BINNENLAND. UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. RUSLAND. De geschiedenis van den pries ter Gapon. Het was laat in den avond van 22 Januari 1905. Het plein voor het Winterpaleis te Petersburg bood een vree- selijken aanblik. Overal stapels lijken en stervenden, slachtoffers van de fusillade, welke dien middag had plaats gehad. Be hoedzaam sloop een enkel persoon tusschen de Ijjken en kreunende gewonden door en zocht blijkbaar een bepaaid persoon. Ein delijk stond de zoekende stil, het doel scheen bereikt. Een gewonde in priester gewaad werd opgetild, toen een kort on derzoek het bleek dat de man nog leefde. Toen haalde de stille zoeker een seh. ar uit den zak, knipte de lange haren van den gewonde af, opdat deze niet herkend kon worden, en droeg hem op zijn schouders weg naar een plaats, waar hij buiten be reik van de politie was. De geredde priester was de bekende Gapon, zijn iedder een zekere revolutionnair, Rutenberg genaamd. Zoo luid de sage over Gapon's redding. Gapon vluchtte later naar het buitenland, knoopte betrekkingen aan met de Russi-che regeering, die hem 30.000 Rbl. betaalde voor diensten, die hij aan de politie had bewezen, en werd, toen zijn verraad aan de zaak der revolutie bekend werd, ver moord. En zijn moordenaar was dezelfde Ruten berg, die hen betrekkelijk kort te voren, volgens bovengenoemde sage, met zoo vaderlijke zorg in veiligheid had gebracht. Dit verhaalt deze zelf in een publicatie, die dezer dagen is verschenen en waarin hij tevens bijzonderheden mededeelt over Gapons verraad en over do wijze, waarop deze ook hem tot verraad had willen overhalen. BALHAKSTATËlt, Vrij ernstig ziet het er in den Balkan uit. Het „Fremdenbatt" schrijft „De Servische omzendnota kenmerkt zich voornamelijk door den onduide- lijken en ingewikkelden stijl. Een aanvulling heeft de neta vooral hierom noodig, dat zij, opvallenderwijs, de secert vijf maanden aan den gang zijnde en tegen ons gerichte wapening van Servië buiten beschouwing laat en een verduidelijking in de eerste plaats, waar zij over de regeling der hangende geschillen handelt. Servië laat zijn eischen niet rechtstreeks meer tegen ons gelden, maar draagt zijn niet nader omschreven ,.zaak" over aan de mogendheden, blijkbaar dus aan de Europeesche conferentie Nu is echter een conferentie, waar voor de Bosnische aangelegenheid in den oogenschijnlijk door Servië ver langden vorm, nl. in den vorm van een nog niet opgelost vraagstuk, ge bracht zou moeten worden, ondenkbaar of althans voor ons onaan- n e m e 1 ij k. De Bosnische aangelegen heid is door onze overeenkomst met Turkije materieel geregeld en de be trokkeD mogendheden, die het feit der inlijving nooit hebben geloochend, zul len niet de beslissing moeten nemen die Servië wenscht, maar zich slechts over de formeele bekrachtiging (Fi- nalisierung) van de staatsrechterlijke handeling, die wij voltrokken hebben uit te spreken. Daarom is het niet goed te begrij pen, waarom Servië de waarde van zijn besluit om van territoriale eischen af te zien, door een onwijkend beroep op de betrokken mogendheden ver mindert. Afgescheiden van dit punt is de algemeene indruk, dien men van de nota krijgt, dat er, ondanks de onduidelijke en ontwijkende taal, altijd nog iets van den goeden wil van de Servische regeering in te bespeuren is en dat zij wellicht als het begin van een gesprek was gedacht. Uitge maakt is de zaak door de nota in middels niet, en wij moeten nog altijd afwachten, wat Servië ons op onze bepaalde vragen zal antwoorden." Te Belgrado zijn intusschen, aan de manschappen van de derde lichting ge weren en patronen, 150 stuks de man, uitgedeeld. En uit Odessa wordt bericht, dat de opperbevelhebbers in de militaire districten Warschau, Kief en Wilna en de gouver neurs der aan Duitschland en Oostenrijk grenzende provincies telegrafisch bevel hebben ontvangen, de militaire geheime stukken, de staatsarchieven enz, in alle grensplaatsen te doen