rslstersj. üjwielen Jr., „BITTER" BOES. 1 NIEUWE ZEEUWSCHE I AUTE'S. .he, Duitsche en ITOÖNSTELLING 1NDIJKE i ot succes. van Springmatrassen Dé twee hoofdfouten der Vrijhandelaars. BUITENLAND. 31N N E NIA N D Marktberichten. ROIN, straat 231, Goes. It van het seizoen, I' merken, waaruit It prijs. it volgende seizoen, leuwigheden op dit I' zien zal zijn, kan op het gebied van blf allicht beklagen nderagenten koopt, er dat hij in goede dat er concurrenten durven lis gekocht 'Arendskerke; J. DE itsdijkJ.MINNAARD, KOLE, Kruiningen te; A. PIETERSE en ige; A. KALLEMIJN, ig Veeren Bedden. -] I Peluw en 2 Kussens met I Prijs f 25. Peluw en 2 Kussens met j Bed en Peluw f30, 35, en 60. VEEREN BEDSTELLEN. t: Bed, Peluw en 2 Kus-* jrertrek voor Bed en Peluw, 1 tlles tezamen in de prijzen f 40, f 45, f 50, f 60. larandeeren al onze Veeren NIET DOORSTUIVEN.» jng Kapok Bedden. -8 en 2 Kussens in de prijzen 8 f 16, f 20, f 23 en f 25. 8 jng Wollen Bedden. -• en 2 Kussens in de prijzen 16 en f20 «Save van al onze Bed- voor TWEE persoons. JM persoons zl|n de» procent lager. a»»»»»»»»»»»»»»»»# HUfKENS, erkstraat C 4, GOES, de DAMES te berichten de T der 5)033* BIJVOEGSEL behoorende bij de van Zaterdag 10 October 1908. Het verwarren van „Vrijhandel" en „Eenzijdigen vrijen Invoer". Het hoofddenkbeeld van den Internatio nalen Vrijhandel om, de mededinging haar natuurlijken loop latend, de goederen te laten voortbrengen waar dit het goed koopst mogelijk is en op die wijze de voortbrenging zoo' productief mogelijk te doen zijn, is in theorie in hoofdzaak juist, r) De fout der vrijhandelaren is nn echter, dat zij, internationalen vrijhandel en een zijdigen vrijen invoer verwarrend, vermee- nen dat, wanneer de staat zich slechts van inmenging onthoudt, zich inderdaad in dien staat de industrieën zullen ontwik kelen, die aldaar het meest levensvatbaar en productief zijn. Deze foutieve meening is ontstaan door dat de apostelen van den vrijhandel, een onbepaald vertrouwen stellend in de deugdelijkheid van hun leer, er van over tuigd waren, dat het slechts een vraagstuk van eenige jaren zou zijn om haar alge meen te zien toegepast. Noch in theorie, noch in de praktijk is echter de vrijhandelsleer tot haar uecht gekomen. In theorie niet, want een groot, mis schien het grootste deel der staathuis houdkundigen is de vrijhandelsleer niet toegedaan. In de praktijk niet, omdat, zelfs waar de vrijhandearen het roer van het staatsbe stuur in handen hadden, zij hunne begin selen, hetzij om fiscale redenen, hetzij om dat zij er zelf geen voldoende vertrouwen in stelden, niet volledig in toepassing heb ben gebracht. Immers zelfs Engeland biedt ons tal van voorbeelden van verdekt protectionisme en laat oogluikend meer en meer in zijne koloniën toe de preferentiëele rechten, die het (uit een vrijhandelsoogpunt!?) in onze overzeesche bezittingen veroordeeld en opgeheven wist te krijgen. In Nederland is de vrijhandelsbeweging in haar optreden van nog veel bedenkelij ker allooi. Immers de wet Sprenger van Eijck van 1895 verdubbelde ongeveer de bij ons verleend wordende protectie, en het z.g. vrijhandelsgezinde ministerie Pierson trachtte die bescherming nog maals met 20 pet. te verhoogen. 