.telling oekenmeel izelü -»■ f, Utrecht. No. 108 Zaterdag 12 September 1908. Vierde Jaargang. Bij dit immer Behoort een Bijvoegsel. STRIJD lumorist. Entree SOIRÉE 50 cis Fabrikaat, waar- irandeerd worden, >N te Goes. 'SNIJDERS SNIJDERS >rteermachines iruiwagens RS N. irs verzuim vooral [gen van de groote :h geld oop van Effecten. H. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Verschijnt ellen MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. De derde Socic/e Week. UIT ZEELAND. OES. &nd |n H. TER HALL RIKA DAVIDS enz. HET BESTUUR. loote verscheidenheid: paardenkracht. Ie S. A. Vingerstukken- IHünt) als Moesmakers, Schijvensnijders in alle MODEL del i908. Pulpvervoer geschikt. bend, scherp ontroomend jee. |emt 900 kilo water slobber, waar al bet Lan een ieder leeren. raden. Igenwoordigd. iporteurs lNS Co. 1.65, bij 10 Kilo f0.63, by jïO, bij 10 Kilo f 0.68, bij 2UZEL -mi lij minstens 100 Kilo of 4 6.75 per bus. |en rembours, toegestaan. n borgtocht, e. in het hotel de Kinderen HE IEEIIWSCHE COWHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers a contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. BureauLANGE VORSTSTRAAT, GOES. Advertentiën van 15 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zij die zich roet I October a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De sociale werkzaamheid der plattelands gemeenten. Over dit onderwerp sprak Dinsdagmid dag de eerw. Rector Th. v. d. Marck. Inleider begint met het betoog, dat, zoo er op het platteland op sociaal gebied nog niet zoo veel is geschied, men daar niet te scherp over oordeelen moet. Op het land vindt men eigenaardige moeilijk heden. Het land raakt, hoe langer hoe meer in handen van uitwonenden, jd® eigen- geërfden nemen af, de trek naar de ste- den toe. De belasting is daardoor te zwaar voor de blijvenden als men vele dingen die goed zijn, wil uitvoeren. Nu zijn er verschillende middelen, die het inkomen kunnen verhoogen, o. a. het aanplanten van vruchtboomen o>p gemeentegrond. Daarbij kan met meer samenwerking tusschen de gemeenten onderling, veel tot stand komen. Vooral pp hygiënisch gebied, kan, wan neer gemeenten elkaar willen verstaan en helpen, menige misstand worden opge heven. Ook moeten de gemeenten meer doen om den. ongezonden trek naai' de steden te stuiten. Dit kan het best geschieden door op het platte land zelf industrieën zich te doen vestigen. In Duitschland vindt men gemeenten, die terrein aanbieden om industrieën te lokken. De industrie heeft landbouwers naar het land getrokken, er kwam meer vraag naar landbouwproducten en deze konden duurder worden afgezet. Gevolg was stijging der loonen van landarbeiders en een eindigen van den uitvoer paar de stad. Tot verbetering der toestanden op bet land, dragen in onzen tijd ook veel bij de 'talrijke coöperaties, de maalderijen, de zuivelfabrieken enz. enz. Nu moet de gemeente dezen goeden geest steunen. En wel voornamelijk door te zorgen dat het onderwijs ten platte land goed is. Nog te veel gemeenteraden worden er gevonden, die wat leermidde len betreft al te karig zijn. Voor de gezondheid van de bevolking moet de gemeente zorgen door het aan stellen van schoolartsen. Daar waar dit is geschied, blijkt dat 25 pCt. der kinde ren tijdelijk het bezoek der school moet worden ontzegd, wegens allerlei ziekten. Met verkoop van gemeentegronden moet men zeer voorzichtig zijn. Men kan nooit weten hoe groote behoefte men bij aan was der bevolking, aan gemeentegronjc^ kan hebben. In hoe meer kleine stukken men den bodem verdeelt, hoe meer eigen boeren er komen, hoe beter het is. Het groot grondbezit is ©en. oorzaak van eb lende en armoede op. het land. Dit is ook vooral merkbaar bij de wo ningtoestanden die men op 't platteland aantreft. Intusschen moeten ook toestan den, die men aantreft bij: gewone boeren, zeer veel verbeterd. De slaapgelegenhe den zijn over het algemeen ongezond, wat betreft de slaapgelegenheden van knechts tn meiden dikwijls ellendig. Gelukkig dat er een woningwet gekomen is, die de ge meente het recht