inpakken, teneinde ze bij nader order onmiddelijk in veilig heid te kunnen brengen. In militaire kringen wordt verzekerd, dat de troepenmacht aan de grenzen voortdu rend in alle stilte wordt versterkt en dat er op de militaire bureaux zulk een groote bedrijvigheid heerscht, dat men wel denken moet aan oorlogsbereidselen. Of Rusland nu werkelijk van plan zou wezen oorlog te voeren In elk geval stookt het door al deze dingen de oorlogszuchtige stemming in Servië zeer sterk aan, en die was al zoo warm 1 Bijna potsierlijk. Logisch uit de gegevens van den. toestand geargumenteerd, toonden we aan, dat naar constitutioneels usantie, bij een succes van Links, thans niet Borgesius, en ook niet Drucker, maar Troelstra als Kabinetsfor mateur zou moeten optreden. Alleen in dezen vorm kon de houding der Liberale Unie, die met pak en zak naar het sociaal-democratisch program over liep, naar eisch gefletrisseerd (gebrand merkt) worden. Heftig tegen de socialisten redevoeren, maar als eenig program de twee hoofd punten van hun program onderschrijven, was geen houding, met de eere eener groote politieke partij bestaanbaar. Of men hun hierop nu al wees, dat voelden ze niet. Ze reageerden er zelfs niet op. Ze lieten het langs hun koude kleeren afglijden. De lofprijzing van „Het Volk" namen ze in ontvangst. Hierin stonden nu de drie partijen Links gecoaliseerd. Als één man konden ze naar de stembus op trekken. Alle drie met het vaandel van socialistisch maaksel: „Algemeen Kiesrecht" en ..Staatspensioneering" omhoog. Hebben ze dan nu ten minste gevoeld, hoe ze zich als politieke partijen verlaagden, nu hun te verstaan werd gegeven, dat, naar den constitutioneelen adat, den dag na de overwinning, Troelstra voorop zou moeten gaan? Ook dit niet. Ze begrepen zelfs de ironie niet, die in dit vooropschuiven van Troelstra hen be spotten kwam Geen argument zelfs wisten ze ertegen in te brengen. Zoo iets van demagogisch was al wat ze ten beste wisten te geven Dat: Troelstra Kabinetsformateur, de kortste, meest logische en zaakrijke uit drukking ter brandmerking van hun politiek bedrif was, ze hebben het niet eens gevoeld. („Stand.") Castro. Uit New York is aan de Globe gemeld, dat de agenten in Europa van de Venezo- laansche regeeriDg te Caracas er van hebben verwittigd, dat Oastro ongetwijfeld betrek kingen onderhoudt met invloedrijke mannen in Venezuela, waarmede hij hoopt het staatsgezag te herwinnen. De Venezolaansche regeering koestert het voornemen aan de Nederlandsche, de Columbiasche en de Engelsche regeering een nota te zenden, met het verzoek Castro te beletten haar grondgebied tot een basis te maken voor van hem uitgaande expedities tegen Venezuela. Ook schijnt Castro te verwachten, dat Nicaragua hem zal helpen, maar de regee ring der Vereenigde Staten van Noord- Amerika is vast besloten alle dergelijke overeenkomsten te verijdelen. De New York Herald" meldt, dat Cas tro's plan om naar Venezuela terug te keeren, groote opschudding in Caracas veroorzaakt. Algemeen gelooft men, dat slechts de dood hem in de volvoering zijner plannen om nl. zijn verloren mocht te her winnen kan tegenhouden. Men slaat ook geloof aan de bewering, dat Castro geen geld heeft uitstaan bij de Europeesche banken en dat alles wat hij meegenomen heeft slechts 200.000 pnd. st. bedraagt. Voor zijn vertrek heeft hij geen enkel stuk vee of geen enkele bezitting verkocht. De correspondent van de „Herald" wijst er op, dat er wel eenige reden bestaat om geloof te hechten aan de geruchten, dat Castro met geheime agenten in Zuid- en Centraal-Amerika onderhandelt. Men be weert, dat zijn voornaamste handlanger de president Zetaya van Nicaragua is. Indien Castro eene expeditie van een Centraal- Amerikaansche haven naar Venezuela mocht willen ondernemen, zou hij gemakkelijk sla gen een leger bijeen te brengen, daar Castro nog talrijke aanhangers heeft in Venezuela. De bladen in Caracas eischen de verwij dering van Generaal Mariano Garcia, vroe