2) Waar nu de vrijhandelsleer zich noch in theorie, noch in de praktijk algemeen heeft weten baan te breken, daar- heeft' het streven naar de verwezenlijking van een dergelijke hersenschim slechts theoretische waarde en is het in de praktijk dus niet meer de vraag wat beter is, Vrijhandel of Bescherming, maar dient de vraag ge steld: Wat is beter Bescherming of Een zijdige vrije invoer? De vrijhandelaren, Vrijhandel en Een zijdigen Vrijen invoer verwarrend, nemen voetstoots aan, dat de argumenten voor den Vrijhandel ook van kracht zijn voor den Eenzijdigen vrijen invoer. Niets is minder juist; en dit blijkt al aanstonds daaruit, dat wat wij noemden het hoofddenkbeeld van den Vrijhandel, niet verkregen wordt door Eenzijdigen vrijen invoer. De staat, die Eenzijdigen vrijen invoer huldigt, ziet binnen zijn grenzen niet tot ontwikkeling komen de takken van nij verheid, die er van nature het meest pro ductief zijn, maar zijn nijverheid wordt in haar ontwikkeling voor een groot deel geleid en beheerscht door fiscale en pro- tectonistische maatregelen (invoerrech ten, uitvoerpremiën en dergelijken) van het buitenland. Er behoort nu inderdaad meer dan naï veteit toe om te meenen, dat het buiten land zijne maatregelen wel zoo. zal treffen, dat onze nijverheid daardoor het best tot ontwikkeling komt. Die maatregelen toch, beoogen meestal het tegenovergestelde, het zijn veelal uitingen van den strijd der volkeren op handelsgebied. 3) Keeds het door bijna alle staathuis houdkundigen gemaakte voorbehoud, dat het voor staten, waar de nijverheid nog weinig ontwikkeld is, aanbeveling kan verdienen de natuurlijke ontwikkeling der industrie te hulp te komen en te ver haasten door het heffen van invoerrechten op buitenlandsche fabrikaten, maakt dit denkbeeld tamelijk hersenschimmig. 2) Het. bedenkelijkste van alles is echter dat, zooals bekend is, onze vrijhandelaars er niet voor terugdeinzen de goede resul taten in de beschermde bedrijven verkre gen, voor te stellen als heilzame gevolgen vanden vrijhandel. 3) Een tegenhanger van deze naïveteit vindt men bij de vrijhandelaren, die mee nen, dat Nederland geen moeite behoeft te doen om in handelsverdragen gunstige bepalingen te bedingen, omdat het als meestbegunstigde natie de voordooien trekt die andere natiën bedongen voor haar industrie. Een natuurlijk gevolg daarvan is, dat sommige speciaal Nederlandsche soorten van voortbrengselen hoog belast blijven, terwijl de andere tegen lager recht kunnen worden ingevoerd. Zoo is dus het belangrijkste, het groote argument van den vrijhandel, dat hij de meest productieve takken van nijverheid kweekt, niet toepasselijk op den Eenzij digen vrijen invoer. Integendeel, de ma tige en rationeele beschermende maatregel, die tegenover de uitvoerpremie een aequi- valeerend invoerrecht stelt en die het ver lies aan afzetgebied in het buitenland zoo veel mogelijk tracht te vergoeden door het verleenen van een voorsprong op de binnenlandsche markt, zal voeren tot de ontwikkeling der industrieën, die van na ture het meest productief zijn en zal op nijverheidsgebied den toestand scheppen, die het meest overeenstemt met dien, welke ontstaan zou zijn onder de werking van' den Internationalen vrijhandel. Het verwarren van .