No. 14 Dinsdag 2 Februari Il)b9 Vijfde Jaargang. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Arbeidscontract en Dienstboden. BUITENLAND. BINNENLAND, UWE ZIWSCHE COURWIT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie Ganiepoorfsfraaf„C 209. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 x Berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels /oor 25 Ct, contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs, Eenige der voornaamste bepalingen huisvrouwen en dienstboden betreffende, in hot leven geroepen door de heden in werking getreden wet op het arbeidscon tract, hebben we bereids medegedeeld. De restende voornaams.e bepalingen zijn de volgende Uitbetaling. Het plaatselijk gebruik doet hier alles, maar verstandig is het, mondeling of schriftelijk, overeen te koriren, of man per kwartaal, per maand of per week betaalt. Zoo mevrouw niet op tijd Betaalt, kan de dienstbode voor de eerste drie dagen niets vorderen, maar voor den 4den tot den Ssten dag 5 pet., verder tot den 33sten dag 10 pet. en na 33 dagen 5J pet. toeslag op het loon vorderen, riet loon op den lsten vervallend moet uiterlijk den 4den betaald zijn. Heeft mevrouw iets van de dienstbode te vorderen, hetzij omdat zij geleend heeft, of iets gebroken, wat moet worden ver goed, dan mag mevrouw telkens niet meer dan twee vijfde van het loon inhouden; vertrekt de dienstbode echter, dan mag mevrouw de gehcele schuld afhouden. Zondags. Mevrouw heeft het recht op Zondag haar dienstbode te laten werken, koken, enz., maar nooit meer dan noodzakelijk, liet meisje moet haar gods dienstplichten kunnen vervul len. Waar voor dienstboden bij het loon in woning en voeding begrepen zijn, mag de dienstbode vorderen, dat dit overeen komt met de eischen van de goede zeden, gezondheid en plaatselijk gebru.k. Getuigschrift. Mevrouw is verplicht een getuigschrift te geven, als de meid, diï weggaat, dit verlangt. Daarin moet staan: de aard van den verrichten aibeid en de duur der dienstbetrekking en, als de meid het wil, de wijze, waarop de dienst is geëindigd. Wil de meid het niet, dan mag mevrouw daaromtrent niets in het getuigschrift zetten. Ontslaat mevrouw zonder opgave van redenen, dan moet zij dit in liet getuig schrift vermelden. Loopt de meid weg en wil zij een getuigschrift, dan mag me vrouw daarvan meluing maken. Geeft een mevrouw te mooie getuig schriften af, waardoor een andere me vrouw er in loopt en later „schadelijdt, dan moet de eers.e mevrouw d.e „schade" vergoeden. Vvanneer mevrouw weigert het door de dienstbode gevraagde getuigschrift af te geven of indien zij in het getuigschrift tegen beter-vve'ten-in onjuiste mededeelin- gen heeft opgenomen, moet zij de dienst bode de scnade, die deze daardoor lijdt, vergoeden. (Jok wanneer zij opzettelijk on juiste mondeling© inlichtingen geeft, kan de dienstbode haar voor schadevergoe ding aanspreken. Opzegging of ontslag. Mevrouw en de meid moeten elkaar den dienst opzeggen met den termijn, waar over'het loon loopt; dus een week of een maand te voren, maar voor verdere: ter mijnen, (drie maanden b.v.) is zes weken voldoende, tenzij schriftelijk de termijn van drie., maanden is vastgesteld. Bij dringende redenen (die men even tueel voor den rechter zal moeten bewij zen, die ze dan nog beoordeeld), mag mevrouw de meid op staanden voet ont slaan en mag de meid op staanden voet vertrekken. De wet noemt een dringende reden: a tie gedragingen, daden en eigenschap pen die maken, dat men van den „werk gever (mijnheer of mevrouw) niet kan wschen, dat hij den arbeider (meid of knecht) in dienst houdt: onzedelijkheid, slecht gedrag, eras ige ongeschiktheid, on eerlijkheid mishandeling, beschadiging; wiTrh!; ;T,dön al.s dringende redenen, oeverJi TP W'JS niet kan worden Si !",- of huisknecht de seven n f laat voortduren, aange- ernstipp111! 