K0FFIE2 DE ZWALUW": tl STEEDS ONZES Thee S „DE ZWALUW" S Donderdag 12 November 1908. Vierde Jaargang. lort 5 >1 (grof) 5smeel S indelen elnoten S izelü r-CbocoladeS toholvrije eurens BUSTEN LMND 1 1 li Billijke prijken. No. m ijst licelli f, Utrecht. Ni@®ee#e PRIMA 0 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-.JTOENSDAG- en VRIiOAGAVOND. Zijn alle wolken verdwenen? Uit de Memorie van Antwoord. UIT DE PERS. 3N, v/h. J. LABORY. E DELFT •LBURG. ct. per pond. 0 ct per pond. q per pond. 0 per pond. per pond. J per pond. per pond. J Beleefd aanbevelend. 9 165, bjj 10 Kilo f0.64, bjj 10 Kilo f0.68, bij 25 tot CUZEL "?3»J a f 0 66 per Kilo. f 7.20 per bus. len rembours, ting toegestaan. 40 en 45 ct. p. pond 0 20 en 23 ct. p.ons 0 16 en 20 ct p. ons 0 vestigen wij uw op onze zoo gun- J nde ct. per flesch. 0 0 Beleefd aanbevelend, Delft - Middelburg. 2 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f0.95 Afzonderlijke nummers k contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f0.50; iedere regel meer 10 CL Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regel3 voor 25 Ct. A contant. Reclameberichteü 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. «terbaan le Cointre, Goes, De tijdingen uit Parijs en Berlijn kondi gen de vreedzame oplossing aan van. di plomatieke Casabl mca-gesehil. Dat is een ware opluchting. Mem' heeft goed zeggen, dat het incident van het allerkleinste gewicht was, en on evenredig aan den geesel van een gewa pend conflict de spanning, die op dit oogenblik de betrekkingen tusschen de Mogendheden bcheeiseht is zóó, dat letan enkel onbeschaamd woord, of een prik kelende houding voldoende zouden kun nen zijn om het onweer te1 ontketenen. Uit de gebeurtenissen, die nu ongeveer een maand de activiteit der ministerie's van buitenlandsche zaken in beslag ne men de gebeurtenissen van den Balkan, geruchtmakende verklaringen van Keizer Wilhelm, openbaringen over de dubbelzin nige handelingen der Duilsche diplomatie, starre eischen van Bülow tegenover Frank rijk ontslaat de gegronde meening, dat er een diepgaand verschil bestaat tus schen de theorie en de daad. Ziehier' de theorieEr is geen Souveitein in' Europa, geen staatshoofd, geen politiek man, die zich niet de onderdanige dienaar noemt van den Vrede, en voor het Mi- 'nervabeeld den zuiversten wierook brandt. Maar doet zich het kleinste geschil voor, dan hoort men dreigende woorden, som bere! oproepen. De sabels wordien gewet ie]n den volkeren is het geraden hun „kruid droog te houden". Vanwaar dat verschil tusschen theorie en feiten? Verschillende oor zaken zijn hiervoor aan te geven; blijvende en accidenteel©. Alle Europeesche naties schatten hiet nationaliteitsgevoel zeer hoog. Wij Nederlanders, zoowel als Engel- schen en Duitschers, hebben onze fierheid, onze gewettigde en noodzakelijke fierheid, geboren uit de tradities, uit de zorg voor onze onafhankelijkheid, uit den wil dien we bezitten om te zorgen, dat we blijven wie we zijn, en om pus recht te doen eer biedigen. Maar het oordeel des menschen is niet onfeilbaar. Onder de beheersching van het gevoel en' den natio-nalen trots gaan de volkeren vaak spoedig tot uitersten over; en gij komen er toe de fierheid te. verwarren met koppigheid, terwijl een verkeerde geest drift hun makkelijk uitstekende argumen ten geeft om zelfs het ongelijk gcied te praten. Deze gevaren kunnen tot het uiterste gedreven worden bij naties, welker lot in zekeren zin afhangt van het politiek inzicht van een enkel persoon. Daarom kan merr ook in 't algemeen zeggen, dat het parlementair stelsel een waarborg is vootr (jen vrede. Indien het da;n ook al gezien is, dat parlementaire vergaderingen zich lieten meeslecpen door ondoordachte overwegin gen, het parlementaire stelsel met zijin langzaamheid veroorlooft den diplomaten nog om tijd te winnen. En gewonnen tijd, in zulk geval komt aan de kalmte, de zelfbeheersching en ten slotte voor den Vrede ten goede. Ziehier een der permanente oorzaken van gevaar voor don Vrede, die- de beste