NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Het geheim van Gabriêl. FEUILLETON BIJVOEGSEL UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND behoorende bij de van Zaterdag !8 December 1908. De Stembusstrijd van 1909. Aan alle zijden is men bezig zich op de komende worsteling voor te bereiden en gissingen te maken over den veimoedelijken atloop van den strijd. Over bet geheel genomen kan men zeggen dat er Links niet veel hoop op een Vrijzinnige meer derheid bestaat, en dat ter Rechterzijde de moed er vrij aardig in zit Het „Cen trum" bijv. is goedsmoeds Tn een tweetal artikelen: „Vooruitzichten', waagt het zich aan een kansrekening en zegt Het getuigt niet van een vermetel ver trouwen, wanneer men onzerzijds de meening uitspreekt, dat de Rechterzijde bij de ver kiezingen van 't volgend jaar verreweg de beste kansen heeft. De wijze, waarop Links iu 1905 do meerderheid verwierf in de Kamer, is bekend En evenzeer, dat deze Pyrrhusoverwinning bevochten werd ten koste van de meerderheid der kiezers, die Rechts had gestemd. Aan het toeval, dat der Linkerzijde gunstiger gezind Meek dan ons, en aan de nog altijd onvolmaakte indeeling der kiesdistricten had de oppositie mede haar zegepraal te danken. Immers, op de Rechtsche candidaten werden, over het geheele land genomen, tienduizenden stemmen meer uitgebracht dan op de can didaten van Links en ware er proportio- neele vertegenwoordiging geweest, dan had liet ministerie van 1901 niet behoeven af te treden. De Rechtsche coalitie is beslist de sterk ste, dat is na 1905 zeer duidelijk gebleken. Al wat Rechts heeft te vermijden is onder linge verdeeldheid. De groepen der Rechterzijde hebben iets anders te doen, dan elkander den voet dwars te zetten, of vliegen af te vangen. Wat voor 1901 gold en voor 1905, geldt evenzeer voor 1909. Het is niet de voor naamste vraag, welke partij in een bepaald geval en voor een bepaalden ztiel de meeste aanspraken zou kunnen doen gelden, maar wél, of die zetel voor de Rechterzijde behouden blijft. Het mag toch F.iet voor komen, dat een district als Kampen opnieuw voor de Rechterzijde verloren gaat. Kn zoo zou men ook elders wel met veel fierheid en groot vertoon van zelfstandigheid kunnen optreden, maar zonder dat daardoor ver kregen werd, wat voor de verovering eener krachtige Rechtsche meerderheid nood zakelijk is. De Roomsche groep, zoo redeneert Het Centrum", is er, wat de organisatie betreft, weer op vooiuit gegaan al te maal teekenen die er op wijzen, dat de Rechtschen er in 1909 wel komen kunnen. In een derde artikel over de stembus vooruitzichten van 1909 merkt „Het Cen trum" op, dat het Ministerie-Heemskerk, om tot doortastenden arbeid bekwaam te zijn, op een aangesloft n rechterzijde moet kunnen rekenen. „Men kan daafvoor veel doen, maar ook het een en ander laten In de politiek is de kunst van zwijgen dikwerf grooter, dan die van spreken. Zeker, de Rechterzijde heeft allerminst behoefte aan een doofpot, en terecht maakte „De Stan daard" dezer dagen de opmerking, dat elke partij der coalitie haar eigen beginsel en haar eigen vrijheid heeft te bewaren. Waar echter de coalitie noodzakelijk is, om het land voor staatkundige machteloos heid te hoeden, waar bovendien op de voornaamste punten van staatsbeleid tus- schen hare groepen overeenstemming bestaat, dringt de samenwerking zich als vanzelf op, wordt zij een gebiedende eiseh, en dient het zwaarst te wegen, wat inder daad het zwaarste is De samenwerking der Rechtsche partijen ligt in onze politieke traditie en de ervaring heeft geleerd, dat, mogen buiten de Kamer al eens moeilijkheden en twistgedingen (Door ons vrij bewerkt naar liet Engelsch). 