No. 133 Dinsdag 10 November 1908. Vierde Jaargang. BINNENLAND. 9 I KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Oorzaken der malaise. Frankrijk en Duitschland. BUITENLAND bonen, werd hij oogen- Inderwijt al half twaalf li, naar' den burgemees- Igebracht. Het wantrou- lrs werd hoe langer hoe J nieuwsgierigheid hoe lor. Zoo Wilden zij ook 1 teheim-Polizei-man aan l dat hij in een café te Lbewaring had gegeven. Id'O hij te Nijmegen ge- I. doch een door den ld wachter KoenüLers jn- 1 loonde al ras, dat op j te Nijmegen oen barbier Indelaar woonde, terwijl It te Nijmegen een fiets |r, die, dank zij zijn hij liad- o. a. ook he lp de secretarie te Ctenclt lemeester van .het dorp pn lekker leventje had ten slotte, dat zijn ge- elogen was en dat het hi te Nijmegen gestolen Iniet om een paar Duit- Iken, maar weird zelf in Ispoord wegens diefstal. I schrijver geweest bij 'de lirg, vandaar zeker zijn Ineigingen. (Arnh. Crl,.). Iet appels. (professor Stinson wees ur Iwie veel en geregeld ap- Vmoedsstemming zal ver- (alle onbehagelijke gevoe- zijn. er ook geconstateerd, dat [•nik van appels een voor tegen drankzucht en le is. Brengt men met deze personen, die in 'tal- fruit afkoerig zijn, er 'dat ze hij het ontbijt en Iniddagelen, na het avond- Ippel eten, dan heeft men Sliet. In dit opzicht moet J als een wonder werken, [rijgen spoedig een friscli evoel, ze laten het drin- hieer en meer na, om zic.h Re psychische werking van te bederven. Ikblad „Buiten", schrijft lover de geneeskracht n onderen waarlijk, dat een :er genees middelen uit het mslig zijn. Wij hebben der- fit groenten als een bij houwen alleen om in ons sseling te hebben. Zij be- elijk voedende en opbou- AVij' hebben dus volstrekt spot te drijven met vege- >h, onverschillig uit welke het gebruik van vleesch- en. Wij weten trouwens, volken, benevens vleesch, n kruiden gebruiken, welke |eh verzamelen, anten bezitten in hoogc Jichtige eigenschappen, ter- meden moeten worden, we- f, dat zij' bevatten. ■n kina spreken wij niet. ■1 van paardebloemen-wor- tstekend middel tegen de aag van onze lage landen, rkt rechtstreeks en voordee- •en. leinigen het. bloed. }-kt bijzonder gunstig op het en bestrijdt de zenuw- l goed voor de lever, eetlust, lomkommers verfrissehen. ]lt den bloedsomloop en wekt au speeksel en maagsap op. Iterkt het spijsvertevingska.- Jn den bloedsomloop. In verdrijven keelontsteking Eer van het tandvleesch. bestrijdt, do maagkrampen, lid verzacht nier- en inge- verd rijft de gal en bevordert cichorei zuivert het bloed, cht do horst en verdrijft den n het algemeen gezegd, da- oldoende hoeveelheid groen- bevoi'derl zijn gezondheid te", gaf 's Gravenhage het nieuw- houwen op huwelijksgebied, thuis gaan per automobiel is ét modern meer, maar e;n in een traiiimotoirijtuig is wsto snufje. eden, die per spoor aankwa- aan het Hollandsche spoor- ?n reden naar de Prinsen- de bruid woont, waarna bruid zich bij de genoodig- en het gezelschap verder het Stadhuis, bestuurder en de wagenbege- bij deze gelegenheid feeste met bloempjes uit de bruids- oals bij hetouderwetsclie rijtuig de koetsier en de «woonlijk zijn uilgedosl. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 4. contant, fteclameberichten 25 Gt p. r. Bij abonnement speciale prjjs. AVe zijn het eens met de „N. V. Ct." waar zij van meening is, dat er twee groote oorzaken zijn van de algemeeme malaise, n.l. overproductie en geldver lies. We zouden daar" nog willen 'bijt voegen nevenoorzaken als de verbetering 'der machines, verkeerd handelsstelsel, te .lange arbeidsdag, misbruiken in de huis industrie, trek van het platteland naar de steden en vrouwen- en kinderarbeid, die zeker alle van niet te miskennen