B i W N E N L A N D. UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. manchetknoopindustrie getuigde, dat Z. K. H.'s uitvinding „epochemachend" is. Zou de Duitsche kroonprins geen ern stiger zaken ophanden hebben, dan zich onledig houden met het „manchetknoop vraagstuk BALKAN STAT 15 Jf Goed nieuws komt er uit den Balkan. De „Temps" deelt het volgende tele gram uit Sofia mede: Er is een voortoopigverdrag tusschen Turkije en Bulgarije gesloten. Minister- Paprikof deelde den ver tegenwoordigers van Rusland, Frank rijk en Engeland mede, dat Bulgarije zich bereid heeft verklaard tot finan cieel© concessies. Turkije zou de on afhankelijkheid van Bulgarije erken nen «1 laatstgenoemd land zou ©en globale schadeloosstelling betalen voor den Orient-spoorweg en de schat ting van Roemelië. Over het bedrag der schadeloosstelling worden de be sprekingen nog voortgezet. Dus de Turksch-Bulgaarsehe quaestie is zoo goed als uit den weg geruimd. Dat is een groote slap tot den vrede, die voor 't beleid van den nieuwen Czaar pleit. Nu moet Servië nog tot kalmte en rede worden gebracht. Het oorlogzuchtige Servië. Het Servische oorlogsgevaar lijkt voor 'toogenblik wel bezworen, maar altijd is 't nog de vraag, wat de opgewonden Ser viërs zullen doen indien Europa naar hun smeekbeden niet luisteren wil. Als men af mag gaan op hetgeen in de uitlatingen van gezaghebbende personen en organen in Servië gezegd wordt, dan zal Servië ©en mogelijke afwijzing van zijn eischen door Europa met een oorlogsverklaring aan de Donau-monarchie beantwoorden. In een bericht uit Belgrado wordt zelfs beweerd, dat iedereen in Servië ©r van overtuigd is dat een oorlog met de Donau- monarchie onvermijdelijk is. De boycot- beweging tegen den Oostemrijksch-Hon- gaarschen handel vindt bij alle kringen der bevolking bijval, maar men acht dit middel niet voldoende en wil een afrekening miet de wapens. De „Indépendance Beige" ontvangt uit Konstantinopel een telegram meldende dat een ernstige muiterij ten paleizc is uitge broken. FKAKKRIJH De Fransche kolonies in ge vaar. In den Stillen Oceaan, op 10° N. B. en 109° W. L. ligt een Fransche kolonie, het eiland Clipperton. Dit eiland is geroofd. De „Matin" heeft iemand van het depar tement van koloniën, die het wieten kan, gevraagd, hoe het komt, dat de Fransche vloot nog niet gemobiliseerd is en de lich tingen niet zijn opgeroepen. De koloniale specialiteit antwoordde den in zijn hei ligst© gevoelens aangetasten interviewer: „U weet misschien niet, dat wij in de Zuidzee honderde Clippertons bezitten en aan een boom zoo vol geladen, mist men een, twee pruimpjes niet!" Op het zien van het over zoo-veel koel bloedigheid verbaasde gezicht van den va- derlandslievenden ondervrager ging de ambtenaar voort: „M'n goeie man, we kunnen toch waar achtig niet op al die eilandjes oen be zetting plaatsen I Eens in het jaar stoomt een oorlogsschip daar rond, om eens ïe zien, of ze er nog allemaal zijn en op zoo'n tocht is twee jaar geleden geconsta teerd, dat op Clipperton menschen waren in vreemde uniformen, die er een vlag geheschen hadden: Mexicanen". „Al twee jaren geleden, zegt u? En wat toen? „Nu ja, het departement van Builenlalid- sche Zaken heeft de kwestie in handen en voert -er uitgebreide schriftelijke onder handelingen over". PERZIK. De Gouverneur van