IEUWE ZEEUWSCHE COURANT BIJVOEGSEL Een Besmetting. BINNENLAND. behoorende bij de van Zaterdag 25 October 1908. De heer E. van Dieren, arts, wijst in een uitvoerig artikel in de T e 1 e g r a a f, op het gevaar voor psychische besmet ting, dat er schuilt in het voortdurend prediken van haat tegen bepaalde perso nen en autoriteiten en in de stelselmatige ondermijning van het gezag, zulks in verband met ^Lc kwestie van bet drie voudig ontslag te Amsterdam. Aanhalende de woorden van Troelstra -. „Voor vorscheidenen heeft het socialisme den borrel vervangenhet gevoels socialisme, d>e prediking van haat tegen bepaalde personen en autoriteiten, het werken op ©ogenblikkelijk succes, op de lach- en traanzenuwen, dat alles is voor menig naar overprikkeling snakkend pro letariër een heilzame verkwikking (Van leed en strijd, pag. 67) meent de heer v. D. dat die woorden vrijwel (dus niet geheelvan toepassing zijn op wat in Amsterdam bij voortduring valt waar te nemen. Ik ken er bij hoopen zegt hij die iederen avond hunkeren naar de hatelijke lectuur, welke in het blad van „de partij" geregeld te vinden is, die daarnevens iedere week nog een bui tengewonen prikkel noodig hebben, waar voor de redactie van het vakvereenigings- blad (Prinsenhof, Volks o- n de r- w ijzer, Volksschool, enz.) te zor gen heeft, en die dan bovendien, nog tal van vergaderingen bijwonen, waar ze door een of ander grooter of kleiner kopstuk in het gewenschte „humeur" worden ge bracht. „De heer Tröelstra stelde het voor, als zou zulk een „kunstmatige, kwasi-revolu- tionnaire opwinding" alleen tieren op dan bodem, die het gevolg is van den langen werkdag! Het is echter van algemeen© bekendheid, dat de overgroot© meerder heid onzer gemeente-beambtan en -arbei ders zich niet „dood werkt", ja, zich zelfs niet „druk maakt"; bovendien behoeft men slechts weinig aan zielkunde gedaan te hebben, om te weten, dat de vatbaar heid voor psychische infectie (want daar gaat het om), die bij z.g. nerveuzen gevon den wordt, niet alleen daardoor, d. w. z. door overmatigen arbeid, ontstaat. Tal van factoren zijn hierbij van invloed: de een heeft zijn z.g. zenuwzwakte te wijten aan zijn. ouders of voorouders (die zich bijv. aan drankmisbruik schuldig maakten), de ander aan zichzelf (bijv. en dat komt, helaas, hèèl dikwijls voor door het toepassen van de zenuwverslindende mid delen, die aanbevolen worden ter beper king van het kindertal); ook de voeding kan een zéér ongunstigen invloed hebben zoo kunnen zich in allerlei meelbevat- tende voedingsmiddelen, zooals rogge, tarwe, maïs, enz., bij ondoelmatige be handeling vergiften vormen, die bet ze nuwstelsel ziek maken of belangrijk ver zwakken, en het is de vraag of de wijze, waarop het hoofdbestanddeel van het da- gelijk sch brood behandeld wordt, ons wel altijd daartegen vrijwaart". Deze 'nerveuzen geraken nu o I zoo licht onder de bekoring van wat door Troelstra zelf 'genoemd werd: „prediking van haat tegen 'bepaalde personen en autoriteiten", en 'zulks geschiedt het gemakkelijkst, als er Velen bijeen zijn! Zoo liet de „leider" Tröelstra zelf in 1903 zich meesleuren in het z.g. „anar chistische avontuur"; ja, waarlijk, hij zelf bleek toen niet meer opgewassen tegen het „prediken" en de „leuzen" van de anarchisten, met wie hij dan ook beloofde „schouder aan schouder" te zullen staan en nog wel tot aan de tanden toe ge wapend I tegenover de .dito uitgeruste bourgeoisie. De schrijver noemt het opmerkelijk, datdezelfde man, die een dergelijke