BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. O N D E R W IJ S. Marktberichten. Landbouw en Veefeeit optreden ten politiebureele het cachet van voorname rust, toen hij aldaar naai' den chef der crimineel© politie vroeg en hij diens afwezigheid naar den plaatsvervan gende!) chef, wien hij om ©en onderhoud en opname van een proces-verhaal vroeg, waarin hij zijn verduisteringen, te beginnen met 1894 bekende. Dat de Seelandsche Landbouweisspaavbank hel zwaarst getrof fen is, meldden wij reeds. Hij heeft, de aandeelen dezer bank en van de Zuivel- exportvereeniging verkocht, en verspecu- Leerd. Den plaats vervangenden chef overhan digde li jj een deposi lobewijs voor een be drag van negen millioen kronen, onder teekend door de directeuren der Pïivat- bank te Kooenhagen. „Dit papier is valsch, zeide hij daarbij, de handtèekeningen der directeuren heb ik zelf gemaakt". Voor den inspecteur van politie gebracht, ver loor hij zijn zelfbeheersching en zonk in een. Na gefouilleerd te zijn, werd hij naar een cel overgebracht, waarvoor een wacht geposteerd werd. Hier ontving hij 's na middags bezoek van zijn echtgenoot©, die, evenals zijn anderie betrekkingen, er niet het geringste vermoeden van had, dat hij zich vrijwillig in hechtenis zou gaan be geven. Bij het faillissement der Seeland sche Landbouwersspaarbaink zijn circa 1500 hoeren met "2 a 3 millioen kronen geïnteresseerd. Bij Alberti's tweede hoofd onderneming, do Zuivelexport vereeniging, die eveneens haa:r bedrijf geslaakt heeft, zijn 15,000 Seelandsche boeren en 52 zui velfabrieken betrokken. Een groote nationale ramp is de val van dezen ontrouwen staatsdienaar, vooral voor de Deensche democratie waaruit hij voortgekomen was. Behalve de genoemde 9 millioen kronen drukt hem nog een andere schuldenlast van 15 millioen. Zooals te verwachten was heeft het Ka- binet-Christensen zijn ontslag aangeboden. Neergaard, minister van Financiën, wordt als Kabinetsformateur aangewezen. H M. de Koningin. Hel Haagsche Correspondentiebureau meldt: Blijkens Ier bevoegder plaatse ontvangen berichten van Het Loo, gaat 't H. M. de Koningin gelukkig goed en neemt H. M. in den laatsten tijd op den dag eenig© uren achtereen rusl, liggende op een rust bank, derhalve niet te bed. Voorts wordt medegedeeld, dat H. M. Hare gewone opge wektheid heeft en 't Haar telkenmale veel genoegen doet, wanneer de Koningin- Moeder nu en dan eens van Soestdijk naar Het Loo overkomt. Het hof blijft de maand October nog op Het Loo, en omtrent, den jaarlijkschen terugkeer naar de residentie den Haag is nog niet beslist. .Men meldt uit Apeldoorn: Dinsdag heeft pref. B. J. Kouwer, hoog leeraar in de verloskunde aan de rijksuni versiteit te Utrecht, per auto een bezoek op Het Loo gebracht, tot het houden van een consult. De Koningin houdt zich meestal op in haar particuliere vertrekken, en ontvangt alleen de hoogst noodige bezoeken. Woens dag verleende 11. M. een korte audiëntie aan minister Heemskerk. Om halttwaalf vertrok Z. Exc. reeds weder naar Den Haag. De Koningin maakt in den laatsten tijd geen rijtoeren. Nu en dan maakt H. M. een korte wandeling in het park. Nader meldt men nog: Naar wij zoo even met leedwezen van Hel Loo vernemen, is de gezondheidstoe stand van H. M., zonder reden tot be zorgdheid te geven, toch verre van gunstig. H. M. houdt reeds eonige dagen onaf gebroken het bed en is zeer zwak. Een en ander is een gevolg van de verwachting, waarin H. M. verkeert. „Het Vaderland" schrijft: „Met diep leedwezen vernemen wij, dal de blijde verwachting, waarin II. M. de Koningin sinds eenigen lijd verkeerde, dezer dagen is teleurgesteld. H. M. moet zeer kalm zijn. Behalve de hoogteeraar, verloofde jl. Dinsdag ook de Hofarts Bot geruimen tijd ten Paleize". (Zie laatste Berichten). Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen inNederland. De vergadering ter behandeling van het kiesrecht vraagstuk zal gehouden worden op Maandag 28 September a.s., des voor- middags te twaalf uur in een der zalen van het. gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. „losgebroken" auto spoedig achterhaald en kon de motor worden stop gezet. Een haltepaaltje van de tram was met de auto in aanraking geweest en afgeknapt. Het tramverkeer ondervond door dit ongeval groot ononthoud. De schade door de hot sing van de tram tegen de stilstaande auto aan dit. voertuig veroorzaakt, wordt door den eigenaar op f2000 geschat. Tijdens de regiments oefeningen, door hel regiment, grenadiers en jagers in de duinen nabij de vlakte van Waalsdorp gehouden, zakte het. paard van den com mandant van het 4de bataljon, majoor J. Burger, hij het hestijgen van een duin, met de achterbeenen diep in het zand, tengevolge waarvan hel rijdier achterover sloeg en met. zijn ruiter de helling af rolde. Majoor Burger kwam driemalen on der zijn paard en was een oogenblik geheel verdoofd door den val, doch de ijlings toegesnelde officier van gezondheid kon vaststellen, dat de bataljonscommandant er geen ernstige gevolgen van zou on dervinden, zoodat dan ook van de Sin- middels aangekomen brancard geen ge bruik behoefte te worden gemaakt. De familie W. te Apeldoorn heeft de vorige week een ongewenschten gast in huis gehad Bij de werklieden, die bezig waren het balkon der villa te herstellen, vervoegde zich 's morgens een haveloos gekleed man, die om brood vroeg. Hij werd naar de keuken verwezen en ging toen den tuin in. Niemand in de keuken ziende, schijnt de onbekende binnengeslopen te zijn, met het voornemen in een der ver trekken, waar een zilverkast stond, zijn slag te slaan. Eerst heeft hij zich daar eenig zilverwerk toegeëigend van een buffet, maar is toen ge stoord door de komst van een der huisge- nooten. Ongemerkt wi t hij zich onder een canapé te verbergen en heeft toen bljjkbaar den geheelen dag geen kans gezien zjjn schuilplaats te verlaten, daar de familie er geruimen tijd gezellig bijeen bleef en voort durend menschen in 't vertrek kwamen. De overblijfselen van gekauwde tabak wezen er later op, dat de man zich in zijn eng verblijf nog al heeft kunnen schikken. Laat in den avond werd de ongewenschte gast, die reeds wegens een inbraak gesig naleerd stond, door de politie in Apeldoorn's straten gearresteerd en zoo kwam men ook spoedig zijn avontuur van dien dag te weten Toen het van 't buffet gestolen zilver aan de familie W. getoond werd, was deze een en al verbazing, te meer nog toen zij vernam, onder welke omstandigheden de diefstal plaats had Op den Rijksweg nabij Susteren werd gisteren tegen den avond de 60-jarige bijna doove en daarbij slecht ziende com missionair Hulikers door een automobiel overreden. De chauffeur hield terstond halt en reed terug naar Sittard om een genees heer te halen, doch bij zjjn komst te Susteren (op drie kwartier afstand van Sittard) kon deze slechts den dood constateeren Gis teravond is aan de Torenlaan te Blaricum door de laatste tram uit Huizen mejuffrouw S., uit Amsterdam, die aldaar op bezoek was, overreden. Zij