BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS, uit blijkt, dat er in de twintig jaren tusschen 1887 en 1907 12,832,044 huwelijken zijn gesloten en 945,623 huwelijken zijn ontbonden of bijna een op de twintig. Het aantal echtscheidingen neemt onrustbarend toe. De gemiddelde duur van de huwelijken, die later ontbonden worden, is tien jaar en het aantal vrouwen, dat echtscheiding vraagt, is dubbel zoo groot als dat van de mannen. Ontzettend De negeering is voornemens zoo spoe dig mogelijk maatregelen in tc dienen te gen het houden van bordeelen, tegen het tien verkoop aanbieden on uitstallen van Neo Ma] Illusionistische middelen en tegen het wedden. President Castro. Omtrent de houding der Fransche ne- geering tegenover president Castro schrijft de TempsDe ministerraad heeft de kwestie nog niet onderzocht, maar wij meenen te welen, dat het plan van die Fransche regeering is aan Castro en zijn aanwezigheid in Frankrijk geen aandacht te schenken. De Haagsche correspondent van de „Daily Telegraph" heeft een onderhoud gehad met generaal van Loebpn Seis. De generaal herhaalde daarin zijne bekende gevoelens nopens de wenschelijkheid van een toenadering tusschen Engeland en Nederland. Van Loeben Seis verklaarde, dat de jongste onthullingen uit de ge sprekken met den Duitschen Keizer er de noodzakelijkheid van hadden aange toond. Hij ontkende, dat de meerderheid van het Nederlandschie volk Engeland kwaadgezind zou zijn en geen toenadering zou wenschen. Vele invloedrijke mannen zien zeer gO'ed dn, hoevele voordeelen vooral de internationale handel daaruit zou trekken. Duitsche luchtballons in Nederland. Men schrijft uit Limburg: Er gaat tegenwoordig haast geen week voorhij, of die een of de andere plaats in Limburg of de Meierij krijgt bezoek vanDuitsche luchtballons. Een der laatste Zondagen zag men er boven de plaats mijner inwoning niet min der dan drie. Een der ballons was reeds zoover ge daald, dat de bewoners der plaats, die de luehlvaarders gaarne een handje hel pen wilden, al ferm aan het touw aan het trekken waren. Maar, men had buiten den waard ge rekend. In Duitsche taal werd door een paar hoeren, uit het scheepje geroep „Lassen Sie hitte los! hitte los lassen!" Wie zijt gij? Waar vandaan komt gij? „O lassen Sie los, deulsc.be offiziere aus Krefeld und Düsseldorf". Ze hadden 'n „pleziertochtje" naar ons land gemaakt, Maar later werd vernomen, dat er op dien dag wel 'n tiental ballons in Rijn land waren losgelaten, die allemaal koers naar Nederland gezel hadden. En... alle maal met Duitsche officieren. Opvallend is hief, dat steeds bij die zoo genaamde „Wett-und Vergniigungsfahr- ten" het, oog op Nederland gericht wordt. En nog opvallender, dal. 't maar altijd Duitsche militairen zijn, die soms ver gezeld van hunne dames over ons lieve vaderland komen neerstrijken. Waar in Duitsche militaire leringen zulk een drang bestaal, om Nederland met luchtschepen te bezoeken, daar mag men binnenkort ook wel graaf Zeppelin met zijn nieuw bestuurbaar luchtschip in Ne derland verwachten. Een landing van Zeppelin op den Dam te Amsterdam Dat was zoo iets Kiezersstatistiek. Als No. CVI der Bijdragen lot de Sta tistiek van Nederland, Nieuwe Volgreeks, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, is verschenen del kiezierssta- tdstiek, benevens aanvulling dier verkie zingsstatistiek voor de Eerste en Tweeda Kamer der Slaten-Gemeraal over 1908. Uit de inleiding blijkt, dat er volgens de kiezerslijsten van 1908 in ons land waren, 811.625 kiezers voor de Tweeda Kamer, 808.504 kiezers voor de Provinciale Sla- ten en 733.573 kiezers voor1 de Gemeente raden, terwijl 33.230 kiezers hnn kiesrecht in 1908 verloren, door dat zij het verschul digde ter zake van aanslag, omschreven bij art. 10 der Kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. Het aantal mannen van 25 jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen! gemiddeld 47 pet, der gehieele mannelijke bevolking. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven Op de laatste algemeene vergadering van de Centrale Boerenleenbank te Eind hoven werd medegedeeld, dat een rapport was ingekomen van den zeereerw. pater' G. van den Eisen (Heeswijk), waarin liet financieel beleid van hel bestuur dezer Centrale Bank, ook mei het oog op de opgerichte Bóeren-hypotheekbank ten zeer ste werd gelaakt, Het bestuur had gemeend in dit rapport niet te moeten berusten, en ©ene beoordeeling ervan gevraagd aan den heer jhr. mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, die toezegging gedaan had, een eventueel© benoeming als commissaris der op te richten Boeren-Hypoihoekbank te aanvaarden. De heer Ruys de Beeren- brouck kwam tot geheel andere conclu sies dan de zeereerw. pater Van den Ei sen, en bleef zich na een ingesteld onder zoek beschikbaar stellen. Waar twee rapporten voorlagen, welke de algemeene vergadering, in de enkele uren, dat zulke vergadering duurt, niet kon beoordeelen, werd voorgesteld eene Commissie van Onderzoek te benoemen Die zeereerw. pater Van den Eisen iwenschte den heer mr. A. baron van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer te Arn hem, in deze Commissie zilting te zien nemen. De voorzitter van hel bestuur wenschte als lid der Commissie den heer F. Bol- sius, lid der Tweede Kamer, te benoe men. Deze heide heeren zouden een derde kiezen. De heeren Van Wijnbergen en Bolsius namen welwillend deze benoeming aan, en kozen Lot derde lid len heer J. Nijst, accountant te Nijmegen. Het rapport dezer commissie is thans verschenen, tegelijkertijd met de1 'rappor ten van de heeren G. van den Etsen en jhr. Ruys Bieerenbrouck. De slotsom van het rapport der hee ren Van Wijnbergen, Bolsius en Nijst luidt Aan het einde van onze beschouwingen meenen wij derhalve als ons weloverwo gen oordeel te mogen uitspreken dat het financieel beleid der Centrale Bank in bet algemeen is geweest uitmun tend, dat. de behaalde resultaten vooral in bet crisisjaar 1907 de hoogste erken ning verdienen en het onbeperkt vertrou wen der Boerenleenbanken in hunne Cen trale ten volle rechtvaardigen dat de oprichting der Boeren-Hypolheek- bank is nuttig en noodzakelijk, wijl daar door de Centrale Bank niet langer ver plicht zal wezen een doel van hare gel den in hypotheken tic beleggen, en niet temin de landbouwers, in wier werkelijk belaag het is, dat zij hypotheek nemen, op bevredigende wijze kunnen geholpen worden, en eindelijk dal eene scheiding van Centrale Bank en Hypotheekbank, op de wijze als ook in de statuten der Boeren- hypotheekbank is aangegeven, zoodra zulks mogelijk zal zijn, behoort te wor den tot stand gebracht. Goes. De feestrede, ter gelegenheid der Pausfeesten alhier, zal gehouden worden door Mgr. G. W. Konings van Amsterdam. De ontwikkelngsiavond op Woensdag a.s. begint om 81/i uur Middelburg Dhr. .1. 1'. 11. Teuben, ambte naar ter inspectie van de posterijen en tele grafie alhier, wordt op 16 Januari a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Gro ningen. Zaterdagmiddag arriveerde alhier, ge heel onverwachts, de WelEcrw. hoer E. de Hond, missionaris uil. Griekenland. Zijn Eerw. verloofde hel laatst te Rome, waar hij het voorrecht heeft gehad pm met zijn mede-missionarissen tweemaal bij Z. H. den Paus te worden toegela ten. Zijn Eerw. zal een paar maanden alhier bij zijn ouders en familie verblijven, om daarna te vertrekken naar Zuid-Ame- rika, parochie St. Pedisto in Brazilië. Donderdag half twee uur ging hij te Rome op den trein, en reeds Zaterdag half twaalf uur was hij te Middelburg'. Wegens voortdurende ongesteldheid zal de luitenant-kolonel M. J. van Hille, commandant van het 2e bal. 3e reg. inf, alhier, binnenkort op non-activiteit wor den gesteld. November... h o o i m a a n d. Vrij dag (27 November) is er langs den kanaal dijk tusschen M i d d e 1 b u r g en Abeel© nog volop gras gemaaid