organisatie niet zal kunnen uit den weg ruimen. Er dient bijgevoegd, dat de huidige si tuatie in Europa aan de blijvende (oor zaken voor' geschillen nieuw voedsel geeft. De oorzaken van naijver zijn talrijk; de economische geschillen veelvoudig en te meer te vreezen, wijl zij greo-tonen ierug- 'slag geren. Europa is verdeeld in twee Machts groepen, (de twee Drie bon dee.) die elk weer verbonden zijn door verwachtingen en belangen, die in strijd zijn met die der wederpartij. Vandaar een algemeene onstandvastig heid, die oor-zaak is, dat 't gezichtspunt, 'van heden andere is dan dat van morgen, dat de tractaten en verdragen ten prooi worden aan een altijd veranderlijk en ver anderend belang, en dat alle pogingen van juristen ten spijt, om voor Europa, pen stelsel van recht te doen ingang vinden, wij heden ten dage leven otndei een inter nationaal regiem, dat van dat recht zoo ongeveer fret, tegendeel mag geheet-en. Is het immers niet pas kort geleden, dat het fameuze tractaat van. Berlijn, dat. dubbel onaantastbaar werd genoemd, om dat geheel Europa het had onderteek-end, en! geheel Europa, in de handhaving ervan de eenige waarborg voor den vrede zag, dat hetzelfde tractaat, voor welker vast stelling de eminèntste staatslieden ts Ber lijn bijeen kwamen, behandeld is dooit' Oostenrijk, alsof het eenvoudig niet be stond En nu zullen de Mogendheden vermoe delijk een conferentie beleggen, waar zal gesproken worden over vele zaken, maar niet..,, over het gebeurde feit! Een zonderling stelsel v,an Recht. (Slot volgt.) Op het Voorloopig Verslag, waarin de Tweede Kamerleden hun op- lem aanmer kingen maken tegen het beleid van de Re geering, antwoordt deze met een sink, dat gencemd wordt „memorie van antwoord". Dit is ©en zeer gewichtig document, da,t heel het Begeeringsheleid kenmerkt en zich verweert tegen aangevallen punten. De Memorie van Antwoord op de Alge meene beschouwingen is Zaterdag ver schenen. Zij bevat o. a. het volgende De regeering waardeert, dien toon van rustige gedacht-eawisseling die daarin klinkt en verheugt zich over de betuiging van waardeering der houding van het Ka binet, welke als verzoenend is aangemerkt. Aan een frontverandering heeft het Kabi net niet. gedacht; het tegenwoordig Kabi net gevoelt zich homogeen met dat van 1901 en heeft zich op hetzelfde standpunt gesteld. Van eerrig verschil van streven met de beide vorige Kabinetten der rech terzijde is het tegenwoordig Kabinet zich niet bewust en het heeft dit duidelijk uit gesproken. De regeering mieeant, dat het niet op haar weg ligt eenige antithese, noch die van geloof, noch die van onge loof. noch eenige andere voorop te stellen. Het Kabinet wenscht, gelijk het reeds op 10 Maart verklaarde, door de toepassing zijner beginselen, zooveel mogelijk bevre diging te schenken en dat het geen groot© hervormingen heeft aangekondigd, kan geen bevreemding wekken, meent de re geering. Zij doet wat zij kan om eelnige bescheiden hervormingen tot stand te bren gen. Meer omvangrijke hervormingen zul len eerst in de volgende periode kunnen worden ter hand genomen. De stelling dat dit kabinet niets .voor het volk en alles voor de legerversterking wil doen, kan niet wonden aanvaard. Met ©enige bevreemding werd vernomen de klacht, dat van werkzaamheid op het gebied der sociale hervormingen tot dus ver niets bleek. Op' de van velschillende zijden gevraag de inlichtingen antwoordt de regeering, dat het niet op haar weg ligt, een stembus programma te leveren en dat oen regee- ringsprogram voor een parlementaire pe riode eerst dan tijdig kan worden geacht, wanneer die periode is ingetreden. De vraag of het nader onderzoek van het vraagstuk der grondwetsherziening, waarvan in de regeeringsverklaring van 10 Maart wordt gespreken, thans heeft plaats gehad, moet ontkennend worden beantwoord. Herziening van het kiesrecht acht de j©.geering wenschelijk, en zoo lang zij niet door de uitkomsten van het onder zoek betreffende de grondwetsherziening van het tegendeel overtuigd is, is zij van meening, dat