Stationskoffiehuis te Biezelinoe. eene paitij NIEUWE PLAKKEN, GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Rechtzaken. Landbouw aro Veeteelt Burgerlijke Stand. Marktberichten. Afloop Verkoopinp, Aanbestedingen enz. AD VERTENTIËN. Openbare Verkooping Donderdag 24 December 1908, veilen en verknopen; HetSTATIONSKOFFIEHlIlS Openbare Verkooping. 25 prachtige LOOP VARKENS. 's Heerenhoek. Dinsdag had de land bouwer J. de Jager uit den Schiengepold-er, het ongeluk, dat door het schrikken zijn paard op hol sloeg. Zijn knecht, J. P., die uit den tentwagen sprong, had daarbij het ongeluk zoodanig me! het voertuig in aanraking te komen, dat hij zijn been brak. De anderen kwamen bij hel uil- springen geen letsel. Voor den knecht, kostwinner van oen groot gezin, voorzeker een hoogst treurig ongeluk. Kruiningen. Door een deel der liberalen is tol candidaat voor den Gemeenteraad gesteld de heer .1. Sinke, bakker, alhier. Woensdagvoormiddag trof een land bouwer D. Lindenbergh hel ongeluk, dat twee 2-jarige paarden elkaar wurgden door over de kop touwen heen te werken, waar aan ze op stal vast stonden. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is aan dhr. B. Kervekaard alhier met ingang van 15 Dec. j.l., overeen komstig zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als onbezoldigd gemeente-veldwach ter voor de gemeenten Kruiningen en Krabbendijke ter standplaats gehucht (losl- dijk. Heinkenszand. Dinsdagavond j.l. om 7 uur heeft de onderlinge varkensvel-zekering „Eendracht maakt Macht" alhier, hare ge wone jaarlijksche algemeen© vergadering gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de Vereeniging nu op goeden voet is. Wel heeft de penningmeester dit jaar nog al eenige uitkeeringen moeten doen, maar er bleef toch nog al een vrij aanzienlijk bedrag in kas, hetwelk de leden in staat stelt, oml 1909 gerust af te wachten. Ook was aan de orde het benoemen van twee bestuursleden wegens periodieke af treding van de H.H.- J. Tramper en A. Ver- donck, respectievelijk voorzitter en com missaris; beiden werden met. groote meer derheid herkozen en namen hunne vorige functie in, onder dankbetuiging voor het in hun gestelde vertrouwen. Tot bode werd de vorige titularis her benoemd, welke die benoeming in dank aanvaardde. J.l. Donderdagmiddag waren de twee gebroeders Van der Waard alhier, bezig met hoornen rooien. Ongelukkigerwijze hakte de eene broeder den anderen met een bijl zoodanig in diens hand, dat on middellijk heelkundige hulp moest inge roepen worden. Twee geneesheeren waren noodig voor de verbinding der wonde, welke van zeer ernstigen aard was. De gekwetste weid per as naar- zijn woning gebracht. In de week van 9 tot en met 15 De cember 1908 zijn in Zeeland voorge komen 2 gevallen van typhus en fobris tvphoidea, waarvan 1 te RillandBath en 1 te Tholen; 9 van roodvonk, waarvan 5 te Arnemuiden, 1 te Goes, 1 te Graauw en Langendam, 1 te Kruiningen en 1 te Vlissingen; 8 van diphtheritis, waarvan 1 te Axel, 1 te Hengstdijk, 1 te Hontenisse, 4 te Neuzen en 1 te Zierikzee. In de maand November 1908 werden, volgens een opgave in het maandblad „Mededeelingen over Visscherij", in Z e e- land verzonden door: Krabbendijke 8064 K.G. oesters; KruiningenIm-seke 242.224 K.G. oesters, 3924 K.G. mosselen en 10.420 K.G. alikruiken; Vlake 33.813 K.G. oesters en 140 K.G. mosselen en Bruinisse 31.120 K.G. oesters en 1.407.240 K.G. mosselen. Te Philippine werden 711.400 K.G. mos selen aangevoerd. Bergen op