EDER UEGr. N ii es. Icostuums, sche Courant. rrs. Vrijdag 26 September 1908. Vierde Jaargang. of zwart GOES. LS, eerd IEKMAN. Advertentiën omstreken PU HI fen KEN. ND ER. geld >p van Effecten. HENDRIKSE. No. 114 KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. takijm eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAMVOKD. DE ROEPING DER VROUW. BUITENLAND UIT ZEELAND. ■d or I de borns en eeltknobbels. froemde Likdoorn- It, per post 45 cent. |)HAN DE ROOS, Middelburg. collectie der Tjj Patronaten •uitbetaling. IM. borgtocht. het hotel de Kinderen Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.-75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers h contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Bureau LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Het is niet verwonderend, dat in on zen tijd, waarin de Gelijkheid ten troon wordt verheven, ook voor de vrouw wordt opgeëischt de gelijkheid met den man. Politieke gelijkheid door ook aan de vrouw het stemrecht te verleenen. Economische gelijkheid door de vrouw toe te laten 'tot alle ambten en betrek king, kortom tot eiken arbeid. En dan oordeelt men het hetzelfde of de vrouw gehuwd is of niet Al staat het voor ons vast, dat in het algemeen de plaats der vrouw ook der ongehuwde is in het huisgezin, de tijdsomstandigheden zijn zóó veran derd, dat er voor de ongehuwd© vrouw wel degelijk een roeping kan zijn buiten het huisgezin. Maar dit blijve dan een uitzondering. Van de gehuwde vrouw daarentegen moet onvoorwaardelijk gezegd, dat haar plaats is in het gezin. En al zal b.v. een moeder van kinderen liever uit werken gaan, dan haar kroost honger te laten lijden geen van beide toestanden zijn normaal. Vooral van socialistische zijde wordt op de zgn. emancipatie, de vrijmaking der vrouw aangedrongen. Des te merkwaardiger is het in het soc.-dem. hoofdorgaan de volgende uit spraak aan te treffen: „Wie zich niet door feministische doordraverij van de wijs heeft laten brengen, weet zoo goed als wij, dat iedere moeder die niet dooir de econo mische omstandigheden gedwongen wordt tot loonarbeid, haar roeping thuis zal vinden, zoolang daar jonge kinde ren haar zorgen eischen". Deze uitspraak komt in beginsel vrij wel overeen met hetgeen door de Ka tholieken wordt beweerd. Alleen 'heeft de vrouw, volgens ons, nog altijd een roeping in het gezin, ook al eischen geen jonge kinderen, de zorgen der moeder meer. Een andere treffende uitspraak hebben we van prof. dr. Hartman, hoogleeraar in de wijsbegeerte te Leiden, over de zgn. „politieke yrouwen". Bij de overdracht van het rectoraat drukte deze zich volgendervvijze uit over de werkzaamheid der vrouw in het open- baai' leven in het huwelijk, althans in het huiselijk bedrijf is de natuurlijke plaats der. vrouw. Men hoort, vaak dwaze vrouwen en nog dwazer mannen ver kondigen, dat de werkkring der vrouw- vooral ligt op het gebied van het open bare leven en dat wie haar tot het huisgezin beperkthaar vernedering en smaad aandoet. Tegenover die zotte klap verwijs ik naar Xenophons Oeco- nomicus of Plutarchus Praecepta Con jugate. De ware vtouw, de vrouw in het huisgezin is een soort van heilige, een priesteres van den huiselijken haard, tot wie wij: eerbiedig opzien; voor de vrouw die oen bezoldigde betrekking bekleedt of beroep uitoefent hebben wij de achting, die wij; iederen man toe dragen, die op eerlijke wijze zijn brood verdient, niets mindermaa r ook niet meer. Er is in 't algemeen niets dat den adel van Gods beelddrager meer ontluistert dan politiek geharrewar, een vtouw debatteerende in een vergade ring, dat is een godslastering". Dé woorden van den Leidschen hoog leeraar zijn treffend juist: in het open baar debatteerende en manifcsteerende vrouwen, kiesrechtvrouwen, suffragettes en blauwkousen, 't zijn exentriciteite-n, waartegen reeds de gewone goede smaak in verzet treedt. __J_1IaJ Onjuiste voorstelling. In „de Zeeuw" treffen we een opstel aan, waarin een beschouwing voorkomt over de processie bij hief. te Londen gehou den Eucharistisch Congres. Daarvan heet het: „Die voorgenomen ommegang was van Rome's kant bezien eien vergissing, een grove onvoorzichtigheid. En door die uitdagende houding kwam het volk in 't geweer. Ook wij gelooven, dat Rome ongelijk had". Het blad is vab meening, dat „in Be» land met overwegend protestantse!» be volking, alles wat op het misoffer be trekking heeft in gesloten gebouwen" dient te geschieden. De voorstelling is niet geheel juist. Eerstens is Engeland niet een land met overwegend Protestantse!» bevolking. De schrijver verwart „Protestantsch" met „Anglikaansch". En verreweg de meeste Anglikanen had den niet het minste bezwaar tegen de processie. Zooals ook de houding van de Engel- sche peis duidelijk aantoont. Maar een klein troepje fanatteken, „heet hoofden", zooals „de Zeeuw" deze op posanten zelf genoemd heeft, de nop- conformisten waren het, die de pro cessie met het Allerheiligst© door hun toe doen, hebben belet. Niet „het volk"- kwam in' 't geweer. Waar het eenmaal vaststaat, dat voor het meerendeel der Engelschen de processie met het H. Sacrament niet stootend was dan rest nog de vraag, of de Katholieken volgens de we t het recht hadden tot het houden dier pro cessie. En het antwoord op deze vraag mag men afleiden uit hiet feit, dat leden der Engelsche High Church met d© Katho lieken vragen om tot de zuivere vrijbsid teug te keeren, zóó dat een kleine min derheid het niet mieer in- zijn macht h©bbe, om een ei genl ij k dood z ij ndie wet, nog te doen uitvoeren. En is het niet onbillijk, dat in een land, waar anarchistische manifestaties mogen plaats hebben, een Katholieke processie wordt bemoeieïijkt? ITALIË. Zaligverklaring van Pius IX. Wij hebben reeds vroeger gemeld, dat te Rome een aanvang is gemaakt met het proces voor de zaligverklaring van paus Pius IX. Wy' kunnen hier nog bijvoegen, dat de voorbereidende werkzaamheden tot dit proces begonnen zijn te Imola, het diocees van de Romagna, dat door den toekomstigen paus bestuurd werd gedu rende de veertien jaren, voorafgaande aan zijn verheffing op den Stoel van den H. Petrus in 1846. Overeenkomstig de bevelen van paus Pius X van dertien maanden geleden, heeft een onderzoek plaats gehad van alle ge drukte of geschreven werken,toegeschreven aan kardinaal Mastaï Ferretti, gedurende zijn verblijf te Imola en het geding voor zjjn zeligverklaring is saamgevat onder twaalf rubrieken. Soortgelijke onderzoeken zullen gedaan, worden op alle andere plaatsen, waar hij werkzaam is geweest, zooals te Spoleto, vanwaar hij overgeplaatst werd naar Imola en te Sinigaglia, zijn geboorteplaats. Sedert Pius V, een tijdgenoot der En gelsche koningin Elisabeth, is geen enkele Paus meer heilig verklaard, terwijl men vóór dat tijdstip nogmaals drie eeuwen moet teruggaan om in paus Celestinus V den laatsten gecanoniseerden Opperpries ter te ontmoeten. Ongetwijfeld spreidde paus Pius IX te Imola die heiligheid van levenswandel ten toon, waartoe onze paus Pius X in zijn laatste „Exhortatio ad Clerum" met zooveel aandrang aanspoort, en waarvan Hij zelf het beste voorbeeld is. Er is nog een ander Rome dan dat des Pausen, een Rome dat niet heilig, niet waardig, niet verheven is, het Rome der anticlericalen, die verleden jaar een triomf meenden te vieren toen zij den oud-groot meester der vrijmetselaars Ernesto Nathan als hoofd der stad brachten naar het Kapitool. Vijitien maanden zijn sindsdien verloopen en wat is er nu tot stand gekomen van hetgeen op zoo luidruchtige wijze aan de kiezersmenigte aan gemeentelijke paradijs toestanden was beloofd vraagt de Rom. corr der „Köln, Volksz." Honderd millioen zou er werden besteed voor den bouw van arbeiderswoningen, wijl immers de geldende huurprijzen zoo schrik barend waren gestegen, dat voor velen geen betalen