{IEDER r goes. kT". uitTzeeland. No. 117 Zaterdag 3 October 1908. Vierde Jaargang. tnbieding IrOOR te Goes :he Rijwielen 1ËL" VAN BUEL [E FABRIEK MATRASSEN echts i geld op van Effecten. 1. HENDRIKSE. en en Rnndvee, KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt eiken MAANDAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Hef postfarief. BUITENLAND. BINNENLAND. sen tarantie. GOEDE KWALITEIT' hd Onderdeelen. prijscourant van alle Beien. |xel. fcan pan ]K. Middelburg. ids meer dan een eeuw. Veeren- en Kapok- en-. Molton Dekens, anten en Wiegen. |nd of zwart /e. aanbieding voor rers en Veehouders. prijs per kwartaal 75 cent 95 Patronaten ruitbetaling. AM. ligd DRUKWERK LE COINTRE. borgtocht. n bet hotel de Kinderen ia Le Cdintre, Goes. gesteld do»r P L A A., Vrts te Meliskerke. hans tijdelijk aangeboden p., na ontvangst van LE COINTRE, te Goes. NIEUWE ZEEUWSCHE dWT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers èi contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur "s namiddags. Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Met 1 October is in werking getreden het nieuwe tarief voor brieven, briefkaar ten en gedrukte stukken, zooals dat is vastgesteld bij 4© jongste wijziging der Postwet. Het port bedraagt: a. voor brieven gefrankeerd vooir een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 ct. boven 20 tot en met 200 gram 10 ct., boven 200 tot en met 500 gram 15 ct. en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 ct. daarboven. Het port voor een brief binnen den kring van het postkantoor of hulpkantoor waar de brief is ter post bezorgd,, be draagt voor een gewicht van niet meer dan 20 gram .3 cent; boven tO;t en met 200 gram 5 cent. Voor een, ongefrunkeierden brief bedraagt het port 5 cent meer dan voor een ge- frankeerden van jietzelfde gewicht. b. voor briefkaarten: gefrankeerd 2*/2 cent; ongefrajikeeijd 5 ct. Binnen den kring als bovenbedoeld be draagt het port voor een briefkaart l1^ ct. (gefrankeerd), o. voor' gedrukte stukken: voor een gewicht tot ;en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram; boven 500 tot en met 750 gram 121/2ct, boven 750 tot en met 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram1 of gedeelte van 1000 gram 21/s cent, daarboven; d. voor nieuwsbladen: Het port voor nieuwsbladen, met of zon der bijvoegsels bedraagt per nummer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan, 55 gram 1/2 cent, boven 55 tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram '/2 cent daarboven. Voor bijvoegsels of bulletins, die afzon derlijk verzonden worden, is een gelijk port verschuldigd. Onder nieuwsblajden, zijn te verstaan all|e ten -minste eenmaal per maand verschij nende couranten jof tijdschriften. De Derde Herhalingsoefening. Eindelijk is er dan toch een minister gekomen, die het plan heeft te oldoen aan den wensch van zoovele duizenden in den lande. 'tWas „het Huisgezin", hetwelk reeds eenige maanden geleden voorspelde, dat minister Sabron wel wat voelde voor afschaffing der derde herhalingsoefening. Sedert hoorde men daarvan niets meer, tot deze week de Memorie van Antwoord inzake wijziging Militiewet van den mi nister verscheen. En de minister stelt daarin o.a. voor in art. 111 der Militiewet in plaats van „in het geheel twaalf weken" te lezen „voor niet langer dan twaalf weken". Men ziet het verschilthans moet twaalf weken worden opgekomen De minister wil twaalf als maximum handhaven, doch een bepaald aantal weken laat hij los. Niet langer dan twaalf weken kan het dus zijn. Ongetwijfeld zal de Tweede Kamer met dit voorstel accoord gaan, en dan wil het ons voorkomen dat binnen afzienbaren tijd in Nederland een opkomst van 9 we ken voor de militie, en wel in twee peri oden, regel worden zal. Wat wij in het belang der duizenden miliciens in de eerste plaats en tweedens in het belang