in vloed zijn bij de bestaande malaise. Arooreerst de overproduolie. Het schijnt dat de wereld in de laatste jaren te veel geproduceerd heeft. Men schijnt in goede tijden maar jop alle gebied zooveel mogelijk geproduceerd le hebben niet er aan denkende, dat er eens een tijd kon komen, waarin fabrikant en! verkooper met de overproductie blijven zitten. Vandaar dan ook, dat men tegenwoor dig, vooral in de groote steden, die wel 't meest van die overproductie te lijden hebben, zijn slag kan slaan, en dat daar in magazijnen en winkels goederen voor de helft van den kostenden prijs op de markt worden gebracht. „Alles moet weg!" zoo heet het, want er ligt zooveel renteloos in magazijn, dat de artikelen a tont prix wel moeten ver kocht worden. Opruiming is voor menig neringdoende nog 'teenige middel, om aan 'tzoo hoog noodige geld te komen. Op de tweede plaats js de algemeeme malaise toe te schrijven aan 't enorme geld verlies, waardoor het nationaal vermogen en bijgevolg de koopkracht van 't publiek zeer geleden heieft. Een der voornaamste bankiers van Ne derland zou gezegd hebben, dat 't natio naal ver-mogen in Nederland in 't laatste jaar- tengevolge der speculatie's etc. met jil.m. 150 millioen gulden was achteruit- Honderd vijftig millioen I Enne les (en wellicht een gewichtige les voor de toekomst) kunnen wij uit iden tegenwoordigen toestand trekken. Dat de slechte lijd voor menigeen zoo hard' valt, is zeker ten deele tos te schrij ven aan de omstandigheid, dat vele men- sohen het te goed gewoon waren en zich in goede tijden uitgaven hebben veroor loofd, die ver boven hun stand waren. Had men in goede jaren weten te spa ren, dan zouden thans de slechte jaren niet zoo erg gevoeld worden. Maar hoe gaat het? Zoowel onder ar beidersstand als onder hoogeren stand doet iedereen alsof er geen opkomen aan is. De ove't'drevjn genotzucht en het over dreven grootdoen dienen noodzakelijker wijze beperkt te worden. En als dan straks weder betere dagen aan den horizon mogen aanbreken, dat dan het volk nog eens terugdenke aan de crisis, die het te doorstaan had, en wij zijn er zeker van, dat in menig gezin meer de tering naar- de nering zal gezet worden. Het Casablanca-geschil is óf een zeer gevaarlijke quaestie met diepen ondergrond, óf een ijdel woordenspel over een vrij belache lijke eerezaak. Herinneren wij even aan het gebeurde op 25 September. Een Duitsche firma houdt zich in Casa blanca bezig met het aanmoedigen van desertie uit het Fransche vreemdelingen legioen. De deserteurs worden aan kleeren geholpen, naar Rabat gezondeu en daar ingescheept. Ditmaal echter trachtte men, onder Duitsch consulair geleide, de deser teurs reeds te Casablanca in te schepen, d. w. z. onder den neuB der Fransche leger- autorifeiten. Dezen zonden dan ook terstond den vluchtelingen eon patrouille mariniers achterna, die, nadat er wat gevochten was, de deserteurs oppakte en opsloot. Drie Duitschers, een Zwitser en een Oostenrijker die zich bij de wegloopers bevonden, werden op verlangen van den Duitschen consul weer losgelaten. Bedenkt uien, om welke, weinig op pry's te stellen, relaties het hier gaat immers van de hierbedoelde krijgslieden zou men, als in het historische rijmpje over de Braban- ters kunnen zeggen, dat het „verloochende luyden" zijn en bedenkt men hoe zwak Duitschlands zaak staat wegens de aller ongelukkigste houding van den Duilscheu consul, dan lijkt het ondenkbaar dat Duitsch land deze quaestie op haren en snaren zou gaan zetten en gelooft men gaarne, dat, na een uitwisseling van wederzijdsche betui gingen van leedwezen, en een daarop ge volgde scheidsrechterlijke beslissing te 's Gravenhage, hetCasablanca-iiicident naast het