ax\ No. 105 Zaterdag 5 September 1908. Vierde Jaargang. BUITENLAND. UIT ZEELAND. >te Kiespijn echts ne Woning :h geld oop van Effecten. H. HENDRIKSE. KATHOLIEK ORGAAN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De onderscheiding van Dr. Kuyper. EEN ADRES. ö»T BE P EfêS- leurecijn in het hoofd enza-pijnen uren genezen door POEDERS fEN, Apotheker te zaete. oos 50 cent. j IJ D E R S. kende geneesmiddel pen, maagontsteking, it, slechte spijsvertee- rispingen, brakingen. POEDERS Apoth. Specialist te inen door geen enkel rvangen worden,'tis ;eneeswijze die ver- evolen te worden aan aan de maag lijdt. doos 75 cent. 'oor Holland Firma Co., te Middelburg; is bij Gebr. Mulder; by DE ROOS; te LUITWIELER; te AAS; te Rilland by e Tholen bij W. POT- >eudijke bij DE COK. prijs per kwartaal 75 cent 95 ;ste standen te GOES, gd e len. Vakkennis onnoodig. henpersonen wordt niet lste Hypotheek gevestigd rdig.l DRUKWERK LE COIMTRE. K. Patronaten d. ooruitbetaling. um. ;n borgtocht. Ie. in het hotel de Kinderen !0 7.56 2+ 8.29 9.14 10 20 9.28 '8 12 9 9 9-55 4 4 10.8 -2 5 >4 10.28 »2 10.36 f9.51 D 10.51 10.01 -{•10.14 D 11.08 +11.15 naar Hamburg, Z Duitschl r Nederland via Roosendaal - m van 11.20 voor meer dan 10.38 2.6 10.2 1.29 11.40 3.05 12.38 3.38 12.54 3.54 1.10 4.08 6.01 6.15 7.17 7.03 8.16 8.47 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes £0.75, daarbuiten £0.95 Afzonderlijke nummers a contant-0.05 Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Reclameberichten 25 Gt. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Zooals te verwachten was, is het be richt, dat het de Koningin behaagde, Dr. Kuyper te benoemen tot Minister van Staat, door de bladen der rechterzijde met groote sympathie ontvangen. Maar ook de liberale bladen bevatten hierover over het algemeen waardeerende beschouwingen. Het liberale „Handelsblad", na gezegd te hebben, dat de grond van deze hooge onderscheiding wel te zoeken zal zijn in de zucht van het tegenwoordig Kabinet, om te toonen, dat thans in elk geval alles harmonie en vrede is tusschen het Kabinet en den leider der anti-revolutio naire partij, voegt er bij En dan moet men, dunkt ons, erken nen, dat met de benoeming van dr. Kuyper tot minister van Staat dat eer bewijs zeker niet op lager peil gebracht wordt. Ware het op te vatten als een erkenning der verdiensten van den Mi nister Kuyper, dan zouden wij deze benoeming hoogst bedenkelijk vinden. Maar dat behoeft niet. Met het gewone ministerschap heeft deze eeretitel niets te makenhet eenige practische ge bruik er van is hierin gelegen, dat bij voorbeeld in een politieke crisis ook deze of gene minister van Staat wel wordt geraadpleegd. Zoo is tijdens de laatste crisis de heer Asser gehoord. En daar dr. Kuyper, als leidend staats man, zeker behoort tot degenen, die voor zulke audiënties in aanmerking kunnen komen, is het ook in dit op zicht volkomen verdedigbaar, dat men hem als politieke figuur heeft begif tigd met den titel van Excellentie. De vrijz.-dem. „Nieuwe Amhemsche Crt." schrijft royaal haar meening als volgt neer: Den 31 October j.l. schreven wij, ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van dr. A. Kuyper, dat wij het terwille van het toen zitting hebbende Kabinet, samengesteld uit, staatkundige tegen standers, betreurden dat. bij deze ge legenheid de benoeming van dr. Kuyper tot Minister van Staat achterwege was gebleven. Wij noemden dit lilliputterig. Het zal daarom wel geen betoog be hoeven, dat wij de huidige benoeming met instemming begroeten. Hoe men over den ouden minister moge oordeelen, vast staat o. i., dat de .hooge onderscheiding hem thans ten deel gevallen, ten volle is verdiend en wij verheugen er ons over, dat het te genwoordige kabinet zich beijverd heeft, den misslag van het vorige goed te maken. Hier is geen partijpolitiek in 'tspel, maar de erkenning van buitengewone gaven en talenten gesteld in dienst van land en volk, al mogey de vruchten van dien langdurigen arbeid ons en anderen niet sympathiek