ger een van Castro's gunstelingen uit zijn presidentschap van den staat Fascon. Na drukkelijk wordt bevestigd, dat Castro op dat gedeelte van de Venezolaansche kust zal ontschepen en daar een leger zal bij eenbrengen. Generaal Garcia echter ver klaart, dat hij president Gomez trouw zal blijven en Castro, indien hij daar mocht willen landen, gevangen zal nemen. De nieuwe Sociaal-Democratische Partij. De constitueerende vergadering. Onze Amst. corr. meldt: In „Handwer kers Vriendenkring" had gisteren (Zondag) de aangekondigde constitueerende verga dering plaats van de Marxisten, welke na de besluiten van het buitengewoon congres der S. D. A. P. als lid van de S. D. A P. hadden bedankt. Te circa half elf opende de voorzitter de heer D. J. W ij n k o o p met een welkom de vergadering. Na even over de verhouding van Mevr. Rol Holst en v. d. Goes gesproken te hebben legde de voorzitter de volgende belangrijke verklaring af: „Wanneer op het oogenblik de eenheid tusschen de twee partijen kon hersteld worden, zoodanig dat inderdaad ook de marxistische practijk aan het woord kon komen en dit op een redelijke vrije wijze mogelijk zou zijn; als b.v. door de Inter nationale, die zich met deze zaak heeft bemoeid voorstellen konden worden gefor muleerd, die door de S. D. A. P. konden worden aanvaard, waarbij de eenheid en de vrije meeningsuiting voor het marxisme kon worden verkregen, dan ik meen nu namens de geheele vergadering te spreken, dan zijn wij bereid onze aangekondigde openbare vergadering op te schorten mits ook de vijandelijkheden welke door de S. D. A. P. direct na het congres tegen ons zijn begonnen, opgeschort worden, ook da hier te Amsterdam aangekondigde verga dering waar M. Troelstra zal spreken. Er dient den nadruk opgelegd te worden dat dit niet gebrek aan zwakheid beteekent maar alleen omdat we zooveel voelen voor de beweging". Instituut voor R. K. Blinden te Grave. Ons werd toegezonden het 22e Jaarver slag van het Instituut voor R. K. Blinden te Grave, over het jaar 1908. De toon, waarmede bet Verslag begint, is een sineektoon om meer hulp, meer steua voor de ongelukkige blinden Treurig klinkt het: Het afgeloopen jaar moesten wij sluiten met een aanzienlijk tekort. Meerdere steun is noodzakelijk, of we komen in de droevige noodzakelijkheid, niet alleen om nieuwe blinden af te wijzen, maar ook om oude weg te zenden". Daarom wordt een beroep gedaan op allen die iets gevoien voor deze ongelukkige blinden. Dankbaar wordt melding gemaakt van een aantal giften in het afgeloopen jaar ontvangen Doch gelijk gezegd, de liefda digheid mag niet verflauwen want er is zooveel noodig! Op 1 Jan. 1908 waren in het St. Henricus- Gesticht (mannelijke blinden) aanwezig 79 blinden. In den loop des jaars zijn 2 blinden vertrokken en 3 overleden, terwijl 6 nieuwelingen werden opgenomen. In het gesticht „De Wijnberg" zijn 44 vrouwelijke blinden. Onnoodig te zeggen, dat daar veel, zeer veel voor noodig is Wij bevelen dit liefdewerk daarom ten zeerste aan in de liefdadigheid der Katho lieken, onder vermelding, dat dhr. L. A Knitel te Goes correspond! nt is voor onze stad, die gaarne inlichtingen verstrekt en giften in ontvangst neomt Het afloopen van de „Zeven Provinciën". Onze Amsterd. corr meldt: Heden was het de dag waarop de „Zeven Provinciën te water werd gelaten. Dit schip is geheel van staal, heeft een lengte van 101 5 Meen breedte van 17.1 M., een diepgang van 6.15 M., een waterverplaatsing van 6525 tonnen en een stoomvermogen van 7500 indic paardekracht. Het stalen pantser van den gordel heeft een dikte van 100 tot 150, van den geschutteren van 250, van den commandotoron van 200 en van het dek van 50 in. M. De bewapening bestaat uit 20 kanonnen en 1 mortier. Er komen twee masten met seinra's op het schip, hetwelk voorzien wordt van een electriscbe ventilatie-inrichting en verschil lende zoeklichten gedreven door compound stoomwerktuigen. De „Zeven Provinciën" is dan het grootste