Hull-verdict, opgesteld zal worden als een roemrijk en onvergankelijk teeken van de macht der pacifistische gedachte. En toch toch kan men zich niet ont veinzen dat wij hier weder even in een zwarten afgrond hebben geblikt. Waarom heeft de Duitsche regeering juist dit oogenblik gekozen, om den politieken toestand in Europa nog iets ingewikkelder te maken? Zelfs in Duitschland geeft men niet toe, dat de z.aak zelf dat waard is. En zoo verdiepen wij ons in gissingen. Het is niet alleen de algemeene overtuiging der Fransche pers, maar ook in Duitschland vinden wij het in zooveel woorden uitgespro ken dat do Rijkskanselier te Casablanca de veer hoopt terug te vinden, die men hem wegens bet keizerinterview uit do muts heeft geplukt Over den Europeeschen algemeenen poli tieken toestand hopen in het volgend num mer een artikel te schrijven. Een Getuigenis. Het is regel, da.t alles, wa;t van een, Christelijk Kabinet uitgaat of woirdt voor gesteld in zake sociale hervorming, dooif Links, speciaal door de sociaal-democra,- ten, wordt voorgesteld als bevattende wei nig verbetering, wel verslechtering. Des te meer opmerkelijk is een beoor deeling van minister Talma's ontwerp om trent de afschaffing van den bakkersnacht- arbeid in het Volk van Zaterdagavond. Daarin wordt o. a, gezegd, dat „zelfs het voodoopig schema reeds verbetering zal brengen". En verder: „Duizenden memschen zullen aan het daglicht worden teruggegeven. De nacht zal in hoofdzaak zijn om te slapen en de dag om te werken. Aan de grillen van het monster „Publiek" zal [niet meer woftden voldaan en de arme bakker zal 's nachts in zijn gezin zijn en op zijn bed". Dit waaxdeerend getuigenis is te ont houden, ook voor de verkiezingen in 1909, waarbij wel weer danig zal worden Afgegeven op di „conservatieve", „reactio naire" voorstellen van het Kabinet. FRANKRIJK Schandelijk. De misdaden te Parijs en elders in Frankrijk, gepleegd op den openbaren weg nemen op schrikbarende wijze toe, zioiat zij het onderwerp uitmaken van voortdu rende beschouwingen in de pers. Doch ae ergste „apaches", het meest goddelooze geboefte is wel, dat, hetwelk zjjn euveldaden bedrjjft in het heiligdom, in de kerken. Zoo lezen we in den „Univers", dat dezer dagen te Chevreux na afloop eener welge slaagde missie, waarin tal van lauwe Ka tholieken tot bun godsdienstige plichten waren teruggebracht, in de kerk door de vrijmetselaars en hun handlangers op de de muren, op de biechtstoelen, ja zelfs tot op het hoogaltaar aanbevelingen werden geplakt voor de toepassing van de Nieaw- Malthusiaansche middelen, aanbevelingen, vervat in de meest godslasterlijke en zede- looze bewoordingen. Dit doen de vrienden van den renegaat Charbonnel en zjjn tra wanten, die zic.h immers „door daden de onteigening der Katholieke kerken moeten trachten waardig te makeü" I Geestige menschen zijn er onder de Fransche anti-clericale openbare onderwij zers We lezen van een hunner die te Conflans de paedagogie beoefent De onderwijzer, die een naam van Dottier draagt, deed hinkend zijn intrede in het schoollokaal, „Bidt kinderen, bidt Onze Lieve Vrouw van Lourdes, voor mijne genezing" spot hij. En hinkend) en zwaar leunend op een stok strompelt hij door de klas, terwijl hij luid bidt „Onze Lieve Vrouw van Lourdes, bid voor ons..." Deze geestige voordracht duurt een geruimen tijd, tot hij hinkeDSmoede eensklaps zijn stok weg werpt onder den uitroep „Genezen, genezen 't Is werkelijk fijn, niet waar ITALIË De Jubilé-Mis des Pausen. In den „Osservatore Romano" wordt medegedeeld, dat op den 16en Nov den dag waarop de H Vader in Sint Pieter plechtig de H. Mis zal opdragen ter gelegen heid der openlijke viering van zijn gouden priesterjubilé, ook