1 pllng' grove keleediging of geT nJ*v7Png' ""lelijke handelin- kos't- en °P ufd' onvoldoende ™l inwoning Schadeloosstelling kall men am den rechter vragen, die de dringende redenen beoordeelt. Mevrouw of de meid kunnen ook binnen den opzeggingstermijn van el kaar gaan; maar dan moet schadever goeding worden betaald: gelijk aan het in geld vastgesteld loon, dat de dienst bode na den dag der opzegging zou ver diend hebben tot. het einde van den vast- geslelden termijn. is d.e termijn dus drie maanden en wordt b.v. door mevrouw een week na den lsten de dienst opgezegd, dan moet de volle drie maanden loon worden betaald; duurae de termijn een maand dan de vol.e maand enz. VVioderkeerig kan d» dienstbode door mievrouw om schadeloosstelling worden aangesproken, indien zij b.nnen den op zeggingstermijn heengaat. we schadeloosstelling is eveneens het bedrag van het loon, uat de dienstbode, na den dag der opzegging zou verdiend hebben, indien zij op normale wijze de betrekking had geeinuigd. Het is dus voor de dienstboden zaak niet maar zóó weg te loopen; mevrouw heeft het recht van haar vergoeding te eischen. Voor den rechter. Alle vorderingen, d.e bij nlet-uilvoering van deze b:;paLngen volgen, women door den kantonrechter beshst. Wenscht men dit, dan schrijfi men op ongezege.d pap.er naar den kantonrechter (aores ter gririie) met een acte van onvermogen, zoo n-ien kosteloos p.ocedee.en wri. De kantonrech ter bepaalt dag en uur, waarop de zaak zal dienen. Dat zal nooit langer dan 40 dagen na de ontvangst van het schrijven mogen duren. En vijr dagen vóór het pro ces wordt men opgeroepen. Tot zoover de wet. Wij hebben nu de „voornaamste" her palingen, die de huisvrouwen en dienstbo den betreften, medegedeeld. Punten van minder belang lieten wij weg. Men ziet wel, dat een grom deel dezer bepalingen at in de practijk werd gevolgd, ofschoon zij nu eerst in de wet zijn vastgelegd, en bovenal begrijp© men, nat evenals tor heden, het toen al.oos beider belang is, dat mevrouw en de meid het samen goed kunnen vinden. Consequentie. In een onzer vorige nummers konden we onder motto „een socialistisch oor deel" de meening meededen van het Volk ton aanzien van het Arbeidscon tract. D.e meening was niet ongunslig. Nu vinden we onder mot.o „het arbeids contract." in het Zondagsblad van het zelfde Volk een plaat, waarbij een aan nek en polsen gebonden arbeider door een dikke kapital.st wordt voortgeirokken. Waar blijtt hier de consequentie? Anti-Kuyper-parool. Hot Handelsblad geeft opnieuw het Tegen-Kuyper-parool uit. De Stand aard had geschreven: „Van een chef of leider der Coa litie" „kan in de Kamer nooit sprake zijn. De man die als leider van. de Coalitie zal optreden, moet zijn de formeerder van het Coalitie-Kabinet". Het Handelsblad zelf voegt daar aan toe dit zinnetje: „Het hoofd der partij moet minister zijn". in De Standaard komt deze zin snede niet voor. Maar Het Handel s b 1 a d vraagt niettemin Beteekent dit dal dr. Kuyper, wan neer die Roomschen en Calvinisten gezamenlijk winnen, niet langer uit de Kamer zal dirigearen en bevelen, maar de formeerder zijn zal van het Roomsch-Calvinistisehe kabinet? Zeker, dit zou zijn zooals het be hoort. De man, die leidt en gehoor zaamd wordt, moet de volle verant woordelijkheid dragen. De zaakwaar nemers zullen dus na de verkiezin gen, als Roomschen en Calvinisten winnen, vervangen