üeuwe Delftsche Courant. en Randen. Donderdag 11 Maart 1909. Vijfde Jaargang, ZOON, Utrecht. 'laatst uwe Advertentiën M en omstreken magazijn - GOES. jrteeriiig nieuwe Gtoedkoope prijzen. VLISSINGEN. zomerseizoen 1909 rconfectie. No. 30 NIEpAKJES, deze worden 'NEESMIDDELEN aroote Markt - GOES. KATHOLIEK ORGAAH VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Nederlandsche Vereeniging- van iristelijke Kantoor- en Handels bedienden. BUREAU TOT PLAATSING B. KKUZE, Wal II 6S. Correspondent Middelburg. illedige inlichtingen omtrent onder- nde sollicitanten en meer anderen, bij Secretaris of Correspondent te hekomen iger, 23 jaar, goed bekend metEngelsch. ende voor de boekhouding, 2C jaar vens bekend met Fransch en Duitsch. ende. 27 jaar, bekend met Boekhouden Franseb. ende, 29 jaar, oud militair, bekend met lekhouden en Duitsch. ende, 22 jaar, bekend met Boekhouden, de moderne talen. ende, 25 jaar, bekend met Boekhouden Duitsch. ende, 41 jaar, voor correspondentie of ipeditie, met diploma Stenografie, thouder, 19 jaar. met diploma Boek- mden, bekend met de moderne talen, ende, 27 jaar, bekend met Boekhouden, agelsch en Duitsch. ende, 28 jaar, correspondent in En- sch, bekend met Boekhouden en Duitsch. chuuder, 30 jaar, bekend met Duitsch. ;ste bediende, 17 jaar, met einddiploma B. S. 3 jarige cursus, ende of Magazijnmeester, 48 jaar, he md met Boekhouden, Fransch, Duitsch Binnenlandsche correspondentie, ende, 57 jaar, bekend met de moderi e en en Boekhouden, idiende, 17 jaar, kan direöt in dienst m. iger of Agent, 44 jaar. in de MOP ZICH T. V' KVltM* V d o. Kilo. RKENSREUZEL k f 0.66 per Kilo, bjj 100 Kilo k f 0.65 één veer, f 7.20 per bus. Onbekenden rembours. ■dt 1 korting toegestaan, voor inwendig gebruik, voor uitwendig gebruik. ZALF. tica-, Euphrasia- en Thujatinctuur. - Camphora Rublnl, enz. La Roche f 1.en f 1.90 f 0.65 en f 1.— per flacon tandpoeder f 0.10 en f 0.20 per doos tandpasta f 0.126 en f 0.25 erinespuiten tsthermometers srpastilles f 0 50 per doos Essences voor bereiding van monade, Borstplaat en Likeuren, soorten verbandstoffen atten, Windsels, (.fazen, etc. (pleisters, Rheumatiekpleisters, etc. 'IGE BRONWATEREN. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. k contant Reelamebexiehten 25 Ct, p. r. Bij abonnement speciale prjjs, De gehuwde Onderwijzeres. In de afgeloopen week heeft minister He;1 mskerk aan de gemeenteraden twee ambtelijke adviezen gegeven, welke betrek king hebben op de gehuwde onderwijzeres. -jF In het eerste advies lezen wij„Naar mijn gevoelen is het in den regel ge- wenscht, indien eten onderwijzeres in het huwelijk treedt, haar een eervol ontslag te verkenen". In het tweede advies: „Het komt mij gewenscht voor, dat in den regel huwelijk der onderwijzeressen tot eervol ontslag leide, omdat het bekleeden der ambtelijke betrekking zwarigheid in het leven roept, ook voor de onderwijzeres zelve, voor het geval uit het huwelijk kinderen ge- flioren worden". Gelijk men weet hebben B. en W. van Rotterdam, ingevolge een motie van den Baad dier gemeente, verleden jaar in drie gevallen overeenkomstig dat gevoelen ge handeld. Deze stellige wenken van den minister zijn zeer op prijs te stellen, daar zij, naar wij hopen, zullen bewerken, dat verschil lende gemeenteraden het voorbeeld van Rotterdam zullen gaan volgen. Do gehuwde vrouw, speciaal de moe der, behoort in het huisgezin en niet. op fabriek of in school. De onderwijzeres, die