„Vrijhandel" en „Eenzijdigen vrijen invoer" is de eerste hoofdfout der vrijhandelaren. BAEKAA'-SCHIEREIEAA I». Geen oorlog? In een eergisteren gehouden ministert raad te Konstantinopel werd besloten, dat Turkije langs diplomatieken weg moet doen wat het kan, doch dat het oor logsdenkbeeld beslist moet worden prijs gegeven. Over het algemeen, zoo meldt ook Reu ter uit Rome, bestaat er een optimistische strooming en indien de Servische agitatie geen gevaarlijke uitbreiding aanneemt, ge looft men, dat de onderhandelingen tus- sehen de mogendheden de Oostersche, quaestie zullen regelen, in het belang ook van de wenschen. welke Italië koestert. Nog een Staatsgreep. Men meldt uit Canea, 7 October: De gebeurtenissen op den Balkan zul len hier gevolgen hebben. De Kretenzen hebben heden een staatsgreep voorbereid ten gunste van vereeniging met Grieken land. Nu de Donau-monarchie een hap neemt uit het Turksche Rijk, nu Bulgarije zich zelf emancipeert, nu achten de naijverige Grieken blijkbaar den tijd gekomen om ook hun aandeel te veroveren in den buit en hun lang gekoesterden wenseh. de ver eeniging van Kreta met Griekenland, in vervulling te doen gaan. Het oogenblik. kon niet handiger gekozen, dat moet ge zegd. Nu de Donau-monarchie voorgaat, mag Griekenland wel volgen denkt men te Athene en waar er thans toch al zoo veel te regelen valt, kan de Kretenzer kwestie er ook nog wel bij. Het vuur wordt den aan alle kanten geplaagden) Turk wel na aan de schenen gelegd en de vraag rijst, of jong Turkije, dat zich bij de staatsgreep en van Oostenrijk-Hon- garijo en Bulgarije desnoods wel scheen te willen neerleggen, ook deze laatste be proeving met de no-odige zelfbeheersching zal weten te doorstaan. In 1898 werd aan Kreta autonomie ver leend (onder beheer van een hoogen com missaris) onder suzereiniteit der Porte, zonder evenwel, zooals Bulgarije, schat plichtig te zijn. Een waarschuwing. Twee ministers van het Britsehe Rijk Asquith, de premier en Grey, zijn ambt genoot voor Buitenl. Zaken hebben in redevoeringen, gehouden te Leven en te Wooler, Oostenrijk en Bulgarije gewaar schuwd tegen het eigenmachtig en brutaal schenden van het verdrag van Berlijn zon der goedkeuring der andere belangheb bende mogendheden. Waar zou het met liet openbare internationale vertrouwen heen moeten, vroeg Grey, wanneer deze of gene staat naar willekeur de interna tionale tractaten zou kunnen verscheuren? Hoe kan men verwachten, dat de oor logstoerustingen zullen verminderen, wan neer iedereen leeft in de voortdurende vrees de internationale tractaten plotse ling gewijzigd te zien zonder goedkeuring van alle mede-onderteekenaarsWat be paaldelijk de thans zoo plotseling ont stane krisis betreft, achtte de minister het waarschijnlijk dat, welke herziening van het Berlijnsche tractaat er ook volgen moge, er behoorlijk rekening worde ge houden met de belangen en den toestand van Turkije. De nieuwe regeering aldaar moet geholpen en gesteund en niet pnt- moedigd worden, en men dient niet te vergeten, dat de aangedane beleedigin,a! een beweging, die tot dusverre vredelie vend was, zou kunnen doen overslaan in een oorlogzuchtige; dat zij alle hervor mingen in gevaar zou kunnen brengen en Macedonië en Armenië weder zou kun nen terugvoeren in den treurigen toestand van vroeger. In dezen geest heeft, naar Reuters agentschap verneemt, de regeering te Lon den aan die te Weenen ook geschreven. Montenegro protesteert. Evenals Servië, heeft de regeering van Montenegro aan de onderteekenaars van het tractaat van Berlijn een nota gericht, om verzet aan te teekenen tegen de im- lijving van Bosnië en Herzegovina, Indien, zegt zij, de mogendheden dit feit erkennen, acht Montenegro zich van alle verplichtingen, die uit dat verdrag: voortvloeien, met name die welke op art, *29 betrekking hebben, ontslagen. re Belgrado heerscht een gevaarlijke stemming onder de Serviërs; voortdurend vorden bijeenkomsten gehouden, waar er op aangedrongen wordt op te rukken naar de Drina, de