rbottines in de lagazijn iingen. Ml!! JT, Goes, No. 110 Donderdag 17 September 1908 Vierde Jaargang. eizoen. N, Utrecht. BillTENlAND ADERING des Zondags. TONIC, sch geld nkoop van Effecten. TH. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. DE OPENINGSREDE. Staten-Generaal. De derde Sociale Week. I. Kiesvereeniging „Goes" >0 September 1908, le HALF VIER, iu bet Café je" te Goes. HET BESTUUR. |esloten vereenigingen hebben vergadering. ecling |o.65, bij 10 Kilo f0.63, bij Ï0.70, bij 10 Kilo f 0.68, bij IEUZEL bjj minstens 100 Kilo of 4 lo. f 6.75 per hus. iden rembours, ig toegestaan. ab. f 1.-. ab. pr. f 2.—. iekte, de. roefgeestig, ontmoedigd, gen, zooals: ruischen in hoofdzeer, reumathische ran het water, vroegtijdige vol droomen, gevoel van idst-onden, gevolgen van mi van zenuwzwakte, men door bet gebruik van 4IC coiis f 6,90. te Middelburgen verder WIELER en BENIEST; RAAS: te Rilland bij ibendijke bij DE COCK rvaardigd DRUKWERK LE COIHTRE. iden borgtocht, tiade. JS in het hötel de Kinderen NIEUWE ZEEUWSCHE (OOBHI Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.-75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers k contant- 0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij die zich met I October a.s op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vereenigde Vergadering der beide Kamers op Dinsdag 15 September. tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer SCHIMMELPENNINCK VAN DER OYE, die dert voorzittersstoel (be kleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal bestemd voor de vergaderingen der Tweede Kam»»* ver» eenigd hebben, tegen half .een uur de ver gadering en laat twee Koninklijke beslui ten, het eene van 1 Sept. 1.1., houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting die heden zal aanvangen, het andere van 3 Sept. 1.1., houdende benoeming van de ministère, hoofden van ministerieele departementen, tot eene commissie voor de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal door den griffier der Eerste Kamer voor- De VOORZITTER benoemt de heerlen Von Fisenne, Van Wassenaer van Rosande, Van Lóten Seis, leden van de Eerste KamerVan den Berch van Heemstede, IJzer man, Jannink, Limburg en De Geer, leden van de Tweed© Kamer, tot leden van eene commissie om de commis sie, door Hare Majesteit de Koningin be noemd tot opening der zitting, bij hare aankomst in het gebouw der Tweede Ka mer te ontvangen en in- en uitgeleid© te doen'. De heeren ministers, hoofden van mi- 'nisterieele departementen, die de commis sie tot opening uitmaken, en zich met ge bruikelijk ceremonieel naar het gebouw der Tweede Kamer hebben begeven, wor den, na een kort tijdsverloop daar aange komen, in de vergaderzaal binnengeleid en nemen plaats achter de ministerstafol. De heer HEEMSKERK, minister van bin- nenlandSche zaken, houdt de volgende rede: Mijne Heeren 1 De Koningin, tot Haar leedwezen ver hinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze Zitting der Staten- Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de Regeering der Replubliek Venezuela is eene storing gekomen naar welker vreed zame opheffing door Harer Majesteits Re geering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige bui- tenlandsche Mogendheden zijn bij voort during van den meest vriendschappelijken aard. Veel is er in moederland en koloniën, dat tot erkentelijkheid stemt.. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijn selen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen bevredigend is. Het gevaar, dat door het optreden van het mond- en klauwzeer den veestapel be dreigde, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten ge volge van de moeilijkheden op de geld markt, de toestand van handel en nijver heid. Het scheepvaartverkeer over enkele Nederlandsche havens is in dit jaar gerin ger dan in 1907, Dientengevolge geeft het scheepvaartbedrijf, in het bijzonder de al- gemeene vrachtvaart, onbevredigende uit komsten. In meer dan ééne gemeente trof door deze oorzaken, werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. Do belasting-invoering in het gouverne ment Sumatra's-Weslkust heeft in dat ge west ongeregeldheden doen ontstaan, die do Regeering diep betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers. De kolonie Curapao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient de wijze waarop zooi hier te lande als in de koloniën burgerlijke en militaire landsdienaren zich van hun plicht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vordert, afge zien nog van hetgeen later zal noodig zijn voor de uitvoering van sociale hervormin gen, duurzame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen U wetsontwerpen worden aangeboden tot herziening en verhooging van het recht van successie en tot invoe ring van eene algemeen© inkomstenbelas ting met eene kapitaalbelasting als aan vulling, ter vervanging der Vermogens- en Bedrijfsbelas ling. Ten einde te voorzien in het tekort voor het volgend dienstjaar zullen U voor stellen bereiken tot heffing van een matig aantal opcenten op de Vermogens- en Be drijfsbelasting en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, waarvan de opbrengst in de toekomst zal kunnen strek ken tot aequivalent van eene verlaging van den accijns op de suiker. Verschillende wetsontwerpen, behalve de reeds tevoren toegezegde, zullen jU eerlang "bereiken waaronder: tot herzie ning van de wetgeving betreffende jde ntfamlooze vennootschappen, tot wijzi ging van het zeerecht, tot herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wet boek ten aanzien van de verplichting tot vergoeding van schade door onrechtma tige daad ontstaan, tot regeling van de aansprakelijkheid voor schade door auto- mobielen veroorzaakt, tot gedeeltelijke herziening van het Eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht, tol. regeling van de banken van leening, tot het vaststellen van bepalingen omtrent de toe kenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier, bchoorende tol de Zee- en Landmacht, tot wijziging van de Wet op het militair onderwijs, tot herzie ning der wet tot regeling van het veeartse- nijkundig Staatstoezicht en de veeartsenij- kundige politie, tot beperking van den Zondags- en den nachtarbeid in het brood- bakkersbedrijf, alsmede eenige voor stellen van bijzonder dringenden aard ter herziening der Ongevallenwet. Plannen tot verbetering van de Maas tusschen St. Andries en Hedikhuizen, zoomede van den Gelderschen IJssiel, zijn in,' overweging. Voortgegaan wordt met het bevorderen van de totstandkoming van spoorweglij- nen, welke aan de locale verkeerebehoef- ten voldoen. Van de bestuursbemoeiingen met bet fi nancieel beheer in de zielfbesturend© land schappen van den Oostindischen Archipel mogen voor de welvaart dier landschappen goede vrachten woorden verwacht. Het bezoek van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië aan Atjeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleid en duidelijk den weg tot bevrediging van dat gewest aan gewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar Uwe aandacht en toewijding vragen. Moge God Zijn zegen op Uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin, verklaren (wij de Zitting der Staten-Generaal te zijn ge opend. Wat van deze Openingsrede te zeggen? Door de quantiteit der ontwerpen, waar van inzending wordt toegezegd, lijkt ze ons voor langer gemaakt te zijn dan een éénjarig tijdperk. Toch bevat zij geen leuze voor de ko mende verkiezingen. Daarvoor is de rede te „zakelijk", in dien zin, dat zij doet denken het program te zijn van een zaken-kabinet en niet van ■een specifiek Christelijk ministerie. Wat de sociale wetgeving be treft is de rede uiterst sober. Geeu oudeidomsverzekering, geeu inva- liditeitver'zekerin'g, geen ziekteverzekering. Alleen herziening der Ongevallenwet. Voorts liggen alle toegezegde ontwerpen vrijwel binnen de neutrale zóne. De