struikelde bij het oversteken der rails, waarop de machine haar de beide beenen even boven den voet afreed. Haar toestand is zeer ernstig. Te Kessel (L.) werd het 21/» jarig zoontje van den landbou- war H. door een paard in den stal zoodanig getrapt, dat de dood onmiddelijk volgde. Uit het Westerdok te Amsterdam is gister namiddag opgehaald het lijk van een 17-ja- rigen knaap, scheepsjongen aan boord van een stoomschip, liggende ii. genoemd dok. De jongen was 's morgens per vlet naar den wal gegaan, en keerde niet terug Hoe het ongeluk gebeurd is ligt iu het duister. Aan de Houtmaukade is een voetbalspelende jon gen eveneens te water geraakten verdron ken Men heeft tevergeefs getracht de le vensgeesten op te wekken In de R K. kerk (Heike) te Tilburg bleef gister de organist de heer M. Bo- gaerts plotseling, na het spelen der eerste tonen, tengevolge van een hartverlam ming dood. Een douanier legde te Jeumont beslag op een kar, waarmede 600 kilo tabak werd gesmokkeld Daar het te laat was om den smokkelaar naar de gevangenis van Bergen te brengen, werd hij voorloopig opgesloten in de gendarmerie Zijn vrienden, d:e dit wisten, hebben een opening in den muur gekapt eu hem verlost. Toen men hem 's morgens zijn ontbijt bracht, was de vogel gevlogen. (H. v. Antw.) Pius X. zichtbaar ontroerd, antwoordde, dat het hem altijd aangenaam is, Fransche pelgrims te ontvangen. „De gevoelens zijn natuurlijk, want een vader lijdt altijd het lijden van zijn zonen mede, vooral waDneer zij onschuldig lijaen. Gij wordt vervolgd en gij moet voor het geloof strijden, doch de toewijding aan de Kerk zal altijd de glorie van Frankrijk zijn, zooals 't vroeger geweest is. Pius X bracht in 't bijzonder lof aan de Fransche geestelijkheid, die, onder alle aan vallen, hare eenheid bewaart; en die strijdt om de zuiverste beweegkrachten in haar va derland te bewaren." Daarna, na de onderwijzers en onderwij zeressen, „die het erfdeel, door de uit Frank rijk verdreven onderwijscongregaties, nage laten, hebben weten te aanvaarden," zijn dank te hebben betuigd, herinnerde de H. Vader er aan, hoe, terwijl „Engeland het Eucharistisch congres ontvangt en de H. Hostie de straten van Londen doortrekt in Frankrijk, de vrijheid met voeten wordt getreden door de brutale kracht van hen, die God den oorlog aandoen, in den naam van Frankrijk zelf." De Paus sloot zijn rede als volgt: „Wij betreuren deze vijandschap en ver gieten bloedige tranen Wat hen betreft, die Frankrijk regeeren, en voor wie wij medelij den moeten koesteren, de Paus zal den Heer bidden, opdat Hij hunne harten raakt." De rede werd door den Paus met groote energie uitgesproken. Bij het slot, juichten de pelgrims den H. Vader levendig toe en hielden niet op, totdat hij de hand ophief, om de aanwezigen te zegenen. Nieuwe kardinalen. In het eerst komende consistorie, dat in November aan staande zal plaats hebben, zal de Paus geen Duitsch of Amerikaansch kardinaal benoe men. De eenige prelaat wiens verheffing tot het kardinalaat zeker schijnt, is Mgr. Bisle- ti, de kamerheer van het Vatikaan. De nun- cius van Weenen, Mgr. Granito di Belmonte zal van zijnen post worden teruggeroepen. Maar alvorens den kardinaalshoed te ont vangen, zal hij eenigen tijd aartsbisschop te Reggio di Calabria worden. (H. v. A.) De Paus over de veelvuldige Communie. De H. Vader heeft als ant woord op een aan den H. Stoel toegezon den verslag over het Eucharistisch Con gres te Metz tot den bisschop van Metz een schrijven gericht, waarin