moeder is, kan niet tegelijk èn haar plichten als onder wijzeres èn als moeder vervullen, zooals het behoort. En nu begrijpen wij niet wel de vrij zinnigen, die met die Nieuwe Crt. zeg gen: Wij wenschen de gehuwde vrouw, de moeder vooral, in haar huis; maar die verder meegaan met de uitspraak van mr. Levy„Machtsmisbruik is het, indien men, heeft devrouw trouwplannen, broodsgebrek haar in 't vooruitzicht stelt. Van broodsgebrek kan hier kwalijk sprake zijn. De vrouw, die trouwt, vindt een ver zorger in den man; de man heeft haar te onderhouden. Huwelijken, waarbij de man nog rekent op inkomsten door den arbeid der vrouw verkregen, zijn o. i. niet goed te keuren. In elk geval lijdt door den arbeid der gehuwde vrouw, der moeder, het gezins leven, terwijl in den regel de onderwij zeres-moeder een minderwaardige leer kracht zijn zal. En waar de Staat gevormd is uit de ge zinnen, heeft hij er groot belang bij dat do gezinnen zich zoo krachtig mogelijk ontwikkelen. Hij moet het gezinsleven dus bevorde ren en de beletselen wegnemen, die aan don bloei van een krachtig gezinsleven in den weg staan. De zetel voor Middelburg. -Het district Middelburg is geen vast bolwerk voor Rechts. Hoe wiel mr. C. Lucasse het 21 achter eenvolgende jaren heeft vertegenwoordigd, was zijn zetel niet vast. Zoo werd hij in 1897 slechts herkozen met 14 stemmen boven den liberalen can- didaat en in 1905 behaalde mr. Lucasse maar 55 stemmen boven de meerderheid. Toen verkreeg hij 4178 van de 8243 stemmen, terwijl op den heer H. 'Snijders (vrijz.-dcm.) 3542 en op den heer J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) 523 stemmen wa ren uitgebracht, alzoo 4178 stemmen rechts en 4065 links. Een gering verschil dus. En nu mr. Lucasse zijn mandaat niet meer wil zien hernieuwd, komen onze kansen er al niet beter voor Le staan. Van Rechls zal er in het district Mid delburg dan ook al het mogelijke moeten worden gedaan. De „Nieuwe Courant" schreef dezer dagen: „Naar ons voorkomt zal de uitslag zeier van den candidaat afhangen. Met een vrijzinnig-democraat wint men het zeker niet van den heer Lucasse". Wij zijn daar minder zeker van dan het Haagsche blad. Niet onwaarschijnlijk, dat die vrijzinni- in 't district Middelburg wederom dien «'(jzinnig-demokraat „Herman" Snij ders candidaat stellen. Diens aanbevelingsbrieven wegen wel mV* zwaar, maar van socialist tot oud- liberaal gaat men in Juni gezamenlijk over op den „anti-clericaal". Etn dan zou er ook de heer „Herman" fenyders kunnen komen I Men zij dus op zijn hoede. De zetel voor Oestburg. Naar verluidt, zou men in Oostburg van Katholieke zijde, in Juni gaarne mr. D i e 1 e m a n uit Middelburg gecandideerd zien. Verklaren we dadelijk, dat wij gaarne mr. Dieleman (a.-r.) voor Oostburg ge kozen zagen. Maaris hij ook de man van Rechts, die die meeste kans van slagen heeft Dat dient men terdege te overwegen. Wij meenen, dat er van Rechts. niet onder de Katholieken nog menigeen ge vonden zal worden, die mr. Dieleman zijn stem zal weigeren. Aan anti-revolutionaire zijde schijnt men deze meening ook toegedaan, en heeft men den heer H. die .Wilde, wethouder tie 's Gravenhage, voor eeii candidatuur trach ten te winnen. Maar jammer genoeg, heeft deze doen weten geen candidatuur te kunnen aan vaarden. Men zal aan onze zijde in Oostburg wèl doen, zich met de anti-revolutionaire partij omtrent den te stellen candidaat goed te verstaan. En indien uit het hoofdkwartier