BINNENLAND UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. verklaart echter deze béwlering voor laster en de Russische marine-agent, kapitein Epartsjin ontkent eveneens, dat Alexejef zijn bemiddeling zou hebben verleend bij de leverantie, daar alle bestellingen door hem, Epartsjin, gedaan waicn. Alexejef heeft op de beschuldiging van den ingenieur reeds vroeger geantwoord, dat hij met Rudnitzky weliswaar een quaestie had gehad, niet echter over '20.000 Hhl. maar over '2000, die hij dezen had geleend. De laatste berichten luiden Generaal Alexejef is door het marine- gerechtshof vrijgesproken van de aan klacht van afdreiging, maar schuldig be vonden aan het feit, dat hij als officier van den staf der marine gedurende den oorlog met Japan betrekkingen onderhou den heeft met de Engelsche firma Holch- kiss en van haar 9500 Roebel ontving. Het vonnis luidtontslag uit den dienst met de wettelijke gevolgen van dien. Bovendien moet Alexejef 1000 Roebel boete betalen. ASIEKIKA 10145 zelfmoorden in een jaar. Wie meunen mocht, dat er in de nieuwe wereld meer levensmoed bestaat dan in de oude, kan zich door de jong ste z-dfmoordenstatistiek van de Varee- nigde Staten overtuigen, van het tegen deel. Ook in 1908 hebben de Vereenigde Sta ten van Noord-Ainerika in het getal zelf moorden weer het record geslagen. Niet minder dan 10.145 gevallen staan er genoteerd, waarbij menschen de hand aan zich zeiven hebben geslagen, en die het heilloos voornemen konden volvoe ren, zonder dat ze nog bijtijds daarin ver hinderd werden, want de niet-geslaagJen, en zij die wederom hersteld zijn, zijn niet in de statistiek opgenomen. Het, effectieve getal der zelfmoorden zou nog '25 procent grooter zijn, daar er nog een betrekkelijk groot getal men schen vermist worden, maar nog niet als overleden staan aangegeven. Hoe weinig de Amerikanen aan het le ven schijnen te hechten, kan reeds daar uit opgemaakt worden, dat er zich on der de zelfmoordenaars niet minder dan vijf millionaire bevinden. Over de vijftig personen kwamen in het zoogenaamde Amerikaansche duel om het leven, dat hierin bestaat, dat er tusschen de twee duellanten eerst wordt vastgesteld, aan welken idood de verliezende partij zal wor den prijs gegeven, en daarna woiden er twee loten getrokken. Wie dan het zwarte lot getrokken, hoeft moet zich op de voorafb-paalde wijze van kant maken, waardoor het duel voor geëindigd wordt verklaard. Eten groot percentental nemen, ook in de jongste statistiek de bankiers in, 'zeker als gevolg van den grooten NeW- Yorker Beurskrach. 'l'K ANUS VA AI,. Regens in Transvaal. Reuter verneemt, dat de Consolidated Goldfiels Southafrica Company het vol gende telegram uit Johannesburg heeft ontvangenTengevolge van buitengewoon lievige regens, die nog aanhouden, is veel schade aangericht en zijn vele personen omgekomen. Men verwacht niet, dat onze mijnen er door zullen lijden. ïn de geheele kolonie komen overstroo- mingen voor. De treindienst is in de war, verschillende telegraaflijnen zijn bescha digd; de spoorweggemeenschap met het noordwestelijk deel der kolonie zal waar schijnlijk niet binnen de 7 dagen hersteld kunnen zijn, daar er bruggen weggeslagen zijn. Tot dusver zijn er geen ongelukken gebeurd in de buitendistricten van de Wit- watersrandstreek. Ambtelijk wordt ge meld, dat er 7 blanken en meer dan 100 inboorlingen bedolven zijn. Er bestaat maar heel weinig hoop hen te kunnen redden. De plasregen houdt aan. Er heerscht groote onrust onder de mijnbouwmaat- sc.happijen over hetgeen gebeuien kan, ten zij do regen spoedig ophoudt. Een ern stige overstrooming zou in hooge mate den arbeid in de mijnen belemmeren. TUK li IJK. Do Sultan van Turkije is ziekge weest. Des nachts werden in allerijl dok ters op 't paleis ontboden, maar eergiste ren reeds werd gemeld, dat hij weer heter was. Zou hij misschien