der schatkist van harte hopen. Intusschen nu reeds een bravo voor minister Sabron. ITALIË. De Brazilianen bij den Paus. De Paus heeft Woensmiddag kardinaal Acoverde d'Albuguerque ontvangen, met een groep pelgrims uit Brazilië. De kar dinaal las een adres van hulde voor, waar op Pius X een toespraak tot de Brazili anen richtte. Hjj herinnerde hen aan hun verplich tingen als burgers; by dankte hen niet te zijn teruggeschrokken voor een reis van ruim 5000 mijlen om hem te komen gelukwenschen. Dan gaf de H. Vader o.a. nog de vol gende raadgevingen: „Gehoorzaamt aan uw kerkelijke overheden. Hebt gelijken eerbied voor de burgerlijke wetten. Streeft er naar de orde en den vrede te handhaven. Geeft aan God wat God toekomt en aan Cesar wat Cesar toekomt." De Paus wenschte zich geluk er -mede, dat de Brazilianen nog niet zekere ideeën kennen, die Europa besmetten, zooals de radicale en socialistische theorieën en de ideeën van sociale gelijkheid. Ieder moet tevreden zijn met zijn lot en niet afgunstig wezen op hen, die een hoogere plaats be- kleeden in de maatschappij. Want de huo ger geplaatsten zyn dikwijls het meest te beklagen, als zij hun rijkdommen niet ge bruiken tot welzijn van de gemeenschap. Tot het oprichten van een internationalen turnbond van katholieke jongelieden waartoe Z H de Paus dezer dagen Ier ge legenheid van het in het Vaticaan gehouden turnfeest heeft aangespoord zijn reeds de eerste stappen gedaan. In zijn toespraak tot de turners, die onder leiding van graaf Carpeyna, den organisator van het turn feest, door Z. H. in audiëntie werden ont vangen, verklaarde de Paus de spelen en oefeningen der katholieke jongelieden te prijzen en te zegenen, „daar lichamelijke oefening een verkwikking is voor den geest" en zij de ledigheid, de moeder van alle ondeugden, verdrijft. Z. H. spoorde echter de katholieke turners aan zich te onthouden van alle overdrijving bij het beoefenen der sport, daar ook hier de deugd gelegen is in de matigheid. Keizer en Paus. Naar de „Köln Volksztg." mededeelt, wil keizer Wilhelm1 het gouden prieslierjubilé van Paus Pius niet laten voorbijgaan, zonder ook van zijn kant den H. Vader met dat zeldzame feest geluk tie wienschen. Het blad verneemt, da,t de keizer een hoogen Katholieken staatsbeambte met die zending heeft belast, den oppeipresident van de Rijnprovincie, vrijheer von Schor- lemer-Lieser, IKlVKUIJIi Een fraai staaltje van wat men in Frankrijk onder „regee ring" en „justitie" verstaat, wordt door den corr. van het „Hbl." verteld. In de „V o i x du P e u p 1 e" verscheen dezer dezer dagen de volgende oproep aan de recruten der nieuwe lichting: Soldaten, schiet niet! Gij zijt niet in de kazerne om de arbeiders te vermoorden. Indien eeDig commando tot dooden u in de ooren klinkt, weest dan voltrekkers der gerechtigheid en geen moordenaars. Schiet zonder medelijden op dengene, die last geeft tot moord en doodt hem, hoeveel galons hij ook hebben moge. Alle ministerieele bladen drongen erop aan, dat tegen den schrijver van deze op ruiende taal een vervolging zou worden ingesteld. Maar minister Briand heeft er nog geen last toe gegeven, Want naar de Voix du Peuple" vol leedvermaak vertelde minister Briand was het, toen nog maar advocaat Briand, die de vrijspraak wist te bewerken van den man, die deze taal een jaar of wat geleden, tijdens een mijnwerkersstaking, in een departementaal blaadje neerschreef I De heer Briand is, gelijk men weet, minister van Justitie. DLITSCHLAND. Haar mond voorbijgepraat heeft mej. Baaden op den Duitsehen partij dag van de S D. A. P. Zij heeft eens verteld, hoe de partij komt aan de drie millioen stemmen van den Rijksdag. De „Graafschapper" zegt er 't volgende van De sociaal-democraten gaan er grootsch op, dat zij bij de stembus voor den Duit- Rijksdag niet minder dan ruim 3,000,000, zegge ruim 3 millioen stemmen