No. 28 Zaterdag 6 Maart 1909. Vijfde Jaargang Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Bil' i Miner behoort een Bjivoepl. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Staatspensioneering. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. 4. AdministratieGangepoortstraat C 209. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclaraeberiehten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. maakt, dat, welke richting dezen zomer moge triumpheeren, de zege nooit een, staatspensioen met zich mede zal bren gen. Voor twijfel is dit zulks niet vatbaar. Amsterdam echter heeft Dinsdagavond naar „de Nieuwe Crt." meldt een „protestmeeting" in Volksvlijt georgani seerd, waar in krachttermen aan de com missie tegenwerking van 'de vakactie, roe- kelooze geldverspilling, wanbeleid, trou weloosheid, lafhartigheid, misleiding enz. werd verweten. Een motie waarbij bet „arbeiders-vijan delijk" karakter «ter commissie werd ge brandmerkt, werd aangenomen en der bur gerij verzocht voortaan geen geld meer aan deze of dergelijke commissies te geven. Er waren een duizend mensehan ter vergadering opgekomen en men leest niet in de verslagen, dat er één protesteerde tegen dit ongehoorde protest. Wie daarvan de dupe zullen worden, is duidelijk genoeg. Veie beurzen worden gesloten en vele nooddruftigen zullen worden afgewezen. Als dan de beurt aan het „Arbeidssecre tariaat" komt om te voorzien in werk loosheid en nood, kan het een nieuwe vergadering beteggen om te protesteeren tegen de hardheid der burgerij die niet bijdragen wil en geen moeite en tijd over heeft voor arme vergaderenden. Liberalisme en Socialisme. Onder het opschrift:,,Voetje voor voetje" schrijft „de Standaard": De Liberale Unie heeft dan nu den laat- sten st%p gedaan. Natuurlijk met wat franje er om, maar feiteljjk heeft zjj zich dan nu toch verklaard voor Staats oen- si onneering. Reeds voorjaren stond de Sociaal-demor cratie tegen ue Liberale Unie met den dubbelen eisch overj dat bet moest komen tot Algemeen», kiesrecht en Staatspension neer ing. Dat toch was de groote eisch van het Sociaal-democratisch program. En op beide punten beeft do Liberale Unie dan nu toegegeven. Ze deed dit niet op eens. Ze deed dit niet alleen. Voetje voor voetje is ze naar de Sociaal-democraten toegexropen. Maar nu is z© dan toch bij de poort van bet legerkamp aangekomen, voorafgegaan en geïntroduceerd door de Vrijzinnig-Demo craten. Na allerlei tegenstribbelen, en door het blanco heen, is ze dan nu juist daar uit gekomen, waar de Sociaai-Democraten reeds voor tien en meer jaren stonden. Alle zelfstandigheid heeft ze ingeboet. Keer op keer heeft ze haar vlag opzettelijk verkleurd. Maar nu is ze dan toch tot ruste gekomen, niet op eigen terrein, maar binnen den ringmuur der Socialisten. De Socialisten hebben hun wil doorgezet, en de Liberale Unis gaf het gewonnen. De drie partijen, de Socialisten, de> Vrij zinnig-Democraten en de Sociaal-Democra ten kunnen dus nu voor eenzelfde program optrekken, en het zijn de Sociaal-Demo craten die in dit program hun eigen pro gram terugvinden. Alleen de Vrij-Liberalen staan het nog aan te zien, niet wel wetend, hoe ze zich houden zullen. Op eens zal de stap hun wel wat te groot zijn. Maar voetje voor voetje zullen toch ook zij den Driebond pogen te naderen. Bij hen zal 'tbeeten: niet tegen Algemeen Kiesrecht in begin sel, mits onder waarborgen en niet op eens. En zoo ook zullen ze van Staats pensioneering u zeggen, dat ze in begin- er niet tegen zijn, maar vreezen voor de geldelijke gevolgen. Het zal tot een half accoord komen, en de jmdere helft volgt later. Men wil wel blijven staan, maar het pad helt, en op een hellend pad schuift men vanzelf af. Enkelen hunner zullen zich nog met hand en voet verweren, maar als groep zal men afglijden. En het einde zal zijn, dat de Socialist over heel de lijn