o. a. gezegd wordtOp geheel bijzondere wijze hebt gij daardoor beantwoord aan Onze wenschen en Onze verwachting, dat gij als voornaam ste onderwerp van alle besprekingen geko zen hebt de practische doorvoering van het door de H. Congregatie vaD het Concilie uitgevaardigde decreet over de dagelijksche ofwel de veelvuldige communie. AI zoude deze ook de eenige vrucht zijn van het Con gres te Metz, dan zou dit resultaat voor Ons het meest gewenschte zijn, ja het zou alle andere omvatten. Want hier is de bron ge legen van de ware liefde tot God, van de waarachtige vroomheid, van de volkomen eendracht der zielenvan hier uit komt hulp en sterkte voor de menschelijke zwakte; kortom, hierin is de voorwaarde gelegen vour elk christelijk leven. FRANKRIJK De sec la rissen aan I. werk. Eenige dagen geleden ontvingen de zus ters van den H. Yincentius in de rue Ste phenson te Parijs plotseling bezoek van een politiecommissaris, die wilde vast stellen, of er misschien onderwijs werd gegeven. Daarna vond bij een Capucijner- pater huiszoeking plaats. Er werden eenige papieren in beslag genomen. Men wil n.l. trachten te bewijzen, dat oude orden, die volgens de wet. zijn ont bonden verklaard, nog voortbestaan. Zoo zouden er Capijcijners in de nabijheid van Nanles en ook van Clerment-Ferrand aan wezig zijn, waarom de onderzoekingsrcch- ter bij een van hen huiszoeking en inbe slagneming beval. De kleine hatelijkheden, die de gemeen teraden met plezier de Kerk aandoen door1 het verbieden van klokluiden en liet hou den van processies, houden in '1 geheel niet meer op. Hier en daar ziet een bur gemeester in een begrafenisstoet een pro cessie, als er een pastoor medegaat. Even- zoo wordt het betalen van huur voor pastorieën onnienschelijk hoog opgedre ven. Toen dan ook de gemeenteraad in een plaatsje der Hauto-Loire den pastoor plot seling tot het betalen van een hooge huur wilde dwingen, heeft hij met toestemming van den bisschop het dorp geheel en al verlaten. ENGELAND. Het eucharistisch congres. Woensdagavond is hel Eucharistisch Congres geopend met de plechtige ont vangst van den pauselijken legaat in West minster Cathedral, waar hij werd opge wacht bij den ingang door een ©erewacht, bestaande uit. leden van de Catholic Boys Brigade. De Aartsbisschop van Westmin ster begroette in groot ornaat en omgeven, door hel geheele kapittel en de aanwezige hoogo gees lelijkheid Zijne Eminentie, die plechtstatig naar den byzantijnschen mar meren zetel in het priesterkoor werd ge leid, terwijl de kardinalen plaats namen op de daartegenover staande roode zetels, welke met goud waren afgezet. Mgr. Bourne begroette namens de Engel- sche Katholieke Kerk en tiet gansche Con gres Zijne Eminentie kardinaal Vannutelli, den H. Vader dankend voor de zending van een bijzondeien legaal en trouw betuigend aan den H. Stoel. Kardinaal Vannutelli dankte voor de grootsche ontvangst en bracht den zegen (les II. Vaders over met de beste wen schen voor het welslagen van 't Congres. De plechtigheid, die door het cremonieel, gebruikelijk bij (1e ontvangst van een le gaat a latere, van talrijke prinsen der Kerk en de ontzaglijke menschenmassa zoo- luisterrijk was als de Westminster Cathedral nooit heeft gezien, werd beslo ten met den zegen van het Allerheiligste. Een der redacteuren van „de Tijd", die het Eucharistisch Congres te Louden mee maakt Uad op ziju reis naar de Engelsche hoofdstad een onderhoud met een uit Fran krijk verdreven missionaris, die in Engeland toevlucht