uitbrengen En voorzeker, dat is een respectabel cijfer Een partij, die ruim drie millioen stemmen kan uitbrengen, is een party van invloed, van niet geringe beteekenis. Het is evenwel ook niet geheel zonder beteekenis te weten, hoe de roode heeren aan dat enorm gelal stemmen komen. Mej. Baaden heeft dit de vorige week te Neurenberg op een sterk rood gekleurd vrouwen-congres verklapt. Over het verkiezingswerk sprekende, deelde zy het volgende mede: „Wij hebben alle vrouwen opgeroepen, om mee te helpen bij de verkiezing voor het Pruisische „Abgeordnetenhaus", om te stryden tegen het corrupte verkiezingssy steem en tegen den gehaten Pruisischen Staat, waarvan we een cultuurstaat willen maken. We hebben daarom alle arbeidsvrouwen verzocht, den kooplieden te vragen „Voor wie zal je stemmen? Als je op een van onze tegenstanders stemt, ben je onze vijand en dan koopen we niets meer bij je! (Levendige toejuichingen). De egeering en de patroons oefenen ook het terrorisme uit eu bedreigen beambten en arbeiders met ontslag, als ze niet naar hun pijpen dansen. Als de heerschende klasse dat doet, dan kunnen we het ook (Toejuichingen Daarom hebben ook wij het terrorisme gepredikt! (Applaus.) Ik heb in eene circulaire aan de „Genos- sinDen" verzocht, om de wapens der heer schende klasse nu ook eens tegen hen aan te wenden. We zyn verheugd, te kunnen constateeren, dat het middel helpt. In Berlijn hebben alle kleine handelaren, die van de arbeiders leven, zooals brand stof-, melk-, petroleumverkoopcrs, óf vour ons gestemd, óf niet gestemd." (Levendige toejuichingen K IJSLAND. De toestand van de Tsaritsa wekt, vol gens een telegram uit Petersburg aan de Lokal Anzeiger, groote bezorgdheid. De dokters willen met alle geweld, dat zij naar het Zuiden van Italië zal gebracht worden. Maar de Tsaritsa wil de reis niet zonder haren man en kinderen ondernemen. Voor alle gebeurlijkheden worden de keizerlijke jachten gereed gehouden. RUMEN IË Een aanslag op den kroonprins. De „Magyar Orszag" van Budapest meldt, dat Maandag een aanslag heeft plaats gehad op den kroonprins van Rumenië, toen deze op den Hongaarschen staats spoorweg tusschen Dava en Tzam reisde Een groote steen werd in het salon- rijtuig geslingerd en de kroonprins kon ternauwernood ontsnappen. Twee andere inzittenden werden door glassplinters gewond. De dader werd gezien en achtervolgd, maar slaagde er in te ontsnappen. Hetzelfde gebeurde verleden jaar, toen de kroonprins op een motortochtje een kleine Rumeensche stad passeerde. Hij werd door een boer met steenen geworpen en beleeiigd Hij achtervolgde den boer, nam hem gevangen, en leverde hem aan de autoriteiten over. Ofschoon de kroonprins van Rumenië een moedig soldaat en een man van de daad is, zooals hij voor drie jaren, toen de koninklijke trein in brand vloog, heeft getoond, toen hij zijn jas uittrok en als een gewoon burger de leiding van het blusschingswerk op zich nam, is hy toch in Rumenië verre van populair. De oorzaken dezer impopulairiteit zijn gemakkelijk na te speuren. Hij is slechts een aangenomen zoon, een neef van ko ning Carol en zijne Duitsche bloedver wantschap hij is een Hohenzollern is bjj het volk evenzeer gehaat, als de Roomsch Katholieke godsdienst, dien hij belijdt en waarvan hij weigert afstand te doen om tot de orthodoxe kerk over te gaan. De bisschoppenvergadering. Dinsdag is in het Bisschoppelijk paleis te Haarlem de gewone halfjaarlijksche ver gadering der Bisschoppen gehouden. De vijf Bisschoppen van Nederland waren alle op deze vergadering tegenwoordig. EERSTE KAMER. Overeenkomst met de Mij. Zeeland. Bij het afaeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot goedkeuring van de over eenkomst met de maatschappij Zeeland wegens het uitvoeren van den maildienst tusschen Vlissingen en Queensborough werden [soortgelijke opmerkingen gemaakt als in de