CHANDAAL. Donderdag 1 April 1909. Vijfde Jaargang. 6 ZOON, Utrecht BUITENLAND UIT ZEELAND. GEWONE JAARLIJKSCHE VERGADERING R.-K. PAR. KIESVEREENIGING op ZONDAG 4 APRIL No. 39 ort. katholiek orgaan voor de zeeuwsche eilanden. Mint eiken MAAHBAG-, WOENSDAG- en VMIDiMD. NA DE STAKING. DER gevestigd te Kwadendamme, dee namiddags na afloop van het Lof i.i de E-K. School. PunteD vaD Behandeling: 1. Opening door den Voarzitter. 2. Eene bespreking door den Z.Eerw. Heer Pastoor. 3. Voorlezing der Notulen en Rekening en Verantwoording van den Penning». 4. Verkiezing van Bestuursleden. Peri odieke aftreding. 5. Rondvraag. Algemeene opkomst der leden wordt dringend verzocht. De Voorzitter, C. REMIJN. schrijven jerlchf aan Lotlslco. TTE en L. C. MEEUWIG, gelezen vel eens verschijnend schendblaadje id artikeltje aan hun adres .Lotisico" dat zij zal aantoonen en erkelijk meer dan 3 seriën of 63000 t lOpCt. was volgestort van de ge in geplaatste polissen e polissen op dien datum nog ruim tort luders van „Lotisico" gestorte mil- ir was een gemakkelijk realiseerbaar ens beursnotf ering van 1 Maart 1908. et bewijzen staven, dat de door de de balanseu in de Moniteur Beige Weekblad voor het Handelscrediet 108, en in het door haar in Augustus ummerd 8, welke onderling ver- doch geheel eensluidende afschriften s van 1 Januari 1907 en wat sub II Januari 1908. moeten worden overgelegd de in de ide en de daarin goedgekeurde en alansen over de jaren 19061907. hunne getuigen ter constateering iderdag 6 November e.k omstreeks aatsch. „Lotisico" Juliana van Stol- vervoegen en alsdan overlegging zjj nuttig en dienstig zullen Bchten, g saldo der MaatBch. „Lotisico". •behouden om verder al datgene te ichten van de houders van Lotisico- 'OOt gevaar verkeeren. (w. g.) J. RUTTE. L. C. MEEUWIG. CEUWIG, Inspecteur, en J. RUTTE, iar aanleiding van het artikel, voor- „Lotisico' 19' 8 No. 10 (October) onderzoek ten kantore van de N. V. N. V. bij aangeteekenden brief van geven, dat zij op Donderdag 5 No ch in bjjzjjn van hunne getuigen ten ouden vervoegen oin inlichtingen te aken van „Lotisico ekenden dat zjj zich in bijzjjn van VLEESCHHOUWER, Accountant DONKERS, Fabrikant WOLF Izn., Boekverkooper imber 1908 ten kantore van deN.V. dat hun daartoe geen gelegenheid .11e inlichtingen zijn gewoigord, irectie JIG. B. WOLF Izn. F. DONKERS J. VLEESCHHOUWFR. reder, dat Commissarissen met klin- en minsten waarborg bieden, olissen, vereenigt U en tracht te 5 per Kilo. VARKENSREUZEL 5 Kilo k f 0.66 per Kilo, bij 100 Kilo f 0.65 Ulo. franco één veer, f 7.20 per bus. recht. Onbekenden rembours, s" wordt 1 7» korting toegestaan. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers contant-0.05 Advertenfiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. AdministratieGanzepoortstraat C 209. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reelamebeiiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. De staking der Fransche telegraaf- en telefoonbeambten is geëindigd, geëindigd met de feitelijke overwinning der stakers. Hun hoofdgrief was, dat zij niet lan ger wilden staan onder de leiding van hun direction chef Simyan, en nu zal deze binnenkort aftreden. De ambtenaren hebben deswege reeds een woord van dankbare erkentelijkheid hij wijze van aanplakking tot het Parijsehe publiek gericht. Het kon bezwaarlijk anders zijn geloo- pen. Want hoe kan een regeering, waarin mannen zitting hebben als Clemenoeau, Briand, Viviani, mannen die eertijds zielf de revolutie gepredikt hebben, hoe kan zulke regeering Lu ernst het Gezag hand haven? Schreef