onzer bondgenooten den raad gegeven wordt: stelt mr. Dieleman niet, omdat zijn, per soon niet de meeste kans voor de over winning waarborgt, dan zouden wij zeg gen: volgt dien raad en stelt, in overleg met onze bondgenooten, pen ander. Rechts krijgt nu kans Oostburg te win nen. Maar slechts miet een candidaat, die Rechts door allen zal worden gesteund. Zoo een te vinden, en spoedig te vinden want o. i. behoort de aange wezene overal in het district spreekbeur ten te vervullen is nu de taak der kies- vereenigingen. ITALIË, Een Pauselijke bul over de Pauskeuze. Ondier voorbehoed ontleenen wij het volgende bericht aan het Turijnsche blad "Memento": Aan de kardinalen js een Pauselijke Bul gezonden, die het veto recht der wereldlijke machtén bij toekom stige Pauskeuzen opheft en den kardinalen onder straf van excommunatie verbiedt, ©enigen directen of indirecten invloed der wereldlijke autoriteiten gedurende het con claaf lie dulden.,, LKAAKK1.IK. De Commissaris van Politie. Patouillard is de naam van een com missaris van politie, den commissaris van politie van het bekoorlijke Enghien, op elf minuten afstand van Parijs. Het ging Enghien niet slecht. Daar kwam bij dat er heel weinig misdaden en diefstallen plaats hadden. Men was er tevreden, te vreden over de politie ook en over den commissaris Patouillard, aan wien zelfs allerlei verschillende verhoogingen .waren toegestaan. Patouillard had alle reden om tevreden te zijn en toch was hij niet tevre den. Mien heeft, niet recht opgehelderd ge kregen wat er eigenlijk de reden van was. Was het eerzucht, droomde hij van een plaats in Parijs, van een hooge plaats in Parijs, en zocht hij naar een gelegenheid om zijn verdiensten in het licht te stellen Of was het pen gevolg van plagerijen van jaloerschie vrienden in de sociëteit, die dien goeden Patouillard voortdurend er over bespotten, dat men een commissaris als hij er pen was, ©en die niets te doen had dan van tijd tot tijd verhoogingen van traktement te vragen, evengoed af kon schaffen Hoe het zij, de commissaris van politie Patouillard gevoelde zich óf in zijn carrière belemmerd óf in zijn eer en nauw gezet geweten te na gekomen door de kalme eerlijkheid en het onbehoorlijk klein aantal misdrijven van Enghien. Overal in de buurten van Parijs hadden telkens in braken plaats in de villa's. Te Enghien? 'tWas schandelijk, 'twas onuitstaanbaar, 't was alsof het expres was tegen Patouil lard maai' er kwam niels, niets van be- teekenis. 'tWas alsof de inbrekers het op hem voorzien hadden, alsof m afge sproken haddendie Patouillard, dien zul len wjj niets te doen geven, dien zullen we daar onbenullig in Enghien laten zit ten. ik vraag u, was dat op den duur uit te houden? Patouillard heeft het niet uit gehouden. Als de inbrekers niet tot Pa touillard komen, zal Patouillard tot de inbrekers komen, dacht hij. En hij wendde zich tot een boef, waarmee hij in zijn carrière kennis gemaakt had, een zekeren heer Duval, een allerhandigste, leuke ke rel, goed voor alles, van wien je alles gedaan kon krijgen, bij wien. je alles be stellen kon ,en Patouillard bestelde hem eeninbraak. Alles werd geregeld. Du- val bereidde ©en inbraak voor, haalde een paar inbrekers er toe over dien uit te voeren. Opschudding in Enghien. Maar nog binnen die vier en twintig uur had Patouillard ze te pakken. Kolossaal succes voor Patouillard. De beroemde Hamard met de geheele Parijschie politie zocht meer dan zes