zijn. De liberale „Arnhemsche Crt." neemt aan, dat zelfs zijn heftigste tegenstander zal moeten erkennen, dat Dr. Kuyper is een der grootste mannen van onzen tijd. Een verwijt tegen het ministerie-Heems kerk, dat het zich bij deze benoeming schuldig maakte aan partijpolitiek, acht het blad onbillijk. De beschouwingen van genoemde bla den, al gingen ze over hot algemeen ver gezeld van kleine hatelijkheidjes, zijn zeer waardeerend. Alleen het liberale „Vader land" en het socialistisch „Volk" zijn beneden peil. Men staat verbaasd over de lichtge- looviglieid van een ernstig liberaal blad als „Het Vaderland", zegt „De Tijd". „Eenige maanden geleden" zag de redactie in een... „correspondentie" van een... „der met het Miilisterie bevriende bladen" de benoeming van dr. Kuyper tot Minister van Staat... „in het voor uitzicht gesteld" en aangekondigd „als zoenoffer van het Ministerie" en op deze gegevens baseert het Unie- liberale orgaan zeer gewichtige, en daarbij voor een der meest hoogstaande en verdienstelijke Nederlanders zeer hatelijke beschouwingen. Is lichtzinni ger kritiek denkbaar? Eiken schijn van bewijs ontbreekt, dat de ongenoemde correspondent de ware reden van dr. Kutsper's benoeming heeft aangegeven en dat deze staatsman niet, gelijk in dergelijke gevallen ver ondersteld wordt en in casu zoo bij zonder aannemelijk is, zijne verheffing aan zijne buitengewone, algemeeme ver diensten te danken heeft. Een vermoe den, een gissing, een aardigheid, een phantasietje van een... correspondent ziedaar het gezag, waarop het Haag- sche orgaan alleen steunt, en dat is genoeg om allerlei hatelijkheden naar het hoofd te werpen van een Nederland- sche regeering en van een dr. Kuyper. Wij en andere katholieke (en christe lijke) bladen achten de benoeming van dl'. Kuyper zoo natuurlijk, dat het on noodig geoordeeld werd er gewichtige beschouwingen over te houden. Door hun stilzwijgen hebben de meest vrij zinnige organen op hunne wijze te ken nen gegeven, dat er op dr. Kuyper's verheffing geen aanmerking viel te maken. Wanneer er iets buitengewoons en opvallends in deze benoeming steekt, dan is het de omstandigheid, dat zij: zoo laat komt en... onder de vorige vrijzinnige regeering achterwege is ge-, bleven. Het socialistische hoofdorgaan „Het Volk" maakt het een beetje erger. Even als het „Vaderland" maakt ook dit blad onderstellingen om daarop zijn critiek te bouwen. Het is niet zeker, zegt het blad o. m„ of de bedoeling van deze benoeming is Dr. Kuyper deel te laten nemen aan de regeering. Zoo ja, dan lijkt ons dat een onwaardig gedoe, zoowel van de regeering, als van Dr. Kuyper. Als hij regeeren wil, moet hij voor heel het land daar staan als de verantwoorde lijke man, en de ministers mogen zich niet verlagen tot zetbazen van iemand, die zelf achter de schermen blijft. Wij willen dan ook voorhands aan nemen, dat wij hier met niets anders te doen hebben dan met een „onderschei ding" in den zin van, een lintje, dat de titel „Excellentie" niets anders is dan het verguldsel van de pil der po litieke invaliditeit die Kuyper heeft moe ten slikken. In dien zin hebben wij vrede met elke onderscheiding. Met welke titels en lintjes en onderscheidingen de bour- goisie hare bij uitstek trouwe dienaren omhangen wil, dat behoort niet tot de dingen die onze belangstelling trekken. Men ziet het, de Kuyperhaat en meer nog de Kuypervrees sterft nog niet uit. Maar de „Volk"-redactie mag gerust zijn. Het verleden van Dr. Kuyper wettigt het vermoeden niet, dat hij achter de scher men en niet in het volle licht van den dag zou werken. Door de Federatie der vijf Diocesane Organisaties is het volgende, in het Fransch gestelde, adres verzonden Amsterdam, 1 September 1908. Aan Zyne Heiligheid Paus P i u s X, Rome. Heilige Vader 1 In den geest neergeknield aan de voeten van Uwe Heiligheid, verzoekt het Bestuur van de „Federatie der vijf R. K. Volks bonden en Werklieden Organisaties van Nederland" U, H. Vader, by de blijde herdenking van het Gouden Jubilé Uwer Heilige