Briand, de tegenwoordige mi nister, niet in 1901 deze woorden: „Ik geloof in de revolutionaire kracht der algemeene werkstaking; ik zie daarin, zoodra het proletariaat er behoorlijk gta- bruik van weet te maken, het machtigste middel tot emancipatie". En nu is de man, die deze woorden schreef, geroepen, om zijn woorden tot leugens te verklaren en de werkstaking den kop in te drukken Zoo hebben de stakers in bedrijven van gewicht, als die van telegraaf en telefoon, hun zin gekregen. En bleef het nu maar bij de enkele verwijdering van den heler Simyan. Maar de telegraaf-ambtenaren kennen nu hun macht. Ze weten, dat zij niet te vervangen zijn. Dat, bij staking hunnerzijds, de handel stilstaat, het bedrijf enorm» schade lijdt, en de gemeenschap met binnen- en buiten land geheel is verstoord. En nu zij één vinger hebben weten af te dwingen, zal him dit geen prikkel zijn, om bij vermeende of bestaande grie ven wederom den arbeid neer te leggen, en de Regeering te dwingen hun de heel» hand te geven? Daar komt nog bij, dat in landen als Frankrijk, die doordeesemd zijn mlet aller lei revolutionaire begrippen, een zeker solidariteitsgevoel sterk ontwikkeld is, zoodat hij slaking van ééne groep per senen, één andere groep allicht genegen en bereid is mede den arbeid neer te Gesteld de Fransche spoorwiegmannen gaan over tot slaking, zullen, na deze van regeeringsweg» gedane concessie, de tele- graafbeambten, nog niet eerder geneigd zijn mede te gaan? Het toegeven der Regeering moet op den duur voor Frankrijk noodlottig wor den, zou mogelijk een aanleiding kunnen zijn voor een herhaling der groot» Re volutie. Maar dan is ook de schuld bij de Re geering, of liever bij de mannen, die een regeering met revolutionaire elementen op het kussen brachten, met de hoofdbedoe ling, dat deze de Katholieke Kerk zou den vervolgen en zoo mogelijk uitroeien. De vervolging is niet zonder succies ge schied; maar de vruchten van deze wan daad beginnen dan ook reeds te rijpen. Een liberaal blad als het Handels blad verwijt in de volgende woorden de Fransche regeering haar zwakheid. „Schuld, groote schuld, schrijft het blad, voor al deze anarchistische uitingen en syndicaten heeft de Fransche regeering. Met onbegrijpe lijke lichtzinnigheid en allicht om geen andere reden dan zich een mieier- derheid in de Kamer te verzekeren, capituleert zij telkens weer voor die eischen der syndicaten en der con federation. En als zij een enkelen keer eens flink optreedt, en een paar der ergste raddraaiers doet veroordeel- len,. dan ziet zij al vast uit naar een gelegenheid, om door een am- nestiewetje de geslagen vonnissen on gedaan te maken. Zulk een zwak heid, zulk een toegeeflijkheid, zulk een sturen zonder vaste richting, moet aanleiding geven tot het doen ontstaan van een staat in den staat. En waar het syndicalisme in Frank rijk, in de kwarteeuw van zijn be staan, zulk een ontzettende macht heeft gekregen, en feitelijk doet wat net wil, daar moet de Fransche re geering toch eindelijk wiel tot het be sef komen, dat verandering hoog noo- dig is, wil zij Frankrijk niet geheel onder den invloed brengen van des potische neiging der syndicaten, wier overmacht voor land en volk nood lottig wezen zou. Het nationaal belang, het belang van het algemeen, is onvereenigbaar met de administratieve anarchie; en door aan de ambtenaren den indruk te geven, dat de Staat niet bij machte is, weerstand te bieden aan hunne eischen, dat alles geoorloofd is, lan dat reeds de amnestie-wet der alge meene vergiffenis klaar ligt voor hunne vergrijp en, opent men de deur