HOOFS! TIJDGEEST. inpagazijnen. 1 No. 138 Zaterdag 21 November 1908. Vierde Jaargang. IJNEN J DER,Goes <y GOES. Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND, i E DAGEN. oor Borstlijders. dbraband. te WAALWIJK. eeren Demi's assen fs (Bonkers) ONKERS »nJekkers Waterproof-Capes. A K E R IJ. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Bij dit Dimer Behoort m Bijvoegsel UIT ROME. DE TAKTIEK. BE vernietigt hoofdonrein aan den haargroei. Prijs JOHAN DE ROOS, Vlasm. Middelburg. tgint de trekking der n Tijdgeestloten en Itenf 50.000.—. -lissen f 100.000.— f 1.50 Klassik. f—.30 3.idem .60 ,10.geldig voor 3 albaar met fl.— per Ir a.h. HOOFDKAN- tak 82 te R.tterdam, W. Efdé 's Heer- renstiaat 48 en bij L. Sigarenmagazijn Kerk- fREKKINGSPLAN. de kwaliteiten. Iet het Eerediploma in de felling van Luik. Jdberoemde Balsempillen in, apotheker specialist Selzaete. helpen voor 't hevig fwdheid, aamborstigheid, luchtpijpen en 't ver ten, asthma, krevelingen iz. Wanneer alle andeie •it helpen, neemt dan in ^nde Balsempillen AKEN, apotheker te lleerliDg der Gasthuizen doen de fluimen ge- ;n en spoedig vermin- rkomen en genezen alzoo der longen, rond iedere doos ket landje met het hand- VAN AKEN. doos 62l/s cent. ^r bij de Firma SCHUL- i Middelburgverder te ebr. Mulder; te Mildel- ROOSte Vlissingen lELER sn BENIEST -ij RAASte Rilland bij te Tholen bjj W. POT- kbbendijke bij DE OOK. an Verzekering op 't leven. opgericht 8 Maart 1843. bij Koninklijk Besluit Juli 1895, No. 41. chappetijk kapitaal f300.000. ril 1904: f I.374.679.625. den gevraagd. 1U ZE n en hoojer. den. Iden. 50. concurreerend. a a d Engelsche Stoffen. gegarandeerd. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. R-eelameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Negentien eeuwen zijm heengegaan, na dat Christus op de steenrots, die Petrus is, Zijne Kerk bouwde, waartegen alle machten zullen strijden, maar te vergeefs zullen strijden. Want de Stichter zal bij haar blijven tot 't einde der tijden. Negen tien eeuwen streed de stad des duivels een verwoeden strijd tegen de stad Gods, maar de Kerk was gebouwd op een vaste rots, onwrikbaar staande in den storm der eeuwen. Een triumphtocht van den Paus was de indrukwekkende feestelijkheid, Maan dag in Sint Pieter. gevierd. De opvolger van Petrus werd hier gehuldigd, de plaatsbekleeder van Christus werd ge ëerd; den Opperpriester, het Opperhoofd van de Roomsch Katholieke Kerk werd op heerlijke wijze koninklijke hulde ge bracht. Ja, meer, welke vorst op aarde heeft ooit een intocht kunnen houden, een triumphtocht, gelijk Paus Pi us X, de grijze Vader der Christenheid, liield binnen de muren van Sint Pieter? De pauselijke Nobelgard-e, een 40-tal ridders van hoogen Romeinschen adel, volgde een lange rij van circa 300 Bisschoppen en Abten, allen in Misgewaad en gemijterd, Latijnen en Grieken, Rutenen en Armeniërs zij, opvolgers der Apos telen, waren naar Rome gekomen om idien opvolger van Petrus den verschuldig- den eerbied en hulde te brengen. Dan een eerbiedwaardige rij van circa 40 Kardi nalen met secretarissen en slependragers. Eindelijk onder het witte baldakijn op de „Sedia gestatoria", gedragen door 12 pauselijke kamerdienaars, de Jubilaris, wien de hulde gold van zoovele duizen den (60.000) in de versierde Basiliek van Sint Pieter verzameld. Den zegenendien Kerkvorst mochten zij zoo gaarne een luide ovatie brengen; zoo gaarne zouden zy 'uitbarsten an een „Evviva Pio Papa decimo" maar het strenge verbod op de entreekaarten schrikte af en de on verbiddelijke wil des Pausen. Doch ge heel inhouden kon men zich niet, met zakdoeken en hoeden moest gewuifd en den feesteling een stillen groet gezonden worden. En onderwijl vertolkte de Cap- pella Guilia, het zangkoor van St. Pieter, met begeleiding der zilveren trompetten) de gevoelens van zoovele duizenden, die in dezen man wilden huldigen den op volger van den prins der Apostelen „Tu es