worden door den chef. Nu wij idit weten kan men. den aan staanden strijd bij de stembus begrij pelijker en juister omschrijven. Het is niet gelijk sommigen gaarne geloofden leen strijd tegen een con servatief kabinet, waarin enkele be kwame mannen zijn, maar bet is een strijd tegen dr. A. Kuyper, en alles wat die naam voor de eendracht on toekomst van ons land beteekent. Zoo duidelijk mogelijk is hier dus door He Standaard verklaard, dat een overwinning van de kei'ke- lijke coalitie beteekent een terugkeer tot hel Kuyper-regime, tot een re geering dus, die naar onze innige overluiging verderfelijk is voor ons land en voor onze politieke zeden. Wij hadden hartelijk gehoopt dat de naam van den 7i-jarigen volks leider buiten de verkiezingen, zou kunnen gehoudien worden. Maar beteeken,en de woorden van De Standaard iets anders dan dat dezen zomer zal beslist worden of weder de „eerste minister" Kuy per het land zal regeeren Het blad had misschien op deze vra gen oen antwoord kunnen vinden in oen andere, niet gememoreerde zinsnede uit het Standaard-artikel, waarin we le zen: „Eerst als op die partij-programma- ta de beslissing bij de stemhus gevallen is, kan de leider in het Kabinet uitmaken, op wat wijs en in welke ver houding bij het opstellen van het Regee- ringsprogram met de onderscheiden© desideralie van de gecoaliseerde partijen rekening kan worden gehouden". Wij hebben enkele woorden laten spa,- tiëeren. Die voor zich zeif spreken, erfhet mis selijk gedoe van het Handelsblad duidelijk doen uitkomen. En nu zijn we nog maar in Januari 1)11TÜ( ULA.> I». Gemengde huwelijken. Men schrijft uit Berlijn aan de „Cor- rispondenza flomana": Even belangwekkend als tien rig is het de statistiek na te gaan over het toene men van de gemengde huwelijken tusschen katholieken en protestanten alh.er, het. ge tal der kinderen, d.e voor het. kathol.,ek geloot verloren zijn gegaan, groeit voort- dutend aan. In 1905 telde men in Pruisen 169.200 huwelijken, waarvan de man protestant was en de vrouw katholiek, lyi).78ó hu welijken, waar het omgekeerd was. Daar uit volgt, dat het geval zich veelvuldiger voordoet, dat. de katholiek eene protesian- t© huwt. Dit wordt verklaart door het feit, dat er uit. katholieke provincies meer emigreeren naar protestantsche dan om gekeerd. Het voortdurend toenemen van gemeng de huwelijken wordt afgeleid uit, de vol gende cijfers: De eeTste telling van zulke huwelijken werd gehouden in 1885; na d en lijd werd zij elke 5 jaar herhaald. De verhoud.ng van de gemengde huwe lijken op de 1000 huisgezinnen is als volgt.: in 1885, 40.71; in 1ö90, 51.97; in 18ao, 53.28; in 19u0, 56.08; in 1905, 58.21. Laat ons nu eens nagaan tot welk ge loof de kinderen uit deze huwelijken be- hooien. In 1905 bedroeg het getal der protestant sche kinderen uit families, waarvan d© vader protestant ©n de moeder roomsch was, 193.010, der roomsche kinderen 160.089. Uit de huisgezinnen, waarvan de vader roomsch en de moeder protestant was, waren 230.855 kinderen protestant en slechts 161.866 katholiek. Bij gevvlg a. In de gemengd© huwelijken zijn de cijfeis gunstig voor het protestan tisme, dat, op een totaal van 42.3.835 kin deren er 10L.910 meer wint dan het ka tholicisme; b. Een weinig gunstiger is de conditie der katholieken, wanneer de moe der katholiek is. Overigens wordt het toenemen der ka tholieke verliezen onder de kinderen uit d© gemengde huwelijken door de volgende cijfers aangetoond: in 1885 overtrof het getal protestantsche kinderen uit gemeng de huwelijken gesproten, dat der katholie ken met 37.000, in 1895 met 68.299, in 1900 met 57.349, in 