maanden tevergeefs naar de moordenaars op Ste.nhe.l; Patouillard pakte binnen de vier en' twintig uur de inbrekers van Enghien. Hoeveel maal dit aldus is gegaan ,is niet geheel opgehelderd. Maar op een goeden dag vergaten een paar collega's, welke de waardige heer Duval er weer iu had laten vliegen, alile collegialiteit en zeiden: Wij hadden nog een medeplichtige die niet gepakt is: Duval. Je kunt hem daar en daar vinden. Goed, zei de rechter van instructie, die van geen kwaad wist. Wij hebben jeen uitstekienden commissaris van politie, Pa touillard, die zal dien Duval wel in een knipoog kunnen doen oppikken. En; hij verzocht Patouillard zulks te doen. Gij voelt de onbeschrijflijk pijnlijke positie van dien overijverigen Patouillard. Maar wat te doen. Men gaf hem den naam met hiet adres erbij van een man, dien- hij op moest pikken, adres dat hij trouwens zelf evengoed wist. Als hij dien Duval quasi niet zou kunnien vinden, dan was de met zooveel moeite opgebouwde reputatie niet alleen verloren, maar zou nog veel minder zijn dan die van den vroegeren Patouil lard, over wien men eenvoudig tevreden was, omdat er geen inbraken plaats had den. Hij pikte dus Duval op, in de hoop dat de man niets zou durven zeggen. Maar eilacie Duval vond het geval blijkbaar al te mooi. Een boef, opgepakt wegens medeplichtigheid aan inbraak en die komt zeggen: maar Edelachtbare, die inbraak was mij door den commissaris van politie besteldZoo sprak dan ook Duval ien de brave Patouillard is gean commis saris van politie te Enghien meer, en zal mogelijk inielankolieke mijmeringen hou den ovier de gevaren van al te grooben ijver. Onderwijzers en sociaaldemo craten. Tegen het einde van hot afge loopen jaar is in alle stilte ean feit vol trokken, dat voor den Franschen klas- sens,rijd veelbeteekenienid is. In Frankrijk zijn alte vooruitstrevende onderwijzers tot één bond vereenigd, die bijna alle Fransche onderwijzers vereenigmgen omvat. Deze onderwijzersbond besloot op zijn tweede congres, lie Nantes gehouden, zich bij den algenreenen sociaal-revolutionairen Ar- beidsbonid aan tesluiten, welke aansluiting een feit wierd op het dierde congres te Lyon. Die motiveering voor deze aanslui ting luidt ongeveer „Als onderwijzers der proletariërs-kin deren, der nakomelingen van den land rente- en bezitloozen arbeidersstand, heb ben de volksonderwijzers den plicht en het recht, samen te gaan met de sociaal- revolutionaire partij en in verbind.lig met deze de lagere school in te richten over eenkomstig de meening en fle behoefte van bet proletariaat. Daarmede treedt alzoo bet grootste deel der Fransche onderwijzers officieel in dien politieken klassenstrijd des volks. Moge het succes niet uitblijven!" Het succes zal niet uitblijven tot nadsel van Frankrijk. KM UIILAAD, Tie haastig begraven. Te Landen is dezer |dagen het jaarlijks congres ge opend van ide vereeniging tegen de haas tige begrafenissen. Dr. Walter Hadwea heeft verklaard, dat men in den loop van het laatste jaar 151 gevallen heeft geconstateerd van personen, di/e levend waren begraven en 200 gevallen van andere personen, die nog gered wer den op het oogenblik, dat mien hen ging kisten. Dr. Jenkins uit Baltimore verhaalde, dat hij leenige dagen vóór zijn vertrek uit New-York had hooren spreken van een tragisch incident: op hiet oogenblik, dat do doodkist in den lijkoven werd neer gelaten, klonk uit de kist een hartver scheurende kreet; maar bet was