing zal vinden. Maar ook dan alleen. Wanneer we letten op het armelijk gedoe der "Unie-liberalen, op hun vage dubbel zinnige verklaringen, op hun hoe langer hoe meer naar de socialisten opschuivende beweging, die hen thans reeds hun heil doet zoeken in een verwaterd systeem van Staatspensionneering, wanneer we letten op de deftige, keurige teekenen van instem ming der oud-liberale „Nieuwe Courant", die uit dien hoofde haar schrikbeeldVer plichte verzekering voor Ouderdom en Invaliditeit, van de baan acht, dan zijn dat voor ons even zoovele waarschuwingen. Zelfs vrijzinnig-democraten als mr. Lim burg hebben er tegen gewaarschuwd en geschreven: een herhaling van 1905, in het belang der democratie, niet geraden te achten. Dat alles geeft voor ons den koers aan. Rechts houden 1 is de leus van 1909. Een blijde dag. Een „vrije dag". Met geheele instemming lezen wij in „Dein) Volksbode": Wat o'p dit oogenblik „de blijde ver wachting" is van elkien rechtgeaarden Nederlander, weet de geheele wereld. Aan den stam van Oranje zal een nieuwe loot ontspruiten, onze geliefde Koningin verwacht de vreugde van het moederschap, ons vaderland den roem van een troonopvolger(ster) uit 't fiere ge slacht van ons Koningshuis. Straks wordt er feest gevierd en zal het „Oranje boven!" spontaan worden aangeheven en weerklinken van Noord tet Zuid. Straks wordt er feest gevierd en elke rechtgeaarde Nederlander doet daaraan mee. Ook de groote massa onzer werklieden; want het is gelukkig maar een zeer klein getal, dat zich ook in dit opzicht met de socialisten buiten de zedelijke ge- Ja, ik beken dat Onze Heer mij in dat opzicht mild bedeeld heeftmaar de ste vigste huizen zijn meest altijd degene, voorzien van groote gevels De student, die zich blijkbaar een der gelijk antwoord niet verwacht had, keek een oogenblik onthutst op, maar de lachers zaten langs de zjjde van den geestelijke. Een tweede student, die eveneens geestig meende te zijn, veroorloofde zich daarna de opmerking De neus van mijnheer pastoor kan concurreeren met dien van Goethe. Algemeen studentengelach. Ook de pries ter antwoordde lachend: Die jonge heer zegt een groote waar heid. Men vertelt zells dat de neus van Goethe zoo groot en sterk was, dat men er een emmer water aan kon hangen. Maar de Duitsche geleerde was er niet dommer om. Het schijnt dat Dante, die de wereld verbaasd heeft door zijn onsterflijke „Divina Comedia", ook flink „gegeveld" is geweest. Zoodat mijnheer pastoor wil besluiten, dat ook hjj een genie is, omdat hij een verbazend grooten neus heeft vroeg een derde student. Ik besluit niets hoegenaamd, ant woordde de priester, dan dat Goethe en Dante groote mannen wares, ondanks meen schap met. ons volk heeft geplaatst. Ook de werkman zal zijn liefde voor Oranje willen toonen. En van zijn patroon krijgt hij wellicht een „vrijen dag" om aan de algemeen e feestvreugde te kunnen deelnemen. Een „vrije dag". Kan deze nu gean dag zijn met behoud van loon? Hearer: werkgevers, denkt daar eens aan. Uwe werklieden hebben een crisis van werkloosheid, van bittere armoede, ofwel van strengen winter doorgemaakt. De verdiensten zijn bij stijging van levens behoeften niet groot en voor menig ar beidersgezin zou een vrije dag zonder be houd van loon geen vreugdedag zijn. Heenen werkgevers, denkt daar eeins aan. Daar zijn duizenden guldens weg geworpen om allerlei prullen te koopen, waarmede onze Koningin ten slotte geen raad meer weet, laat men tor eere onzer geliefde vorstin om nu maar eens van alle rechten en plichten te zwijgen eens eenige honderden besteden aan ver goeding voor een „vrijen dag" der werk lieden bij gelegenheid van het nationale feest. Dan zal er vreugde zijn, ook in 't werkmansgezin. Ook „neutraal". De Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heet neutraal, schrijft de „L. K." I11 hoe-ver ze 't i s, mag bekend geacht worden. Ten overvloede laat ze 'tnog eens op nieuw blijken. Ze vorint nl. een verkiezingsfonds, om de keuze tot Kamerlid te bevorderen van zoo lujdt het iemand, die van nabij bekend is met de wenschen en behoef ten van het spoorwegpersoneel. „Toevallig" is die iemand de heer Oudegeesl, welbekend uit de spoorweg staking 1903, en Kamercandidaat in Am sterdam II vandie S. D. A. F. Toen in het weverij-district Enschedé de kath. wever Engeis candidaat was, dacht de „neutrale" Texliel-arbeidersbond er niet over, de keuze te bevorderen van „iemand, die van nabij bekend was met de wenschen en behoeiten van het