No. 157 Donderdag 31 December 1908 BUITENLAND. Vierde J argang. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDAGAVOHD. Het Pausfeest te Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 CL Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contanL Reclameberichten 25 GL p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Goes is niet achtergebleven met op met terdaad waardige en succesvolle wijze zijn Pausfeest te vieren. Veler hulp en steun is daartoe noodig geweest, maar die beide zijn dan ook ver leend in ruime mate envan harte gaarne. Het initiatief van den Zeereerw. Deken vond trouwe steun bij het R. K. zangkoor „St. Caecilia", met zijn ij verigen directeur, den heer Jos. Stieger, en bij het Pius- Comité, dat moeite noch tijd heeft ontzien om de feestviering ter eere van onzen jubileerenden Opperherder zoo schitterend mogelijk te doen slagen. En men is daarin ten volle gelukt. Nad-t het comité, als schoont n inzet, daags voor Kerstmis de armen met een zeer ruime bedeeling had bedacht, waren het ook weer dezelfde armen, die in de gelegenheid werden gesteld den eersten der feestavonden gratis bij te wonen De smaakvol versierde zaal der Soc. V. O. V. zag zich Maandagavond gevuld met een talrijke schare van de kleinen der aarde. Te linker en rechterzijde van het po- dium straalden uit een schat van groen de borstbeelden van onzen beminden Paus en onze geëerbiedigde Koningin. Boven het tooneel en aan de wanden waren op sierlijke wijze in doek de vader- landschc kleuren en het Pauselijk wit geel aangebracht, waartusschen aan verschillende emblemen en srhilden een goed gekozen plaatsje gegeveo. De zaal ademde een feeststemming en bij het binnentreden kwam men al onder de bekoring dier stemming. De programma's van Maandag- en Dins dagavond waren dezelfde. Alleen droeg dat van Maandag meer het karakter eener algemeene repetitie. En waar wij ons bij dit verslag moeten houden aan den Dins dagavond, hebben wij van den eersten feestavond slechts melding te maken van de woorden, gesproken door den Weleerw. Kapelaan Nagel. Op dezen feestavond aldus ongeveer de eerw spr. is een woord over onzen Paus passend. De Paus is wei sterfelijk, maar het Pausdom sterft niet. Wat wil dat zeggen? De Paus blijft een gewoon mensch en ook diens lichaam is onderwor pen aan den dood Maar de waardigheid van het Pausdom sterft nooit. Sterft de Paus, er komt weer een andere Paus, die het roer der Kerk in handen neeuit, er komt weer een andere Stuurman van Petrus' schip, een andere Summus Pontifex. In een Staat kan met verandering van Hoofd ook verandering komen van het Staatsbestuurin de Kerk niet. Het Paus dom blijft eeuwig hetzelfde, zooals het door Christus is ingesteld. Maar, zal men zeg gen, men heeft wel eens gehoord van de profetie van Malachias, hoe daarin met eenige woorden werd aangeduid het karak ter der toekomstige opeenvolgende Pausen. Daarin heet bv. deze PausIgnis Ardens (brandend vuur). Deze profetie intusschen is niet van den profeet Malachias, ook niet van den Bis schop Malachias. WeJ is het eigenaardig, dat in die korte profetische woorden het karakter der Pau sen zoo duidelijk is geteekend. Toen Leo XIII gestorven was, luidde de algemeene vraag, hoe zal de komende Paus wel zijn? Maar hoe ook, dit hebben alle Pausen gemeen, dat zij zijn een „alter Christus' (een andere Chnstusj, want allen zijn zij Christus' Stedehouder. Alsnu ging de eerw. spr. eenige plech tigheden na bij de Pauskeuze. De toenmalige Kardinaal Sarto nu Puis X vereenigde bij de eerste stem ming van het Conclaaf op zich slechts 5 van de 61 stemmen. Maar allengs klom dat stemmental, totdat uit de loggia van et Vatieaan den volke plechtig werd kond gedaan, dat Kardinaal Sarto gekozen was tot Paus van Rome. Wie is nu deze Paus, vroeg de eerw. spr. Nu een grijsaard van 68 jaar, die zelf er nooit aan gedacht had eenmaal Paus e