vond Aan dat onderhoud ont- leenen we het volgende: Er is op het oogenblik, zeide de missio naris, misschien in de geheele wereld geen interessanter land voor het Katholicisme dan Engeland en tegelijk geen, van welks ziel- kundigen toestand men in Europa minder afweet. De tijd van Hendrik VIII is voorbij, toen Combes en Clemenceau hun voorgan gers hadden over het Kanaal en de kloos tergoederen werden gestolen om aan de schatkist een rente van tweehonderduizend pond sterling te verzekeren of haar onder de vleiers van dien ongelukkigen koning te verdeeien en wij zijn ver van de dagen, toen de geloovigen tot boete, gevangenis straf ja tot den dood werden veroordeeld, omdat zij de Mis hadden bijgewoond. Sedert bij de verkiezing van O' Connell in 1828 de parlementaire test werd afgeschaft, die een godslastering was, zijn wij gestadig vooruit gegaan, en het zal niet lang meer duren of ook de schismatieke eed, dien de wet vordert van den erfgenaam der En gelsche kroon, zal tot het verleden behooren. Wie weet zelfs, hoe dicht we bij den tijd zijn, dat de koningen weder waarlijk den titel zullen verdienen van Defensor fidei, dien zij dragen sedert Hendrik VIII, aan wien hij geschonken werd door Paus Leo X. Want de romaniseerende richting trekt de beste geesten mee, de toenadering tusschen Anglikanen en Katholieken op leerstellig en liturgisch gebied vordert met den dag. Den Paus durft de „nationale" Kerk nog niet aan, maar Rome wint het op den duur. Hjj sprak met een overtuiging, waar ik een langdurige ervaring in voelde. En nauwelijks had ik als een lichte tegenspraak van zijn laatste bewering durven herinneren aan het protest der Protestantsche Veree niging tegen het houden van de groote processie door Londens straten, of bij voer mij al tegen: Dat is een protest van lui, die het er nu eens op gezet hebben om zich belachelijk te maken. Het gezond verstand van het Engelsche volk laat zich in zulke domme strikken niet vangen, de ergernis der papenjagers heeft geen vat meer. En in de hoogere regeeringskringen heeft men het jongste protest met hetzelfde schouderophalen voor kennisgeving aange nomen, als men met bet protest van de zelfde drijvers heeft gedaan, bij gelegenheid van koning Eduards bijwoning der Requi emmis voor den vermoorden koning van Portugal. De wind is immers geheel om gedraaid. Vooral onder de betere standen neemt het Katholicisme hand over hand toe. Weet gij wel, dat de bekeeringen tot het Katholicisme op zes a zevenhonderd per maand worden geschat? De deken van Eastbourne vertelde mij laatst, dat die stad in 1866 nog geen tien Katholieken telde, en nu gaan er meer dan 1000 kinderen op de katholieke scholen en staan er twee katholieke kerken, waarvan de grootste frs 250.000 heeft gekost. Alleen in Wales zijn op het oogenblik 21 aartsbisschoppen en bisschoppen, 3524 priesters, 1736 kerken en kapellen en Londen heeft een bevolking van vierhonderd duizend Katholieken. Zelfs schiet de zielzorg tekort. Ik her inner mij, dat de Karthuizers en Benedic tijnen tegelijk met ons uit Frankrijk werden verdreven, en dat de bisschop van Ports mouth toen dadelijk het bisschoppelijk college en seminarie aan den straatweg van Londen naar Bath, bij Reading, voor hen beschikbaar stelde Zij zijn de eenigen niet, die aan Engeland de weldaden bewijzen, welke men hun in Frankrijk belet te doen. Maar het is jammer, dat de gemengde huwelijken en de drankzucht onder de armere klassen, waartoe zooveel Katholieken be hooren, talrijke