Zoom verzond 875.343 K.G. oesters en 212.640 K.G. mosselen. De vliegmachine. Het „Dagblad van Rotterdam' 'kan een en ander vertellen ovieir de Vliegmachine, uitgevonden door den heer J. W. D. Ro- bijns te Brielle. Wij ontleenen er het vol gende aan Allereerst zij medegedeeld, dat met hot toestel, dat zoo juist gereed is gekomen, nog geen enkele proef is genomen, zoodat het natuurlijk nog moet blijken of het zal voldoen aan de eischen die een goede vliegmachine moeten worden gesteld. Zijn vervaardiger heeft echter gegronde hoop, dat het aan de verwachtingen zal beantwoorden. Het geheel, behalve natuurlijk de motor en eenige onderd-eek-n, vervaardigd van alluminium, is een z.g. hélicoptère, d.w.z. een vliegmachine, waarbij de zweefvlak- ken ontbreken, zoodat de luchtschrooven moeten zorgen voor hel stijgen en het. voortbewegen. Het voorste gedeelte be staat uit een langen, horizontaal liggende kegel, op welks punt een klein kegeltje is geplaatst, waaraan de twee-bladerige kleine schroef is bevestigd. Door zijwaarts geplaatste vlakken gaat de kegel naar ach teren over in een vierkant, waaraan we der een driezijdig prisma is verbonden, waarvan de evenwijdige vlakken dus ho rizontaal liggen, 't Lichaam eindigt dan in een groot plat: vlak, dat den vorm heeft van een vischstaart. In het midden van het bovenvlak van het vierkant ver heft zich een stang, waaraan de groote gebogen bladen van de groote schroef zijn bevestigd. Onderaan zijn naast elkander twee wieltjes aangebracht, in hel midden van den kegel één, zoodat hel geheele toestel gemakkelijk over den grond ge reden kan worden. Binnen in hel vier kant, dal van onderen open is, bevindt zich de motor, waarbij de bestuurder plaats neemt, wiens betalen onder het, toe stel uitkomen. Naasnhem in de wanden en voor hem in de vlakken, die in den kegel overgaan, zijn kijkgaten aangebracht. Natuurlijk zijn er nog wal stangen en riemen, maar overigen» is deze eigenaar dige vliegmachine van beduidend eenvou diger constructie dan wat lot nog tot- op dit gebied bestaat. Het geheele toestel weegt 190 K.G., is daarbij sleehls 4.85 M. lang, terwijl de kosten een kleine f2000 beloo-pen. En nu is het wachten nog maar op geschikt, weer. Zijn uitvinder en ver vaardiger zal dan plaats nemen in het luchthuis, dal de laatste maanden al zijn denken en streven in beslag heeft genomen en waar hij geheel in opgaat. Zal 'I blijken een wondere Nederlandscfae vogel te zijn? We hopen het met den hoer Robijns van harte gaarne. Slagen tie proeven, gaat al les naar wenscli, dan zal een Nederlan der de eer toekomen de moderne vlieg kunst een reusachtig eind vooruit te heb bon gebracht, door een vinding die al het bestaande in eenvoud van constructie verre overtreft en waarvan de kosten kun nen leiden lol een snelle aanpassing aan de praetijk. Het eenige waarvan de heer Robijns nog iiiel zeker is, betreft den motor. Hij denkt, dat misschien 5 P.K. daarvoor te zwak zullen blijken, maar zegt in ieder geval, niet moer dan 20 paardekrachl noo dig lit- hebben; dan zouden tie kosten I'4000 honger worden. Waar eens in 'n blad verleid wend, dat tie uitvinder reeds 7 jaren aan deze ma chine werkte, kunnen we nog medetlee- k-n, dal in Juli van dit jaar met de ver vaardiging is aangevangen. kkrkhieuws. De Z.oerw. heer A. H. F. Wennen, deken en pasloot' te I'urinorend, is voorzichtig heidshalve voorzien van tie lilt. Sacra menton der Stervenden. Nieuwjaarsdag. Naar de Univcrs van zijn romein schen correspondent