ottines agazijn mhiaes, ïzijnen. de gen. No. 115 Dinsdag 29 September 1908. Vierde Jaargang. I KATOEN. 5 en 6. ien. N te Goes. ce-Machines.; ddelburg. torradig in orten. GGE S. Vitsdiint eiken MtkHDAG-, WOEHSDAG- tn VRIIDAGAVOND. ËNLAft D. jejarandéëró IDER, Ievend. Fabrikaat, waar- Imndeerd worden, NIJDERS SNIJDERS >rteermachines rui wagens RS tr echte KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. im eling i ]te verscheidenheid paardenkracht. S. A. Vingerstukken- Iunt) als Moesmakers, pcbijvensnijders in alle MODEL lel i908. lulpvervoer geschikt. Ind, scherp ontroomend N aaimachinetafel- ïdel zijn gebracht. Ires der BETALINC. Abonnementsprijs p. 3 taaanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór taalf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclaraeberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement spéciale prijs. Staatspensioneering. De Bond voor Staatspensioneering, die een rustelooze propaganda voert ten gunste van dit instituut, heeft een schrijven ge richt tot verschillende gemeentebesturen in onze omgeving, met verzoek om instem ming te betuigen met een door den Bond aan H. M. de Koningin gericht adres voor Staatspensioneering. Verschillende gemeentebesturen, die reeds vergaderden, besloten het verzoek aan te houden tot een volgende vergadering. Men kan zoo de kat eens uit den boom kijken. Een enkel gemeentebestuur dat van 's Gravenpolder besloot tot adhaesie- betuiging. Hedenavond komt de quaestie in den Goeschen Raad ter tafel. We meenen, dat de verschillende ge meentebesturen verstandig zullen doen het verzoek „voor kennisgeving aan te nemen." Straks kunnen er requesten komen van heel veel andere Bonden met verzoek om betuiging van instemming met- of afkeuring van zoo veel heterogene dingen, dat men het aantal gemeenteraadsleden wel mag verdubbelen. Verder is er geen sprake van, dat Staats pensioneering binnen afzienbaren tijd in onze wetboeken een plaats zal krijgen. Katholieken, Anti revolutionairen, Chris- tolijk-Historischen en Oud-Liberalen zijn er tegen: Vrijzinnig- en Sociaal-democraten zijn er voor. Wat ons betreft, we zijn groote voor standers van de pensioneering van ouden van dagen; maar we zijn gekant tegen dit soort Staats socialisme, en we vinden het vernederend, dat de arbeider en daar mee geljjkgestelden die nog op zekeren leeftijd werken kan en werken wil, onge vraagd van Vader Staat een aalmoes-pen sioen in de hand wordt gestopt, dat de natie alleen heeft te betalen. En daarom wenschen wij het ouderdoms pensioen zóó geregeld, dat het moet kunnen gevonden worden uit bijdragen n v a n patroon, én van den arbeider én van den Staat. LandbouwOngevallen- Verzekering. Het Nederlandsch Landbouw- comité heeft de volgende bepalingen voor gesteld als beginselen voor een nieuwe wet van Ongevallenverzekering vcor den Landbouw 1. De wet legge den werkgevers slechts den plicht op, om hun werknemers te ver zekeren tegen de geldelyke gevolgen van ongevallen, hun in of door het bedrijf overkomen. 2. De regeling en uitvoering dier ver zekering worden onder controle van den Staat aan de verzekeringsplichtigen overge laten. 3. Deze controle omvatte een toezicht, zoowel op de richtige uitvoering en nale ving van de wet, als op de soliditeit van de door het particulier initiatief in het leven geroepen verzekeringsinstellingen. 4. De kosten dezer controle zullen even als die van elke andere soortgelijke con trole, door de overheid behooren te worden gedragen. 