daarvan mogelijk bleef Die honderd millioen zouden, naar het heette, zonder eenige moeite kunnen worden ter- kregen van den Staat als voorschot uit de spaar- en leenbank, maar de Staat had eerst nog met de gemeente Rome een zaakje af te handelen. Vroeger namelijk was haar ook reeds kapitaal verstrekt om daarvoor bouwwerken uit te voeren en dat geld was toen voor andere doeleinden be steed daarom was er geen sprake van verdere leeningen, voordat aan de vroeger aangegane verplichtingen eerst was voldaan. Rome kan dus geld krijgen als het eerst bouwt, maar het kan niet bouwen, wanneer het niet eerst geld heefteen moeilijkheid, waaruit alle geleerden van het Kapitool te zamen zich niet weten te redden waren de ganzen er nog maar Dit punt is dus voorl jopig van het toe- komstprograinma afgevoerd. Gouden bergen ook had men zich zelf en anderen beloofd van de gemeentelijke exploitatie der trams, waterleiding en van het electriciteits-bedrijf, zaken die op zich zelf heel goed kunnen wezen, maar niet als verkiezingsleuzen dienst moeten doen. Evenwelhet overnemen van deze be drijven kost ook alweer geld en geld is er niet, dus moest naar. bescheidener idealen worden gezocht. Deze werden gelukkig go- vonden men zou van gemeentewege bil jetten aanplakken en visch gaan ver- koopen. Aldus is geschied, met het gevolg dat de gemeentekas er (50.000 bij gelegd heeft. En dit nog zonder dat de prijzen, zooals verwacht was, daardoor belangrijk zijn gedaald. Het eenige, Wat men gedaan heeft, is scholen bouwen en men beeft daarbij zoo goed toegezien, dat de Staatscommissie die ze heeft onderzocht, moest adviseeren, er g e e d subsidie voor té geven. Toch heeft het Nathan-bewind juist op dit gebied lauweren weten te plukken het godsdienstonderwijs is afgeschaft en dus de verlichting, beschaving, vooruitgang of hoe men dezen liberalen afgod noemen wil, gered. Ook trouwens op het gebied der wonin gen is iets geschied men bon wel het gebrek aan huizen niet opheffen, noch ook de huren doen dalen, maar wist dan toch een belasting op woningen in te voeren. De bevolking begint klaar als de dag te zien, dat men haar in de verkiezingscam pagne bedrogen heeft, en onder de leden zeiven van den gemeenteraad is deswege allerwege oneenigheid. Het eenige, wat hen nog samenbindt, is de begeerte om het feest van 1911 zoo luisterrijk mogelijk voor te bereiden en alzoo der wereld te toonen dat Rome, hoe slecht ook bestuurd, hoe arm en verdeeld, toch de hoofdstad is van Italië. De Paus behoeft niets te doen dan te wachten de historie doet het overige wel. Het mirakel van den H.Januarius. Zaterdag heeft in den dom van Napels de traditioneele plechtigheid van de vloeiing van het bloed van den H. Janu- arius plaats gehad. Het wonder had na verloop van twintig minuten plaats. Ka nonsohoten meldden aan de bevolking de gebeurtenis. Pius X heeft nimmer zijn nederige af komst verloochend, de goede en heilige Opperpriester heeft zich losgemaakt van alles, wat overbodig is Het ceremonieel is door hem verkort en aan zijne tafel ontvangt hij zijne zusters, kinderen, evenals hij, van een daglooner. Meer dan een ander gevoelt hij zich getrokken tot het volk. Men weet, dat Hij te Castel-Gandolfo arbeiderswoningen deed bouwen, dat Hij er prijs opstelt de meest arme pelgrims te ontvangen en blijkbaar gaarne met hen ver keert. Dat doet herinneren aan een klein voorval uit zijn leven als Paus, waaruit zijn kinderlijke blijmoedigheid straalt. Het gebeurde eens, toen hij door de rijen ging der schoolkinderen, welke hem hulde kwamen brengen, dat hij een klein meisje ontwaarde, dat bitter schreide. Pius nadert de kleine en vraagt naar de rede harer droefheid „O, zegt het kind, ik ben bang voor den Paus". Pius X hernam„Vrees maar niet, ik blijf bij u, tot hij komt". ,Kent gij hem dan vraagt het meisje. „Zeker", zegt de Paus „en kwaad is hij niet". De kleine had op de schaal een wit