prediking het hardst afkeurt, er zich bij voortduring mede onledig hield en houdt, hetgeen hij met tal van citaten van Tröel stra staaft. „Als mijn lezers -— zoo gaat hij voort al dien „revolutionairen bombast", al die van „wreedheid, zelfzucht, diefstal, moord, hongerdood" en daartegenover van „haat, wraak, heiligen strijd en bloed" (maar vooral van gal!) overloopende zin nen doorworsteld hebben, dan zullem zij zich verbazen, als ik hun mededeel, dat de auteur Pieter lelies Troelstra op een andere bladzijde van zijn brochure de vol gende bewering ten beste gaf: Acht de liberale bourgeoisie zich gerechtigd een mensch, die tegen de zeden handelt, daar voor te straffen... het socialistische pro letariaat zal zich niet als zederechter over zijn medemenschen opwerpen." Schrijver verwondert zich over derge lijke dingen niet meer, maar betreurt ze daarom wel. Hij beseft maar al te goed dat de „naar overprikkeling snakkende" nerveuzen door dergelijk geestesvergift, dat ze ten onrechte als „een heilzame verkwikking" beschouwen, nog véél ver der van streek geraken en er allicht door tot daden verleid worden, waartoe zij in normalen toestand onmogelijk zouden kun nen besluiten, daden, die...de achter lijke bourgeoisie nog altijd beschouwt als zijnde niet in overeenstemming met fte heerschende „zeden" en die zij dus niet zal mogen dulden en zeker niet op den duur. „Dergelijk geestesvergift wordt tegen woordig, helaas, op allerlei manieren in dag-, week- en maandbladen, in romans, op het tooneel, in vergaderingen, cursus sen, meetings ja, waar al niet? ruimschoots verspreid; zelfs de jeugd moet er op aanraden van mevr. Roland Holst reeds vroeg kennis mede maken deze dame verheugt zich dan ook over 'nopgroeiend socialistenkroost, dat ervan kindsbeen af mee doortrokken werd 1 „Onlangs is door de sociaal-democra tische Onderwijzersvereeniging een bro chure uitgegeven, gericht tot de Neder- landsche arbeiders. Zij bevat méér zenuw vergift, dus méér geestesvergift, dan er in een jaar tijds in de Delftsche spiritus fabriek bereid ka.n worden; maar zij be vat bovendien de afdoende bewijzen, flat de 'menschen, wier geestestoestand door mij geschetst werd, slechts op de veilige gelegenheid wachten, om de aan hun zor gen toevertrouwde kinderzieltjes op de door mevr. Holst gewenschte manier te gaan bewerken. „Het publiek mag daaromtrent wel eens het een en ander vernemen. „Zoo kan men in het schotschrift lezen, dat, volgens de opvatting van deze S. D. 0. V.-ers, onderwijzers, zooals zij zijn, het niet met hun geweten kunnen overeen brengen een kind te loeren, dat bet zich bij ijverig en volhardend streven kan „op werken", d. w. z. een plaats kan verove ren op een hoogeren trap van de maat schappelijke ladder. „Zij vinden het namelijk noodig, dat een arbeiderskind „niet open en onbevan gen de wereld inziet" en daaronder wordt verstaan, dat het dus reeds op de school banken moet leeren begrijpen dat „de groote massa gedoemd is op de laagte te blijven, waar zij staat", ja, dat velen (alléén de arbeiderskinderen vraag ik) door de oeconomische ontwikkeling omlaag gedrukt worden". Door sommigen is wel eens de vrees uitgesproken, dat onderwijzers met der gelijke begrippen ongeschikte opvoeders zouden zijn. Wie zoo iets waagde te zeg gen kreeg er van langs; en tot slot werd hem zalvend toegevoegd„Vrome broe der, wij vallen de kinderen niet met der gelijke kwesties lastig; daarvoor hebben wij veel respect voor de kinderzielwij geven het kind alleen wat des kinds