afvalligen maken. De pro testantsche genootschappen, die op de heb zucht van plichtvergeten ouders speculee ren, hebben daar veel schuld aan. m!ITSCHI.AM> Gemengde huwelijken. Volgens door dominé Schneider te Elberfeld inge steld onderzoek, neemt in Duitschland het aantal gemengde huwelijken steeds toe; do kinderen uit gemengde huwelijken gaan voor verreweg hel. grootste gedeelte voor de Katholieke Kerk verloren. Bij elke vijfjaarlijksche telling, zooals die sedert 1885 wordt gehouden, bleek, dat in steeds stijgende mate de Protestantsche kerkgenootschappen uil gemengd© huwe lijken winst hebben. Niet minder dan 60 pet. dor kinderen uit. zulke huwelijken gaan voor ite Kerk verloren. Treurig cijfer 1 DENEMARKEN. Het Alberti-schandaal. Alberli besloot den zwaarsten gang zijns levens, die naar het politiebureau, te ondernemen toen hij geen uitweg meer zag om een bedrag van l'/2 millioen kro nen die het ministerie van Financiën aan zijn Spaarbank (de Seelandsche Landbou wersspaarbank) geleend had, op den ver valdag te betalen. Niettemin droeg zijn Automobiel-ongeval. Op de Voorstraat te Utrecht geraakte Dinsdag avond de motor van een automobiel uit Rotterdam defect, waardoor de inzittenden genoodzaakt werden uit. te stappen. Wijl het voertuig op de tramrails stond wenkte de eigenaar van de auto den wagenbe stuurder van een naderend tramrijtuig stil te houden, doch het sein werd door den, wagenvoerder niet bemerkt tengevolge waarvan de tramwagen tegen de auto aan botste. Door den geweldigen schok werd de motor van de auto in werking gebracht en snorde het voertuig zonder bestuur der over de straat, nu eens links zwenken de dan weder rechts. Gelukkig werd de P o I i t i e-e x a m e n Te Arnhem slaagde nog voor 't gewoon examen de heer B de Korte, agent van politie te Goes, zoodat thans al de leerlingen van den G o each e c cursus zijn geslaagd. Stuur liede n-e x a m e n s. 's Gravcn- hage 10 September. Geslaagd groote stoom vaart: 2de stuurman H K. de Jonge Mu- lock Houwer. VLISSINGEN. De lessen aan de burger avondschool en de avondschool voor hand werkslieden zullen den 21 sten September beginnen met niet minder dan 172 leerlingen Deze zijn verdeeld als volgtle kl. burger-avondschool 87 (3 afd.)2e kl. 45 (2 afdle kl. avondschool voor hand werkslieden 23, 2e kl 11 en 3e kl. 6 leer lingen. HOEDEKENSKERKE. Mej E. J Vis- ser onderwijzeres te Slijkplaat gem. Hoofd plaat, die als zoodanig alhier met ingang van 1 Oct as was benoemd, heeft wegens ziekte een verzoek om eervol ontslag al hier ingediend. VLISSINGEN, 11 September 1908. Boter per !/2 kilo fO,675 a f 0. Eieren f 4.6Ü a f 4.40 per 100 stuks. Middelburg, 10 Sept. Ter graanmarkt van heden was een goede aanvoer. Kroonerwten 25 ct. hooger. Van de nieuwe oogst waren ook de eerste monsters witteboonen ter markt. De prijzen waren als volgt: Jarige Tarwe f 7.50 a f 7.75 Nieuwe f 7 25 f 7 50 Roggef 6.- - 6 50 Win ter gerst f 0.— - 0 Zomergerstf 5.- 5.25 Witte boonen 12.a -13.— Haverf 3.