verneemt, heeft de H. Congregatie van het Concilie, besloten dat op Vrijdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) in de onthoudingswel zal gedispenseerd zijn. Washington. Die Columbinansche mi nisier verzekert, dal Venezuela aan Hol land den oorlog heeft verklaard wegens de beslagname der Venezolaansche schepen. Den Haag. Naai aanleiding van de loopende oorlogsgemohlen lus,schen Ne derland en Venezuela heeft onze Airisl -r damsche correspondent zich heden per soonlijk gewend lol tien minister van Bui- tenlandsohe Zaken, jlir. mr. de Mavees van Swindereii. De minister acht hel zeer o n w a a r- s ch ij n lijk, tlal tie minister van Colum bia een bericht tier oorlogsverklaring zou hebben ontvangen, Ie meer, daar de telegrafische, dienst tusschen Venezuela en Columbia is verstoord. Zijne Excellen tie verzekerde, dal hij alle redenen hoef I, te vermoeden, dal Nederland met. tie Ve- jiezolaanschie quaeslie op den goeden weg is. Z. E. vermeende binnenkort geheel andere berichten te zullen ontvangen. In- tusschen meende onze minister, dat liet. niet is uitgesloten, dal in den stand van zaken -een andere wending komt, dan hij zich voorstelt of verwacht. Zekerheid in dit opziehl kan hij niet geven. De tele graafdienst is zoo goed ingericht, dal inge val Venezuela ons den .oorlog had ver klaard, zulks reeds officieel in den Haag bokt-,ntl moest zijn. Bovendien wees Z. E. er op, «lat de Staatssecretaris van Bui- tenl. Zaken in Amerika aan tic oorlogs verklaring geen geloof hecht en deze hel in de eerste plaats znu kunnen weten. In Washington is de oorlogsverklaring dan ook niet bevestigd. De Amerikaansehe re geering zal in geen geval tusschen beide treden, omdat Nederland geen troepen zal doen landen. Medemblik.G istoravond is uil het ge slicht alhier een gevaarlijk inbreker uil gebroken. Op de hooi naar Hoorn wist men hem gelukkig in handen tie krijgen. 's Hertojenbosch. In de bekende be- leediginszaak door tien burgemeester van Rest. werd deze lot I'100 boete veroor deelt 1. Constantinopel. De liberale afgevaar digden hebben, na het lezen der troon rede geweigerd den eed van trouw af le leggen. Brussel. De oorlogshegrooting is aan genomen. Amsterdam. 'Tegen Stokvis, die niet een half millioen aan diamanten er van doof ging. is thans rechtsingang verleend. Vlissingen. Rij de door Burg. en Weill, gehouden aanbesteding van hel gewone onderhoud der gemeentewerken was het minst ingeschreven voor: timmerwerk door den heer .1. Warren voor f3844; schilderwerk E. II. Timmerman voor f 2740 en loodgieters werk door I'. .1. Kakenbierg voor f320. Hoedekenskerke. 11 i bestuur van het fanfare-corps „Con Amore" benoemde lot secretaris der vereeniging dhr. H. van logen Schouten en lol penningmeester dhr. W. C. Groenewege, zulks in plaats van dhr. J. Ermerins, die voor bestuurslid had bedankt. Hoedekenskerke. int bode van de brandweer bij spuit I alhiel' is voor het jaar 1909 door B. en W. benoemd Marinus de Free. Kwadendamme. In de herberg van T. van Tichgelen alhier gaf tlhr. Corn. Huygens-Janvier, gisterenavond een voor stelling met zijn cineinatograaf. Het pro gramina voldeed zeer aan de verwachting. Jammer dat niet meer personen van de gelegenheid tot hijwoning dezier voorstel ling hadden gebruik gemaakt. Een veertig tal personen waren slechts opgekomen. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegeDs i a n d 1 o o p e r ij G. M., 25 jaar, tim mermansknecht, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg, tot 3 da gen hechtenis en plaatsing in eene rijks werkinrichting, voor dei tij t van 4 mnd diefstal: E. H 47 jaar, veldarbeider te Biervliet, tot 1 maand gevangenisstraf mishandeling: J. H.. 31 jaar, ar beidster, huisvrouw van H. 0 S. te Sluis, tot 1 maand gevangenisstraf en Th. N., 22 jaar, werkman te Vzendijke tot f 15 'ooete subs 15 dagen hechtenis wederspanuigheid: KJ. van R 39 jaar, koopman te NeuzenP. F47 jaar, werkman te Hansweert (gemeente Kruiningen) en H. D 57 jaar, timmer man te Sas van Gent allen tot 14 dagen gevangenisstraf; wederspannigheid 1 i c li a m e 1 ij k lets-1 tengevolge hebbende:.!. G 32 jaar, timmermansknecht te Middel burg tot 3 weken gevangenisstraf beleediging van een ambte naar: A. B., 51 jaar, zonder beroep te Middelburg, tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis verduistering: J. M. K., 22 jaar, boekhouder te Amsterdam, tot fi maanden gevangenisstraf met bevel tot gevangen neming overtreding van het Regle ment voor de visscherij op de Schelde en Zeeuwse lie Stroomen: J. K., 32 jaar, aannemer te Sliedrecht, tot f25 boete subs. 10 d.-.gen hechtenis met bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter te Middelburg. Vr ij gesproken J. J v. R„ 35 jaar, jachtopziener te Axel, beklaagd van mis handeling Door het hof te 'sGravenhage is vrij gesproken de gewezen winkelier en land bouwer A. v. d B te Z i e r i k z e e. Hij was door de rechtbank aldaar, wegens bedriegelijke bankbreuk, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage beves tigde de vonnissen door de rechtbank te Zier ik zee gewezen tegen M. Kuinen, veldarbeider te Looperscapelle, veroordeeld tot een maand wegens mishandeling en G. Heijboer, veldarbeider te St Maartensdijk, tot drie maanden wegens huisvredebreuk Veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen Bij bevelschrift der rechtbank te Middel burg is de zaak tegen In. J. J. H 47 jaar metselaar, geboren en wonende te IJzen- dijke2o. J. J. J. (1 Ij., 62 jaar, onder directeur der IJzendijksche stoomtramweg- maatschappij, wonende te IJzendijke, ver dacht van het veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg, voor wat sub lo. betreft verwezen naar de terechtzitting en voor wat sub 2o aangaat buiten-vervolging gelast Een Trust? Onder dit opschrift meldt „d e Z e eu w/ dat ..Z e 1 een ingezonden stuk bevat over de bekende coöperatie" van grootgrondbe zitters en beetwortelsuikerfabrikanten welke samenwerking wij bereids als trust hebben gesignaleerd. Dat ingezonden stuk luidt De vorige week hebben we in de bladen gelezen, hoe groot-grondbezitters en Neder landsche beetwortelsuikerfabrikanten zich willen aansluiten, met het doel te stichten gene^lmaatschappij ter uitoefening van ge meeoschappelijken landbouw in Nede 1 Id i eenigszins in nen geest van Duitscbland Het kapitaal zou aanvankelijk gruot zijn 5 millioen guldenhet doel der maat schappij zou men trachten te bereiken door het huren van hofsteden en losse perceelen, waarvan de exploitatie en c. q de weder verhuring zou geschieden uit een centraal punt, ten einde den kostenden prijs van landbouwproducten, meer bijzonder van beetwortelen, tot hun minimum terug te brengen. Zoo luidt het bericht in al zijn koudheid en hardheid, en zal dit voornemen werke lijkheid worden De toekomst zal op deze vraag antwoord geven, doch moeten wij ondertusschen kalm afwachten en bij de pakken blijven zitten Men zal het eens zijn, deze vraag ont kennend te