triumfeert. Het offermaal wordt reeds aangericht. Het offerfeest der overtuigingen staat ge vierd te worden. Om geen invalieden zelfs bekreunt men zich meer. Als de premie maar op het Rijk wordt afgewenteld, is zoo menig patroon voor alles te vinden. Ge miskent ons, zal men ons toeroepen. Best mogelijk, luidt ons antwoord, maar laat ons wachten wat in Juni de stembus orakelen zal. Goes. Gistermorgen werden de beide knaapjes, die Maandag zoo noodlottig om het leven kwamen, ter aarde besteld. Bij 't graf van C. Oudkerk werd het woord gevoerd door den ouderling Van Z weeden van de Gereform. Gemeente en bij dat van A. Harinck door ds. Stednz, die leen woord richtte tot de talrijke menigte die dicht rond de groeve geschaard stond, een woord van bemoediging tot den vader richtte en ook hen gedacht die hun leven gewaagd hadden om diens kind te redden. Ook de leider van de Jongelieden-samienkomsten, van het Leger des Heils dhr. M. Barbier sprak een woord van deelneming en ver maan; de kinderen der Zondagsschool van het Leger des Heils zongen een lied. Er was groote deelneming. Zondagmiddag a.s. om 4 uur „ont wikkelingsavond". Middelburg. Gisterenavond vergaderde in het Schuttershof alhier de afdeeling Middelburg van het Centraal Genootschap voor Kimder-Herstelling- en Vacantie- Ko lonies onder presidium van den heer Her man Snijders. Door de Benningmeesteresse, mej S. Beugel werd verslag uitgebracht over den finandëelen toestand der afdeeling. In 1908 werd aan contributies en giften ont vangen f359.50 verder aan opbrengst van opgezameld» capsules, zilver, papier, enz. f 10, totaal f 369.50. Dat het verzamelen van bovengenoemde zaken veel geld in de kas kan brengen blijkt wel hieruit, dat dit jaar reeds wederom f 20 werd ontvangen. Uitgegeven weid 1!376.20, waaronder aan verpleegkosten f 194.50, aan reiskos ten fö9.50 en aan kleeren en koffers f94.87. Er is dus een tekort in kas van f6.72. Hierna bracht de secretaris, de heer \V. C. de Graaf, liet eerste jaarverslag der afdeeling uit, waaraan wij het volgend» ontléenen. Nadat 3 Februari 1908 kte heer Th. M. Ketelaar hier een lezing had gehoutden op verzoek van een comité bestaande uit afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen, waarin spr. het werken van het Genootschap uiteenzette, werd op 11 Maart 1908 de constitueerende vergade ring gehouden. In korten tijd steeg het aanlal leden en personen, die giften in eens geven tot 193, dank zij het werken van een drietal idames, aan wie in het ver slag de dank van het bestuur wordt ge bracht. Door de afdeeling werden 7 kinderen uitgezonden, en wel 5 naar Hoeven ien 2 naar Egmond aan Zee. De resultaten van hot verblijf, waren zéér bevredi gend. Dank wordt gebracht aan de heeren medici voor den verleenden steun. In het verslag wordt nr nog op gewezen, dat een groot deel der onkosten (kleeren en koffers) in de eerstvolgende jaren niet meer terugkomen, daar die zaken ook een volgend jaar weer kunnen idienen. Aan het einde van bet verslag wordt tot aan werving van nieuwe leden en donateurs aangespoord. Vervolgens werd het reglement voor de afdeeling vastgesteld. Hierin wordt o.a. bepaald, dat het doel ishet lichamelijk welzijn te bevorderen van kinderen, die hulp behoeven en wier ouders of ver zorgers voldoende middelen daartoe mis sen. Ook op kosten van particulieren kun nen door tusscbenkomst van de afdee ling kinderen worden uitgezonden. 