Petrus et super hanc petram aedificabo Ecclesiam meam". Bij het priesterkoor wordt de draag stoel nedergezet, begeeft de Paus zich naar den pauselijken troon en met krachtige, ronde, volle stem, die doordrong tot in de hoeken der groote Basilica, stemde Zijne Heiligheid het „Deus in adjutorium meum intende" aan, waarna de psalmen der None door het Gregoriaansch- en mu- ziekkoor om beurten werden gezangen. Onderwijl had de Paus zich met de voorgeschreven paramenten hekleed en be gon hot H. Misoffer, geassisteerd door Hunne Eminenties de kardinalen Sera fine Vannutelli, Segna, Delia Volpe en Cagiano. De Gregoriaansche wisselzangen wer den volgens het nieuwe Graduale op z-eer schoone wijze door honderd Seminaris ten uitgevoerd; Per o si stond aan de andere zijde van het priesterkoor met een honderdtal uitgelezen zangers, mannen en jongens. Hier toonde Perosi zich weer de meester. Op wonderbaar schoone wijze voerde hij Kyrie, Gloria, Sanctus en Agnus Dei der Palestrijnsche Mis „Papae Marcelli" uit, een Credo- en Bene- dictus door hem zelf gecomponeerd en hot Alleluja van het Graduale, speciaal voor deze gelegenheid getoonzet voor den hervormer der Kerkmuziek. Met zichtbare devotie droeg de H. Vader het H. Misoffer op, en bij de Praefatie werd iedereen bijna tot tranen geroerd, toen de Paus met krachtige stem allen dringend, ja met begeestering uit- noodigde, ons hart omhoog te heffen: ),Sursum Corda", om den 'hemelsohen Vader onzen dank te brengen voor alle goede gaven hem in zijn 50-jarig priester schap geschonken „gratias agamus Do mino Deo nostra",, Én na eenige ooge.n- blikken boog zich de H. Vader om del goddelijke woorden der H. Consecratie uit te spreken. Alles knielde neder en aanbad met ge bogen hoofd den verborgen God de pauselijke soldaten brachten militaire eer. En onder doodsc-he stilte klonken van den koepel van St. Pieter de zuivere tonen der zilver© trompetten, zoo klaar en rein: het was ais had de hemel zich geopend, en waren Cherubijnen nedergedaald om de muziek der engelenkoren te vereeni gen met het pogen der arme menschep:- kinderen om hun éénen Koning te prij zen, die vertoeft op onze altaren. Volgens gebruikelijk ritueel leest de Paus de H. Mis ten einde. Onder het dankgebed voert Perosi eenige motet ten uit; en wederom stelt de stoet zich in beweging om den terugtocht te aan vaarden. Maar alles schaart zich in een halven cirkel rondom de Confessio Sancti Petri, het graf van Petrus. Met de Pause lijke driekroon op het hoofd, verkondigt. Petrus' opvolger met luide stem allen, die hier tegenwoordig zijn, een vollen aflaat, mits zij aan de vereischt voorwaarden voldoen en terwijl allen nederzinfcert op de knieën, smeekt hij met machtig gebaar den hemelzegen af. Dit is een moment, dat iemand in de ziel grijpt. Geloovigen uit de geheel© wereld liggen neder voor den Paus een 300 bisschoppen en 40 kardinalen, vragen geknield den zegen van den Paus. Och, dan lacht men om de spitsvondig heden der pngeloovige wereld, die bet Primaat van Petrus en ya,n den Paus van Rome willen ontkennenhet feit spreekt voor zich zelf. En wanneer men de heele wereld ziet opkomen naar Rome om het jubelfeest van den Heiligen Vader mede te vieren; wanneer men ziet, hoe alle beschaafde landen bijzondere gezan ten sturen met hartelijke gelukwenschen, aan het zichtbaar Opperhoofd der Roomsch-Katholieke Kerk, dan vreest men nog niet een zoo dikwijls voorspeld ver dwijnen van den aardbodem, maar voelt de waarheid der goddelijke woorden: „En do poorten der hel zullen haar niet. over weldigen". Dat de algemeene beschouwingen, die in de Kamer worden gevoerd over het Regeeringsbeleid van het zittend] Kabinet zouden staan in het teeken van de komende verkiezingen, was vooruit te voorzien. Maar tot nog to© was men van de leuze, daarbij door de linkerzijde aan te heffen, niet zeker. In de Troonrede werd vruchteloos naar een „verkiezings-cry" gezocht, en met. teleurstelling constateerden