voor eien toestand, die onhoudbaar wordt. In den strijd gaat het niet meer- om grootere of kleinere eischen, maar om beginselen. En het be ginsel der orde, van het staatsgezag, van de heerschappij der Wet „heer- schend met almachtige hand, allen gebiedend" moet uit dien strijd zege vierend te voorschijn, treden". We hebben hier tiet woordje „begin selen" doen spatieeren. Inderdaad het gaat om beginselen. Maar waar het geloof stelselmatig wordt onderdrukt en ondermijnd, en uit de harten der massa is weggerukt, daar kan geen sprake zijn van erkenning van Gezag; daar moet de anarchie hoogtij vieren en geen regeering zal zich op den duur kunnen verzetten tegen de zich open barende en meer en meer baanbrekend» bandeloosheid op alle gebied. Slechts terugkeer tot het geloof zal den stelselmatig ondermijnden eerbied voor het Gezag herstellen, en weer orde, rust en vrede brengen in het nu zoo fel be wogen land. PEBZ IE Een Rus, zekere Panof, is onlangs met een troep van 50 revolutionairen uit Kau- kasië over de Kaspische zee gekomen en geland in Astrabab-baai De bende rukt nu aan op Astrabab. Een tweede bende revolutionairen, ook door Panof georganiseerd, is te Bareroech aangekomen. Deze revolutionairen snijden de telegraaflijnen door en verwekken overal, waar zij komen, beroering on ongeregeld heden. De inwoners van Astrabab hebben zich meester gemaakt van de wapenen in het tuighuis der stad. In de Turkomeensche steppen heerschen alom onrust en verwarringdiefstallen en moorden zijn talrijk. In Teheran blijft het gisten. Een der voormannen van de nationalisten, de oud minister Sani ed-Dowlé, die zijn leven be dreigd achtte, heeft de wijk genumen binnen de Britsche legatie. Uit Mesjed komen berichten over straat gevechten, waarbij dooden zij» gevallen. AMERIKA Een aanslag op Roosevelt. Een telegram van Horta op de Azoren meldt dat kort na het vertrek van de „Hamburg van New-York een Italiaansch anarchist op het dek kwam gesneld waar Boosevelt stond met zijn zoon, en bedreigingen legen hen uitte. Hij schijnt het plan gehad te hebben een aanslag te doen. Hij werd door matrozen gegrepen. KISI.AM» Van een „p rach t"-p o 1 i tie-kom- rn i s s a r i s. Te Moskou kon de rechter lijke macht er eigenlijk niet tusschen uit, doch moest een vervolging tegen den hoofdkommissaris instellen. Die meneer Reinbott, met den titel van generaal, was een gapper van je welste. Hij kon een paar centen gebruiken pn nam alles aan wat men hem bood. Hij gebruikte ook te eigen bat» het geld, door de regeering uit St. Petersburg gezonden ter verbetering der salarissen van de politie-menscben. Hij kreeg ook veel geld van de speelclubs en verkwistte <fo ont vangen duiten. 's Mans ondergeschikten oefenden, naar 't voorbeeld van hun oppersten chef, die zelfde praktijken uit. Zij lieten zich dia handen stoppen en stonden in voortdu rend kontakt met misdadigers van aller lei slag. Voor een gedeelte van den to behalen buit maakten de surveilleerenido agenten een „straatje om", wanneer hun was bekend gemaakt, waar werd gestolen. Doordat de ondergeschikte politiemannen méér geld binnen kregen dan hun salaris bedroeg en de hoofdkommissaris voor klachten van dezen aard om begrijpelijke Tedenien ontoegankelijk was, mocht hij zich in hooge mate in de sympathie van zijn ondergeschikten verheugen. SERVIË. De eorrespondent van do Berliner Lokal- anzeiger bevestigt, dat Belgrado den afstand van den 8ervischen Kroonprins doodkalm heeft opgenomen. De Serviërs gedragen zich onder buitengewone gebeurtenissen met een benijdenswaardig fatalisme. Men verwondert