'lot afgevaardigde naar de algemeen» vergadering van het Genootschap werd benoemd de heer P. K. Peerikamp. Vlissingen. Bij de Zeevaartschool alhier zal een mast geplaatst worden afkomstig van H. M. korvet „Aruba". Deze mast is door de marine geschonken en is, be stemd om de leerlingen gelegenheid te geven zich in het want practised te kun nen oefenen. Tot concierge aan de De Ruyter- school alhier in benoemd de heer J. H. Breeman te Den Helder. De Maandag bij een goudsmid te Middelburg ter taxatie aangeboden gouden ring met diamanten, is verleden week Donderdag door «ene dame in een closet inrichting van den Berlijnschen mail- trein verloren. Van uit Queenboro was naar den sta tionschef te Vlissingen getelegrafeerd een onderzoek naar den verloren ring ui te stellen. Wijl de rijtuigen 's morgens weder te half zes uit Vlissingen vertrokken wa ren, kon de ring niet, meer opgespoord worden. De betrokken dienstvrouw is voor- loopig buiten dienst gesteld. Krabbendijke. De klerk le klasse der posterijen en telegrafie R. Kuikenga, is van Amsterdam naar hier verplaatst. Heinkenszand. In deze gemeente is ook een commissie gevormd, ten einde gelden bijeen te krijgen, met het doel om den heer Stationchef te 's Heer Arends- kerke bij zijn 25-jarige ambtsvervulling een cadeau aan te bieden. Niettegens taan de dat de jubilaris buiten deze gemeente woont, zijn evenwel flinke bedragen in geschreven uit erkentelijkheid. Terneuzen. Het kanaal van Ter- neuzen. De commissie welke belast is met de voorbereiding van de herziening der overeenkomst van 20 Mei 1843, rege lende het beheer over de Ylaamscbe wateren, heeft nu bijna zoowel in Hol land als in België haar belangrijk onder zoek beëindigd. Haar arbeid zal spjedig voltooid zijn over den gehoelen linker oever van het kanaal van Terneuzen en onmiddellijk daarna zal de commissie zich verefenigen, om rapport uit te brengen. Hengstdijk. Bij het bestuur van den Boerenbond bestaat het voornemen e&ne maaimachine aan te koopen. Een goed idee, want die uitgestrekte hooivelden onder onze gemeente, waaronder de be kende „Putting" die voornaamste is, ma ken het onmogelijk, dat bij de weinige maaiers, die in den hooitijd disponibel zijn, overal tijdig kan gemaaid worden. Een commissie om de zaak te onder zoeken is reeds benoemd, en in de eerst komende vergadering van den Bond zal omtrent aankoop, soort van machine, en gebruik er van, eene beslissing worden genomen. Dr. J. G. Mezger. f In dr. Johan George Mezger is een merkwaardig man verloren gegaan, die in de dankbare herinnering zal blijven bij ontelbaar velen, ook buiten ons land. Reeds de wijze, waarop hij zich een posi tie verwierf in de maatschappij, teekent zijn karakter vol kracht en energie. Zijn loopbaan als gymnastiekondérwijzer aan gevangen hebbende, vatte hij in de studie voor dat ambt en hare toepassing de liefde en belangstelling op voor het ge bied van wetenschap, waarop hij zoo groote faam zich zou venverven. Maai' daartoe was het noodig, dat hij zich het doctoraat in de geneeskunde verwierf en onder de uitoefening van zijn onderwij zers- ambt, bekwaamde hij idie geen gymna siale opleiding had genoten zich voor het universitair examen, waarin hij glans rijk slaagde. Op 29-jarigen leeftijd, 15 Sep tember 1868, behaalde hij te Leiden zijn doctoraat op een proefschrift, dat zich aansloot aan het ambt, waartoe hij oor spronkelijk was bestemd geworden en reeds alles bevatte, wat weldra als zijn systeem zich vermaardheid zou verwer ven en de massage op wetenschappelij- ken grondslag vestigen. Na een studie-reis door Duitschland, vestigde liij zich omstreeks 1870 te Am sterdam en verwierf er zich als „knijp dokter", zooals het. in den volksmond heette al spoedig esn uitgebreide en aanzienlijke praktijk. Ruim achttien jaar bleef hij zijn vaderland getrouw en de faam, die van hem uitging over zijn ge lukkige geniezingen, trok van heinde en ver do patiënten naar Amsterdam, die bij zijn geneesmethode baat kwamen zoeken. Nooit is de Amstelstad door zooveel vreemdelingen bezocht geworden, waar onder personen va,n groot aanzien, prinsen en gekroonde hoofden, als ten tijde, dat dr. Mezger in bet Amstelholel zijn consulten gaf en öf zelf de praktijk uitoefende óf onder zijn onmiddellijk toezicht uitoefe nen deed. Zelf een toonbeeld van ge zondheid en musculaire