is". „Met dergelijke phrases kunnen zij na het verschijnen hunner brochure echter niet moer voor den dag komengèèn hun ner kan thans meer ontkennen, dat zij het er, al beoogen zij wellicht anders, fei telijk op aanleggen, de kinderzielen om laag te drukken, te bezoedelen met hun ontevredenheid, haat en afgunst, en de fut er uit te redeneeren; ja zeker, zonder dat ze dit zelf inzien (ik voer dit tot hun excuus aan) leggen zij het erop dan om lijnrecht tegen het Christendom in, den kinderen het beste te ontnemen, den lust tot streven, tot omhoog werken, de zucht om te woekeren met de geschon ken gaven, den plicht om te trachten het ontvangen talent te vermeerderen. „Ziedaar, welk geestesvergift zelfs aan de schoolgaande kinderen zal worden toegediend, als de autoriteiten niet door tasten en niet..... gesteund worden door allen, die tot dusver vrij bleven van de psychische besmetting, welke ik in dit artikel beschreef". BAI.HA91STATE1V, We zullen dit maal niet veel zeggenover den toestand in die staten. Het nieuws is te précair; wat we gister lazen als belangwekkend, wordt heden tegen gesproken. En verder is het confereeren der verschillende mogendheden aan de orde conferenties, van welker inhoud of gevolg geen enkele courant het fijne kén weten. De mededeelingen, die de bladen dan om trent die conferenties, of wel omtrent de ..houding" van dit of dit land geven, zullen we onzen lezers onthoudenze komen ons niet van voldoend belang voor. Zoolang er in de Balkanstaten niet méér belangrijke, en vooral meer vaststaande gebeurtenissen plaatsgrijpen, zullen we deze rubriek wat bekorten. De Servische Kroonprins Het aandeel, dat de Servische Kroonprins in de volksbeweging neemt, blijkt inderdaad zeer groot te zyn. Hij wordt door ver schillende berichtgevers ter plaatse zelfs de ziel der volksbeweging genoemd. Hij houdt er een geregelden inlichtingendienst op na omtrent de vorderingen der bewe ging tegen de Donau-monarchie. De leiders der betoogingen honden hem aanhoudend van den gang van zaken op de hoogte en het komt ook wel voor, dat de Kreon prins persoonlijk de betoogingen leidt. Het viel bij de jongste toespraken, die de Kroonprins tot het volk hield, op, dat hij ze van een stuk papier voorlas. Hij had ze dus blijkbaar voorbereid. Booze tongen fluisterden zelfs, dat een of andere volks dichter ze voor hem opstelt en dat hij die opgeschroefde dingen van builen leert. De verhouding tusschen Koning en Kroon prins heeft gelijk men weet, steeds te wenschen overgelaten, maar zelden zijn vader en zoon op zoo gespannen voet ge weest, als in de laatste weken. Vrijdag j.l. moet het in het Koninklijk paleis tot zulke heftige tooneelen tusschen beiden gekomen zijn, dat de Koning in woede het vertrek verliet met het vaste besluit af stand te doen van den troon. Eenige in vloedrijke leden van de partij der samen zweerders moeten Koning Peter echter tot andere' gedachten hebben gebracht. Sinds staat Koning Peter weer geheel onder in- vloel der samenzweerders, terwijl de Kroonprins het houdt met de tegenpartij. De dynastieke kwestie is op die mai ier ten nauwste verliondeD met de kwestie of de samenzweerders het helt in handen zullen honden of niet. ITALIË ,,L aat de kleinen tot inij komen"'. Het is hier algemeen bekend, schrijft Vox Urbis" een medewerker van het te Rome verschijnende blad „Rome"' dat bjj pauselijke audiënties het jonge volkje altijd de bijzondere aandacht trekt van den Hei ligen Vader Niet zelden bljjft de Paus stilstaan by een