en verschillende) groote hoopen lagen langs den dijk om per wagen naar de plaats! van bestemming te worden gebracht. VlissingenVrijdagavond aitnveerd 1 al hier mei den laatsten maiUroinl een gezel schap van drie dames met een Servisehen, bediende, komende van Weeinen. Een der drie dames bleek zoo ziek Ie zijn dat zij niet vervoerd kon worden. Een genees kundige kwam weldra op het station en oordeelde, dat de dame in het rijtuig moest blijven, hetgeen geschiedde. Zaterdagmorgen is de dame in het pij tuig overleden. De overleden dame is zuster E. .1. Buschen, missionaresse, en 38 jaar oud. Zij kwam van Berzië en was op reis naar Londen. Zondagavond werd haar1 lijk derwaarts vervoerd. Gisteren is hier voorbij gevaren het Nedertanidsche zeilschip „Hainaut". Met den storm is idie vorige week een 15-jarige jongen uit den mast gevallen e,n verdron ken. Zierikzee. Voor do stichting van een Goaoertzaal ten Graanbeurs is tot dus verre, en wel hoofdzakelijk van buiten, ingeteekend voor een bedrag va.n f16.800. Kloetinge. Alhier zijn in de afgeJoopen week door tien jagers 418 hazen ge schoten. Hansweerd. De su i kerb i e I encamp a.gne kan alhier als afgeloopen worden be schouwd; er werden alhier aan den los- wal ruim 4.200,000 K.G. bieten aange voeld, dus ruim 1 millioen K.G. bieten rme-er a.ls het vorige jaar. Schipper H. K. alhier, liggend? met zijn schip, geladen met duizend H.L. aard appelen van den Histerd naar Brussel be stemd, kwam, toen hij naar de ladinigj keek, tot de ontdekking, dat. de aardap pelen zoodanig tot verrotting waren over gegaan, dat hij de reis niet kon voortzet ten en er den eigenaar mede in kennis stelde. Vermoedelijk zijn die aardappelen bevroren geweest en gaan nu, wegens den broei in het schip, rotten. Het fanfanegeze] schap „Scheldc- galm'-' zal op Dinsdag 1 Dec. a.s. in de 'zaal van den heer Mollet alhier, voor hare donateurs en leden een concert ge ven; aanvang 8 uur 's avonds. 's Heer Arendskerke. Aan den stations chef werd Zaterdagmiddag kennis gegeven dat van den trein, welke te 5x/2 uur te Goes aankomt, lussc'hen Noord-Kraijert en hier een ruit van een derde klasse is verbrijzeld. De passagiers schrikten hevig. 's Heerenhoek. Verleden week hebben hier bij enkele landbouwers twee onver- talen 's nachts aangeklopt en door drei gementen geld en brood afgeperst. De winter is nauwelijks begonnen, of nel be gint weer. De politie schijnt de daders op het spoor. Kapelle. De heer J. Mathijssen, sta tionschef te Kapelle-Biezelixige, is met in gang van 1 Jan. a.s. als zoodanig ver plaatst naar Woerden. Waarde. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is van den landbouwer J. J. alhier pi. m. 50 H L ajuin ontvreemd. Men vermoedt dat de ajuin, die vlak hij den zeedijk lag, door middel van een, schip is weggevoerd. Door de gemeente politie is een uitgebreid onderzoek inge steld, tot nog loe evenwel zonder ©enig resultaat, Hoedekenskerke Vergadering' van den raad dezer gemeente, dd. 27 Nov. j.l. Af wezig dhr. A. den Dekker. De voorzit ter opent de vergadering. De notulen van hel verhandelde in de voorgaande ver gadering worden voorgelezen en goedge keurd. Mededeeling wordt gedaan: lo. dat mej. J. M. de Reus, ia de voor gaande vergadering benoemd lot onder wijzeres aan de openbare lagerei school al hier, voor deze benoeming heeft, bedankt 2o. dat de gemeente-begrooting dienst 1909 door heeren God. Staten is goedge keurd 3o. dat ©veneens hij Kon. Besl. dd. 5 Uef. 1908 is goedgekeurd het besluit van den raad dd. 2 September j.l. inzake de, verhooging der jaarwedden van de bedde, wethouders. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt, hel recht tot, heffing van haven-, los-, laad- en leggelden' voor 1909, wederdlm hij inschrijving te verpachten. Het verschuldigde havengeld voor den beurtschipper op Rotterdam en den] schip per G. Verheyke wordt hij1 abonnement geregeld op respectievelijk f 15 en fö. Daarna gaal de vergadering over in leene zilting met gesloten deuren. De vergadering weder openbaar gewor den zijnde, wordt aan de orde gesteld de benoeming van eene onderwijzeres. De door B. en W. in overleg met dan arrondissemenlsschoolopziener, het hoofd dor school gehoord, opgemaakte voor dracht bestaat uitlo. mej. G. W. van Dokkum-Nakken te Hasselt; 2o. mej. H. Heslinga. Tot stemming overgaande, worden door den voorzitter tot stemopnemers aange wezen dhrn. W. C. Groeneweg© en J. v. d. Linde. Bij opening van de stembiljet ten blijkt, dal mej. G. W. van Dokkum- Nakken alle stemmen op zich viereenigd heeft, zoodat zij als onderwijzeres is be noemd. De datum van in-fimctie-treding wordt zoo mogelijk bepaald op 1 Decem ber a. s. Vervolgens is aan de orde de benoe ming van een lid van het burgerlijk arm bestuur noodig wegens periodieke aftre ding van den voorzitter, dhr. J. Louis.se. De aanbeveling voor lid door dit arm bestuur aan den raad aangeboden bestaat uit: lo. J. Louisse; 2o. W. Ruisaard. Tot stemming overgaande blijkt, dat zijn uitgebracht op dhr. J. Louisse 4 slem- men, terwijl 2 briefjes van onwaarde' wor den verklaard, zoodat dhr. J. Louisse, als lid van hel. burgerlijk armbestuur is herbenoemd. Op een desbetreffende vraag van 'den voorzitter verklaart dhr. J. Louisse zich bereid deze herbenoeming aan te nemen. Thans moet overgegaan worden tot be noeming van een voorzitter van dit (be stuur; aangezien de voorzitter zoo juist als lid periodiek is afgetreden. Do door B. en W. opgemaakte aanbeve ling bestaat uit: lo. dhr. J. Louisse; 2o. dhr. A. C. v. d. Linde. Tot stemming overgaande worden uil- gebracht op dhr. Louisse 3 stemmen, A. C. v. d. Linde 2 stemmeni, terwijl 1 bil jet. in blanco in ingeleverd, zoodat dhr. .1. Louisse, mede als voorzitter is herbe noemd. Ook deze benoeming laat hij zich welgevallen. Vervolgens wordt aan enkele personen afschrijving van plaatselijke belasting ver leend wegens vertrek uit de gemeente en van hondenbelasting wegens afschaffing van ©en hond. Vervolgens komt in behandeling een be roep van C'. Vermeule te Baarland, legen; het besluit van B. en W. dezer gemeente, waarbij hem vergunning werd geweigerd lot het bewonen van eien voor hem ge bouwd perceel in dezie gemeente, daar aan dit gebouw verscheidene gebreken bij op neming gebleken waren in strijd met de bouwverordening. De voorzitter geeft een overzicht van die toedracht dezer zaak en ziegt dat van het college van B. en W. in deze besloten is geen voorstel aan den raad tie doen. Dhr". A. Walraven het woord verkregen hebbende zegt, dat volgens zijne meaning bedoelde woning zeer flink eir uit ziet en zeer geschikt is tot bewoning. Hij kan zich best begrijpen B. en W. aan die hand van de wet geweigerd hebben toestemming te geven tot ingebruikneming dier woning. Daar waar nu Vermeule getracht heeft, nog zooveel mogelijk aan de door B. en W. gemaakte bedenkingen tegemoet te ko men, stelt hij voor, vooral ook om bedoel de persoon te helpen, dat de raad zal besluiten hem de noodige toestemming tie verleenen. Daar niemand hel woont hier over meer verlangt, wordt dit voorstel in ■stemming gebracht en aangenomen mei al gemeene stommen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Tot directeur van hel fanfarecorps „Gon Amoie" alhier, is voorloopig be noemd dhr. N. Gelok. Met het. geven van onderwijs aan de leerlingen werd balast dhr. H. Vermeulen te K w a d e n d a m m e, tegen een beiloo- ning van 10.50 pier les. Heinkenszand. Vrijdag j.l vergaderde de afdoelinig Heinkenszand van het „Groene Kruis". De begrooting voor 1909 werd op f250 vastgesteld voor ontvangsten en uil gaven, waarvoor onder de uitgaven f 100 voorkomt voor hulp in de huishouding, en versterkende middelen, on voor verple- gingsarlikelen f 50. Medegedeeld werd, dat de X.