de 24e verjaardag valt van 's Pausen bisschopswjjding. Behalve het diplomatieke korps zullen ook de leden der buitengewone gezantschappen de groot- sche plechtigheid bijwonen Op dien dag zullen in Rome tal van Italiaaosche pelgrims uit verschillende bisdommen tegenwoordig zijn, alsook een Fransche, een Spuansche en een Argentijnsche bedevaart. Men verwacht een zeer grooten toevloed van vreemdelingen. Ten einde in de basiliek zooveel mogelijk personen te kunnen toela ten, zullen er geen andere tribunes worden opgericht dan die voor de officiëele personen. DUITS I1LAA I». Met een zucht van verlichting werd te Berljju uit de New-Yurksehe telegrammen vernomen, dat het door sterkeu aandrang gelukt is, de iu New York voor de deur staande opeubaarmakiug van een nieuw interview des Keizers achterwege te doen bljjveu. De opstelter van dit stuk is de Amerikaausche schrijver Wi.iiam Hale, die tjjdeus de Noorsche i ei» van den Keizer diens gast aan boord van de Huhenzolleru is geweest. Het interview, dat in het De cembernummer vau hen Century Magazine had moeten verschijnen, heelt, naar men zegt, geloopei over Roosevelt, de ware roeping van den rjjkdom, den oorlog, de architectuur, den Christelijken godsdienst, de Rooinscli Katholieke kerk enz. en be vatte de meest openhartige uitlatingen van den Keizer over deze en andere zaken. Door wiens toedoen en met welke middelen de openbaarmaking werd tegengehouden, wordt niet gemeld. Van met von Bülow bevriende zijde werden Zaterdagavond uuguustige berichten over den gezondheidstoestand van den rijkskanselier verspreid. Hjj heeft, zoo heet het, zich in de laatste dagen sterk over werkt, zoodat zjjne vrienden met zorg de op Dinsdag beginnende besprekingen iu den Rijksdag over het interview des Kei zers enz. tegemoet zien, daar von Bülow, trotsj zjjn onbevre figden lickamelijken toestand, riet langer die besprekingen wenscht uitgesteld te zien. AMERIKA Roosevelt. Er is nu toch officieel bekend gemaakt, dat president Roosevelt tegen een bezol diging van 72,000 gulden zal toetreden tot den staf' van het tijdschrift Outlook, dat een reusachtige oplaag heeft, maar buiten de V. St. weinig bekend is. Er waren dagbladen, die moeite hadden gedaan, de President na zijn aftreden te eDgageeren en die hem tot f 120,000 's jaars hadden geboden maar Roosevelt is ep die aan biedingen niet ingegaan. Hel geschrijf en gepraat over de betrek king, die de President, Da het eindigen van zjjn ambtstermijn zal aanvaarden en de betaling, die hjj ervoor zal erlangen, wordt door vele Amerikaneu hoogst onaan genaam gevonden. Er moest, zoo redeuee- ren zij, geen noodzaak kunnen bestaan voor.iemand, die president van de Veree- nigde Staten is geweest, om, door betaalden arbeid, in zjjn onderhoud te voorzien. Het land moest daar voor zorgen en wel door een behoorlijke pensiouneering. Op„ het oogenblik hebben de presidenten en vice- presidenten na aftreden geen pensioen. En deze hoogste twee ambten in de republiek zjjn niet zóó hoog bezoldigd, dat de Presi dent in zijn Witte Huis jareD veel kan overleggen. De vice-president krjjgt, be- trekkeljjkerwijs gesproken, zóó weinig, dat hjj het ambt niet behoorlijk kan bekleeden, wanneer hij niet een vermogend man is. Tal van Presidenten der Vereenigde Staten hebben dan ook in hun ambteloos leven een groote zuinigheid moeten betrachten. Zoo b.v. Cleveland, die, ofschoon niet geheel onbemiddeld, het na zijn aftreden volstrekt niet breed had. Roosevelt zeil is gefoituneerd, ofschoon niet in den A^erikaanschen zin vaD schatrjjk. Het zal toch een heele toer voor hem wezen, z ch na zjjn aftredon aan te passen aan de veranderde omstandigheden. Hij is ep het oogenblik ontegenzeggelijk de