zich over niets in dut land Na den vree- selijken nacht van den koningsmoord heerschte te Belgrado de onschuldigste vroolijkheid. De Belgradoërs zaten toen in de koffiehuizen domino te spelen en hun koffie te slurpen als altijd. Onder een volk, dat sedert eeuwen aan wisseling van regee- ringen, omwenteling en wreedheden van allerlei aard gewend is, kunnen zulke kleine intermezzo's als de afstand van de troon opvolging geen al te groote opschudding veroorzaken. Kroonprins George, vertelt de corres pondent dan verder, is een joDge man die meer een ongelukkigen dan een slechten aard heeft. Zelfs tegenstanders van het regeeringshuis erkennen, dat hij eenige uitnemende eigenschappen heeft. Hij gaat voor openhartig, eerlijk en onvervaard door. In de 13de eeuw zou deze jengeiing mis schien een groote beweging hebben kunnen leiden, btaatsmanseigenschappen mist hij volkomen, ook werklust en volharding in den arbeid zijn hem vreemd. Zijn opvlie gende aard maakte hem reeds bij het Peterburgsche pagecorps tot een verbazend lastig kweekeling Men was daar blij, toen men hem kwijt raakte. In den omgang met menschen uit de niet-Servische, Euro- peesche samenleving is hij uiterst onhandig en onbeholpen. Men krijgt den indruk, dat hij zich in zulke kringen niets thuis voelt. Hij heeft trouwens weinig geleerd, en de uiterlijke vormen, die hij als prins heeft aangenomen, zijn ook niet in overeenstem ming met de gebruiken in hooge kringen. Op vertrouwelijken voet ging hij te Bel grado eigenlijk alleen met het Russische gezantschap om. Wanneer hij warm voor iets werd en zich gaf zooals hij was, prees men zijn warmbloedig maar trouwhartig en eerljjk karakter. Zijn ongeluk is zijne wilde bandeloosheid. Hij moet over den dood van zijn kamerdienaar Kolakowits gehuild heb ben als een klein kind Maar het is stellig goed, dat iemand, die zichzelf zoo slecht in bedwang weet te houden, en zulke onbe rekenbare opwellingen heeft, geen koning wordt. In elk geval beeft de afstand van den Kroonprins op dit oogenblik de spanning in den binnenlandschen toestand van Servië zeer verminderd. Ten aanzien van de dynastieke crisis te Belgrado zijn de diplomatieke kringen van oordcel, dat die zeer ernstig is. Men meent te weten, dat niet alleen koning Peter afstand heeft gedaan, maar dat ook de troon van Servië voor de dynastie der Karageorgewits verloren is. Dit is, naar het heet, slechts een kwestie van twee of drie maanden. Aan de buitenlandsche hoven heeft men, naar verluidt, reeds de mogelijkheid van een crisis der dynastie van de Kara georgewits voorzien en is men het eens geworden over aan Servië voor te stellen candidaten voor den troon. Onder die candidaten zonden geen prin sen van een grooten staat mogen voorko men. Men spreekt van twee candidaten, van wie een prins van Denemarken pn een prins van Zweden. De H. Vader aan de Vincentius-Vereeniging. Het is gebruikelijk dat de hoofdraad van de St. Vincentius-Vereeniging jaar lijks een verslag van de werkzaamheden, aan den H. Vader aanbiedt. In antwoord daarop heeft de H. Vader aan den alge- m-eenen president, den beer P. Calon het volgende schrijven gezonden: Geliefde Zoon, Heil en apostolischen zegen. Schitterend toonbeeld als ze is van. de liefde die in Christus wortelt, en zich opeinbaart niet in ide woorden en met 'den mond, maar met de daad en in waar heid, beeft de Vereeniging van dien H. Vincentius altijd Onze bewondering en belangstelling gewekt. Daarom zult gij ge makkelijk begrijpen welk een groote troost aan Ons hart geschonken werd door den brief, waarin gij Ons Ide nieuwe