13 Gabriël begreep do reden, doch hij was nog ie diep ontroerd oin «enig antwoord Ie kunnen geven. „Ik moei. u mijn beweegreden zeggen", hernam vader Paulus. „Eerst moei. gij weien dat ik aan niemand verteld had waai" en door wien de aanslag 'op mijn leven gepleegd was; ik hield het vo-or iedereen geheim, ik mag zeggen dal ik het uit Christelijke liefde deed. Toen ik in de -eerste- dagen van mijn herstelling, mijn hart onderzocht en hij mifzelven overlegd© hoe ik mijn plicht, zou betrachten in betrekking lol. uw vader, kwam ik op ©en gedachte, die mij kalmte gal' en mij vertroostte. ik zeide tot mij zeiven: Binnen weinige maanden zal ik worden opgeroepen om een van de uilverkoren dienaars Gods te zich voordoen speciaal met de Christelijk- historischen in de Kamer de samen werking doorgaans weinig te wenschen overlaat. Het zou daarom dubbel te betreuren zijn, indien men de laatste ondergeschikt maakte aan de eerste. Het berouw komt dan, als in 1905, te laat." Ook „De Maasbode" is aan 't rekenen geweest, en komt tot deze conclusie Overzien wij het strijdperk nog eens in zijn geheel, dan vinden wij links lo. De socialisten van Troelstra en Van der Zwaag-Havers met de leuze: algemeen kiesrecht 2o. De vrijzinnig democraten, een troep aanvoerders zonder veel krijgsvolk, met de leuze algemeen kiesrecht 3o. De unie-liberalen met de leuze algemeen stemrecht 4o. De oud-liberalen zonder leuze. Om hen mee te troonen, zal het noodig zijn, zoo wat ouden kost op te warmen als p.nti-clericalisme, vrijhandel, enz. 5o. Wellicht de christen democraten, een handje vol, die alleen uit antipathie aan den linkschen kant mee vechten zullen. En aan de Rechterzijde ziet het blad: lo. De christelijk-historischen. '2o De anti-revolutionairen. 3o De katholieken, door ééne leuze behoud van het Ministerie-Heemskerk iü ééne coalitie nauw verbonden. Mogelijk, dat de nationaal-historischen vrijwillig onze gelederen komen versterken. Waaruit oljjkt, dat men bezig is met de wapenschouwing. Maar de wapenschou wing is de strijd zelf nog niet 1TMNKRI.IU. De zaak-Steinheil. De arts Lafèvre die den morgen na den moord de slachtoffers kwam ónderzoeken, heeft nu den rechter van instruktie ver klaard, dat hij op grond van zijn toenmalig onderzoek overtuigd is, dat mevrouw Stein- heil slechts in schijn gebonden was De onderwijzer van Viévigne (Cute d'Or, Frankrijk) is dezer dagen op aanklacht van den vader van een zijner leerlingen voor het Hof van Appèl versche nen Deze zaak is reeds 13 Maart 1907 voor de rechtbank te Dijon begonnen, die den onderwijzer vrijsprak, omdat zij medeging met de bewering van Morizot, zee heet deze openbare onderwijzer, dat hij alleen verant woording schuldig is aan de school-autori- teiten. Maar de zaak is voortgezet voor het gerechtshof, dat den onderwijzer schuldig, verklaarde, en deze is nu in borger beroep gegaan bij het Hof van Appèl. Moiizot vertelde, volgens de getuigenver klaringen, aan zijn leerlingen het volgende De Fransche soldaten zijn schoften en lafaards; de Duitschers hebben in 1870 er goed aan gedaan, de kinderen in de wieg te dooden(?zij, die aan God gelooven, zijn stumpersmen moet niet biechten bij een geestelijke, doch bij hen, wien men kwaad heeft aangedaan de lieve God is een goed gespekte portemonnaie er is geen verschil tusschen een mensch en een koè De vader van den leerling eiseht nu 2000 fr. schadevergoeding veroordeeling van den onderwijzer en plaatsing van het vonnis in drie bladen naar zijn keuze. k are I. A ar Schadelijke lectuur. Flink treedt men in Engeland op tegen onzedelijke boeken. Er is daar een roman uitgekomen, die aanstootelijke dingen bevat. Do secretaris nu van een vereeniging tegen onzedelijke litteratuur, kocht bij een boekhandelaar een exemplaar van dat boek, diende tegen hem een aanklacht in wegens het verkoopen van een sebotschrift en liet de andere exempla ren, die er nog in den winkel waren, in beslag nemen. De boekhandelaar werd daar op voor den rechter gedaagd om zich tegen de beschuldiging te verdedigen en verder om worden. Als ik mijn bediening waardig ben, moei mijn eerste wiensch voor