5. Verder vervange men den in het ont werp aan sommige categorieën van hoof den van kleine bedrijven opgelegden dwang tot verzekering van zich zelf, hunne vrouw en in het bedryf werkzaam zijnde kinderen, door het geven van eena zeer gemakke lijke gelegenheid tot verzekering. Men weet, dat we in ons land nog niet zoover zijn, dat de ongevallenverzekering ook de landarbeiders omvat. Wel is indertijd, by de behandeling der Ongevallenwet in 1901 beloofd, dat deze gewenschte uitbreiding spoedig zou komen maar intusschen is deze er nog niet. Sintsdien heeft men ingezien, dat er aan de Ongevallen-wetgeving leelijke fouten kleven, zoodat nu de lichtzijde deze is, dat men uit de opgedane ondervinding voordeel trekken kan, zoo men er toe over gaat de ongevallen-verzekering ook uit te breiden tot den Landbouw. En nu gelooven we, dat indien uitge gaan wordt van de vijf beginselen, die het Nederlandsch Landbouwcomité hierboven heeft ontvouwd, een flinke stap in de goede richting zal worden gezet. Zoo is het o. i. goed gezien de regeling en uitvoering der verzekeringen over te laten aan particuliere maatschappij en, maar dan onder controle van den Staat. Hoe ookmoge de tijd spoedig aanbre ken, dat ook de landarbeider verzekerd is tegen ongevallen. Onze Ontwikkelingsavonden. Nu gister de reeks der ontwikkelings- avonden, welke dezen winter te Goes zul len gegeven worden, geopend werd, nemen we deze gelegenheid te baat, onze lezers nog eens opmerkzaam te maken op het nut, dat deze „avorden" kunnen afwerpen, en om aan te sporen de lessen geregeld en trouw te volgen. Immers alleen bij geregelde opkomst kan het succes bereikt worden, dat de sprekers zich hebben voorgesteld. De onderwerpen, die behandeld zullen worden althans verschillende daarvan hangen niet als los zand aan elkaar, maar vormen veelal samen een geheel, zoodat, wie b.v. eenige der eerste lessen verzuimt, niet met dezelfde vrucht de ver dere lessen zaljkunnen bijwonen, als degene, die l immer bij 't appèl ontbrak. Bovendien beloven de avonden interes sant te worden. Want de sprekers zullen hun ervaring van het vorige jaar benutten, om de hoor ders op verschillleDd gebied, zooveel doen- ljjk te boeien. Antivoord op een vraag. In verband met hetgeen we in ons jongste nummer aan „De Zeeuw" schreven, aan gaande hot processie-incident bij het Lon- densche Eucharistisch Congres, vraagt het blad ons opheldering over een door ons gebezigden term, door de vraag te stellen ,,Wat is een eigenlijk doode wet?" Het antwoord kan zijn Een „eigenlijk doode wet" is zoo iets als hetgeen, waaraan de Engelsche eerste- minister Asquith grond meende te kunnen ontleenen, om zijn „wensch" kenbaar te maken ten aanzien van een openbare plech tigheid, van welke de minister niet kon zeggen, dat ze onwettig was. ITALIË. Een Protestant over het Pausschap. In een artikel over „werkelijkheid en ideaal in het Pausschap1', voorkomende in de oude Noord-Amerikaansehe „Review", schrijft de protestantsche hoogleeraar Char les August Briggs, een der voornaamste leden van de Episcopale Kerk in Amerika „Het Pausschap is een der grootste in stellingen, die ooit in de wereld hebben bestaanhet is de grootste, die thans be staat en het ziet met zekerheid een nog grootere toekomst tegemoet.Zijn heerschappij strekt zich over geheel de wereld uit, ever de eenige Kerk, die algemeen is. Alle andere kerken zijn in haar organisatie nationaal en provinciaal. Het Pausschap klimt in onafgebroken opvolging door meer dan achttien eeuwen tot den H. Petras De geschiedenis van het Pausdom ia een geschiedenis van storm en strijd doch het is in alle conflicten sterker te voorschijn ge komen Het Pausdom heeft in een aantal tekstplaatsen van het Nieuwe Testament en in de geschiedenis van het Christendom een veel krachtiger stem dan de meeste protes tanten willen toegeven Alle pogingen, om de tekstplaats van de „rots" anders te verklaren dan betrekking hebbende op Petrus, hebben schipbreuk geleden. Het is duidelijk dat Christus, toen Hij tot Petrus sprak, de geheele geschiedenis van zijn koninkrijk in het oog had. Wanneer prof. Briggs zóó schrijft, dan ligt dunkt ons de conclusie, waartoe hij komen moet, voor de hand, merkt „de Tijd" op. Gymnasten op het Vaticaan. In het Vaticaan heeft Zaterdag de optocht plaats gehad van de sportgezeJschappen, die deel hadden genomen aan den Inter nationalen Sportwedstrijd. Vijftienduizend personen waren samen gestroomd bij het Belvedère. Er was een troon opgericht voor den Paus en tribunes voor de Kardinalen, prelaten en leden van