kleinen knaap of meisje om met groote minzaamheid met hen te spreken. Nog met lang geleden zagen wij bij een derge lijke gelegenheid een kleinen knaap van nauwelijks acht jaren, die, de liukerhand van den Paus vasthoudend, hem door de geheele zaal vergezelde en met van-vreugde- glanzende oogen naar Hem opkeek, wanneer hij bet woord nchtte tot een der aanwezige, nedergeknielde pelgrims Toen Z. H. door overdrukke werkzaim- heden genoodzaakt was te breken met zijn gewoonte om des Zondags in den namiddag in de „Cortile delta Pigna" voor een ver hoor van duizenden te preeken over het Evangelie van den Zondag, liet de Paus, in de plaats daarvan, nu en dan de jongens en meisjes van Rome, die dat jaar hun Eerste H. Communie hadden gedaan, in het X aticaan l>y zich komen, om hun me dailles ten geschenke te geven bij zulke gelegenheden schjjnt de H. Vader zich opnieuw jong te gevoelen, onderhoudt zich op harte! ij ken toon met hen, ondervraagt hen over hetgeen zij te huis en op school geleerd hebben, en zegent hen met vader lijke teeaerheid. Nog niet lang geleden werd een klein jongetje, het zoontje van eene familie uit Dublin, door zijn moeder en grootmoeder naar het Vatician medegenomen. De knaap was zeer net gekleed en men had hem vooraf ingeprent, wat hjj te doen had wanneer hij in de tegenwoordigheid van Z H. zou worden toegelaten hij moest driemaal een kniebuiging maken en ver volgens den ring van Z H. kussen, wanneer hem dit toegelaten werd hij moest niet bang zjjn, maar braaf, oplettend en gehoor zaam. Zoo waren dus de beste maatregelen getroffen en om alle ve gissingen te voor komen werd nog een laatste „groote repe titie gehouden in het hotel, alvorens men zich naar het Vaticaan begafde groot moeder plaatste zich in een hoek van het vertrek, de kleine kwam binnen, maakte achtereenvolgens drie kniebuigingen, kuste de hand der oude dame en verwijderde zich toen. In het aticaan en in de tegenwoordig heid des Pausen toegelaten, bracht hij er de eerste kniebuiging uitstekend af. Maar toen hjj de tweede zou maken en zjjn hoofd ophief, zag hjj plotseling de blanke ge stalte van Z. H., met uitgestrekte armen en een vaderlijken glimlach op het edele gelaat, op slechts eenige stappen voor hem uitnu vergat de kleine opeens alle lessen van zijn ouders, dacht niet meer aan knie- buigingen en snelde met opgeheven armen op den H. Vader toe, alsof hij gekust moest worden. Dit gebeurde werkelijk, en niet alleen dit, maar de H Vader droeg hem over naar zjjn zetel, waar hy een kostbaar gouden medaille voor den kleine uitkoos welke in de familie van den knaap ongetwijfeld als een hooggewaardeerd aan denken zal bewaard blijven. De millioenen voor het Vaticaan. De anti-clericale pers is in den laat- sten tijd weer druk in de weer geweest om op te sommen, hoeveel millioenen, er zoo telkens, als op vastgestelde tijden, naar het Vaticaan gedragen worden. Wil men „zekere" bladen gelooven, dan ko men de goedgeefsche Cresussen der aaide er hun millioenen-cadeautjes brengen, zoo nis wij, gewone stervelingen, onzen vrien den of gasten een sigaar presenteeren.. og slechts eenige weken geleden was het Z. Ex. kardinaal Gibbons, die bij zijn bezoek aan Z. H. den Paus zoo maar even een millioen dollar op diens tafel achterliet. Vervolgens kwam Mgr. Farley, aarts bisschop van New-York, die bij dat eersle nullioen nog twee andere millioenen kwam voegen. Eenige dagen later werd een groep Amenkaansche pelgrims door den opper priester in de consistoriezaal ontvangen, en