calotje, dat ze den Paus moest aanbieden en toen men baar beduidde dat het de Paus zelf was, die zoo vriendelijk met haar sprak, zeide zij: „Nu, dan zal ik'tu geven, want gij zijt wezenlijk niet kwaad". De Paus nam het calotje, plaatste het op zijn hoofd en legde het wederom op de schaal en sprak„Breng het nu naar uw moeder terug en zeg haar, dat ze het beware als een gedachtenis aan mij, want, zeg er bij, dat ik het gedragen heb" „Neen", sprak de kleine met vuur, „be waar u het". „Ja maar", zegt de Paus, ,,'t is me te groot". „Neen, neen", hernam de kleine, „dat is nu niet waar, want ik heb op mijn broeder de maat genomen, te groot is het niet, houd u dit en geef mij' een oud van u De Paus lachte en om het kind niet te bedroeven hield hij het nieuwe en gaf de kleine het oud calotje De eenvoud van Z. H. is uit bovenstaand in alles te proeven en het is daarom geen wonder, dat Pius zoo populair geworden is Het socialistisch Congres te Mi liaan heeft besloten, dat voortaan door de Italiaansche socialisten slechts in gevallen van hooge uitzondering het strijd middel der algemeene werkstaking zal worden aangewend. Het heeft de negatieve actie der stelselmatige oppositie verworpen en verklaard, dat het niet in strijd is met de socialistische beginselen te trachten langs wettelijken weg hervormingen te verkrijgen ten gunste van het proletariaat. Zóó als een verwerping der revolutie- onnaire taktiek en niet anders kan het votum van „eendracht" tusschen refor misten en revolutionnairen worden opgevat Ook de Italiaansche socialisten worden dus volgens Bebel gewone hervormingsgezinde arbeiders I FRANKRIJK Een pastoor uit het bisdom Chambery stond bij de anti-clericalen slecht aange schreven wegens zjjn preekenhij zou het Zondags op den kansel over politiek heb ben. Men beklaagde zich bij de autoriteiten en op een Zondag zag de pastoor, die scherpe oogen had, bij het bestijgen van den preekstoel, achter een der pilaren staan den procureur der republiek, den vrede rechter en een gendarm Op den preekstoel gekomen maakt onze pastoor het kruisteek;n en zegt de tien geboden op. „Geliefde Broeders. Bovenal bemint eenen God", enz Toen Z. Eerw. luide en langzaam de tien geboden op gezegd had, voegde hij erby „Geliefde Broeders, dat is de wet van God, onder houdt ze altijd en oveial en ge zult nie mand te vreezen hebben, Doch de pro cureurs der Republiek, noch de heeren vrederechters, noch de heeren gendarmen. Dat is wat ik u allen wensch. Amen." De pastoor verliet den kansel en ging door met zijn H. Mis. Wat de parochianen aangaat, die maken zich nog dikwjjls vroolijkmaar niet over den pastoor. Vreeselijk uiteinde Treffeud is het uiteinde van sommige Eransche beel denstormers. Vorige week maakte een meestermetselaar door twee revolverecho- ten een einde aan zijn leven. De zelfmoordenaar was een berucht ge loofshater twee jaar geleden had hij de taak op zich genomen de kruisbeelden der gemeente Sainte Florine te verwijderen en met een woest genot sloeg hij de beenen en armen der crucifixen stuk, hakte hij het lichaam tot stukken. God ontnam hein het gebruik zijner beenen. Hij verlamde ze En eenige maanden geleden deed de zoon van den Christushater een val en brak den ruggegraat. ÜLITSOHLA.V I). Het socialistencongres. De socialisten in Duitsehland hebben hun tijd verknibbeld. Heele dagen zijn besteed aan het getwist tusschen Noord en Zuid- Duitsehers en de overige voorstellen werden alle haast-je rep je aangenomen. Toch niet één is er verworpen. Dat was een voorstel om te verbieden, dat prentbriefkaarten met portretten van partijgenooten erop, zoudeD worden ver kocht Het voorstel werd verworpen Eenige tegemoetkoming aan de jjdelheid der partijgenooten, a la bonheur.. Maar, wat zegt „Het Volk" ervan, dat indertijd zoo'n spektakel heeft gemaakt over de portretten en busten van Dr. Kuyper Maar nu iets anders. Op het Congres is gebleken, dat er een sterke strooming is ten gunste van een samenzwering der St)cialisten met andere partijen der linker zijde. Men zegt nu, dat Bülow, die geen voldoende meerderheid vinden kan met zijn liberalen en radikalen, nu streven zal naar de gunst van socialistische hulptroepen. Een blok dus in Duitsehland, dat tegen het Centrum werken zal, gelijk't in Frank rijk heeft gearbeid. Met dit verschil, dat het Centrum in Duitsehland een tegenpartij is die niet zoo heel gauw in een hoek is duwen. Het antwoord van Z. H. den Paus. Op het op 1 September j 1 door de „Federatie der Vijf R.