zijn geschrokken van een voorstel, in zijn geliefd parle ment gedaan, om eens te onderzoeken waar lnj, de Sultan, zijn reusachtig fortuin vandaan had? Het voorstel ward verwor pen de beterschap trail in. VKKL2UEI.A. Nu de ruzie met Venezuela geëindigd is, willen we eens zien, hoe het daar staat met het katholicisme. Het katholi cisme is in Venezuela staatsgodsdienst. Men heeft daar één aartsbisdom, n.l. Ca racas en vijf suffragaan-bisdommen. Bij de kleine 2 millioen geloovigen vindt men slechts een kleine 400 priesters. Diplomatiek relation tusschen het, Va- ticaan en de republiek bestaan niet. Toen ©enige jaren geleden te Caracas een Eucharistisch congres gehouden werd, legde, de nu Weggejaagde Castro, het veel moeilijkheden in den weg. Hij zond twee afgevaardigden, die nauwkeurig moesten toezien of er niets gebeurde of besloten, werd in strijd met hetgeen mijnheer Cas tro beliefde. Hij noemde zich eertijds de Pontifex Maximus (Paus). Hopen We, dat zijn opvolger de belan gen der katholieken beter weet te behar tigen. Uit. Den Haag meldt men, dat bij ver schillende ministers het voornemen moet bestaan, zich hij de aanstaande algemeenc verkiezingen een candidatuur voor de Tweede Kamer te laten welgevallen. Op den dag zijner benoeming tot mi nister van waterstaat heeft mr. L. .H W. llegout. tevens besloten uit zijn zaak, de bekende porseleinfabriek bevestigd bij Maastricht, te treden. Hij heeft n.l. door middel van aankon diging in de S.Crt. bekend gemaakt, dat hij van '27 Januari a.s. af zal ophouden aansprakelijk en besturend vennoot te zrjn van de te Meeresen zetel hebbende ven nootschap Porselein- en Muurtegelfabriek Mosa en Glasfabriek Stella, en dat in zijn plaats van dien datum af zal optreden de heer J. van Wayenburg te Maastricht. De vereeniging van den H Vincentius van Paulo in Nederland. Volgens officieele gegevens bestond zegt „De Nbr." de vereeniging bij het begin van dit jaar uit één hoofdraad, ge vestigd te 's Gravenhage, bestaande uit 25 leden. In het aartsbisdom Utrecht, waren 4 bij zondere raden en 54 conferentiën. In het bisdom Haarlem 8 bijzondere ra den en 81 conferentiën. In het bisdom Den Bosch 3 bijzondere raden, en 53 conferentiën. In het bisdom Breda 2 bijzondere raden en 24 conferentiën. In het bisdom Roermand 1 bijzondere raad en 16 conferentiën. Het liefdewerk der Ambachtsleerlingen is gevestigd te Utrecht, 's Gravenhage, Haarlem, Arnhem, Delft en Den Bosch. Het secretariaat der armen en het liefde werk St. Franciscus Regis te Amsterdam, Bergen-op-Zoom, Delft, 's Gravenhage, Rot terdam, Groningen, Den Bosch. Utrecht, Nijmegen en Arnhem. Commission voor kinderverpleging en kinderbescherming zijn er in het aartsbis dom 14, in Haarlem 11, in Den Bosch 6-, nl. te Den Bosch, Tilburg, Nijmegen, Eind hoven, Bokstel en Geldrop; in Breda 1, in Roermond 2. Waar het Evangelie is te vinden. Wij lezen in de Heraut, „orgaan der Gereformeerde kerken" „In de Kreuzzcitung stond eeni- gen tijd geleden een brief, die zeer onze aandacht trok. Hij was geschreven uit Rome en bevatte de navolgende klacht: „Niet alleen werd het ons zonderling to moede, maar ook werden wij smarte lijk aangedaan, toen wij ons in de kapel van het paleis Cafarelli geheel vreemd voelden. Zoowel op Palm-Zondag als op den goeden Vrijdag hoorden, wij hier pree- ken van dein meest modernen inhoud. fc)p den leeretgenoemden Zondag herin nerde niets aan de beteekanis van dien, dag. Het vers uit den epistel: „Want dat gevoelen zij in u, dat ook in Christus Je zus was", gaf den prediker aanleiding een zedepreek te houden, want het heette, dat het gevoelen van Christus Jezus in ons is, als wij onze persoonlijkheid zedelijk weten te vormen. Op goeden Vrijdag liet een predikant, die uit Berlijn overgekomen was, zijn licht schijnen, zijne diepe ge dachten over dien gedenkdag saamvattend in de woorden„Jezus