textiel- arbeiderspersoneel' 'maar steunde den socialistischen ingenieur Van Kol. Alles vanwege de neutraliteit. FUIK 11 KIJ 11. Minister B r i a n d heeft een werk uit gegeven, getiteld„La Séparation", waarin alle parlementaire redevoeringen, de wet op Ue scheiding van Kerk en Staat be treffende, zijn opgenomen. De „Matin" geeft een overzicht van het geen tengevolge van die wet, ten voordeele van den Staat is gekomen. De gemeenten kunnen beschikken over een som van 30 iniilioen francs (welk bedrag tot 37 millioen zal stijgen, zoodra de loopende pensioenen, hunne soliede neuzen. Ziedaar alles. Na zich nog een aantal spotternijen ver oorloofd te hebben betreffende de neus van den Eerwaarden Heer, spotternijen die echter op geestige wjjze werden beantwoord door den aangevallene, tot grooten lachlust zjjner medereizigers, wedervoer de student, die het eerst aan het woord was Mjjnheer pastoor, het is wel zeker, dat uw neus reeds menigmaal het voor werp van spotternij moet geweest zjjn. Mag ik u eens een goeden raad geven Dankbaar op voorhandglimlachte de toegesprokene. Doeh ik vrees dat er van uwen goeden raad niet veel in huis zal komen. Oordeel nadien, voer de student voort. Indien ik mjj in uwe plaats bevond, dan het ik mijnen neus een heel andere ge daante geven. Ha ge lachtOp weten- schappelyk gebied is mets meer onmogelijk. Dat kan men in de vrije hoogeschool te Brussel onderwijzen, onderbrak de pries ter. Er ligt evenwel nog zooveel in het duister. Toch niet op het terrein van neuzen weersprak de student. Of zou mijnheer pastoor durven beweren, dat er geen kunst matige neuzen bestaan Ditmaal zgn wij het eensantwoordde aan oude geestelijken verstrekt, zullen zyn afgelcopen) tot nalei ing van de wet op de ouderdomspensioenen. Verder komt jaarlijks een bedrag vrjj van bijna 6 millioen door de op heffing der plaatselijke begrootingen van eeredienst en door de verhuring van 30.000 pastorieën. Bovendien heeft de Staat de beschikking gekregen over meer dan 250 groote gebouwen voor hospitalen, scholen, bibliotheken, enz. De liquidaties der kerkelijke goede- deren zullen een half milliard beschik baar stellen voor de gemeentelijke instellingen van liefdadigheid. Zoo eok zitten des avonds de roovers te samen en tellen den buit Aanslag op een Priester. Te Parijs is een aanslag gepleegd op den pas toor der kerk van St. Suipice, abbé Le- tourueau, door een bedelares die, naar zg zeide, met genoeg aalmoezen van de pastorie ontving. De vrouw, vroeger een openbare onderwijzeres, die uit haar ambt was ontzet, wachtte don abbé des avonds op in de rue Vanzicard en plofte hem een mes in de borst. De wonde is gelukkig niet gevaarlijk. De daderes van den moord werd onmiddellijk door voorbijgangers ge grepen. H. M. de Koningin. Aan de Tel. wordt uit den Haag gemeld: Profiteereude van het heerlyke voorjaars weer, maakte H. M. de Kouingin gister morgen even over éénen een wandeling van ruim een half uur in de tuinen van het Koninklijk Paleis. Gisterocnteud heeft de Koningin, alleen vergezeld van eeu hotdame, de twee auto- ziekeuwageus iu oogeuschouw genomen, die 111 de Koninklijke mailen gesteld zgn, waar ze gistermiddag den Prins, in diens kwaliteit van voorzitter van de Roode Kruisvereeniging, werden overgedragen. Tot Zaterdagmiddag heeft H. M. de Ko ningin nog dagelijks wandeltochten in de minst-drukke stadsgedeelten gedaan. De blijde verwachting. Dom den Minister van Biunenlandsche Zaken is aan de commissarissen der Konin gin in de verschillende provinciën bericht, dat, inucht de verwachte heugelijke ge beurtenis vallen op een Zondag ot op Goeden Vrydag, het de wensch van H. M. de Koningin is, dat op die dagen geen fees telijkheden plaats hebben. Naar Reuter uit Londen meldt, geeft de Daily Mail er in een hoofdartikel uiting aan, dat de Engelschen met ons volk mee leven in de gespannen verwach'ing naar een troonopvolger. Nooit, zegt het blad, hebben de vrienden van den vrede in Europa zoo vurig naar een kind verlangd. De Berliner Lokal-Anzeiger prijst Neder- de geestelijke. Welnu, hernam de student, te Brussel woont een fabrikant in kunstmatige neuzen. Van de zwaarste en afzichtelijkste gevels, weet hg de fijnste neuzen te maken. Indien ik mjjuheer pastoor er pleizier mee kan doen, wil ik hem gaarne het adres van dien fabrikant bezorgen. Met zeker welbehagen staarde de priester een oogenblik den twintigjarigen student aan en hernam Hartelijk dank voor uw vriendelijk aanbodmaar ik acht het bepaald nutteloos