Tabriz vermoord. Vrijdag is te Maranda in liet huis van den go-uverneur Schudsliamisamr, die te Tabriz aan het hoofd van de partijgenooten van den Shah had gestreden, een bom ontploft. De bom was verpakt in een postpakket, dat te Tabriz was afgegeven. De ontplof fing had plaats bij het openmaken. Elf personen werden er door gekwetst, allen min of meer ernstig. De gouverneur zelf een zijn zoon waren onmiddellijk dood. Leiden. Bij de Vrijdag te Leiden gehouden ver kiezing van twee leden voor den gemeen teraad in het tweede district werden 1445 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen in de vacalure-Le Poole (afti-, 1909) C. Bloot J.Rz. (chr.-hist) 75, J. Hartevelt Azn. (lib.) 555, B. J. Huurman Dz. (a,-r. en r.-k.) 537 en J. Verver (s.-d.) 231 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren Hartevelt en Huurman. In de vacature-Stigter (aftr. 1913) W. C. Heme- rik (s.-d.) 281, H. C. van der Heyde (lib.) 497 en J. J. van Hoeken (a.-r. en r.-k.) 673 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren van der Heyde en van Hoeken. UITSLAG LOTING NATIONALE MILITIE te GOES. Prov. Staten van Zeeland. De hoofdcommissie voor de in 1909 te Zeist te houden groote tuinbouwtentoon stelling, heeft zich bij adres tot de Prov. Staten gewend om steun in een door de Prov. Staten te bepalen vorm. Zoowel uit het bericht van het dage- lijksch bestuur der Zeeuwsch-e Landbouw- maatschappij als uit dat van den rijks- tuinbouwleeraar, blijkt, aldus merken Ged. Staten op, dat het verleenen van recht- streeksohen. steun aan de hoofdcommissie niet wenschelijk wordt geacht. In hoever tennen zouden kunnen zijn, wanneer het denkbeeld van den rijkstuin- bouwieeraar tot vorming van een pro vinciaal comité mocht worden verwezen lijkt, om daarvoor een crediet te openen, valt thans niet te beslissen. Uit den aard der zaak behouden wij ons zeggen Ged. Staten omtrent een dergelijk verzoek, dat een nader on derzoek zoude vereischen, alle vrijheid van oordeel voor. Intusschen meenen Ged. Slaton aan do Prov. Staten thans te moeten voorstellen afwijzend op bet verzoek te beschikken. De commissie ter behartiging van de belangen der Nederlandsch© inzenders op de internationale luinbouwtentoonstellihg te Berlijn in 1909, benoemd uit het cen traal bestuur van den Nedeiiandschen Tuinbouwraad, heeft aan de Prov. Staten van Zeeland een subsidie van f 500 ver zocht, als bijdrage ter bestrijding der al- gemeene kosten. Uit het aan Ged. Staten bij het adres toegezonden programma blijkt, dat de tentoonstelling in hoofdzaak de bloemen teelt betreft, welke teelt in Zeeland van betrekkelijk geringe beteek-enis is. Dat de tentoonstelling eenig werkelijk nut zoude afwerpen voor den tuinbouw in Ze-eland, 'woixlt noch in het adres, noch in de toelichting aangetoond. Ged. Staten stellen daarom aan de Prov. Staten voor afwijzend op het ver zoek te beschikken. Goes Heden had hier de loting plaats voor de nationale (militie. D-e lotelingen maakten op de straat weer het gebiuke-* lijke rumoer, terwijl er veel aan Bacchus werd geofferd. Ongeveer 25 va-n de 74 lotelingen zullen in dienst moeten treden. Morgen (Dinsdag) avond 8 uur zal in de Soe. V. 0. V., vanwege de Vereeni- ging voor Wetenschappelijke belangen, op treden prol mr. P. H. Diepenhorst van de Vrije Universiteit met het onderwerp „De