Priesterwijding, de nederige geluk- wenschen te willen aanvaarden van de leden der Organisatie's door onze Federatie vei- tegenwoordigd. Gedrongen als wy ons gevoelen U de betuiging te bieden onzer kinderlijke liefde en de verzekering onzer volkomen toewy- ding aan de Heilige Kerk, leggen wy tevens de plechtige belofte af, dat wy altijd, zonder de minste aarzeling, den weg zullen volgen, die het den Heiligen Stoel behagen zal aan de Katholieken te wijzen. Wij bieden Uwe Heiligheid deze gevoe lens bij vernieuwing aan uit naam van de ruim 38.000 leden onzer Federatie, samen gesteld uit de navolgende Bonden 1°. „Bond van R K. Werklieden-Veree- itigiDgen in het Aartsbisdom Utrecht." 2o. „Nederl. Roomsch Kath. Volksbond" in het Bisdom Haarlem. 3o. „Roomsch Kath. Volksbond in het Bisdom Breda". 4o. Bond van Roomsch Kath. Werklie- den-Vereenigingen in het Bisdom 's-Herto- genbosch". 5o „Limburgsche Roomsch Kath. Volks bond" in het bisdom Roermond. Onder goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland vereenigd op den grondslag der roemrijke Encycliek „Rerum novarum gevoelen wy ons gelukkig Uwe Heiligheid opnieuw odzo gehechtheid en onkreukbare trouw te kunneu betuigen Wij danken God, o Heilige Vader, die ons door het H. Geloof in Uw verheven persoon den Plaatshekleeder van Christus en den Opvolger van den H. Petrus doet ec rbiedigen. Daarom volgen wij, te middeo der dwa lingen van onzen ty I, met ongeschokte gehoorzaamheid en kiuderlyke liefde Uwe lessen en voorschriften, overtuigd als wij 7.ijn dat door Uw woord aan de wereld de rust eu de welvaait hergeven zullen worden, die het ongeloof onzer dagen in zulke breede kringen verwoest heeft. TeveLS spreken wij voor Uwen troon, Heilige Vader, een hernieuwd woord van protest uit tegeu de bestendiging van een toestand U en der H. Kerk zoo onwaardig, en waarin ieder Katholiek, die in gemeeu schap leeft met den H. Stoei, een krenking ziet zijner persoo lijke rechten. Mogen de dagen der verdrukking verkort worden, en moge het Uwe Heiligheid ge- gegeven zijn, de aloude rechten van den H. Stoel opnieuw erkend eu bevestigd te zienin deze hoop leven wij. Moge de wereld onder Uwe glorierijke regeeriug leeren inzien, dat van Rome uit de woorden des levei s komen, die de zwakke maatschappij versterken, en moge het licht der waarheid, dat in Rome glanst, ons met veiligen voet doen vomtgaan te midden der duisternissen van de dwaling. Gewaardig U, He iige Vader, de welwil lende tusschenkoinst van den Auditeur der Internuntiatuur bij het Nederlandsche Huf, welke wij inroepen voor de verzending van o: s nederig schrijven, te beschouwen als een bewijs van onzen diepen eerbie 1 jegens den doorluchtigen vertegenwoordiger Uwer Heiligheid en jegens den gevestigden regee- ringsvorm in ons vaderland. Heilige Vader, steeds verblijven wy Uwer Heiligheid gehoorzame zonen Het Bestuur der „Federatie" hovengenoemd, W. C. J. Passtoors, Voorzitter, Ginneken II. L a m in e r s, Secretai is, Amsterdam. De roomsch-katholieken en het kiesrecht. Het Dagblad van Noor d-B r a- b a n t maakt eenige opmerkingen naar aan leiding van de te Eindhoven gehouden vergadering der R -K. Kiesvereeuiging en de daar gevallen beslissing om niet tot den Bund van R.-K. kiesvereenigingen toe te treden. Het blad zegt, dat het alleen de kiesrechtquaestie is welke dwars zit. De verklaring van den heer mr. Smits van Oyen, zeker een gezaghebbbend lid in den Prov Bond komt hierop neer Noord Brabant wil niet in den Bond treden, omdat 't niet zeker is, dat het een uitspraak ten gunste van algemeen kiesrecht in den Bond zal kunnen beletten. Komt zoo'n uitspraak er, dan zou het bondgenootschap met de anti-revolutionairen vallen. Wordt die uitspraak belet door de niet toetreding vaD Noord-Brabant, dat midde lerwijl een uitspraak tegen algemeen kies recht zal uitvaardigen, dan zal het bond genootschap blijven, want 17 katholieke afgevaardigden worden door Noord-Brabant en Limburg benoemd. Aan die redeneeriDg hapert nogal wat Van de 17 gaan eerst twee