grondwetsherziening aan her ziening van het kiesrecht behoort vooraf te gaan. Reeds is bekend dat de regeering hare krachten wenscht te wijden aan de uit breiding der ongevallenverzekering, ziekte en invaliditeitsverzekering en tevens aan wijziging der bestaande regeling der onge vallenverzekering. De invaliditeitsverzekering s'aat op den achtergrond tot dat de andere ontwerpen zijn gereedgekomen. Het beginsel van ver plichting zal worden gevolgd. Dct wijzigingen in de Ongevallenwet zul len naar de regeering hoopt, de Kamer zóó fepcedig bereiken dat behandeling daar- vau vóór die der ziekteverzekering moge lijk is. Op het gebied der wettelijke arbeidsbe scherming is overwogen een© wedierindie- ning van het ingetrokken ontwerp-Kuyper. Overbodig is ongetwijfeld de verzeke ring, dat het bijzonder onderwijs de re geering zeer ter harte gaat. De eed kan, meent zij, nog niet worden gemist hoewel beperking van het aantal gevallen waarin de eed wordt gevorderd haar wenschelijk schijnt. "Wetsvoorstellen tot onderdrukking van het onzedelijk bedrijf der aborteurs en aborteuses en het openbaar aanbieden van diensten ter voorkoming van zwanger schap zullen binnenkort het dep. van justi tie verlaten. In vergevorderd statidum ver- keeren de wetsvoorstellen ter beteugeling van den verkoop van pornografische ge schriften enz. De regeering neemt ten aanzien van het herstel der doodstraf een standpunt in, overeenkomende met dat van het kabinet- Kuypei'. Wat de financieel© politiek aangaat be twist de regeering dat getreden wordt in de voetstappen der vorige regiering. De omstandigheden maken een heffing van opcenten op de vermogens- en bedrijfs belasting noodig. I:n 1905 en 1904 was göen noodstaind aanwez'g z o Is nu. De regeering acht. thans het oogenblik niet gekomen om in discussie te treden over de herziening van het tarief van invoerrechten. Een herziening in overwe gend protectionistischen zin ligt niet in de bedoeling. Voorstellen tot invoering van een. ta- baksne-gie of va.n een staatsmonopolie voor ver-koop van sterken drank of va,n petro leum, zijn van het tegenwoordige kabinet niet te verwachten. Begonnen zal worden in de hegrooting van financiën de afscheiding der bedrijven te regelen. Overdreven verwachtingen voor herstel van het evenwicht op den gewonen dienst mogen daarvan echter niet warden gekoesterd. Aan het verzoek tot overlegging van een opgave van de in de ontweip-begroo- ting voorkomende kapitaal-uitga ven kan bezwaarlijk worden voldaan. De raming der middelen heeft in hoofd zaak reeds plaats gehad naar de in het Voorloopig Verslag gewenschte methode. De urgentie van voorziening in den fi- nancieelen nood der gemeenten wordt door de regeeiing ten volle beseft. Zoodra, de noodige adviezen waren ingewonnen, is een wetsontwerp tot herziening van hiat. plaatselijk belastingstelsel bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Het standpunt der regeering inzake be- istrijding der werkloosheid, is bekend. Er bestaat voor de regeering geen aan leiding om, met het oog op de duurte der levensmiddelen aan de lager© ambte naren, een tijdelijken bijslag op hun trac- tement te verieenan. De wering van militairen bij- een be tooging geschiedde naar aanleiding van de gestelde voorwaarden tot het. houden dier betooging. Dat begunstiging van buitenlanders bo ven landgenooten zou plaats vinden bij de gunning van leveranties, ontkent de re geering beslist. De suikeraccijns kan bij den tegenwoor- digen stand der financiën niet worden ver laagd. Dit regeeringstuk getuigt van kalmte, bezadigdheid -en ei'nstigen wil. Vooral de tirade, waarin wordt gezegd, dat het Kabinet zich homogeen voelt met het ministeiie-Kuyper is van groot belang. Door deze verklaring zal de zoen ge sloten worden met die antirevolutionairen, welke in dit Kabinet een „slappe houding" meenden te moeten consta'eiren. De Standaard spreekt al van ver zoening, schrijvende dat welhaast, elke -bedenking van Antirevolutionaire zijde ver vallen zal; en dat de anti-rev. zich in bond met de