No. 22 Zaterdag 20 Februari 1909. Vijfde Jaargang, UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Bij flit nummer Behoort een Bijvoegsel. Belangrijke Datums. Sprekers en Zwijgers. RECLAMES. Voor Bedden, Matrassen, Ledikanten en Dekens, Magazijn „BITTER", Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór halt' drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Nu 15 Februari voorbij is, willen wij de kiezers nog eens herinneren aan de volgende voor hen belangrijke datums: 1 Maart: laatste betaaldag der be lasting. 2 3 M a a r tter visieligging en verkrijg baarstelling dier kiezerslijst en bijbehoo- rende lijsten. 23 Maart tot en met. 15 April: gelegenheid tot reclame. Tot 21 April: ter visie-ligging en ver- krijgbaarstelling der reklames. Vóór 15 Mei: definitieve vaststelling der kiezerslijst. Zooals in het gewone leven, zijn er pok in de Tweede Kamer sprekers en zwijgers. Zooals in 't gewone leven, worden ook in de Kamer de „sprekers" ten troon ver heven en de „zwijgers" als minderwaar dig beschouwd. Wie een keurige redevoering in de Ka mer houdtj wie een minder keurige rede van stapel laat loopen, mits hij maar spreekt, is veelal de man. Z w ij g e n d e Kamerleden zijn in de verbeelding van velen slechts figuranten, van welke men zich liefst zou ontdoen. De zaak staat anders. Eerstens brengt goede parlementaire ge woonte mee, dat slechts de voormannen van elke partij bij het algemeen debat het woord voeren. Bij de onderdeelen plegen dan gewoonlijk de „specialiteiten" onder de Kamerleden, ieder bij zijn competent onderwerp, te discussieeren. Dat veneischt de goede gang van zaken. Zonder deze stilzwijgend overeenge komen regeling zouden onze toch al niet korte Kamerdebatten worden verlengd, zóó, dat er van vruchtdragende wetgeven- den arbeid geen sprake zou kunnen zijn. De beperking in zakelijke bespreking, welke de Katholieke Kamerleden zich weten op te leggen, wordt veel te weinig op prijs gesteld. Meermalen hoort men helaas ook in eigen kring afbrekend spreken over een Katholiek Kamerlid, dat, naar men meent, ni-et genoeg spreekt. Laat men toch onzerzijds overtuigd zijn, dat de waarde van -een Kamerlid niet gelegen is in het aantal kolommen, dat hij in de „Handelingen" vult. De kracht van een Kamerlid ligt elders, dan in veelpraterij Alleen vreemdelingen in ons Kamer- Jeruzalem kunnen meenen, dat slechts „de sprekers" bij uitsluiting de mannen zijn, die in de Kamer iets beteefcenen. In de onder-functies der Kamer, in de Afdeielingen, als Rapporteurs, hebben deze „zwijgers" menigwerf een gewichtige rol vervuld; is hun oordeel ten slotte het oordeel der Kamer ge worden. En waar nu allerwege klachten opgaan tegen de langzame werking onzer parle mentaire machine, daar mag wel met eere worden vermeld de gepaste soberheid van woord, die door onze Katholieke afge vaardigden veelal wordt betracht. Laat men het wèl bedenkenmen kiest onzerzijds geen Christelijk candidaat om zjjn welsprekendheid in de Kamer daarvoor hebben we onze voormannen maar men stemt den Reehtsc hen candidaat wie hij ook wezen moge voor het beginsel, dat hij in de Kamer zal voorstaan, al is het maar enkel door zjjn stem. Mr. Van den Biesen en de Woningwet. Nu De Tijd de rede, door mr. Van den meson in de Eerste Kamer uitgesproken, in hare kolommen opnam, beeft de heer M. A. Zoetmulder aan dat blad bet volgende geschreven, om bij de Tijd- ezors met den indruk te wekken, dat op \v ott-endamsoh-e Katholieke Sociale eek die dwaasheden zouden gesproken w' Eerste Kamerlid hem (den TT. den ™ond leg(te- 7/m.ui, jWlltscl1'8 insPecteur der volksge zondheid schrijft dan: „Nu de rede van ml'. Van den