dien man, die mij heeft willen vermoorden, wezen, niet dat de m-e-nschtelijke gerechtig heid hem achtervolg©, maar te weten, dat hij waarachtig en vol berouw zijni misdaad heeft geboet. Laat ik het als mijii plicht beschouwen, hem daartoe te roepen; zoo hij weigert aan mijn roepstem gevolg te geven en hij zich nog moer liegen mij verhardt, omdat ik hem zijn schuld heb Vergeven, zal hel altijd nog lijd genoeg wezen om hem bij zijn in-edenuensohe-n aan te klagen. Zieker, hel kan niet anders dan goed voor mij zijn, hier, en hiernamaals, als ik mijn priesterlijke loopbaan begin, mei Ie trachten de ziel van den man, die mij zoo wreed heeft behandeld, Ie redden, 'Om die roden, Gabriêl - omdat il; gaarne dadelijk na mijn beterschap naar uw vaders huisje zou gegaan zijn, om hem op ie eischen, nadat hij mij gestorven waande heb ik mijn geheim bewaard en mijn supérieuren gebeden, mij paar Brelagne te zenden. Maar dat mocht in het begin niet we- redenen op te geven, waarom de in beslag genomen exemplaren niet moesten worden vernietigd. De aanklacht werd thans voor den rechter teruggetrokken, nadat de boek handelaar zich verbonden had, het boek niet meer in Engeland te verkoopen. De rechter beval daarop vernietiging van de,boeken, indien de boekhandelaar niet binnen de week hiertegen in verzet Was gekomen. AlHIlKIKl. E r g e r i ij k e luxe. Amerikaanscbe novellisten zijn in den laatsten tijd tegen de groote verkwisting van Amerikaansche millionairs opgetreden, maar geen van hen heeft er ook maar een vermoeden van gehad, dat de luxe zoo ver gedreven kon worden Het nieuwste hotel in de Firth Avenue te New-York levert daar een sterk bewijs van. Het hotel heeft 25 goudsmeden geëngageerd, die de opdracht hebben gekregen om gouden tafelgereedschap, zilveren kandelaars en zelfs zilveren deurklinken te vervaardigen. Ze werken op het oogenblik aan gouden borden en schotels, die talrijk genoeg moeten zijn voor 75 personen gedurende het opdienen van acht en meer verschillende gerechten De schotels -vorden van geslagen goud ver vaardigd Iedere schotel beeft een waarde van 70 pd st en ieder gerecht verschijnt op een gouden schotel, die 150 pd. st. kost. Tedere gast krijgt zoo'n schotel als bord. Te New-York leven 200 000 rijke Ameri kanen, op wier bezoek het hotel rekent. Van de dames wordt verlangd dat ze aan tafel kleeren dragen, die van veeren en bloemen gemaakt zijn; de kleur der japon nen moet in overeenstemming zijn met de toonaangevende kleur der eetzaal De Koningin De Haagsche Kouter der „N. Gron. Ct.' schrijft o. a. De Koningin is zeer wel en neemt dage lijks beweging Als alle voorteekens niet bedriegen, dan is er ditmaal geen bizonder gevaar voor nieuwe teleurstellingen. Het is zeer waarschijnlijk (zoo is mij verzekerd) dat de Prins der Nederlanden, die met H. M. de Koningin-Moeder de Nieuwjaars receptie namens de Koningin zal houden, ik bedoel de raout of het hofbal, dat op Maandag 4 Jan plaats vindt en tevens ais Nieuwjaars-receptie dienst doet, bij die gelegenheid min of meer officieel de blijde tijding zal bekend maken, waarnaar algemeen met zooveel verlangen en vreugde wordt uitgezien. Tweede Kamer. W ate r staats beg rooiing. Hoofd zakelijk kwamen districtbelangen tersprake. De heer Ruys stelde een motie voor in het belang van de bevaarbaarmaking van de Maas boven Venlo. De minister wees af een verzoek van den heer Patijn om rijks- steun voor verbetering van de haven van Brouwershaven, aangezien de gemeente in de havengelden voldoende middelen heeft voor het onderhoud van de beschoeiing. Nederland en Venezuela Volgens een telegram uit Washington, opgenomen in de avondbladen, heeft de ge zant van Columbië aldaar bericht ontvangen, dat Venezuela Nederland den oorlog beeft verklaard in verband met de inbeslagneming der Veneznlaansche regee- ringsvaartuigen. Renter seint uit Willemstad Brieven uit Maracaibo melden, dat