— - 3.50 Kroonerwten f 10.50 - 11. Alles per mud. Boterf057 a f0.64, part. f 0.66 p, ijs kilo. Eieren f4.part. f4.10 per 100 stuks. Uitvoer van Zuivelproducten. Volgens het landbouwverslag van 1907 wordt wat betreft den uitvoer van boter een totaal-uitvoercijfer aangegeven van 29.5 millioen K. G. een getal dat in werkelijkheid vrijwel gelijk staat met dat van een paar vorige jaren, wat echter niet blykt uit de statistiek. Daar toch is blijkbaar reeds iarenlang de uitvoer veel te laag opgegeven, wat 0. a. te bewijzen is uit de buitenlandsche statistieken, die met het oog op de belangen van den fiscus nauwkeurig moeten zijn. Men kan er echter uit leeren, dat het niet altijd goed is geheel af te gaan op de officieele cijfers, wat aan gaat den uitvoer van verschillende produc ten, doek deze ook eens te controleeren met de in het buitenland voorhanden gegevens en ze dus onder eenig voorbehoud aan te nemen. Geldt dat voor de boter, voor de kaas is dat in niet mindere mate het geval. Vol gens de Nederlandsche statistiek bedroeg de kaasuitvoer uit Nederland in 1907 ruim 52.5 millioen KG. tegen bijna 47.5 milloen KG in 1906 en ruim 44.5 millioen in 1905. Een aanzienlijke vermeerdering alzoo, doch die niet blijkt uit de uitvoeicjjfers voor Neder landsche kaas in de meest belangrijke lan den België, Duitschland en Engeland. Vol gens de in die landen aangehouden statistiek is er de invoer van Nederlandsche kaas ech ter wel geregeld toenemend en beliep die in 1907 respectievelijk ruim 9.5 millioen, 12.1 millioen en 12,3 millioen K.G. Naar andere landen, waaronder vooral Frankrijk, en dan Spanje, Hamburg en de Westindi- sche eilanden, worden dus nogal wat milli- oenen K G. verzonden. Het zou intusschen wel van belang zjjn te weten, naar welke landen de kaasexport zich zoodanig heeft uitgebreid, dat deze in het jaar 1907 van bijna 47 5 millioen K.G. tot ruim 52,5 millioen K G. is gestegen. Als het laatstgenoemde getal juist is, moet die vermeerdering dus gezocht worden in een der afzetgebieden buiten Belgie, Duitsch land en Engeland. De geheele kaasproduc tie zal in 1907 wel vrijwel gelijk gestaan hebben met die van 1906. n.l. een kleine 80 millioen K.G., waarvan dan in Friesland circa 27 5 millioen K.G. is bereid, zjjnde hoofdzakelijk magere,en half- of minder vette kaas in Goudschen of Edammer vorm bene vens eonige millioenen K.G. nagel- en komijne magete kaas, terwijl van de ove rige massa circa 18 millioen K.G. aan Edam mer volvette of Edammer dagkaas (eenigs- zins geroomde), circa 30 millioen K.G. aan meest volvette Goudsche kaas en hoogstens een paar millioen K.G. aan Delftsche of Leidsche komijne kaas is geproduceerd, die uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht afkomstig zijn. Dat de bovenvermelde hoeveelheden boter en kaas een aanzienlijke waarde vertegen woordigen, behoeft niet gezegd. Matig be rekend kan zij toch wel gesteld worden op 70 millioen gulden voor de boter en op de helft daarvan of 35 millioen gulden voor de kaas, alzoo te zamen op meer dan 100 mil lioen gulden, waarvan door den buitenland- schen afnemer zeker is betaald voor de bo ter meer dan 36 millioen gulden en voor de kaas meer dan 22 millioen gulden. Is het niet volkomen te begrijpen, dat ter wille van de belaDgen der zuivelberei ding zoowel de belanghebbenden als de Regeering zich voortdurend meer inspannen om door allerlei maatregelen èn de goede bereiding èn den afzet van het product zoo krachtig mogelijk tej bevorderen Het hoofdbestuur der Zeeuwse he 1 an d b ou wmaats chap p jj heeft, aangezien van verschillende zijden uit (le provincie berichten ingekomen zijn over het heerschen 'der vlekziekte onder de varkens, en het mieent, dat van de inenting met. het serum-Lorenz, wegens onbekend heid nog weinig gebruik wordt gemaakt besloten voor het bestuur van iedere af- deeling eene som van f 25 beschikbaar te stellen, teneinde daarmede de inenting van varkens met dat serum tie bevorderen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 6