twee andere partijen der Rechterzijde, voor de stembus van 1909 met moed, met goede hope, allicht zelfs met vernieuwde geestdrift zullen kunnen opmaken. Moge dit zoo zijn. De Haagsche Briefschrijver van De Tijd schrijft over het antwoord der re geering. Aan zijn uiteenzettingen en be- sohouwingen, waarmee de redactie van het blad verklaart zich uitnemend te kup- nen vereenigen, wordt, het volgende ont leend De Memorie van Antwoord der tegenwoordige regeeringen heeft noch de bekoring, noch het gevaarlijke van ouden Bourgogne. Het is een kalm, bezadigd stuk, zonder pretentie een letterkundig werk te zijn, maar prin cipieel van even hooge waardij als de Memorie van dr. Kuyper, min de prik keling, die daarin lag en den tegen stander tot wanhoop bracht. De schrijver bedoelt in 't geheel geen kwaad te zeggen van de geschriften en de woorden van den anti-revolutionairein leider. Hij is integendeel van meening, dat., toen zij geschreven en gesproken werden, de behoefte' eraan bestond. Dr. Kuyper heeft de partijen, die door omstandigheden misschien ge vaar liepen zich in het stoffelijke te verliezen, geestelijk wakker geschud. Hij heeft daardoor bijloopers mis schien afgeschud, maar de partijen der rechterzijde principieel versterkt en bijeengebracht. In dit opzicht heeft hij groot© verdiensten zich v-erworven. Maar op dit oogenblik heeft, meent de schrijver, het Nederlandsche volk de meeste behoefte aan ©an kalme, bezadigde politiek, dia zonder noodzaak niet afstoot, ook waar zij geen enkel beginsel prijs geeft. Het is nu deze behoefte, waaraan het ministerie-Heemskerk op de aller gelukkigste wijze voldoet en liet -maakt tot ©en kabinet, dat in de poli tieke atmosfeer van het oogenblik bij zonder thuis is. In de Memorie van Aatwoord wordt het eigen standpunt duidelijk aangegevsn, maar met een kalmte, waaraan niemand zich erge ren kan. Na vervolgens gewezen te hebben op wat er van de regeeiring volgens haar ant woord te wachten is, -geeft hij als zijn meening te kennen, dat men mag aan nemen, dat van nu af de strijd ter rechter zijde uit zal zijn en allen, in volkomen vertrouwen op dit Kabinet, zich voor den verkiezingsstrijd zullen voorbereiden. 1>U 1TNC11LA N O. Het is gister de dag geweest, dat de liijkskarisei von Bülow m den Rijksdag geroepen werd, om rekenschap af te leg gen over het niet doen terughouden van 's Keizeis opzienbarende onthullingen in de Daily Telegraph. De leiders der partijen, voor zoover ze zich uitspraken, keurden het algemeen af, dat de Keizer zich in het publiceerden van zaken, de buitenlandsche politiek betref fend, niet genoeg zelfbeheeteching op legde. Daarna neemt de Rijkskanselier, prins Bülow het woord, voor de volgende ge wichtige rede lk zal niet op alle punten ingaan, welke door de vorige sprekers zijn aangeroerd. Ik moet bedacht zijn op den indruk welke mijn woorden in het buitenland zullen maken en ik wil geen nieuwe nadoelen voegeh bij de groote schade welke door de openbaarmaking vain het artikel in de „Daily Telegraph" is aangericht („Hoort! hoortl") Zijne Majesteit de Keizer heeft zich op velschillende tijdstippen tegenover EBgel- sche particuliere personen in particuliere gesprekken geuit, welke uitlatingen aan elkaar geregen zijn en daarna in de „Daily Telegraph" openbaar zijn gemaakt. Ik moet aaanemen dat niet alle bizon- detheden juist zijn weergegeven („hoort hoortl", rechts). Van een punt weet ik althans, dat het niet juist is en dat is di« geschiedenis me-t het veldtochtplan. Het betreft, hier enkele zuiver© akad-e- mische denkbeelden, door den Keizer in zijn briefwisseling met de overleden ko ningin Victoria, uitgesproken. De chef van den genenden staf, gene raal Von Mollke, en diens voorganger, graaf Schlieffen, verklaarden dat de ge nerale staf nimmer eenig vddtochtplan of een dergelijk op den Boerenoorlog be trekking hebbend werk des Keizers onder zocht of naar Engeland doorgezonden heeft („hoort! hoort!" rechts en centrum). Maar ik moet ook onze politiek verde digen tegen h-jt verwijt dat zij tegenover