een groote menigte deel heeft genomen aan de tegen Nederland gerichte betooging aldaar 14 dezer gehouden. De beweging werd geleid door leden van den gemeenteraad. Alle Duitsche winkels in Maracaibo zijn gesloten. Uit Berlijn wordt geseind Ook hier handelt Castro volgens zijn oude stelsel, door datgene wat hem niet in zijn kraam te pas komt, eenvoudig te loochenen. De berichten van opstand uit Venezuela zijn, naar men beweert, niet waar, omdat hij er nog geene telegrammen over ontvangen zou hebben. Over de betoging van de Nederlandsche zen leti toen mijn verzoek mij1 werd toege staan, werd mijn plaats mij aangewezen in een dorp, ver van hier. Daarop brak do vervolging uil, waaronder wij nog lij den, mijn levensdoel veranderde, ik mocht mij niet langer door mijn eigen wil laten, leiden. Doch, na droefheid en lijden, ge vaar en vervolging, werd ik nU na einkeie| dagen geroepen lot de volvoering van het vooi'nemen, dat ik altijd zoo gaarne had ten 'uitvoer gebracht. Gabriêl, nu ik u alles Verteld heb, moei gij mij naar uw vaders huis geleiden"; toen opende vader Paulus de deur der kajuit en loen hij door Ga briêl gevolgd de trap opklom, zagen zij Rerrin© met haar ouders, die, al dien lijd op hen haddon gewacht. Dei priester trad op vader Bonin toe en zeide hem, dat Gabriêl om dringende 'roden hen hu niet kon vergezellen, doch dat hij zijn jonge vrouw aan luinne hoede loevertrouwdie en dat hij binnen eanige' uiten weer in hun midden hoopte te zijn. Toen Gahriël en de priester te zamen op het pad liepen, dat naar da visschers- woning leidde, sprak vader Paulus geen woord, doch keek liij een oogenblik om vloot heeft Gastro door bemiddeling van zijn zaakgelastigde Goiticoa aan een medewerker van de Lokal-Anzeiger het volgende laten zeggen „Op uwe vraag, wat ik (Goiticoa, na mggespraak met president Castro) van het optieden van Nederland denk, moet ik u antwoorden, dat ik aan de juistheid van de berichten in de pers twijfel. Ik geloof niet, dat Nederland aanvallend tegen Venezuela is optreden, want er bestaat geen oorlogs verklaring en evenmin is een blokkade afge kondigd of ingesteld. Een overweldiging van de kleine Venezolaansche oorlogschepen is niet alleen ergerlijk, maar niets anders dan zeeroof, die een beschaafd en verlicht volk onwaardig is. Daarbij komt, dat een derge lijke handelwijze de sluiting van een overeen komst bemoeielijken zal, welke de Venezo: laansehe regeering door hare vertrouwde agenten voorgesteld heeft De heele toestand wordt er veel erstiger door, want Venezuela zelf betaald Nederland (uit) de 30 pet van de invoerrechten, een betaling die het dadelijk staken. Anders zouden wij immers Nederland rechtstreeks voortrekken bij andere volken in een zaak, waarin Nederland geen reden heeft, om bevoorrecht te worden, allerminst na zijne tegenwoordige handelwijze. In dien geest heeft ook de Venezolaansche regeering aan het diplomatieke corps te Caracas een mededeeling gedaan Zij wacht nu op het antwoord." Goiticoa sprak wel voor zichzelf, maar in werkelijkheid als spreekbuis van Oastrode president had den verslaggever vooi af laten weten, dat hij enkel als particulier te Berlijn te gast was en dat daarom Goiticoa, die een ambtelijke positie inneemt in zijn plaats moest antwoorden. (Castro, de man, die in vollen vredestijd koopvaardijschepen onder de Nederlandsche vlag door zffn oorlogsvaartuigen heeft laten opbrengen en de bemanning in de gevangenis werpen, treedt,bljkens het boven weergegeven verslag, weer eens op als pleitbezorger van de beleedigde regelen van het volkenrecht Wjj kennen die taal uit de artikelen van zffn Ijjlbad Co.istitucional en uit vroegere mani'esten van hem. In December 1902 vaardigde hij b.v. na de beschieting van het fort te Puerto Cabello een proclamatie uit, waarin hij zeide: „Opnieuw nebben de boosaardige vreemdelingen een schanddaad begaan, nu tegen de stad Puerto