sommigen, dat ze er niet in te vinden was. Het schijnt echter, dat de verkiezing van den heer Kuyper in Ommen aan de linkerzijde „het politieke fortuintje" zal bezorgen, waarop zij aasde. De heer Van Dedem heeft het in zijn korte redevoering Woensdag in de Kamer gehouden, duidelijk gezegd: „Gij, hearen van de linkerzijde, roept nu alPas op, want Kuyper komt terug! gelijk in 1905: Kuyper moet weg! Het is alles propa ganda voor 1909". Dit woord was, vooral na de rede van den heer Goeman Borgesius, volkomen ad rem. Men zal zien dat dit de lak tick wordt. De heeren hebben hun „Kuyper- spook" teruggevonden en zullen, nu er niets anders schrikwekkends van rechts te vertoonen valt, pogen daarmee aan het valk opnieuw „het griezelen te laeren", gelijk de man, uit Grimm's bekend sprookje; „Ziet ge zal het hecten vóór dat Ommen dr. Kuyper in de Kamer bracht, was het Heemskerk-Ministerie een dood onschuldig cabinet d'affaires, maar nu, zich homogeen verklarend met Kuy per, luidt het een nieuw Kuyper-regime in! Pas op, Kuyper komt terug!" Evenals de Ned. zal het ons niet ver hazen, als het blijkt dat de heer Van Dedem W oensdag een „gevleugeld woord" gesproken heeft. ITALIË. 's Pausen Jubilé. Aan de Pransche bladen worden nog de volgende bijzonderheden geseind omtrent den officieelen feestdag van het priester- jubilé van Z. H. Op 't Vaticaan werden talrijke telegram men ontvangen van staatshoofden, aarts bisschoppen en bisschoppen en kerkelijke autoriteiten, die den H. Vader nog eens hun gelukwenschen aanboden. De bladen te Rome, zelfs de anti cleri cale, wijden aan het jnbilé lange kolommen. Jammer genoeg maakte deregen, die in den avond viel, de illuminatie van het Vaticaan en de St. Pieter en van de par ticuliere huizen onmogelijk. Toch stond er op 't plein voor de basiliek een reusachtige menigte opesngeschaard De „Osservatore Romano" geeft een mooi portret van den H. Vader en een lang overzicht van al de audiënties in het jubeljaar gehouden, 't Is een lange, lange lijst van huldebetuigingen uit alle deelen der wereld. Hevige regens in Z.-ltalië Telegrammen uit Reggio in Oalabrië, Ri- posta, Giarlini, Casalvecchia, Priolo Milito, Sireno maken melding van hevige regens. Huizen zijn ingestort, schuiten vernield, het spoorwegverkeer tusschen Catania eD Mes sina is gestremd. Verscheiden passagiers- treinen zijn bljjven steken. Het aantal slachtoffers is onbekend FB AM li RIJ Ik Het Pauseljjke Jubileum. In zijn antwoord aap de Fransche pel grims zeide de Paus, dat hij diep© smart ondervond toen hij zag hoe Frankrijk zich van de Kerk las maakte. „De goddelijke voorzienigheid schonk mij echter weder vreugde, want ik heb van, uw land dö schoonste vertroostingen ontvangen. Frankrijk heeft zich de ware oudste doch ter der Kerk betoond. Een nieuw feit in de kerkelijke geschiedenis is, dat men naar de pauselijke woorden als naar die van God geluisterd heeft. Gij hebt geen ordebroeders en ordezusters mieer, maar de geloovigen zullen hen in het aposto laat vervangen". De Paus noodigde vervolgens de pel grims uit op den tot dusverre ingeslagen weg voort te gaan. Koloniale Incidenten. Op de eilandjes St. Pierre en Miguel on, twee Fransche bezittingen, vlak bij New- Foundland gelegen, hebben dezer dagen vrij ernstige incidenten plaats gehad. De aanleiding tot de incidenten is de volgende De overheden n.l. van heide eilandeW wilden, in de meening daarmede een groe ten dienst aan het volk te bewijzen, de Katholiek© scholen, waar in 1904 de broe ders natuurlijk ook uit verjaagd waren, heropenen. Als onderwijzers zouden dan leeken optreden. Dat was niet naar den zin van kle Fransche regeering. Zoo immers zouden de gevolgen van het uitdrijven der broe ders geheel en al weggenomen worden; Waarvoor anders immers waren de broe ders weggedreven dan om het Katholieke onderwijs onmogelijk te maken? En wan neer dit nu toch door leeken zou, wor den gegeven, dan had men nog niets ge