en de macht geeft in te grijpen. Kindersterfte is een ander gevolg van deze toestanden. De ouders zijn veel op het land, de kin deren onverzorgd thuis. Vooral als deze ziek zijn, zijn dit treurige toestanden. Ook vroedvrouwen wonen over 't alge meen veel te ver weg. Van gemeentewege moest er voor gezorgd worden dat eenige vrouwen, hiertoe werden opgeleid. Vele ongelukken konden dan, worden voor komen. De ziekenverpleging laat ook ten platte lande, alles te wenschen over. Spreker stelt ten voorbeeld het werken van den Duitschen Charitas Verbond, die vooral ten platte lande ontzaggelijk veel voor de arme zieken heeft tot stand gebracht. In navolging hiervan moeten ook in ons land personen worden opgeleid tot zie kenbezoekers. Personen, die de huisge- nooten kunnen, inlichten hoe men een) zieke moet behandelen. Die den dokter behulpzaam kunnen zijn, of bij ongelukken zelf een verband kunnen leggen. De on kosten die een en ander medebrengt, moeten bestreden worden door een te stichten vereeniging. De gemeente moet verder behulpzaam zijn bij het bouwen van hospitalen eln dergelijke inrichtingen. Het spreekt van zelf dat hier onze ziekenzusters de aan gewezen verpleegsters zijn. Zijn we een maal zoover dat o-p het platteland eenige hospitalen worden aangetroffen, dan js de verdere opleiding der ziekenbezoekers vergemakkelijkt en verzekerd. Deze ziekenbezoekers zijn het vooral, die ten plattelande onmisbaar- zijn. Met cijfers toont spreker aan, dat in duizen den gevallen het de ziekenbezoekers wa ren, die de eerste hulp verleenden, of zieken bijstonden. De inleider dringt er met kracht op aan, flat het initiatief genomen worde, om tot oprichting van een vereeniging over te gaan, die zich met de opleiding van meisjes tot verpleegsters ten platte lande zal belasten. De gemeente en de openbare gezondheid. Dinsdagavond. Spr. dr. C. Meuleman. Spreker noemt dit onderwerp, zoo uitgebreid, dat hij; zich zal moeten bepalen tot eenige hoofd zaken. De taak der gemeente ten opzichte der openbare gezondheid is te splitsen in twee deelenstadsreiniging, woningtoe zicht enz. Dit zijn maatregelen tot behoud der gezondheid en afvoer der faecaliën, en ander vuil. Dit lijkt eenvoudig, doch is een vraagstuk van grooten omvang. In deze stoffen bevinden zich smetstoffen.; als van typhus, cholera en tuberculose. Er ontwikkelen zich zeer gevaarlijke gas sen. De bodem en de lucht worden ver vuild enz. Dit alles bewijst dat een ge meente de uiterste zorg heeft te beste den voor een afdoenden, eem zekeren af voer van deze stoffen. Daartoe behoort in de eerste plaats een goede rioleering. Alle andere systemen zijn minder goed. Daarna volgt de vernietiging van le vensmiddelen. Menschen, die zich wel zouden wachten een cent weg te nemen, zien er niet tegen op, hun evenmenschen aangelengde melk, of meel met aluin, of suiker met aluin te verkoopen enz. Lei den en Rotterdam hebben in dit opzicht uitstekende maatregelen getroffen. Spr. haalt treffende staaltjes aan van verval- schingen, die in die gemeenten, werden! ontdekt. Een rijkswet moest hier strenge straffen op toepassen. Daarna volgt de zorg voor goed wa ter. Hiertoe moet. men aanleggen walen leidingen. Het is een verheugend verschijn sel, dat zelfs vele kleine gemeenten be zig zijn deze aan te leggen. Ook volksbadplaatsen behooren op het program te staan, evenals plantsoenen, en openbare speeltuinen. Deze zijn vooral noodig in groote steden. Ziekenhuizen, verloskundige hulp enz. behooren tot de groep: herstel van ge zondheid. Het beste stelsel is hier de par ticuliere instelling. Spreker is werkzaam geweest aan groote gemeentelijke instel lingen, doch geeft de voorkeur aan de par ticuliere ziekenhuizen. Bij besmettelijke ziekten moet de streng ste afzondering plaats hebben, en ont smetting van linnengoed, bedden en klee ding plaats hebben. De gemeente moet daartoe bouwen ontsmettingsovens. Tot deze groep behoort ook het genees kundig toezicht op de schoolop de school doen de kinderen mazelen, roodvonk, keel ziekten en meerdere andere kwalen op, die soms