is niet de eerste geweest, di,e voor zijn overtuiging den, dood inging, hij zal ook niet de laatste zijn". „Een oude dame uit Noorwegen, dio naast ons stond, zeide: „Ach, ik ben diep bedroefd. Dat is geen Christendom, het is slechts koude moraal die hier gepredikt wordt". „Kunt gij1 begrijpen wat wij ge voelen, idie uit Pruisen zijn?" Men kan vatten, dat. wijl er niet voor te vinden wa ren, om ons op het Paaschfeest nog eens iets dergelijks te laten opdisschen. Wij gingen daarom naar de kerk der I)uit- sche Roomsch-gezinden, de Sancta Maria dell Anima. En hier hoorden wij inder daad een geheel Evangelische prediking. Do prediker legde op een bekwame ma nier bet Evangelie en den Epistel van den dag aan zijin rede ten grondslag. Je sus Christus gestorven voor de zonde, op gestaan tot onze gerechtigheid, heeft ons met God verzoend. Hij, de Levende, wekt ons tot een nieuw leven; Hij is de wijn stok, wij, de ranken; geloof en werk moet dat bewijzen. Treurt niet over uwe doo- denHij die opgestaan is zal ze uit hunne graven opwekken. „Dit waren de echt Evangelische ge dachten, en de ma:n die ze uitsprak, deed dit in den toon ©ener warme overtuiging. Dat deze tegenstelling voor een Evange lisch Christen smartelijk was, behoeft geen 'betoog. „Het Hamburger Kirchenblatt merkt hierbij op„Men behoeft helaas niet naar Rome te gaan om het eens te zien, dat Lutherscben het Evangelie in een Roomsehe prediking moeten zoeken. Een predikant uit SleeswijkHolsfein ver haalde ons onlangs, hoe hij in een stad van midden Dnitschlajid, in de Evangeli sche kerk, slechts preekten gehoord had waarin het Evangelie geen plaats vond, en daarom had hij in de Roomsehe kerk door een Evangelische prediking zijn hon ger moeten stillen". Aldus de Heraut. Voor het heilige huis. Op de jongste vergadering van de Vrij zinnig-Democraten is als krijgslied bij het opmarcheeren naar de stembus toch weer de oude deun van„Voor onze school als het heilige huisje!", met meerderheid van stemmen aanvaard. En evenzoo op het Algemeen Ned. Werklieden Verbon i. Al de andere strijdliederen zijn. ook best, maar het lied voor de openbare, neutrale school blijft toch voor en na het meest bezielen. Atheïst is men niet. Materialist ook niet mieer. Men heeft wel mystieke sym pathieën. Alleen maar, geen religie in de politiek. Dit als nummer één. En dan geen religie op de school der jeugd De openbare school die neutraal is, en niet anders zijn kan, blijft het heilige huisje waaraan niet geraakt mag worden. Zoo is het onder de Vrijzinnigen in alle landen, en zoo blijft '1 ook hier. (Stand.). Goes. Uit verschillends gemeenten ook uit Goes ontvangen wij berichten omtrent oprichting van damescomité'» voor het bijeenbrengen van gelden voor een geschenk aan H. M. de Koningin hij de te verwachten heugelijke gebeurtenis. Waar het voor de hand ligt, dat die zoo niet in alle, dan toch in bijna alle plaat sen in onze provincie zulten worden saam- gesteld, moeten wij de afzonderlijke me- dedeelingen daaromtrent staken. De kinderwagen, welke door het Zeeuwsch comité aan H. M. de Ko ningin wordt aangeboden, zal van ivoor vervaardigd worden. Het wagenkleed zal worden afgezet met kant, wtdke speciaal voor dit doel te Sluis wordt gemaakt. De Centrale Anti-rev. Kiesvereeni- ging alhier beeft met algemeene stemmen de 'navolgende motie van den heer A. S. J. Dekker aangenomen: „De Centrale Anti-rev. Kiesvereemging in het Kamerdistrict Goes, vertrouwende dat in ons gansc.he land royaal zal wor den saamgewerkt door de rechtsche par tijen, adviseert den bij haar aangesloten kiesvereenigingen op de voorloopige can- didatenlijst alleen te plaatsen den naam van jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman". In de Zaterdag gehouden vergadering der Clrristelij'ke Normaalschool alhier, zijn de voorloopige besprekingen beëin digd en is het bestuur