verhooging van het successierecht en een algemeen© inkomstenbelasting mits deze zij progressief zal in ons kamp wel geen tegenstand van gewicht ontmoeten. Eenige verwondering zal het overigens wekken, dat de Regeeiing geen nieuw ta rief van invoerrechten heeft voorgesteld. Bij het voorstel der opcenten zal allicht aan inconsequentie worden gedacht: men weet hoe het Kamerlid Kolkman tegen de invoering van opcenten der vorige Re geering was gekant. Maar gezien den niet-rooskleurigen toe stand van 's lands financiën is belasting- verhooging onvermijdelijk. D© finantieele malaise, die overal heerscht, „het crisisjaar", hebben daaraan zeker schuld. Uit de clausule, die betrekking heeft op het geschil met Venezuela wordt men geen haar wijzer: de Regeering zal trachten het geschil in vredelievenden zin op te lossen. Dat het haalt gelukfce! De Atjeh-passage der Openingsrede maakt een einde aan alle geruchten om trent meeningsverschillen tusschen. dein Haag en Buitenzorg. Zij doet zien, dat gouverneur van Heutz het volle ver trouwen der Regeering geniet en dat in de Atjeh-politiek aldus geen verandering zal worden gebracht. Kortom: in deze geheele Openingsrede missen we alles wat zweemt naar „de be ginselen, levende in de partijen der Rech terzijde"; zooals bv. voorstellen tegen on zedelijke uitstallingen. V r ij d a g. In de middagvergadering behandelde Mr. P. J. M. Aalberse het onderwerp voor wat betreft den „Arbeidsduur". Is het arbeidsloon een zaak van groot gewicht voor den werkman, niet minder is dit het geval met den arbeidsduur. De natuur ©ischt, dat de verbruikte arbeids kracht hersteld worde door voedsel |en rust. Het groote gewicht van een goede regeling van den arbeidsduur springt in het oog wanneer overdacht wordt, dat de arbeider is individu, hoofd van een gezin, en lid der maatschappij. Om deze redenen moet de regeling zoodanig zijn, da,t hij zijn verplichtingen in genoemde qualiteiten ten volle kan vervullen. Verkorting van arbeidsduur staat - mits binnen zekere grenzen niet gelijk met veimindering van arbeidsprestatie. De in wetenschap opgegeven, maar in practijk nog maar al te zeer gehuldigde oud-liberale theorie welke spr. becri- tiseert is hier onjuist gebleken. Het loon wordt in deze stelling bepaald door den duur van een arbeid en dus wordt aangenomen, dat de langste arbeidsduur de grootste arbeidsprestatie geeft. De ondervinding leert het tegendeel I Op den duur kau een bepaald moment gevonden worden waarop de prestatie het hoogst is. Een voordurende verkorting van den arbeid zal natuurlijk bovengezegde uit komst niet hebben er is een zekere grens. Een en ander licht spr. met ver schillende voorbeelden toe. In het tweede deel zijner rede behandelt Mr. Aalberse de regeling van de arbeids- rust in verhand met de practijk van ver schillende gemeenten. Behoudens uitzonderingen in buitenge wone gevallen, moest de tienurige arbeids dag als maximale aangenomen worden, meent hij met Pr. Raaymakers. We zijn hier te lande er echter nog var af; wel wint de idee voor den tien uren dag veld. In sommige bedrijven b.v. gasfabrie ken is echter tienurige dag als te lang te beschouwen. In deze bedrijven zal men ingeval van nachtarbeid het drieploegen- stelsel moeten invoeren en wanneer nacht arbeid niet bestaat het tweeploegen- stelsel. Bij 't bepalen van een maximalen (ar beidsdag dient gewaakt tegen het zonder dringende noodzakelijkheid maken van overuren. Hiermede hangt ook samen het verbod, om in vrijen tijd voor particulie ren arbeid te verrichten. Spr. heeft ier zich altijd over verwonderd, dat 'n der gelijk verbod in werkliedenkringen soms zooveel tegenstand ontmoet. Nacht- en Zondagarbeid moet tot het dringendst noodige worden beperkt. In elk geval moet ten deze voor behoorlijke dag en weekrust worden gezorgd. Zondagsrust is de groote factor voor volkswelvaart men vergete dit niet! Ter bevordering van een goede Zondags rust zal strekken de vrije Zaterdagmid