5 GEMENGD NIEUWS RECLAA Laatste Be K E R K W E Rechtza Burgerlijke', ongeveer 350 personen, dames en heeren leden van hel „Nationaal Verbond der gemeentelijke, aangenomen en vrije Onder wijzers van België". Het gezelschap begaf zich naar de socië teit „St. Joris", waar gedineerd werd; in 3 zalen was daar gedekt en op uitstekende wijze werd gezorgd voor goede en spoedige bediening. Om half vier vertrok men weer per extra tram naar Vlissingen en vandaar per stoomboot naar Zeebrugge. Donderdagmiddag omstreeks half vier is O]) de Groote Markt een koe op hol geslagen. Hel dier rende de Langeviele in, ging verder over den Molenberg en, kwam eindelijk terecht in de fabriek van minerale wateren van de firma Davidse op de Vlasmarkt. Daar werd nog al eenige schade aangelicht en de koe weer over meesterd. Vlissingen. Op de Hooikade is gister avond een zoontje van den Belgischen loodsschipper B. van een ijzeren hek ge vallen. De jongen brak hierdoor zijn been en nadat dr. Beijers hem verbonden had, werd hij naai' de ouderlijke woning ver voerd. Baarland. Het feest ter herdenking van de 10-jarige regeering van H. M. de Ko ningin had Woensdag j.l. alhier plaats. Des morgens werden de schoolkinderen onthaald, terwijl 's middags volksspelen op het dorp plaats vonden, opgeluisterd door muziek van „Con Amore" van Hoedek-ens- kerke. Het dorp was met vier eerepoorten versierd, terwijl van verscheidene huizen de driekleur wapperde. De illuminatie werd door den hevigen wind niet ontsto ken, terwijl ondanks da,t, het vuurwerk 's avonds op de weide van den burge meester afgestoken, zeer voldeed, waarbij weder „Con Amore" zich liet hooren. De feeststemming duurde tol vroeg in den morgen. Behoudens eenige kleine kwestie's liep alles gelukkig in beste orde af. Borsele. Alhier werd Maandagnamiddag door den aannemer Roeloffs uit. Papen- drech-t met goed gevolg het tweede zink stok gezonken in de nabijheid van de Noordnol. Bij dit werk deden dienst een stoom boot, drie groote tjalken, zeven hoogaart- sen en ruim honderd manschappen. Het stuk was lang 85 M. en breed 20 M.. uit- makende een oppervlakte van 1700 M2. De weersgesteldheid was zoo gunstig mogelijk. Het oeverwerk tusschen de peilraaien 47bis a en 48bis aldaar is afgeloopen. In het geheel zijn 52 steenschepen aan het werk gelost, inhoudende ongeveer 3500 scheepston zware steen en ruim 5390 af val van steen. Kruiningen. Alhier zal Zaterdag 12 September de tienjarige regeering van H. M. de Koningin feestelijk herdacht worden. Des namiddags te 1 uur wordt, aan do kinderen der openb. en bijz. scholen een schoolfeest gegeven, terwijl vervolgens volksspelen worden gehouden mot bege leiding van muziek. Ook zang- en gymnastiek vereeniging brengen het. hare bij' tot opluistering van het feest. Des avonds op het Marktplein vorming van gymnastische groepen, bengaalsch verlicht, onder begeleiding der muziek. Op de bovenzaal van hotel Korenbeurs geeft het strijkorchest „Apollo" des avonds een concert, terwijl het geheel besloten wordt met -een vuurwerk. Rilland-Bath. Door de heeren Ph. Ahl- strand en Zoon, bouwkundigen, Egmont- straat 55, Antwerpen, is de navolgende! circulaire verzonden „Ontwerp voor het bouwen van een stoomboot voor het vervoer van reizi gers en koopwaren. Voordrach t. Niettegenstaande de groote en snelle uitbreiding aller steden en dorpen, zijn er nog plaatsen, en dit in de omstreken van Antwerpen, die bij gebrek aan recht- streeksche betrekking met onze stad, hunne voortbrengselen en nijverheid ons schier onbekend zijn en bij gevolg genie ten de inwoners dezer plaatsen niet. van dezelfde voorrechten van ontwikkeling, verspreiding en wisseling hunner koop waren en voortbrengselen. Wij bedoelen de verschillende gemeen ten en dorpen, die aan onzen stroom pa len, zooals: Callo, Fort