heele huisgezinnen aantasten.. Ook vele andere gebreken maken den; schoolarts noodig, o. a. de z.g. adenoide vegetaties. Vroeg verholpen geneest het spoedig, bij vexwaarloozing ontstaan al lerlei kwalen. Spreker geeft cijfers van schoolartsen uit Ledden, die overtuigend de groote, noodzakelijkheid van de instelling der schoolartsen aantoonen. Na de pauze begint spreker met een uit eenzetting der oorzaken en bestrijding der tuberculose. Het geven van versterkende middelen is geen bestrijding. Wat kan de gemeente doen om deze ziekte te bestrij den? Ie. Toezicht op de school, voorna melijk op de onderwijzers. De gemeente moet medewerken de menschen te leeren de tuberculose te bestrijden. Vooral door de oprichting van consultatie-bureau's, waar de lijders kosteloos, worden onder zocht, en hun van raad en hulp wordt gediend. Verder moet de gemeente zorgen voor haar eigen personeel. Dit is van groote beteekenis, omdat groote gemeenten, met haar uitgebreid personeel, indien dit tu berculeus wordt, vreeselijk verlegen ko men te zitten. Lange verloven, en groote onkosten zijn het gevolg, want om zoo iemand eenvoudig te ontslaan is toch al te hard. Verloskundige hulp laat veel te wen schen^ over. In ons land sterven, nog 3 pCt. vrouwen in het kraambed. Vooral op het platteland, waar gebrek is aan vroed vrouwen. Een plattelands gemeenteraad zorgt wel voor een veearts, en liefst een goede, maar een verloskundige, dat komt er zoo. nauw niet op aan. Het peil der ontwikkeling der vroedvrouwen is dik wijls zeer laag. Terwijl door bakers op on verantwoordelijke wijze met kraamvrou wen wordt omgesprongen. Wijkverpleging door goedgeschoolde vroedvrouwen, dat is het middel tot ver betering. Het wordt hoog tijid dat de ge meenten die zaak afdoende regelen. Kindersterfte is een zaak de aandacht overwaardig. Want nog veel te veel kin deren sterven beneden liet jaar. Oorza ken slechte voeding en onoordeelkundige behandeling. In 't buitenland zijn opge richt inrichtingen tot het verkrijgen van zuigelingenmelk. Dit is zeer noodzakelijk, wijl melkvervalschingen aan de orde van den dag zijn. Polyklinieken voor kinder ziekten zijn verder noodig tot afdoende bestrijding der kindersterfte. Verder moet een rijkswet o,p den vrou wenarbeid er voor zorgen, dat te vroeg hervatten van den arbeid verboden wordt. Woningtoezicht en woningbouw. W oensdag. In beide samenkomsten trad als spre ker over dit onderwerp op dhr. J. M. A. Zoetmulder. „Woningtoezicht en Wo ningbouw" was het punt van bespreking in de morgen-samenkomst. Spr. begon met te wijzen op de groote beteekenis van een goede woning en het nauwe verband tusschen woningtoestand en zedelijkheid. Overheidsbemoeiing ten deze is daarom volkomen te rechtvaar digen. En inderdaad zal ook zonder die inmenging der overheid de ondervin ding leerde het weinig verbetering tot stand komen. In een uiteenzetting van het stelsel der Woningwet doet spr. verder zien, boe nu de gemeente, geroepen tot het beharti gen van de belangen der volkshuisvesting, daarbij; steun en toezicht van het Rijk heeft te aanvaarden, doch hare werkzaam heid nog veel blijft afhangen van 'het meer of minder sociaal gevoelen van B. en WHet kiezerscorps kan hierop 'n zeker toezicht oefenen. Spr. omschrijft dan in den broede )de taak, welke o-p de gemeentelijke overheid rust de zorg, dat nieuw te stichten woningen aan zekere eischen, voldoen; de opheffing van misstanden, ontstaanl door gebreken der woningen, de bevor dering van zoodanigen aanbouw, dat er voldoende voorraad is van woningen voor do verschillende klassen der bevolking. Dat de gemeente hierbij de beschikking moet hebben over deskundige ambtenaren is een hoofdeisch. Over bouwverordeningen die niet moe ten zijn een verzameling van bouwtech nische gegevens, doch ook het zedelijk en gezondheidspeil der bewoners 'in het oog dienen te houden, maakt spr. wij ders verschillende opmerkingen. Het voorzien in 'tallerwege bestaande gebrek aan kleine woningen is een zeer de aandacht vragende zaak. Hier vooral zal de gemeente moeten steunen