dag. Een geleidelijke invoering hiervan de ondervinding leerde het zal in vel© opzichten goede resultaten hebben. Ten slotte het vierde instituut tot herstel der verbruikte arbeidskracht: de jaarrust (vacantie.) Vele werkgevers vinden dit een buiten- sporigen eisch der arbeiders deze werkgevers maken gewoonlijk zelf hun wekenlang uitstapje in het buitenlandjEjen goede opvatting omtrent de gevolgen van behoorlijken nacht- en weekrust leidt pr echter toe, om met behoud van' loon zulk een verlof toe te staan. Verscheiden© 'gemeenten en particulieren deden dit dan ook. Avondvergadering. OndeiWeip: „De Gemeente en de aanbe stedingen". I. Tegenover den middenstand. Spreker de heer Jules Schaepkens Jr. De voortdurende ontwikkeling van de aanbestedingen, heeft er niet weinig toe bijgedragen de zelfstandige vaklieden te verdringen; zij heeft de ontwikkeling van de vakken zelf, zeer in haren gang belem merd. Het vak komt, bij de meeste aan bestedingen, schier niet meer als zooda nig in aanmerkingde vakman wordt door den aannemer verdrongen. Voorts 'is niet de kwaliteit van het geleverde 'tcriterium, doch de prijs. Niettemin is vóór het systeem van aan besteden veel te zeggen ten opzichte van speciale werken of leveranties; alles aan dit stelsel aan te passen, is ten opzichte van den middenstand niet wenschelijk en in den grond der zaak niet aanbevelens waardig voor belanghebbenden. De gemeente heeft vóór te gaan en een nieuwe richting aan te geven op dit gebied. Bij aanbestedingen van openbare werken dient zij het werk zooveel als d.oenlijk te splitsen, opdat volgens de verschil lende vakkeu een groot aantal gegadig den kunnen profiteeren. Spr. vestigt aandacht op eenige punten, zooals het werk niet per se gunnen aan den laagsten inschrijver, doch aan hem, wiens inschrijving de meeste waarborgen biedt voor degelijkheid van uitvoering. Het gunnen bij „toerbeurt" verdient in bepaal de gevallen aanbeveling. Door leveranties vanwege de gemeente steeds „en gros" open te stelten, wordt de kapitaalkrachtige concurrent in een be voorrechte positie gesteld dit verdient afkeuring. De gemeente dient de levering te gunnen aan alle daarvoor jp, aanmerking komende inwoners, volgens gelijk en billijk tarief. Niet uitsluitend moet gezien wor den op den lagen prijs, maar vooral op de degelijkheid der waren en de eerlijkheid der mededinging. II. Tegenover de arbeiders. Spreker: Prof. J. IJ. J. Aengenent. De gemeente heeft ongetwijfeld do taak, de rechten te beschermen van har© amb tenaren en werklieden, niet alleen (van hen die direct, maar ook van die indirect bij haar in dienst zijn. Daartoe dient vooral het doen opnemen in de bestekken en concessie-voorwaarden van bepalingen om trent minimum-loon, maximum-arbeids duur, Zondagsrust enz. Er zijn drie rede nen waarom die bijzondere zorg der over heid voor deze groep van arbeiders gewet tigd is: a. omdat de gemeente tot hen in nau were betrekking staat, dan tot de overige arbeiders b. omdat de ervaring leerde, dat, wan neer dergelijke bepalingen niet werden op genomen, de werklieden hij de aannemers in slechtere condities verkeerden dan de andere arbeiders; c. omdat dergelijke bepalingen uitste kend geschikt zijn, om indirect een gun- stigen invloed uit-te-oefenen op de arbeids voorwaarden der arbeiders; die in dienst zijn van particulieren. Uit een en ander blijkt, dat het doel dezer bepalingen moet zijn het voorkomen van misstanden en niet de bestrijding van werkloosheid of het plotseling opdrijven van loonen. Vele bezwaren worden tegen een der gelijk optreden der gemeente aangevoerd; zij kunnen worden teruggebracht tot be zwaren van rechtskundigen van soci- aal-economischen en Van financieelen aard. Spr. geeft aan met welke argumenten deze opweipingen zijn te weerleggen. Men zegt b.v. door de loonen hoog te houden, zullen de prijzen der werken stijgen en zal aldus er minder werk komen. Een ver hooging van eenige procenten zal dit ge» volg .echter