grensrivier tusschen Servië en Bosnië. Eergisteren werd er op een bijeenkomst een besluit genomen, waarin van de regeering geëisoht werd, de krachtigste maatregelen te nemen, ten einde de bewuste inlijving te verhinderen, en de vergadering lijf en goed ter beschik king van de regeering stelde. „Weg met Oostenrijk! Oorlog met Oostenrijk!" werd telkens vernomen. De toenemende opge wondenheid der bevolking blijkt ook hier uit, dat groote sommen aan spaarpen ningen van verschillende banken zijn ge haald. Een mogelijke verstoring van den vrede zou dus vooral van deze zijde zijn te wachten. Maar gelukkig schijnt dit de eenige zijde te wezen. Te Sofia is de vrees voor ooi-log blijkbaar verminderd; er zijn geen maatregelen voor een mobili satie genomen. Een ultimatum? Eergisteravond werd te Konstantinopel het gerucht verbreid, dat Bulgarije in. een telegram dringend op zijn erkenning als koninkrijk door Turkije had aangedrongen'. Daarom zegt het „Berl. Tagebl.", ge looft men, dat Bulgarije een motief voor de oorlogsverklaring zoekt. Uit de nabijheid van Oeskjoeb in Alba nië worden woelingen van Albaneezeri! gemeld. Twee bataljons infanterie zijn afgezon den. In die streek werd een Bulgaarsch dorp door 20 Grieken overvallen. De vrees voor nieuw leven, dat het bendewezen uit de huidige crisis zal putten, blijkt hierdoor gegrond te zijn niet alleen, maar men vreest ook, dat hierdoor wellicht de oor log onvermijdelijk zou kunnen worden. BEEtilË. 't ls den lezers mogelijk bekend, dat in België de toestand der Vlamin gen vooral der Viaamsche werklieden, die enkel Vlaamsch verstaan en spreken kunnen op godsdienstig gebied vaak zeer treurig is. Om niet te spreken van die werklieden, welke in Frankrijk gaan wer ken, zijn er velen, die in de Franseh-spre- kende gedeelten van België geregeld werk vinden en er niet zelden met geheel hun huisgezin heentrekken. In die WaaLche streken nu zijn er vele priesters die geen Vlaamsch kennen, of' beter gezegd, er zijn er maar weinigen die het Vlaamsch wel kennen, 't Gevolg hiervan is, dat de Vla mingen nooit een Vlaamsch sermoon te hooren krijgen, dat zij om zoo te zeggen door geen priester kunnen worden aan gesproken, dat de godsdienstleer voor hunne kinderen in het Frausch geschiedt, dat zij geen Viaamschen biechtvader vinden kunnen en dus, aangezien hun 't brood van Gods Woord niet gebroken wordt, in geestelijken zin letterlijk van honger sterven. Door de voormannen der Viaamsche be weging werd reeds meermalen op dien treur gen toestand de aandacht gevestigd. Maar zooals 't meer gaat, die noodkreten werden als overdreven beschouwd, men scheen zich geen rekenschap genoeg te geven van den werkelijken toestand en vooral was op de Waalsche seminaries de „goesting" om Vlaamsch te leeren niet groot. Op 't seminarie van Doornik, zoo vertelde mij nog onlangs een student, waren slechts een dozijn studenten, die behoorlijk Vlaamsch konden en eeu pro fessor, die 't in t geheel niet meester was, gaf er één maal per week één uur Viaam sche les Die les bestond in 't opzeggen van den Vlaamsehen Cathechismus. En als een student, waar 't in de vraag te pas kwam, met veel moeite er uit kreeg, dat iemand b. v. iets volbracht had, dan verbeterde de professor heel ernstig dat het zijn moest volgebraoht. Was de les afgeloopen dan hieven de studenten een zucht en begrepen maar niet, dat er op den aardbol mensehen woonden, die zulk een boersche taal spreken en nog minder dat uien ooit leeren kon in die taal een