Philip, Doel, Lillo, BATH, WALSOORDEN, HANS- WEERT, en meer andere merkwaardige! plaatsen. Om daar verbetering in to brengen, zoude er een locomotieve beweging moe ten aangeschaft worden, die terzelver tijd volk en koopwaren aan een billijken prijs zoude vervoeren, op de spoedigste wijze. Wij stellen dus voor het bouwen van een allerlaatst verbeterd systeem van stoombooten, die in vlugheid en veilig heid, alle andere te boven gaan en daar bij ook, in een der volkrijkste kwartiers van het Zuiden een openbare markt te stichten, waar men dagelijks zijne koop waren zoude kunnen gaan verkoop-en. Daar- dit. alles van algemeen nut en be lang is, zoude dit ook van algemeenenl interest moeten zijn. Wij. stellen dus voor bet. stichten een-er Naamlooze Maatschappij met een kapi taal van ongeveer twee honderd en vijf tig duizend franken in aandeel-en van vijf en twintig franken ieder. Elkeen zal kun nen inschrijven en dus aandeelhouder of deelgenoot worden. Te dien -einde zal er een commissie aangesteld warden, welke de inschrijving zal inzamelen. Voor alle inlichtingen en inschrijving kan men zich richten tot de stichters dei- zaak, de heeren Ph. Ahls-trand en Zoon, bouwkundigen, Egmontstraat 35, Ant werpen". De teekening der boot ligt ter bezich tiging bij den heer Van den Brink, expe diteur te Bath. Boschkapelle. Circa 30 varkens, meest mesldieren, die over een paar maanden zouden geslacht worden, zijn hier aan de vlekziekte gestorven. Een 8-tal krulstaarten was verzekerd in de Onderlinge Varkens verzekering, waarvoor omstreeks f 325 is uitbetaald. Bij zulke tegenspoeden springt het nut der verzekering -duidelijk in het oog. Bruinisse. Woensdagmiddag. Harde wind uit 't Zuid-Wieaten. Twee studenten gaan met een roeiboot de haven uit om den hier voor anker liggenden monotor „Ma tador" van naderbij te bezien. Eer zij het doel van hun toc.ht hebben bereikt breekt er een roeidalkje uit het bootje, en drij ven zij voor den wind en voor stroom af. Het gelukt, hun de gasboei van het Kram mer te bereiken, waaraan zij het bootje vastmaken. Er staat een hooge zee en hun positie is niet van de aangenaamste. Ze worden opgemerkt door den kapitein van de korstoomboot. „Voorwaarts", die in de nabijheid bezig is met het visschen van mosselzaad. De „Voorwaarts" neemt het bootje op sleeptouw en brengt de heeren behouden terug naar Bruinisse. Bij bet zwemmen in de Schelde ver loor Dinsdag zekere Van M. te Kruispol der, gemeente Hon toni sse, bet l-ev-en. Zijn lijk werd weinig tij-ds daarna opge haald. In de week van 2 tot en met 8 September 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en februs typhoïdea te Oosterland en 4 van roodvonk te weten 1 geval te Aardenburg, 1 te Krabbend ij ke, 1 te Kruiningen en 1 te Vlissingen Maandag werd bij den politiepost aan den Gronauschen weg te Enschede iemand gearresteerd wegens dronkenschap. De man deed na zijn vrijlating aangifte van de vermissing van een biljet van 100 mark en verdacht de politie. Zware vermoedens zijn gerezen tegen een brigadier-titulair,, die door den officier van justitie te Al melo is ontboden, werwaarts hij onder geleide is gebracht. Woensdag is te Emmerik de brievenbesteller L-eunzen van 's Heerenberg onder den trein geraakt. Hij werd door den binnenkomenden trein ge grepen, verloor beide been-en en kreeg een groote wonde aa,n bet hoofd. V-oor dood werd hij weggedragen. Frans Rosier. Uit Medemblik schrijft men aan het Hdbl. Frans maakt het thans weer tamelijk goed. Met voldoening spreekt hij over de geschie denis der laatste dagen en beroemt er zich op, dat hij zoovelen verontrust heeft. En waarom? Zijn doel is, zegt hij, niet om te moorden, doch om uit 't gesticht te Medem blik te komen. Hij wil liever naar de ge vangenis te Leeuwarden. Dan schiet zijn tijd van „zitten" op. Maar