Tweede Kamer. Geklaagd werd over het ontbreken van behoorlijken tyd voor een voldoende be handeling van de zaak. Voorts[ werd bevreemding uitgesproken, dat de booten 's nachts den overtocht van Vlisriogen naar Queensborough in hoog stens 63/4 uur en overdag in hoogsten 7 uur moesten afleggen. Men meende, dat 's nachts gevaarlijker varen was dan over dag en daardoor grootere voorzichtigheid voor den nachtdienst noodzakelijk was. Gaarne zouden sommige leden van den minister eenige opheldering ontvangen over hetgeen in de Memorie van Toelich ting wer 1 medegedeeld, dat de Nederland- scbe postadministratie nog jaarlijks een bedrag van f 50,000 aan transitkosten zou ontvangen Men meende toch, dat het land van ontvangst Dooit transitrechten ontving en zou daarom gaarne vernemen van wie en waarvoor de Nederlandscbe postadmi nistratie het bedrag zou ontvangen. Ten slotte werd het vertrouwen uitge sproken, dat, nu er grootere booten zouden komen, ook het aantal hutten zou ver meerderen, daar, naar beweerd werd, te genwoordig voor het verkeer dit aantal reeds vrij beperkt was Nederland en Venezuela. Naar verluidt, heeft president Castro geweigerd, van den Duitsehen gezant de tweede nota van Nederland over het voorgevallene in eDtvangst te nemen, daar die gezant slechts in het algemeen de belangen van Nederland kan behartigen. De nota moet door een byzonderen Neder- landschen afgezant overgelegd worden. Het Handelsblad voegt aan boven staande mededeeling de volgende opmer kingen toe: Indien dit bericht juist mocht bljjken, zou het wel bijna onmogelyk worden met pres dent Castro langs minnelijkenweg tot een schikking te komen. De dwaasheid van den eisch springt in het oog. Presi dent Castro, die niet alleen den heer De Reus uitzette, maar al onze consuls het exequatur ontnam, die dus op dit oogen- blik geen vertegenwoordiger van Neder land in zijn land duldt, zou nu -'erlangen dat een Nederlandsch zaakgelastigde tot hem kwam, op gevaar af, dat ook deze uit het land werd gezet! Zoolang de be trekkingen niet officieel weer aangeknoopt zijn, waartoe in het volkenrechtelijk ver keer van de welwillende diensten van een vertegenwoordiger van een ander land ge bruik pleegt te worden gemaakt, kan geen vertegenwoordiger van ons land zich naar Venezuela begeven. Tenzij een andere mogendheid alsnog haar vrienischappelhke tusschenkomst aan biedt, en beide partijen geneigd zijn, daar van gebruik te maken, schijnt een minne lijke oplossing van het geschil, wij her halen het, niet wel meer mogelijk. Candidatuur—dr. Kuyper. Dr. Kuyper heeft de candidatuur voor de Tweede Kamer ia bet district Ommen aangenomen. Kamerverkiezing te Sneek. Naar de „L. C." met zekerheid ver neemt, heeft de heer Pollema voor een mogelijke Candida,tuur| voor Sneek bedankt, omdat dr. Kuyper in zeer ernstig© over weging neemt, in de Kamer terug to kee- ren en hij de kiesverieenigingen in de ge legenheid wil stellen dr. Kuyper als can- didaat te p'roclameenen'. Huismanskiesrecht. Niet zonder ingenomenheid mag gecon stateerd, dat de R. Kath. kiesvereenigingen van boven den Moerdijk bij meerderheid van stemmen het organisch kiesrecht, en in aansluiting hieraan het Huismanskies recht, haar steun boden. Met het oog op de zoo gewenschte sa menwerking bijl de siembus en in de Kamer, is ons dit een oorzaak van blijd schap. Een tegenovergestelde uitslag van de gehouden stemmingen zou noodlottiger- wijis de coalitie Rechts gebroken hebben, zoodra de Grondwetsherziening aan de orde komt; iets wat niet lang kan uit blijven. Open blijft nu nog de vraag, wat men in Noordbrabant en Limburg zal doen; maar vergissen we ons niet, dan dreigde het gevaar dat men zich voor Algemeen Stemrecht zou verklaard hebben, vooral in het noorden van 'tland, en is dit in het zuiden minder te duchten. Blijft nu nog de vraag van de evenredige vertegenwoordiging, die men van R.