T'. CRANE, Utrecht. Donderdag 24 September 1908. Vierde Jaargang. geld Vecsckqnt eiken MA1N0AG-. WQENSDkG- tn VRIIDMMHD. FEUILLETON EEN VERSCHRIKKELIJK LEDIKANT. BUITENLAND nd ers, an Dieven, Oude Haven. i SUF! ip van Effecten. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De derde Sociale Week. shade berokkenen. zijn wij machteloos, loor de anderen ver en zich bij de :he Lloyd. 3e ia braudkast, in- goederen tegen zeer 'ctus gratis door den Kade D 30. en in Schouwen en lerpand van Effecten ijke voorwaarden. lid-Beveland". ;he dienst. am-Gouda-Amsterdam ustchenliggende plaitiin. an GOES ddag 12 uur. AMSTERDAM rgen 5 uur. ROTTERDAM rond 8 uur. asterdam bij W. DE 3CHURE, Kloveniers- m bij de Directie J. en te Dordrecht bij S. te Goes bij den Agest aamsche Hoofdpijn- int per stuk. Vlasm., Middelburg. J bij 10 Kilo f0.63, bij bij 10 Kilo f 0 68, bij BEL f O 64 per Kilo. per bus. embours toegestaan. ^uitbetaling. IM. No. 118 Patronaten borgtocht. het hotel de Kinderen NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.-75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers A contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Bureau: LANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reelameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij die zich met I October a.s op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vrijdenkers plechtigheden. Het huwelijk wordt door de Vrijdenkers enkel beschouwd als eene gewone men- schelijke overeenkomst, die men met ge meenzaam goedvinden kan verbreken of door den rechter laten ontbinden. Daarvandaan de invoering var het bur gerij k huwelijk. De Katholieke Kerk kent geen bur- gerljjk huweljjkhet huweli„k onder Christenen is voor haar een heilig Sacra ment en onontbindbaarwil zulk huwelijk bestaan, dan moet het gesloten zijn vol gens de wetten der Kerk. Wanneer dan ook de katholieken zich begeven tot den Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, dan weten zjj, dat dit enkel een formaliteit is, maar nog geen huwelijk. Door de formaliteitan te vervullen bij den Burgerlijken Stand, verzekeren zij zich enkel de voorrechten, die de Staat aan deze formaliteit verbonden heeft. Nu zijn er de vrijdenkers op uit, om de menschen terug te houden van het kerke lijk huwelijk. Volgens hen heeft dat geen waarde. Het Burgerlijk huwelijk moet gesloten worden en daarmede uit. Maar.... zoo'n burgerlijke huwelijksplech tigheid is zoo koudals men trouwt in de Kerk, dan zijn de kerkelijke plechtigheden waarmede het voltiekken van een huwe lijk gewoonlijk gepaard gaat, toch heel wat aantrekkelijker. Men moest er wat op zoeken. Eu de vrijdenkers hebben het gevonden. Men zal van het burgerlijk huwelijk eene mooie plechtigheid maken, een vrijden kersplechtigheid, en dan zal het volk zoo meent men in zijne dwaasheid, want de katholiek komt uit plichtsbesef naar de kerk, niet wegens de plechtigheden niet meer naar de Kerk verlangen. Die mooie „burgerlijke plechtigheid" heeft de vorige week voor het eerst plaats gehad te Gent. Het Volk weet er het volgende van te vertellen Dinsdag heeft in het stadhuis te Gent voor de eerste maal de burgerlijke hu welijksplechtigheid plaats gehad met de nieuwe ceremoniën, die daar zijn inge steld. Kr was eeu buitengewoon talrijk publiek aanwezig. Onder den door het orgel gespeelden marsch uit de Thannhauser kwam de bruidstoet in de voorzaal. Daarna gingen de ceremoniemeesters gekleed met korte zijden broek, witte kousen en lage schoenen de bruid halen, die tusschen de haag der genoodigden doorging. Toen de bruidstoet een verhooging betreden had, gingen de bruid en de bruidegom naar de tafel, geplaatst onder den troonhemel, terwjjl de ouders en de getuigen de registers gingen teekenen. Nadat hier alle Vormen vervnld wa- 3.) Juist toen de ex-dapper© zijn toespraak op teemenden toon had uitgebracht, kwam de koffie binnen, ingeschonken in twee koppen. Mijn oplettende vriend bood mij een van de koppen aan, met