schip onzer mar ne, thans is het pantserschip „Marten Harpertsz. Tromp" in de jaren 1903 en 1904 op dezelfde werf gebouwd, het grootste, welk schip een lengte van 100 8 M. heeft. Prins Hendrik was bij het van stapel loopen aanwezig. Met een zilveren bijltje dat voor Z H. gereed lag, sneed hierop de Prins het koord door. Direct hierop hoorde men in den romp van het logge grootsche gevaarte, het zware gewicht vallen, dat daaidoor het door kappen van den grooten kabel veroorzaakte Daarop begon het gevaarte langzaam af te glijdeD, sneller, allengs sneller zocht het schip zijn element op en op eenmaal, daar gleed Harer Majesteit pantserschip „De zeven Provinciën" majestueus, statig, onder het oorverdoovend gej ubel der menigte het water in, om zich aan den overkant tegen de rijsmatten dood te loopen. Goes Maandag 29 Maart zal een alge meene vergadering van aandeelhouders der „Nieuwe Zeeuwsche Crt." worden ge houden op ,,'t Slot Oostende" 's namiddags half drie. Blijkens achterstaande annonce komt o. a voor op de agenda als punt 4 Balans- en Winstrekening. Het is de eerste maal dat dit punt zal behandeld kunnen worden. Een verblijdend teeken, dat, na een kort bestaan van slechts 4 jaar dit punt moet behandelen. Het veroient zeker wel aansporing deze vergadering bij te wonen; ook punt 7 is van groot belang. Wij hopen dat een groot getal der aandeelhouders (er zijn 220 aan deelhouders) deze vergadering zal bijwonen. Men zal dan kunnen zien, hoe geleidelijk ons blad is vooruitgegaan en bloeit. Middelburg. In de Vrijdag alhier ge bonden jaarvergadering der Vereeniging Handelsbelang werd door den sec retaris het jaarverslag uitgebracht, ver meldende o. m. den goeden stand der „Spaarkas", van het „Credietfonds" en van de „Onderlinge CredietbaDk", alsmede de oprichting van verschillende middenstands- vakvereenigingen, en de pogingen inzake handelsonderwijs en keuringsdienst. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. In ontvangst en uitgaaf bedroeg deze f 238.28 met een goed slot van f 63.53. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A. v. d. Weele en G. J. Krijger. Ingekomen was het jaarverslag der „Onderlinge Credietbank." Als bestuurslid aan te wijzen door Handelsbelang werd in de „On derlinge Credietbank" de heer K. J Weijn- man en als plaatsvervanger de heer A. D. Littooy herkozen. Medegedeeld werd dat er een 40 leden zich bereid hebben verklaard tot de collec tieve glasverzekering toe te treden. Bin nenkort zal een definitief voorstel te dezer zake worden ingediend. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde een voorstel om het renteloos voor schot, door Handelsbelang bij de oprichting aan de „Onderlinge Credietbank" verstrekt, te schrappen. Op de laatst geheuden vergadering toch dier Bank is, op advies van het Bankbe- stuur, gesteund door commissarissen, besloten de^werking dier bank niet meer te beperken tot de aandeelhouders, maar alle leden van Handelsbelang in de gelegenheid te stellen van die Bank te profiteeren. Op die wijze meende het bankbestuur dat een stap nader zou worden gedaan tot het sociale doel, bij de oprichting voor oogen gesteld, doch het wenschte als voorwaarde te stellen dat Handelsbe lang dan de oprichtingskosten voor eigen rekening zou nemen. Aangezien het bestuur vtn Handels belang met ingenomenheid van deze beslissing heeft kennis genomen, aarzelde het nitt der vergadering in overweging te geven dat voorschotje royeeren. Na discussie, waarbij gelegenheid was over de nuttigheid dier Bank nog enkele woorden te spreken, werd aldus besloten. De heer C. A. Schulte diende thans zijn rapport in over den nieuwen stuiver, waartoe hij door de vorige vergadering was uigenoodigd. Aan de hand van een drietal vragen heeft spreker een onderzoek ingesteld naar de al of niet geschiktheid van den nieuwen stuiver, zoowel in onze omgeving als in Zeeuwsch Vlaanderen. Kassiers en win keliers zijn door hem geinformeerd, bij welke informatie hij