de Boeren dubbelzinnig is geweest. Wij- hebben er de Transvaalsche regeering tij dig opmerkzaam op ge-maakt, dat zij, inge val van oo-rlog met Engeland, alleen zou staan. Wij hebben haar langs dan onmid- dellij-ken weg en door de bevriende Ne derlandsche regeering in Mei 1899 o-p het hart gedrukt tot een vreedzame overeen stemming met Engeland te geraken. De „Daily Telegraph" heeft de quaestie der interventie te sterk gekleurd; van eeu „onthulling" kan hier geen sprake zijn. Om, te kunnen beoordeelen of hier quaestie is van schending van vertrouwen, moet men meer weten van de nadere omstan digheden. Gelijk in het artikel van He „Daily Telegraph" gezegd wordt, kunnen ei' dingen aan zijn voorafgegaan, welke het aanroeren dezer aangelegenheid in een vertrouwelijke briefwisseling althans ver klaarbaar maken. Dat in het artikel van de „Daily Tele graph" menige uitdrukking veel te- sterk is, geldt vervolgens ook van de zinsnede, volgens welke de Keizer gezegd zo-u heb ben, dat de meerderheid van het Duitsche volk Engeland vijandig gezind zou zijn. Tusschen Duitschland en Engeland zij'n misverstanden gerezen van ernstigen aard, zeer te betreuren misvers tanden. Maar ik weet dat het geheel© Huis het met mij eens is, wanneer ik zeg, dat het Duitsche- volk op grond v,a;n wederzijdsche achting, vreedzame en vriendelijke betrek kingen met Engeland w-enscht te onder houden '(levendig „bravo-!") en ik stel vast, dat sprekers van alle partijen zich in ge lijken zin hebben uitgesproken:. Ook de plaats in het artikel, betrekking hebbende op onze belangen in den Stillen Oceaan is in een aan Japan vijandigen zin uitgelegd. Ten onrechte! Wij hebben nooit in het Verte Oosten op iets anders het oog gehad, dan op de verweiving voor Duitschland van zijn aandeel in den 'handel op Oost-Azië. Wij bewenen dat agressieve bedoelingen, zoowel in den Stillen Oceaan als in Europa, vreemd zijn aan Duitsch- land's vloo-tbouw. Voor het óverige stemt de Keizer in alles volkomen overeen met dien verant woordelijken leider der buitenlandsche po litiek. Die kennisneming van de beweging welke de openbaarmaking van de „Daily Tele graph" heeft do-en o-ntstaan, zal er den: Keizer toe leiden in de toekomst, ook in particuliere gesprekken zich zoodanige te rughoudendheid op te leggen, als, zoowel voor een samenhangende politiek, als voor het gezag der Kroon onvermijdelijk is. Ware dit niet. zco, dan zou ik, noch een' mijner opvolgers, de verantwoordelijk heid kunnein diagen. (Herhaalde birayo's.) Vooir de fout bij de behandeling va.n het bewuste stuk begaan neem ik de volle- verantwoordelijkheid op mij; ik be'.reur het -dat. het departement van Buitenlandsche Zaken een leemte aanwees en ik sta, ter- voor in. dat dit niet weer zal voorkomen. Het. Verzoek »m ontslag is mij Iniet zwaar gevallenhet ernstigste en moeilijkste be sluit va.n mijn ganscho politieke loopbaan is- geweest om, volgens 's Keizers wensch, in mijn ambt te blijven. Ik achtte het mijn po-liti-eken plicht den Keizer en het land in dezen .moeilijken tijd'verder te dienen. (Levendig „bravo Wij mogen in het huidig oogenblik Jieglen- :over het buitenland geen kleinmoedigheid toonen; wij moeten de fout niet een ramp doen; schijnende schade is niet zoo groot., Mat zij niet met eenig overleg weer goied gemaakt kan wórden. Von Bülow eindigt: „Laat ons een zoo- 'danige bezonnenheid toonen als met den ernst van den toes'and overeenkomt". (Bij- val der meerderheid.) De zalen van den Duitschen Rijksdag wanen' zoo vol als wellicht nooit te voren het geval was. Alle afgevaardigden sche nen aanwezig te zijn. De publieke tribune \vasi propvol. Zelfs de- hofloge en de diplo matenloge waren zoo vol, da.t de deuren niet dicht, konden. In de hofloge merkte men in het. bijzonder op den opperhof maarschalk graaf Eulenburg, in de diplo matenloge wanen vertegenwoordigers van' verscheidene ambassades en gezantschap pen aanwezig. FKAAKHIJK en DU1TSCHE.A1K» Volgens een telegram uit Berlijn heeft

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1