definitief opgetre den. Het bestaat uit de heeren A. S. J. Dekker, voorzitter, J. Buijs>e, secretaris, .heidien te Goes; L. de Jager, Kapelle, penningmeester; verder uit de heeren D. Meulenherg te Oudelande, J. A. Domini- cus te Wemeldinge, L. Kloosterman te Heinkenszand, en 1. Willemsen Jr. te Ier- seke. Als Directeur-leeraar is benoemd de heer C. van Dijl, thans nog te Wemel dinge, en vanaf 1 April alhier. Verder als leeraax de heeren Potjewijd, hoofd der Chr. school te Kapelle, G. P. Buijze, le onderwijzer aan do Chr. school Wijn gaardstraat alhier, A. van Wijk, hoofd der Chr. school te Wolfaartsdijk, v. d. Zouwen, hoofd der Chr. school te Hein kenszand, J. de Koning, hoofd der Chr. school te Krabbendijke, C. Hollestelle, hoofd der Chr. school te Kruiningen, C. W. Lijesen, hoofd der Chr. school te Ier- seke, Steinz, nieuw benoemd hoofd der Chr. school te Wemeldinge. Alle heeren hadden de benoeming aangenomen; al leen de beer C. v. Dijl heeft zich de aan neming zijner benoeming als directeur- leeraar voorbehouden. Do lessen beginnen 1 April a.s. In de fraai versierde en lijk ge- etaleerde sociëteilszaal had beden middag te '2 uur de opening plaats van den Ba zar voor de Werkverschaffing, door 't Dames-Comité alhier georganiseerd. Woordvoerder was de vice-president van den Chr. Volksbond, de heer J. A. v. Heel, die met zijn medebestuurders de heeren Harinck, Pilaar, Donner en de Hoogh, benevens het bestuur van de Werk verschaffing de heeren Joh. do Jonge Az„ J. W. v. d. Weert en Bruggeman, door het Dames-Comité daarloe uitgenoodigd tegen woordig was. De heer v. Heel zei ongeveer: Door Mevrouw de Presidente en het Dames- Comité uitgenoodigd om deze plechtigheid te openen, betreur ik het dat de voor zitter wegens ongesteldheid afwezig moet zijnwij weten echter, ook door 't keurig geschenk, dat hij zond, dat hij de poging van het Dames-Comité van harte steunt. En met hem stelt 'tgansche bestuur 't op hoogen prijs dat het Comité langs dezen weg tracht de werkverschaffing in haar jaarlijksche tekorten tegemoet te komen. Gelet op de keurige inzendingen als vrucht van uw optreden verkregen, zeg ik den dichter na: Eore de vrouwen, zij vlechten en weven hemelsche rozen in taardsche leven. Dank zij uwe versieringsgave, mogen de bewoners uit deze stad en haar omstreken in grooten getale van uw arbeid gebruik maken. Dan zal een zegen rusten op uw werk; geldelijk voordeel voor de Werkverschaf fing het gevolg wezen, en uwe vele zorgen rijkelijk beloond zijn. Hiermede verklaar ik den Bazar geopend. (Appla.us). Daarna namen wij de gelegenheid waar om de verschillende voorwerpen in oogen- schouw te nemen. Er is veel moois bij. Op 't gebied van dames-handwerken voor al; doch ook op dat van genotmiddelen, versieringen, lectuur, e. d. Er is groote uit zoek en ruime keuze. De jongedames staan gereed om met lieftallige vrijmoedigheid den bezoeksters en bezoekers het een en •ander te koop aan te bieden. Mogen steeds meerderen ,ook van buiten, zich opmaken tot een belangstellend bezoek, opdat de Bazar een ruime bate overlate voor 't goede doel; en veel nood door Werkloos heid in dezen winter worde gelenigd. Dat zal de schoonste en eenig gewenschte be looning zijn voor het Dames-Comité, dat met zoo veel activiteit deze goede zaak heeft aangepakt. Vrijdagavond vergaderde het PI. Co mité voor de K. S. A. Aanwezig 8 leden. Na de notulen werden achtereenvolgens de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester goedgekeurd "Uit gemeld verslag van den secretaris bleek o. a„ dat den 2den Februari 1908 door den heer J. W. Ratté een lezing werd gehouden over het onderwerp: „Volksont wikkeling"; dat op aandringen van 't Co mité in de Zusterschool een spaarbank is opgericht. Gok zorgde het Comité voor de ver spreiding van een duizendtal vlugschrif ten over Godsdienst en Sociaal-democratie