kracht, daarbij van een mannelijk voorkomen, wist hij reeds door zijn persoonlijkheid zijn patiënten de 'gewenschte beterschap als ware te sugge- reeren. Geen vriend van halve middelen en zelfbewust van handelen, liet hij zich door den rang van die zijn hulp kwamen inroe pen, niet intimideeren, en menige anecdote is van hem in omloop, ten bewijze hoe hij reeds alleen door zijn onvervaard en be slist optreden lammen en kreupelen het gebruik hunner ledematen teruggaf. Dat een buitengewoon scherpe blik, ter onderkenning niet slechts van den aard der kwaal en haren oorsprong, maar ook op het karakter van de patientén, hem daar bij niet weinig te Istade kwam, behoeft De bekende Sociaal-democraat W i- b a u t van Amsterdam heeft gisteravond te Goes een rede gehouden over „Staats pensioneering". Dat men van Socialistische zijde juist den heer W i b a u t gekozen heeft om over dit onderwerp te spreken, is ons niet recht duidelijk. Wel is de heer Wibaut een socialis tisch econoom, maai- hij is tevens M a r- x i s t, zelfs een der twee uitverkorenen, die het Marxistisch bijblad van „het Volk" zullen redigeeren. Nu is het streven naar Staatspensionee ring, ons erachtens, revisionistisch. Sprak de heer W i b a u t het niet uit, dat die „ellendige" productie-methode oorzaak was, dat wat aan den eenen kant te veel werd binnengestreken, aan den anderen kant, in den vorm van Staatspensioen be hoorde te worden vergoed? En zullen nu „Tri b unis ten" en rechtzinnige Marxisten niet zeggen: als dat waar is, dan moet al onze actie gecon centreerd op verandering van de ellendiget productie-wijze zelve en dan is staatspensioen voor ouden van dagen, als zijnde bij betere regeling der productie overbodig, slechts een lapmiddel!.... Een maatregel waarmee ^lechts Troel stra, Vliegen, Üuis, Schaper, Helsdingen, enz. kunnen dwepen. Staatspensioen - met welke leuze ook „burgerlijke" elementen optrekken kan o. i. van Marxistische revolutionaire zijde kwalijk worden verdedigd. Maar dit terloops. De heer W i b a u t heeft nog de vraag beantwoord, hoe de S. D. A. P. nu eigenlijk staat tegenover den Bond voor Staatspen sioneering. Hij gaf toe, dat bedoelde Bond voor de idee van staatspensioen goede propaganda heeft gemaakt. Maar verder kon hij in lof voor dien Bond niet gaan. Omdat die Bond de staatspensioneering nooit tot werkelijkheid zal kunnen brengen. Hij kiest en steunt bij verkiezingen af gevaardigden unieliberalen, vrijzinnig-de mocraten, mannen, die in hun program het artikel „staatspensioneering" missen. Alleen de S. D. A. P. aldus de heer W i b a u t heeft dit punt in haar pro gram opgenomen, en ijvert daarvoor in het Parlement. Deze verklaring is kostelijk. Men kan uit ons blad weten, hoe vrij zinnigen van diverse kleur voorstander^ willen zijn van.... „verzorging van ouden van dagen", en hoe zij het monopolie van die verzorging voor zich alleen op- eischem. De heer Wibaut heeft op dit punt de Unie-liberalen en Vrijzinnig-democraten niet malsch dö waarheid gezegd, toen hij in het licht stelde, dat de heeren met deze vage uitdrukking kunnen bedoelen wat ze willen. Hier is dps niet van „clericale", maar van onverdacht socialistische zijde gecon stateerd, dat de vrijzinnigen met hun fraaie, wazige leus van „verzorging van ouden van dagen" zonder meer een blanco-spelletje spelen, met het voorop gezette, beginsellooze doel van eenvoudig zooveel mogelijk kiezer-vischjes in het groote liberale net te vangen. „Alleen de S. D. A. P. ijvert daarvoor (voor Staatspensioneering) in hetParlement" deze uitspraak van den socialist Wibaut mogen de kiezers, die misschien heel wat verwach ten van vrijzinnige „beloften" zich wei in de ooren knoopten. Nu is „ijver" een schoon© zaak. Liberalen „ijveren" in het parlement niet voor Staatspensioneering, maar sociaal-deinokraten dan welt Maar hoever zal dezer laatsten succes dan wel kunnen