sehoone gedachte behoorlijk uit te drukken. Toch, het zij met eere vermeld, zijn er aanstonds ijverige Waalsche priesters ge weest, die den ernst der zaak begrepen en, gewekt door 't groote gevaar voor de zielen zooveler Vlamingen, hun natuurlijken en met de moedermelk ingezogen afkeer van het Vlaamsch overwonnen, om zich te midden hunner vele andere werkzaam heden en zorgen neer te zetten tot de voor hen zeker moeilijke studie der Viaam sche taal. („Msb.") KI .M.AM». De Cholera. Van Maandag- tot Dinsdagmiddag kwa men te St. Petersburg 111 nieuwe cho- lera-gevallen en 58 steilgevallen aan (die ziekte voor. Er zijn 1585 cholera-lijdieps onder behandeling. Uit Tabris wordt gemeld, dat de cholera onder de bevolking van die stad snel om. zich heen grijpt; de gevallen met doode- lijken afloop zijn talrijk, en het gevaar eener besmetting van Transkaukasië Ls groot, daar aan de Russische grens gee- nerlei voorzorgsmaatregelen worden ge troffen'. In ide 48 uren van Zaterdag en Zondag kwamen buiten Manilla 598 nieuwe ge vallen voor en 354 sterfgevallen. Sedert 1 Januari zijn totaal 21611 menschen ge storven aan de cholera. PORTUGAL. De koningin-moeder van Por tugal waanzinnig? Naar de „Corriere di Gienova" bericht, is de Koningin-Moeder Maria Pia van Por tugal, de grootmoeder vaal koning Manuel, het slachtoffer geworden' van een ver schrikkelijk lot. Tengevolge der vreeselijke gebeurtenissen op den eersten Februari van dit jaar zooals bekend is, werden: op dezen dag haaf zoon koning Carlos en haar kleinzoon, de kroonprins van Por tugal vermoord is zij waanzinnig ge worden. Toen zij op dezen dag de bloedige lij ken zag, wierp zij zich op de ontzielde lichamen en moest met gewield worden weggevoerd. Reeds eenige dagen later be gonnen zich sporen van waanzin bij haar te vertonnen. De Koningin-Moeder beeldt zich in, dat hare handen en hare klee- deren nog altijd met bloed bevlekt zijn. Zij verlaat daarom hare vertrekken niet en vermijdt angstig ieder gezelschap. Haar toestand is in den laatsten tijd zeer ver ergerd, zoodat men het ergste vTeest. OOSTENRIJK. Op het Middenstandscongres, dat te Wee nen bijeen gekomen is, zijn onze regeerings- afgevaardigden en verschillende bekende Nederlanders aanwezig Mr, Aalberse, dr. Nouwens, de heeren Mewsen en Tutein Nolthenius uit Amsterdam, Nieuwenhuis uit Nijmegen, Das uit Utrecht. Nadat Zondagavond de Weener Handels- en Industrie Kamer den afgevaardigden der regeeringen een verwelkomingsavond aan geboden had, vond Maandagmorgen te 10 uur de openingsvergadering plaats, bijge woond door bijna 800 deelnemers uit onge veer alle staten van Europa's vasteland, bestuur. Nadat de voorzitter van den Internatio nalen Bond tot bestudeering van de toe standen der middenstanders, dr. Exner, de vergadering geopend had, werd terstond overgegaan tot het kiezen van een congres- bestuur. Dr. Exner hield daarop nogmaals een rede, waarin hij de zorg voor den midden stand schetste als niet uitmakend eenig politiek streven, maar een voor allen nood zakelijk voorwerp van sociale studie. Hij prees vervolgens België als het eerste land, waar de middenstandspolitiek als nood zakelijke aanvulling der sociaal-politiek werd begrepen, gevolgd het eerst door Wurtemberg en later door de meeste andere landen van Europa Ook België was het weer, dat het voor beeld gaf van internationale beh andeling der quaestiete Luik had dan ook het eerste congres plaats, waarop thans het tweede te Weenen volgt. Na kern betrad de