een beleefde buiging. Ik smachtte van dorst en dronk den kop in één teug ledig. Bijna onmiddel lijk daarna werd ik door een duizeling be vangen, en voelde mij volkomener be schonken dan ooit. De kamer draaide en draaide woest met mij in het rond, de oude soldaat scheen als de zuiger van eten stoommachine op en neer te gaan. Ik hoorde niets dan een hevig suizen in mijn ooren, en een akelig gevoel van machte loosheid, van verstandsverbijstering, maak te zich van mij meester. Ik stond op en hield mij aan de tafel vast, om niet te vallen; ik stotterde dat ik mij onwel voelde: zóó onwel, dat ik geen kans zag om naar huis te gaan. „Mijn waarde vriend", antwoordde de oude soldaat, en zelfs zijn stem scheen mij op en neer te gaan, terwijl hij sprak; „mijn waarde vriend, het zou krankzinnig- ren, trok de stoet naar de trouwzaal Vervolgens gingen de ceremoniemeesters den schepen van den burgerlijken stand en zijn bureelchef afhalen en geleidden hem naar de trouwzaal. Na de voorgeschreven vragen werd daar het huwelijk voltrokken. En daar na ver'iet de stoet, weer door de groote zaal cn onder de klanken van het orgel, het stadhuis. Wat begint het te lijkenen op den nieuw uitgevonden eeredienst onder de Fransche Revolutie 1 (Slot.) Tegen twee uur Zondag had ten laat ste de Sluitingsver ga dering plaats, welke door eeu zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Nadat door de vergaderden de twee eer ste coupletten van het „Wilhelmus" gezon gen waren, trad dhr. A. Id, J. Engels als eerste spreker op. Hij sprak over het „Cen- traal-Bureau" der „Kath. Soc. Actie". Na een inleiding, waarin hij schetste de so ciale beweging onzer dagen haar ont staan en ontwikkeling, gaf hij; aan op welke wijze ze geleid dient tie worden, handelde hij breedvoerig over de inrichting, pn werkwijze van het Centr. Bureau. Aan het slot zijner rede drong hij aan op krachtige financiëele hulp daar de geldelijke middelen iu verhouding tot de werkzaamheden van het Bureau tot nu toe te gering waren. Ambtenaar Engels werd bij het eindigen zijner rede krachtig toegejuichd. De voorzitter deed vervolgens mede- deeling van de volgende telegrammen, welker voorlezing groote geestdrift bracht. Antwoord van Z. H. den Paus. Voorzitter Sociale Week Rotterdam. Haarlem, 10 Sept. '08 De Staatssecretaris van Z. H„ Card. Merry del Val, draagt mij op, U mede te doelen, dat de Hieilige Vader Uw telegram van hulde ontvangen heeft en aan d© ver gaderden zijnen zegen schenkt, CALLIER, Bisschop van Haarlem. Antwoord van den Bisschop: Mr. Aalberse, Rotterdam. Haarlem, 8 Sept. '08., Terwijl ik de K. S. A. mijn bijzonderen dank breng voor de betuiging barer ge hoorzaamheid, verleen ik gaarne mijnen zegen over hare werkzaamheden in deze derde Sociale Week. A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. Nadat het lied „God van Arbeid" was gezongen, beklom de tweede spreker Pater P. L. H. Perquin O. P. het spreek gestoelte. Deze hield een red© over de taak der plaatselijke comité's. Z.eerw. toonde uitvoerig aan, dat de taak dier comité's veelomvattend is, dat zij vele moeilijkhe den te overwinnen hebben, maar dat krachtige sociale arbeid in onzen tijd be slist noodig is op het gebied van vakorga- heid zijn, als gij in uw toestand naar huis gingt, gij zoudt stellig uw geld kwijt raken, gij zoudt bestolen en waarschijnlijk vermoord worden. Ik blijf hier slapendoe gij dat ook; ze hebben uitstekende bedden hier; bestel er een, slaap de uitwerking van den wijn weg en ga morgen in veilig heid met uw winst naar huis, morgen, op klaarlichten dag!" Ik was mij nog slechts twee zaken be wust vooreerst dat ik mijn zakdoek, waar in ik het geld had gebonden, niet moest loslaten en ten tweede dat ik onmiddellijk ergens moest gaan liggen om heerlijk te kunnen slapen. Ik bewilligde dus in zijn voorstel van het bed, nam den arm aan, dien de oude soldaat mij aanbood, en droeg mijn geld in de hand, welke ik vrij hield. Voorafgegaan door den croupier, lie pen