1905 met 101.910. Er moet echter opgemerkt worden, dat er, wat dit punt betreft, verschil bestaat tusschen de provincies in Pruissen. In Weslphalen, in Rheinau, in oostelijk en westelijk Pruisen en in Hohenzollern is het grootste deel der kinderen katholiek. Maar d© verliezen zijn overal elders zeer sterk, vooral in Brandenburg; in Herlijn alleen worden uit gemengde huwelijken 35.196 kinderen protestant en 14.972 ka tholiek. lüd.en men de statistieken van geheel Duitschland raadpleegde, zouden de on gunstige resultaten voor het katholicisme veel duidelijker blijken. Dit bewijst met hoeveel wijsheid de Kerk zich tegen de gemengde huwelijken verzet; en waarom de protestanten er niet zoo at'keerig van zijn. Duitschland, waar de zedelijkheid nog al iets te wenschen overlaat, bezit oen man, die, waar het de zedelijkhe.d geldt, geen blad voor den mond neemt en rond uit zegt, waar het opsiaat. Het is de rijks dag-af gevavruigde Roeien. Deze heeft de Kamer eens geinteipel.eerd over de vete schandalen, oie onder den naam van kunst en meer dergelijke moo.e titels, ten too- neele worden opgevoerd. Minister Moltke trachtte de kunsiviag boven de modder schuit hoog te houden, wat hem echter niet mocht gelukken; doch wie denkt ge, dat den min.sier bij zijn pogen te hulp komt? let eens goed op! de sociaal democratische „Vorwarts". Uit een artikel der K 1 n. V o 1 k s z ei- t u n g „Ja, wie geeft geld uit voor goede de gelijke boeken? Men koopt koekjes, men bestelt gebak jes, men drinkt likeuren en wijn, men betaalt hoage entrée's voor concerten en uitvoeringen, maar wie heeft nu eens ge regeld een dergelijk bedrag over voor een goed boek? Waaraan men toch veel langer .ets heeft. En als men dan boeken koopt, hoe vaak zijn 't kathoheke boeken? Waarom hebben de b. sto werken onzer litteratuur zooveel kleinere oplagen dan die van andersdenkenden? Katholieke schrijvers zijn soms genood zaakt, willen ze aan hun werk groote ver breiding geven, tot niet-kalholieke uitge vers te gaan. En goede werken van buiten- iandsche katholieke letterkunde worden soms het eerst door andersdenkenden ver taald en verbreid, men denke aan Sien- kiowicz en Coloma. Men stelt aan de katholieke letterkunde allerlei overdreven eischen en stelt zich, wanneer de boeken niet-kaihol.ek zijn, met minder dan de helft tevreden, z.et. daar zelfs veel wat kwaad is vergoelijkend over het hoofd. Met couranten is 't juist zoo: men denkt een soort weldaad te bewijzen door zich te abonneeren op een katholiek blad, dat in ruil voor den geringen prijs meer biedt dan die lezer betaaltmen ontleent daaraan nog het. recht of het genoegen, zooals men het. noemen wil, 0111 zser crilisch te zijn, en men leest dan met smaak niet- katholieke bladen, die in het geheel niet aan de gestelde eischen voldoen. 1JN' 1> I K. Ramp in Nederlandsch-lndië. In den nacht van 30 December had een vreoselijke ramp plaats hij l'endjaloe op 29 paal van Xasik Melaja,: een groote aardstorting, die het geheele 30 meter diepe dal vulde en de dalkampongs be dolven heeft. 200 a 300 menschen zijn levend begraven. Van redding is geen sprake. Reeds dagen te voren hadden de steile wanden diepe Scheuren vertoond. De we- dana waarschuwde de bevolking vele ma len om te verhuizen. Men bleef echter. Den laatsten avond zond de wedana een bod© ter waarschuwing. De zware regens van den voorgaanden dag hadden de aarde losgeweekt en over een lengte van anderhal ven paal neerge stort. Zware hoornen en huizen werden weggesleept. De hoornen staken uit den grond met de wortels omhoog; hier en daar steken ook lijken uit den grond, soms zonder