worden Getuige het retour kaartje, a hij, toen hij van Venetië ter Paus- naar l^ome toog, genomen had. Hij der K waar'^'S voor Opperhoofd Hn nooit heeiv de Paus zijn nederige afkomst verloochend. Nooit bevoordeelde hij zijn familie. De eerw. spr. verhaalde van de armoe dige jeugd des Pausen en teekende diens verderen levensloop en werkzaamheid als nederig kapelaan te Tombolo en pastoor te Salzano, waar hij in die 18 jaar de vriend der armen was. Hoe hij toen van domheer te Treviso Bisschop werd te Man tua, waar zijn werkkracht nog grooter werd, hoe hij daar soms vier maal daags tot het volk preektehoe hij later als patriarch vau Venetië de pers en het ver eenigingsleven tot bluei bracht. Wij kunnen God danken aldus ein digde de eerw. spr. dat hij dezen Pius aan het hoofd der Kerk stelde Hij uit het volk voortgekomen kent de nooden van het volk tot hem heeft iedereen toegang en hij ook zal de middelen vinden om zijn Christenvolk tot grootheid te brengen en macht Luid applaus volgde op deze rede. Ook Dinsdagavond was de zaal eivol. Zelfs van de dorpen uit den omtrek waren er velen, die het bar-koude weer braveerend, gekomen waren, om tegen woordig te zijn bij de hulde, die hun Paus zou worden gtbracht. De eerw geestelijkheid met den spreker van dezen avond, mgr. Konings van Amster dam, waren tegenwoordig En met dezen wel het heele Katholieke Goes. Van al hetgeen dien avond ten gehoore is gebracht en te genieten gegeven, ver melden we eerst de rede van Mgr Konings. t Is passend aldus deze welsprekende redenaar dat een kind hel feestgetij viert van zijn vader. In een huisgezin, waar dit niet wordt herdacht, ontbreekt de liefde. Zoo denken ook wij, Katholieke kinderen, nu aan 't blijde feest van onzen H. Vader, en wij gedenken, hoe de gouden kroon des Priesteischaps Hem siert. Maar hebben we wel redenen om feest te vieren om den Paus? Wanneer we in de geschiedenis teruggaan, en het leven der Pausen overwegen, dan zien wij dat leven geteekend door lijden en smart. En toch hebben we feest te vieren vooi hem, die belaagd van alle zijden, in bal lingschap leeft in eigen land. Toch vieren wij feest voor den Paus, want we weten, dat de eerekrans van glorie en heil hem wacht, en dat iedere vernedering strekt tot verheffing der Kerk, omdat de Kerk vast staat ep Petrus' kruis Zoo is iedere Paus gekroond met de diadeem der overwinning. Wanneer wij de geschiedenis der Pausen overwegen, dan kunnen wij die in weinig woorden samenvatten Zij allen hebben den strijd aangebonden en te voeren gehad te gen het onrecht en de logen. Iedere Paus heeft het recht gehandhaafd. En zoo staat Petrus voor Herodes en voor Nerozoo staan de Pausen der Conciliën tegenover de ket terijen zoo Gregorius tegen Hendrik IV zoo Pius IX tegen Cavour; zoo Leo XIII tegen Bismarck. En zoo bond Pius X den strijd aan tegen het modernisme In korte trekken schetste mgr. Konings dit samenweefsel aller dwalingen. Het mo dernisme, het is de uiting van den men- schelijken geest, overgeslagen tot trotsch- heid en eigenwaande geest, welke de Rede stelt boven het Geloofde ondermijning van de waarheid der Kerkhet stellen van het menschelijke tegenover het goddelijke. Dit modernisme is des te gevaarlijker, waar het gevonden wordt binnen den eigen boezem der Kerk. In eigen leger ging het verraad rund. En een bewijs te meer, dat het gevaar groot was, is, dat bij de ver schijning der Encycliek „Pascendi'', de heele wereld is opgeschrokken De Paus had de lagen en listen van de vijanden der Kerk doorzien en de Kerk bewaard voor zulk een aanval. Zoo heeft onze Paus de logen weggesla gen en de dwaling veroordeeld, en daardoor velen gered. En eeuwig zullen de eeuwen hem prijzen, omdat hij zijn kinderen heeft gewaarschuwd. Wendt uwe blikken naar Frankrijk, sprak Mgr Konings. Beschouwt de u bekende ge beurtenissen, welke daar plaats grepen. Aan schouwt de