verliet deze niet dan na eveneens twee millioen dollar aan de voeten van Zijne Heiligheid nedergelegd te hebben. Dat maakt dus zoo ongeveer twaalf en een half millioen gulden in het korte tijds- bestek van een paar weken Maar verleden jaar had reeds de keizer van Oostenrijk, tot dankzegging voor het gelukkig herstel van een aanval van bron chi tis, het wissewasje van een millioen kronen aan den H. Vader gezonden, na dat de vrome keizerin, in het laatste jaar haars levens, hem daartoe het voorbeeld had gegeven, door niet minder dan 350 (drie honderd en vijftig) millioen kronen naar het Vaticaan te zenden. Iieipont Morgan kan nooit verschijnen of hij schenkt ettelijke millioenen aan den Heiligen Stoel en allerlei potentaten pn plutocraten doen maar aldoor een regen van millioenen en millioenen in het ver trek van Z. H. den Paus nederdalen.; Velen onzer zullen zich nog wel het belachelijk bericht herinneren, da,t kort na den dood van Paus Leo XIII over de geheele wereld verspreid werd, .en waarin vermeld stond, dat men, toen de kamer van den overleden opperpriester ontruimd werd, niet minder dan zeven tonnen goud achter eenige meubelen verborgen vond 1 Het, is mogelijk, dat deze dwaze praat tot op zekere hoogte voortkomt uit de aan fantasiebeelden zeer rijke hersenen! van zoogenaamde Vaticaan-corresponden- ten, maar in iden regel is zij het uitvloeisel van het stelselmatig opzweepen tegen het Vaticaan door het internationaal anti- cfericalisme, met het doel tevens om den Katholieken voor te spiegelen, dat de H. Stoel volstrekt geen behoefte heeft aan stoffelijken steun. Het feit nu is, dat de inkomsten van den H. Stoel, zelfs wanneer zij' zeer zui nig beheerd worden, ternauwernood vol doende zijn om de noodzakelijke uitgaven te dekken, vooral sinds de Kerk in Frank rijk op zoo. onrechtvaardige wijze in haar tijdelijke bezittingen aangetast, en van nagenoeg alles beroofd is. Het mag bekend genoeg geacht worden, dat; het anti-clericale „bloc" in den ge meenteraad van de H. Stad zich in het afgeloopen jaar op bijzondere wijze ge kenmerkt heeft door allerlei hatelijke en tirannieke maatregelen tegen de Kerk. Bet allerlaatste staaltje op dit gebied is, dat signor Nathan verlof heeft verkregen van den minister van eeredienst, om tegen be taling van drie lire per jaar en per kerk het uitwendige van het gewijde gebouw te gebruiken als aanplak-plaats voor re clames en advertentiën. Tegelijkertijd heeft de gemeente, van de verschillende firma's en advertentiebureaux bij contract het uit sluitend recht gekocht om op deze wijze reclames en annonces aan te plakken, waarvan zij nu gebruik maakt om de overtuiging en de gevoelens der Katho lieken van alle nationaliteit, die de ker ken van de stad komen bezoeken, te kwet sen. Zij beleedigen bovendien den Hei ligen Vader, die het moreels oppergezag uitoefent over de kerken, zoolang dezen in gebruik zijn voor den Katholieken eere dienst. Een artikel in de „Osservatore Romano" veroordeelt dit contract op de strengste wijze. Het blad vergelijkt deze overeen komst met die tusschen Judas en da synagoge, aan welke hij' zijn Meester door verraad overleverde voor dertig zilverlin gen. Het verklaart tevens dat het de plicht der regeering is, het uitwendige der kerk gebouwen tegen ontheiliging en profana tie te beschermen. De berichten over het voorgenomen huwe lijk van mej. Elkins met den hertog der Abruzzen luiden nu weer zoo beslist moge lijk. Het huwelijk zal doorgaanen mej. Elkins, die katholiek wordt, zal