a men t-n beenen. SPANJE. Aardbeving 7 Onder opschrift „groote aardbeving in Spanje", ontvingen we Zaterdag volgend telegram „Een vreeselijke aardbeving heeft het Zuiden en Zuid-Oosten van Spanje ge teisterd. Te Barcelona heeft de zee hui zen en wegen weggespoeld. In het dorp Romara is de iVtaraccoberg ingestort; honderden zijn er onder hegraven. Totana en Murriaansche dorpen zijn zwaar ge teisterd". Wij hebben nergens bevestiging van dit sensationeel draadberichl ontvangen. Fransche bladen van dezen ochtend melden uit Madrid, dat men te dier plaatse van niets weet, en dat de bladen daar geen enkel bericht vermelden van deze aardbeving, en evenmin van eenigen vloedgolf. Hoe het bericht dan in de wereld is ge komen POltTllUAL. Men vreest in Portugal voor een staats greep. Een berichtgever van de „Westminster Gazette" heelt dezer dagen een onder houd gehad met een onlangs uit zijn vader land te Londen teruggekeerd Portugeesch edelman, een vertrouwd vriend van den Hertog van Braganza, den troonpreten dent. Over den tegenwoordig vrij kritieken toestand in zijn land sprekende, zei de Portugees Het is zeer wel mogelijk, dat we plot seling voor een staatsgreep zullen staan, en, indien de omwenieling niet zonder bloedvergieten kan gesch.ecen, zullen wij waarschijnlijk een zeilde tragedie zien al- spelen als voor 12 maanden. De regeering is op de hoogte van den dreigenuen toestand, wat voldoende blijkt uit het feit, dat te Lissabon, Oporto en andere groote republikeinsche centra, de burgerwacht van extra wapens is voor zien. De adellijke en rijke famil.es nemen maatregelen en zenden hun juweelen en andere kostbaarheden ter bewaring naar Madrid en Parijs, en ook naar de Londen- sche banken. Er wordt zelfs verteld, dat ook de koninklijke familie zich op dezelfde wijze Teeds heeft gewapend voor het ge val van een crisis. Engelsche detectives zijn daarvoor in dienst genomen. BALKAAISTATEltf, Het protocol der overeenkomst tusschen Oostenrijk en Tuikije zal, met de wijzigin gen, die er in aan zijn gebracht, naar Con- stantinopel gezonden worden. in de diplomatieke kringen te' Weenfen gelooft men dat de geschillen tusschen lurkije en Bulgarije waarschijnlijk door den mvlïed der mogendheden zulten ein digen en dat men het eens zal worden over de schadevergoeding van 100 mil- licen franc. De minister van oorlog verklaarde in een interview aan het „Neue Wiener Abendblatl" dat hij van meening was, dat het conflict tusschen Turkije en Bulgarije eerstdaags zal opgelost worden. Van den anderen kant is de goedkeuring van de Oostenrijksch-Turksche regeling zoo goed als zeker. Doch nu blijft nog over liet Oostenrijksch-Servische conflict, dat even eens lol. een oplossing komen zal. Wat betreft de ïiseheii van Servië blijft de houding van Ooslenrijk-Hongarije on veranderd. Zij zal niet een stuk grond van Bosnië atstaan. En de eisch van Ser vië om autonomie voor Bosnië is een inmenging in de birinénlandsche zaken van Oostenrijk-Hongarije, die geheel en al moet. geweerd worden. Nederland en Venezuela. Dr. Paul was eergisteren licht onge steld en genoodzaakt het bed t» houden, weshalve hij den gezant van Argentinië, die hem uit Brussel zou komen opzoeken, geseind heeft, niet te komen en den mi nister van buitenlandscbe zaken heeft medegedeeld, tot zijn leedwezen verhin derd te zijn aan het dej-sunsr te komen, waartoe de minister hem had uitgenoo- digd. Dr. Paul heeft thans zijn vertrek één dag vervroegd, zoodat hij reeds gister ochtend te 9.16 de residentie verlaten heeft <en zich naar Brussel begaf, waar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 1