Commune- van Parijs". Als een bewijs, dat er tegenwoordig toch nog eerlijke menschen in de wereld zijn, kan het volgende gemeld worden: De koopman J. K. alhier, verkocht de vorige week aan den landbouwer S. van 's Heer Hendrikskinderen een koe. Ue koopsom werd in papier uit betaald. Toen K. een tijd later thuis kwam en zijn geld wilde 'opbergen .kwam hij tot de ontdekking da.t hij ©en bankbiljet van f 100 te v-eel had ontvangen, waarop hij spoedig terugkeerde naar 's Heer Hen- drikskitideren en den landbouwer op zijn vergissing opmerkzaam maakte. Deze had er nog niets van bemerkt. Een geluk voor hem -dat het in eerlijke handen was terecht gekomen. Middelburg. Tót candidaat-notaris is be vorderd de heer J. L. va,n der Harst, alhier. Vlissingen. In de jongste zitting van ■den gemeenteraad werd benoemd tot on derwijzeres aan school D mej. M. Ooslinga, met algemeen© stemmen. De volgende subsidies werden verleend aan „Hulp in Nood" f200, het algemeen armbestuur f86.00, het. gasthuis f16.150 u Volg- omme NAMEN Sf„ a S V B O O AANMERKINGEN a J 0 1 Augustijn, Marinus Johannes 6 Broederdienst 2 Baarends, Maiinus Cornelis 41 3 Basling, Levinus Jozias 15 Eigen dienst 4 Battes, Theodoï' 70 5 van Belois, Dingenis 60 Broederdienst. 6 de Beste, Cornells 62 7 van der Bliek, Marinus Bernardus 29 Gebreken. 8 Bookela.tr, Cornells 53 9 Bruel, Piet-er 57 10 van Bruggen, Jochem 35 11 Cape-llo, Johannes L-eonardus 28 12 Capello-, Johannis Petrus 43 13 Donner, Jesphaas 49 14 Eversdijk, Marinus 69 Broederdienst 15 Fagel, Petrus Guillaumus Anthonius Hendrikus 36 16 Franken, Marinus 42 17 de Graaff, Gerrit 39 18 Greep, Jacobus Marinus 44 Gebreken. 19 Harinck, Janus 22 20 den Heider, Jan Pieter 5 21 de Hullu, Arie Pieter 71 22 de Jager, Adriaan 48 23 de Jonge, Cornells Foort 16 Broederdienst 24 de Jonge, Ja,n 63 25 Joosse, Jan 31 Gebreken. 26 van Kalmthout, Hendrik Joseph 46 Gebrek-en. 27 Kamp, Pieter 54 28 Kerkhove, Elizias 27 29 van der Klooster, Marinus Jambus 73 30 Koens, Prudent Willem 45 31 Kooman, Cornells 2 Gebreken. 32 de Rubber, Adriaan 7 33 Kuzee, Cornelis Jacobus 47 34 Lakké, Lamberlus Josephus 74 35 va,n der Leeuw, Johannes Petrus 37 36 Legerstee, Guiljiam Arie Johan 40 37 Liplijn, Pieter 56 38 Maartense, Jacobus Cornelis 65 39 van der Meer Mohr, Pieter Eduard 38 40 Melse, Jacobus 55 Broederdienst. 41 Nonnekes, Dirk 50 Gebrek-en. 42 Olievier, Dirk Marinus 68 43 Oranje-, Cornelis Leendert 52 44 Ortelee, Jacob 24 Broederdienst. 45 Ossewaarde, Jacob 9 46' Reij'e'rse, Jacob 20 47 van Sabben, Aarnout 34 48 Schouwenburg, Hubregt 26 49 Schrier, Pieter 33 50 Schrijver, Adriaan Simons, Anthonius Marinus 17 51 59 52 Sinke, Jan 4 53 Snoep, Andries 14 Eigen dienst 54 Stefess, Pieter 32 Broederdienst. 55 Steketee, Maarten 25 Broederdienst. 56 Steutel, Jan 66 Broederdienst 57 Sturm, Jakob 67 Gebreken. 58 Temmerman, Francois 13 59 60 Touw, Antonius Levinus Touw, Pieter Gerardus 18 23 r. i S tweeling Gebreken. 61 Verha-eg-en, Joannes Franciscus Hubertus 10 Gebreken. 62 Verwer, Albe'rtus Theodoras 30 63 Visser, Francois 58 64 Visser, Jan 3 65 Visser, Lambert Joseph 19 Broederdienst 66 de Vos, Ilubrechl Antonie Abraham 72 Gebreken. 67 Wessels, Janus 21 68 Weststrate, Jan 8 Broederdienst 69 de Wilde, Jacob 1 70 de Wilde, Pieter 61 71 Willeboer, Pi-eter 64 72 de Witte, Johannes Christiaan 12 73 do Witte, Johannes Wilhelmus 51 Gebroken. 