de diplomatieke corpsen. Z. H. werd in een praalstoel gedragen. De optocht duurde meer dan een uur. De Paus, die al dien tijd recht op stond, zegende aanhoudend de clubs, die met hun vaandels, muziek eu veelkleurige uniformen passeerden. De Belgische „Gentsche Sportclub" be haalde den eersten prijs. Benoemingen op het Vaticaan. Naar de „Patriote" verneemt, zal de kardinaalstaatssecretaris, van zijn vacantie teruggekeerd, Zateidag a.s. zijne werk zaamheden op het Vaticaan bevatten Men beweort voorts, dat kardinaal Lai, de eminente jurist, die de hervormingen, die zooveel sensatie hebben gewekt, heeft voorgesteld, tot secretaris der nieuwe con gregatie van het H. Consistorie zal worden benoemd. Een der leden van het H. Col lege, kardinaal Ferrata prefect van de Congregatie der bisschoppen en regulieren, zou aan het hoofd van de Congregatie der Sac.amenten worden geplaatst. Ter zelfder tijd zouden de Dieuwe leden van de rechtbank der Rota benoemd worden Naar de „Patriote" tevens vermeldt, zou, naar men beweert, voor het einde van het jaar een consistorie gehouden wor den. Mgr. Bisleti, majordomo van den H. Vader, zou tot kardinaal worden verheven, naar men meent, tegelijk met Mgr. de Cabrières. FRANKRIJK. Wettelijke in beslagname. Legale annexatie of wettelijke in beslag name. Dat is de verbloemde uitdrukking, zegt de V. Ctvoor den onbeschaamden diefstal, die voor honderd jaar in Frank rijk op groote schaal gepleegd werd eu nu daar weer aan de orde van den dag is In de stad Bazas heeft het Seminarie van Bordeaux sedert jaren herwaarts ees college. En nu komt de Staat en verklaart doodeenvoudig, dat hij voortaan over de gebouwen, tuinen, speelplaats en wat er bij hoort, zal beschikken. Het seminarie van Noyon is er nog erger aan toe. De Staat zal daar niet alleen beschikken over de roerende goederen, maar ook de onroerende goederen, de meubelen, de bibliotheek en al wat tot verfraaiing der zalen en klassen enz. diende, worden door den Staat ingepalmd. Te Albi zullen de gebouwen, en al de eigendommen, in het bezit van het groot seminarie aldaar, aan de rechtmatige be zitters onttrokken worden. In de gemeente Saint Gaulnier zullen de gebouwen met speelplaats en tuin en de meubelen, die er zich in bevinden, en behoorende aan het klein seminarie aldaar, voor altoos aan hun vroegere bestemming en eigenaars onttrokken worden, enkel omdat de heeren blocards het goed vinden. En zoo gaat het schier overal in Frankrijk. De eene annexatie zegge plundering, volgt de andere. Te Rennes, waar de gemeen teraad enkel uit blocards bestaat, heeft de Raad, zeker na rijpe overweging, zich meester gemaakt van al de goederen in het bezit der congregatiën, of vereenigin- gen, „geestelijke" wel te verstaan, want de vereenigingen, die tot de loge behooren, laat men ongemoeid. Het klooster der Visitandinen, door de stad aangekocht, zal dienen tot arbeids beurs. Het pensionaat der broeders van Ploërmel, zal ingericht worden tot een college voor dames. De goederen der Dames van het H. Hart, die onlangs door het laatste decreet van M. Clemenceau verdreven zijn. zuilen onder den hamer worden gebracht, enz. Vrijmetselaars en politiek. Het jaarlijksche convent der Pransche vrijmetselarij, dat te Parijs gelsouden wordt, heeft met algemeene tegen twee stommen zijn goedkeuring gehecht aan het optreden van den gouverneur van Madagascar, Augagneur, die niet slechts de katholieke missionarissen, doch ook de protestantsche zendelingen op Madagascar vervolgt en plaagt zooveel hij kan. De voorzitter van het convent, senator br. Desmons, is een gewezen predikant 1 KVfjiKl.lVI). De verontwaardiging in Engelsche katho lieke kringen en mede by andersdenkenden gewekt door de houding van minister Asquitb jd zake de processie van het Eucharistisch Congres, groeit met den dag. Protestmeetings worden georganiseerd of zijn reeds gehouden in een groot aantal parochiën. Te Dublin trad bij zoodanige protestvergadering niemand minder dan de Lord Mayor als spreker op. Telegrammen werden