bovenal, hij wil „vrij" zijn Frans weigert weer, als voorheen, alle voedsel de voeding geschiedt thans weer kunstmatig. Aan de Tel. wordt bericht Huibert Visser, een verpleegde, moor denaar van een verpleger te Veenhuizen, en veroordeelt tot 6 jaar. die Frans Rosier hielp bij zijn vlucht, is vanmorgen zwaar geboeid naar Leeuwarden gebracht. R o s i e r-j acht. Een der conducteurs van de H. IJ. S. M. op het baanvak Helder AlkmaarHaarlemAmsterdam heeft 't twijfelachtig voorrecht. een gelijken fami lienaam te dragen als de veelgezochte. Nu speelde zich Vrijdag op het bovengenoem de baanvak de volgende scène af. Een paar kooplui die uit den aard der zaak de conducteurs goed kennen zoeken to A. him wagen op. „Gaal. Rosier ook met dezen trein mee", vraagt do een den ander. „Ja", is 't antwoord, „ik zag hem nog juist daareven. Hij zit achterin den trein". De stationschef, die net voorbijloopt, hoort (lil gesprek. De trein zet zich inl be weging met Rosier er in. Opgepast, denkt d-e chef. Dat wordt, een mooie vangst- En bij geeft onmiddellijk aan het station Haarlem kennis dat Rosier in den trein zit. De politie wordt gewaarschuwd en als de trein in Haarlem komt staat oen heel-e politiemacht op 't perron klaar om haar slag te slaan. Met arendsoogen worden zij die de wagens verlaten, gemonsterd en daarna -de inzittenden nog eens terdege opgenomen. De beruchte wordt echter niet gevonden. Waar js Rosier vraagt men. En achter uit den trein kwam hij werkelijk t-e voor schijn. Maar 't was Frans Rosier niet. En dien wilden ze juist hebben. Politie aft De volgende vermakelijke advertentie treft men in een Ie Rotterdam verschij nend blad aan: „Krans, keer terug, alles is vergeven. Je geklutste eitjes staan gereed. Medem blik". E-en bokje, I)e Delftseh-e politie heeft. Maandag een bokje geschoten, door een inwoner van haar eigen stad, zekeren Jan Schilperoo-rt, die n.b. niets op den beruch- ten Frans lijkt en die voor bet eerst na een langdurige ziekte buiten mocht wan delen, plotseling met vier man te over vallen en naar het bureau over te brengen. Het bleek natuurlijk dadelijk, dat het de gezochte niet was. H-et slachtoffer der vergissing had echt-er het minder aange name transport al te pakken, want het publiek had zich tijdens zijne overbren ging niet onbetuigd gelaten in het uiten van lieflijkheden aan zijn adres. E-en trouw echtgenoot. Van een echtgenoot, die liever een vre-eselijken dood onder de oogen zag dan een schei ding van zijn vrouw, weten de Anierik. bladen het volgende te vertellen Brigadier-generaal David K. Wordwell, een veteraan uit den tweeden oorlog, huwde eenige jaren geleden miss Isabella Cole, die van te voren haar ietwat avon tuurlijken broer gedurende -een lange ziekte tot aan zijn dood toe had opgepast. Die jonge man stierf aan de zoo gevreeSK de lepra. Men had echter gehoopt, dat de zuster niet aangestoken was. Zij had ook werkelijk -eenige jaren gelukkig mei haar man geleefd, toen zich plotseling, -eerst, bijna onopgemerkt, toen duidelijker, zekere teek-enen verrieden, dat pok bij d-e arme vrouw de afschuwelijke ziekte uitgebroken was. Intussehen was het paar van Texas naar Californië getrokken. Zes weken geleden nu besloot de vrouw van haar man weg te vluchten om hem te redden van een doodelijk-e infectie. Zij ging naar Los Angel-os en meldde zich zelf bij- de politie aldaar aan als lijdend aan lepra en werd ook dadelijk geïsoleerd. Spoedig echter had -de generaal haar spoor -ontdekt en zich eveneens tot de politie gewend met de bede hem met zijn vrouw samen op te sluiten. Daar de man volkom-en gezond was, moest, dit verzoek geweigerd worden. Toen besloot d-e reso lute echtgenoot handelend op te treden. Op -een donkeren nacht brak hij het hospitaal binnen, haalde zijne zieke vrouw er uit en vlood met haar .o-ver de dicht bijgelegen Mexikaansehe grens. In een achtergelaten brief verklaarde hij, dat hij met zijn vrouw naar Mexico was ge vlucht om in de wildernis een toevluchts oord te vinden en daar met haar samen te leven tot de doo-d hen zou scheiden. D-e politie zal nu niets ondernemen, om het paar weer op te vangen. Ruim anderhalf jaar geleden miste op onverklaarbare wijze een dame, woneude in de Sarphatistraat te Amsterdam, uit haar slaapkamer een gouden broche, bezet met diamanten van groote waarde Gistermorgen werd aan baar adres een pakje hezorgd. In het zich daarin bevin dende doosje vond zij het vermiste kostbare kleinood met de vermelding „uit gewetens wroeging". Het briefje was, zooals te be grijpen is, niet onderteekend. Z ij h a d geen z i n. Zij zouden beden, in den echt worden verbonden en alles was gereed. Doch daar kwam gisteren avond de bruid even bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aanloopen 0111 te vertellen dat zij bet morgen niet-en-delej. Zij zag er maar liever van al'. Mijnheer de ambtenaar wist het nou, hij kon dus thuis blijven. Het drama speelde te Eemnes. E-en ontrouw a m b t -e n a. a r. Men meldt uit Oosterhout d.d. 9 Sept. De ontrouwe klerk der posterijen H., het. laatst werkzaam ten postkanlore al daar, die zich eenige weken gel-eden m-et een bedrag van ongeveer duizend gulden, dat hij ten kantore ontvreemdde, uit. de voeten maakte en vrouw en kind achter liet, heeft zich hedennacht aan liet (po litiebureau aldaar .aangemeld, en is on middellijk in arrest, genomen en dooi* de- maréchaussees ter beschikking van ld© justitie te Breda gesteld. Al liet ontvreemde geld heeft hij te Parijs opgemaakt, waarna hij te voet de reis van daar naar deze gemeente- beeft, moeten maken. Tijdens zijn afwezigheid heeft, zijne echt- genoote met. haar kind van eenige maan den de gemeente verlaten, en is naar haar ouders in Limburg teruggekeerd. („Tel."). R o o d e S i a a a s a p p -e 1 e n. De Lyon me-dical", deelt bet geval mede, dat een jong meisje te Petersburg bij het eten van een z.g. hlo-edap-pel een soort da,t ver leden jaar ook in onze omgeving veel verkocht werd plotseling leen kreet van pijn slaakte en bloed opgaf. Zij had na melijk (le afgebroken punt van een in jectie-spuitje ingeslikt, -die zich in den appel bevond. Bij onderzoek bleek d-e punt nog -een zekere hoeveelheid eener roo-de aniline kleurstof te bevatten. D-e partij onderzoekende, waarvan d-e bewuste sinaasappel afkomstig was, werd geconstateerd, dat alle vrachten waren in gespoten met leen o-plossing van saccharine en ro-ode aniline, een reeds sedert lang bekend procédé, waarmede men aan ge wone sinaasappelen bet aanzien van bloed- appelen geeft, omdat dez-e laatste gewild zijn en daarvoor hoo-gere prijzen bedongen worden. Een bankdiefstal. Te Antwerpen is een 29 jarig inkasseerder van de Banque de commerce er van door gegaan met 145.000 frc. Hij was met een ander uit gezonden om 150.000 frc. van de Nationale Bank te halen. Toen zij het geld hadden, zri hij tot zijn metgezel„Zeg eens, hier zijn vijf briefjes van 1000 fr., ga die eens spoedig wisselen in briefjes van 100 fr. daar aan dat loket, ik zal intussehen, hier achter aan een loket voor 1000 fr klein geld gaan halen? Dekameraad, geen vermoedens hebbende, ging de 50U0 fr. in briefjes van 100 fr. wisselen, maar toen hij weer terugkwam was de ander niet meer te zien. Langen tij t bleef hij wachten totdat de tijd verstreken was, die gewoonlijk door de bank gegeven wordt, om het een of ander te gaan halen, en liep zoo hard hij maar kon terug naar de Banque de Commerce met de 5000 fr. gewisseld geld, maar daar had men den looper met de overblijvende 145.000 fr. nog niet weer gezien. De politie werd direct gewaarschuwd en het signalement is dadelijk rondgezonden. Maar