74 Zandee, Christiaan 11 en aan het Burgerweeshuis f 6570. Een door regenten van bet gasthuis voorgestelde v-erhooging miet f 100 van de jaarwedde van den secretaris-rentmeester vond bij de overgroot© meerderheid geen instemming. In plaats van een rioolbelasting besloot de raad, op voorstel van den heer Rot tier, in beginsel tol invoering van een straatbelasting. Tengevolge van mist heeft Zaterdag avond op het kanaal tusschen Souburg en Keersluis, eeti aanvaring plaats gehad tusschen de Middelburgsche boot en de motorboot „Zeeleeuw". Laatstgenoemd vaartuig bekwam een gal boven de water lijn, doch kon de reis voortzetten. Borsele In de jongste raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig, behalve dc wethouder C. Mol. Wegens het bedan ken van den geneesheer R. G. I'ijl werd besloten opnieuw een© oproeping te doen. Daarna kwam in behandeling de be- groofing over 1909. De commissie met het nazien belast stelde voor de post Hoof- delijken Omslag van f 3500 op S 2800 te brengen, wegens het zeer voordeclige saldo over 1907 ad f 1739,40"'. In stem ming gebracht staakten de stemmen, zoo dat dit voorstel in de volgende verga dering opnieuw zal worden behandeld. De begrooting omtrent het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd. In gesloten vergadering wenden ee-nige reclames Hoofdelijfeen Omslag behandeld voor vermindering kwamen in aanmerking A. Kareis© Cz„ L. van de Wal, C. Ko-rten- bout en J. van 'tWesteinde Mz. Het adres van den Bond voor staats- pcnsionhe-ering werd voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van Ph. Ahl- strand te Antwerpen om een jaarlijksche subsidie voor ©en stoombootdienst van Borsele naar Antwerpen v.v. werd voor alsnog afwijzend beschikt. Krabbendijke. Zaterdagmiddag had hier bijna ©en ernstig ongeluk plaats. Toen de sneltrein van 2 uur hier wachtpost no. 25 zo-u passeeren, bleek dat aldaar de siuitboomen open stonden en er juist een zwaarbeladen wagen den overweg pas seerde. Door de ligging van het terrein (wegens houtgewas), kon het gevaar niet eerder bemerkt worden dan op 't aller laatste oogenblik, doch beiden, machinist en voerman, behielden hun tegenwoordig heid van geest, de een door krachtig rem men, de ander door het opjagen der paar den, zoodat de trein nog rakelings voor bij den wagen ging en men met den, schink viij kwam. Door de polilie weïd proces- verhaal opgemaakt. Hansweerd. Wegens den dikken mist heeft de stoomboot „Walsoorden" den dienst gisterenavond niet kunnen waar nemen -en daar de mist aanhoudt, heeft de bool -ook hedenmorgen niet gevaren, wat voor reizigers en post groote vertraging is. Gisteren is in het. schaar van Waarde wegens den mist omhoog gevaren, de En- gelsche vrachtboot „Ena", geladen met stukgoed vooir Antwerpen bestemd, doch wegens den dikken mist konden heden morgen de sleep booten niet uitvaren om hel schip af te brengen. Kwadendamme. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de afd. „Volks weerbaarheid" is het bestuur als volgt samengesteld: C. Driedijk Hz. voorz., G. Zuidhof vice-voorzitter, P. ('hamuleau secretaris, M. Walraven, penningmeester, F. Daalman, Jac. Walraven en Aalbrecht Boonman, Commissarissen. Schore. In de gemeenteraadsvergade ring van Zaterdag onder voorzitterschap van den heer burgemeester waren alle leden, tegenwoordig; de heer Glerum werd beëedigd en door alle leden gelukge- wenseht, waarna hij voorlezing vraagt vain het reglement van orde. Deze geschiedt, waarna hij vraagt waarom, in strijd met genoemd reglement, zijn geloofsbrieven in de laatstvo-rige vergadering niet zijn onder zocht. De voorzitter antwoordt dat hij niet anders heeft, gedaan dan ©etn b e s I u i t van den Raad uitvoeren; 'Lgeen de heer Verhaag-en ontkent. Immers van B. en W. was het voorstel uitgegaan oim dc ge loofsbrieven van den lieer Glerum toen niet te onderzoeken. De voorzitter sluit hierover de discussie, waarop de heer Gl<e- lum de opmerking maakt: nu weet ik nog niks. Ingekomen zijn 2 reclames tegen den aanslag in den H. 0. Zij- zullen later wor den behandeld. Medegedeeld wordt dat 5 Oct. kas en boeken van den gemeente ontvanger door B. en W. zijn nagezien en in orde bevonden. Er was -in kas 1232,10. Het verzoek van dhr. Hage, kan tenier', om zijn salaris te brengen op f 350, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt thans met alge meen© stemmen ingewilligd. Over de re kening van het Burgerlijk Armbestuur, die thans weer ter'tafel komt, ontspon zich ©en breede discussie; voornamelijk over den po-str vergoeding vo-or vergaderingen. De voorzitter deelde mede- dat niet 3 maar 6 personen aan de beide maaltijden had den deelgenomen, namelijk 3 bestuursle den, do secretaris-penningm., de burge meester en de gemeente-veldwachter. De burgemeester wordt door het arm bestuur steeds uitgenoodigd om als voor lichter tegenwoordig te zijn. Dhr. Karelse zegt, dat de leden van het armbestuur zelf zoo voldoende ontwikkeld moe-ten zijn dat zij de zaak naar behoo-ren kunnen waarnemen. Dhr. Verhaagen zegt dat hij de leden van het armbestuur en hun secretaris voldoen de ontwikkeld acht om hun werkzaamhe den te kunnen uitvoeren, en het best zon der voorlichting afkunnen. De voorzitter zegt verder dat de raad f30 heefl toegestaan en deze post is niet overschreden. Dhr. Verhangen zegt dat deze post wel degelijk overschreden is, want de 12 fles- schen wijn geleverd door dhr. Baarends van Kiuiningen zijn ook op de vergaderin gen gebruikt en niet verantwoord. Spreker stelt voor de rekening niet goed 1c keuren. Met 3 stemmen voor, 1 legen wordt de rekening afgekeurd. De be grooting 1909 wordt evenmin goedge keurd, omdat er een post, groot f 30 op voorkomt voor vergaderingen, welke den raad veel te hoog voorkwam. Het bekende adres inzak© Staatspensioneeriing werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen met. 4 stemmen tegen 3, die van de heeren Karelse, Verhaagen en Glerum. Bij de rondvraag vraagt de heer In 't Anker zoo mogelijk verbetering Le brengen aan den ingang van den Noordweg bij de hofstede van den burgemeester, aangezien door het voortdurend versmallen van den weg het daar beslist gevaarlijk wordt bij 't inrijden. De voorzitter is Van dezelfde meening en acht dat daar alleen verbete ring kan worden aangebracht door de om heining iets te verlengen. Dhr. Glerum zegt dat niet de gemeente, maar de eige naar der hofstede daar aansprakelijk voor is dat de weg geen schade lijdt. De voor zitter zegt dat het daar een erg gevaarlijk punl is, vooral hij donker. De-heer Verhan gen zegt, donker is geen bezwaar, dan heeft elk voertuig licht op. Doch ©en af