versterkt is in de meeDingdat er behoefte is aan pasmunt ter waarde van vijf cent, dat het model van den huidigen stuiver aanleiding geeft tot verwarring, en dat gepoogd wordt van deze verwarring op oneerlijke wijze partij te trekken. Den rapporteur zou het beste lijken een rond geldstuk, iets grooter doch dunner dar het tegenwoordige, met een gat op een kwart van de middellijn. Het stuk is dan niet zoo plomp dik als nu, geeft geen verwarring met ons kwartje, en ook niet met de sous van onze naburen. Een motie van den heer Schulte, aan het eind van zijn rapport ingediend, luidde „De vergadering, van meening dat de stuiver als pasmunt in de bestaande be hoefte voorziet, doch door zijn model aan leiding geeft tot verwarring met andere muntstukken, en tot oneerlijkheid, draagt het bestuur op, hetzij alleen, hetzij in ver binding met andere vereenigingen, die stappen te doen welke tot vervanging van den tegenwoordigen stuiver door een van meer geschikt model kunnen leiden". Na uitvoerige discussie werd die motie met algemeene stemmen aangenomeu. Vlissingen. Van de Zeevaartschool aldaar zijn geslaagdJ. Baljé voor derden stuur man groote stoomvaart en A de Brujjn voor stuurman sleepvaart. Driewegen. De logementsvergunning van A. d. K., alhier is door heeren Gedeputeerde Staten ingetrokken daar wegens overtreding der drankwet biDnen de laatste vij'f jaren tweemaal eeue onherroepelijke veroordeeling had plaats gehad. Krabbendijke. In de Donderdagmiddag alhier gehouden raadszitting, waarin alle leden tegenwoordig waren, moest opnieuw worden gestemd over het voorstel van Burg. en Weth. tot aanschaffing van een zesde leerkracht aan de openbare school, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer Vogelaar vroeg heropening der discussies, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Nieuwe gezichtspunten werden echter niet geopend. Het voorstel werd daarop met 4 tegen 3 stemmen (links tegen rechts) aangenomen. lerseke. Van 5 11 Miart zijn vanhier verzonden 825 000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen: imperialen f48f50, prima le soort f36 f38, le soort 80 - 85 kg. f25—f28, 2e soort 6065 kg f 19 f22, 3o soort 50 55 kg f10f 12 en 4e soort f 5—f 7. Zaaigoed is verhandeld als volgt60 kg. f20, 50 kg. f 14, 40 kg. f8—f10. Kapelle. Helen bad een der knechts van de boomkweekerijen „Ponoma" het ongeluk, terwijl bij bezig was met boomeu snoeien, zich zeer ernstig aan de rechterhand te verwonden, met het snoeimes zoodat onmiddellijk de hulp moest worden inge roepen van' dr. Persant Snoep. Schore Als een zeldzaamheid kan worden gemeld: Heden bij het ploegen vond dhr. J. Vermue, landbouwer te Kruiningen, een zilveren horloge, gesloten in een kope ren kast Het horloge had 16 jaar in den grond gelegen, daar nader is gebleken dat het' 16 jaar geleden door JA. G. Dogge, thans s s. beambte alhier bij het ploegen op het zelfdefstuk land is verloren. Het is hem weder door den vinder ter hand gesteld. Heinkens2and. De familie O. Goense alhier hebben den laatsten tijd verschillende onge lukken getroffen. Zoo moest een zoontje een Eaald uit den voet worden weggenomen met x stralen enkele dagen later werd een ander zoontje een been afgezet te Utrechtenkele dagen later overleed de zuster van zijne echtge- noote mevr. E. van Buren te Scheveningen. Zaterdag jl. sloeg alhier een paard op hol, gespannen voor een rolslede, waarop een bascule stond het woeste dier rende het dorp in, en de slede bonsde tegen een woonhuis. Gelukkig werd het paard tot staan gebracht; de voerman C. Vroonland die het paard trachtte in te houden werd daardoor een eindweegs over den grond gesleurd, ten gevolge waarvan hij eenige ontvellingen aan zijn hoofd bekwam, eenige schade aan een en ander was ook het gevolg. Een kind alhier dat gisterenmorgen met petroleum de kachel aanmaakte liep daarbij de oliekan omver. Het gevolg was dat een begin van biand ontstond, Lerwijl de ouders ter kerk waren Spoedig inge roepen hulp der buren slaagde er gelukkig in den brand te kunnen blusschen. 