wij eenige gangen door, een trap op cn een slaapkamer dn die voor mij bestemd was. De ex-dappere schudde mij hartelijk de hand, stelde mij; voor den volgenden morgen samen te ontbijten en verliet mij, gevolgd door den croupier. Ik liep naar de waschtafel, dronk wat van het water^ dat er in de kan was, schonk het overige in de kom, dompelde er mijn gezicht in, en ging toen op een stoel zitten om tot bedaren te komen Weldra voelde ik mij beter.. Het verschil van de nisatie voor de arbeiders, van organisatie voor den middenstand, die zoo; gedrukt is wijl hij „in het midden" zit en daarom vooral zich weren moet. Spreker wees met voldoening op de afd. Rotterdam, die een bureau voor arbeids recht oprichtte en het daardoor onnoodig maakte, dat honderden R. K. arbeiders in moeilijkheden naar de socialisten gaan. Dat voorbeeld verdient in velerlei opzicht navolging. Jhr. Ruys las voorts het antwoord-tele- gram voor, vanwege H. M. de Koningin ontvangen Aalberse Algemeen secretaris der Katho lieke Sociale Actie, gebouw der St. Jozef- gezellenvereeniging, Rotterdam Het Loo, 7 Sept. '08.j Hare Majesteit de Koningin draagt mij op aan uwe vereeniging lioogstderzelver dank voor betuiging van hulde en trouw over te brengen. Adjudant van dienst, VON MüHLEN. In verband met dit telegram van H. M. herinnert Jhr. Ruys hoe wij: jiezen mor gen in de kapel gebeden hebben „Domine salvam fac Reginam nostrum". Van bi- zondere beteekenis is dit gebed der Kerk thans! „We zeggen weinig, we hopen veel, we bidden mieer!" (Een storm van instemming volgt op deze veelzeggende woorden des voorzitters). Met enthusias- me zingt men het Bondslied „Voor God en Kerk, Vorstin en Land." Na het einde van het lied houdt Jhr. Ruys de sluitingsrede: Zeven vruchtbare dagen zijn verloopen, op welke niet gelijk in het oude land aan den Nijl een gelijk aantal magere tijdperioden zul len volgen! Vruchtbare dagen waren het voor de deelnemers, voor het Roomsche Rotterdam, voor de Jozefsgezellen, die zoo gastvrij hun gebouw afstonden, voor het plaatselijk comité del' K. S. A. ,voor de commissies voor logies en boottocht, voor de propagandisten, voor de lesgevers en voor de lesvolgers (bijzonder voor de raadsleden onder hen, die aan de Soc. Week het karakter gaven van ernstig en degelijk werk.) Spr. dankt den president van het Semi narium te Warmond en den Deken van Rotterdam voor hunne vereerende tegen woordigheid om verder te getuigen, dat deze week allen versterkt hebben in de liefde tot de Katholiek© zaak. .Zij was vruchtbaar door het geven van meerdere kennis. Verhoogde activiteit zal hiervan het gevolg zijn en vermeerdering van ver diensten, omdat we willen weiken in 's Hoeren Naam. Geven wij vervolgt spr. bewijzen onzer ontwikkeling; we zijn dit als Katho lieken verplicht. Vrijzinnigen z ij n ontwik keld, zooals men beweerd! Wij Room- schen moeten het eerst bewijzen! Zorgen we dan om in practische liefde voor ons volk met anderedenkenden te concurree- ren ook in het publiek, in de gemeente raden enz. Bij dit alles, bewaren wij ©ch- echter ons Roomsch „karakter" maar laat ons dit niet van samenwerking doen onthouden. benauwde atmosfeer in da speelzaal, met de koele lucht van het vertrek waarin ik mij bevond; de verkwikkende verandering daarvan voor mijne oogen, ook nu ik in plaats van het flikkerende gaslicht slechls het flauwe licht had eener enkele kaars, dat alles waardeerde ik nog meer dan de herstellende uitwerking van het fris- sche water. De duizeling verdween en ik begon mij weer ©enigszins een redelijk wezen te voelen. Mijn eerste gedachte was aan het gevaar van den geheelen nacht in zulk een speelhuis door te brengen; mijn tweede aan het nog grooler gevaar van er uit te willeu ontkomen, nadat alles gesloten was, en, met een groote som geld bij mij, 's nachts alleen door de straten van Parijs te loopen. Ik had op mijne reizen wel in erger' verblijven geslapen dan dit: ik besloot dus mijn deur te slui ten, te baricadeeren ten