Cabello. De beschieting van deze haven plaats door de gezamenlijke vloten vaD Duitschland en Engeland, zonder voorafgaande oorlogsver klaring en zonder dat een der formaliteiten vervuld was, die door de internationale wetten worden verei cht bij de tenuitvoerlegging van een dwangmaatregel staat gelijk met een aanslag, niet enkel tegen de grondbeginse len der beschaving, tegen de natiën die eigen dommen bezitten in die haven, en het meest volstrekte recht hadden, dat men de in zulke gevallen noodige vormen tegenover hen in acnt nam.") In een telegram uit New York aan de KölnischeZcitung over de onlusten te Caracas lezen wij nog, dat Maandag het was trou wens bekend, dat vreemdelingen geen over last hadden ondervonden alleen goed en geld van Venezolanen gestolen zijn. Maan dagavond zijn tal van mensehen in hechtenis genomen. Na den dag van Dinsdag, die rustig was, heeft, volgens de laatste berichten het woedende volk de betoogingen tegen Castro en Gomez voortgezet. Het gaat voort met de eigendommen van Castro en van zijne politieke vrienden te vernielen. Onlusten in Venezuela. Dio bevolking van Caracas is 14 dezer legen Castro in opstand gekomen. He t woe dende gepeupel kon niet door de politie in toom gehouden worden. Als een' storm wind overweldigde de menigte de straten der' stad en sloeg aan het plunderen van particuliere eigendommen. Die leiders der opstandelingen namen beelden en schil derijen, Castro voorstellende, die- zich in de sociëteiten en andere gebouwen be vonden, weg. Vervolgens verbrandde het gepeupel don buit op het Bolivarptein. Men heeft hier deii indruk gekregen, dat het uit is met. de regelering van Castro in Venezuela. Er heeft gieen he too ging tegen Nederlanders plaats gehad. Alle betoogingen waren tegen Castro ien Gomez, den vice-president, ge richt. Later Tengevolge van de onlusten op 14 dezer tó Cjafcaoas, heeft men daar dien dag d« zich heen, hij hield de oogen strak voor zich uitgericht en klemde zijn ivoren crucifix tegen de borst. Zoo kwamen zij hij de deur. „Klop", fluisterde de priester tot Ga briêl, „en wacht hier mei mij". De deur ging open. In een lieflijken nacht had Framjods Sarzieau op dien; drem pel gestaan met een bloedig lichaam in zijn armen. En nu stoind hij daar weder tegenover den man op wiens teven' hij' hiel had toegelegd, en hij kende hem niet. Y ader Paulus trad ©enige schreden jha- djer, zoodat het volle daglicht op zijn ge laat viel en nam zijn hoed af. Francois Sarzieau keek, .schrikte, liep 'een stap achteruit on bleef loen slom en onbeweeglijk staan, terwijl alle uitdruk king uit zijn gelaat verdwenen was. Toen. klonk de heldere, kalme stem van den priester in de -doodscho slilte: „Ik bïleng ©en boodschap van, vrede en vergiffenis van een geesl uit vroeger da gen", zeide hij', en wees, terwijl hij sprak, naar de plek in zijn hals, waar hij ge wond was geworden. Een oogenblik zag Gabriêl zijn vader krijgswet moeten afkondigen om het op roer en de plundering te onderdrukken. Het gepeupel had, voor' de overheid tus- schienbeid© kon komen, Weds een aanval gedaan op eenig© particuliere eigendom men. Geen enkel© vreemdeling werd ovea"- last aangedaan. Gisteren (15 dezer) wieöjd die toestand weer normaal. Het gepeupel heeft, ook het gebouw van het lote'rijinonopolie aangevallen en daar die meubels stuk geslagen en op- straat geworpen; duizenden loterij'biljelten zijn vernietigd. De opstandelingen hebben ver- dur verschillende drogistenwinkels, aan den schoonzoon van Castro toebehooren- de, leeggehaald. Beelden en schilderijten, den president voorstellende, werden in een vreugdevuur op het Bolivarplein verbrand. De kantoren van het blad El ConSt'.tucio- nal zijn geheel leeggeplunderd. Een aan tal opschriften, de deugden van deni presi dent vermeldende en zijn macht verheer lijkende, op openbare monumenten gegra veerd, werden weggekrabd en onleesbaar gemaakt. Van