wonnen. Daarom, 'tis ©en, anti-clericale lo gica, werden eenvoudig de leeken- ondcrwijzers, die zich voor het onderwijs hadden aangemeld, vervoigd en veroor deeld tot een boete van 1000 francs. Door- dat vonnis was het rechtvaardig heidsgevoel der Katholieke inboorlingen te zeer gekwetst. Zij hielden een betoo ging om t© protesteeren tegen de houding der regeering. In optocht begaven zij zich naar de woning van den Franschen gou verneur en paar het Amerikaanschë con sulaat, waar zij de Amerikaansche vlag heschen om te beduiden, dat er wel ©en© beweging zou kunnen ontstaan ten gunste ©ener aansluiting van het eiland bij de Vereenigde Staten, indien, de Fransche regeering volhardt in hare vervolgings manie tegen al wat Katholiek is. De gouverneur toonde zich verzoenings gezind en beloofde de zaak te onderwerpen aan den minister van koloniën. 8 TAKJE. Ook in Spanje zijn door overs fcrooniin- gen groote verwoestingen aangericht. De lagere gedeelten van Barcelona, Tarra gona, Cerona en Tortosa staan onder wa ter, huizen zijn ingestort, lijken én dood vee drijven met de gezwollen rivieren naar zee, stukken spoorweg zijn wegge spoeld ,pn de telegraafgemieenschap is door het wegslaan van palen verbroken. Een groot deel van den oogst en veel landbouwwerktuigen zijn teloor gegaan. RU8L.AND. In een Russische gevangenis heeft men een verbazingwekkende ontdekking gedaan. Daar vond men, verborgen in een cel, waar twee gevangenen waren opgesloten, Tchernetzk en Goubanof genaamd, een kistje met valsche roebels, een blikken doosje met een gipsachtig poeder, verschei dene fleschjes met vloeistoffen, waarvan de aard nog niet is vastgesteld, een stalen vorm ter grootte van een roebel en vier stukken wit metaal. De gevangenen be kenden dadelijk, dat zij 's nachts valsch geld maakten en dat zij werken voor reke ning van den gevangenis-inspecteur Zakharof, die hun de noodige materialen verschafte en die hun voor eiken roebel, dien zij maakten, een kopeke, dat is 1 pet. betaalde. CHIXA. Geruchten. Te Sjanghai wordt verteld dat de Keize rinweduwe vergiftigd werd door de anti- Mandsjoes daar priDS Tsjing tegen de troonsbeklimming van Poe-ji was. Een gerucht uit Japansche bron wil, dat de Keizerin-weduwe toen zij den dood voelde naderen, den Keizer deed ombrengen. Men vertrouwt elkaar niet erg best in het Verre Oosten. Tweede Kamer. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werden Woensdag ge opend. De heer Borgesius betoogde dat de regeering door bij de memorie van antwoord weer de antithese scherp voorop te stellen, afgeweken is van hare verkla ring van Maart en zij daardoor de aan spraak op het politiek vertrouwen der linkerzijde heeft verspeeld. De heer Van Dedem juichte de homogeni- teitsverklaring van de regeerfng met het kabinet van 1901 toe en bepleitte bezuiniging in plaats van belastingverhooging. De heer Tydeman meende dat bij do regeeriug thans de kentering in haar beleid merkbaar is welke voor rustig voortwerken gevaar oplevert. Spreker betoogde de urgentie van Grondwetherziening voor de troonopvol ging. De basis voor de kiesrechtregeling moest zijns inziens gelegen zijn in een andere samenstelling van de Eerste Kamer. De heer Troelstra betoogde dat de regeering die antithese voorop schuift, niet om dr. Kuyper te bevredigen, maar met het oog op den aanstaanden stem busstrijd. De heer Patijn wenschte slechts tijde lijk© maatregelen als oipcentenbeffimg om te geraken door den tegenwooidigen min gunstigen financieeleji toestand, die z. i. van, voorbijgaanden aard is. De heer Loh- man betoogde dat het kabinet zich bij zijn optreden duidelijk als een Reohtsch kabinet heeft uitgesproken. De verzoening met dr. Kuyper was een gevolg van de opheffing van een misverstand en niet van frontverandering. De heer Drucker achtte onzen iecono- mischen toestand goed en betwistte tegen over den heer Troelstra dat de burgerlijke maatschappij tot hervorming onmachtig is en oordeelde dat alle democraten stel ling moeten nemen tegen bet conserva tisme, waarvan toet kabinet blijk geeft. De oplossing van het kiesrechtvraagstuk is een eerste eisch. Door tijdige indiening van de Memorie van Antwoord zal de vrijz.