men heeft zijn spoor nog niet ontdekt. In zijn woning vond men zijn vrouw aan haar gewonen arbeid, van geen kwaad wetend. J u w e e 1 e n-d i e f s t a 1. Gedurende de laatste dagen hebben dieven te Brussel druk van zich doen spreken. Hun eerste slachtoffer was, schrijft men aan de ,,'s H. Ct eene Hollandsche dame, mevr. De Wijck, die, uit Fribourg komende, in een hotel op de place Rogier was afge stapt. Zij vergat op de waschtafel hare kost bare ringen, die zij daar had neergelegd om hare handen te wasschen. Eenige minuten later bemerkte zij haar verzuim. Doch het was reeds telaat; de juweelen waren ver dwenen. Er waren twee ringen onder, die met prachtige brillanten waren bezet en eene waarde vertegenwoordigen van 10.000 frs. De politie stelde onmiddelijk een onder zoek in, tot heden echter zonder resultaat Een hardnekkige. Een dag of wat geleden werd te Omaha in Nebraska, op een stoep van een huis het lijk gevonden van een dokter, wien dat huis toebehoorde. De omstandigheden wezen er op dat hier moord of zelfmoord moest zijn gepleegd. Maar het zal wel het laatste zijn geweest, want de doode, dr. Rustin, had de laatste jaren zijns leveDS telkens weer gepoogd, de hand aan zichzelf te slaan. De methodes, daarbij door hem gevolgd, waren even „Amerikaansch als griezelig. Dr. Rustin was aan den drank en in zijn dronkenschap kreeg hij vlagen van diepe neerslachtigheid, die hem tot de ergste dingen brachten. In April 1905 infecteerde bij zichzelf met kanker, maar de woekering untwikkelde zich niet. Aldus teleurgesteld, bestelde hij in het Bacteriologisch laboratorium te Chi cago twee buisjes met cultures van gevaar lijke micro-organismen, en wet van tyfus en van tetanis klem). Eerst infecteerde Rustin zich met de tyfus-organismen hij werd doodziek, maar kwam er van op. Toen probeerde hij het met de tetanus kiemen Doch de verwachte aanval van klem bleef uit. Daarna werd het beproefd op meer ge wone ouderwetsche manier Rustin sneed zich de polsaderen af. Maar er kwam te vroeg medische hulp opdagende aderen werden afgebonden en de levensmoede dok ter genas. Maar nu is hij dood. Verschrikkelijk Op den weg van Moutjoie te Eupen (Duitschland) heeft een verschrikkelijk auto mobielongeluk plaats gehad. De industrieel Debois maakte met zijn familie een rijtoer. Daar de weg recht was, werd met groote snelheid gereden. Plotseling stak een jacht hond over den weg en de chauffeur dezen willende vermijden, maakte een verkeerde stuurbeweging waardoor de auto kantelde Mevrouw Debois en haar zoon werden on middelijk gedood. Vader en dochter werden bewusteloos opgenomen men vreest ook voor beider leven. Reisgrage gemeenteraadsle den Het is een goede maatregel, als raads leden eener groote stad eens naar een andere groote gemeente trekken, om daar de ge meentelijke inrichtingen etc. te bestudeeren. De Parijsche raadsleden doen dat echter in die mate, dat ze ongeveer de geheele wereld doortrekken op kosten der Parijsche gemeentekas. Een der heeren liet zich ODlangs uit den mond valleD, dat hij de heele wereld had doorgereisd en nog een aardig sommetje had overgehouden. Een ander had op een reis naar Rusland niet minder dan 1200 francs overgehouden, dwz. „verdiend." Snuggere honden. In Den Haag heeft de Politiehondenvereeniging ©en wedstrijd gehouden. Het programma, be stond iiit. -drie afdeelingen. In de eerste moesten de honden o.