populairste man in de V. St.; daarbjj gezond, eerzuchtig, vol strjjdlust en nog pas vjjftig jaar oud. Wat moeten de Amerikanen nu mi t huD Teddy beginnen Erfopvolging. Een. anoniem schrijver heeft in de „Re vue de Paris" van November nogmaals de aandacht gevestigd op het vraagstuk van de Nedeiiajidsche erfopvolging. Hij wijst er op, dat er o. q. 41 gegadig den zouden kunnen optreden, en voegt aan zijln artikel zelf een stamboom [van het geslacht der Oranjes toe, gerekend van Koning Willem I af. Natuurlijk doet het er niets toe, dat, naai' het blij gerucht, eerlang een te ver wachten gebeurtenis alle deze 41 gegadig den zou kunnen teleurstellen. Ook al weid ons een kroonprins geboren, dan is nog niet uitgesloten, dat de dood hem ons weer ontnam. Al waren er zelfs meerdere prinsen uit het eigen bloed, altoos blijft de regeling der erfopvolging aan de orde. Toen voor' korte jaren het leven van onze geëerbiedigde Koningin door gevaar lijk© ziekte ernstig bedreigd was, neep dit nog nauwer; en er zijn ©ogenblikken ge weest, dat de vice-president van den Raad van State met den voorzitter van jien Minister-raad reeds alles doordenken en in gereedheid brengen moest, opdat, trof ons 't bittere ongeluk, onmiddellijk vast zou staan, lioa te handelen. Een vaste gedragslijn is toen ook aan genomen; maar ook zoo toch ontbrak alle zekerheid, dat geen schier onoplosbare moeilijkheden zich zonden voordoen. Er blijft in de regeling die onze Grondwet geeft, zeer stellig meer dan een leemte. En al bleek men steeds huiverig te zijn, om, dat vraagstuk nogmaals ofiicieel onder de oogen te zien, te ontkennen valt niet, gelijk de schrijver van dit artikel dan ook 'aanwijst, dat er vraagstukken zich kunnen, voordoen, waarop hot antwoord niet voor uit vaststaat. Tech is de beteekenis van dit artikel nog van anderen aard. Er blijkt toch uit, dat ,men zich in Frankrijk steeds meer reken schap geeft van hetgeen waartoe Frankrijk zich gensopt zou gevoelen, indien onver hoopt de regeling der erfopvolging tot een 'uitkomst leidde, die Frankrijks eigen po sitie schade zou toebrengen. Blijkbaar stelt men zich de mogelijkheid, dat het eventueel gehaspel om een erfop volging hier t© lande, ons land in Duit sche handen zou. spelen, en met het oog hierop geeft de schrijver niet onduidelijk te verstaan, dat Frankrijk dit nimmer ge dongen zou. De zwakte van ons leger, van (onze vloot, van geheel onze verdediging, (en niet minder- de onbeslistheid van onze huitenlandsche polit.ek, doet hem hier «san gevaar speuren, dat tot de noodlottigste gevolgen zoa kunnen leiden. Hieruit nu is voor Nederland de les te trekken, dat het goed zal doen, nu het nog tijd is de erfopvolging i!n zijn Grond wet zóó te regelen dat elke onzekerheid wordt uitgesloten;. Ieder erkent, dat we hiertoe d© macht hebben. Dat we de erfopvolging als den (Vrij Volk regelen kunnen gelijk we willen. Alleen hiertegen gaat het verzet en die klacht, dat we dit niet doen, (en vooral met het oog op hét blij' gerucht dat ons met nieuwe hope vervult, ons ai to licht zouden inbeelden, dat hiermieie het gevaar geweken was. (Standi.) TWEEDE KAMER. Het. debat over de Indisch© begroeting Werd voortgezet. In 'n bijna 4 uren lange propagandalied© critiseerde dhr. Van Kol vooral scherp Van Heutsz en diens stelsel van pacificeeren door terrorisme, ten kosle van de overwonnenen, van welk stelsel Van Daalen slechts de consequente uit voerder was. Spreker laakte fel de hou ding van den heer Lohman, die, waar 't betreft de erkenning van de souvereini- teit door geweld alle middelen geheiligd acht en die dooir in naam van het Christen dom ide waarheid te verbloemen en schanddaden te vergeelijken, als 'tware medeplichtig