-dem. partij de Kamer gelegenheid geven voor den a.s. stembusstrijd dat vraagstuk te behandelen. Onderscheiding. Men meldt uit Rome aan de „Res-bode," dat Z. H. de Paus heeft benoemd tot groot kruis in de orde van den H. Gregoriu3, generaalmajoor jhr. Van de Poll, opper schenker, kamerheer en adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, en commandeur in de zelfde orde kapitein graaf Du Monceau, adjudant van H. M. de Koningin. De onthullingen van „Het vaderland". Aan de „Kölnische Zeitung" wordt uit Amsterdam geseind, dat het geheele verhaal van den brief des Duitschen Keizers een opzettelijk, zoo niet boosaardig verzinsel moet zijn van een met dr Kuyper in conflict gekomen diplomaat. Ook de lezing van het Berlijnsche blad, door de „Germania" geci teerd, als zou de eerste dreigbrief van Koning Edward zijn uitgegaan, bebeort tot het rijk der verdichtselen. En waar nu ge sproken wordt van het verdwalen der cor respondentie uit het geheime archief tusschen andere actestukken, moet worden opgemerkt, dat bij het Nederlandsch Gou vernement een geheim archief niet bestaat. De correspondent meent, dat er nu aan het praatje wel een ein e zal komen. Hofberichten. Naar men uit Den Haag meldt zal H. M de Koningin dezen winter verhinderd zijn officieele audiënties te verleenen. Be paald is dat de dames, die aan de Koningin- Moeder zullen worden voorgesteld, gerekend zullen worden ook aan de Koningin te zijn voorgesteld, hetgeen eveneens voor de hee ren het geval zal zijn die aan den Prins worden voorgesteld of hem dank betuigen voor eenige onderscheiding. Invoering wettelijken tijd. Bij Koninlijk besluit is bepaald, dat de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van een wettelijken tijd, den lsten Mei 1909 in werking treed met den aanvang van het etmaal, dat na middernacht van den 30sten April 1909 zijn begin neemt Dr. A. Kuyper. Nader meldt men nog aan het „N. v. d. D.", dat het verblijf van dr. Kuyper te Berlijn vier weken zal duren en dat hij hoopt aldaar zoodanige verlichting van zijn bartlijdeD te vinden, dat hij na zjjn terug keer zal kunnen deelnemen aan den arbeid der Tweede Kamer, en zoo mogelijk in 1909 in de provinciale hoofdplaatsen van ons land spreekbeurten zal kunnen vervullen. Socialistische scholen. Een zeer geuaoedeljjk lid van den Rot- terdamschen Raad is de heer Van der Pols. Maar die, gemoedelijk, zoo nu en dan waarheden in overweging kaD geven, waar mede de sociaal democraten het doen kunnen. Zoo riel hij bij de begrootingsdiseussie ernstig, en oolijk tegelijk, den socialist Spiekman aan „Neemt eens een proef en sticht een christelijk, pardon ik verspreek mij, sticht eens een socialistische school De heer Spiekman roept dandat doen wij niet De heer Van der Pols: „Dat moet gij doen. Dan kunt gij ondervinden, wat gij met de socialistische school kunt uitrichten; dan kunt gij socialistische kinderen, jonge lieden, mannen en vrouwen kweeken, on derwezen door socialistisch personeel naar uw eigen genoegen en kunt gij daarna terecht booordeelen het belang van uw stelsel voor het volksgeluk en de gemeente". Inderdaad, dat was een harde waarheid, welke den socialist Spiekman werd toege voegd, zegt „De Rotterdammer". Schetteren is nog iets anders dan doen. Thans tracht het socialisme eenigermate de openbare school te veroveren, door althans de hoofden der onderwijzers te re- volutioneeren, doch die openbare school wordt bekostigd uit de publieke kas. Laten de socialisten eens handelen als de Christenen, en door liefde tot hun be ginsel gedreven, eigen vrije scholen op richten, tastende ook in eigen beurs. Maar dan roept de heer Spiekmandat doen wjj niet!

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1