door het beschikbaar stellen van de noodige gronden of van bouwcrediet. Woningbouw van gemeentewege, zooals in het Buiten land, acht spr. een vraag van doelmatig heid. De grens tusschen armenzorg en toepassing der woningwet zal in sommige gevallen moeilijk zijn te trekken. Voor keur verdient de woningbouw van corpo raties, door het particulier initiatief ge organiseerd, en volgens de bepalingen! der Woningwet gesteund. Over het werk dezer vereenigingen geeft spr. een breedvoerige uiteenzetting om ten laatste nog even stil te staan bij. de wijze van bouwen en bij het opruimen van z.g. „krotwoningen." Ten besluit, merkt dhr. Zoetmulder nog op, dat door een goede verbinding tus schen binnenstad en buitenwijken, de kan sen tot het vinden van betere woningen, voor arbeiders belangrijk verhoogd wor den. 's Middags besprak dhr. Zoetmulder meer speciaal de uitbreiding van be bouwde kommen en het grondvraagstuk. Het vraagstuk der stadsuitbreiding zoo- als het thans aan de orde is, dagteekent uit het midden der 19e eeuw. In Neder land schonk men er weinig aandacht aan. Niettemin, de wijze waarop de uitbreiding der bebouwde kommen plaats vindt, |is zoowel voor groote, als kleine gemeen ten van veel belang. De aanleg der stad toch schept de voorwaarden, waaronder het stadsleven zich tot in verre toekomst zal ontwikkelen. Aan do ingezetenen moet gelegenheid geschonken worden om goede woningen te stichten, doelmatig verkeer binnen de ge meente en naar buiten moet mogelijk zijn de gemeente zelve mo-et hare werkzaam heden o-p allerlei gebied kunnen ont plooien, terwijl ook aan aesthetischej eischen is te voldoen. De invloed van de Woningwet heeft in den laatsten tijd -de studie van jde uitbreiding der bebouwde kom meer naar voren gebracht en tevens doen blijken, met hoevele moeilijkheden rekening dient; te worden gehouden. Meer ontwikkeling der gemeentelijke statistiek een ra ming van de toeneming der bevolking in de komende jaren, waaruit, in verband met de te wachten dichtheid van bewo ning, kan besloten worden tot de uitge strektheid, welke het stratenplan zal moe ten hebben is dringend noodig. Betreffende den vorm van bet straten- net en de daardoor gevormde bouwblok ken, doen zich verscheidene inzichten gel den. Met eischen van verkeer en hygiëne dient gerekend. E<en der hoofdzaken is voorts de wijze, waarop in de behoefte aan kleine woningen zal worden voorzien. In den breede behandelt spr. voorts verschillende maatregelen bouwverbod, onteigening, enz. die kunnen dienen) oan deze belangrijke zaak der stadsui- bTei-ding tot een gunstig einde te- bren gen. Ook eenige bepalingen der Woning wet worden in dit verband door hem besproken. In het tweede deel zijner rede komt dhr. Zoetmulder tot „het grondvraagstuk". Het ontbreken van bouwterreinen, wel ke door ligging en k-oopprijs geschikt zijn voor den bouw van goede arbeiderswo ningen, is een ernstige belemmering voor het verbeteren der volkshuisvesting. En juist in de zich uitbreidende steden is het aan de bebouwde kom aansluitend bouwterrein veelal een voorwerp van speculatie voor enkelen de bepaling der grondprijzen geschiedt uitsluitend met het oog op de financieele belangen der eigenaars. Wil de gemeente derhalve zor gen, dat ten allen tijde goedgelegen bouw terrein tegen billijken prijs beschikbaar is, dan acht spr. gemeentelijk grondbezit het eenigst middel daartoe. De gemeente vindt dan de terreinen, die zij- voor hare werkzaamheid behoeft, beschikbaar, ter wijl bovendien de natuurlijke waardever meerdering der gronden de gemeentekas ten goede kan komen. De oprichting van een afzonderlijk grondbedrijf zal dan dienstig zijn. Dit instituut onderwerpt spr. aan een eenigszins uitvoerige bespreking, evenzoo als de uitgifte van gemeente-gronden in erfpacht. Zoowel als maatregel van soci aal-politiek karakter, als ten aanzien der gemeente-financiën, kan dit laatste van bizondere beteekenis zijn, gelijk spr. aan toont. Behalve door eigen grondbezit, zou de gemeente nog aandeel kunnen verkrijgen in de waarde-vermeerdering door heffing