voorgelezen van verschillende raads leden, alle protesteerden tegen de flauw hartigheid der regeering en de beleediging, door haar den katholieken aangedaan. Een der sprekers gaf het denkbeeld in overweging, binnen de eerstkomende weken in de nabijheid van elke parochiekerk een processie met het Allerheiligste te doen plaats vinden en hoe weinig het groote publiek daartegen zou hebbeD, is Zondag 1.1. te Londen gebleken, toen, alsof er niets ware voorgevallen, van uit de kerk der martelaren in Great Prescott Street de jaarlijksche processie ter eere van O L. Vrouw uittrok en door de straten schreed, die in bizondere wijze aan de bloedge tuigen der Kerk in Engeland herinneren. Op verschillende plaatsen langs den openbaren weg waren altaren opgericht en nergens werd op eenige wijze de orde ver stoord. Hier blijkt weer eens zeer duidelijk, hoe het beweren van den minister, als zou er gevaar voor moeielijkheden hebben bestaan, niets anders dan een voorwendsel was en hoe zijn beroep op de eisohen der wet slechts dienen moest om een andere be weegreden te bedekken Pater Bernard Vaughan, de be roemde prediker, die te Castlebar over de zaak sprak, getuigde dan ook, dat geen enkel katholiek der regeering haar verbod zou hebben verweten, mits het een maand vroeger ware gekomen. „Dan zouden de katholieken eerbiedig zijn teruggetreden en hebben gewacht tot de wet veranderd zal zijn"; thans was het echter niet de wet, waarvoor de katholieken moesten wijken, doch h6t geschreeuw van een klein groepje protestanten, hetwelk in staat bleek, schrik in te boezemen aan de „onverschrokken regeering van ons groote keizerrijk." BELGIË. De Belgische minister van landbouw had onlangs aan de voorzitters der provinciale gezondheidscommissiën een omzendbrief gezonden omtrent het gebruik van o e s t e r s uit die oesterkweekerijen, waaraan sinds verleden jaar geen degelijke verande ringen zijn aangebracht. De minister, ge hoord den hoogeren gezondheidsraad, was van oordeel, dat het gebruik van vreemde oesters de oorzaak geweest was van de veelbesproken typhusgevallen. Het Nationale verbond der Hotels- en drankhuishouders, de vakvereeDiging der hotelhouders, de Kamer van Voeding en de Vakvereeniging der vischhandelaars te Brussel en omstreken hebben nu in eene algemeene vergadering eene motie aange nomen om krachtig te protesteeren tegen dit oordeel van den minister en het besluit van den hoogeren gezondheidsraad in zake het oestergebruik. Zij zijn van meening, dat de bewering, die sinds een paar jaar onder het publiek wordt verspreid, als zouden de typhusge vallen door het eten van oesters zyn ver oorzaakt, nooit wetenschappelijk is bewezen, dat die onbewezen bewering zeer nadeelig is voor den handel en de visscherij en dat het de taak der regeering geweest was bevoegde personen te zenden naar die plaatsen, vanwaar de besmette oesteis af komstig zouden geweest zijn. Verder werd er op gewezen, dat belanghebbenden ea hun personeel, minstens 5000 personen, nooit opgehouden hebben dageljjks oesters te eten, en wel meestal van de geringste kwaliteit, zonder dat ooit een enkel geval van typhus onder hen is voorgekomen. Ten slotte besloot de vergadering de regeering te verzoeken maatregelen te nemen om de ongegronde onrust onder het publiek weg te nemen en den handel in oesters, waarvan het gebruik in België voor twee jaar 25 millioen stuks bedroeg, krachtiger te steunen dan tot nog toe het geval was. RUSLAND. Het heeft te Petersburg flink gevroren. Men hoopte, dat de cholera er door zou afnemen. In het laatste etmaal waren er 357 nieuwe ziektegevallen en 162 sterfge vallen bijgekomen, ongeveer evenveel als het otmaal tevoren. Zaterdag werden er 1806 choleraziekten in de 18 voor hen bestemde gasthuizen verpleegd. In de stad waren er toen al 1579 menschen aan de ziekte bezweken 903 hadden het gast huis verlaten. In verschillende andere plaatsen van Rusland heerscht de cholera; vrij erg te Rostof aan de Don, waar er 470 mensehen aan waren gestorven. De toestand is