te laat, do kist was reeds in het vuur neergelaten. De vergadering heeft den wensch uitge sproken, dat geen enkele begrafenis zou geschieden, alvorens duidelijke teekenen van ontbinding van hiet lijk zich voor deden. In Engeland beklaagt men zich zeer ovier den invoer van bedorven vleesch uit do Vereenigde Staten. Dokter Williams, do inspekleur van den gezondheidsdienst der Lonidensche City, heeft hij den raad een belangrijk rapport ingediend over de voortdurende invoeren uit Amerika van geslacht en vleesch in blik, die zich in rottenden toestand bevinden, en onge schikt. voor menschielijk voedsel zijn. Hiet bedoelde rapport beeft grooten in druk gemaakt, vooral omdat Williams de overheidspersonen van den gezondheids dienst in jde Vereenigde Staten er van be schuldigt, dat zij den uitvoer van deze in rollenden toestand verkeerende voedings middelen naar Groot-Brittannië oogluikend toelaten, door ambtelijke verklaringen af te geven, dat het deugdelijk voedsel is. BALKAlVilTATEIt, Volgens een telegram uit Belgrado aan het Nieue Wiener Abendblatt ver klaarde Milowanowitsj in tegenwoordig heid van verschillende afgevaardigden, dat hij van meening is, dat men aan het ge vaar van een oorlog met Oostemijk-Hon- garije is onlkomen. Servië zal zeker dezer dagen aan Oostenrijk-Hongarije antwoord doen toekomen op de vraag van graaf Forgach en men hoopt, dat het daarna mo gelijk zal zijn dan onmiddellijk in onder handeling te treden met Oostenrijk-Hon garije over een handelsverdrag, dat Servië grootere voordcelen zal moeten geven dan de „vorige verdragen. Onvervulbare belofte. Dat is die van Staatspensioen zonder bijdrage, merkte de Nieuwe Crt. op, en de Nieuwe Prov. Gron. Crt. zegt er over: Nu zou men zeggen, dat politieke moraliteit eischte, dat men vooraf in elk gieval verzekerd was ook te kun nen geven wat men belooft. Alleen de soc.-democraten storen zich hier niet aan, want hun pogen is, alle beloften van anderen te over troeven. Maar mocht men van Mr. Borgesius zoo iets verwachten? En toch hij belooft, maar op de vraag, of hij zijn belofte ook houden kan, of hij de millioenien zal kunnen vinden, voor de vervulling der belofte noodig, ant woordt hijin o g e 1 ij k wel. En de heer De Meester, die ver klaarde, dat het hem als Minister van financiën zooveel hoofdbrekens had gekost om de zes millioen bij elkander te halen voor Minister Veegens' oudier- domsverzekering, waarschuwde wel eerst, maar vaart nu ook reeds mee. Hij zegt in een ingezonden stuk in de „Prov. Gron. Crt.", „dat de mogelijk heid niet uitgesloten is". En in een noot merkt hij op „Volgens het ochtendblad van hiet „Vaderland" van 28 Februari zou ik te Amsterdam op de vergadering der Liberale Unie hebben verklaard, dat ik dit bedrag (12 a 13 millioen) nog wel uit onze belastingen te verkrijgen achtte. Zóó optimistisch heb ik echter ook daar niet gesproken; evenals in het Noorden, zeide ik te Amsterdam daarover valt te denken". Kiezers paaien met onvervulbare belof ten, bet is volstrekt geen zeldzaamheid en ook op dit gebied trekt de Unie den socialistischen kant uit. Daar heeft men van veel beloven slag. Chr. historischen en anti-revolutionairen. Naar wordt medegedeeld, zijn de chris- telijk-historische en anti-revolutionaire fracliën tot overeenstemming gekomen ten opzichte van het wederzijdsch stellen van candidatien voor de Tweede Kamer in ver schillende kiesdistricten, met uitzondering evenwel van de groot© steden. Een