bij gelegenheid van het optreden van een bekend socialist uit Breda. Aan hen, die minstens f 1 per jaar bij dragen werd het jaarboek der K. S. A. in Nederland verstrekt en voor het nieuwe Maandschrift werden ruim 60 leden aange worven. Hierna kwam aan de orde het aange houden voorstel om mede te werken tot het oplichten van vacantie-kolonies voor behoeftige zieke en zwakke kinderen, waartoe werd besloten, ofschoon nog niet met zekerheid te bepalen is op welke wijze dio medewerking zal worden verleend. Nadat het Bestuur had medegedeeld dal het nog niet slaagde in zijn poging om een spreker te ontbieden, sloot de voor zitter op de gebruikelijke wijze de verga dering. De politie bekeurde W. wegens open bare dronkenschap, en v. A., varensgezel, to Colijnsplaat, wegens fietsen zonder licht op. Twee H. B. scholieren waagden zich dezen middag ojp het broze ijs van den Oostsingol. 'tGevolg bleef niet uit: ze zakten door het ijs. Met behulp van mak kers wisten ze den vasten wal te bereiken. Vrage: kan de politie aan dergelijke roekeloosheden, die mede onaangename gevolgen kunnen hebben voor omstanders, geen paal en perk stellen? Een jongmensch, S„ van Ierseke, is dezen middag om half twee in de vest bij de Ambachtsschool door het ijs ge zakt. Met moeite wist hij zich zelf te redden. Wanneer zal die waaghalzerij nu eens ophouden Middelburg. De algemeen© vergadering der Afdeeling Zeeland V. P. N. zal op Vrijdag 5 Februari 1909, des namiddags één ure in „het Schuttershof" te Middel burg plaats hebben. Op de agenda staan o. a. Verkiezing van 4 bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren J. L. Bom, J. B. Govaert, A. A. ter Haar en J. L. Tak. Verkiezing afgevaardigde naar de alge meen© vergadering der V. P. N. en diens plaatsvervanger. Bepaling van de contributie door de „losse" leden te betalen en van het quo tum voor 1910 door de onderafdeelingen per lid te storten in de afdeelingskas. Begrooting voor 1909. Bepaling der plaats voor de volgende algemeene vergadering. Wjjziging art. 5 Huishoudelijk Regle ment. (Wordt voorgesteld de le alinea van art. 5 te lezen als volgt: De jaarlijk sche contributie der gewone leden be draagt minstens f 1 gn hoogstens f 1.50. Het quotum per lid aan het Provinciaal Bestuur af te dragen, wordt door de Al gemeene ledenvergadering bepaald). Vlissingen. Deze week zal begonnen worden met het dempen van de Bellamy- en Bierkade alhier. Het dempen zal ge schieden met de zandzuiger «n de kaden zullen wonden volgespoten met. zand dat van de banken nabij het Sloe wordt ge haald. Als de Bellamy- en Bierkaden ge dempt zijn, komt de Poltenkade aan de beurt, kfen rekent einde Augustus met het werk gereed te zijn. De gemeente krijgt door deze demping de beschikking over groote peroeelen bouwgrond in het centrum der stad. Naar men verneemt, zal op de Potten- kade een nieuw post- en telegraafkantoor worden gebouwd. Een hoofdconduetieur der Staatsspoor alhier, beeft in -een personentrein gevon den 'een zak, inhoudende f 400. De zak is gedeponeerd hij den stationschef te Woens- drecht. Tegen 1 Februari a.s. is bevorderd tot adjunct-inspecteur van politie le kl. P. J. Bartelse, (hans 2e klasse. Het vervoer met de mailbooten der maatschappij „Zeeland" neemt steeds toe. Hoofdzakelijk zit die vermeerdering in het groot aantal Hollanders. Zag men,' vroeger in de ochtend- en avondmailtrei- nen op Amsterdam bijna geen reizigers, nu is dit veel veranderd. Het schijnt, dat de Amslerdamsche diamanthandelaren, zooals vroeger, de reis via Queensboro; prefeneeren hoven die via Hoek van Hol land In het Engelsch Kanaal is de Engel sche boot „Trusty" gezonken. Aan boord bevond zich de Vlissingsche loods Fleur- baaij, die met alle opvarenden, gered werd. De gemeenteraad zal Vrijdag zijn eer st© zitting in dit jaar houden. „Eindelijk" mag wel worden gezegd, want het is dan precies 7 (zegge zeven) weken geleden dat de stedelijke vroedschap bijeenkwam. En dat in een gemeente met meer dan 21000 zielen. 