Biesen, onlangs in de Eerste Kamer gehouden, waarin het door mij gesprokene op de Rotterdamse!» Kath. Soc. Week belache lijk wordt gemaakt, door opname in D e T ij d in wijder kring bekend wordt, mag ik zeker wel eenige ruimte in uw ge acht blad verzoeken, ten einde bij de lezers niet den indruk te laten, dat de bezoekers der Rotterdamsche bijeenkom sten zooveel onzin en dwaasheid zouden, te slikken hebben gekregen. Eenige kantteekeningen dus op de me- dedeelingen van mr. Van den Biesen. Het is niet waar, dal ik gezegd heb Woningen mogen nooit tegen elkander aan rusten. Wel werd voor nieuwe woningen de eisch gesteld, dat aan meer dan één zijde open ruimte zijn moet en wierd het ver band in het licht gesteld tusschen de lig ging der woning, de luchtverversching daarin en zuigelingssterfte. Het is niet waar, dat aanbevolen werd zooveel verhuurde verdiepingen zooveel trappen Wel werd gewezen op cis groote betee- kenis van op zich zelf staande woningen voor het gezinsleven en de opvoeding der kinderen en aangeprezen werd beper king van het aantal gezinnen, dat van een zelfde trap moet gebruik maken, daar waar door hoog© grondprijzen boven el kaar geplaatste woningen onvermijdelijk zijn. Het is niet waar, dat door mij gespro ken is over plafonneering en Ashes ibedek- king van trappen. Dit onderwerp, bevei liging van trappen tegen brandgevaar, werd zelfs niet aangeroerd. Het is niet waar, dat ik wenschte, zoo vele aparte slaapplaatsen als er kinderen in huis zijn. Ten aanzien van nieuwbouw werd als minimum eisch aangemerkt, dat de slaap plaats van het echtpaar, de slaapplaatsen, van de volwassen jongens en die van de volwassen meisjes zich in verschillende vertrekjes moeten bevinden, dat die eisch in de verordeningen ook ten opzichte van bestaande woningen zou zijn door te voe ren, achtte ik vooralsnog onmogelijk en sprak de meening uit, dat men zich voor- loopig tevreden zal moeten stellen, wan neer jongens en meisjes boven de 10 a 12 jaar niet gezamenlijk van één leger stede behoeven gebruik te maken. Hot is ni-et waar, dat ik gewenscht heb oen wettelijk verbod van bet houden van kostgangers. Wel werd op het verderfelijke van bet kostgangerswezen, in kleine woningen ge wezen, terwijl middelen tot opheffing van misbruiken en de oprichting van tehuizen voor jonggezellen ter sprake kwamen. Het is niet waar, dat, volgens mij, al koven en bedsteden weg moeten. Aange toond werd het schadelijke en nadeelig© van het bedsteden- en alkovenhuis als typo van arbeiderswoning; aangedrongen op het breken met de te dien opzichter heerschende sleur en het doen verdwij nen van bepalingen in de verordeningen, welke ieene betere indeelingen dor wo ning in den weg staan. Het is niet waar, dat plaatsing van luchtkokers op alkoven en bedsteden is besproken, nog veel minder aanbevolen. Hoe kan het bestaan, vraag ik mij af, dat mr. Van den Biesen te goeder trouw zooveel onwaars mededeelt? Als oorza ken daarvan meen ik te kunnen aan stippen verwarring van het gesprokene te Rot terdam met hetgeen ergens gelezen werd of elders gehoord; verwarring van voorschriften voortaan bij nieuwbouw te stellen met eischen be treffende bestaande woningen het zich uitsluitend bezig honden met Amsterdamsohe toestanden, terwijl de voordracht ging over den toestand in het geheele land; en eindelijk het alles beheerschend streven om koddig te zijn, iets dat zon der verdraaiing en willekeurige aanvul ling van het gesprokene minder gemakke lijk zou zijn gevallen. Ik zou mr. Van den Biesen onrecht doen met te veronderstellen, dat hij op de hoogte is van het Woningvraagstuk. Hij heeft ik hen er zeker van nooit gebladerd in bet