's Heerenhoek. Zaterdag had alhier een kleine deugniet het ongeluk te water te geraken. De Zeer Eerwaarde Heer Pastoor, die in de nabijheid was, kwam op het hulpgeschrei toegeloopen en had het geluk den kleine te redden. Kolijnsplaat. Eenige jaren geleden ver trok van hier een arme werkman, zekere D. Heijstek, naar Kalamazoo (N -Amerika) Thans heeft hij het zoover gebracht, dat hij bij inschrijving aannemer is geworden van het stadswerk voor 1909 aldaar, voor de kapitale som van f 150.000. In OostelijkZeeuwsch-Vlaan- deren heerscht tegenwoordig veel vraag naar goede werkpaarden. Een landbouwer te Boschkapelle ver kocht een 5-jarige merrie met een veulen van 4 weken oud, voor den zeer hoogen prijs van f810. Te Alphen a. d. Rjjn is overleden de 9-jarige J. H., welk overlijden in verband werdt gebracht met een mishandeling, hem op 13 Februari aangedaan door een 13 jarige jongen, J. d. R, aldaar. Het lijk is door den burgemeester van Alphen op last der justitie te 's Gravenhage in beslag genomen en opgezonden naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Gisteren middag is de werkman O. op een scheeps helling te Martenshoek van een steiger gevallen, met het noodlottig gevolg dat bij ernstig gewond aan zijn hoofd werd opgenomen. Zijn toestand is bedenkelijk. Te Eist (Bet.) is ingebroken in de woning van den heer S. aan den Stations weg, door opschuiving van een raam. Een schrijfbureau, waarop een sleutel stak, is opengebroken, vervolgens een kastje open gebroken en een Lips geldkastje gestolen. Uit een buffet zijn verder medegenomen zilveren lepels, vorken, enz. Behalve het geld, is er voor een waarde van ongeveer f'2'0 gestolen. Intocht van Taft en Roose velt in Woerden. Men meldt uit Woerden aan de N. Ct. Het anders zoo kalme stadje was in een nieuwsgierig-opgewekte stemming gekomen door de bulletins, die deze week overal verspreid waren en die de even alar- meerende als verrassende tijding bevatten, dat de presidenten Taft en Roosevelt met gevolg ons met een bezoek zouden komen vereeren. Deze waren juist gepromoveerd te Leiden in de „Laidsche" taal en zouden hier een ommegang houden. De bevolking uit den omtrek, samengekomen voor den marktdag, voegde zich bij de Woerdenaars, die reeds van te voren de ruimte voor 't station in gespannen aandacht bezetten, 't Was ook wei om iemand nieuwsgierig te maken, daar vier met pluimen versierde rijtuigen te zien staan zonder te weten wat er precies zal komen, en de Harmonie van Woerden onder de uitnemende leiding van den heer Visscher. Ziet, daar stappen zij uit den trein, de hooge gasten, vergezeld van een dozijn jongelui met de faculteitspetjes op, van 't Leidsche Studentencorps. Laat dat geen bezwaar heeten om hen met vreugde te ontvangen, dacht de welwillende burgerij. Hartelijk, meer dan hartelijk was de stem ming, en onder opwekkende muziek begeeft de stoet zich, voorafgegaan door 2 feest- coramissarivsen, als messenger-boys gekleed, naar 't stadhuis. Jong en oud vulde de straten, waar van menig huis de driekleur wapperde. De burgemeester heet allen hartelijk welkom, en als Roosevelt in gloed volle bewoordingen hem herinnert aan de dagen van weleer, toen Nieuw-Amsterdam als Hollandsche nederzetting in opkomst was, als hij (zichtbaar aangedaan) hem zegt, hoe zijn hart trok naar dit typische stadje, alvorens hij zijn zware taak overgaf aan Taft (die zich intusschen breed had gesteld naast hem in een zwaar eikenhouten stoel) dan gaat er na een kort woord een daverend echt Hollandsch „Lang-zal- die-leven 1" op voor den goeden burger vader. De eerewijn bruist in den pokel, door een deftigen heraut gedragen, en nadat het edtle vocht het hoofd der gemeente is aangeboden, gaat het verder rond. Met de juichkreten van de Amerikaansche gasten wordt wederum iDgestemd en als men de antieke monumenten van Woerden

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2