berooving der Kerken, de uit drijving der kloosterorden, de verlcekening der scholen en der hospitalen. En dan moest de Paus instemmen in de voorwaarden door zijn vijanden gesteld Dat zou der Kerk dan gouden luister bren gen Maar 't geldt hier hetzelfde woord van Satan aan Christus,.dit alles zal ik u ge ven, zoo gij nedervalt en mij aanbidt''. Maar evenals Christus doorzag de Paus de listen, en evenals Christus antwoordde hij: „Ga weg van mij, Satan!" Liever is de dienst van Frankrijks Kerk met doornen gekroond, dan omhangen met den gouden Staatsiemantel, in welke de Kerk slavinne zijn zou van het Staatsbestuur Zoo staat Frankrijks Kerk als een heer lijk zegeteeken van de macht van den zwak ken Paus En die nu verdrukte Kerk zal eenmaal opstaan als 't kind van Jaïrus, zegepralend in de kracht van 't recht. Ook deze Paus heeft du? wel te strijden gehad tegen logen en onrecht. Maar dit zijn hem eeretitels, en daarom vereeren wij hem op dezen blijden feestdag In lijden en droef heid, wi.i hebben reden om bloemen te strooien op het doornenpad van den Paus, en we hebben reden tot blijdschap: want Hij is de Held onzer dagen, in wiens scha duw geen enkel vorst vermag te staan! In den Paus begroeten wij den roemruchten verdediger van de eere Gods en de glorie der Kerk. Wij, kinderen van Nederland, vieren het Pausfeest zoo blijde. Zond onze Koninginne niet een gezantschap af naar Pius' troon? Daarvoor dank en roem aan Haar Wij gedenken hare daad van symphatie jegens onzen Paus, en wij bidden, dat het gebed van Pius voor Haar moge verkrijgen de vreugde van het moederschap, tot heil des vaderlands 1 En Mgr. Konings eindigde zijn welspre kende en veelmalen toegejuichte rede met de bede voor den Pausde Heer sparo hem en beware hem, en levere hem Diet over in de handen zijner vijanden, maar Hij geve bem de volledige zegepraal der heilige Room- sche Kerk I Het aan afwisseling rijk programma was gewijd gedeeltelijk aan de schoone toon kunst, gedeeltelijk aan het tooneel. Men vergunne ons eerst het tooneelstuk „de Pauselijke Zouaaf" te bespreken. Volge dan hier de zeer beknopte hande ling van het nu juist niet erg makkelijk te spelen stuk. Het stuk speelt ten jare 1867 in een grot of spelonk, die tot verblijf dient van een bende Garibaldisten (dat zijn soldaten, die tegen het leger van den Paus, de Pauselijke zouaven streden Antonio, de kapitein der Garibaldianen, een ongeloovige, heeft een zoon, dien hij vroeger heeft vervloekt. Omdit hij een Christus-belijder was. Die zoon heeft plaats genomen in de rijen der zouaven en wordt door zijns vaders Garibaldistische krijgslieden gevangen. De zoon herkent zijn vader, en de vader zijn zoon. De Garibaldistische hoofdman wil zijn zoon, den zouaaf, redden van een wissen dood. Wil Florimond deze is de zoon slechts toetreden tot het Garibaldisten- corps, dat tegen den Paus strijdt, zoo is hij gered. Florimond weigert, en wil ook niet ontvluchten, om te trachten zijn vader tot het Christendom te doen terugkeeren door zijn invloed, desnoods zijn dood. Intusschen worden de Garibaldisten door de zouaven aangevallen. Door behulp van zijn broertje weet Florimond te ontsnappen, om zijn vader te beschermen, en hij ont vangt een doodelijk schot dat voor zijn vader was bestemd. Het stuk werd goed gespeeld. Vooral het spel van Antonio was zeer te prijzen. Ook de costumes, geleverd door den heer J. L. Boomsma te Groningen waren keurig. Het tooneel-decor, de spelonk, was zeer ver dienstelijk geschilderd door den heer J. Melse. De grimeering was toevertrouwd aan de bekwame handen van den heer J. Baljé, onder wiens goede leiding het stuk was ingestudeerd. En wat nu te zeggen van al het mooie en voortreffelijke, dat het koor aan zang te genieten gaf? Elk zangnummer, dat ten gehoore werd gegeven, was een succes En die stukken waren vele. Op het programma stonden Hulde aan Z. H. Pius