af: Breda en Grave. Dan nog twee Limburgsche districten Roermond en Gulpen, ook aangesloten by den Bond. De overige Limburgsche dis tricten zoo ze intusschen niet toetreden tot den Boud behouden hun volle vrijheid. Van de 17 door den heer mr, Smits ge noemde afgevaardigden blijven er precies negen over, de negen van de tot den Prov. Bond aangesloten kiesvereenigingen. Maar die negeB, wat zullen die uitvoeren met het door den Prov. Bond uitgebrachte votum tegen algemeen kiesrecht? Zullen ze met deze negatieve uitspraak het bond genootschap met de anti revolutionairen handhaven Als de kierechtquaestie aan de orde komt, vroeg of laat, dan zullen de anti. revolutionairen vragen, wat wij katholieken voor een stelsel willen. Wat kan 'thun schelen, welk stelsel wij niet wetsehen Zij moeten weten, wat wij wèl verlangen. En die negen, welke in den jare 1908 een votum tegen algemeen stemrecht in den zak hebben gekregen, zullen dit blanco papier moeten verruilen tegen een, waar wat op staat. Algemeen kiesrecht mogen ze er niet opzetten, maar wat dan? Het bondgenootschap met de anti-revo- lutiouairen zullen ze slechts kunnen be houden door ren positieve verklaring. En die verklaring zullen ze dan te geven hebben onafhankelijk van hun kiesvereeni gingen, aan welke thans gezegd wordt, dat zij door een negatieve uitspraak zooveel gewicht in de schaal werpen. De Noordbrabantsche kiesvereenigingen, welke zich door het nieuwe motief tot het volhouden van het isolement laten over halen, voeren slechts een schijnbeweging uit, terwijl zij, door toe te treden tot den Algemeenen Bond, het katholieke Nederland zouden kunnen helpen aan de positieve keuze van een kiesstelsel, dat inderdaad het bondgenootschap met de anti-revoluti onairen zal kunnen waarborgen. FKHVKltlJK Een zeer merkwaardige genezing wordt uit Lourdes gemeld. Een meisje, den dood nabij, Ernestine Guillotau, uit het diocees Poitiers, was door tuberculose zoover aangetast, dat zij van haar 22ste tot haar 24ste jaar met 37 kilogrammen in gewicht was verminderd en nu nog slechts 24 K.G. woog. Haar voedsel bestond uit melk en ci troensap en men diende haar geregeld, morphine toe. Zij was ongeveer buiten bewustzijn en een geneesheer trachtte nog te verhinderen, dat men haar naar de Grot zou vervoeren. Den laatsten dag der bedevaart na de H. Communie stond ze plotseling op en volgde den bisschop, die de ciborie droeg. In het hospitaal teruggekeerd, dronk zij bouillon en at drie eieren zonder daarvan, hinder te hebben. Dr. Boissarie, anders zeer voorzichtig, aarzelde dan ook niet te zeggen, dat het geen genezing maai' een verrijzenis was. Veelbelovendejeugd. Te) Béziers is het zevende congres geweest der „Jeu- nesses laiques" of godsdienstlooze ver- eenigingen voor de jeugd. Op een congres, worden wenschen kenbaar gemaakt, ver langens uitgesproken en dat der „Jeunes- ses laïques" heeft de volgende motie aan genomen „Geen goddelijke zedenleer meer in de school; men schrappe in de leerboeken het kapittel handelend over" de plichten jegens God". Dus eerst schaffe men God af. Vervol gens komt het vaderland aan de beurt. Men leze: „Geen militaire voorbereiding meer in de scholen en in de liepublikeinsche ver een! gingen". Van bescherming van den eigendom, van het kapitaal, van den bedreigden werk gever willen van; „Jeunesses laïques" ook niets meer weten. Ten minste de motie luidt verder: „Het leger mag niet tusschenbeide ko men bij de conflicten tusschen kapitaal en arbeid". Vervolgens verlangt het opgroeiend Frankrijk „Afschaffing der wet Falloux, en mo nopolie en kosteloosheid van het heele onderwijs". KKUELanjd. Het Eucharistisch Congres te Londen. De „Univers" meldt dat op Donderdag lü Sept. de plechtige Hoog mis in de Westminsterkathadraal zal wor den opgedrageu door Mgr. Amette, aarts bisschop van Parijs en «p Vrydag 11 Sept. door Mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van van Utrecht. Des Zaterdags zal dan de H. Mis gecelebreerd worden volgens den Griekschen ritus Zondag officieert