standaardwerk van dr. Jager en kennis genomen van wat daarin over overbevolkte woningen te lezen is; hij kent het boekje niet „Bevolkingstoe standen in het Zuid-Limburgschie kolen- revier"; hij zal, ik geef het gaarn-e toe, nimmer hebben gehoord van redevoerin gen op congressen tegen geslachtsziekten of van -mededeelingen, verstrekt door hoofden van tuchtscholen en dergelijke inrichtingen, waarin ter sprake komt het verband tusschen te enge samenwoning der gezinnen, de prostitutie en andere allertreurigste vormen van diep zeden bederf; hij vermoedt zelfs niet natuur lijk dat ik hem een dorp zou kunnen aanwijzen, waar vele kostgangers aange troffen worden, o zoo'n net en; fatsoenlijk dorp, en waar vier meisjes van ongeveer zeventien-jarigen leeftijd moeder gingen worden. Had mr. Van :den Bies-en, met dat alles op d-e hoogte, met kennis van zaken ge sproken, dan was, ik twijfel er niet aan, het grapje van Klein 'Duimpje hem wei in de keel blijven steken". Goes. Aangezien het blijkt, dat bij som mige person-en de meening bestaat dat ook de bank biljetten van f 10, dat zijn de blauwgekleurde, vóór 1 April 1909 moe ten worden, ingewisseld, wijzen wij er op, dat dit niet het g-eval is. Alleen d-e muntbiljetten van f10, dat zijn de bruin gekleurde, en die van f 50, wit met blauwen rand, zijn na 1 April niet meer gangbaar. Door het postkantoor alhier werden in 1908 verzanden 7987 ;en ontvangen 10.264 aangeteekende brieven, gestort 39.762 en uitbetaald 29.038 postwissels, ven-zonden 19.658 en ontvangen 18.435 postpakketten. Ter invordering werden aangenomen 24.102 kwitanties. Het aantal inlagen in de Rijkspostspaar bank was 4263 en dat der terugbetalingen 1419. Het aantal gestorte premiën voor de Rijksverzekeringsbank beliep 895 en dat der uitkeeringen 795. Het bedrag van den zuiveren ontvang was f62.044.195; de geheele geldelijke verantwoording bedroeg f 1.629.834.01. Middelburg In ©ene Dinsdagavond ge houden vergadering van leden der coöpe>- ratiev© verbruiksveneeniging „De Vooruit" alhier, werd tot brood- en banketbakker benoiemd J. Manhave. Donderdagavond trad in „Ons Huis" alhier als spreker op de heer H. J. Scholte, adjunct-inspecteur van den arbeid uit Bre da, niet het onderwerp „Kinderarbeid en wetgeving". In den breede behandelde spreker het geen op bet gebied van wetgeving ter be perking van den arbeid van kinderen be neden de 12 jaar in ons land gedaan is, en tevens de bezwaren, die door verschil lende personen daartegen te berde zijn gebracht. Ook deed spreker uitkomen, dat nog menigmaal de wet overtreden wordt, maar hij constateerde met blijdschap, dat steeds meer overtredingen worden geconsta teerd, en dat deze zwaarder gestraft wor den dan voorheen. De voorzitter van „Ons Huis", de heer Herman Snijders, was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij den spreker dank bracht voor zijn onderhoudende rede. Gisterenmiddag is op den Koudekerk- schen weg een voor een wagen gespannen paard op hol geslagen. 'Doordat de wagen tegen een telefoonpaal terecht kwam, werd het paard tot slaan gebracht. De 58- jarige voerman werd van den wagen ge slingerd, waardoor hij eenige wonden be kwam en het sleutelbeen brak. Vlissingen. De handelsvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" alhier, hield een algemeene vergadering in het lokaal „de Oude Vriendschap". Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Husoti en N. Zandee. Vervolgens werd het verslag uitgebracht over de spaarkas, welke werd opgericht 1 September 1907. Verkocht werden van af de oprichting tot 31 December 1908 39500 spaarzegels A 10 oent of totaal voor f3950, terwijl werden ingekocht 32397 zegels of totaal voor f3239.70, zoodat op 1 Januari nog 7103 zegels in omloop waren. Ook werden mededcelingen gedaan be treffende de werking van de onderafdee- ling informatiebureau en incassobank, waaruit bleek dat deze zeer gunstig werkt. Daarna werden 30 aandeelen uitgeloot der rentelooze geldleening van 1908. De heer mr. H. J. Dijck moes ter, Com missaris der Koningin, heeft het voor zitterschap aanvaard van het eere-comité bij gelegenheid der viering van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke scherpschut- ters-vereeniging „Vlissingen". Zooals reeds is gemeld, zal bij die ge legenheid een National© schietwedstrijd worden gehouden. De heer G. F. Jaquet, werkzaam op het kantoor der waterleiding alhier, is tengevolge van de duisternis van een, hoogen muur in het dok geloopen nabij die petroleumterreinen, hij wist zich gelukkig boven water te houden en werd op zijn hulpgeroep door twee schippersknechts, daar liggende met hun schuit, gered. Uit goede bron vernemen wij, dat Z. K. H. Prins Hendrik het voornemen heeft op 23 Maart a. s. de De Ruijter- school alhier te openen. De Prins zal hier toe tegen den middag te Vlissingen aan komen en nog denzelfdien dag naar die residentie terugkieeren. üp uitnoodiging van d© afdeeling van „Onze Vloot" trad Donderdagavond in het Concertgebouw als spreker op de heer C. Aronsteiin, luit. ter zee 2e klasse, met het onderwerp„De opleiding tot zee officier". D© vergadering was slecht bezocht; dit was jammer, want de heer Aronstein heeft de aanwezigen op aangename wijze ©en kijkje gegeven in het leven van den. zee-officier van af de opleiding aan het Kon. Instituut tot het verblijf aan boord en op prettige wijze wist de heer Aron stein zijn gehoor te boeien, vooral omdat hot gesproken woord na de pauze nog met lichtbeelden werd verduidelijkt. 't Is anders ©en treurig verschijnsel, dat tegenwoordig alle vergaderingen zoo slecht worden bezocht. Om belangstelling te wekken behoeft men waarlijk geen vergaderingen uit te schrijven. Een gasfitter, die bezig was met het verrichten van werkzaamheden op de Bel- lamykade, werd door ontsnappende gas sen bedwelmd. Het mocht gelukken door spoedige hulp hem tot bewustzijn terug te brengen. lerseke De beer P. da Veij, secretaris en ontvanger dezer gemeente, is bij candi- daatstelling herbenoemd tot lid van hiet Hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren. Heinkenszand. Gisteren 18 dezer ver gaderd© de Raad dezer gemeente, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Voorzitter do burgemeester. Waar dit de eerste zit ting was in 1909, spreekt, de voorzitter bij de opening zijn beste wenschen uit voor de leden. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Diversie ingekomen stuk ken worden overgelegd, waaronder goed keuringsbesluiten van Ged. Staten van rekening 1907 en begrooting 1909. Naar aanleiding hiervan wordt besloten de akte van borgtocht van den vorigen gemeente ontvanger te doen rooyeeren. Aan dhr. G. Meulenberg, onderwijzer met hoofd akte, wordt op zijn verzoek tegen 1 April a. s. eervol ontslag verleend, wegens be noeming te Leiden. Een request tot uit breiding van d© laad- en losplaats aan het station 's Heer Arendskierke, door landbouwers uit Wolfaartsdijk en 'sHeer Arcndskerke, zal ook door den gemeente raad bij den Direet.-Generaal worden ge steund. De hegrooting over 1908 wordt gewij zigd door af- en overschrijving van f 198 op diverse posten. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van een beslaand plan tot het aanleggen van een waterleiding door Zuid-Beveland, waaromtrent nadere gegevens zullen wor den verstrekt. De vergadering wordt daarna gesloten. In deze gemeente breiden de maze len zich zoodanig uit, dat door vele kin deren de openbare school niet wordt, be zocht.; do bewaarschool is gesloten tot. 1 Maart a. s. Den hoer burgemeester alhier werd dezer dagen een bedrag van f25 toege zonden door de Directie der Brandwaar borgmaatschappij, gevestigd te Zierik- zee, filer uitreiking aan de brandweer mannen, die zich bij den brand j.l. 17 Januari goed van hun plicht gekweten hebben. Donderdagavond j.l. gaf de fanfare „Euterpe" alhier, in de goed gevulde zaal van den heer C. Pieters hare tweede mu ziekuitvoering in dezen winter. Behalve eenige muziekstukken werd ook nog bij afwisseling ©en tooneelstukj© opgevoerd, benevens eenige voordrachten ten beste gegeven. Alles liep goed van stapel, tot groote tevredenheid der aanwezigen. Daar na volgde een soort bal, waarvan het jonge volkje gaarne gebruik maakte tot laat in den avond. Kruiningen. Dinsdag werd een doch tertje van dhr. E. S. alhier met een bal tegen het gezicht gegooid. Er was een ernstige wonde, die door arts Kolff al hier werd dichtgenaaid. Weer een treffend staaltje van onz© lieve straatjeugd. Hulst. Alhier viel verleden week d© heer Gijsel, aannemer aldaar, van een ladder en brak zijn heen. Thans is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Stoppeldijk. Bij een landbouwer heeft men des nachts de zoogenaamde bqkkeet, bij het woonhuis staande, letterlijk leeg gestolen. Tot de tabakspijpen toe, die er lagen, heeft men meegenomen. „Prov. blad" no. 27 bevat ©ene circu laire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, betreffende den toestand der bezoldigde gemeente-veldwachters. Daarin wordt er op gewezen, dat de bezoldiging in enkele gemeenten volstrekt te laag te noemen is, terwijl maar al te vaak in de opdracht van bijbetrekkingen of -bedieningen ©en middel wordt gezocht om dezie beambten behoorlijk bestaan te verzekeren, waarvoor die voor oen goede waarneming van den dienst onmisbare on afhankelijkheid wordt bedreigd. Den burgemeesters wordt verzocht deze aangelegenheid ter hand te nemen. Overal waar de bezoldiging, vermeerderd met d© emolumenten, het bedrag van f 600 niet te boven gaat, behoort van den burge meester het initiatief uit te gaan tot een ernstige poging tot verhooging. Verder komt het den Commissaris wen- schelijk voor, dat die verbetering der po sitie van d© veldwachters geleidelijk ook in deze richting worde gezocht, dat meer en meer bijbetrekkingen vervallen en de jaarwedde evenredig verhoogd wordt. In de week van 10 tot en met 16 Fe bruari 1909 zijn in Zeeland voorge komen 2 gevallen van typhus ©n fcbris typhoïdea te Rilland-Bath; 17 van rood vonk, waarvan 2 te Aardenburg, 1 te St. Annaland, 1 te Axel, 1 te Hoek, 1 te Kou dekerk©, 1 te St. Maartensdijk, 2 te Ril land-Bath, 7 te Vlissingen en 1 te Zuid- dorpe; 9 van diphthieritis, waarvan 1 te St. Annaland, 1 te St.. Jansteen, 1 te Oud- Vossemieer, 1 te Staveniss©, 1 te Stoppel dijk, 1 te Thoten, 1 te .Vlissingen, 1 te Zaamslag en 1 t© Zierikzee. Gedurende de maand Januari werden uit Zeeland verzonden: door Bergen op Zoom 56.190 kg. oesters en 58.390 kg. mosselen, door Krabbcndijke 12.721 kg. oesters, door Kruiningenlerseke 263.706 kg. oesters, 4950 kg. mosselen en 8970 kg. alikruiken, door Vlake 39.170 kg. oesters en 5879 kg. mosselen, door Bruinisse 47.445 kg. oesters en 849.760 kg. mosselen. Te Philippine werden aan gevoerd 423.800 kg. mosselen. kunnen wij u als een vertrouwd en zeer voordeelig adres aanbe velen het FABRIEK VAN SPRINGMATRASSEN Tengevolge der gladheid is de 24-jarige P. B„ van Zwammerdam, onder Alphen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1