X, Vierstemmig Mannenkoor met Baryton en Tenor-solo en Kwartet. Hulde aan den gevangen Paus Koning, Solo voor Tenor. Pauslied, Solo voor Baryton. Le Crucifix, Duo voor Tenor en Baryton. Kerstlied, „Zang der Engelen". Vierstemmig Mannenkoor met Baryton solo, Bede, Vierstemmig Mannenkoor met Bary. ton-Solo. Weichnachtslied, Baryton-Solo. Ave Maria, Duo voor Tenor en Baryton- Tu es Petrus, Vierstemmig Mannenkoor. Domine Salvam Fac Reginam Nostram. Vierstemmig Mannenkoor. Met entrain voorgedragen en accuraat gezongen droeg elk nummer het applaus der zaal weg. Ook de solisten, de heeren Mann uit Amsterdam (tenor) en Noiet uit Nijmegen (Baryton) voldeden uitstekend Het forsche geluid van den tenor, was het dan ook in den beginne weifelachtig, werd algemeen bewonderd. En zoo was het ook met de klankrijke, warm aandoende stem van den baryton. Het koor heeft zich kranig gehouden, en aan het koor komt zeker voor een groot deel het welslagen toe van den feestavond. Aan het einde van den avond nam de Zeereerw. Deken het woord om allen, die aan het welslagen van het feest hadden bijgedragen, een woord van diepgevoelden dank te brengen. Hij was er zeker van met dit woord de tolk van allen te zijn. Een bijzonder woord van dank bracht Z.E. aan Mgr. Konings, die ofschoon onlangs nog ongesteld, toch de verre reis naar Goes heeft ondernomen. Ik ben overtuigd, dat uwe woorden de harten uwer hoorders vuriger hebben doen kloppen. Mogen uwe woorden er ook toe hebben bijgedragen, om ook te doen leven naar de regelen door de Pausen voorgeschreven. Z.E. bracht dank aan de solisten. Geve God uwe stem nog lang te kunnen gebrui ken tot opluistering van feesten in de kerk. Dank aan den heer Baljé, die belangeloos zijn medewrrking verleende. Dank aan 't comité, dat veel heeft gedaan vooral voor de armen. Ook dank aan 't koor en zijn directeur dank voor de moeite en het vuorbereiden van zooveel dagen en weken te voren. Moge God u sterkeD, waar het kerkelijke belangen geldt, uwe krachten te besteden. En ten slotte richtte de Z E Deken zich tot den directeur van 't koor ver klarende zeer op prijs te stellen diens werken, ter eer van God, voor goede zang in de kerk, en dank brengende voor de zorg dezer uitvoering. Z E. wenschte, den directeur nog lang in zijn functie werkzaam te zieo, hem altijd de medewerking toe- wensehend, die hij tot nu ondervonden heeft. Met ontroering offreerde de Z.E. Deken den heer Jos. Stieger namens het comité een mooien dirigeerstok en wenschte hem toe, nog 25 jaar als directeur werkzaam te kunnen zijn. Luide bijvalsbetuigingen en hoera's volg den op deze woorden. Te middernacht was de feestavond afge- loopen, aan welken, we twijfelen er niet aan, velen een aangename en dankbare herinnering zullen bewaren. V Een nieuwe Coöperatie op Landbouw gebied. De Utrechtsche Boerenbond heeft een nieuwie en groote Coöperatie in het leven geroepen, n.l. een Coöperatieve. Olie- en Lijnkoekenfabriek, die tot 12 millioen Kilo per jaar- kan. leveren. Deze week is de fabriek geopend. Over deze feestelijke opening vonden wjj de volgende bijzonderheden: Er was veel belangstelling en hooge be langstelling. Voor de fabriek aan den Groenenweg, gelooid met de driekleur, stonden rijen van tilburies en tentwagen tjes, die de vele landbouwers, in het be drijf betrokken, hadden aangevoiei'd. In een der zalen had bet gezelschap zich verzameld, opgeluisterd door de aanwezig heid v.aii den Commissaris der Koningin en de leden der Gedeputeerde Staten, den Directeur-Generaal van Landbouw, den' heer Lovink, den burgemeester onzer ge- tmeemto met dien wethouder Fockema, Andreae, de Kamerleden van Asoh van Wijk, van Karnebeek en eenige andere autoriteiten. Do voorzitter der vereeniging, Jhr. Mr. de Wijker sloot de Wetordesteijn, opentte de bijeenkomst en wees in zijn rede op de voordeelen der coöperatie in bet alge meen en die dezer