-a. vlak achter den baas loopen, op bevel buiten zijn afwe zigheid blijven liggen, springen en klim men, voedsel weigeren dat door vreem den wordt aangeboden enz. De tweede afdeeling betreft -den eigenlijken sp-eur- diensthet zoeken van een vreemde en,- k-el op de lucht van een door hem ach tergelaten voorwerp. De derde afdeeling omvat den veiligheids-dienst: het verde digen van -den baas tegen een aanvaller, het bewaken van voorwerpen, het achter halen van vluchtelingen. Bij deze laatste afdeeling deden als „boeven" dienst eenige mannen die onder hun kleeren een leeren pak droegen, zoo-dat de woedende honden hen niet bijten konden. Zoo-dra zoo'n „boef" maar even de hand naar den politiebeambte uitstak of poogde te ontvluchten, vloog de hond op hem aan en had hem in een oogwenk o-p dein grond. Voorts kon men vele honden eon revol ver vlak voor den neus afschieten, zon d-er dat zij er zich aan stoorden. De nieuwste model De onuitput telijke vindingrijkheid der Parijsche mo despecialiteiten heeft de dameswereld mei een hoogst eigenaardige nieuwigheid verreikt. Het heeft er veel van weg of de lederen uitrusting der chauffeurs den stoot gegeven heeft aan de nieuwste mo de, namelijk een lederen damescostuum. Deze costuums gelijken echter in geen enkel opzicht op de grove, zware auto- mobieljassen, doch bestaan uit een kun stig bewerkte, lichte lederstof, die in haar prachtvolle bewerking veel weg heeft van zijde. Het spreekt vanzelf dat deze stof alleen voor de kostbare damestoiletten zal worden gebezigd en door schoon stik werk, paarienversiering etc. zal men trachten, den eersten tegenzin voor het lederen costuum te ovenvinnen. Het zal dus niet lang duren of men zal op de Parijsche boulevard en in de theaters de zachtkl-eurige toiletten van elastisch le der kunnen bewonderen. („Tel."). De millioenen van Kruger. De millioenen van Kruger laten de menschen nog maar niet met rust. I,n geheel Zuid- Afrika wondt beweerd, dat de millioenen van den voormaligen president van Trans vaal in een aan de kust van Zoeloeland gestrande bark „Dorothea" verborgen zijn. Eenigen tijd geleden werd een schip, de „Alfred Nobel", uitgezonden om den schat uit genoemd schip te halen, doch tevergeefs, aangezien bleek dat de „Do rothea" de millioenen niet bevatte. Nu gelooft de gezagvoerder van de „Alfred Nobel", kapitein Gardiner, dat zich in derdaad een groote waarde in het wrak bevindt, al zijn dit dan niet de aan Kru ger toebehoord hebbende gelden. Hij ver klaart, dat ambtenaren der toenmalige Transvaalsche regeering het goud naar de üelagoabaai lieten brengen, waarvan ech ter president Kruger niets wist. Voor het transport wTerd een schip aangekocht, de „Ernestine" geheeten, doch later in „Do rothea" gedoopt. Het goud werd in 12 kisten verpakt, aan boord gebracht en daar in het ruim achter den voormast met een dikke cementtaag omgeven, verbor gen. Eenige dagen na het vertrek strandde de „Dorothea" en een duiker, Kramer ge naamd, die het wrak doorzocht, bracht drie stukken cement naar boven, welke duidelijk -de indrukken der kisten vertoon den, benevens ongeveer 25 gram goud, dat hij met veel moeite van een der baren loswerkte. Deze bewijsstukken bevinden zich nog in Zuid-Afrika. Zonder dynamiet is het onmogelijk iets te beginnen. Door langdurig stormweder daarin verhinderd, werden de onderzoekingen niet voortge zet, zoodat ,de schat zich nog steeds in het wrak imoet bevinden. Slachtoffers der wetenschap. Drie leden van de Noordoost-Groenland expeditie, welke onder leiding stond van Mylius Erichsen, zijn verongelukt. Het wa ren Eïichsen zelf, de Deen luitenant Ha,- gen en een Groenlander Bronland. Nu het expeditievaartuig te Bergen is binnenge vallen, kon door den gezagvoerder, luite nant. Trolle, een uitvoerig verslag over de bereikte resultaten naar Kopenhagen wor den gezonden. Aan dat verslag is het vol gende ontleend Mylius Erich-sen en de beide anderen verlieten in Mei 1907 de overige leden der expeditie om naar het Peary-Kanaal te gaan. In November van dat jaar zijn zij bij een poging om over het landijs terug te keeren van honger en koude omgeko men. Het is een vrees-elijk sterven ge weest, daar in de eenzaamheid van den Poolnacht. Een der drie, de