-Bevelandsche vereeniging ge constitueerd is, en reads ijverig werkt. Gebrek aan geld is de reden, dat er niet zooveel kan gedaan, worden als gewenscht is. Dhr. .1. van den 'Dries, die aan de beurt is van aftreden), werd mei bijna algemeene stemmen herkozen, en nam zijn benoeming aan. Hel aantal verplegings- mididielen is dit jaar weer vermeerderd. Vervolgens werd medegedeeld, dat. de re genbak, die voor rekening der afdeeling gebouwd is, spoedig zal geopend worden. Viier aandeelen in de geldleening voor den regenbak werden uitgeloot. Door den voorzitter werd daarna een voordracht ge houden over „Kwakzalverij". Nadat de heer Steketee den voorzitter daarvoor dank had gezegd, werd de vergadering, die door ruim vijftig leden bezocht werd, door den voorzitter gesloten. Krabbendijke Een arm gezin, dal dezen zomer (tijdens de vlekziekte regeerde) hun varken in den put heeft, moeten steken, went dezer dagen verblijd, omdat door den slager vijftig pond spek werd thuis gebracht. Op de vraag van wie het kwam, werd geantwoord dat de gever onbekend wil blijven. Daar hier vele gezinnen het zelfde ongeluk hebben gehad, ware bel te wenschen, dat er meer zulke milde gevers waren, hun gift zou in menig huis gezin te pas komen en met groote dank baarheid aanvaard worden. Terneuzen Tot I 'den van de Kamer van Koophandel zijn herbenoemd de hee ren J. A. van Ronipu met 97 en P. J. Scheel© mei 87 stemmen. Deze heeren werden in het begin va.n het jaar, na eerst bedankt te hébben, ook herkozen, doch zonden lmn geloofsbrieven niet in, waar door zijgeen zitting konden nemen. Herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren II. W. 11. Kramer (af Ir met 62 en L. J. van der Lubhe met 77 stemmen. Verder verkregen de heeren J. L. Jurry 51 en A. Tholens l)z. 24 stemmen. Boschkapelle Een palingfuik als rattenval. Bij de Wed. de E. lag een palingfuik in den stal onder slroo verbor gen. Hoe verbaasd keken de huisgenooten op, loon ze eensdaags in het laatste vakje dier fuik vier ratten zagen zitten. Na de knagers gedood te hebben, werd de fuik weer op ham- vorige plaats gelegd, docli nu van een lokaas voorzien; en waarlijk, 'Heed niet lang, of weer waren een paar snoepers gevangen. Deze palingvanger blijkt tot op heden een deugdelijken ral- ten val vei'scha lker le zijn. (Hulst.hl.) Bruinisse. Tol lid van den gemeente raad is gekozen de heer C. Hoogerheidet (anti-nev.). Uk. Goes 113 Maart, Wolfertsdijk 1G en 17, Heinkenszand 22 en 23, 's Heerenhoek 24 en 25, Baarland 2G, Ellewoutsdijk 27, Ovezand 29, Hoedekenskerk© 30, 's Gra venpolder 31 Maart. Kapelle 5, 6 en 7, Wemeldinga 19, 20 en 21, IePseke 22, 23, 24 en 26, Kruinin- gen 27 en 28, Ilansweerl 29 en 30 April Krabbendijke 3, 4 en 5, Rilland-Bath 10 en 11 Mei. Er is een belangrijke diefstal gepleegd ben huize van den heer Corn. L. Kwak, I)a Costaplein te Amsterdam, waar bet kantoor van den Amsterdamschen Agen tuur en Commissiehandel is gevestigd. De heer Kw. verliet om: 8 uur de zaak en kwam om halftien thuis. Van die af wezigheid hebben dieven gebruik gemaakt om hun slag te slaan. 'Met behulp van een valschen sleutel openden zij de voor deur en doorzochten alle vertrekken, bra ken schrijfbureau, laden en kasten open; alles werd doorzocht. Een ijzeren kistje met een belangrijk bedrag aan geld, gou den en zilveren sieraden, een spaarbank boekje en een winterjas zijn ontvreemd, in 't geheel voor een bedrag van onge veer f 4000. Bij zijn thuiskomst vond de heer K. de straatdeur open, terwijl het gaslicht in de achterkamer brandde. In ■de gang en in de étalage werd kaarsvet gevonden. Een eindje kaars, een lucifers doosje en ©enige afgebrande lucifers wer den door de politie gevonden en in be slag genomen. De dief had, om moge lijke .achterhaling le voorkomen, de voor zorg genomen de handen van het rijwiel van den bewoner door te snijden, in ver hand met dezen diefstal is aangehouden, de 19-jarige gewezen loopknecht. J. M. R., die onlangs was ontslagen. Na een langdurig verhoor bleek echter dat R. aan deze daad onschuldig is. Hij werd dan ook op vrije