ondeugdelijk wapen. De Waddinxveensche predikant Wanned beleeft niet veel pleizier van zijn waar schuwing aan die Roomsche geestelijkheid, waartos hij uit de „Institutie" van Calvijn allerlei rauw klinkende aanhalingen bij eenbracht. Zelfs bij vrijzinnigen, in wier kaart hij bewust of onbewust tracht te speten, vindt zijn arbeid slechts matige waaideering, of minder nog. Zoo schrijft b.v. Land jan Volk: Van weinig kennis onzer politieke toestanden legt de heer J. C. Wanneé, remonsirantsch predikant te Waddinx- vieen, getuigenis af. Hij tracht met ©en aantal citaten van Calvijn en dr. Kuy- .pef aan de Roomsche geestelijkheid te beduiden, dat zij zich moet verzet ten tegen .een samengaan, in de poli tiek, met dr. Kuyper en zijn vrienden. De ondeugdelijkheid van dit middel als varkiezingswapen is proefonder vindelijk gebleken. Het geeft niets. Hiet is ook wat naïef te onderstelten, dat ide geestelijkheid miet Calvijn's lieflijkheden aan haar adres niet be kend zou zijn. Dominé behoefde ze niet bij elkaar te harken. Dit is nogal duidelijk. Aardig is ook, dat „L. <an V." in de bro chure van den heer AVannée louter een „verkiezingswapen" ziet en ze ook als zoodanig behandelt. Volkomen terecht. En wie vragen ons af, of men ter Linker zijde niet wat meer geestdrift voor het werk van den Waddinxveenscben predi kant zou aan den dag leggen, indien men hopen kon, dat het niet „ondeugdelijk" was en wel iets geven zou Goes. In de verordening op de publieke vermakelijkheden is onder 2o. den burge meester opgedragen voorschriften te geven in zake de veiligheid. Een dergelijk voor schrift is namens den burgemeester' diezer dagen den brandmeesters ter hand gesteld, en ook aan de zaalhouders in deze ge meente. Het behelst de volgende bepalin gen Er mogen geen banken of stoelen staan voor de deuren. Die deuren moeten ontsloten zijn; geen sleutel mag er op blijven zitten. Boven elke deur moet gedu rende de voorstelling een lantaarn hangen met brandende vetkaars. Wanneer van het tooneel gebruik gemaakt wordt, zullen ex- tincteurs of ander liluschmiddel aanwezig zijn en een paar man van de brandweer. De stoelen in de zaal moeten vaststaan. De inrichting of instrument (bij bioscoop voorstelling) moet in een ijzeren of sta len harnas zijn geplaatst; de film moet loopen door een metalen huis. Dit zijn goede maatregelen; en dat zij noodig zijn blijkt uit velerlei ongevallen die elders reeds bij bioscoop-vertooningen hebben plaats gehad. Proces-verbaal is opgemaakt tegen vier jongens wegens met geld spelen op den openbaren weg. Een ander werd bij herhaling bekeurd wegens overtreding van 'tProv. reglement op de honden; nog een derde, v. K„ werd geverbaliseerd wegens openbare dronkenschap. Men verzoekt ons mede te deelen, dat alhier is opgericht een „Bond van Zuid-Bevelandscbe Schilderspatroons" we ke zic-h in 't bijzonder ten doel stelt de wezenlijke waardeering van hun vak in de maatschappij te doen vermeerderen. Hij tracht dat doel te bereiken o.a. door medewerking te zoeken bij H.H. beste dere om bij eventueels aanbesteding het splitsen van bestekken (partieel© aanbe steding) toe te passen, opdat zoodoende de schilders vrij komen te staan tegenover den besteder en geen onderaannemer van den timmerman behoeven te zijn. Zeer vele schilderspatroons sloten zich reeds aan bij den bond. Hot bestuur be staat uit de heeren: H. Vissers, voorz.,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1