doend middel zon zijn als er ©en beschoei ing langs den weg weid gezet. Het voorstel 'om de omheining te verlengen werd ver worpen en besloten in de volgende ver gadering deze zaak weer aan de orde 1© brengen. D-a heer Verhaagen vi aagt hoe het staat met de gevaarlijke afsluiting aan de Noord- en Vlakezandweg. D-e voor zitter zegt dat B. en W. niet stil hebben gezeten en vermoedt dat spoedig nou goede verbetering zal komen. Daarna sluiting. Wissekerke. Vrijdag woedde hier ©en ernstige brand. Op den mestput achter de schuur van den vrachtrijder Jero- nimus, tusschen de Kerkstraat en de Le pelstraat, stond kort bij dit gebouw een stapel stroo. Een vijfjarig jongetje, in gezelschap van één of meer kleine kinderen, speelde bij dal stroo met lucifers, met liet gevolg dat de stapel in brand vloog. Het was ongeveer kwart over één, zoodat alle man op zijn werk was; de meesten buiten liet dorp. Op het gemaakte alarm kwam al wie kon aangesneld, maar vóór de spui ten op het terrein verschenen, en dat was zeer spoedig, was de stapel één vuur klomp en deze tastte de houten wand-en der schuur aan. D-eze was vol graan, hooi -en stroo. Als men nu nagaat, dat het bran dende gebouw aan alle zijd-en op afstan den van 1 tot 10 meter omgeven was van houten getimmerten, varkenshokken en mestputten, dan mag men van geluk spreken, dat de brand tot de schuur be perkt bleef. Dit is in de eerste plaats toe te schrij ven aan de windstilte, maar in de tweede plaats aan het dapper en onvermoeid op treden van een groote vrouwenschaar, die zich met ijver wierpen op al wat op een -emmer geleek en uit alle wellen -en regenbakken uit -den omtrek water droe gen naar de spuiten, omdat een put, kort bij den brand, die vroeger brandvijver was, tengevolge van jarenlange vervui ling, thans slechts modder bevatte. Eerst nadat op 'tklokkengeklep een voldoend aantal spuitgasten waren opgekomen, kon den de vrouwen haar werk neerleggen. Een paar schuurtjes in de buurt zijn nog door 'tvuur aangetast geweest, maar konden behouden worden. De brandweer bleef den ganschen nacht bezig met hel uitdo-oven der gloeiende massa binnen de wanden der schuur. Het verbrande was laag verzekerd, zoo dat ook door 't ongerief, de geleden schade aanzienlijk is. Weg tusschen Zeel a n d en Bra bant. In de jongste vergadering der Prov. Staten van N.-Brabanl is medegedeeld, dat Ged. Staten met het college van Ged. Staten van Zeeland in een© uitvoerige correspondentie zijn getreden ter zake van het verkrijgen eener harde verbinding tus schen beide provinciën langs den spoor weg-dam -door da Oostersohelde, van welke correspondentie het resultaat is, dat voor- loopig deze zaak zal dienen te worden aangehouden met het oog op eon in uit zicht gestelde bedijking bezuiden den spoorwegdam, waardoor ©ene gunstiger gelegenheid voor hel. stand komen der gewenschte verbinding zal ontstaan. De winkelier in goud- en zilverwerken. 1'. M. II., van de Kipstraat te Rotterdam, werd Zaterdagmorgen langs telefonisehen weg verzocht een gouden he-eren-horloge ketting op zicht te zenden aan den ge meenteontvanger van IJselmonid-e. D-e ket ting zou afgehaald worden. Eerst tegen half z-es Zaterdagavond -daagde er iemand oji, die ©en schrijven vertoonde, waarin verzocht werd aan den brenger daarvan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 2