minister van Arbeid, dr. Gessmann het spreekgestoelte, en heette het tweede Congres te Weenen namens de regeering welkom Hij schetste vervolgens, hoe de misstan den der moderne samenleving het eerst in de arbeiderswereld zich deden gelden, en hoe voor haar het eerst werd gezorgd. Thans rust op den Siaat dezelfde plicht tegenover den Middenstand, die immers voor de Maat schappij van bijzondere beteekenis mag heeten. Beiderlei sociale werkzaamheid staat niet tegenover, maar naast elkander op het eene gebied zoowel als op het andeie is het doel de sociaal zwakkeren te ver sterken. De zelfstandige kleine burger heeft een moeilijken strijd om het bestaan en niet minder de van anderen afhankelijke midden standers. Hier moet de Staat steunen. Er dient gezorgd voor onderwi. s, voor krediet en wat er verder uoodig is. De Koningin. Het „Berl. Tagebl.' 'schrijft: De toestand van Koningin Wilhelmina van Nederland, die in Februari van bet volgende jaar eene blijde gebeurtenis te gemoet ziet, is volgens mediedeeling van den Prins Gemaal, die, zooals men wiaet, op het oogenblik in Duitschland vertoeft, voortreffelijk. De doktoren beblwn de Ko ningin nochtans volkomen rust voorge schreven tot 15 October. H. M. de Koningin heeft, naar men uit Den Haag seint, hij het heerlijke zomer weer van den laatsten tijd nu eu dan van de buitenlucht geprofiteerd. De directeur-generaal der Staatsspoor wegen. heeft bepaald, dat bij bet betrek ken van dienstwoningen, door de 'zórg van den dienst van weg en werken der maatschappij zal worden nagegaan, welke herstellingen of verbeteringen noodig zijn en .zonder bezwaar kunnen worden aan gebracht en dat deze zoodra mogelijk zul len worden uitgevoerd. Het groote Kath. Dagblad. Over de oprichting daarvan schrijft de „Nieuwe Venlosehe Crt." „En toch is 't een heele durf De andere bladen zullen hun sympathieën zoo maar niet verliezeu, en 't is de vraag of er in Nederland lezers genoeg zijn voor zoo'n groot dagblad. Een benarde tijd staat aan te breken voor de Katholieke dagbladpers in Neder land. De wagen zat reeds in het moeras en zal er nu nog minder uitkomen, want het span dat hem trekken moet past niet bij elkaar. De eene knol zet terug, als de ander vooruit wil en nummer drie geen puot verzet. Geen voerman kan hier iets uitrichten, tenzij er nieuwe paarden komen, geschoold om saam te werken. Die zijn er wel, maar wie zal de ouden uithaken Dat ze dan maar voortsukkelen. Wie weet of niet uit het kwaad juist het goede geboren wordt. Eén katholiek groot dagblad, dat „T ij d", „M aasbode" en „Centrum" ver ving, ware het desideratum geweest. Onze meening is zooals men weet een andere. Een kath. groot dagblad, dat „Maas bode" en „Centrum" omvat, is naast een „desideratum" een illusie. Wat is de vrouw? Als wij het huisgezin als één geheel beschouwen, als één lichaam, en wij noemen den man het hoofd daarvan, mogen wij zeker ook vragen: „Wat is dan de vrouw?" Deze vraag kan cn zal echter verschillend beantwoord moeten worden al naar de hoofd eigenschappen, die de vrouw bezit. Zoo wordt een vlijtige vrouw betiteld als rech terhand, een verkwistende als een grage maag. De vrouw met een scherp, gezond verstand noemt men het oog, de weetgie rige het oor, de babbelzieke den mond, de goedige het hart, en ten slotte de nijdige of boosaardige de gal. Alléén de vrouw, die godvruchtig, be seheiden, verstandig en vriendelijk is, is meer dan oog, oor, mond, hand of hart zulk een vrouw is „de ziel" van het huisgezin. Zegt het voort! De leutige torenwaehter. De Haagsch-Middelburger Torenwachter blaast steeds voor zjjn gehoor nieuwe phan- taaieën. Den tekst zijner muziek deelen wij kortelings mee. Dr. Kuyper heeft bij vorige gelegenheden verklaard alleen in de kamer te willen komen op voorwaarde dat hij door de ge- heele coalitie candidaat werd gesteld eene voorwaarde, waarvan de Chr.