Groenlander Jorgen Brönlund, heeft het nog kunnen brengen tot. dicht bij een der depots van de expeditie. Daar is zijn lijk in een ijspleet gevon den. In de omhoog geheven, verstijfde hand van den doode vond men de kaarten, waarop de volbrachte sledetochten van de -drie mannen stonden aangeteekend. Daardoor zijn deze kostbare, met onnoe melijk lijden en! Tiet verlies van drie men- sch-enlevens betaalde resultaten, behou den gebleven. Op Brönlund vond men nog zijn dagboek. De laatste mededeeling daarin luidde: „Ik ben omgekomen o-p 79° N. B.: ik bezweek onder de ontberingen op den terugtocht over het inland-ijs in Novem ber. Ik bereikte deze plek onder de af nemende maan. Mijn bevroren voeten en de -duisternis beletten mij verder te gaan. De lijken der anderen zijn in het mid den van de fjord. Hagen stierf 15 No vember, Mylius Erichsen een dag of tien later. (w. g.) Jorgen Brölund". De lijken van Erichsen en Hagen zijn niet teruggevonden; zij waren reeds diep onder de sneeuw bedolven. Ter eer-e hun ner nagedachtenis is aan Over-Haven, waar het expeditieschip overwinterde, door hun makkers een gedenkteeken ge plaatst. Het lijk van Brönlund is begra ven nabij de plek waar zijn makkers het hebben gevonden. W E G-GE Gr Beslist Kosh Een wondervol Boek o> Een overstelpende vras| ste weken voor een merk onderwerp van groot pub delend, een onderwerp d oud, arm als rijk inter voert den lezer niet oj visioenen, integendeel het weg van ons oog, den n ons begrip der dingen v handelt de koude en nuc geeft nieuw licht aan de den onverschillige onderv| voer. Dit is geen boek voor Het is een boek om gele- is zoowel voor jong als| Den eerste zal het a formatie dienen, en een brij| voor den laatste zijn. Voor verstandig man of vrouw boeken die onmisbaar zijt ding is niet voltooid zoolai boeiende bladzijden niet onderwerp wordt uitvoerijl den onschatbaren aard def informatie in aanmerking op zoo meesterlijke wijze uw aandacht van begin gespannen h:>udt. Dit boek, waarvan reed honderdduizend exemplari| zal voor een beperkten tij lezers van dit blad op worden toegezonden Natuurlijk is het niet zeggen wanneer de voo] uitgeput zal zijn het zo een gelegenheid voorbij Schrijf onmiddellijk per omgaande post zult ontvangen. Zend eenvoudig uw adres (een briefkaart is Uitgevers ARNOLD II No 30) Holborn 124, Londej Het boek is in het Holt en zal u gezonden wor kosten ook voor uen mag zonder eenige verplichtir De toestand der DEN HAAG. Men seint van „het Vaderland" (zie trtent de teleurgestelde Koningin is onwaar en grond. Aan den Hoek van 1 loodsboot een luehtballo in zicli twee Engelsclw; waren door een sneeuw Goud-en Priest Pius X. De herinnerinj priesterschap van Z. H. op Zondag 20 Septemb van Nederland gevierd plechtige Hoogmis met T Het gerechtshof te 's rechtsingang verleend, m< tegen P J. R koopman wegens verduistering van ten nadeele van een suik gies en bedrog. De rechtbank te M i hem buiten vervolging gj De rechtbank te Mi( lieden veroordeeld Weg-ei diefstal: J. J. F. I persknecht te Goes en 1 koopman Ie Brugge, be eerstgenoemde tot 3 m; genoemde tot 2 maande heiden met aftrek der t-enis mishandeling: J veldarheider le 0ostbur| vangenisslraf belcediging vai naar: Ph. S., 58 jaa; M. S., poelierster te boete subs. 10 dagen bedelarij: I. T., (1 te Oostburg, gedetinei hechtenis overtreding dei] (1. K., zond-er beroep, f! 2 maal 7 -dagen hechten: van h-et vonnis van <J te- Middelburg; hetniet voldoe lelijke verplichti te aan -den ambte burgerlijken st.an gisters van den stand: C. P. S„ 25 j te Middelburg, tot f0.50 hechtenis, met vernietigi van den kantonrechter GOES. Gehuwd10, Koelé 25 j. jm. en Jacd Geboren: 10, Klazin Daniëlse en Adriaantje I Overleden 11, Aaltjl met Johannis Verhage.f

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 2