verschrikkelijkmeer dan 150 onbegraven lijken lagen Donderdag morgen op een der kerkhoven en de mor- gentrein bracht er nog 156 bij. Kinderen wier oudera aan de cholera bezweken zijn, zwerven op de straten rond. De bevolking is bang en heeft geen vertrouwen in de voorzorgsmaatregelen lijders verbergen zich, om de mannen van den geneeskundi gen dienst te ontloopen. Het vreemdelin genverkeer heeft geheel opgehouden zoowel de buitenlanders als de reizigers uit de provincie mijden de residentie; de hotels staan leeg. ZIVEDEN. Een Zweedsche „Aiberti". Ook Zweden heeft nu zijn Aiberti, al is 't door den rang, dien hij inneemt en door de hoogte der verduisterde som slechts een in miniatnur. Volgens een telegram aan het „Berl. Tageblatt" is een hooggeplaatst ambtenaar aan het ministerie van oorlog, geheimraad Juliaan Olbers te Stockholm in hechtenis genomen, daar hij eene som van ongeveer 60.000 gulden verduisterd heeft. JAPAN. Zola en zijn soort uitgeworpen. De letterkundige Censor der Japansehe Regeering heeft dezer dagen den verkoop verboden van een vertaling van Zola's werken. Het Regeerings-orgaan in Tokio bericht, als nadere toelichting tot het be sluit van den Censor dat het boek be schouwd wordt als zeer nadeelig voor de openbare zedelijkheid. Om gelijke redenen verbood de Censor een jaar geleden de uitgave van een der werken van Tolstoï, terwijl ook beslag is gelegd op de uitgaven van verschillende werken van Maxim Gorky, daar zij voor de publieke zeden zeer gevaarlijk werden geoordeeld. Het mag terecht treurig genoemd wor den, dat men het in onze Europeesohe Christelijke landen nog niet zoover ge bracht heeft. Terwijl men er in Japan hartelijk voor bedankt, met zulke vieze smetstof in aanraking te komen, wordt hier de fabrikant van het smerige goedje met praal en pracht het Pantheon bin nengeloodst 1 TURKIJE. Des sultan's sterrenwichelaar. Het einde van het absolutisme in Turkije heeft ook een einde gemaakt aan den roem en den invloed van Aboel Hoeda, de astro loog van Abdoel Hamid. Als een eenzaam gevangene leeft hij op zijne lieflijke villa op het Prinseneiland in de zee van Marmora. Een Pransch journalist, Henri Fabry, heeft gelegenheid gehad, den gevallen intiemen raadsman van den sultan, die eens in Yildiz Kiosk zulk eene groote rol speelde, te bezoeken. Abdoel Hoeda heeft op den sultan een bijna oubeperkten invloed uitgeoefend en in de laaatste jaren zijn geen beslissingen of benoemingen van beteekenis genomen en gedaan, zonder dat de sultan eerst zijn astroloog by hem riep. Als een arme be deljongen, die door de straten trok en voor weinige para's aan naïeve nieuwsgierigen hun lot en hun toekomst voorspelde, kwam hy te Constantinopel. Op zekeren dag werd hij bij den sultan geroepen en daarmede was zijn geluk gemaakt. Sedert dien woonde hij bijna dertig jaren lang vlak in de nabijheid van Yildiz-Kiosk, en bijna dagelijks, niet zelden zelfs in den nacht, liet de sultan den sterrekijker bij zich roepen, om hem de beteekenis van verwarde droomen te vragen en met hem aan den nachtelijken sterrenhemel zijn lot na te speuren. Be sultan had zooveel ver trouwen in zijn sterrenwichelaar, dat Aboed Hoeda dikwijls urenlang het paleis niet verlaten mocht, om altyd in het be reik van den heerscher te zyn. TWEEDE KAMER. Verhooging accijns gedistil leerd. Ingediend is thans een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd en voorloopige legeling van bestem ming van de opbrengst dier verhooging. Voorgesteld wordt den accijns per hec toliter gedistilleerd ad vijftig percent sterkte, bij de wet van 27 Sept. 1892 oepaald op f 63, te verhoogen tot f 90. Overeenkomst metde„Zeeland". In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot goedkeuring van een overeenkomst met de Stoomvaart- Maatschappij „Zeeland" nopens het uit voeren van een maildienst tusschen V 1 i s- singen en Queenboroughofeen andere Engelsche haven, wyst de minister van waterstaat er op, dat het postvervoer

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1