'tWare wel te wenschen dat op dit feit door een der raadsleden eens de aandacht werd gevestigd. Kruiningen. Hier warden Vrijdag bij de stemming voor ©en lid va,n d<en raad uit gebracht op de heeren D. Duindam 108, J. Eindhout 48, W. F. Meyer 51, P. de Smidt 154 en J. Sonke 38 stemmen, zoo- dat herstemming moet. plaats hebben tus schen de heeren D. Duindam, candid,aat der werklied en vereeniging, afdeeling van het A. N. W. V., en P. de Smidt, candi- daat der antirevolutionnairen. (M. C.). Ierseke. Dank zij de voortdurend ruime vraag uit Engeland was hier de handel in leverbare oesters van 1521 Jan. weer zeer belangrijker werden 975.000 stuks verzonden, voor de helft 3e soort. De prijzen waren ongeveer: le soort 8085 K.G. f32—f36, 2e soort 60—65 K.G. f 16f '20 en 3e soort 5055 K.G. f 10—f 12. Wolfaartsdijk. In een vergadering van aandeelhouders dier weegbrug de „Een dracht" alhier, is als bestuurslid geko zen Idhr. L. 0verbeek in plaats van A. J. van Dalen, die naar elders is vertrokken. Gewogen zijn in het afgeloopen jaar 5.699.836 K.G. suikerbieten, 1.917.155 K.G. aardappelen, 579.713 K.G. pulp, 10.125 K.G. ajuin, 610 K.G. graan, 46.896 K.G. hooi en stroo, 32.704 K.G. vlas, 18.634 K.G. mangel bieten, 2.893 K.G. lood, 1.995 K.G. steen, 8.565 K.G. chili, '2 stuks vee, totaal gewicht 8.337.126 K.G. *Rifland. Door de wachteres L. West- strat©, standplaats wachtpost No. 22 al hier, is aan de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen met ingang van 1 Maart e. k. eervol ontslag uit den dienst aangevraagd. Daar dit een zeer moerdijk© en drukke overweg is, ware het te wenschen, dat thans in deze vacature door de Maat schappij stappen werden gedaan om deze in 't vervolg door een manspersoon te laten bedienen. Kwadendatnme. Tot secretaris van de schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" (afdeeling van Volksweerbaarheid) alhier, is gekozen dhr. L. Peetere, zulks in plaats van dhr. P. Chamuleau, die bedankt, had. Sluis. Onbekende dieven hebben inge broken in de R. Kath. Kerk te Damme aan het kanaal SluisBrugge. Al d© kost- hare juweelen en het O. L. Vrouwebeeld werden gestolen. De verhouding tusschen de grondbelas ting en de belastbare opbrengst bedraagt in Zeeland over 1909: 0.083106 voor de gebouwde- en 0.0894 voor de onge bouwde eigendommen. Verleden jaar waren de cijfers ook zoo. Nabij den spoorwegovergang aan de Handelskade te Amsterdam is een remmer van d© Hollandsche Spoor, vermoedelijk door ©en goederentrein overreden. Het lin kerbeen, de rechtervoet en de linkerarm werden hem verbrijzeld. Hij w-ril naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, en daar opge nomen. Vermoedelijk heeft de man langs de spoorbaan geioopen om op tijd in de Rietlanden present te zijn, en is hij toen door den trein gegrepen. Te Ruinerwold zijn een reeks baldadigheden gepleegd; Bij den landbouwer D. werd, terwijl de* be woners te bed lagen, met geweld de deur open getrapt, waarna een 9-tal belhamels de slaapkamer binnen drongen en onder vloeken en herrie eerst jenever en, toen deze verzwolgen was, worst eischten. Ook die werd gegeven, want twee dor bengels haddein hun geopende messen in d© hand. Ook bij andere bewoners werd op schan delijke wijze huisgehouden, zoo zelfs dat de vrouw van J. S. van angst in onmacht viel. De heldhaftige inbrekers toonden hier en daar hun enormen moed, door met mes sen diepe inkervingen op deuren en tafels te maken. Verder werd een schot hagel gelost, waarvan de korrels in een deur terecht kwamen. Wij vernemen dat vier der lummels reeds bekend zijn. Te 's Gravenhage vervoegde zich in het Wa renhuis een '25-jarig persoon, die ©en tasch

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1909 | | pagina 2