beantwoorden, doch terzelfder tijd dringt dan de vraag zich naar voren Welke middelen dienen er aangewend te worden om dit kwaad te voorkomen en bier wordt het antwoord moeilijker zoo lang men niet meer gegevens heeft omtrent de per sonen, welke schijnen samen te spannen tegen den schoonen boerenstand en de wijze waarop men dit zal wenschen te doen Het is een verblijdend verschijnsel dat het den boeren de laatste jaren goed gaat, dat zij van hun moeizamen en onverdroten arbeid vruchten plukken, en zou men nu uit boven aangehaald bericht moeten aflei den, dat èn de groot-grondbezitters èn de suikerfabrikanten dit met leede oogen aanzien. Ons dunkt er valt op dit oogenblik geene andere gevolgtrekking te maken en blijkbaar is de toeleg om een, naar hunne meening, onnoodige schalm in den keten uit te schakelen. Zal dit het loon zijn voor den nijveren landbouwer, die door zooveel intensiever cultuur dan vroege» en aanvulling op weten schappelijken grondslag van datgene wat uit den bodem gehaald wordt, meer uit de landerijen her ft weten te verkrijgen! En wat zal er van zijne kinderen moeten worden, wanneer de groot-grondbezitters zelf, in vei'eeniging met de suikerfabrikan ten, de hofsteden en losse gronden zullen gaan [exploiteeren zullen zij als knechten in dat grootbediijf moeten werkzaam zijn, of zullen zij den trek naar de groote steden moeten gaan vermeerderen, om daar werk te gaan vinden en om het leger van werke loozen te gaan vergrooten Want voor zulk een stanri, kan niet in eens op ander gebied plaats in de maat schappij worden ingeruimd, en noodzakelijk moeten de minst krachtigen als slachtoffers vallen. En wat heeft nu blijkbaar aanleiding gegeven om de ijzeren vuist van het kapi taal op den nek van den boer te drukken de oprichting van een nieuwe Coöperatieve beetwortel.suikerfabriek te Dinteloord in navolging van die, welke te Sas van Gent eenige jaren geleden werd gesticht Men wil dus de Coöperatie gaan beletten, door dwangma itregelen. Men moge twisten over de vraag of de producent terzelfder tijd fabrikant moet zijn, men moge van meening verschillen omtrent de nuttigheid eener dergelijke Coöperatieve, een feit is het en blijft het, dat voor deze streken de oprichting der Coöp suiker fabriek te Sas van Gent van zeer groot voordeel is geweest, want in geen enkel deel van Nederland, werden zulke hooge prijzen voor suikerbieten besteed, dan in Zeeuwsch-Vlaanderen, en juist dit, als ge volg van de stichting dier fabriek. In afwachting van hetgeen verder kan gedaan worden, zoude het gewenscht zijn, reeds nu gegevens te verzamelen omtrent de bedrijfsuifckomsten van groote land bouwexploitaties als (vroeger) de Bath polders, Wilhelrninapolder, Woensdrecht- polder, Koningin Emmapolder enz., en wij rneenen ons sterk te mogen maken, dat die bedrijfsinkomsten moeten aantoonen, dat de groote exploitaties in èène hand, niet zoo loonend kunnen zijn, dan de kleinere bedrijven, zoodat de grondeige naar, zoowel als de kapitalist, op den duur de voorkeur zal moeten geven aan kleinere bedrijven als de meest winstgevende. Wanneer de groot-grondeigenaars aan de hand dezer gegevens, zullen kunnen over tuigd worden, van de wenschelijkheid om te behouden, datgene wat men heeft en daarbij door hunns pachters gewezen wor den op het groote onheil, dat zij over hen en hunne gezinnen zouden brengen, dan meenen wij, dat de vorming van dezen harteloozen ..trust"' nog zal kunnen voor komen worden Dat het zoo zijn moge. GOES Geboren 17. Jacomina Jacoba, d. v. Adriaan Govers en Suzanna Van Leeuwen. 