coöperatie in bet bijzon der. Hij stelde ook de krachtige onder linge samenwerking en bet energieke po gen der 1300 landbouwers in het licht,, die vereenigd zijn in een vereeniging, ge grondvest op christelijke beginselen en zich bij hun ondernemingen door deze principes laten leiden. Daarna zette de secretaris der verejud ging in den hreede de wordingsgeschie denis dezer onderneming uiteen. Uit zijn verslag worde het volgende gememoreerd. Behalve het voor den fabrieksbouw be- noodigde kapitaal, groot f 175000 werd nog f 120000 aan bedrijfskapitaal gestort- In December 1906 werd pas het initiatief tot oprichting genomen, zoodat met bekwa men spoed is gewerkt. Van de Utr. Bouw maatschappij werden 8210 M2 grond ge kocht en onder de leiding van den Utrecht- schen architect Ebbers werd een begin gemaakt met de werkzaamheden, die voor spoedig zijn verloopen en gelukkig werden voltooid. De fabriek mag wedijveren met de beste op dit gebied in binnen- en buitenland. Het bedrijf werkt thans voor oen omzet van 5 millioen kilo per jaar, maar de fa briek is berekend op een jaarlijkscherr omzet van 12 millioen. Het finantieel re sultaat, van October tot April geschat op f 700.000, wordt voor het volgende exploi- tatiejaar geraamd op f2.000.000. De secretaris besloot zijn verslag met warmen dank te brengen aan den voor zitter jhr. de Wykerslooth de Wieerdesteyn, wien hij onder hartelijke instemming der- vergadering oprechte hulde bracht; want hij is steeds de groote stuwkracht ge weest. De heer Posthuma, secretaris va,n den Algemeenen Nederlandsohen Zuivelhond, hield daarna een redevoering over coöpe ratie in het bijzonder over coöperatie voor den landbouw. Na een slotwoord door jhr. de Wijker- slooth werd door het talrijke gezelschap een ommegang door de toen in werking gestelde fabriek gemaakt, waarbij de gc- noodigden hun groote voldoening te ken nen gaven over de keurige en practise,he inrichting der fabriek, waarin de coöpera tieve productie zal worden toegepast op een zoo groote schaal, als nog nergens in ons land. De geiheele plechtigheid maakte oen hoogst aangenamen indruk en zeer vol daan gingen de gasten en deelnemers huis waarts. ITALIË. Romeinsche berichten. In aansluiting aan een vorig bericht over de sluiting van het jubilé van 's Pausen vijf tigjarig priesterfeest ontleenen wij aan de Fransche bladen nog het volgende De sluiting, Zundagavond, viel samen met het patroonfeest der basiliek van St. Jan van Lateranen, waar het feest gevierd werd. Kardinaal Satolli, daartoe gemachtigd door eene bijzondaze toestemming van den Paus droeg een pontificale Mis op aan het pauseljjk altaar. 's Avonds, na de vespers, werd door den aartspriester van de basiliek, kardinaal Satolli, een plechtig „Te Deum" aange heven, beurtelings voortgezet door het volk en het koor. Eene groote menigte vulde de kerk, en een schitterende Btoet van prelaten, gene raals en oversten van religieuze orden, bisschoppen en kardinalen zaten links en rechts op de tribunes. Aparte tribunes waren ook voorbehou den voor het diplomatieke korps en de twee zusters van den Paus. Met het „Te Deum" werd het gouden priesterjubilé des Pausen besloten. Het centraal comité blijft echter nog in functie, om na te gaan op welke wjjze het beste het bisscho| g-jubilé van Pius X kan worden gevierd. Want sinds den 16 Nov. is de Paus, zooals men weet, het vijf-en-twin- tigste jaar zijner bisschopswijding inge gaan De feesten van dit nieuwe jubilé zullen voornamelijk bestaan in plechtige heilig- en zaligverklaringen, en eene der eerste zal, na afloop der Paaschweek, die van Jeanne d'Arc zjjn. De aardbeving. Men heeft die- vuurspuwende bergen de veiligheidskleppen van den onderaard- schen helschen ketel genoemd. De Etna is in den laats ten tijd roerig geweest. Telkens verschenen daarvan in de laat-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1