bet aanbreken van. dein dag tot 1 uur n.m., was het gepeupel meiester' van de stad, maar er ontbrak een leider. Een aldeeling troepen werd ter hulp geroepen'. Generaal Gomez vaardigde een manifest uit, waarop die bevolking ras tig werd en zich verstrooide. Vóór de kantox-en van El Constitutional zijn verscheidene dooden gevallen. Een strafrechtelijk geding is in gesteld legen Rivas, den hoofdredacteur en andere beambten van dat blad. Zij' woi'. don beschuldigd verantwoordelijk te zijn vioor hiet schieten, daar zij' zelf, naar be weerd wondt, het -eerst op het gepeupel geschoten hebben. D© verschijning van El Constitutional is geschorst. In Caracas ver schijnen op het oogenblik geen bladen. Een ontzaggelijke menigte beweegt zich in de straten, men verwacht nieuwe on lusten. In leen derde telegram, dat hoofdzakelijk ©en herhaling is van het tweede hierboven weeigegeiven bericht, staat nog, dat de onlusten to Caracas het gevolg zijn van de oorlogshandelingen der Nederlandsche oorlogsschepen. En verder, dat er ver scheidene personen in hechtenis zijn ge nomen en dat er -eigenlijk geen hotsing tusschen volk en politie heeft plaats giahad. De correspondent van. do „N. R. Ct," te Darijs seint: Naar aanleiding van de berichten uit. Venezuela zal dei Petit Parisi-en een korte beschouwing geven, waaraan het volgend© is ontleendTerwijl Castro zijn gewel digen eetlust in Beirlijnsche restaurants botviert, komen zijn onderdanen van gisteren, het woord is niet te sterk, in opstand'. Karakteristiek is het dat de volks woede geenszins tegen Nedei-land gericht is, maar tegen Caslro'-s vrienden. Naar te voorzien is zal Castro's dictatuur te mid den van die algemeen© vijandigheid ineen storten. Het zal de revanche- van Europa -en van hei ïieehl op den tyra-n-niekien poten taat zijn. Castro. Toen aan president Castro werd gemeld, dat de Hollanders weer een vaD zijn sehepea hadden opgebracht zoo meldt de Ber- lijnsche correspondent van de N.Y. Herald liet hij een van zijn gevolg aan de verslag gevers zeggen, dat indien het in beslag nemen van die schepen waar was, waaraan hij zeer twijfelde, het volkenrecht er door geschonden is. Dezelfde berichtgever meldt, dat presi dent Castro, als te Berlijn de behandeling van zijn ziekte is afgeloopen, naar de Bi viera wil gaan. De correspondent van de Daily Express te Berlijn, zegt uit goéde bron te hebben vernomen, dat president Castro Duitschlands diplomatieken steun tegen zijn wederpar- tijders verlangt en tevens in Duitschland voor Venezuela geld wil leenen. In ruil daarvoor biedt hjj aau Duitsche kapitalisten de gelegenheid aan om in Venezuela veel geld te verdienen. Volgens den correspon dent is er bij de Duitsche regeering ge neigdheid om in president Castro's voor stellen te treden. Met den ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken, die des president is komen bezoeken, is zoo meldt de berichtgever voorts een regeling getroffen, voor een bezoek van von Bülow en von Schön aan den president, die -daarbij alle eer zou krij gen die hem als staatshoofd (nog) toekomt Dat lievig sidderen, doch terstond ging dat bevén voorbij en hij stond weer onbeweeg lijk als door ©en beroerte- getroffen. Hij opiend-o zijn lippen, doch kón miet spate- ken; zijn oog-en staarden, alsof zij niets zagen; het heldere daglicht scheen akelig en afschuwelijk op zijn door schrik mis vormd" gelaat, 'Gabliël wendde vol ontzetting zijn hoofd af. Daarop hoorde hij nogmaals de stem van vader Paulus tot hem zeggen: „Wacht hier tot ik terug kom". Toon was alles weer doodstil als tevoren. Benige oogcnblikken daarna hoorde Ga briêl toon kermend geluid-de stem: was ge heel andere dan die zijns vaders; andere dan hij ooit ©en menschelijke stom had ge hoord. Eindelijk hoorde Gabriêl een deur dicht slaan, hij keek op en zag dat hij alleen voor de hut stond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5