niet hebben. Blijkt ©en werk van algemeen belang, dan zal men om deze rede niet van de uitvoering afzien. Zal stijging dör belastingen niet het ge volg zijn? Tegen-vraag: is het billijk, dat de gemeente voordeel trekt uit arbeids- bepalingen, welke niet in orde zijn Neen. Als dus tengevolge van dergelijke bepalin gen de belasting eonigszins hooger wordt, zal dit door de billijkheid tegenover een groote groep personen gerechtvaardigd ge noemd moeten worden. Wat in zake bepalingen over minimum loon en maximum-arbeidsduur in eenige plaatsen van ons vaderland gedaan werd, licht spr. aan het einde van zijn belangrijk referaat kortelijk toe. In 1907 waren in 42 Nederlandsche gemeenten deze bepa lingen ingevoerd, moge het zijn be sluit prof. Aengenent dat hun voorbeeld spoedig door vele andere plaatsen gevolgd gaat worden. FltANIiRMK Lourdes. Volgens een algemeen© statistiek, die loopt tot den eersten Sep tember van dit jaar, hebben dit jaar reeds 2.400.000 pelgrims Lourdes bezocht, tegen 1.300.000 in geheel het jaar 1907. Een bijzonder grootschen en plechtiger! indruk maakte het, toen de pelgrimsscha- ren uit Florence, Grenoble, Mietz, Granada en Belley den geheelen nacht biddend in de grot doorbrachten. Een vreeselijke toestand. De Kardinalen, Aartsbisschoppen en Bisschop pen van Frankrijk, hebben, zooals we reeds kortelings meldden, een gezamenlijk schrij ven uitgevaardigd, dat van het allerhoogste belang moet worden geacht en dat gericht is aan de huisvaders. Het heeft betrekking op de wetsontwer pen van 25 en 30 Juni 1.1waarin, gelijk men weet, het recht der ouders wordt verkort om kritiek uit te oefenen op het onderwijs hun kinderen gegeven en het behandelt„uwe vrijheid als burgers en katholieken, de zedelijke en godsdienstige opvoeding van uwe kinderen". Het Episoopaat herinnert met een enkel woord aan de aanslagen, de laatste jaren tegen het recht der ouders in zake opvoe ding en onderwijs gepleegd en hoe ten slotte toch nog een betrekkelijk bezit was overgebleven de strikte neutraliteit der school. In de toelichtingen tot de aanhangige wetsontwerpen wordt zelfs uitdrukkelijk het recht erkend der ouders om te eischen, dat hun godsdienstige gevoelens niet zullen worden aangetast en dat fouten te dien opzichte begaan, kunnen worden hersteld. Maar is die neutraliteit in 't verleden gehandhaafd vragen de bischoppen, en zij antwoorden Neen. Zou bij invoering der nieuwe wetten die onpartijdigheid beter worden gegarandeerd „Nog minder De neutraliteit wordt van tweo kanten bedreigd door de boeken, die men gebruikt en de woorden van den onderwijzer. Deze laatste kunnen zelfs goede boeken tot een verderf doen worden. Tegen boeken, die men verkeerd acht, kan klacht worden ingediend bij de be- voegde overheid, maar het is dezelfde over heid die te voren het boek ten gebruike heeft goedgekeurd. Welke kans is er dus, dat dit oordeel zal worden herzien In de toelichting van een der beide laat stelijk ingediende wetten wordt opgekomen tegen de afkeuring van sommige boeken, door verschillende Semaines Religieuses uit gesproken. Uit dat oordeel sprak, volgens den wetgever een „bekrompen sectarisme", en die boeken waren heel goed, immers „doordrongen van breed liberalisme en ver lichte verdraagzaamheid, een beroep doende op de rede en het vrije onderzoek." Inderdaad, het is duidelijk genoeg. En het Episcopaat wijst er dan op, dat "in sommige dier schoolboeken tot zelfs het bestaan van God en de onsterfelijkheid der ziel wordt bestreden. Welke waarborgen zijn van autoriteiten die zulke boeken verdedigen, te wachten En hoever zal niet de met haat jegens de Kerk bezielde onderwijzer in zijn mon deling onderwijs kunnen gaan Het is inderdaad, zeggen de bisschoppen, een vreeselijke toestand: „het lager onder wijs, den vader de ziel betwistend van zijn kind, ontkennend, verachtend, bestrijdend, wat de vader gelooft en aanbidt, en ander-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1