18, Elizabeth, d. v Dingenis Schipper en Elizabeth Cornelia Goede- gebuur Van 17 en IS Dec. MIDDELBURG. Getrouwd: L. Baljé, wedtnr. 32 j. en F. Krijger, wed. 37 j.I'. II. .1. Bostelaar, jmt 25 j. en l'. Bodbijl, jil. 24 j.; .1. Vermeulen, jm 20 j. en II. I'. Donker, jtl. 22 j. Bevallen L. Arnoldi, gel), van tier Welle, 'I.: A. C'. van Wel. gel). Bosschaarl zoon. Overleden: A. van Diere, 84 j., tved. van Alagielse; II. Ilentlerikse, 75 j., man van X. Bosschaarl. Van 418 Dec. IERSEKE. Geboren: 4, Grvrtruida Adri ana, <1. v. Marines de Dreu en Pieternclla van Zweedon; 8, Chrisliauii Johannes, v.. v. Johannes Jakobus van Overbeeke en Maria van de Vrede; 9, Suzanna Marga retJia Elisabeth, d. v. Anionic Willem Diiinkcrke en l'ieternella .Mieras8, Janna. (I. Huibivgt Hongert en Geerlruida San dee; 11, Adriaan Reinier, v. Adriaan Hi nies en Elizabeth N'ooitje de Waal; 13, Adriaan, z. v. Willem van Ysseldijk en Anna Alalia tie Koeijer; 16, Jacobus, z. v. Huibregl Git-rum en Calharina Lokerso. Middelburg, 17 Dec. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer van verschillende artikel n, uitgenomen van de hruineboonen welke niet meer worden getoond. De prijzen waren als volgt Jarige Tarwe f 0.f 0. Nieuwe ....f7 f 7.25 Roggef 6.25 - 6 50 Wintergerst f 0.— - 0. Zomergerstf 5.- 5.25 Haver f 3.- 3.50 Paardeboonen f 7.- 7.50 Kroonerwten f 10 - 10.50 Tuinboonen f 6.- 6.50 Witte boouenf 11 25 -11.50 Ronde bruine boonen f' 0 - O. Lange ditof 9.50 - 10.50 Alles per mud. Boter f 0 62"- a f 0 675, part. f().70p. '/3 kilo. Eieren f 6 30 voor part. f7.oer 100 stuks VLISSINGEN, 18 December 1908. Boter per J,s kilo f0,70 af 0. Eieren f7.-a f 0.per 100 stuks. Goes. De uitslag van de heden dooi Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding van gemeente-werken en leve rant if-n voor 1909, is als volgt lie perceel, Timmerwerk, J. A. van der Mark, voor 15 pel. beneden tarief; 2e pere., Metselwerk, M. Jacobs, voor 13 pet. beneden tarief; 3o perc., Leidekkers werk At. Kok Jr., volgens tarief; 4e perc., Smids- w-erk, P. Nonnekes, voor 17 pel. beneden tarief; 5© perc., Schildersweek, G. S. Knijper, voor 12 pet. beneden tarief; Go Stoffeerders werk, AI. A. Bainondt, voor 21 pet. beneden tarief; 7e perc., Borstel werk enz., Johs. Sinke voor 16 pel. be neden Inliet; Ke perc., Slraatniakerswerk. J. B. Pol f liet, voor 2 pet. beneden tarief. Gisteren werden te Goes in „de Prins van Oranje", voor dhr. J. Zandee C'z„ ten overstaan van nol. Pilaar, voor 7 jaren publiek verpacht 12.34.68 H. A. of 31 Gem 139 Roeden bouwland in de ge meente Goes, in Bakkershoek en in den Goeschenpolder, waarvan de prijzen be liepen van f46 lot en met f65 per geniet, per jaar. van het De Notaris J. VAN DER KLOES te Ellewoutsdijk zal op 's voormiddags om 10J/3 uur, in het te ver knopen pand, gehuurd door P. Vkrvaat, ten verzoeke van den beer E. J. VAN HOOTEGEM met Schuur, Stalling en Boomgaard, groot 0 48 92 hectaren, staande en gelegen te Biezelinge, nabij bet station Sedert jaren is met succes bet bedrijf als koffiebuishonder daarin uitgeoefend. Inlichtingen ten kantore vau voornoem den Notaris. -SJ/ De Deurwaarders HOLLMANN k VERHOEK te Goes zullen WOENSDAG 23 DECEMBER 1908, des voormiddags om 10 uur, aan de herberg van dhr. C. DE BLAAIJ te Nisse, Ribben, Latten, Battings, Bedelen, Dekens, Linnenkast, Spiegels, enz. enz. en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 2