-Hist. nimmer iets hebben vernomen. Te Sneek hebben de C. H. daarentegen bedenkingen geopperd; te Ommen waar geen O. H. zijn, kon deze beproefde taktiek niet opgaan. Men moet weten dat juist te Sneek de O. H. niets hadden, in Ommen daarentegen juist wel iets hebben „te zeg gen". Voorts dat de C. H. leiders te Sneek gepoogd, en, zij het misschien te laat, niet zonder succes gepoogd hebben, de Friesche C. H. op dr. Kuyper te doen overgaan, terwijl van C. H zijde in Ommen dr. K. werd aanbevolen, nog vóórdat bekend was of hij zich de candidatuur zou laten wel gevallen. Aan enkelen der C. H. heeren is, tijdens de vacantie, de boodschap thuis bezorgd dat de kiezers van Christelijken huize (de C H. schijnen daartoe niet te behooren) dr. Kuyper in de Kamer verlangden met of zonder goedkeuring van den heer Lohman en zijne partij, zekerlijk een in elk opzicht noodelooze boodschap! De C. H. zijn, tegelijk met de anti revolutionairen, erg geechrokken, doordat aan een anti revolutionair Kamerlid is mee gedeeld, dat men hem verzoeken zou zijn zetel voor dr. Kuyper in te ruimen, zoo dr. K. „niet ergens in het land gekozen werd." Die „reehtsche" lieden schijnen erg schrikachtig te zijn. Anders zouden zij allicht bedacht hebben, dat men eerst als dr. K. deze aarde verlaten heeft, weten kaD, óf „hij ergens in het land gekozen is", en op dat oogenblik kan het dreigement geen effect meer hebben. Eenige anti-revolutionairen in Den Haag met de heeren Lohman c.s. hebben allerlei „slimmigheidjes" uitgedacht om dr. K. buiten de practische politiek te houden. Dat strookte juist met de intiemste gedachte van den leider zelf. Maar als deze niet in de Kamer komt, komen zijn volgelingen stellig in verzet tegen zijn onderbevelheb bers, het Kabinet-Heemskerk. Dat nu mag niet. Daarom gaat dr. K. wèl naar de Kamer, en zoo heeft de heer Lohman het voor de zooveelste maai afgelegd tegen dr. Kuyper. Dr. Kuyper, stiekem geweerd door Lohman c,sdie het Kabinet-Heemskerk steunt, ontsnapt aan het complot, door naar de Kamer te gaan, ten einde het Kabinet voor ondergang te behoeden, en alzoo in de kaart te spelen van den heer Lohman c.s. Het is duidelijk, dat dit snakerijen zijn. Maar schat de Torenwaehter zijn lezers niet te hoog, als hij onderstelt dat dezen dit terstond bij het lezen begrijpen? Of zou hij er werkelijk plezier in hebben hen eens bij den neus te nemen (Ned.) Middelburg, 8 Oct. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer. Nieuwe tarwe en witte boonen 25 cent hooger. Kroonerwten 25 cent lageroverige artikelen onveranderd. De prijzen waren als volgt: Jarige Tarwe f 0.a f 0. Nieuwe f 7.50 f 7.75 Roggef 6.25 - 6.75 Wintergerst f 0.- 0. Zomergerstf 5.25 - 5.50 Haver3.- 3.50 Paardeboonen f 7.- 7.50 Kroonerwten f 10.75 - 11.50 Tuinboonen f 6.- 6.50 Witte boonen f 11.50 a -11.75 Ronde bruineboonen f 15.- 16. Lange dito f 9.50 -10.50 Alles per mud. Boter f 0.575 a f0.625, part.f 0.65 p, bo ko. Eieren f 5 50 part. f 5.60 per 100 stuks. VLISSINGEN, 9 October 1908. Boter per1/» kilo f0,675 a f 0. Eieren f6.a f 0.per lOOstuks.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 5