van belasting, terwijl ook"'n factor van gewicht gevormd wordt in de gemeente lijke grondpolitiek door de verkeersmid delen, waardoor oorspronkelijk ongunstig gelegen gronden tot bouwterrein geschikt gemaakt en tot verhoogde waarde ge bracht worden. Evenals in de ochtendvergadering, had ook thans dhr. Zoetmulder 'n zeer op merkzaam gehoor. Oesters. De Belgische Hooge Gezondheidsraad heeft e'en rapport gezonden tot den mi nister van Landbouw, waarvan de coinclu- siën naar- alle Belgische geneesheeren zullen worden gestuurd. Het rapport spoort de geneesheeren aan, hun patiënten te waarschuwen tegein het gebruik van oesters, vooral tegen vreem de oesters. Want deze zijn het, volgens het rap port, die bijna alle vergiftigingsgevallen hebben veroorzaakt, welke den vorigen winter zijn geconstateerd. Ook heeft de Minister- van Landbouw, Hellepulte, ©en waarschuwende circulaire gezonden aan de voorzitters der provin ciale gezondheidcommissies. Dit bericht dat we ontleenen aan de „XXe Siècle" is zeker de aan dacht van onze oesterkweekers waard, teneinde alsnog maatregelen te nemen te gen het Belgische rapport, da,t ongetwijl- feld hun belangen ernstig kan schaden. Goes. Donderdagavond vergaderden de werkende leden (de sprekers) van het Comité tot het geven van Ontwikkelings avonden. Het reglement weid in concept samen gesteld. Zij, die finantieel eenigen steun verleenen, zijn honoraire leden; de spre kers zijn werkende leden. De werkende en honoraire leden kiezen het bestuur uit hun midden, met dien verstande, dat twee leden uit de werkende leden zullen gekozen worden. Om de 14 dagen minstens zullen ver schillende onderwerpen worden bespro ken. Eerstdaags zullen eenige heeren van de werkende leden rondgaan om gelden te verzamelen tot steun dezer ontwikke lingsavonden. Mogen velen dit hoogst nuttige werk geldelijk steunen, en vooral de lessen en onderwerpen, welke gegeven en behan delt worden, getrouw volgen. Zondag 20 Sept. om lialf acht zal in het lokaal tusschen kerk en pastorie een algemeene vergadering van werkende en honoraire leden gehouden worden. Op Zondagavond 27 September om half acht zal de eerste ontwikkelingsavond gegeven worden. Dien a otnd zal iets ujt do natuurkunde besproken worden. De vergadering der vereeniging „Han delsbelangen" heelt aan den heer F. Q. C. den Hollander, die als voorzitter dier vereeniging onlangs zijn ontslag genomen haxl, het verzoek gericht, zich wederom als voorzitter te willen beschikbaar stel len. Op dit verzoek heeft dhr. Den Hol lander goedgunstig beschikt, zoodat. hij nu weer voorzitter is van „Handelsbe langen". Behalve de reeds in het Feestpro gramma vermelde, ontving het Bestuur der kolfsociëteit nog de navolgende prij zen Een kunstvoorwerp van den WelEd. - heer J. P. Wesselink, oud-burgemeester van Goes, eere-lid van de „P. v. O.", te Arnhem. Een zilveren Lauwertak, van de Direc tie der N. V. „Hotel Centraal". Een zilveren medailje van de firma J. Faberij de Jonge. We maken onze lezers opmerkzaam o,p ons nieuw, boeiend feuilleton. MidJalbirg. De groothertog en de groot hertogin van Mecklenburg-Schwtrin brach ten gistermiddag, streng incognito., een be zoek aan Middelburg. Zij wandelden door de slaid en schonken veel aandacht aan de costumes van de buitenlui. Een bezoek wierd gebracht aan bet raad huis, dat H.H. K.K. onder geleide van den burgemeester bezichtigden. Verder werden ook de verzameling in het Zeeuwsch Genootschap bekeken, waai de heeren mrs. W. Polman Kruseman en R. Fruin hen rondgeleidden, en de Abdij en de btatenzaal, onder geleide van eerst genoemde, bezichtigd. Daarna reden Zij naar de woning van den burgemeester, die hen overal verge zelde, en gebruikten daar de thee. Gedurende geruimon tijd vertoefde het groothertogelijk paar in den winkel en de kunstzaal van de firma F. B. den Boer, waar het belangrijke aankoopen deed. Te half zes uur vertrokken de hooge be zoekers weer naar Domburg. Om half één gistermiddag kwamen hier per gewone (ram van Vlissingen aan

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1