wordt aan ons wreed optre den. Ook diende zijns inziens de een geest 'van verwildering ademende nota van den legercommandant Van Tonnjngen door de regeering gebrandmerkt te worden. De heer Bogaardt bepleitte tegengaan van Mekkatoohten waarin een sociaal en politiek gevaar schuilt en kwam op tegen den aanval o-p Van Heutsz. Nederland en Venezuela. Aan eien correspondentie uit Curasao voorkomende in De Tijd ontleenem wij de volgende beschrijving van het fort San Carlos, een staatsgevangenis van president Castro. Zij is afkomstig van ge neraal Paredes, die van 18991903 in die cachotten opgesloten bleef. De beschrijving, die de generaal van het fort geeft, lokt niet uit tot kennismaking. Het is een oud, Spaansch kasteel, (ge bouwd aan den ingang der baai van Mara,- caibo. Het beheerscht den ingang geheel, zoodat geen bootje kan passeeren zonder onder het geschut van het fort te komen. De muien zijn ontzaglijk dik en worden door het water der zee bespeeld. In die dikke muren zijn aan den binnenkant bo gen. Nu het zijn die bogen „bóvedo-'s" of "calabózo's" genoemd, die den politieken gevangenen tot verblijf dienen. Het ver trek onder zulk een boog is 4 a 5 meter lang en even breed, terwijl de hoogste hoogte 2 5 3 meier bedraagt. Vochtig zijn die krochten in hooge mate. In zulk een krocht, afgesloten door een traliepoort, die •toegang geeft tot een binnenplaats, worden de gevangenen met zessen, zevenen of achten opgesloten. Die, waar generaal Pa redes verbleef, was zooi vochtig en vunzig, dat de matten, waarop de gevangenen moesten slapen, in een minimum van tijd verrot waren, en in stukken vielen. Over dag kon men op de binnenplaats .zitten of staan; doch 'daar' Sain Carlos in de tropen ligt, waren er maar enkele uilen van den dag, dat men een weinig schaduw had. Tegen den middag, als de zon lood recht boven het hoofd stond, was men wel genoodzaakt zich in het vunzige hok in veiligheid te stellen. 't Ergste was het des nachts. Des avonds te zes uur werden de gevangenen in de krocht opgesloten. Dan was er niet jde minste ventilatie in het hok, waar zooveel imenschen, waaronder grijsaards en zie ken, sliepen, hoestten, zweetten, enz. enz. De zware boeien, die aan de voeten bet rustige liggen heiemmerden, verjoegen reeds den slaap; maar meer nog het on ophoudelijk 'roepen der talrijke schildwach ten, die elkander uit den slaap moesten houden door steeds herhaald tellen, en boven het bruisen der zee uit elkander toeriepenEentweedrieen zoo verder. Eens kon generaal Paredes het niet langer uithouden en maakte zich met behulp van papier, stijfsel en een bezem steel een soort olifantstromp. Hij1 legde zich bij de traliepoort en stak de tromp naar- buiten en trachtte zoo. een weinig versche luc.ht machtig te werden. Doch wijl' het toestel veel geleek op een helsche machine, werd het den volgenden dag bij de inspectie meegenomen en vernietigd. Eenmaal werd aan generaal Paredes ge durende 35 dagen verboden buiten het vunzige hok te komen. Zoo moest men wel ziek worden. Er wairen er dan ook onder de gevangenen, die het niet uithielden, grijsaards en zwakken, die in hun ketenen stierven, AVeer lag er een te sterven. Hij vroeg een priester. Er was er een onder de gevangenen, een eerbiedwaardig grijs aard, wiens eehige misdaad was, zich on voorzichtig over Castro te hebben uitge laten. Hij werd geroepen; maar moest om den zieke te bereiken leen touw aan de zware ketenen binden, waarin zijn enkels gevat waren; zóó met het touw zijn ke tenen oplichtende, kon hij langzaam gaan en in die houding diende hij den zieke dé HH. Sacramenten der biecht en des H. Oliesels toe. Intusschen werd de zieke

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1