met den prins in den echt worden verbonden te Baltimore. Kardinaal Gibbons zal het huwe lijk inzegenen. De koning van Italië zal zich bij de plechtigheid doen vertegenwoor digen door den priDS vaD Turijn Ook wordt gemeld, dat de prins door een kruiser uit de Vereenigde Staten naar het vaderland zal worden teruggebrac t, welk schip dan begeleid wordt door andere Italiaansche kruisers, de Fieramosca en de Etruria. De wijnoogst is dit jaar wederom buiten gewoon voorspoedig in Italië. Zoo krijgt men eigenlijk van het goede te veel. Want de oogst van 1907 was eveneens overvloedig en bracht 60 millioen hectoliter op Hier van zijn maar 29 millioen hectoliter ver bruikt, zoodat ruim de helft, niet minder dan 31 millioen hectoliter wijn, overgescho ten is. Mem weet er inderdaad geen raad mee. Op vele plaatsen, vooral in Apulië, zijn de waterputten geledigd en met wijn gevuld, om maar vaten voor den nieuwe: oogst beschikbaar te krijgen. Aan export naar het buitenland werd tot dusverre bijna niet gedaan Maar de Regee ring heeft onlangs een deskundige naar het buitenland gestuurd, om de wijze van ex port daar te bestudeeren en zoo mogelijk nieuwe afzetplaatscn te vinden. Het ware een zegen voor het gansche land, als deze proefreis werkelijke resaltaten kon opleve ren. Want anders loopt Italië gevaar, te wor den overstroomd doorzjjn eigen wijn. SPANJE. Steunt de Kath. Pers. In de „Correo espanal" van Madrid staat in een uitvoerig verslag over het pers congres dat te Saragossa gehouden is, dat de aarts bisschop Mgr. Soldeocla y Romera zich aldus over de Katholieke pers heeft uitge laten „Onder de katholieken zijn veel rijken, die hun geld geven voor het bouwen van nieuwe kerken en godsdienstige gestichten. Dat is een schoon en goed werk, maar helaas, een verandering van politiek is voldoende om al die stichtin gen te doen verdwijnen. Daar entegen kunnen de vruchten, lie men verwachten mag van een goede pers, ons niet ont nomen worden. Is het daarom niet veel beter, om flinke dagbladen te stichten en te onderhouden, die het ware algemeen welzijn bevorderen? Wij beleven dagen, waarin het noodzake lijk is op geestelijke en stoffelijke manier de kath. pers te stenneD, die voor ons het krach tigst vuurwapen is. (Ie vrai fusii répétition) God wil hetLaten wjj odzö pers od onze schrijvers verdedigen 1" FRANKRIJK Geen „Zuster", maar „Madame". XX an neer tot dusverre eten minister zich door den dwang van onomstootbare feiten gedrongen zag, de onbaatzuchtige toewij ding van liefdezusters in ziekenhuizen op het slagveld te erkennen en haar eerelin- ten. kruizen, medailles en andere o rider- scheidingsteekenen toe te kennen, aarzel de hij n'iet 1de b naming va» „Zuster- te gebruiken. lémenceau en de tegenwoordige mi nister van oorlog hebben bet nu zeker een buitengewone aardigheid gevonden, hierin eer» verandering te bitengen. Er was een veel te godsdienstig reukje aan dat woord zuster: ©en ietwat meer „ge seculariseerde" naam zou bepaald vetsl beter klinken. E» zoo kwam bet, dat in laan der laatste nummers van bet „Journal Officiel" de onderscheidingen werden var- meld, toegekend aan drie zusters, ieder van haar aangeduid' met het woord mada. me. De eerste „Madame" Curel; de tweede „Mad imle" Masson; de derde. „Ma dame" Césard. Het behoeft w.el niet gezegd, dat deze leden van geestelijke Orden zich geen le ven van zelfverloochening en heldhaftige opoffering getroost hebben miet de bedoe ling om van de an li-godsdienstige Fran- sche regeering een of