mijn lot af te wachten, tot den volgenden morgen. Zoo waarborgde ik mij tegen mogelijk verraad, keek onder mijn ledikant, schoof een daaronder staande kist voor de deur, onderzocht de sluiting van het venster- en trok, eindelijk voldaan over al mijn voorzorgen, mijn bovenkleeren uit, zette de dunne kaars in den haard, waarin nog eenige asch lag, en ging te bed, met een zak vol geld onder; mijn kussen. Meer en meer wordt duidelijk het „vóór of tegen, den Christus" van den strijd onzer dagen laat dit een aansporing zijn tot meerdere waardeering onder ons Katho lieken. Moge de Sociale Week ook hiertoe hebben bijgedragen I Niet gering is de ver antwoording van den Katholiek, die vuurt op eigen soldaten eu officieren 1 Inniger samenwerking dus, grooter openhartigheid, grooter liefde voor „de zaak", zich uitend niet in woorden, doch in dadenZoo zal dan een volgende Sociale Wpek het getui genis kunnen ontlokken: wij hebben dit jaar gewerkt naar vermogen aan de uit breiding van Christus Rijk op aarde I Spr. brengt verder nog dank aan den Burgemeester van Rotterdam, voor de wel willendheid betoond bij gelegenheid van den boottocht. Hij dankt vooral ook de Ka tholieke en niet-Katholiekie Pers, voor het geen zij aan het geheel© Niedjerlandsche volk heeft meegedeeld aangaande de So ciale Week. Hij maakt verder melding van het volgende telegram, als antwoord van de deelnemers der Italiaansche Soc. Week op het onze van .verleden Zondagavond ontvangen Aalberse Rotterdam. Brescia, 10 Sept. '0.8 Participantes hebdomadae sociali Brixiae fralribus flandiiae congratulantur quod praecipue politica,e comunali operam impondentes nobiles traditiones Christia- norum veterum municipiorum optime re- petant. TONIOLO, Unione populare Italiene. Dat vertaald luidt; De deelnemers aan de Sociale Wieiek te Brescia wenschen hun broeders in Hol land geluk, omdat zij, hun aandacht wij dende aan de sociale gemeente-politiek, daardoor de roemruchte tradities hunner vroegere christelijke steden herstellen. TONIOLO, voorzitter der K. S. A. in Italië. Met een krachtig slotwoord, waarin hij herinnerde aan het „Omnia instaurare in Christo" en met een heenwijzing naar het Eucharistisch Congres te Londen opwekte tot liefde jegens het H. Sacra ment, bracht de voorzitter dank en leei; aan God, Die ook deze Sociale Week weer zegende. Hij verzocht den vergaderden daarom het „Aan U o Koning der Eeu wen" te willen zingen. Met groote geestdrift voldeed men aan dit verzoek, maar niet alvorens pren door een bijna niet-eindigend applaus hulde had gebracht aan den kranigen president. Ten laatste werd met ©en luid „Geloofd zij Jesus Christus" de bijeenkomst ge sloten. De derde Sociale Week was geëindigd..,.. ITALIË. 's Pausen jubeldag. Berichten uit Rome melden, dat op den jubeldag des Pausen de groote vlag der Zwitsers boven de bronzen poort wapperde. Zwit sers, gendarmen, Palatijnsche lijfwacht en edelwacht droegen het gala-uniform. Des Ik voelde spoedig, niet slechts dat ik niet slapen kon, maar dat ik zelfs de oogen niet kon dichthouden. Iedere zenuw in mijn lichaam trilde, al mijne zintuigen schenen ongewoon scherp te zijn. Ik woelde, nam alleilei houdingen aan, zocht telkens de koelste hoekjes van het ledikant, niets hielp! Nu eens stak ik mijn armen onder- de dekens, dan weer' haalde ik ze er ondier vandaan; het eene oogenblik strekte ik mijne boenen zoo itecht uit als ik konen een oogenblik later haalde ik ze zoö dicht bij mijn kin als mogelijk was; nu eens schudde ik mijn kussen, keerde het om, klopte het plat en ging slil op mijn rug liggen, en dan weer vouwde ik het, woe dend, dubbel, zette het overeind tegen den rug van het ledikant en beproefde een zittende houding. Alles te vergeefs; (ik kreunde van ergernis en begreep dat ik leen slapeloozen na,cht tegemoet ging. Wat zou ik doen; ik had geen boek bij mij; en toch begreep ik dat ik, indien ik geen afleiding voor' mijn geest zocht, in een toestand verkeerde" om mij alle mogelijke