-K. Diocesane Orga nisaties" aan den H Vader verzonden adres van gelukwensch, werd dezer dagen het volgende antwoord ontvangen. Den heer W. Passtoors, President van de Fed derKath Werkl.-Org Waarde Hcerl De H. Vader heeft mij de eervolle taak opgedragen, U Zijne gevoelens van dank baarheid en vreugde over te brengen voor het adres, dat de Federatie der Vijf Katho lieke Werklieden-Organisaties in Nederland Hem hebben gezonden bij gelegenheid van Zijn Gouden Priesterjubilé De verheven Jubilaris heeft met de hoogste goedgunstigheid de wenschen aan vaard, die gij, mijnheer de President, de goedheid hadt Hem bij die gelegenheid aan te bieden; en de gevoelens van gehechtheid en toewijding, die gij hebt uitgedrukt, zijn een vertroosting geweest voor het hart van Zijne Heiligheid. De H Vader vormt de beste wenschen voor den bloei en de uitbreiding der Fede ratie, en terzelfder tijd verleent Hij een bijzonderen zegen aan de leden van het Bestuur en aan al de goede Hollandsche werklieden, behoorende tot de vijf Orga nisaties Aanvaard, mijnheer de President, de verzekering van mijn hoogsten eerbied. De Zaakgelastigde Van den H. Stoel, R. Giovannini. Het parlementair menu. „D e T ij d" schrjjft: Bij velen in den lande, ook bij sommige politieke medestanders van deze Regeering, schijnt de meening te heerschen, dat het parlementair menu, aangeboden op 15 Sep tember j 1. te overladen is voor één, n.l. dit laatste zittingjaar van de tegenwoordige Kamer en dat wel bedoeld zal zijn, sommige gerechten eerst na dien tijd op te dienen. Wij kunnen uit goede bron meedeelen, dat zij, die zoo denken, zich vergissen. Het moet wel degelijk de bedoeling van de Regeering zijn, de aangekondigde wets ontwerpen dit jaar in te dienen Sommige zijn al in vergevorderden staat van voor bereiding, een enkele, nl. dat tot regeling van de banken van leening, is zelfs al bij den Raad van State. Goes. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, op Maandag 28 Sep tember 1908, des avonds 7 ure. Punten van behandeling: Vaststelling notulen der vergaderingen van 27 Aug. en 1 Sept. j.l. 1. Ingekomen stukken; 2. Vaststelling van het schoolgeldkohier voor d© meisjes school, cursus 19081909; 3. Vaststelling van hel schoolgeldkohier voor school A, cursus 19081909; 4. Verzoek van den Bond voor staatspensionneer.'ng betreffen de het betuigen van instemming miet een door dien bond verzonden adres aan H. M. de Koningin; 5. Adres van B. den Boer Jzn., houdende verzoek om eervol ontslag als concierge van het manhuis; 6. Benoe ming van een concierge van het manhuis. Do panbeveling bestaat uit: 1. C. M. Meijler, 2. J; Behage; 7. Herbenoeming gemeente-geneesheer voor het tijdvak van 1 Januari 19091 Januari 1912; 8. Aan vragen inzake afschrijving van plaatselijke belasting; 9. Begrooting van het gasthuis- besluur voor 1909; 10. Begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1909; 11. Gemeenjtehegrooting vopr 1909. De heer L. Fukken, directeur van hotel Centraal, had Woensdag- en Donderdagavond de Goesche journalisten, in twee groepen, aan ©en diner genoodigd. Het was alles first-class: de spijzen keurig opgemaakt en smakelijk bereid, een uitgebreid, met zorg gekozen menu, en de wijnen van uitstekend© kwaliteit. Het bleek, dat de keuken, welker beheer aan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1