voeten gesteld. Uit het afge nomen verhoor is het der politie even wel gelukt een draad in handen to krij gen, waardoor men wellicht lol arrestatie van den werkelijken dader zal kunnen overgaan. - Zaterdagmiddag had te Oud- Delfshaven een ernstig ongeluk plaats. Bij de verbouwing van de panden der vroegere omnihusmaat,schappij aan de Aelhrechlska.de klommen een zestal met selaars langs een hoog? ladder tegen de stelling op'. Door de dreiining viel een dwarsbalk van de 12 meter hooge stel ling en kwam rechtstandig neer op het hoofd van den opperman. J. Koedood, die daardoor ©en schedelbreuk bekwam en terstond een lijk was. De zoon van den ongelukkige behoorde onder hen die tegen de ladder opklommen. Met de lijk- transportwagen der politie is hel lijk naar de echtelijke woning te Chariots overge bracht. Te Neede is het tweejarig zoontje van C. d. G. in een pot met ko kend water gevallen en niet lang daarna aan de gevolgen overleden. Uit. Apel doorn meldt men, dat een zekere B. R., arbeider in een papierfabriek, door een machine werd gegrepen en zoo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevolgen overleden is. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. Omtrent de gasontploffing t© Sneek. waarvan in ons laatste blad melding is gemaakt, ontleenen wie nog het volgende aan de „Leuw. Ct.": Van den winkel (waarin de ontploffing plaats had) is op den intrek geen glas heel gebleven, het plafond is naar be neden gestort, de gordijnen en overgordij nen hier en daar naar huilen geslagen, zelfs stukken daarvan hingen in', den boom voor het huis. Het lijkt een ware verwoes ting. Beneden in den winkel van den heer Jan Volkers zijn alle spiegelruiten aan d© straatzijde stuk. De winkelinventaris schijnt er goed afgekomen be zijn. De bovenbewoners, de heer Volkers Sr., beeft een hoofdwonde en brandwonden aan hoofd en handen bekomen. Hij' is tier ver pleging naar het St. Antonius-ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. De aangrenzende winkels, links en rechls van het geteisterde perceel, hebben lol op een afstand van drie huizen alle glas schade bekomen, door het breken, van één of meer spiegelruiten. Bij den heer de Jong, apotheker naasl „De Metalen Wereld", is boven en te- deden haast geen glas heel gebleven, 'zelfs een stuk hout van het raam is medie afge scheurd ook bij de firma Homan, manu- facturier, is met het glas een stuk hout afgeslagen. In den winkel van H. Bren- ninkmeijer en Zonen zijn twee, bij den heer Smit, banketbakkeren dien heer Wier- slra, in goud- en zilverwerken, ieder één. spiegelruit stuk. Aan de overzijde dor straat hebben ook eenige winkels glas schade bekomen. Twee spiegelruiten zijn gesprongen bij de firma Kuijt, in galan'te- i iën, één bij den heer Bakker, in manufac turen en stoffering, en één bij den heer Wielenga, boekhandel. De oorzaak wordt toegeschreven aan het afbreken van een gasornament. De heer V. naderde met een nachtlichtje de plaats waar het gas ontsnapte, loen eens klaps de ontploffing plaats had en begin van brand veroorzaakte, die echter spoe dig werd gebluschl. De tijdingen uit zee over het weder varen van de Scheveniiigsche vloot in den jongste,n storm-, zijn voor bet oogen- hlik geruststellend, wat ongelukken be- Ireft. Alleen hoort men va,n enkele binnen gekomen bomschuiten van veel vleet- sehaide onder de bomvaartuigende meeste loggers lagen tijdens den storm niet aan de vleet. Te Akelsberg, bij Nieuweschans (Gr.), is Vrijdag overleden de oudste inwoon ster van Oost-Friesland, de weduwe Saal- hoff, in den wandel „Jantjemin in 't Veen" genoemd, in den ouderdom van 105 jaren en juist één maand. En Vrijdagnacht is na een zeer korte ongesteld overleden de heer L. Boerhaave Keur te Medemblik, die op den 23 Octo ber 1.1. zijn 103den verjaardag vierde. Te Apeldoorn is overleden in den ouder dom van 73 jaren mevrouw de weduwe

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 2