gruwelen door het hoofd te ha len, mijn hersens te kwellen met alle mo gelijke en onmogelijke teekenen van ge vaar', kortom, dat ik dan den nacht in alle mogelijke variatiën van zennwachti- gen angst zou, doorbrengen. middags verleende de H. Vader in de troonzaal audiëntie aan de pauselijk» gen darmen en des avonds gaf hun muziek korps een concert op het Sint-Damasus- plein. Ofschoon het jubilé Vrijdag niet of ficieel gevierd werd, kwam een ontzag lijke menigte telegrammen van gieluk- wensch op het Vaticuan aan uit alle dae- len der wereld. In het Borgo-kwartier tusschen het Vaticaansehe paleis en de Engelenbrug had de bevolking haar huizen bevlagd en des avonds geïllumi neerd. BRLGIË De H. Vader en Abbé Daens. Ken treffende bijzonderheid lezen we over het, zooals men weet, g edgezind afsterven van den ongehoorzamen Belgischen priester In den afgeloopen winter maakte een Belg van aanzien en rang zich gereed om naar zijn land terug te keeren 's Avonds voor zijn vertrek werd hem verzocht, spoe dig op het Vaticaau te komen, en toen hij daaraan voldeed, werd hij dadelijk bij den Paus toegelaten. „Gij gaat naar België terug," vroeg de H. Vader; „wilt gij voor mij een boodschap meonemen Natuurlijk antwoordde de Belg, dat hij niets liever deed. .Ziehier waar het om gaat, zeide Pius X. ..Er is daar in Vlaanderen een arm priester, die ziek is en zeer ongelukkig bovendien. Wilt gij hem gaan zeggen, dat de Vader der geloovigen veel belang in hem stelt, dat ik voor hem gehelen heb en nog bid Ik deel in zijn lijden en zoek als Jezus het verdwaalde schaap ik wil hem een onweer legbaar bewijs van mijn liefde en genegen heid geven. Zeg aan abbé Daens, dat de Paus hem beterschap wenscht en den vrede des harten bovendien." De Belg beloofde trouw zijn missie te zullen vervullen on zoodra hij in Brussel kwam, zocht hij iemand op, «tie hem bij abbé Daens zou introduceeren en vond dien in een senator, zeer bevriend met den abbé. Drie dagen nadat 's Pausen boodschap was overgebracht, verzoende Daens zich met de Kerk. Het gebed van Pius X was verhoord ge worden, zijn vaderliefde had den verloren zoon tot zich getrokken. RUSLAND De Cholera. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt waren er gisteren iu Petersburg en den om trek, sedert de ziekte er zich deu 6en dezer vertoonde, 1653 ziektegevallen geweest en 492 sterfgevallen. In het overige Rusland waren er in de vorige week 3392 gevallen met 1377 dooden geweest, tegen 2465 en 1120 in de vooraf gaande ween. Sedert het begin der epi demie zijn er in Rusland 10.359 menschen aan de cholera ziek geworden en 4633 aan gestorven. Zondag kwamen er 39 J gevallen bij. AMIIIUK.V. De invloed van een goed boek. Wjj lezen in de „Irish American De Anglikaausche geestelijke Virgil Ho race Barber, president van het Episcopaal- sche Seminarie te Fairfield, nabij Utica in Ik 'richtte mij op, leunde op mijn elleboog en 1ceek de kamer rond, die aangenaam door de maan verlicht werd om te zien of er geen schilderijen of ornamenten in waren, welke ik duidelijk zou kunnen on derscheiden. Tei"wijl mijne oogen de vier muien langs zwierven, dacht ik aan da,t aardige boekje van Lemaitrie, „Voyage autour de ma chambre". Ik besloot den Franschen schrijver na te volgen, en aflei ding en bezigheid genoeg te zoeken om de verveling van mijn nachtwaken te ver minderen. Ik begon bij mijzelf den inven taris op te maken van ieder meubelstuk dat ik zien kon, en te beproeven welke denkbeelden zelfs een stoel, een tafel of een waschtafel, bij mij konden opwekken, door tot hun eersten oorsprong terug te gaan. Ik merkte dat het mij in den zenuw- achligen toestand van mijn geest veel ge makkelijker viel een inventaris op te ma ken dan na te denken over den oorsprong der dingen, en moest weldra de hoop op geven van het voetspoor van Demaïtre te volgen, en zelfs van te denken. Ik keek naar de verschillende voorwerpen in het vertrek meer niet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1