andere vereerende onderscheiding in te oogsten. Maar daarom is het des te ongerijmder, da,t de ministers, dm zich gedrongen gevoelen haar ver- diensten, te beloonen, haai" tegelijkertijd den titel, die haar bet dierbaarst is wei geren. Immers, niet als „Madame die of die" hebben zjj1 haar eigen leven veil ge had aan het lijdensbed der ongelukkigen, maar als zuster Hilaire, zuster Lucie en zuster Libère, zooals haar orde-namien luiden. BHIT8CHLA1VD. Huwelijk van een zoon des Duitschen Keizers. Gistel-middag te half 5 werd in de Kur- tuisten-zaai van het koninklijk slot het burgerlijke huwelijk voltrokken van prins August U ilhelm van Pruisen en prinses Alexandra Victoria van Holstein-Gliicks- burg in tegenwoordigheid van de naaste verwanten van het bruidspaar. Daarop volgde de plechtige inzegening van het huwelijk in de Slotkapel, onder deelneming van .een groot aantal daartoe uitgenoodigde gasten. Ook de leden va,n het Corps diploma tique boden op de ontvangst na het ker kelijk huwelijk hun gelukwenscben aan. Aan het feestmaal dat daarop volgde dronk do keizer op bet geluk van het jonge paar, waarbij hij ze eraan herinner de dat het leven betiëekiende arbeid, jets verrichten voor Vaderland len Vo-lk'. rot slot had naar oud gebruik een fak- keldans plaats; het jonge paar vertrok naai- Hubertusstock. AMERIKA. De Boschbranden. Wij gewaagden reeds vaa de geweldige boschbranden. die in enkele gedeelten van den staat New York woeden Vooral de bos- schen in het Adirondack gebergte worden zwaar geteisterd. Dit door zijn natuurschoon zoo bevoorrechte gebied, biedt op het oogen- blik een zonderlingen en betreurenswaardi- geu aanblik. Op verschillende plaatsen wor den breede banen gekapt om zoodoende den vlammen door gebrek aan voedsel het voort gaan te beletten en den brand te stuiten Het is echter zeer de vraag of dit veel zal helpen, want de langdurige droogte van den laatsten tijd heeft het bosch in ee-i toestand van gemakkelijke brandbaarheid gebracht in de gedeelten van het Adirondack ge bergte, waar de brand woedt, bevinden zich vele buitenplaatsen, welke natuurlijk in groot gevaar van vernietiging verkeeren. In dezelfde streek ligt ook een groot sanatorium voor longlijders; honderden verpleegden maken zich gereed om te vluchten. jI ®i8e?.aard,g gevolg van deze branden is, dat de dieren des wouds, waaronder vele beren en ander groot wild, hun schuilplaat sen hebben moeten ontvluchten en nu in staat van betrekkelijke tamheid op de open vlakten ronddolen. De stoffelijke schade, in het Adirondack- dollars hedraa«t reeds millioenen Bovendien branden er bosschen in Penn- sylvame, Michigan en Wisconsin. Evenals Ph!f«d1Vta3 Ne? }r°rk bangt ook boven Philadelphia een dicht'e verstikkende rook. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer vervolgde gister het debat over de wijziging der Militiewet. De minister Sabron verdedigde het ont werp. Het voorgestelde tweeploiegenstelsel zal bij rationeel© arbeidsverdieeling de taak van het kader niet te zwaar maken, het ontwerp brengt een half millioen be zuiniging. De minister verklaarde zieh beiteid tot een spoedige indiening der wetswijziging, om de bij dit ontwierp beoogde inkorting van den diensttijd vain het blijvend (ge deelte miet 2 maanden in de wet vast te leggen. Minister Wientholt deelde mede voornemens te zijn de zeemiliciens voor hoogstens 71/2 maand voor eersten oefe ning® tijd en 5 Weken voor herhalingsoefe ningen te houden.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5