de kar dinaallegaat. Op initiatief van den senator Dominique Delahaye, zullen de bloemen, waarmede gedurende de processie met het Allerheiligste door Londen's straten de weg zal worden bestrooid gezonden worden uit Frankrijk als een geschenk der Fransche Katholieken en het zinnebeeld van de vereenigiDg in bet geloof met hun katho lieke Engelsche broeders. De inschrijving daartoe is geopend door den „Soleil" en het plan heeft de goedkeuring ontvangen van Mgr. Bourne, aartsbisschop van West minster. AHKKIKA. Katholieke verdraagzaam- h ei d. Zelfs in de Vereenigde Staten, waar de vrijheidsvlag zoo hoog wordt opgestoken, winnen het de katholieken ver in ver draagzaamheid van liun andersdenkend© medeburgers. Zoo verklaart de uitgever van „Ladies Home Journal", een maandschrift met een oplaag van over 'tmillioen, dat hij geen bericht over den Paus óf eenige katho lieke aangelegenheid kan, opnemen zonder terstond duizenden protestbrieven te ont vangen, waarin hem verweten wordt, dat hij zijn lezers katholiek zoekt te maken. Daarentegen heeft hij nog nooit van katho lieke lezers ©en protestbrief ontvangen te gen het opnemen van berichten over ge beurtenissen in kringen van andersden kenden. Op enkele schepen der Amerikaansche vloot is een katholiek priester, op de groote meerderheid zijn protestantsche geestelij ken. Terwijl de katholieke matrozen over de aanwezigheid van den protestantschen geestelijke geen zwarigheid maken, maar eenvoudig aan zijn godsdienstoefening geen deel nemen vindt de niet-katho- lieke manschap op schepen, die een kathor lieken aalmoezenier hebben, daarin voort durend aanleiding om te protesteenen en te klagen, dat men ze katholiek wil maken, hoewel niemand van hen verlangt, dat zij bij de katholieke godsdienstoefening tegen woordig zijn. BELGIË. Een nieuw gemeentelijk schan daal. Ternauwernood is het gerechton- derzoek aangevangen in zake het .voor gevallene te Schaerbeek, of een nieuw onderzoek staat voor de deur. Dit zou een hooggeplaatst ambtenaar in de gemeente Laeken betreffen, die vol gens de „XXe S'écle" zijn huis op kosten van de gemeente liet inrichten en, her stellen. Een gepensionneerd opzichter moet zich uitgelaten hebben, da.t bedoel de ambtenaar in Juni en Juli 1906 eien hem toebehoorend huis had laten her stellen. Die herstelling bestond in ver nieuwing van de vloeren, waartoe be schikt werd over de diensten var+ een gemeente-wierkman en over gemeente materiaal. De heer Hayoit de Ttermicourt is ook met het onderzoek van deze zaak belast en heeft reeds eenige lieden gehoord, wier getuigenis zeer bezwarend voor den ber trokken ambtenaar zoude zijn. DHimilLAK» Een zonderlinge beslissing Tot welke droevige gevolgen de gewoonte van het tweegevecht kan leiden, bewijst opnieuw een geval, dat in Duitschland voorgekomen is. Een gepensioneerd kapitein, burgemeester van Roda, kreeg woorden met een officier. Een tweegevecht zou volgen, maar eene verzoening kwam tot stand. Toen nam de Raad van Eer de zaak in handen en besliste, dat er geduelleerd moest worden. De burgemeester weigerde, waarop de Raad van eer hem het recht ontnam om de uniform te dragen. Daarop hee't de man zich van het leven beroofd. Goes. In een gisteravond gehouden ver gadering is besloten ook dezen winter de ontwikkelingsavonden voort te zetten. Deze zullen einde September of begin October een aanvang nemen. De vereeniging, die bestaan zal uit werkende leden (de .sprekers) en honoraire leden (de begunstigers) zal zich aansluiten bij het pi. com. der K. S. A. Naar we vernemen zijn er plannen aanhangig tot het stichten eener R„ K. bijzondere school voor jongens. Dat de school er komen zal moet vaststaan. Maar „wanneer" zal veel afhangen van de offer vaardigheid onzer geloofsgenooten. Een dezer heeft voor dit mooie doel den Z.E. Deken -een ruim bedrag ter hand gesteld. Mogen er velen volgen. 13, 14 en 15 Sept. a. s. zal de oudste Kolfsociëteit van ons land, dat is de Goe-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1908 | | pagina 1