vorde ringen van (diezelfde Vereeniging mede- deeldet, een vooruitgang zoo groot en zoo belangrijk, dat het niet kan betwijfeld worden, of Ide eindeloos goede God steunt uwe ondernemingen op een geheel bijzon dere wijze. Het is toch een treffenld bewijs van. de goddelijke barmhartigheid, |dat deze in stelling zich (uitbreidt, niet alleen onder de andere (volkeren, maa|r zelfs in dat land, waar zulk een vneteselijke Orkaan tegen den chjristennaam is losgebroken. Gaat voort al uwe krachten te wijden aan de oudersteuning der ongelukkigen, en laat tegelijk met de zorg voor het tegenwoordige lelven bet heil der zielen uw streven, zijn. In den rijken overvloed van vruchten die gij oogst van uwen god- vruchtigen arbeid is reeds belooning ge noeg gelegen, en uwe ijver beeft den prikkel van Onze aansporing nauwelijks noodig. Niettemin, als Onze aanbeveling iets kan bijdragen, weet dan, dat gij die in den meest uitgebireiden zin bezit. Inmiddels uwe betuigingen van liefde en gehoorzaamheid, bij gelegenheid van Ons vijftigjarig Priesterschap-, jraet dankbaar heid aanvaardend, zien Wij uwe komst naar deze Stad tegemoet: Wij zullen u te liever ontvangen, naarmate gij meer dere gelijkenis bezit met Ide liefde van Christus. Ten siotte bidden Wij don overvloed van Gods' gaven over u af, etn als onder pand daarvan geven Wij volgaarne den Apostolischen Zegen aan U, Geliefde zoon, aan de uitgelezen mannen, die u'we raads lieden zijn in hét besturen der Sint Vin- oeritius-vereeniging, en aan al hare loden. PAUS PIUS X. De blijde Gebeurtenis. Voortdurend circuleeren nog allerlei be richten en geruchten over de a.s. blijde gebeurtenis ten Hove. Wij maken daarvan opzettelijk geen melding. Maar nu reeds in enkele plaatsen bulletins werden verspreid, het b richt der heugelijke geheurtcnis meldend, en van dergelijke voorbarigheden wellicht een herhaling te verwachten is, kan het zijn nut hebbeD mede te deelen, dat het bigde feit eerst tegen de helft van April is te verwachten. („Centr.") Castro. Castro heeft zich, naar men weet, Vrijdag to Bordeaux ingescheept op dezelfde stoom boot Guadeloupe, die hem voor enkele maan den raar Europa bracht, om zich weder naar zijn vaderland te begeven Een bijzondere correspondent, dien het Journal" met hem meegezonden heeft vei telt, dat Castro op Trinidad zal landen en van daar pogen, als particulier. Venezuela te bereiken. Hjj heelt daar genoeg eigendommen om gemakkelijk te kunnen leven. Met de politiek wenscht h(j zich niet te bemoeien en hjj is ver ontwaardigd, dat de tegenwoordige presi dent Gomez niet alleen hemzelf maar ook zjjn gezin den toegang tot het land ver biedt. De correspondent van het „Journal" kreeg den indruk, dat de voormalige presi dent, in strijd met zyn vredelievende ver zekeringen, planneD koestert tot herovering van zjjn gezag. Een Reuter-tetegram meldt dan ook, dat hij in Venezuela zal trachten te landen, zoo noodig met geweld. Reuter seint uit Bordeaux d.d. 29 Maart De directeur van de Compagnie Trans- atlantique heeft van den consul bericht gekregen, dat de Venezolaansehe regeering toestemming heeft gegeven tot de ontsche ping van Castro met zijn familie in welke Venezolaansche haven dan ook. De directeur heeft dit bericht geseind aan den gezag voerder van de Guadeloupe, die Castro te Santander met de beslissing van de Vene zolaansche regeering op de hoogte heeft gebracht. Een bekeerlinge. Mevrouw Van Kol, echtgenoote van het soc.