gaan? Zooals de politieke constellatie nu is, ook al zou het onvoorzienbare plaats hebben, dat in Juni Links wint, dan nog is de invoering van Staatspensioneering geheel buiten gesloten, omdat we nog een Rec.htsche Eerste Kamer hebben, die van Staatssocialisme niet is gediend. Men zij dus vooruit er op attent ge Overigens zullen de vrijzinnigen, in deze materie, nog wel eenig vertrouwen stellen in hun meester, den voormaligen minister van Finantiën Th. de Meester. Welnu, deze specialiteit in 'stands geldmiddelen en weer geen „clericaal", heeft in een door hem onlangs uitge sproken politieke rede, verklaard, dat Staatspensioneering, zonder premiebeta ling, het land d. w. z. de gezamenlijke belastingbetalers van Nederland, zou ko men te staan op een meerdere opbrengst van jaarlijksongeveer veertig mil- lioen guldens! De heer Wibaut is gekomen tot het cijfer van 25 millioen gulden. Hij wees op Engeland, als om de mogelijkheid der invoering van Staatspen sioen ook bij ons te bewijzen. Maar in Engeland zijn de bedeelden uit gesloten. Reeds telkens is er, ter voorkoming van misverstand, op gewezen, dat bij de Staatspensionneering in Engeland de bedeelden zijn uitgesloten. Dit bleek reeds uit het bedrag, dat voor de Staatspensionnsering op het budget is gebracht. Dit bedrag beloopt 80 miltioen gulden en daar een gepensionneerde f 150 's jaars ontvangt, wijst dit op een aantal gepensionneerdan van omstreeks 600.000. Doch nu blijkt uit de jongste statis tische gegevens, dat in Engeland, Ierland en Schotland saam bovendien ruim twee millioen personen bedeeling in den een of anderen vorm ontvangen, een cijfer, zoo hoog loopend, dal men er thans met ernst op bedacht is, om door een andere en betere regeling van de publieke armen zorg aan dezen misstand een eind te maken. Voor ons land zou men intusschen bij Staatspensiomneering de bedeelden niet kunnen uitsluiten. Bij ons toch is de bedeeling meest in kerkelijke handen en dan nog veelal zoo laag, dat schier een ieder terstond zijn bedoeling zou opgeven om het Staatspensioen te trekken. Kosten nu in Engeland 600.000 per sonen reeds 80 millioen gulden aan pen sioen, dan zou, kwamen de 2.000.000 be deelden er bij, dit bedrag met ten minste 240 millioen gulden moeten verhoogd wor den, althans zoo men fte grens van de 70 jaren, die dan geheel onhoudbaar zou warden, prijsgaf. Do invaliden kan men niet in den steek laten en zoodra men dezen er bij neemt valt vanzelf de grens van de 70 jaren. Zoo zou het dus voor Engeland op 80 plus 240, d.i. 320 millioen gulden ta staan komen. En daar Engeland onge veer achtmaal sterker bevolkt is dan ons land, zou men voor ons land, naar even redigheid, veertig millioen 's jaars heb ben uit te trekken! En dit zou pas het begin zijn! Immers een uilkeering van 13 per Week is zoo laag, dat ze in Engeland stellig eerlang zal worden opgezet en eerst bij een pensioen van f5 t»t rust zal kunnen komen. Zoo komt men herinnert de Stan daard vanzelf tot onmogelijke be dragen, en wie het ons volk voorspiegelt, dat ook wij zeer wel dien weg zouden kunnen inslaan, is óf op het stuk van onze financiën een botterik óf misleidt de schare. „Arbeiders-vijandelijk". Wat nu te Amsterdam gebeurd is, loopt de spuigaten uit. Men weet dat daar zich uit de burgerij een commissie tot steun van werkloozan heeft gevormd en dat die commissie, welke met opoffering van tijd, rust en geld reeds een paar maanden ernstig en ijverig be zig is geweest om de werkloozen aan. arbeid en onderstand te helpen, veel heeft moeten hooren over haar beleid inzake de loonbetaling bij de ophooging van het terrein aan de Kostverloren-vaart. De be langeloosheid en de toewijding waarmede de commissie de vrjjwillig op zich ge nomen taak vervult, moet hoog gewaar deerd worden. Hot „Plaatselijk Arbeids-secrotariaat" te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1