-Kath. zijde sterk naar den voorgrond drong. Doch dit punt zal niet tot breuke leiden. Reeds in 1878 spraken wijl daarvoor onze sympathie in de artikelen tot toe lichting van ons Program uit. In elk geval geldt het hierbij! geen be ginsel maar uitsluitend een vraagstuk van methode. (Stand.). Goes. „Euphonia" geeft zijn laatste zomer-ooncert heden Vrijdagavond, in den tuin: van ,V. O. V. Uit het kort verslag over 19071908 van de verrichtingen der vereeniging „Het Volkshuis te Goes" nemen we over: De werkzaamheden zijn begonnen met het organiseeren van een lichtbeeldeur avond. De bedoeling hiervan was, een nuttigen en aangenamen avond te geven en tevens een goede gelegenheid te ver krijgen om degenen, die van te geven Cursussen wilden profiteeren, tot aanmel ding uit te noodigen. Dezen hadden, volle vrijheid daarbij zelf op te geven, wat ze wensobten te beoefenen. Die avond slaagde naar wensch: de opkomst was boven verwachting en 'een 36-tal personen lieten zich inschrijven; voor cursussen in vakteekenen, rekenen, vrouwelijke handwerken, Engelsch, zang of gymnastiek. Het bestuur heeft welwillende perso nen bereid gevonden, de cursussen te lei den, heeft een lokaal der R. H. B.-School voor teekenen en een lokaal der Gemeente voor gymnastiek tegen eenige vergoeding ten gebruike gekregen. Een paar kleinere groepen zijn door degenen, die les geven, geregeld aan huis ontvangen. Voor hand werken en zang heeft het bestuur ©en- zaal moeten huren. De lessen werden of liever worden nog geregeld gevolgdbij het naderen van den zomer hebben de ingeschrevenen z-elf .den wensch te kennen gegeven, zoolang moge lijk te kunnen voortgaan. Sommigen, ge troosten zich daarvoor geldelijk nadeel, doordat ze met de lange_ dagen al een uurtje op de werkplaats "moeten, verzui men. Het aantal ingeschrevenen bedraagt thans 51, n.l. voor Vakteekenen 18, Gymn. 12, Handwerken en Zang 14, Rekenen 4 en Engelsch 3. Middelburg. Woensdagnacht had een 14- jarige.zoon va(n den kapitein van de Valk I, het ongeluk, terwijl men bezig was het schip te- laden', in het ruim te vajlien, met het gevolg, dat zijd rechterbeen gebroken werd', en hij eenige kleine kwetsuren op liep. Dr. Schouten verleende de eerste ge neeskundige hulp, en achtte opneming in het Gasthuis noodig, waar-heen hij dan ook werd overgebracht. Op de Maandagavond gehouden al gemeen© vergadering van de Middelburg- sch© voetbalver'eieniging „Victoria", is miet algemeen© stemmen besloten: le. In te schrijven voor de Competitie van de Nederlandscbe voetbalbeker; 2cl toe te treden als lid van deni Neder- landschen voetbalbond; 3ei. pogingen in het werk te stellen pm alsnog toegelaten te worden tot de Com petitie van de Zuidelijke 2e klasse A van den Nederl. Voetbalbond; 4e. een actie te voeren tegen de voet- balvereeniging „Olympia" te Middelburg, wegens de wijze waarop zij tracht de ver eeniging „Victoria" hare beste spders af handig te maken, door hun allerlei mooie voorspiegelingen be doten en lasterlijke praatjes te verstrooien over de vereeniging zelve of hare leden. Blijkens 't Jaarverslag 1907/1908, van het „Credietfonds", opgericht door „Handelsbelang" bij besluit van 15 Maart 1906, ten bate van de door den' watersnood in hun bedrijf bedreigde handelaars en winkeliers in, hare omgeving, blijkt, da,t alle rtekening-couranthoudeEs, op twee. na, hunne verplichtingen /vervulden, en be halve de rente, ook ©en vijfde, deel hun ner' schuld aflosten. Van de beiden, die hierop ©en uitzondering maakten, bleef de een in gebrek© de door hem verschul digde f21,60 te betalen. Maatiegelen zijn genomen dat bedrag alsnog te innen. Do ander failleerde. (Waar dezen een voor schot van f500 was verstrekt, (waarop het eerste jaar de rente bij vooruitbetaling was voldaan) en de Raad van Toezicht ge- a|

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1