-dem. Kamerlid van dien naam, was een moderne vrouw, die met hart en ziel eens meegiDg met de moderne stiooming en zoowat aan niets geloofde. Nellie van Kol, zooals ze ook als schrijf ster bekend staat, kon echter geen vrede vinden met het koude ongeloof. „Eigenlijk atheist ben ik nooit geweest," schrijft zij. „Maar dat vage bewustzijn dat er nog wat liggen moest achter de stof en achter het eindige, gaf mjj geen vrede. En de vrede kwam nog niet, toen de overtuiging vast in mjj werd dat Ged en het leven na den dood feiten zijn". In het tijdschrift „Nieuwe Banen" zet zjj uiteen, hoe zjj zocht en bad om den vrede en dien eindelijk vond. Zij geloooft nu en bezit de heerlijke vrijheid, te leeren van allen, die in den Geest zijn wederge boren, onverschillig tot welke kerk of secte zij zich bekennen". Zooals men ziet, is de schrijfster nog niet tot volkomen rust en vastheid gekomen. Wellicht dat zjj in zoeken en leeren die vastheid nog verkrijgt, wat zjj zelf ook sehjjnt te verwachten als zjj schrjjft „Om étiquetten en déuominaties bekom mer ik mjj nietik ben des Heeren en dat is mij genoeg. En het kruis is mjjn zege- tceken. Evenmin bekommer ik mjj om de dingen, die ik nog niet versta. God gaf mjj reeds veel en zal mij op Zjjn tjjd nog mesr geven. Ik geloof. En ons geschiedt naar ons geloof'. In elk geval levert Nellie van Kol weder om een bewjjs, dat ongeloof en twijfelzucht op den duur niet kunnen bevredigen. („Res.b.") Goes. Ds. Prins va,n St. Maartensdijk hield gisteravond zijn aangekondigde rede, waarbij hij de Staatspensioneering be streed en de Verplichte verzekering in bescherming nam. Hij bestreed de Staats pensioneering op moreieile en finantieele gronden, en. hij deed uitkomen, hoe de verschillende partijen tegenover Staats pensioneering staan. De invaliditeitsver zekering behoort samen of nog vóór de ouderdomsverzekering te gaan. De spreker had. zijn voordracht vooral geput uit bla den als „Standaard", e. a., welker mea- ningen wij reeds in ons blad weiergaven'. We kunnen dus hiermee volstaan. Dhr. Kloos (soc.-dem.) debatteerde. Deze gaf den spreker toe, dat de vrij zinnigen de staatspensioneering slechts als verkiezingsleuze eatploiteterem. Middelburg. Gistermorgen werd door den molenaarsknecht S. van Eenennaam bij het Vlissingsch Bolwerk alhier uit de vest gehaald de achttienjarige B., die er zelf ingeloopen was. De redder moest zich daartoe tot aan het middel in het water begeven en slaagde er toen in den dren keling, die geen pogingen deed om zijn redding te vergemakkelijken, naar zich toe te trekken. Eenige toegeschoten personen brachten den jongen tot het bewustzijn. Na bij' een der omwonenden in huis opgenomen en verzorgd te zijn, werd. hij naar zijn wo ning op den Sleeperssingel gebracht, Als reden van zijn daad gaf B. op zon der werk te zijn en daarom niet te durven thuiskomen. De vereeniging van Directeuren en Commiezen der P. en T. uit de inspectie Zeeland heeft in een alhier gehouden ver gadering in een motie „hare afkeuring (uitgedrukt) over de gezagondermijnende houding der klerken inzake de ingediende wetsontwerpen en met vertrouwen haar be-langen (aanbevolen) bij Regeering en. Volksvertegenwoordiging, opdat de lang toegezegde en noodig geoordeelde lotsver betering eindelijk tot stand komen. - In de Zaterdagavond in de Sociëteit „Sint Joris" gehouden vergadering inzak» Handelsonderwijs werden vastgesteld de statuten der Vereeniging voor Handels onderwijs te Middelburg en besloten daar op de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Gekozen werd een bestuur dat thans bestaat uit de beieren I. H. Blum, .voorzitter, M. G. Boasson, C. Boudewijnse,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1