er gebruik van ,te maken. Ten andere, de fabrikant, door u bedoeld, is mij sedert twintig jaar bekend, toen ik leeraar was aan een geestelijk gesticht der hoofdstad. Op mijn ouderdom zie ik het belang niet meer in, nog van neus te veranderen. Het is de moeite niet meer waard. Dit belet echter niet, dat er in mijn leven een tijd stip is geweest, waarop ik er ernstig aan dacht mg een kunstmatigeu neus aan te schaffen. Met dit aoel begaf ik mjj zelfs op zekeren dag bij den door u bedoelden fabrikant. Volgaarne wil ik bekennen, daar eene verzameling kunstmatige neuzen gezien te hebben, die oprecht bewonderens waardig mocht genoemd worden. En gij vondt uwe keuze niet tusschen land gelukkig. De volken in het rond worden door ernstige politieke zorgen ge plaagd. De Nederlanders hebben in hun vreedzaam en behagelijk stilleven op het oogenblik naar één zorg: den ooievaar, die toegang tot het koninklijke paleis verlangt. Zal het een Willem of een Wilbelmientje zijn? Rijke geschenken uit alle provinciën wachten reeds den stamhouder van het populaire regeeringshuis, naar wien men zoo vurig verlangt. Nog altijd kijkt de Nederlander eenigszins wantrouwend naar den grooten Duitschen broeder, in wiens omarming hij verstikt vreest te worden, „boewei zijn toenemende welvaart in de eerste plaats aan den machtigen Duitschen wereldhandel te danken is". Voor een vreemden waarnemer schijnt er een tikje slaperigheid over de gemakzuchtige voldane idylle van Nederland te liggen. Maar deze echt Duitsehe stam is nog altijd taai en krachtig. Duitschland gunt hem gaarne zijn fiksch afzonderlijk leven en het nieuwe rijs van het oude stamhuis, welks bloed zich zoo dikwijls met dat der Hohenzollerns vermengd heeft. Naar de „Limb. Koerier" verneemt, heb ben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toekomen aan het departement van Justitie omtrent gedetineerden, die eventueel bij gelegenheid van de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis voor algebeele of gedeel telijke vermindering van straftijd in aan merking zouden komen. De adviezen moesten vóór 1 April het deoartement van Justitie hebben bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele gevangenen geheel of gedeeltelijk zullen worden be genadigd. Roomsch program van actie. „De Standaard" schrijft Ook van Roomsch Katholieke zijde heeft men zich beijverd een Program van Actie voor de komende stembus op te stellen, en het sterkt de actie van Rechts ongemeen, dat dit concept-program zich schier op geheel dezelfde lijn beweegt als ons concept-pro gram. Het komt op voor de sociale wetgeving, voor de wijziging van ket Tarief, voor meer dere gelijkstelling tusschen Openbaar en Bijzonder Onderwijs, en voor het Gezms- hoofdenkiesrecht, onder bijvoeging van de administratieve rechtspraak, een ook voor ons aangelegen punt. Toch gaat dit punt zoozeer buiten het volksbesef om, dat ons Centraal Comité het minder geschikt achtte, om het als afzon derlijk punt op het concept-Program van Actie te plaatsen Maar strijd zal dit niet opleveren. Ook van antirevolutionaire zijde sprak men zich steeds in die richtiog uit. Blijft nu alleen het Program van Actie der Christelijk-Historische Unie in te wach ten. Want wel opperde men van die zijde veelal bezwaar tegen het opmaken van zulk een program. Maar het is toch zeer de vraag of dit zal zijn vol te houden. Noch in het buitenland, noch ten onzent kennen we ook zooveel extra-fjjne neuzen wierp de student verbluft op. Rechtuit gesproken, neen. Ik trof daar neuzen aan zooals dien van n, van u, van u, van u, en de priester wees beur telings de vier studenten aan. Welnu, geen enkel zulker neuzen kon mij bekoren, en ik ben dan maar voortgegaan met den Beus, dien Onze Heer mij geschonken heeft. Zoodat mijnheer pastoor zeer kies keurig was Toch niet. Quaestie van smaak. En nadat enkele oogenblikken stilte had geheerscht tusschen allen wedervoer de eerste student op nieuwsgierigen toon Maakt mijnheer pastoor er een geheim van, waarom hij zulke fijne aeuskens als de onze niet verlangde? Volstrekt niet 1 liet de geestelijke er onmiddelijk op volgen. Dat waren allemaal... SNQTneuzen 1 De trein had Mechelen nog niet bereikt, en het laatste woord was gezegd over... den neus van mijnheer pastoor. Maar toen men te Brussel aankwam en de studenten er druipneuzend van door trokken, konden de medereizigers van mijnheer pastoor een laatsten schaterlach niet onderdrukken

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1